Soest toen - Soest nu Dinsdag 6 januari 1970 49e jaargang no. 1 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 ARABISCHE MOEILIJKHEDEN V.V.V.-nieuws Acht personeelsleden van het Koninklijk Huis onderscheiden Inlichtingen uit het kiezersregister Schaatswedstrijd om het kampioenschap van Soest Derde nieuwjaarsreceptie van burgemeester druk bezocht Prins Leut de tiende onderscheiden met bronzen knol Veel schade bij kleine brandjes Auto na botsing in de sloot Inbraak aan de Vredehofstraat Het oog gericht op Sato en Nasser Auto in brand na botsing met boom Man zwaar gewond na botsing met boom Nieuwe Herv. predikant in Soest-Zuid SOESTER (QOURANI Abonnement per kwartaal ƒ3,75. Buiten Soest per kwartaal 6,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De hele wereld heeft gegnuifd over de Israëlische stunt om de vijf betaalde maar door de Franse regering niet ge leverde kanonneerboten toch in han den te krijgen. De sympathie van de gewone burger gaat altijd naar de underdog, naar degeen die het kleinst is, maar zich niet op z'n kop wil laten zitten. Dat is in het geval van Israël al jaren zo m vooral na het winnen van de zesdaagse oorlog in 1967. Niet alleen de Arabische maar ook an dere regeringen houden daar vermoede lijk te weinig rekening mee. En toch is die publieke mening een niet te verwaarlozen faktor in de controverse tussen de Arabische landen en Israël. Dat blijkt ook weer uit deze ontvoering van de kanonneerboten uit de Franse oorlagshaven. Die vlucht zou natuurlijk niet mogelijk zijn geweest als er geen hulp zou zijn geboden door sommige Franse burgers, autoriteiten misschien, die expres een oogje dicht deden, omdat ook zij het niet eens zijn met het Franse wapen embargo tegen Israël ten voordele van de Arabieren. Frankrijk handelt hierin ook bepaald niet sympathiek, althans naar het gevoelen van de gewone bur ger die de politieke achtergronden niet aanvoelt, daar ook geen belangstelling voor heeft. Ook de Egyptische president Nasser handelt bepaald niet erg diplomatiek in zijn agressie' tegen Israël. Zijn grote woorden, zijn openlijk uiting geven aan het verlangen alle Israëliërs in zee te willen drijven, zijn dringen naar oor log. Dat alles mag in Arabische ogen geweldig lijken, maar het wekt elders antipathie. Het zelfde is het geval met de aan slagen die El Fatah of Volksfront ar rangeren tegen Israëlische vliegtuigen en burgers in andere landen, zoals de ambassades in Den Haag en Brussel, waarbij onschuldigen de dupe worden of kunnen worden. Deze daden wekken bepaald geen begrip voor de Arabische zaak, integendeel men maakt er zich in die landen woedend over. Het is een strijdmethode die zinloos is en zeer on sympathiek aandoet. Men kan begrip opbrengen voor het Arabische verlangen om de door Israël geschapen situatie te niet te .willen doen. Maar zij zouden moeten beseffen, dat een volledig uitvagen van de Joodse staat niet meer mogelijk is, evenmin als het mogelijk is om h.v. de Baltische stuten nog van Rusland los te weken of voor Amerika om Cuba te verove ren. De Arabieren en in hoofdzaak Nasser zouden veel van hun ver langens verwezenlijkt kunnen zien als ze met Israël tot onderhandelingen wil den komen. Het zou uiteraard een com promis moeten worden, doch dat zou hun meer opleveren dan een oorlog kan uithalen. Maar de heer Nasser wil niet onderhan delen, omdat hem dit zijn positie zou kunnen kosten, niet alleen de droom van Arabisch leider, maar zelfs ook die van Egyptisch leider. Want daarna zou