DE METRO VAN PARIJS GEDACHTEN VAN EEN GENERAAL HET ZWEEDSE PENSIOENSTELSEL AUTOBEDRIJF GARAGE STAM 2 MONTEURS ONDERHOUDSMONTEUR SOESTERBERG TEVEEL GESTEGEN TARIEVEN VOOR INKOMSTEN- EN LOONBELASTING Metro legt per dag 120.000 kilometer af Een obstakelvrij vervoermiddel WIJ HEBBEN HART VOOR UW VAKANTIE ÜRUYS&CO Hoe kostbaar wordt liet drinkwater Nederland kan er iets van leren Oud-politieman Voet plotseling overleden Nieuwe brievenbus Utile Dulci speelde vlotte comedie Hometrainer-wedstrijd VRIJDAG 30 JANUARI 1970 Het was de jonge ingenieur Fulgence Bienvenue die deze opdracht kreeg. Hem werd te verstaan gegeven, dat dit zo spoedig mogelijk moest gebeuren want Parijs organiseerde in 1900 een grote wereldtentoonstelling en voor die tijd moest het werk klaar zijn. Aan zijn tekentafel schetste Bienvenue een lijn tussen Porte Vincennes en de Porte Maillot. Het is thans nog in Parijs de oudste Metro-lijn met het nummer 1. De Parijzenaars liepen bij de opening van deze lijn met grote aantallen te hoop voor de ingangen van de onder grondse tram, die de officiële naam kreeg van Chemin de Fer Métropolitain de Paris. En dat te hoop lopen werd door monsieur Leplne de Parijse politieprefect gezien als een ernstige verstoring van de openbare orde. Hij liet door een van zijn „flics" proces verbaal opmaken en zodoende kwam Fulgence Bienvenue voor de rechter te staan. Aan het eind van de negentiende eeuw stond voor een Parijse rechtbank een man terecht wegens het veroorzaken van opstootjes. De prefect van politie had proces verbaal laten opmaken tegen een zekere Fulgence Bienvenue en de rechter ver oordeelde de man tot een boete van 15 francs. Wat was de oorzaak van die opstootjes Fulgence Bienvenue kreeg in 1896 de opdracht om een ondergrondse tramlijn voor Parijs te ontwerpen. Daar was natuurlijk wel het een en ander aan voorafgegaan. Iemand die dat al veel jaren eerder had voorgesteld was zelfs in een krankzin nigengesticht gestopt omdat men hem om dat idee krankzinnig had verklaard. Maar toen na jaren het Parijse verkeersprobleem ook toen al dringend om een oplossing schreeuwde, benoemde de gemeenteraad van de Franse hoofdstad een commissie om die oplossing te vinden. Het advies luidde bouw een ondergrondse tramlijn. Toen de ingenieur het belachelijke von nis hoorde gaf hij het sindsdien beroemd geworden commentaar van slechts twee zinnen. „Het vonnis dat u nu over mij velt is erger voor u dan voor mij. U heeft voor de toekomst onsterfelijk belachelijk gemaakt." Bienvenue heeft gelijk gehad. Niemand kent meer de naam van de rechter. Maar de naam van Fulgence Bienvenue leeft voort in het Metro-station van Montparnase, ge bouwd op de plaats waar de omver- zettelijke Bretonse ingenieur, de schep per van de Parijse Metro, voor het eerst voet op Parijse bodem zette. De lange naam van het Parijse vervoer middel werd al gauw afgekort tot Me- tro-politain en nog later werd ook deze naam verkort tot eenvoudig Metro. En het is ook onder die naam dat veel buitenlandse ondergrondse tramlijnen bekend zijn geworden. Metro-staking Zonder metro is Parijs voor velen on denkbaar. Want wat dit ondergrondse openbare vervoermiddel in het leven van de Parijzenaren betekent wordt pas duidelijk wanneer het personeel van de Metro om een of andere reden in staking gaan. Het leven in deze im mense wereldstad loopt dan helemaal in de soep. Want er is geen enkel vervoermiddel in staat om de ruim vijf miljoen dage lijkse reizigers te vervoeren. Gevolg: iedereen komt te laat op z'n werk. Fabrieken stagneren, winkel gaan te laat open, het personeel van de open bare nutsbedrijven komt niet of veel te laat op het werk. Gas, water