vanaei ven ZOJUIST VERSCHENEN SOEST EN SOESTERBERG IN OUDE ANSICHTEN Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Mej. S. M. Wallenburg neemt afscheid van Kon. Emma Huishoudschool AUT0CARRE1IEN 1978 FILM GRATIS fSRUYS&CO n ■III REISAGENTEN! V" Burgerlijke Stand OFFICIËLE MEDEDELINGEN Wijziging bouwverordening W ederopbouwwet Grote belangstelling voor traditionele kerstboomverbrandingen MENWJ7N VAN Een gemiste kans Kerstmidfl^g Ned. Vrouwen Elec.tr. Ver. Foxboro opent verkoopkantoor in Nederland 1 Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Krabbels van Knelis Het nieuwe jaar begonnen zonder voorrang te verlenen DINSDAG 6 JANUARI 1970 Dit is één van de ruim 150 fraaie afbeeldingen uit dit zojuist verschenen boek. Het werd samengesteld door onze plaatsgenoot E. Heupers, auteur van o.a. „Beeld van Eemland". Een boek om uzelf en anderen cadeau te geven. U bent van harte welkom om deze mooie uitgave vrijblijvend in te zien bij BOEKHANDEL J 1 Dir. H. W. VELLINGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd heeft mej. S. M. Wallenburg uit Hilversum haar funktie als docente aan de Koningin Emma Huishoudschool te Soest met ingang van 1 januari neergelegd. Morgen zul len het onderwijzend personeel en de leerlingen afscheid van haar nemen. Mej. Wallenburg is vanaf de oprichting van de school, thans ruim vijftien jaar geleden, aan de school verbonden ge weest. Zij bracht de meisjes de kunst van het naaien bij. Ofschoon mej. Wal lenburg eerst nog een vakantie van zes weken op Aruba voor de boeg heeft, zal het afscheid van de school haar waarschijnlijk zwaar gaan vallen, zo vermoedde zij zelf al. Zowel met de leerkrachten als met de leerlingen heeft zij een zeer prettige tijd achter te rug. Weliswaar heeft zij wel eens proble men met haar leerlingen gehad, maar die waren toch altijd maar van tijde lijke aard en geringe omvang, al moet mej. Wallenburg wel bekennen, dat de jeugd de laatste vijftien jaar aanmer kelijk is veranderd. „De kinderen zijn veel drukker, lawaaieriger en ook merk baar vrijer geworden", concludeert zij, terugziend op de afgelopen vijftien jaar. „De kinderen willen graag volwassen zijn, maar zij zijn het nog lang niet", verzorgd door SNEL CO. N.V. Dinsdag 13 januari 1970 in zaal „DE RANK", Soesterbergsestraat 18. Aanvang 20.00 uur. Zaal open 19.30 uur. verloting van een buitenlandse reis en toegangskaarten verkrijgbaar b«: Steenhof/straat 9a (VW-gebouw). Telefoon 6571. GEBOREN: Mariëtte Gerlinde, doch ter van A. Mul en B. K. Roth, Chr. Huygenslaan 110, Soesterberg. Eric Nicolaas Jozef, zoon van G. P. J. Gips en C. A. P. M. A. van Mechelen, Chr. Huygenslaan 16, Soesterberg. Step- hanus Frederik, zoon van G. A. Koc- kelmann en t. J. M. Vermeulen, Smits- weg 563. Robert, zoon van A. Meer- ding en G. J. Sterk, Birkstraav 64. Karin Wilhelmina Maria, dochter van M. J. van Asch en W. A. Dijkman, van Weedestraat 66. Vincent Paulus, zoon van R. P. van Logtenstijn en A. M. M. E. de Jong, Paulus Potterlaan 18. Esther Noel, dochter van C. H. van der Heijden en S. Veener.daal, F. C. Kuijperstraat 28. Saskia Johanna Monica, dochter van W. J. van der Heiden en W. P. Rijkuiter, Prof. Lo- rentzlaan 107, Soesterberg. Ronald Willem, zoon van J. van Bemmel en A. J. van den Hoed, Weegbreestraat 447 Cylvia Nathalie Hélène, dochter van P. N. Stam en J. J. Slings, Bartolot- tilaan 49. Yvette Johanna Jacomina, dochter van W. J. van den Berg en J. J. de Graaf, Antonie van Leeuwen hoeklaan 225, Soesterberg. Janneke F'sina, dochter van S. W. Oldenziel en C. A. Ploeger, Prins Hendriklaan 42. Koenraad Hendrikus Alexander, zoon