blijken hoe slecht Egypte er thans aan toe is door het voortdurend drijven na^r oorlog en financieel volkomen af hankelijk van Rusland. In de Arabische wereld is men allesbehalve gelukkig met deze drijver, die geen rekening houdt met de belangen van de andere Arabische landen en zou willen dat ook zij alles zouden opofferen aan zijn verlangen om „de grote man" te zijn Als u dit leest, zijn de oliebollen op, de roes van de feestdagen is voorbij en het onbeschreven blad of het eerste blanco vel van het nieuwe schetsboek is verlucht met aarzelende krabbels, ja, aarzelend, want niets is imponerender dan zo'n rein, uiterst wit blaadje pa pier, waarmee je iets moet gaan doen en dat respect afdwingt. Toch zijn we eraan begonnen, sommigen misschien met bravoure, ondanks ijzel, sneeuw en barre winter. Nu... wij, als VW ook, wij doen mee en bevelen ons voor 1970 weer graaf bij u aan. Loopt u dus niet voorbij, wanneer u iets wilt weten. Weest u ook niet te bescheiden ons te bellen, wij staan met onze service klaar. Eén ding moet ons wel even van het hart, namelijk, dat wij nog te weinig ingeschakeld worden door de plaatse lijke verenigingen, die, wanneer zij een of andere activiteit op touw zetten, ver geten hiervan mededeling te doen aan VVV. Een VVV behoort toch alles te weten. Wij kunnen nog betere informatie ver schaffen. als wij tijdig op de hoogte zijn van de plannen, die in het verenigings leven bestaan ter opluistering van de leefbaarheid in Soest Gelukkig zijn er enkele culturele orga nisaties, die onze belangen begrijpen, die door hun lidmaatschap ons steunen en ons affiches, ook wel de kaartver koop brzr.gen ter bemiddeling. Ook op sportief gebied doet men mee, denkt u maar eens aan de Peters baan. Wij willen echter nog meer belangstel ling en begrip voor ons werk ondervin den. Feitelijk moet u ons beschouwen als een huiselijk eigendom. Wij zeggen gewoon: u moét ons inschakelen in uw leven dat Is brutaal gezegd, niet waar? Dat Is nu die bravoure, waarmee wij 1970 zijn begonnen. Wel, profiteert u ervan, wordt of blijft VVV-vri«nden en helpt allen de kring uitbreiden in dit gloednieuwe jaar, waarin wij u veel goeds wensen en wij onze service nog hopen te verbeteren. Voor uw medewerking en uw steun zeg gen wij u bij voorbaat hartelijk dank. en te willen blijven. Daarom mislukken alle Arabische conferenties, waarvan men van tevoren al zegt dat die nu tot een eenheid in de strijd tegen Israël zullen leiden. Die eenheid is er niet en zal nooit komen, omdat de belangen verschillend liggen. En dat is' dan ook een van de redenen waarom er nog niet weer een echte oorlog tegen Israël ontbrandt. De uitslag er van zou ook nu weer zeer dubieus zijn, want het blijft de vraag wie Egypte werkelijk en goed zou helpen. Rusland ook bepaald niet daadwerkelijk, want dat zou tevens oorlog met Amerika betekenen en dat risico is te groot. Moskou probeert al leen met wapenleveranties een wit voetje bij de Arabieren te behalen, zo als Frankrijk dat nu ook wil doen, maar weer als een zeker tegenwicht tegen Rusland. De heer Nasser blaast bepaald te hoog van de toren. Het ongeluk is dat hij, om zich te kun nen handhaven, niet anders kan. Het Egyptische volk is thans te vergelijken met het Duitse onder het nazi-bewind. Het wordt naar de ellende gedreven terwille van het regiem. H. M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard deden woensdagmorgen zes chauffeurs, n.1. de heren J. van Heerde, F. v. d. Heuvel, M. v. d. Klooster, C. Koedam, J. Kuiten