en elek triciteit kunnen stagneren. De straten zijn overvol met gedwongen wandelaars en particuliere busondernemingen doen goede zaken cm passagiers van het ene Parijse punt naar het andere te bren gen. Per dag leggen de metro-treinstellen ruim 120.000 kilometer af. Dat is drie maal de omtrek van de aarde' Iedereen, die nooit van zijn leven met de Pariise Metro heeft gereden weet, dat de sta tions bijna altijd uit lange gangen be staan. De gezamenlijke lengte van al die gangen is ongeveer 200 kilometer. Op sommige van de Metro-stations lo pen wel drie gangen boven- en naast elkaar. Het Metro-station op de Place de la Ttépublique verwerkt vijf drukke lijnen. Ruim 350 stations zijn over heel Parijs verspreid. Het gevolg daarvan is, dat in elke buurt verschillende Metro-in gangen zijn en dat men bijn nooit meer dan vijf minuten behoeft te lopen om bij een station te komen. De langste Me tro-lijn is ligne 9, die van Pont de Sè vres naar Montreuil loopt. Bijna 20 kilometer. Op acht plaatsen kruist de Metro de Seine, waarvan driemaal over bruggen. Met slechts enkele minuten tussenpoos rijden de treinstellen van 's morgens half zes tot 's nachts één uur onder de Parijse grond. Vrijwel alle treinstellen bestaan uit vijf wagons, waarvan de middelste rood gekleurd is. De andere vier zijp groen. Rood is de kleur van de eerste klasse. De groene wagons vervoeren de passagiers in de tweede klasse. Niet supersnel Men zegt wel, dat de Parijse Metro eigenlijk nergens begint, maar overal eindigt. Vraagt men aan een liet-Pa- rijzenaar wat hem bij de Metro het meest opvalt, dan zal hij steevast op merken: de geur. Een geur die met geen ei .kei ander luchtje te vergelijken valt. In de vroege mogenuren wordt de Metro in bezit genomen door de wer kers, die naar de fabrieken gaan. In hun zak een fies Vin rouge en in de hand hun leefblad 1'Humanité. Wat la ter volgen de heren met de witte boord jes. Een flesje Beaujolais in hu.i akte tas en de Figar:. van begin tot eind uit spellend. Wanneer ook zij hun plaats van bestemming bereikt hebben is het Generalleutnant Albert Schnez heeft een studie het licht doen zien, getiteld "Gedanken zur Verbesserung der in- neren Ordnung des Heeres". Generalleutnant Albert Schnez is in specteur van de Bundeswehr en zijn "Gedanken" zijn dus maar niet die van de een of andere burger. Wanneer hij hen in de praktijk weet om te zetten zal de Bundeswehr voortaan stoelen op de "beste tradities van. het Duitse sol datendom". Het memorandum van generaal Schnez was oorspronkelijk geheim en onder geheimhouding toegezonden aan diver se hoge officieren, van wie mag wor den aangenomen, dat ze er in grote trekken zo over denken als hij.. Maar door een indiskretie kwam het rap port toch ln de publiciteit. De Bondsrepubliek heeft pogingen in het werk gesteld de Bundeswehr te maken tot een democratisch leger. De oude Pruisische drilgeest moest ver dwijnen, het "Befehl ist Befehl", het principe, dat tot zulke onvoorstelbare onmenselijkheden aanleiding gaf, werd ter kritiek gesteld. De soldaten waren "burgers in uniform". Er kwam zelfs een soort ombudsman, maar die hield het niet lang uit tegen de krachten in departement en Bundeswe.hr, die hem de voet dwars zetten. Meer parades Generaal Schnez heeft zijn ideeën op papier gezet omtrent hoe een leger er uit moet zien. Het is stoere, manne- nelijke taal. Het leger wordt volgens zijn denkbeelden een soort school voor staatsburgers. De burger in uniform moet straks als staatsburger ook sol daat zijn, geïntroduceerd met de op vatingen, die Schnez in zijn memo randum heeft neergelegd. Hij zal er trots op moeten zijn het uniform te dragen