50 jaar Drukkerij Smit Soester Courant Kleine boekhandel en drukkerij groeiden uit tot modern bedrijf De courant schrijft tV er eigen zaak DINSDAG fi .TAXI'AKI 1970 Woensdag 24 december, de dag voor Kerstmis, was het vijftig jaar geleden, dat de heer G. J. Smit aan de Van Wee- destraat een boekhandel annex druk kerij begon van zeer bescheiden omvang. Nu, een halve eeuw later, bevindt de drukkerij zich nog steeds aan de drukste straat van Soest, hoewel niet op dezelfde plaats. Na de start werd de zaak tweemaal ver plaatst, waarvan de laatste maal naar de huidige plaats, die de definitieve vestiging werd. Nog in de beginjaren van het bedrijf werd de boekhandel afgestoten, omdat de drukkerij en de uitgave van de Soes ter Courant te veel aandacht vroegen. 'De nieuwe eigenaar van de boekhandel, die de zaak later verplaatste naar de F. C. Kuyperstraat, moest na korte tijd, mede door de wat ongunstige ligging, zijn deur sluiten. De idee om een drukkerij te beginnen ontstond tijdens de eerste wereldoorlog, nadat de heer Smit in verschillende grootbedrijven ln ons land de nodige ervaring In het grafisch bedrijf had op gedaan. Evenals zovele anderen werd hij opge roepen voor de militaire dienst en al, spoedig volgde zijn indeling bij de ad ministratie van verschillende legeron derdelen, waarbij hij als officier van administratie zo spoedig mogelijk de dienst hoopte te beëindigen. Op het moment echter, dat hij er aan kon denken 's Konings wapenrok te ver wisselen voor het burgerpakje, gooide een „order van boven af" roet in het eten. De heer Smit moest op zijn post Blijven, om de oorlogs-administratie van .^een bataljon weer op vredes-niveau te B)rengen. Een klein legerordertje dat De in 1935 aangekochte villa „Buiten- zore"" werd de definitieve vestigings plaats. Op het moment dat deze foto gemaakt werd. bestonden de winkel panden van Van Hall en Van de Pol nog slechts op papier. voor de heer Smit inhield een jaar lan ger te dienen en een evenlang uitstej van zijn plannen. Naast de werkzaamheden, die verhand hielden met leiding van de administra tie, bleef er wel enige tijd over om zijn plannen uit te werken. Een vaststaand punt in die plannen was de plaats van vestiging. Dat zou Soest zijn. en beslist aan de toen al drukste straat, de Van Weedestraat. Ook in 1919 bleek het echter niet een voudig aan een pand te komen om een bedrijf te vestigen. In het Soest yan toen was de vraag naar woon- en za- kenpanden ook beduidend groter dan het aanbod. Toen het onmogelijk bleek een geschikt pand te krijgen, ging zijn gedachte uit naar plaatsing van een houten gebouw, dat echter goed van tekening moest zijn. Hiervoor een geschikte plaats te vinden zou niet zo moeilijk zijn. Aan de Van Weedestraat van toen stonden meerdere woningen met een flinke tuin en met een der eigenaren kon een over eenkomst worden getroffen. Op de plaats waar nu Simon de Wit is gevestigd, kon de heer Smit van de familie Van Her waarden de benodigde grónd huren, om zijn zaak te beginnen. De vraag was nu meier. Zon kon men in die tijd nog een zaak beginnen. Had de heer Smit gedacht daar een reeks van 'jaren rustig te kunnen wer ken, het liep alles heel anders. Na ongeveer een jaar stapte de eigenaar van het winkel- en woonhuis Van Wee destraat 15, het pand waarin thans de snackbar „De Zwaluw" gevestigd is, de winkel binnen met de vraag of de heer Smit dit winkelpand wilde huren en het is ons bekend dat verhuurder en huur der het na enige minuten eens waren. De boekhandel werd in het winkelpand Na enkele jaren werd verhuisd naar de ovcrzjjde, nu snackbar „De Zwaluw". De boekhandel werd ondergebracht in het woonhuis, de drukkerij kreeg de beschikking over het houten gebouwtje dat in de tuin naast de woning was ge plaatst. wie een dubbelwandig, demontabel ge bouw van 5 bij 10 meter op tekening zou bouwen. De fabrikanten van eigen bodem vroegen dermate hoge prijzen, dat de heer Smit zijn oog richtte op Duitsland, waar 't toen voordelig kopen was, als men maar met