Soest toen - Soest nu ii! DE ZAAK ANASTASIA" Dinsdag 3 februari 1970 19e jaargang uo. 9 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat '29a. Soest Tel. 2560 - Postgiro 126156 Drumband van Olympia in nieuw tenue Ét „WISO" startte 1970 met daverende actie Weer eenden aan de Wieksloterweg doodgebeten Amersfoorter wegens diefstallen aangehouden Ruzie tussen man en schoonzoon „Trimmen" staat enorm in de belangstelling Kindercarnaval al volledig Igeboekt vo Binding Rechts neemt deel aan de verkiezing Provinciale Staten Kadercursus voor sportlieden Jongetje kroop in waterput Het oog gericht op Praag Aantal medische sportkeuringen belangrijk gestegen Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 SOESTERI OURANT Abonnement per kwartaal ƒ3,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ6,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrUdag Dankzij de aktiviteiten van het be stuur, dat daarin enthousiast wordt bijgestaan door verschillende ouders van de leden, ligt het in de bedoeling dat op de aanstaande Koninginnedag de drumband van Olympia zich aan de Soester bevolking in geheel nieuw te nue zal presenteren. De twintig jaar bestaande drumband afdeling van Olympia, welke vereniging naast de drumband ook volleyballen, gymnastiek en wandelen overkoepeld, treedt al meer dan twaalf jaar naar buiten in het overbekende groene jas je met dito petje, met een witte plooi rok voor de meisjes en een witte pan talon voor de heren. Deze tenue wordt niet alleen door de draagsters en dra gers als een oud-modische gezien, ook de tand des tijds heeft zich doen gel den, en de meeste uniformen zijn dan ook aan vervanging toe. Reden genoeg 95* Het Bundesgerichtshof in Karlsruhe is begonnen met de behandeling in hoogste instantie van de "Zaak Anas- tasia", omtrent de vraag of Anna An- derson (tegenwoordig Mrs. Manahan) inderdaad is wie zij voorgeeft te zijn: de enige dochter van Czaar Nicolaas II, die in 1918 zou zijn ontkomen aan het bloedbad in Jekaterinenburg, waarbij de gehele Czarenfamilie werd uitgemoord, Na de revolutie in Rusland werd Czaar Nicolaas II eerst geïnterneerd in zijn zomerpaleis te Tsarskoje Seloe, daarna naar Tobolsk en uiteindelijk naar Jekaterinenburg overgebracht, omdat de bolsjewitische leiders vrees den, dat de oprukkende „witte" legers hem zouden bevrijden en daarmee de revolutie een gevoelige slag toebren gen. De familie Romanof leefde daar in uiterst sobere, ja zelfs armelijke om standigheden, werd voortdurend be waakt door soldaten van het rode leger en bespioneerd door agenten van de Tsjeka, de staatpolitie. Op 17 juni 1918, midden in de nacht, sommeerde de Tsjeka-cornmandant de hele familie zdch aan te kleden en schoot vervolgen met een aantal hand langers allen dood. De lijken werden de volgende dag in ètukken gehakt en tot as verbrand. Teleurgestelde vader Anastia was de derde dochter van de Czaar en toen 16 jaren oud. Ze was het „enfant terrible" van de familie, een halve jongen en een grappen- maakster. Eens moest haar vader haar redden uit zee, waarin ze bijna was verdronken. Toen ze was geboren, durfde Nicolaas zijn vrouw niet direct op te zoeken, zo teleurgesteld was hij dat het wèèr een dochter was. Maar daarna kwam een zoon, Alexis, die bleek te lijden aan haemophilie - een faktor, die (men behoeft in dit verband de naam Raspoetin maar te noemen) uiteindelijk bijdroeg tot het dramatisch einde van de Czarenfamilie. Volgens betrouwbare berichten zou Anestasia na de slachting niet ter stond overleden zijn, maar zouden op haar gekerm de beulen haar met ge weerkolven en bajonetten hebben afge maakt en haar hondje de hersens heb ben ingeslagen. Tante Olga Reeds in 1920 kwam de vrouw, die pretendeert Anastasia te zijn, in het nieuws, toen ze in Berlijn bij een po ging tot zelfmoord werd gered en overgebracht naar een krankzinnigen gesticht, waar zij beweerde de groot vorstin Anastaia te zijn. om direct over te gaan op een nieuw uniform dat geïnspireerd is op de mode en eisen van deze tijd. De minder flatteuze hoofdbedekking, een kopie van hetgeen bij de lucht macht wordt gedragen, wordt ver vangen door