en hij zal dan ook niet al te snel zijn burgerpakje moe ten aantrekken. Er moet militair vertoon zijn, meer parades. Er moeten veel meer onder scheidingen worden ingesteld en toe gekend. Het uitgaansuniform moet zo danig zijn, dat de soldaat er trots op is en het ook in zijn vrije tijd draagt. Beeld van voorheen Het roept allemaal het beeld te voor schijn van het oude pruisendom met zijn paradepas zijn schetterende mars muziek zijn veelheid van kleurige uniformen, beremutsen. helmen en ve derbossen. De tijd, waarin de officiers- kaste boven en onder de wet was en burgers, die reserve-officier waren, bij alle gelegenheden bij voorkeur in uni form verschenen, omdat je anders zelfs door een politieagent niet werd aange keken. En de gevechtsopleiding dient zodanig te f?" GeS" In de bekend hebben de Neder.andse Vandaar i<? het noe vakcentrales zich uitgesproken voor een slechts een stap terug naar de "frisch-1 wettelijk verplichte aanvullende pen- fröhliger Krleg van de diepbetreurde s.oenverzekermg voor werknemers. Het ir g ,J?1Vi_1t„ in 7ïin TotenkoDf zou zeker alleszins aanbeveling verdie- Kroonprins Wilhelm m zijn Totenkopt nen het Zwee(Jse penaioer,stelSel( o.a. huzarenuniform. militaire lei- voor wat betreft de flexibele pensione- d ngF krijgen ran generaal Schnez de rinssleeftöd) nader'in de beschouwingen ding krijgen van s te betrekken. Want ook in deze kunnen opdracht zich duidelijk en Waar te vgn Zwe(Jen funderen op de Duitse soldatentradit e Folkpensioen Het geschiedenisbeeld van die traditie Zweden kent naast een soort A Q W is de laatste tijd (Folkpension) een wettelijke aanvullen- gendevorming rondom hetmachtsstre de pensioenre lin v00r M1 inkomens_ ven van het leger en omtrent de olin- trekkers De pensioneringsleeftijd is in de gehoorzaamheid -De feiten worden Zweden jaar| hetgeen Mceert dat door generaal Schnez simpelweg tot twee jaar (anger dm Jn Ne(Jerland pre_ legenden gereduceerd. mie betaald moet worden en dat de S !n uitkeringsperiode twee jaar korter is. Deze generaal stond indertijd opde Het gevolg .g uiteraard dat de totale nominatie als Nato-opperbevelhebber, pensioenkosten naar schatting 15 en dit kwaad is gelukkig afgewend. 20 0/o mlnder zijn. Maar als inspecteur van de Bundeswehr In Nederland gaat de A.O.W. altijd met 65 doet hij zijn best om de oude Pruisi-jaar jn In zweden kan men echter kie- sche opvattingen er weer in te name- zen tussen 63 en 70 jaar. Voor iedere ren. maand dat men eerder met pensioen Gelukkig heeft Duitsland nog eeji yriJe gaat, wordt dan 0,6 procent afgetrok ken; voor iedere maand dat men later gaat, wordt 0,6 procent bijgetelt. Het werkelijke uitbetaalde pensioen varieert daardoor van 71 tot 122 procent van het basisbedrag (voor gehuwden ca. 5.600, voor ongehuwden ca. ƒ3.600). Het Folkpension omvat niet alleen een ouderdomsvoorziening, doch betaalt ook weduwen- en vvezenpensioenen alsmede Het is onrustbarend te bemerken, hoe arbeidsongeschiktheidspensioenen uit. moeilijk deze opvattinger sterven en De financiering geschiedt volgens een Persoonlijke service en bovendien jarenlange ervaring. ■messagemten Steenhoffstraat 9a, telefoon 6571 inmiddels een uur of negen geworden en dan verschijnen de huismoeders met hun onafscheidelijke boodschappentas in de hand. Ze gaan op de wijkmark- ten inkopen doen. Tegen een uur of elf verschijnen de toeristen. Altijd herkenbaar aan de aar zelende wijze waarop zij binnenstappen en naar de grote routeborden kijken die in elk Metro-treinstel aanwezig zijn. Bij elke halte turen ze gespannen naar de blauwe borden met de grote witte letters die de naam van de halte aan duiden. Wanneer hun bestemr .ing