en E. Simons, als mede de mechaniciëns van de vlieg- dienst van de Prins, de heren G. Sche pers en C. Roes, die vijf en twintig jaar in dienst zijn van het Paleis Soest- dijk grote eer aan door de jubilarissen, die vergezeld waren van hun echtge notes, te bezoeken in de feestelijk ver sierde garage tegenover het Paleis Soestdijk. De jubilarissen werden door het Ko ninklijk Paar gefeliciteerd, waarna Op perstalmeester Bisschoff van Heems kerk, de jubilarissen namens H. M. de Koningin de Huisorde van Oranje Nas sau in zilver voor verdienste en trouw op de borst speldde. Van de receptie, die de jubilarissen 's middags is de garage hielden, werd een zeer druk gebruik gemaakt. Verschillende hoogstaande personen, w.o. Geertsema, oud-adjudant van de Prins; overste Van Gessel, adjudant vliegdienst van de Prins; Jhr. mr. C. Dedel, oud-intendant van Paleis Soest dijk, mevrouw Repelaar van Driel, dame du paleis en wethouder Van Laar uit Baarn, kwamen feliciteren. Ook de moeder van Prins Bernhard, Prinses Armgard gaf acte de precence. Verder waren aanwezig het bestuur van de voetbalvereniging De Zwaluwen uit Eindhoven, waarmee K.P.S. nauw verband houdt. De heer Sinke bood een geschenk aan, omdat de voorzitter, de heer Machielsen wegens ziekte verhin derd was. Zeer vele felicitaties en ge schenken werden bovendien aangebo den door kennissen en vrienden, w.o. spelers van de voetbalvereniging K.P.S. Het bestuur, van de S.P.S.V. uit Soest ieder een taart. Tijdens de receptie kwam Z.K.H. Prins Bernhard, die na de jubilarissen te hebben gefeliciteerd, zich met hen en nog vele bekenden gezellig on derhield, het geen op hoge prijs werd gesteld. Het koude buffet was keurig verzorgd door personeel van Seven Up, waarvan dames en heren een uitstekende be diening verzorgde. Oudejaarsdag is voor de jubillarissen een onvergetelijke dag geworden. In verband met de a.s. verkiezing van leden van de Provinciale Staten kan een ieder kosteloos de inlichtingen uit het kiezersregister verkrijgen, waaruit hij kan opmaken, of hij zelf of een an der daarin al dan niet of niet behoor lijk is opgenomen Soest, 2 januari 1970. De voltallige Raad van Elf met in hun midden de Prins met adjudanten, ge flankeerd door het bestuur van de „Narre Krol". Wanneer de weersomstandigheden het to? zullen laten laten, starten woensdag avond om precies 7 uur de deelnemers aan de 10 kilometer schaatswedstrijd om het kampioenschap van Soest, dat georganiseerd wordt door de IJsvereni ging „Peters Baan" te Soest. Vanaf half zeven bestaat voor iedereen gele genheid om in te schrijven in het club gebouw op de ijsbaan. Er wordt in een algemene klasse gereden, zodat naast de senioren dames en heren, ook juni oren en zomogelijk nog jeugdiger lief hebbers van start zullen gaan. Het inschrijfgeld bedraagt 1,Voor de snelsten onder de deelnemers zijn fraaie prijzén beschikbaar. Voor de derde achtereenvolgende maal heeft burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck vrijdagavond met zijn echt genote een nieuwjaarsreceptie gehouden, voor de derde maal ook op een andere plaats. Via het gemeentehuis en de brandweerkazerne was het echtpaar Bentinck nu in de kunstzaal van de openbare leeszaal en bibliotheek terecht gekomen. Evenals in de beide voor gaande jaren is het ook ditmaal zeer druk geweest met vertegenwoordigers van allerlei politieke, religieuze en maat schappelijke instellingen, die het echt paar een voorspoedig 1970 kwamen wen sen. Onder hen waren onder meer de wet houders