een fraaie witte kolbak, het eveneens militair aandoende groe ne jack wordt vervangen door een rode cape, terwijl de oud-modische ge broken witte plooirok plaats moest ma ken voor een moderne gerende rok. De complete uitmonstering wordt ge heel naar eigen ontwerp, in eigen be heer vervaardigd. Wat echter niet door eigen inspanning is te vernieuwen zijn de instrumenten, die mistens zo nodig aan vervanging toe zijn. Het bestuur, bestaande uit de heren S. Venema, voorzitteren de heer Luytelaar, secretaris-penning meester, hoopt in de nabije toekomst, met de voor dat doel onmisbare steun van de middenstand en het bedrijfs leven, de vernieuwing van het instru mentarium te kunnen realiseren. Om de eigen financiële basis te kun nen verstevigen is men druk in de weer het geringe aantal donateurs uit te breiden, terwijl men met behulp van een oud-papieractie de hele zaak nog een extra stootje wil geven. Mocht u dus op zolder of in de schuur nog een partij oud papier hebben staan, en dit beschikbaar willen stellen voor de drumband van Olympia, dan is een briefkaartje of een telefoontje aan de heer Venema, Prins Bernhard- laan 48, tel. 2312, voldoende om een en ander op het door u gewenste tijd stip weg te laten halen. Het bestuur is er van overtuigd dat op Koninginnedag de uit dertig jon gens en meisje van rond de 16 jaar bestaande drumband, de bewondering van het publiek zal oogsten tijdens zijn tocht naar het gemeentehuis ter begeleiding van de schoolkinderen voor de aubade. Met haar artistieke leider, de heer Van der Zalm, en marsleider Van De nieuwe tenue, met aan weerszijden het al 12 jaar in gebruik zijnde uniform. Gent als uitvoerende macht, is de drumband van Olympia haar inzinking van de laatste jaren duidelijk te boven gekomen en druk bezig zich een vaste plaats te verwerven naast de Soester harmonie P.V.O., die zich na een im- pase, met hulp buitenaf, ook weer op een behoorlijk niveau weet te hand haven. „Gratis vlees voor iedereen". Met deze leus werd vorige week een actie gelan ceerd, die slechts 9 uur zou duren en waaraan slechts werd deelgenomen door de vier bij de „WISO"-zegelorganitie aangesloten slagerijen Bakker, Molen straat; Dam, Soesterbergsestraat; Van Ginkel, Birkstraat en Spelt, Torenstraat. Tegen inlevering van elk volgeplakt WISO zegelboekje, met zegels die gratis worden verstrekt bij uw aankopen bij elk van de 85 aangesloten winkeliers, Opnieuw is aan de Wieksloterweg een aantal eenden van de fam. R. V. dood gebeten door een hond. Het betrof hier een twaalftal zgn. Carolina-eenden. De schade bedraagt ongeveer tweehonderd gulden. Gezien al eens eerder eenden van de heer V. zijn doodgebeten door een hond uit de omgeving, heeft men bij de „verdachte" meteen braakproeven ge nomen en met positief resultaat. De hond bleek eigendom van de fam. Z. even eens aan de Wieksloterweg. De Soester politie heeft zaterdag de 30- jarige M. M. M. uit Amersfoort aange- De "juistheid van deze"bewering heeft houden in verband met een paar dief- ze nog voor geen rechtbank kunnen waarmaken. De moeder van de Czaar had kans ge zien in 1918 uit de Krim te vluchten met de Britse kruiser Marlborough, maar weigerde tot haar dood (in 1928) constant te geloven, dat haar zoon en zijn familie dood waren. Twee zusters van de Czaar, de groot vorstinnen Xenia en Olga, waren even eens gevlucht. Olga heeft dagenlange gesprekken met Anna Anderson ge voerd en zou in haar blijdschap, dat tenminste èèn van haar nichten was ontkomen, graag geloofd hebben, dat Anna Anastasia was, maar Anna kon haar niet overtuigen. Anna was trou wens de enige niet, die beweerde ont komen te zijn aan het bloedbad. Ver scheidene dames vielen de grootvor stin Olga lastig en vielen baar, als ze haar "toevallig" ontmoetten, om de hals met de kreet "Lieve tante Olga!". Maar tante Olga herkende noch erkende de would-be-nichten. Om de erfenis Groothertog Cyril, broer van de Czaar, proclameerde zichzelf in 1924 in Fran krijk tot Czaar aller Rusen, maar kreeg geen aanhang. Hij stierf in 1962 en zijn zoon Wladimir beschouwt zich zelf thans als hoofd van het huis Ro- manov. Een andere