van K. Vermeer en B. J. J. van de Weert, Amersfoortsestraat 38, Soester berg. Cynthia, dochter van K. N. de Vries en A. M. van Hamersveld, Varenstraat 150. Mare, zoon van C. J. van Brummelen en M. Lenarduzzi, Braamweg 38. Johannes René, zoon van J. Wallet en A. G. van den Broek, Smitsweg 551. Petrus Jacobus, zoon van T. Koelewijn en B. A. E. van der Lugt, Molenstraat 151. Jacoba Alex- andra, dochter van H. van den Broek en C. P. Jacobs, Baarn, Bremstraat 3. zo heeft de thans 65-jarige onderwijze res wel ervaren. Het zijn de meisjes van twaalf tot zestien Jaar, die aan haar zorgen waren toevertrouwd. Be paald geen kinderen van de gemak kelijkste leeftijd, zo heeft zij moeten ondervinden. „Maar van het begin af aan hebben we ons steeds voor ogen gesteld, dat wij ons als docenten moe ten aanpassen aan de opvattingen van dp jeugd". De leerlingen van de eerste klas be gonnen bij mej. Wallenburg hun naai- onderricht met het leren maken van verschillende naden, het maken van knoopsgaten, het leren aanzetten van knopen en het maken van een sloop. Eenmaal in de derde klas gekomen maken de leerlingen niet zonder trots een deel van hun eigen garderobe, ge heel naar eigen keus. Zij doen dat sinds een jaar op electrische naai machines, waarvan de school er thans acht bezit. Voordien hanteerde men nog trapmachines, hetgeen voor sommir -n nogal eens problemen opleverde. De problemen zijn overigens nog niet ge heel van de baan, want met de nieuwe machines worden vooral veel naalden verspeeld, al .o het aantal beduidend teruggelopen, sinds de kinderen de ge broken naalden zelf moeten vergoeden. Voor mej, Wallenburg naar Soest kwam gaf zij onderricht aan de Gooise Huis houdschool in Hilversum. Met de op richting van de school te Soest dreigde haar baan daar enigszins in het ge drang te komen als gevolg van het feit, dat veel Baarnse leerlingen niet langer naar Hilversum gingen maar de school in Soest gingen bezoeken. Mei. Wallenburg kreeg de raad om in Soest te solliciteren, welke raad zij onmiddellijk opvolgde. Het eerste jaar bleef mej. Wallenburg ook nog aan de Gooise school verbonden, maar vanaf het tweede jaar is zij volledig aan de Kon. Emma Huishoudschool verbonden geweest. Haar onderwijs aan deze school hield haar zo bezig, dat zij er bijna haar Hilversumse vrienden en kennis sen voor verwaarloosde. Morgen zal het de allerlaatste dag zijn, dat mej. Wallenburg de Soestei school betreedt. Burgemeester en wethouders van Soest, gelet op artikel 19 var de woningwet, maken bekend, dat voor een ieder met ingang van 7 januari 1970, gedurende drie r- anden ter gemeentesecretarie (afdeling I), ter lezing is neergelegd een wijziging van de bouwverordening der gemeente Soest, vastgesteld bij raadsbesluit van 20 augustus 1969 en goedgekeurd bij besluit van gedepu teerde staten van Utrecht d.d. 28 no vember 1969, afdeling 5, nummer 2309RO/3298. Soest, 6 januari 1970. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan de heer G. H. Schimmel, Koninginnelaan 64 te Soest, op zijn daartoe gedaan verzoek, op grond van het bepaalde in artikel 20 van de We- deropbouwwet, vergunping te verlenen voor het bouwen van een dubbel woon-' huis met garages op het perceel gele gen aan de Koninginnelaan, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 7437, zulks in afwijking van het be stemmingsplan „Soestdijk - 't Hart". Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn ter gemeensecretarie ter inzage. Soest, 7 januari 1970. Evenals voorgaande jaren zijn ook dit jaar de afgedankte kerstbomen massaal in vlammen opgegaan. Ditmaal op vier plaatsen, waarbij natuurlijk de Soester Vrijwillige Brandweer de leiding had. De hoogste berg kerstbomen viel te bewonderen op de Koningsweg aan de kant van de fiats. De hele dag was het al een aanslepen van jewelste geweest, en onder groot gejuich ging de gretig brandende berg in metershoge vlammen op. Eveneens een nieuw punt waar de verbranding plaats vond, was het stukje grond, gelegen tussen de Zwaluwenweg en de Alb. Hahnweg, terwijl op de Eikenlaan als vanouds naast de kerstbomen een enorme hoeveelheid brandbaar afval was aangesleept. Vast staat in ieder geval dat met deze legale verbranding een groot aantal klan- destiene brandjes met bijbehorend gevaar wordt voorkomen. Met verbazing lazen wij in de Soester Courant van 19 december 1969 dat dr, Berkelbach van der Sprenkel als prot. chr. woordvoerder voorstander is voor behoedsmiddelen aan minderjarigen te verkopen via automaten etc. De taal van dr. Berkelbach van der Sprenkel is niet Christelijk-Historisch en niet Anti-Revolutionair. Wij willen met nadruk beklemtonen dat het geluid van deze dokter niet Protestants-Christelijk is. Iemand die niet weet wat Protestants- Chistelijk is, zou hierdoor een ver keerd beeld krijgen van Protestantse Christenen. Het is voor ons niet het belangrijkste of mensen gekwetst worden. Het ergste is dat de norm, die DE HEERE ons in ZIJN WOORD gegeven heeft, hier met voeten wordt getreden. Wij mogen aannemen dat een prot. chr. woordvoerder ook een prot. chr. ge luid laat horen. Dat is hier niet ge beurd. Vandaar het opschrift. Of zijn de Protestantse Christenen in Soest reeds zo ver verworden? Wij zijn van plan een schrijven, geargumenteerd van uit Schrift en Historie aan de Gemeen teraad te richten. Mochten er nog meer inwoners van Soest zijn die van hetzelfde gevoelen zijn, dan kunnen zij eventueel dit stuk mede ondertekenen. Met hartelijke dank aan de redactie voor plaatsing van dit stuk. G. DE BRUIJN Dorresteinweg 27, Soest. Onaangenaam weer en gladde weger weerhielden vele leden van de afd. ..Eemland" NV.E.V. niet, om de kerst middag van hun vereniging bij te wo nen. De zaal van „Brandpunt" in Baarn was gezellig gemaakt met vele kaarsen, groene takken, bloemen en een kerst boom. De presidente, mevrouw den Hollander-Anker, verwelkomde de aan wezigen met een eenvoudig en gevoel vol woord, in het bijzonder de gasten die deze middag verzorgden. Muziek op de hand leidde het kerstspel „Rizpa" in, gebracht dooi een huisvrouwento neelgroep „De Maskers" uit Utrecht. Treffend werd het kerstgebeuren weer gegeven doch ook werd er gewezen op het betrachten van naastenliefde en het meeleven met de mensen, ondanks eigen leed. Na het beëindigen van dit spel, bewees een krachtig applaus wel hoe men genoten en meegeleefd had. In de pauze werder. versnaperingen ge serveerd en 2 taarten verloot. Na de pauze hield mevrouw C. de Bode-v. Beek nog een voordracht: „Een kerst boom van een kind". Tot slot zongen de aanwezigen „Stille Nacht" en wenste de president alle aanwezigen wel thuis en een goed einde var 1969. Het was een zeer goede middag. Op vrijdag 23 januari 1970 wordt door mejuffrouw Warnecke uit dei Haag voor deze vereniging een lezing ge houden; getiteld: „Van Willem de ver overaar tot Willem Alexander". De heer A. H. Isaac, directeur van Foxboro (Nederland) N.V. heeft de opening aangekondigd van een nieuw kantoor in Schiedam. In dit kantoor zal VOOR MODERNE COIFFURES Soesterbergsestraat 44 Telefoon 2045 vanaf 1 januari 1970 een uitgebreide staf ter beschikking staan voor de verkoop en service in Nederland van het Foxboro programma van instru menten