Duitse marken kon betalen, vooral omdat de koers van de mark praktisch dagelijks zakte. Het was dan ook niet toevallig dat het ge bouw in Duitsland op tekening werd be steld. De levering viel ongeveer samen met het tijdstip waarop de heer Smit de militaire dienst kon verlaten, waarna op 24 december 1969 de opening van „Ons Boekenhuisje" kon plaats hebben. (Zie foto.) Zowel de boekhandel als de drukkerij beschikten over een ruimte van 5 bij 5 ondergebracht en „Ons Boekenhuisje" werd geplaatst in de tuin rechts naast de winkel waardoor de drukkerij nu over 50 m2 kon beschikken. De boek handel kreeg nu de naam „Ons Boe- kenhuis". (Zie foto.) Vanaf dat moment veranderde er wel wat. in. het leven van de nog jonge za kenman. Van zijn plannen wilde hij er een zo spoedig mogelijk verwezenlijken, n.1. het uitgeven van een plaatselijke courant, en na enige maanden ver scheen, reeds het eerste nummer van de Soester Courant, dat als nieuws- en advertentieblad per post huis-aan-huls werd bezorgd. Dit „gratis" duurde ech ter niet lang, want betrekkelijk vlug werd „het Soester krantje" in een abon nementsblad omgezet. Drukkerij en courant vroegen na enkele jaren zoveel aandacht, dat de heer Smit begin 1925 besloot de boekhandel van de hand te doen. In dat jaar gelukte het de heer Smit de aan de Van Weedestraat 35 gelegen villa „Buitenzorg" te kopen, waar tot dan toe de kunstschilder Strakkee woon de en werkte, die Soest als woonplaats verwisselde voor Baarn. Bij de aankoop van „Buitenzorg" speel de een belangrijke rol de aanwezigheid van een groot atelier, wat „ruimte" be tekende, ruimte die broodnodig was, want de drukkerij-uitgeverij nam steeds sneller in omvang toe. Nog vóór de zaak werd overgeplaatst, werd het ate lier vergroot, zodat een respectabele ruimte beschikbaar kwam voor de druk kerij en de uitgeverij. Het houten gebouw werd weer gede monteerd en geplaatst in de tuin voor opslag van papier en papierwaren. Het lag toen reeds in het voornemen in de voortuin van de villa enige win kels të bouwen en in latere jaren is dit werkelijkheid geworden. De zaken van de firma's Van Hall en Van de Pol zijn eirhet bewijs van. De Soester Courant is niet de enige krant die bij Drukkerij Smit gedrukt werd. In de loop der jaren heeft men aan velerlei kranten onderdak verschaft, waarvan nog het meest in het geheu gen liggen, de Baarnse Koerier, de Gooise Courant, De Gooi- en Eembode, Buurtblad voor Wittevrouwen (Utrecht), het geïllustreerde blad „De Kunst", de Tramkrant voor Amsterdam, de Bilt- hovense Courant en de Courant voor Maarssen. Ondanks de behoorlijke bedrijfsruimte die toen ten dienste stond, was het noodzakelijk om achtereenvolgens nog drie keer tot uitbreiding over te gaan. Eenmaal werd daartoe zelfs om de be staande drukkerij een geheel nieuw pand gebouwd om de produktie niet al te zeer te stagneren, waarna de oude drukkerij in haar geheel werd afgebro ken. In het plan voor de bouw van de win kelpanden werd een doorgang opgeno men naar het kantoor van de drukkerij, welke doorgang later, volgens een plan van de heer F. H. de Rond, een jong en enthousiast architekt en, schoonzoon van de heer Smit, tot een modern kantoor werd omgevormd. Intussen waren de twee oudste zoons reeds enige jaren vóór de tweede oor log in de zaak opgenomen; de derde zoon verbleef na de bevrijding gedu rende 4 jaar, tot eind 1949, onder de troepen, die Ned. Indië als bezit van Nederland moesten bevechten. Ook hij deed later zijn intrede in de zaak. De zoons leiden ieder een afzonderlijke afdeling in het bedrijf, terwijl de heer Smit sr zich nog uitsluitend met de re dactie van de courant bezig houdt. Met de na-oorlogse wind in de zeilen en de stuwkracht van vooral het jonge team, begon de groei van Drukkerij Smit steeds grotere vormen aan te ne men. De drukwerkportefeuille onderging, me de door specialisatie in administratie systemen voor verschillende wereldbe kende automerken, een snelle groei, waardoor mede een afdeling offset moest worden