na dert gaan ze alvast in de startblokken zitten om direct vlug uit te kunnen stap pen. Ze hebben immers gehoord dat de Metro-trein maar enkele seconden stil staat en dat de deuren automatisch sluiten. Maar dat eerste is een sprookje. Men behoeft liet supersnel de wagon te verlaten als men maar wel vlug op schiet: zo gaat het de hele dag door. De portillons bij de perrons sluiten van zelf wanneer een Metro-treinstel langs het perron staat. Niemand kan er dan door. Maar geen paniek, want over drie minuten staat weer een nieuw treinstel klaar. Fulgence Bienvenue heeft niet zitten treuren om de boete die hij kreeg van een kortzichtig rechter. Hij betaalde zijn 15 francs en begon opgewekt aan het bouwen van een nieuwe lijn van Porte Dauphine naar de Place de la Nation. Het vervoermiddel bleek aan te slaan want de opening van nieuwe lijnen volgden elkaai in een snel tempo op. Het gevolg is nu, dat er een dicht net van Metro-lijnen onder Parijs ligt. Toch is het niet moeilijk om de juiste lijn te vinden. Er is nauwelijks een andere wereldstad aan te wijzen die een zo overzichtelijk samengestelde on dergrondse heeft als Parijs. Eerst zoekt men het eindstation op van de lijn waaraan het station ligt waar men uit wil stappen. Grote kaarten van het totale Mero-net zijn hiervoor bij de stations aangebracht. Dikwiils is ook een indicateui aanwezig waar men slechts op een knopje behoeft te druk ken naast de naam van de halte op een lijst van alle Metro-stations. De ver schillende stations die men passeert worden door een lampje verlicht en ook de „correspondances" de over stapstations worden duidelijk aan gegeven. De naam van het desbetreffende eind station vindt men in de Metro-gangen steeds terug. Men behoeft slechts de pijl te volgen en men komt zonder mankeren op het juiste perron uit. Bo vendien staat daar ook nog eens met grote letters de direction de eind halte r.angegeven. Elke Parijzenaar heeft een overzichts kaartje van de Metro in zijn portefeuille. Met een oogopslag kan hij zien welke lijn hij moet hebben om zijn bestem ming te bereiken. De controle van de kaartjes is wel heel eenvoudig. Aan het loket koopt men voor één franc een kaartje, waarop men desnoods de hele dag kan blijven rijden, mits men maar niet boven de grond verschijnt. Clochards Aan de perroncontrole wordt met een levensgrote ingewikkelde tang een gaatje in het plaatsbewijs geknipt. Het rijn meestal dames van onbestemde leeftijd die deze kniphandeling verrich ten. Ze zijn gekleed in een blauwachtig mouwscbort met een dito mutsje op het hoofd. In de tweede klas-wagons is nooit controle. Wel komt het sporadisch voor dat de eerste klas controle krijgt. Zit men dan daarin met een tweede klas-kaartje, dan is de boete, die men direct moet betalen, niet gering! Om één uur gaan de grote hekken voor de ingang van elk Metro-station dicht. Dan komen ook de clochards uit de stations tevoorschijn. Ze hebben daar de warmte van ondergronds Parijs op gezocht en dr lage banken langs de perrons hebben hun gediend als slaap plaats. Maarhet Metro-station is geen hotel voor onbehuisden, geen nacht-asvl. Daarom stuurt het late Me tro-personeel hen de straat op. De sjo fele mannen en soms ook vrouwen begrijpen het. Ze vloeken en schel den niet. Ze prijzen alleen gelukkig wanneer ze op straat nog even hun dutje kunnen voortzetten op een van de ontluchtingsrooster die de warme Me tro-lucht de Parijse nacht inblazen. De stations worden schoongemaakt, de veiligheidsapparatuur getest en de rails onderhouden. Een speciale trein haalt overal het nachtpersoneel op. De Metro gaat ook slapen. Het is echter maar een slaap van korte duur want