voor de regeling van industri ële processen. De afgelopen 45 jaar heeft Econosto N.V. in Rotterdam, Foxboro zeer suc cesrijk in Nederland vertegenwoordigd. De in prettige sfeer verlopen onder handelingen tussen Foxboro en Eco nosto hebben ertoe geleid dat het per soneel van de Foxboro afdeling bij Econosto zal overgaan naar de nieuwe verkooporganisatie. De heer A. Wajon is benoemd tot general manager, Ne- therlands sales, en is tevens belast met de leiding van het Schiedamse kantoor. Het nieuwe Verkoopkantoor Nederland wordt gevestigd in een zojuist gereed gekomen kantoorgebouw aan de 's-Gra- velandseweg 557 in Schiedam. Voorts heeft Foxboro (Nederland) N.V. een vestiging in Soest, welke in 1959 werd opgericht en sindsdien tot het belang rijkste produktiecentrum voor de E.E.G. is uitgegroeid. Foxboro (Nederland) N.V. zal in nauwe samenwerking met de andere ver koopkantoren en geassocieerde onder nemingen van de wijd vertakte Fox boro organisatie, steeds verder geavan ceerde meet- en regelapparatuur voor de snel groeiende Nederlandse proces industrie op de markt brengen. G. J. WESSELS Soesterbergsestraat 53 - Tel. 2419 - Soest OVERLEDEN: Mariska Dorien Marriët Tool, 3 maanden, Kamperfoeltestraat in. Gerardus den Enting, 31 jaar, Oizusterenstraat 46, Amersfoort. Louisa Anna Constantia Picard, 89 jaar, Sophialaan 25. Ellsabeth Helena van den Heuvel 85 jaar, weduwe van H. Rademakers, Nieuwerhoekplein 10. Arnold Muelink, 87 jaar, gehuwd met M. H van Kutsem, Steenhoffstraat 77c. Betsij Gerardina Feikema, 82 ja." weduwe van J. J- Luijcke, Soesterberg sestraat 83. Franciscus Theodorus Maria Keve, 68 jaar, gehuwd met E. M. J. Boon, Beetzlaan 86. Martie Kampert, 67 jaar, weduwe van C. van Tellingen, Renesselaan 2, Zeist. Jo hannes Frederil: van Ewijck, 65 jaar, gehuwd met W. H. Kelders, Dennenweg 11. Pieternella veldhuizen, 88 jaar, gehuwd met G. Dop, van Goyenlaan 240. Immetje Keesen, 68 jaar, ge huwd met H. C. Ruis. Klaarwaterweg 54 Heintje van de Pol, 72 jaar, ge huwd met H. van de Plee, Eigendom weg 56. ONDERTROUW: Geen. Bte omdak op ming menier zoon bietje medewarruker bin an un zaok die marrege tug jaor mee ant warruk bin, mit ming schrieverie, maor omdak anwezug maag weze, omdaat ik der noeng wel zoon bietje warruk. Ak zo twee kere per week ming schrie verie bie de maan op zu beroo kwak, die mit un bar mooij woord hoofree- dakteur hiet, daan staok der altied weer *'aan te kieke, daat zoon klein baosie, en daan bedoelk de ofmeting, zoon grote zaok biemekaor hep kennc kriege en houwe. Ut maag daan in de me- derne tied heu geen kuns meer weze, om vieftug jaor ouwd te worde, ut is m deuze tied wel un prestaotsie om un zaok zun vieftug jaorige vttrjaordaag te laote viere. Ut maag daan zo weze datter aaile daag nog wel zaoke biekomme, maor daat staot in geen verhouding tot ut aontaal zaoke daat zun deure veurgoed mot sluute. Ent maag daan om allemaol bezongdere reden weze, daut de zaoke der mee ophouwe, maor dich gaon zu, en daat houwd daan vaok voor Ce min- se, die der warruke, in daat zullie op striot komme te staon, en daan maok ut heulegaor niks meer uut, of der zukke mooije ofvloeijingsregelinge bin- ne. Die minse motte maor zien daat zullie waat aors vingde om der „geef ongs hede ongs daogeluks brood" bie mekaor te kriege. En vaanuut daat staandpunkt bekeke, is zoon vieftug jaorug juubelejum ok wel effe iets om bie stil te staon. Kiek, vieftug jaor eleje, waster geen mins die daor ok maor effe an hoefde te denke, omdaat die kleine, maor me- raokuls haandugge grote baos vaan daat kleine drukkerietje, ut toeng heu- lemaol in