mevr. Walter-van der Togt, Van de Arend en De Haan, de raads leden mevr. Polet en mevr. Oranje en de heren Ebbers, De Bruin, Van Pop- pelen, Hom, de directeur van gemeen tewerken, de directeur en oud-direc teur van de raiffeisenbank, dr. Buss, vertegenwoordigers van de Soester Za- kenkring, de Winkeliersvereniging Soest, de sportverenigingen S.E.C., B.D.C., en S.V.V. Als een voorproefje voor het komende carnaval bedoelde bijeenkomst voor de leden van de carnavalsvereniging „De narre knol" is zaterdagavond in het verenigingsgebouw de knol in brons uitgereikt aan de heer W. Butzelaar als aanstaande prins leut de tiende. De heer Butzelaar kreeg deze hoge on derscheiding met bijbehorende oorkon de van de nog jonge carnavalsvereni ging uit handen van voorzitter G. van 't Klooster. Hij zei, dat deze avond was bedoeld om vast in de stemming van liet komende carnaval te komen, om de nieuwe Soester(bergse) boerenkapel vast kennis te laten maken met de bedoelingen cn wensen van de carna valsvereniging en om enkele aangename verplichtingen te vervullen. Daartoe behoorde in de eerste plaats de uitrei king van de oorkonde aan de heer W. Butzelaar voor de vele en langdurig bewezen diensten. De tekst van de fraaie oorkonde luid de: „Ter gelegenheid van het tien-jarig luisterrijk bewind van prins Leut, uit de roemruchte dynastie der Boetzelaeren, heerscher over het jeugdige en blijmoe dige volk van de heerlijkheid Soest in het gebied Ter Eem, werd op den der den januari in het jaar onzes Heeren 1970 door de bestuurderen van het gilde der Narre Knol aan hem de titel ver leend van meester aanspoorder tot jolijt en feestviering en hem de hierbij be horende onderscheiding uitgereikt van de vergulde knol, welke zijne prinse lijke hoogheid genadiglijk heeft willen aanvaarden". Uiteraard werd bij deze huldiging mevr. Butzelaar niet vergeten. De knol, die de heer Butzelaar uit handen van voor zitter G. van 't Klooster ontving, is naar een oorspronkelijke Soester knol, af komstig van de Eng,, door de kunste naar E. Joosten vervaardigd. De heer Butzelaar toonde zich zeer dankbaar voor deze onderscheiding. Hij zei, verheugd te zijn over het feit, dat hij het tot tien maal had kunnen bren gen, dit echter vooral dankzij de steun en de energieke medewerking van de Raad van Elf, de vorst, de adjudanten en de carnavalsvereniging, voorheen de carnavalscommissie. Voor een belangrijk deel beeft in het verleden volgens prins Leut ook de heer Hilhorst als hoofd van de ulo school tot het welslagen van de carna valsfeesten bijgedragen. Na de beer Butzelaar waren het de heren Kok, Van der Linden, Van Asch. en Rademaker, die door de voor zitter van de carnavalscommissie wer den gehuldigd vanwege hun tien-jarig lidmaatschap van de raad va/ elf. Aan hun rijke verzameling rinkelende on derscheidingen werd er door de heer Van 't Klooster nog een toegevoegd. Uiteraard kreeg ook de heer Butzelaar deze onderscheiding uitgereikt en zal hij ook nog worden overhandigd aan de heer Van Roomen, die zaterdagavond niet aanwezig kon zijn. Zes leden van de carnavalsvereniging, tezamen het bestuur vormende werden namens de raad van elf door de heer Van Asch weer onderscheiden, ditmaal met een kledingstuk, te weten een steek of comité-muts. de heer Butzelaar kreeg van de raad -van elf een luxe sigaren- en sigarettendoos. Na deze „verplichte nummers" begon men aan de feitelijke voorbereidende feestelijkheden. Overigens, zal men voor het echte carnavalsfeest nog een maand geduld moeten