om even voor half zes gaan de schuifhek- ken weer open en begint een nieuwe dag. Een dag, die als twee druppels water lijkt -op de dag van gisteren. Althans voor het Parijse openbare ver voermiddel bij uitstek: de Metro. "Neen! Neen! Nóóit meer water!" Wie heeft nog niet de kernregels gehoord uit het liedje van het televisieteam van Farce Marjeure? Een liedje, dat een regelrechte carnavalsschager dreigt te worden, ironisch is bedoeld, maar - zoals elke ironie - een tragisch brokje werkelijkheid kan worden. Helder en zuiver water is een kostbare zaak geworden. De vraag, hoe Neder land 'n de toekomst nog aan voldoende zuiver drinkwater kan komen, bezorgt heel wat mensen hoofdpijn. Waarbij je misschien mag zeggen: beter wat hoofd pijn nu, dan een reeks pijnlijke vergif tigingsverschijnselen later. Onderminister dr. R. J. H. Kruisinga (Volksgezondheid) heeft eind vorig jaar de Tweede Kamer laten weten, dat de toekomstige drinkwatervoorziening van Nederland intensief wordt bestudeerd. Erg hoopvol ziet het er niet uit. Ne derland verbruikte in 1960 ongeveer 1.05 miljard kubieke meter water. In het jaar 2000 zal het viermaal zo veel zijn: 4.500.000.000 kubieke meter. De belangrijkste bron voor ons water is altijd grondwater geweest. Het leek een onuitputtelijk reservoir, maar het eind is nu duidelijk in zicht. Volgens studies van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening mag jaar lijks niet meer dan anderhalf miljard kubieke meter aar het gronwater wor den onttrokken. Dit betekent, dat voor de jaren 1980 en 200P aanvulling uit andere bronnen nodig is van resp. één miljard en drie miljard m3 per jaar. Vrijwel in geheel Nederland zal men in de komende jaren 'n beroep moet doen op het oppervlaktewater, de waterhoe- veelheden, die door de rivieren worden aangevoerd of na regenval in de plas sen, meren en polders worden verza meld. Vooral in de provincies Gronin gen, Gelderland, Utrecht, Noord-Hol land, Zuid-Hollland, Zeeland en Lim- een pers en zijn de gevaarlijke denkbeelden van generaal Schnez niet langer ge heim, doch in de openbaarheid ge bracht. De generaal meent, dat zelfs de grond wet moet worden gewijzigd om zijn ideeën doorgevoerd te krijgen en daar door is de betekenis van zijn denk beelden nog eens te scherper omlijnd. hoe ze door mensen op hoge posten worden gekoesterd en gepropageerd. Maar daar staat tegenover, dat de ideale toestand, die generaal Schnez voor ogen saat, nl. dat het leger ln Duitsland als vanouds de toon aan geeft, nog niet is bereikt. omslagstelsel: er moet 5 procent premie betaald worden over het inkomensdeel beneden 21.000, Dat het premiepercentage aanzienlijk al- ger is dan onze A.O.W.-premie, wordt vooral veroorzaakt door de hogere pre- miegrens en het grote aantal werkende industrie. burg zullen moeten omschakelen. Binnenkort zal met de bouw worden begonnen van een van de grote wer ken die hiervoor nodig zijn: de aanleg van waterwingebieden in de Brabantse Biesbosch.Dit projekt zal jaarlijks on geveer 500 miljoen kubieke meter wa ter moeten leveren. Over de hoeveelheden beschikbaar wa ter maakt men zich nog niet eens zo bijzonder zenuwachtig. Het probleem is niet de kwantiteit, maar de kwali teit. De jaarlijkse aanvoer van water naar Nederland is alsvolgt: aanvoer Rijn 70 miljard kubieke meter, aan voer Maas 8 miljard kubieke meter, overige rivieren 2 miljard kubieke me ter, neerslag 10 miljard kubieke meter. Samen komt hiermee een jaarlijkse wa- terhoeveelheid beschikbaar van negentig miljard kubieke meter, waarvan (in 2000) drie miljard nodig is (de rest komt uit het grondwater). De narigheid is echter, dat onze be langrijkste leverancier, de