broer van de Czaar, de ex-generalissimo Nikolai Nikolaje- witsj. die eveneens op clc "Marlbo rough" naar Frankrijk was ontkomen, weigerde alle pretenties en pretendenten Xenia overleed op 58-jarige leeftijd in 1960 en in datzelfde jaar overleed ook baar zuster Olga, 78 jaren oud. Alle Romanovs, voorzover zc zich met de zaak inlieten, hebben de claims van Anna Anderson afgewezen. Zo zou nu 68 jaar moeten zijn. Het gaat haar trouwens niet alleen om de erkenning. Ze zou, als de rechters in Karlsruhe baar als Anastasia erkenden, enig erf gename worden van het grote kapitaal, dat de Czaar indertijd in Duitsland voor zijn kinderen had vastgezet. Maar zelfs als dat zo was, zou het nog de vraag zijn of ze dit kapitaal zonder proces in handen kreeg! stallen in Soest. De man heeft bekend in november van het afgelopen jaar een autoradio ter waarde van 245,te heb ben gestolen bij garagebedrijf Van Kooij aan de Soesterbergsestraat. De man bleek in café Soestdijk ook een jas te hebben ontvreemd. De gestolen goederen zijn door de politie in beslag genomen. werd j.1. zaterdag door de reeds genoem de slagers voor ƒ5,vlees of vleeswa ren geleverd. Rond het middaguur, halverwege de ac tie, bleek dat men van een groot succes mocht gaan spreken. Bij alle vier de za ken puilden de mensen de winkels uit, terwijl soms buiten gewacht moest wor den. Was bij het WISO-bestuur het slagen van deze actie een kwestie van afwach ten, de slagers zagen het allemaal nog niet, en er werd dan ook niet veel extra voor ingekocht. Naar gelang echter het sluitingsuur naderde, groeide de vreès van het tekort komen. Het kon dan ook niet uitblijven, dat nog voor de deuren werden gesloten, in vele gevallen nee verkocht moest worden, ofschoon men in de meeste gevallen de cliënten met een ander soort vlees tevreden kon stel len. Voor ieder van hen stond vast dat deze dag een hoogtepunt in hun bestaan was. Het aantal ingeleverde boekjes, ongeveer vijftienhonderd, spreekt daartoe voldoen de. In Soest wordt al weer met spanning ge wacht op de volgende WISO-stunt, en men is drukdoende opnieuw boekjes vol te sparen met de bekende groene zegels. Zondag hebben in Soest ene B. en diens schoonvader v. d. B. ruzie met elkaar gekregen. In de woning van B. ontstond een vechtpartij, waarbij een schemer lamp sneuvelde en B. aan zijn hand ge wond raakte. De schoonzoon heeft bij de politie aangifte van mishandeling ge daan. Zijn schoonvader is aangehouden en tot maandag ingesloten, omdat hij onder invloed van sterke drank bleek. Na het grote succes van de "demon- vrouwengroep. De gedachten gaan hier- stratie" onderleiding van Anton Huis- kes, keken de organisatoren met grote belangstelling uit naar de opkomst van het afgelopen weekend. De meningen daarover waren verdeeld, en liepen uiteen van het dubbele" tot de helft, maar de pessimisten kregen ook nu weer ongelijk. Zaterdagmorgen werd gestart met een groep van dertig mensen, waaronder een tiental dames. Zondagmorgen werd het echter een re cord. Terwijl de starttijd voor de be ginners was gesteld op kwart over ne gen, waren de eerste personen om kwart voor negen al aanwezig. Om ne gen uur was de groep al gegroeid tot het aantal dat vorige week met de heer Huiskes trimde en op de vastge stelde tijd verttrok een te grote groep onder leiding van de heer Buisman in de richting van Pijnenburg. In vergelijk met vorige week bestond de groep uit belangrijk meer dames, hoewel de heren der schepping toch de overhand hadden. In de grote groep, die heel veel nieu welingen bevatte, heerste verwarring met betrekking tot bet j.1. vrijdag in ons blad gepubliceerde betreffende het vaardigheidsdiploma en het sportpas- poort van het NSF. Daarom stellen wij hier duidelijk dat het trimmen, zoals dat geschiedt onderleiding van de heer Buisman, onder auspiciën van BDC, plaatsvindt volgens de voorschriften van het NSF Aan het deelnemen zijn geen eisen verbonden, hetgeen wel het geval is met het sportpaspoort en het NSF-vaardighcidsdiploma, waar de heer v. d. Berg, Varenstraat 400, u volle dig over kan informeren. Om misverstand te voorkomen ver melden wij hier dat er