Gewapende roofoverval Soest toen - Soest nu v.v.v. Vrijdag 6 februari 1970 19e jaargaiig 210.10 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2560 - Postgiro 126156 ONDUIDELIJKHEID VERGROOT Natuurwandeling Overvaller neemt onder bedreiging van pistool ongeveer 5.000.— mee uit A.B.N.-filiaal aan de Soesterbergsestraat ■nieuws Nieuw orgel voor Wilhelminakerk Kindercarnaval Het oog gericht op Curaeaose puzzels Verliclitingsactie A.N.W.B. Otto van der Mieden in in n Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 SOESTER Abonnement per kwartaal 3,75. Buiten Soest per kwartaal f 6,75 Verschynt Iedere dinsdag en vrijdag We staan nu ongeveer vier weken vóór de verkiezing van nieuwe provinciale staten en vier maanden vóór de ge meenteraadsverkiezingen, En over ruim één jaar volgen de kamerverkiezingen. Op dit belangrijke tijdstip rommelt het nog overal in het wereldje van de po litieke partijen, bezint men zich op af splitsingen, wroet en stookt men in me nige partij om de verkiesbare plaatsen op de kandidatenlijst, kijkt men nog naar links en naar rechts om bindingen aan te gaan met anderen. En de objec tieve kiezer ziet dit alles aan, leest zo nu en dan er eens iets over, maar moet zich intussen wel afvragen waar het allemaal op zal uitdraaien, want een helder inzicht heeft hij uit het gerom mel der laatste maanden zeker niet kun nen verkrijgen. Laten we eens „rechts" beginnen. Hoe zit het daar nu eigenlijk In menige provincie hebben Katholieke Volkspartij, Anti-Revolutionaire Partij en Chr. Histo rische Unie besloten om de statenverkie zing in te gaan op een gezamenlijk pro gramma, in enkele zelfs met een geza menlijke kandidatenlijst. Dat laatste blijft echter nog uitzondering, (Limburg bijv.). Of het de verkiezingen ingaan van een aantal partijen op een gezamenlijk pro gramma nu erg verduidelijkend werkt is o.I. nog erg de vraag. Er moge dan in staten en gemeenteraden niet zo erg veel politiek bij het beleid te pas ko men. als men toch afzonderlijke lijsten handhaaft, wekt men de indruk dat het er toch nog wel wat toe doet of er nu 'n K.V.P.-er, 'n A.R.P.-er of een C.H.U.-er het gezamenlijke politieke beleid verde digt. Komt daarmee dan niet een levens groot „waarom" op ons af Als men toch van dezelfde politieke inzichten uit gaat Waarom dan ook niet één lijst Om dan van één partij nog maar niet te spreken, want conventie doet ook wat. Neen, voor de gewone kiezer schept dat nu geen politieke duidelijkheid. Boven dien lees je dan plotseling, dat de Am sterdamse A.R.P. ineens niet meer geza menlijk wil optrekken met de andere protestantse partij, de C.H.U., maar daar voor heeft uitverkoren de Pol. Partij Radicalen, de uit de K.V.P. weggelopen ontevredenen. De C.H.U. in de hoofdstad moet zich dus voelen als een in de steek gelaten echtgenote, terwijl haar man het met 'n ander aanlegt. En wat moet zij nu Wat moeten nu trouwens de Amsterdam se anti-revolutionairen die het met dit modernistische besluit van hun afdeling niet eens zijn? Weer 'n apart clubje stichten Of stemmen op de C.H.U., wat ze vroeger nalieten omdat hen deze club niet strak, niet zwaar genoeg was? En natuurlijk vraagt men zich afwaar zal dit meer gebeuren Dan heb je daar nog het Geref. Politiek Verbond, de Staatkundig Gereformeer de Partij, die kennelijk afzonderlijk wil len blijven en de Boerenpartij, waaruit ook alweer afsplitsingen hebben plaats gevonden en waarnaast o.a. Binding Rechts ontstond. Wat voor verschil is er nu tussen de een en de ander? Het zal er wel zijn, maar weet u het precies En vindt u het erg belangrijk Iets meer naar „links" schuivende volgens de oude begrippen dan zien we de V.V.D. nog als een vrij constante, homogene klont in de politieke brij. Wat aandringen van de jongerengroep na tuurlijk om wat verjonging in de ver tegenwoordiging en modernisering van het programma, maar geen dreigende afsplitsingen. Misschien is dat al enigszins gebeurd toen D '66 werd opgericht. Die groep wilde vooral duidelijkheid in de politiek brengen. Nou, dat is haar, na het succes van haar eigen oprichting, in ieder geval niet gelukt. Men gaat zich steeds meer afvragen waar staat die partij nu en waar staat zij vóór Hier en