hebben, dat zal eerst op zaterdag 1 en zondag 8 februari plaats vinden. De maandag daarop is als carnavals feestdag dit- jaar vervallen, omdat de feestlijkheden sommige mensen tezeer lichamelijk en geestelijk- bleken te heb ben aangetast in het verleden. Op zaterdag 10 januari wordt in het verenigingsgebouw nog wel een zgn. kielenbal 'gehouden, waarover- in de krant van vrijdag meer te lezen zal zijn. Twee brandjes hebben de afgelopen week op enkele plaatsen in Soest vrij veel schade aangericht. Bij de familie Inemee aan de Julianalaan ontstond in de nacht van 1 op 2 januari een binnen brand, vermoedelijk als gevolg van een onoordeelkundig aangelegde open haard. Onder de. open haard zijn in ieder geval de vloerbalken gaan verkolen en ten slotte in brand geraakt, waardoor plot seling de gehele vloer stond te branden. De brand werd, door een paar logeer gasten ontdekt. De brandweer heeft erger kunnen voorkomen, maar de schade wordt toch altijd nog op 3500,— geraamd. Br de familie Kok aan de Van Weede straat raakte een kerstboom in de brand door een onder de boom staancl bran dend vetpotje. De brandweer heeft het vuur met de nevelspuit geblust. De schade bedroeg ongeveer duizend gulden. Bij een botsing op de hoek van de Dorresteinweg en de Koningsweg zijn zaterdag twee auto's zwaar beschadigd. Het ongeluk gebeurde, toen de over de Dorresteinweg rijdende C. M. W. (58) uit Soest geen voorrang verleende aan de over de Koningsweg rijdende J. S. uit Semnes. Een botsing was het gevolg, waarbij de wagen van eerst genoemde op zijn kant in de sloot te recht kwam en voor een groot deel in de modder verdween. Met behulp van een takelwagen heeft men de vrij zwaar beschadigde wagen weer op het droge moeten brengen. Persoonlijke ongeluk ken hebben zich niet voorgedaan. Tijdens het weekeinde is ingebroken in dc woning van de fabrikant H. aan de Vredehofstrar... Met behulp van een schroevendraaier heeft men een deur geforceerd 2n zich zo toegang lot hel pand verschaft. Men heeft het gehele gebouw grondig doorzocht, maar er wordt geen geld vermist., ofschoon er klaarblijkelijk wel naar is gezocht. Wel heeft men zich te goed gedaan aan enkele frisdranken. Tijdens de inbraak waren de bewoners niet aanwezig. Premier Sato van Japan heeft het goed berekend: de overeenkomst met de Ver. Staten over de teruggave van Okinawa bezorgde hem een stembus overwinning. Weliswaar wonnen ook de communisten, maar de grootste zege was voor zijn partij en de eveneens rechtse Komeito, met de socialisten, de voorstanders van een neutraliteits politiek, als grote verliezers. Men kan zeggen dat de tegenstelling wat duide lijker is komen te liggen met Sato's pro-Amerikaanse opvatting in de meer derheid. Dat wil geenszins zeggen dat Sato door dik en dun achter de V.S. zal staan. Maar wel dat een eind komt aan de periode waarin Japan zich eigenlijk maar helemaal buiten de politieke be roeringen in Azië hield en zelfs opzet telijk vrijwel geen leger bezat om maar niemand de indruk te geven dat Japan werkelijk een macht was. Al was het dat economisch natuurlijk terdege. Sato is al begonnen langzaam ook mi litair Japan wat op te vijzelen tot een passender status en Japanse diplomaten zijn zo hier en daar weer actief. Ook al zal wat Tokio gewenst acht misschien niet altijd even welkom zijn in Was hington, men zal daar in elk geval blij zijn dat Azië politiek niet langer een groot vacuum rond China is, waarin de Amerikanen zich wel moesten mengen ook al werd hun aanwezigheid ze