voor het trim men inderdaad wel een diploma be staat. waarvoor uiteraard eisen samen gesteld zijn. Deze eisen, die ook in de courant van vrijdag j.1. werden ver meld, variën dus sterk per leeftijds groep, terwijl voor veel deelnemers en deelneemsters deze eisen niet haalbaar zullen zijn. Het "trimmen" zoals dat nu geschiedt bij de atletiekvereniging BDC, heeft door de grote toeloop nu al verschillen de groepen doen ontstaan. Naast de groep die op zaterdagmorgen om 9 uur van het BDC-complex vertrekt, en de groepen van zondagmorgen, is er dui delijk behoefte aan een speciale huis- bij uit naar de dinsdagmogen. Dames, die op die ochtend willen gaan '-'trimmen", worden verzocht contact op te nemen met onderstaande adressen De lieer Oude Reimer, Irenelaan 36, tel. 5704, de heer Hilhorst, Bosstraat 12, tel. 3210, of de beer P. Majoor, Schriks laan 27. Het meenemen van kinderen behoeft geen bezwaar te zijn, want terwijl va der en moeder zich sportief vermoeien, doen de kinderen vanaf 6 jaar dat eveneens onder deskundige leiding. Het kindercarnaval, dat komende zater dag in garage Van Kooy aan de Soes terbergsestraat zal worden gehouden, is al volledig volgeboekt. Er hebben zich reeds 1000 kinderen aangemeld daarmede is de zaal volledig bezet. Meerdere aanvragen om kaarten kun nen dus helaas niet meer gehonoreerd worden. Ook de belangstelling voor het carnavalsfeest voor de ouderen (komen de zaterdag en zondagavond in het Verenigingsgebouw) blijkt bijzonder groot te zijn. Er zijn alleen nog kaar ten verkrijgbaar aan de zaal en wel bij voorkeur tussen 19 en 21 uur. De voorraad is nog maar zeer beperkt. Het bestuur van de carnavalsvereniging De Narre Knol stelt momenteel in sa menwerking met de Raad van Elf po gingen in het werk om zaterdag Prins Leut X bij de aanvang van het carna valsfeest toch van huis te halen, ook al zal er dan geen officiële optocht worden gehouden. Of dit doorgaat, hangt mede van de medewerking van de autoriteiten af, want men zal weer gebruik moeten maken van de rijks weg en het blijkt steeds moeilijker te worden om het drukke verkeer enige tijd om te leiden of stil te leggen. Wel licht zal men echter van het voet- en rijwielpad gebruik kunnen maken, zo dat de optocht-traditie niet geheel ver loren gaat. De provinciale afdeling van de r.-olitieke partij „Binding Rechts"' zal aan de ver kiezingen voor leden van de Provin ciale Staten op 18 maart a.s. deelnemen. Onder de candidaten komen o.a. op de candidatenlijst voorop de 13e plaats de heer M. de Groot te Soest, op de 15e en laatste plaats de heer R. J. de Groot te Soest, op de 4e plaats de heer H. Snel te Soester.borg, en op de 10e plaats de heer E. van Leijen- horst te Soesterberg. De Stichting LTtrcchtse Provinciale Raad voor Lichamelijke Opvoeding en Sport gaat met. ingang van donderdag 12 fe bruari in het restaurant van het Soes ter natuurbad een kadercursus organi seren. Deze kadercursus biedt vooral jongere verenigingsleden een mooie kans om zich eventueel op een toe komstige bestuursfunctie voor lc berei den. De opleiding is van zuiver theo retische aard. In een flat aan de Hobbemalaan Is dit weekeinde de 3":-jarige N. B. door een 40 bij 15 cm groot gat in een waterput gekropen. De onmiddellijk gealarmeerde politie zag echter kans, met behulp van de moeder het jongetje tijdig weer uit zijn benarde positie te bevrijden. Hij bleek geen nadelige gevolgen van zijn avontuurtje te hebben beleefd. President Swoboda is eenzaam achter gebleven als laatste man van het Praag se experiment met „het communisme met een menselijk gelaat". Alle anderen die daarbij enigermate actief betrokken waren, zijn nu weggezuiverd uit partij en staatstop. Sterker nog verscheidene van degenen die indertijd plotseling hun Novotnv-verleden vergaten en ijve rig meededen - meer uit opportunisme dan uit overtuiging mag men aanne men - zijn eveneens aan de kant gezet. De terugkeer naar het haast stalinis tische orthodoxe communisme kan de Russen kennelijk niet principieel ge noeg zijn. Premier is Strougel geworden, die hiermee beloond wordt voor zijn prin cipieel ageren tegen alle vernieuwingen