daar laat zij zich erg gelden, echter nog wat ver ward, maar voor de gemeenteraden weet men ondanks dat soms geen liefhebbers voor de kandidatenlijst te vinden. Het samengaan in een progressief accoord met linkse partijen heeft D '66 in de meeste plaatsen van de hand gewezen. Daar staat men dus niet. Hier en daar heeft de Partij van de Ar beid zo'n P.A.K., dan met P.P.R. en Pa cifistisch Socialische Partij wel aange gaan, in andere plaatsen weer niet en landelijk lukt het in ieder geval niet. En in die P.v.d.A. zelf ook steeds méér onduidelkheid. Nieuw Links, Democra tisch Appèl, de middenmoot en nu hier en daar weer plaatselijke afscheidingen, die zich Democratisch Socialist noemen en waarvan nog moet worden afgewacht of zij zich ook landelijk kunnen orga niseren en demonstreren. En als er nu op z'n P.A.K.-Iijst op verkiesbare plaat sen ook P.S.P.-ers en P.P.R.-ers staan, uiteraard ten koste van P.v.d.A.-verkies- baren uit de Partij van de Arbeid, zullen de socialistische stemmers zich daar dan erg gelukkig mee voelen En wat gaan uiteindelijk nog de anti-revolutionaire radicalen doen Ook een eigen lijst of samen met de r.k. redicalen van de P.P.R. Neen, de vier a vijf jaar geleden aan geheven roep door vooral de progressie ven om meer duidelijkheid in ons poli tieke bestel, heeft alleen maar tot een grotere onduidelijkheid geleid. Ze hebben geen van allen hun inzichten waar kun nen maken, of er een meerderheid van kunnen overtuigen. Ze hadden teveel haast. Dat verdraagt een democratisch bestel niet. Daarom tonen juist zij zich zo onverdraagzaam en onduidelijk. O De eerstvolgende wandeling van Na- tuurwacht "Eemland" wordt, bij rede lijk weer, gehouden op Zondag, 8 fe bruari. Vertrokken wordt om 2 uur vanaf het kruispunt Smitsweg-Veen- bestraat. Met de Tensenbus uit Baarn en Niewerhoek stappe men uit op de Nieweweg halte Molenstraat, daarna is het plm. 10 m. gaans. De wandeling gaat door de bossen van Pijnenburg ten Noorden van de Bilt- se weg via de Dorps- resp. de Boeren- streek en duurt plm. 2l/s uur. Als steeds is de deelneming kosteloos. Donderdagavond, om tien minuten voor acht, is een gewapende overval gepleegd op het bijkantoor van de Algemene Bank Nederland aan de Soesterbergsestraat alhier. De dader is gevlucht met een bedrag van vierduizend tot zesduizend gulden. Vermoedelijk is hij er met een Citroën ID met lichtkleurig dak vandoor gegaan. De wagen is kort na de overval met nog warme motor teruggevonden op de Albert Cuyplaan op enkele kilo meters afstand van de bank. Van de daders was toen geen spoor meer te be kennen. De gevonden auto blijkt twee dagen geleden in Utrecht te zijn gesto len. Onmiddellijk is een speurhond ingescha keld en is men de omgeving gaan afzoe ken, maar zonder resultaat. Ofschoon de wagen temidden van Hoge' flatge- "De lente begint in Bovenkarspel" onder deze titel wordt op dinsdag 17 februari, de Westfriese Flora 1970 ge opend. Daar wij U jaarlijks attent maken op dit evenement, willen wij ook dit maal de fleurige, kleurige folder bij l" intro duceren, die U alle bijzonderheden in verband met dit bolenfestijn "binnens huis" vertelt. Natuurwacht "Eemland" zoekt het buitenshuis. Zij verheugt zich de laat ste tijd in groeiende belangstelling. Nieuwe bewoners van Soest kunnen via de uitgestippelde wandelingen van deze vereniging, de omgeving goed le ren kennen. Op zondagmiddag 8 febr. krijgen de deelnemers weer een mooi stukje natuur te zien, mits zij er wat energie en spieroefening voor over hebben, want de wandeling duurt on geveer twee en een half uur. Gestart vordt om 14.00 uur op het kruispunt Smitsweg-Veenbesstraat. De deelname is gratis. 1Er is nog meei op zondagmiddag en ook op de daarop volgende zonda gen. 