zijn er tenslotte maar vreemdelingen niet altijd zonder ergernis geslikt. Nixon heeft al eens uitgesproken dat de Aziaten het maar liever onder elkaar moeten uitzoeken en dat hij daar net zo liet niet teveel mee le maken had. Als Sato zijn zin krijg', (en zijn kiezers moe digen hem daarbij nu aan) zal Japan ervoor gaan zorgen dat het in Azia tische zaken zijn stem laat horen en wel een stem waarnaar echt wel geluisterd moet worden. Het kan de situatie daar alleen maar minder troebel maken. Nasser mag dan wel boos weggelopen zijn van de Arabische top in Rabat, maar feitelijk is die niet eens zo slecht voor hem verlopen. Het is daar duidelijk geworden dat de oliesjeiks met hun rijkste voorman koning Feisal er niet voor voelen hem al te sterk te laten worden. Tenslotte weten deze heren maar c.1 te goed dat Nasser niet alleen tegen Israël strijdt, maar dat hij graag met even veel liefde een eind maakt aan de feodale staatsstructuren als bij voorbeeld bij Feisal aangetroffen wordt in Saodi-arabië. Maar dat was eigen lijk al bekend. Duidelijk werd echter dit keer ook wel dat Feisal noch iemand anders in zijn kamp "een figuur is die ook maar In het geringst kan concurreren met Nas ser als het 'erom gaat een Arabisch» leidsman te kiezen. In dat opzicht blijft Nasser als tevoren de onbetwist» nummer één. Aan de ander kant heeft de Egyptenaar ook niet zo heel veel vreugde over d» toenadering die hij ondervond van d» Soedanese en Lybische collega's mili taire staatshoofden. Weliswaar is vooral het Lybische goud niet te versmaden, maar Nasser i.al zich de eenheid toch ook weer niet te ideaal voorsteden. Zo herinneren de Lybiërs zich maar al te goed dat Caïro menigmaal de mening heeft uitgesproken dat het oneerlijk was dat die twee miljoen Lybiërs alle olierijkdom zouden hebben en vele tien- -ilen miljoenen Egypteiaren niets. Van- -iar dat Lybië, toen het nog een koning id, tanks en vliegtuigen kocht om de Egvptenaren op een afstand te hou den. Én dat is wel het duidelijkst gebleken: in de Arabische wereld leven genoeg tegenstellingen om nog vele, vele jaren ruzie onderling te blijven maken. Ze worden af en toe met behang overge- plakt. maar dat houdt doorgaans maar event jes. KANTMAN Op de Soesterbergsestraat is zaterdag de 23-jarige Amerikaanse militair R. L. A. uit De Meern met zijn auto van de weg geraakt en tegen een boom gebotst. De bestuurder, die onder invloed zou zijn geweest, werd uit de wagen ge slingerd en raakte vrij ernstig gewond. Ondermeer brak hij zijn pols en op vier plaatsen zijn linker been. De auto. die door de botsing al zwaar werd be schadigd. brandde geheel uit. Omstan ders hebben de hevig bloedende be stuurder tijdig uit de buurt van zijn brandende wrak gehaald. Eij een verkeersongeval op de Bosstraat is zaterdag de filter C. W. van H. uit Soest ernstig gewond geraakt. Door nog onbekende oorzaak is hij met zijn wagen gaan slippen. De auto draaide enkele malen om zijn as en botste toen met flinke snelheid tegen eer. boom. De bestuurder werd zeer ernstig gewond. Hij is overgebracht naar Zonnegloren Zijn auto werd vrijwel geheel vernield In de vacature, die is ontstaan door het vertrek van ds. Roest naar Avereest, werd door de herv. wijkgemeente Soest-Zuid inmiddels beroepen ds. W. Radstake te Rotterdam/Kralingen. Morgen, woensdag 7 januari 's avonds van half acht tot half ne?en, is er in de consistorie van de Oude Kerk ge legenheid om kennis te n^Ven met ds en mevr. Radstake. IÉM

Soester Courant | 1970 | | pagina 13