Rijn, tevens het belangrijkste riool van West-Enro- pa is. Tal van fabrieken lozen hun on gezuiverd afvalwater in de rivier. De risiko's voor een vergiftiging zijn niet gering zoals vorig jaat bleek toen na een vergiftiging met Endosulfan mil joenen vissen stierven en Nederland moest overgaan op een nooddrinkwa tervoorziening. De belangrijkste boos doeners zij.' de Franse kalimijnen in de Elzas, die voor een bijzonder hoog chliride-gehalte zorgen en chemische bedrijven in Duitsland. Toch zal de Nederlander noodgedwongen in de toekomst Rijnwater in zijn glas moeten doen. Op initiatief van het mi nisterie van Sociale Zaken en Volks gezondheid worden nu uitgebreide stu dies ondernomen naar de mogelijkhe den voor kwaliteitsverbetering van het rivierwater. De gedachten gaan twee richtingen uit: natuurlijke of kunstma tige aangelegde reservoirs aan de op pervlakte (zoals bijvoorbeeld in de dui nen), of ondergrondse voorraadvulling door middel van infiltratie. Dit laatste kan een kunstmatige aanvulling zijn van het zo schaarse grondwater. De aanleg van grote en kostbare re- servevoorraden zijn noodzakelijk, zo is vorig jaar wel gebleken. Zij moeten gehuwde vrouwen. watervoorziening veilig stellen als De aanvullende pensioenregeling is in plotseling een onaanvaardbare veront- 1960 van kracht geworden. De werk- reininging optreedt. Dit hoeft niet al gever betaalt de premie (momenteel 9,5 teen docr een "iftige stof te worden procent van het loon). Het aanvullend veroorzaakt, men kan de ogen niet pensioen wordt berekend over een pen- 1 sluiten voor het risico, dat bijvoorbeeld sioengrondslag, die gelijk is aan maxi- in de toekomst radio-actieve elemen- maal 30.000,verminderd met een *en in de rivieren terechtkomen, waar- franchise van 4.000,Dit laatste be- door het water voor consumptie on- drag is geïndexeerd met de kosten van geschikt wordt. levensonderhoud; het eerste bedrag is In de loop van dit jaar hoopt staats- vastgesteld op 7,5 maal het laatste. secretaris Kruisinga een definitief ba- Ieder jaar krijgt iedereen een aantal sisplan op tafel te leggen waarin een pensioenpunten toegekend volgens een (technisch) boekje wordt opengedaan vaste formule. Wie een inkomen van over de talrijke voorzieningen, die in 20.000 heeft, krijgt voor dat jaar vier j de komende jaren moeten worden ge- punten toegekend. troffen. Het aanvullend pensioen wordt alléén Ongetwijfelc zal men toch concessies volledig toegekend, wanneer er min- moeten doen aan de kwaliteit van het stens 30 jaar premie is betaald. Heeftwater. Op gezag van het Rijksinstituut iemand minder premiejaren, dan krijgt voor drinkwater voorziening zei de hij een evenredig lager pensioen. staatssecretaris eind vorig jaar al, dat De hoogte van het aanvullend pensioen ee.1? chloride-gehalte van 125 tot 150 wordt bepaald door het gemiddeld aan- miIllgram per liter aanvaardbaar is tal punten dat men heeft behaald. Om Y00^, 'e toekomst. De huidige eisen dit gemiddelde te berekenen worden de houden in, dat het chloride-gehalte 15 hoogste puntentallen uit de arbeids- 1 voorkeur" minder dan honderd periode opgeteld en dooi 15 gedeeld. miligram, zo mogelijk minder dan 125, Het wordt daarna als volgt berekend: maar beslist niet meer dan 200 milli- pensioen is 0,6 x gemiddeld puntental S^am mag zijn. Om de watervoorzie- x franchise. in de toekomst veilig te stellen Wie dus met een gemiddelde van 5enorme investeringen van vele punten uit de bus komt, ontvangt 0,6 miljoenen guldens nodig x 5 x 4.000,— is 12.000,—. Daarnaast z J."