's middags van 15.00 - 16.30 uur. De kinderen kunnen dan weer genie ten van het poppenspel, dat Otto van der Mieden, de '"poppenkastmeneer". zoals hij zichzelf noemt, ten tonele voert. Wat er te zien is, is zowel voor kinderen als ouders de moeite waard. Degene, die deze poppen hanteert, moet wel een groot kindervriend zijn. Zich op hetzelfde niveau te kunner bewe gen als de verbeelding van het kind. Dat is ook voor de ouderen verkwik kend. De poppen, de belichting en het spel, het is alles af! De voorstellingen beginnen iedere zondag om drie uur in het gebouw Steenhoffstraat 46, waar de vereniging "Artishock" zetelt. De toegangsprijs is voor klein en groot 1,50. Voormalig koloniehuis „Trein 8.28" aan de Kolonieweg, 40 jaar geleden Dezelfde plaats nu Nadat de waarschijnlijk gebruikte auto, een Citroën, vrij snel na de overval was gevonden, werd de auto overgebracht naar het politiebureau. bouwen is achtergelaten, heeft, niemand de wagen gezien of er iemand uit zien komen. Gezien het feit, dat de politie vermoedde, dat de daders zich in de omgeving schuil hielden, is de omgeving uitgekamd. Rond tien voor acht kwam ccn man, ge wapend met een pistool en een doek over het gelaat, de bank binnen. Op dat moment bevond zich alleen de 25-jarige kassier G. G. van Stempvoort in de zaak. Op het moment, dat de man bin nenkwam, zat hij te werken. Toen hij voor de balie stond, had hij al een pis tool onder de neus. Hij vermoedde, dat het wapen echt was. „Geef me geld, vlug", snauwde de over valler, waarna de kassier een greep in de voorraad deed en de man vier- tot zesduizend gulden gaf. De overvaller stopte het geld in een kleine actentas en verdween toen snel. Buiten bleek een groene Citroën met het kenteken 75-65 DP gereed te staan. De kassier zag al thans, dat de overvaller aan de rechter kant in de wagen stapte. De politie neemt met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid aan, dat het deze wa gen is geweest, die men later op de Eng heeft teruggevonden. Alle feiten (warme motor, open portier) wijzen in die rich ting. De auto is meteen door de recherche op vingerafdrukken onderzocht en daar na naar het bureau gebracht, nadat was gebleken, dat de wagen twee dagen te voren in Utrecht was ontvreemd. De auto was eigendom van de heer P. Ger- branda. De politie heeft het vermoeden, dat de daders in Soest bekend zijn geweest. Men leidt dat onder meer af uit het feit, dat de daders „binnendoor", dat wil zeggen via de Soesterbergsestraat, de Eikenlaan en de Verlengde Kolonieweg naar de Eng zijn gereden, waar de wa gen is achtergelaten. De leeftijd van de dader werd door de heer G. G. van Stempvoort geschat op dertig tot veertig jaar. De heer Van Stempvoort heeft onmid dellijk nadat de man wegging, de alar mering in werking gesteld. De alarm- schel is geplaatst op het politiebureau. Twee minuten na de alarmering stond de politie voor de deur van de bank, maar de daders waren toen reeds ver dwenen. Een paar minuten later hadden dc po litiekorpsen van Amersfoort, Baarn. Naarden, Bussum, Hilversum, Zeist en Soesterberg de omgeving afgezet, en werd iedere verdachte auto gecontro leerd, maar tot gisteravond elf uur had dat nog geen resultaat opgeleverd. Medio december van bet vorige jaar is men begonnen met de bouw van een nieuw orgel in de "Wilhelminakerk aan de Soesterbergsestraat. De komen de week zullen de intoneurs gereed komen. Dit orgel, dat wordt gebouwd door Pels en Van Leeuwen te Alkmaar, zal 19 stemmen tellen, verdeeld over twee klavieren (hoofdwerk en bovenwerk) en pedaal. De fractuur van dit instru ment is geheel mechanisch. De bouw van dit orgel vormt het laat ste onderdeel van het kerkgebouw, die plaats vond in de winter van 1966/ 1967. Daarbij werd het versleten ou de orgel afgebroken. De ingebruikname van het nieuwe orgel is bepaald op dinsdag 17 febru ari a.s., 's avonds om 8 uur. Het concertspel zal dan worden ver zorgd door onze plaatselijke organist, de heer Gert Muts. Verder verlenen medewerking het kerkkoor o.l.v. Henk van Monsjou en de vaste organist W.W. Deelen. In onze courant van dinsdag j.1. heb ben wij, gemeld, dat het kindercarna val zaterdagmiddag a.s. dus morgen, zal worden gehouden in Garage Van Kooy aan de Soesterbergsestraat. Dit was een abuis. Het kindercarnaval heeft zondagmiddag a.s. plaats van 2 tot ongeveer 5 uur. Sinds de grote rellen vorig jaar is iets fundamenteels veranderd op Curagao. Dat is meer dan alleen dat bij de ver kiezingen de Frente oprukte naar een plaats waar ze kan eisen dat rekening met haar wordt gehouden en dat vak bondsmannen in de cel, jals Papa Godett, van de ene dag op de andere de gevangenis ruilden