gesticht. Maar ook de Soester Courant groeide mee, de neutrale krant, die in vrijwel ieder Soester gezin een tweemaal per week vertrouwde gast is, niet alleen bij de „oude" Soesters, maar ook in het nieuwe deel van Soest, waar een spe ciale abonnementen-acquisiteur doende is dagelijks tientallen nieuwe abonnees in te schrijven. De redaktie van de Soester Courant wordt vanaf de oprichting, dus geduren de 48 jaar, nog steeds gevoerd door de heer Smit sr., die vanaf de oprichting het karakter van de krant heeft be paald. Het ging met de krant echter niet steeds over rozen, want tot de tweede oorlog verschenen o.m. als concurrende bladen: Soester Post, Soester Koerier, Soester Nieuwsblad en „Eemland", welke bla den door de heer Smit werden over genomen en in de Soerter Courent ff» den opgenomen. De eerste vestiging van Drukkerij Smit, het demontabele houten gebouwtj waarin naast de drukkerij ook de boek handel een plaatsje had gekregen, stond op de plaats waar hu het pand van Simon de Wit staat. Nu, tien jaar na de laatste uitbreiding, groeide de zaak opnieuw uit haar jasje en een uitbreiding was wederom onver mijdelijk. De komst van een geheel nieuwe afde ling en de nog steeds, groeiende afdeling handelsdrukwerk, alsmede de krant, die wat haar omvang en het aantal abon nees betreft, dagelijks groeit, versnelden de plannen die een half jaar geleden gestalte kregen. Opnieuw werd de uitbreiding door de heer De Rond op papier gezet en de bouwer deed de rest. Verschillende afdelingen kregen de be schikking over hetdubbele vloeropper- De nestor van het bedrijf Be 78-jarige heer G. J. Smit. De Soester Courant schrijft als plaatselijk blad reeds 48 jaar lang over alles wat de lezer maar eniger mate kan interesseren en als een van de zeer weinige plaatselijke bladen in het land brengt zij het nieuws tevens met foto's. Mede daardoor wordt de Soester Courant gerangschikt onder de beste plaatselijke bladen in het land. Een courant schrijft echter nimmer over zich zelf of over de zaak waar aan zij verwant is, maar nu moet dit toch geschieden. Drukkerij Smit. de uitgeefster van de Soester Courant, bestond 24 de cember j.l. een halve eeuw. Dit feit wordt morgen herdacht en dit is voor ons. werkers aan deze zaak en deze courant, aanleiding het aan de vergetelijkheid te ontrukken. Wij hebben daarom van onze pa troons, van de courant van heden één bladzijde „geëist" om daarin te kunnen zeggen wat wij wilden en dat is ons toegestaan. Wij hebben onze patroons en voor al de heer Smit sr., de stichter van de zaak geïnterviewd en wat wij vernamen, leest u op deze bladzijde. die mensen aan te trekken die volledig in hun zaak passen. Het personeelsbestand heeft in die vijf tig jaar steeds een stijgende lijn ge toond en omvat momenteel rond 25 per sonen, terwijl ruim 40 courantenbezor gers nodig zijn om de Soester Courant tweemaal per week bij de duizenden abonnees te bezorgen. Zoals op de uitnodigingskaart werd ver meld, was het vijftig jaar geleden wel mogelijk om op 24 december een be drijf te openen, maar nu in 1969 achtten de firmanten het einde van de maand december met haar vele feestdagen en grote drukte in zaken minder geschikt om het jubileum te vieren. vlak, vrijwel alle machines kregen een andere plaats, nieuwe, moderne druk kerijmeubelen werden geplaatst, waar door een algehele reorganisatie tot stand kwam. Deze grote uitbreiding en inwendige vernieuwing zien de firmanten als het mooiste geschenk bij hun 50-jarige ju bileum. Tot hun grote voldoening is het de fir manten, ondanks de grote spanningen op de arbeidsmarkt, nog steeds gelukt Het Is daarom, dat besloten werd d& feit te herdenken met o.a. een recept!#, welke zal worden gehouden op morgen woensdag 7 januari, 's middags vin 3 tot 5 uur, in het restaurant van het Soester Natuurbad, Van Weerden Poel- manweg 4, Soestduinen. Na de verbouwing rond 1960, kreeg men de beschikking over een modem royaal kantoor, met ingang aan de Van Weedestraat.

Soester Courant | 1970 | | pagina 19