zu eentie deej. Maor omdaat hie ut allegaor effe aors zaag un aor mins, vingde der noeng nie allenug meer as twintug minse hullie „daoge luks brood", maor waat vieftug jaor eleje heul klein is begonne, vaalt noeng ni' meer uut de Soesder saomeleving weg te dengke. Ut maag daan wel zo weze, daat de Soester kraant nog geen vieftug jaor bestaot. ut gaot eigeluk allenug om de drukkerie, maor wie Smit zeit, bedoelt de Soester kraant. Ent maag daan nie heulegaor on zun plaots weze, om as medewarruker de loftrom- net te steke, maort feit daat die kraant haos huus an huus in Soes geleze word, zellufs aal int Veen, spreek aal voor zun eige. Waat daat angaot, bek nog nie eens zo bar laang eleje heulemaol vursteld es- faon, toengk effe om un hoekje vaan de drukkerie mog kieke, die toeng net op 7u kop sting, om der nog voordaat ut fees waas, un stukke bie an te bouwe. Eerluk gezeit hek altied gedoch, daat allenug de kraant der maor klaorre- maok wier, en ast uut kwaam mes- schien un stukkie aor drukwarruk, zoas un kaortje bie un geboorte of trouwe- rie, maor das heulegaor nie waor. On- daanks daat zullie ut aal meuijeluk genog hebbe om die kraant inmekaor te kriege, waant de minse binne teu- gesweurdug waat daat angaot wel effe waat laastugger as vreuger, maoke zullie daor nog un heule kwaak aor warruk klaor. Ik hepter te wienug vurstaand vaan om daat uut te kenne Jiege omdak ut zelluf nie begriep, maork hep we! ming oge uut staon te kieke. Noeng mok eerluk weze en wel effe opmarruke daat die baos Smit ut nie alle vieftig jaore heulemaol zelluf hep edaon, waant zun vrouw hepter ok wel un steentje an biegedraoge totdaat de kingders groot eri wies genog waore om ut mit vaoder saome te doen. Toeng hiete ut hellepe, noeng zullie binne uitegroeijd tot kerels, hiet ut assiestere, waans aster soms iemaand mog weze, die gedoch hep daat un achenzeuventug jaore tellende vaoder der niks meer vaanof weet, daan mot hie maor is effe gaon kieke op de Vaan Weedestraot, ming oge vaale ope ak de hoofdriddakteur de traap op zie renne, en mit vurbaozing ziek um ast weer effe knaap is, saome mit zun vrouw op de fiets laangs komme rie je, om op de hoogte te blieve vaan de vuraanderinge, die der voor zorrege daat Soest ut Soest vaan vreuger nie meer is, maor die der wel de oorzaok vaan is daat „Smit" aan de Van Wee destraot geworde is waat ut noeng mit zun vieftug jaorug juubilejum viert. Ik heb ut gelukkug nie voort zeige, maor as daat zo waas, daan zouwk wille zeige „gefieleseteerd, en mit de kompele- mente vaan Kneliao, voorlopug der maor weer vieftug jaor bie". Veur ming maggut, ik krabbul nog wel effe meej. GEHUWD: Donald Oscar Schleij, Smits- weg 545 en Johanna Elisabeth de Bruin, Ereprijsstraat 40. Jacobus Marinus Traas, Mauvestraat 16, Baarn en Antho- nia Anna Maria Smeeing, Nieuweweg 20.Louis Honderdors, Eurgemeester Pijlstraat 37 B, Maastricht en Johanna Hendrika Wilhelmina van Dorresteijn, Nieuwstraat 4. Gerrit van Kooij, Eigendomweg 34 en Dirkje Johanna Heemsbergen, Dorresteinweg 34. Gerardus Rookhuizen, Narcisstraat 61, Amersfoort en Cornelia Anna Wiss, Staringlaan 15. Zaterdagmiddag om vier uur vond op het kruispunt Dorresteinweg-Koningsweg en aanrijding plaats, die ondanks zijn omvang slechts licht lichamelijk letsel tot gevolg had,, maar die materieel ge zien van heel wat groter omvang was. Het mag een wonder genoemd worden dat de bestuurder van de auto die op zijn kant in de naast de weg gelegen vrij diepe sloot terecht kwam, er op eigen kracht uit kon klimmen, terwijl de auto op het ijs bleef staan.

Soester Courant | 1970 | | pagina 15