voor het parle ment. Lang golden op het eiland minm of meer koloniale, patriarchistische ver houdingen. Uit een vrij beperkte kring met overigens een groot talent voor onderlinge ruzies, werd opgeleverd wat het eiland behoefde aan gezagsdragers en daarbinnen werd beslist wat zou gebeuren. Wie buiten die kring stond, had in feite geen enkele invloed: er werd voor hem gedacht. Een toestand die kon blijven bestaan omdat juist uit die groepen buiten het gezag eigenlijk niets naar voren kwam dat zich met kracht kon laten gelden. De frustatie hierover is de diepere oorzaak voor de uitbarsting die liet halve centrum van Willemstad liet verbranden. En die dag van brand stichting en rellen is ook de rode streep, de definitieve grens tussen het verleden en het heden. Het is dood eenvoudig niet meer mogelijk op de oude voet voort te gaan. De benoeming van Efraim Jonckheer tot gouverneur als opvolger van dr. Debrot was al in kannen en kruiken voor die beslissende dag. Het is een be noeming binnen het kader van de ou de situatie en c'.aarom alleen al niet meer mogelijk nu. Waarbij nog komt dat juist de naam van Jonckheer voor aanhangers van Frente min of meer verdiend tot symbool is geworden voor die lange, lange tijd dat zij nergens aan te pas konden komen. Het pijnlijke van de situatie voor Ne derland is. dat het hier alweer gaat om een interne Antiliaanse kwestie, waarover het beslissende woord toch weer uit Den Haag moet komen. Mi nister Bakker gaat formeel naar de West om te overleggen, maar uit zijn afscheidswoorden op Schiphol kan men al opmaken, dat er weinig te overleg gen valt. De situatie is duidelijk: er is een niet over het hoofd te ziene groep die de nieuwe goeverneur niet lust, wat hem onmogelijk maakt voor de funktie. Als dr. Jonckheer niet zelf zo vriendelijk en elegant is, zal de regering hem bij de kroon wel voordragen voor ontslag. Wat Den Haag ook zou doen - Jonck heer laten blijven of niet - altijd kwetst het de gevoelens van een groep op Curagau. Het zou te begrijpen zijn als men in Den Haag er veel voor zou voelen als op de Antillen een modus gevonden werd waarbij het opknappen van dit soort kwalijke zaakjes een helemaal interne aangelegenheid werd. Dat zou echt een beetje zelfbestuur zijn. KANTMAN. Ook dit jaar zal de A.N.W.B weer zijn verlichtingsactie in Soest houden. - De équipe wordt van 17 februari tot en met 21 februari gestationeerd aan "Het Driftje". Het materiaal dat wordt ingezet voor de verliclitingsactie 196.9-1970 is ge heel vernieuwd, zowel wat betreft de auto's als de tenten waarin de contro le plaats vindt. Zoals bekend is het doel van deze ac tie de automobilisten te overtuigen van het grote belang van een goede ver lichting Iedere herfst- en winter seizoen opnieuw naar schatting van de A.N.W.B. meer dan 50.000 auto's tijdens slecht zicht bij aanrijdingen betrokken. De A.N.W.B. beeft geconstateerd dat de verlichting van personenauto's in derdaad in slechte staat verkeert Tijdens eerder door de A.N.W.B. ge houden verlichtingsacties bleek bij 80 tot 90 procent van de onderzochte au to's de verlichting niet in orde te zijn. Aan de A.N.W.B. verlichtingsactie kan iedereen gratis deelnemen. Mocht u zich van deze actie persoon lijk op dc hoogte willen stellen, dan wordt u uitgenodigd bij het begin van deze verlichtingsactie aanwezig te zijn op 17 februari tussen 11.00 en 12.00 uur. Het verlicbtingscontrólestation is ge opend op de werkdagen van van 11.00 tot 19.00 uur en op zaterdagen van 9.30 tot 16.00 uur. Ook zal de A.N.W.B. in Soest bij vol doende belangstelling de cursus "Pech Onderweg" organiseren. Deze cursus heeft ten doel automobi listen een zekere mate van handigheid bij te brengen in het opsporen van storingen die zich zowel thuis, voor de deur als .onderweg aan hun auto kun nen voordoen. Hiertoe kan men zich tijdens de Ver lichtingsactie nader informeren en op geven. Zaterdagmorgen a.s. zal de Soester Poppenkastspeler Otto v. d. Mieden ln het KRO-prgramma "Djinn" geïnter- vieuwd worden over zijn Poppenthea ter. Dit in verband met zijn voorstel lingen die nu elke zondagmiddag ge houden worden in het Artishockge- bouw.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1