- De Prijs van enkele centen, die wordt uiteraard het Folkspension uit- YJJ nu voor een liter betalen (grote gekeerd. Het Zweedse systeem kent geen zoa^s bedrijven, betalen nog aanvullende uitkeringen aan personen i minder), zal ongetwijfeld belangrijk boven de 67 jaar. moeten worden verhoogd. Eind vorig Het Zweedse stelsel van aanvullende I „korldi^deI het waterbedrijf, dat pensioenen is grotendeels op kapitaal- j groot deel van midden-Nederland dekking gebaseerd. Het bijeengebrachte,1 R wat.er voorziet, al een belangrijke vermogen wordt gebruikt voor finan-1 Prijsstijging aan. Een voorbeeld, dat ciering van de woningbouw en van de i binnenkort door heel wat collega's zal j worden gevolgd. Renault dealer NIEUWERHOEKPLEIN 1 - SOESTDIJK - TELEFOON 285U Wij vragen voor onze moderne werkplaats en voor ons servicestation een Maandag j.1. is op 63-jarige leeftijd plot seling overleden de heer A. W. Voet, oud-hoofdagent van politie te Soest. De overledene was sinds 1961 gepen sioneerd en daarna werkzaam aan het gasbedrijf te Soest. Hij was een der op richters van de Soester Politie Sport Vereniging en meerdere jaren secretaris van deze vereniging. Gisterenmorgen had onder grote belang stelling de begrafenis plaats, op de be graafplaats aan de Kostverlorenweg. waarbij o.m. aanwezig waren de heer H. G. Scholtmeijer, hoofdinspecteur van politie en vele oud-collega's, de heer Breedeveld, directeur van het gasbedrijf met enige leden van het personeel, af gevaardigden van de S.P.S.V. en een be stuurslid van de R.K. Politiebond St. Michael. Aan het graf werd gesproken door de heer H. G. Scholtmeijer en de heer W van de Brink, voorzitter van de S.P.S.V Voor belangstellenden delen wij mede dat een brievenbus is geplaatst aan de Prins Hendriklaan bij de ingang van het flatgebouw „Hoog Soestdijk". Het twintigjarig bestaan van "Utile Dulci" werd vrijdagavond voor een weinig talrijk publiek op een alleszins prettige wijze gevierd met de overwe gend goede opvoering van de comedie '"Claudia" van Rose Franken. In een decor, waar op vindingrijke wijze al le zorg aan was besteed, speelde in twee dagen tijd haast het hele loven zich af van het echtpaar David en Claudia. Het spel werd uitstekend ver tolkt. Regisseur Wout Bakkenes werd hulde gebracht bij gelegenheid van het 25e stuk, dat hij met de spelers van U.D. op de planken had gebracht. Hedenavond wordt "Claudia" weer op gevoerd, waarvoor ook de oud-leden van Utile Dulci een uitnodiging heb ben ontvangen. Onder auspiciën van de "De Volhar ding" worden er dinsdag 3 februari v/eer hometrainer-wedstrijden gehouden voor jongens van 10 tot en met 15 jaar. Onder leiding van de heer Severs wor den de wedstrijden gehouden in het zaaltje naast de kerk aan de Rade- makerstraat. Aanvang 19.30 uur. Zo gauw de belastingsvrije voet maar met één gulden wordt overschreden, is er direct een belastingbedrag van meer dan ƒ60,- verschuldigd. Menigeen vraagt zich af, waarom de heffing op dit punt zo ruw geschied. Voor een onge huwde met 3440,- jaarinkomen, of een echtpaar zonder kinderen met ƒ4800,-, of een echtpaar met twee kin deren met ƒ6810,- per jaar is ƒ60,- toch een belangrijk bedrag! De oorzaak ligt in de progressie van het tarief en om daarvan een indruk te geven Iren wij eerst een uittreksel van de tarieven 1969 en 1970 volgen voor de tariefgroepen I (ongehuwden tot 40 jaar). II (gehuwden en daarmee gelijkgestelden) en III-2 en III-5 (ge huwden met resp 2 en 5 kinderen). U krijgt daardoor tevens een indruk van de belastingverlaging. BELASTBAAR INKOMEN BELASTINGPERCENTAGES in het jaar 1969 1970 1969 1970 1969 1970 1969 1970 I II III-2 III-5 9.600 16.1 15.2 10.4 9.6 6.2 5.3 0.6 12.000 16.1 18.1 13.0 12.2 9.1 8.1 3.7 2.7 18.000 24.9 23.8 18.3 17.3 14.9 13.8 10.1 8.9 24.000 