van Dubcek ook al tijdens de „Praagse lente". Hij wordt met de merkwaardi gerwijs (nog) niet omhoog gevallen In- dra erop aangezien indertijd de mili taire interventie door het Warchaupakt van binnenuit voorbereid te hebben. Waarschijnlijk zouden al deze vervan gingen zonder meer zijn aangebracht. Een extra-reden is dat de Tsjcchoslo- waakse economie in een ijselijk snel tempo volkomen in het slop raakt. Eén van de beweegredenen van Dubcek en de zijnen was indertijd dat ze van het strakke stalinistische systeem van centraal geleide economie afwilden, omdat daardoor de eens befaamde Tsje chische industrie was komen achter te lopen. Niet alleen op zijn concurrenten in het westen, maar zelfs binnen het oostelijk Comecon-blok. Dubcek en zijn team ging het niet alleen om allerlei civiele vrijheden maar niet minder om het opvoeren van het hele eian van het land. Dat lukte ook vrij aardig, zolang het duurde. De grote klacht van nu is dat de ar- beidsproduktiviteit sterk is gedaald en dat de organisatie van bovenaf nog sterker faalt dan voorheen. Formeel is premier Cernik ook afgezet omdat hij de economische chaos niet wist te bedwingen. Had bij dat wel gekund, dan zou hij overigens toch wel ge dwongen zijn tot heengaan in deze is de leer belangrijker dan de praktijk. Husak wordt er wel om geprezen dat hij kennelijk nog wel kans ziet de grote showprocessen waar bijvoorbeeld Novotny zo sterk in was, te voorkomen. Dat valt te betwijfelendie zijn niet meer in de mode. Dubceks verbanning als ambassadeur naar Turkije is meer in de lijn, zoals Moskou indertijd ook Molotof probeer de af te schuiven naar Nederland en toen dat niet lukte, hem naar Mongo lië zond, een land waarmee de betrek kingen van onderdanigheid zo stevig zijn dat niemand er schade kon berok kenen. Zo maak je bovendien geen martelaren, iets wat men intussen ook als belangrijk heeft leren zien in oost- Europa. Het gaat er immers niet alleen om mensen te verwijderen, maar ook hun ideeën niet te laten leven. Vandaar dat het zo belangrijk is president Swoboda, zo lang hij het niet vertikt, te blijven gebruiken als vlag die de lading moet dekken. Het aantal sportkeuringen in Soest ls het afgelopen jaar belangrijk gestegen ten opzichte van het jaar daarvoor. In 1968 werden 636 keuringen verricht, terwijl er verleden jaar 744 gekeurde personen werden geregistreerd, te we ten 579 mannen en 165 vrouwen. Van de genoemde 744 gekeurde perso nen werden er 661 goedgekeurd. 78 voorlopig goedgekeurd drie voorlopig afgekeurd, t wee administratief afge keurd. De meeste keuringen vonden plaats ten behoeve van de voetbalsport ,312, gevolgd door zwemmen (110). hand- bal (54). basketbal (44). volleybal (35) 'wielrennen (32), honkbal (21), judo (18), schaatsen (18). hockey (11), tafeltennis en gymnastiek (8), korfbal (6). wande len en zweefvliegen (3), atletiek (1) en andere takken van sport (48). Bij de mannen werden de meeste keu ringen verricht in de leeftijdsgroep van 19 tot 24 jaar namelijk 127, gevolgd door de groep 15- tot 18-jarigen (109) en jonger dan twaalf jaar (104). Bij de vrouwen werden de meeste keuringen uitgevoerd in de leeftijdsgroep van 12 tot 14 jaar (53). gevolgd door de groep van 15-18 jaar (46) en de categorie 19- 24 jaar (27). Een en ander blijkt uit een overzicht van de Stichting Lichamelijke Opvor- ding en Sport. Dc sportstichting deelt voorts mede, dat door BDC een plan ir. ingediend voor uitbreiding van het kleedgebouw en de cantine. De volley balvereniging SVV heeft dc lichtinstal latie van de volleybalvelden achter bet raadhuis in eigendom aan de sport stichting overgedragen Met ingang van dit jaar worden de keuringen in Soest gehouden volgens de onlangs door de federatie van Bureaus voor Medische Sportkeuring Nederland vastgestelde richtlijnen. Het een en an der heeft onder meer als consequentie gehad, dat het aantal artsen per avond moest worden uitgebreid. Als nieuwe medewerkers aan het bu reau hebben zich beschikbaar gesteld de artsen P. H. Walter te Soest. W. H. Cense te Soesterberg en G. Klaver- wijden te Soest.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1