29.7 28.5 23.0 21.7 19.9 18.6 15.5 14.1 30.000 34.2 32.7 27.3 26.0 24.5 23.0 20.4 18.4 45.000 42.5 41.0 35.5 34.0 33.3 31.7 30.0 28.3 90.000 60.9 60.2 57.2 55.7 55.8 54.9 54.5 53.6 Duidelijk blijkt hieruit de progressie van het tarief, d.w.z. dat met het stij gen van het inkomen ook het percen tage stijgt, dat aan belasting over dat hogere inkomen moet worden betaald. Voor enkele van de reeds genoemde inkomens vermelden wij nog op dezelf de wijze als hierboven de belastingdruk in procenten. BELASTBAAR INKOMEN TARIEF I II III _2 III- 5 1969 1970 1969 1970 1969 1970 1969 1970 3.600 114 76 4.800 344 299 108 63 6.000 602 548 302 251 7.200 889 824 516 457 183 118 8.400 1.204 1.127 748 681 377 303 9.600 1.546 1.455 1.000 923 594 508 61 1.0800 1.909 1.807 1.271 1.183 831 733 242 137 12.000 2.290 2.176 1.561 1.460 1.089 977 448 326 15.000 3.325 3.175 2.369 2.232 1.823 1.672 1.062 897 18.000 4.479 4.284 3.298 3.115 2.684 2.486 1.815 1.600 21.000 5.750 5.503 4.346 4.110 3.670 3.417 2.702 2.428 24.000 7.139 6.832 5.513 4.217 4.779 4.463 3.720 3.380 27.000 8.646 8.271 6.801 6.435 6.012 5.625 4.868 4.453 30.000 10.249 9.817 8.177 7.759 7.342 6.897 6.131 5.644 36.000 13.643 13.118 11.131 10.614 10.217 9.664 8.874 8.273 45.000 19.122 18.467 15.965 15.314 14.967 14.269 12.492 12.724 60.000 28.928 28.110 24.731 23.894 23.648 22.719 21.997 21.039 90.000 49.372 48.452 43.895 42.792 42.725 41.512 40.938 39.671 120.000 70.271 69.254 64.108 62.789 62.895 61.458 61.037 59.544 150.000 91.395 90.342 85.954 83.490 83.715 82.128 81.814 80.168 183.000 114.660 113.607 108.197 106.665 106.951 105.286 105.082 103.302 Bij de allerhoogste inkomens liggen de percentages van de belastingdruk voor de verschillende tariefgroepen steeds dichter bij elkaar. Dat is ook logisch, want hoe hoger het inkomen wordt, des te minder maakt het uit of er ook nog een echtgenote en een paar kinde ren van moeten mee-eten. De geldwaardedaling Helemaal vergelijkbaar zijn de percen tages van het overzicht echter niet, want door de voortdurende achteruit gang van de koopkracht van het geld is een zeker inkomen in 1970 niet gelijk aan een even hoog geldinkomen in 1969. Zou iemand in een reeks van ja ren ieder jaar ƒ12000,- verdienen en zou het tarief niet worden gewijzigd, dan zou hij over een in koopkracht dalend inkomen steeds hetzelfde per centage belasting blijven betalen. Wat in feite echter gebeurt, is dat in de jaarlijkse inkomensverhogingen de geldwaardering wordt gecompenseerd. Zou het belastingtarief daarbij niet worden gewijzigd, dan zou, dat blijkt direct uit het overzicht, over dat steeds hogere geldbedrag toch een steeds stij gende percentage belasting moeten wor den betaald. Te laat Als we niets doen, dan stijgt de be lasting automatisch door de geldwaar dedaling. In het verleden zijn er daar om wel reeds belastingverlagingen ge weest, doch die kwamen steeds veel te ver achteraf door de lange tijd die nodig is voor de behandeling van zo'n wetsvoorstel in het parlement. Voorts bleef de verlaging meestal ver achter bij de v rkelijke achteruitgang van het geld, omdat de overheid - en dat wil uiteindelijk zeggen: wijzelf - een steeds groter deel van het nationaal inkomen aan staatsuitgaven wenst te besteden. Het is om deze reden, dat de huidige regering voornemens is een wetsvoor stel in te dienen om tot een automa tisch aanpasing van de belastingtarie ven te komen. Zover is het echter nog bepaald niet, omdat die politieke groe peringen, die er naar streven de over heidsbemoeiingen nog verder uit te breiden, tevens voorstander zijn van de thans steeds automatisch stijgende be lastingdruk.

Soester Courant | 1970 | | pagina 7