maxi-mini ORANJE EN AMSTERDAM (»i) CAFÉ RESTAURANT SOESTDUK PLATES a ƒ4,50 „all in" Ten C. J, HOPPENBROUWERS kijkje van op nietwaar, „ENGEL" SOESTERBERG TOPMENSEN ZIJN DUUR U KUNT NIET ALLES WETEN VESPA C1A0 De Witte Pompen Een prins voert strijd tegen een liurgemeester Amsterdam viert bevrijdingsfeest J. A. Smorenburg Begrafenisondernemer in Soesterberg;, Soest en omstreken. breidt zijn service uit Voor hen. die thuis of in ons gereno- meerd café restaurant lekker en toch goedkoop willen eten I. RIJSTTAFEL II. H GEURAUEX KM» MI. VARKEiXSCOTELET IV. XASSI EXTRA V. BAMI EXTRA en voor 2,25 portie SATé Probesr eens deze nieuwste plats-service Hij zal u (thuis) goed hekomen 1,95 - 2,95 3,50 3,95 dat ik voor mijn AOW een bank-rekening heb geopend! gametuw tijd mee-ga naardenmb Uw succes is onze reclame AUTORIJSCHOOL AI of niet een weekmarkt Turnsuccessen A.G.A.V.S. OPTIEK VRIJDAG fi fEPRVARI 1970 29 juli 1650. In het centrum van ons land voltrekken zich troepenbewegin gen. Infanterie en Cavelerie of, zoals dat toen werd genoemd, voetvolk en ruiters zijn in de buurt van Scherpen- zeel geconcentreerd. In de late avond begeeft het leger zich op mars noordwestelijke richting. Tegelijkertijd wordt een kleinere een heid te Utrecht ingescheept en de vol geladen schuit vaart over de Vecht in noordelijke richting. Wat is er aan de hand? Laaien de Hoekse- en Kabeljauwse twisten weer op? Voert Utrecht strijd met Holland? Of is een buitenlandse legermacht reeds tot het hart van de Republiek der Verenigde Nederlanden doorge drongen en maakt de vijand zich op voor de laatste stoot: de verovering van Amsterdam? Geen van deze twee veronderstellin gen is waar. Wat hier geschiedt, is een binnenlandse aangelegenheid, waarbij geen enkel gewest of buitenlandse mogendheid een rol speelt. Oranje trekt ten strijde tegen Amster dam Prins en stad liggen weer eens met elkaar overhoop en dit keer zal het bittere ernst worden. Een stad verzet zich Frederik Hendrik was gestorven. De tegenwerking van Amsterdam bij zijn operatieplannen in de Zuidelijke Ne derlanden hadden de laatste jaren van zijn leven moeilijk gemaakt. Generaal Winkelmanstraat 62 Soesterberg Tel. 03463-1223-1458 OOK VOOR CREMATIE. Tevens algehele verzorging door geheel het land. (Geen klassesysteem.) De zoon van Frederik Hendrik, Prins Willem II, die op 2-jarige leeftijd zijn vader opvolgde, kwam als Stadhouder vrijwel dadelijk in conflict met Am sterdam. Wat was de kwestie? Na de vrede van Munster was er een algemene wens lot inkrimping van het leger. Dat was een vrij logische ontwikeling. De oor log was voorbij en om nu nog een strijdmacht op oorlogssterkte te hand haven was .liet nodig. Bovendien werd er tijdens 3c vrede minder verdiend dan gedurende de oorlog. Dat lijkt een vreemde zaak, maar het was toch zo. Opbrengsten als gevolg van het uit geven van paspoorten, vrijgeleiden en verbeurdverklaringen kwamen de over heidskas, toen het nog oorlog was, zeer ten goede. Deze inkomsten vielen daarna weg. Amsterdam gaf de toon aan in het koor van steden, dat op bezui niging aandrong. En waarop kon beter bezuinigd worden dan op het duurste overheidsapparaat, het leger? Prins Willem II was het niet met de steden eens. Daarvoor had hij ver schillende .-edenen: De republiek werd regelmatig geteis terd door rondtrekkende benden (res tanten van de strijdende partijen in de 30-jarige oorlog in Duitsland), die vooral in Brabant binnendrongen en de bevolking plunderden. Daarnaast hoopte de Prins nog weer eens tegen Spanje te kunnen begin nen, en dan samen met Frankrijk, dat reeds met eerstgenoemd land in oor log was. Tenslotte was Willem II door zijn huwelijk met Prinses Maria Stuart, dochter van Koning Karei I van Enge land, die door Cromwell en de zijnen was afgezet en in 1649 op het schavot stierf, verwikkeld in de Engelse poli tiek. Prins Willem streefde uiteraard naar het herstel van het huis Stuart. Tussen Staten en Prins is lang gepraat ove.r de afdanking der troepen. Ten slotte werden Staten-Generaal en Prins het wel eens. Het gewest Holland - lees Amsterdam - wilde echter nog steeds veel verder gaan met de in krimping van het leger. En toen het zijn zin niet kreeg, ging het op eigen VREDEHOFSTRAAT TELEFOON 2525 T Wij serveren vanaf heden om mee te nemen of in ons cafc restaurant, ook tijdens de weekends met rijst, zoetzuur, ajani bcsengek, salc, babbi ketjap, sajor lodch en kroepoek. met frites en appelmoes. met frites en groenten Keuringsdienst voor waren. Wat be- oogst precies de keuringsdienst voor waren en wat zijn de werkzaamheden. 2. Kunt u mij aan de adressen helpen van de Stichting Huish. voorlichting ten plattelande, Ned. Katoeninstituut, dr. Jef Last, vereniging Ned. Fabri kaat, fabriek van Royal Doulton por- celein, evt. filiaal in Nederland Antwoord De door u gevraagde adres sen zijn Stichting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande, Segbroek- laan 104, 's Gravenhage, telefoon 070- 636875. Vereniging „nederlands fabri kaat", Corn. Jolstraat 1, 's Gravenhage, tel. 070-550142. Het Ned. Katoen Insti tuut, Zijpendaalseweg 12, Arnhem, tel. 085-450041. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Laan Copez van Cat- tenburch, 42-44, Den Haag, tel. 070- 183044, waar a over het doel en de werkwijze van de Keuringsdienst van Waren twee brochures kunt aanvragen, nl. „Waar of niet?" en Jubileumboek 1969. Het adres van de Nederlandse vertegenwoordiger van de Engelse fa briek van Royal Doulton porselein is H. Kraayvanger, Willem de Zwijger laan 43, Leiderdorp, tel. 01710-33226. Dr. J. Last, Rosa Spier Stichting, van Wulfenlaan, Laren N.H., tel 02153-5173. Jacht. - Is de jacht in ons land onbe perkt toegestaan of gelden er nog be paalde regels of bepalingen voor In dien deze bepalingen er zouden zijn, wat zijn dan de straffen voor een over treding hiervan AntwoordDe jacht is niet onbeperkt toegestaan. Om te jagen heeft' u nodig een vergunning volgens de wapenwet, een vergunning volgens de jachtwet, een vergunning van de landeigenaar. Als u al deze vergunningen heeft, moogt u bovendien niet jagen in een aantal door de wet genoemde gevallen, bijv. gesloten jachttijd, zondag (in het al gemeen) voor zonsopgang en na zons ondergang. Op overtreding staan straf fen vangeldboeten, verbeurdverkla ring van wapen en/of jachtmiddelen, in een enkel geval ook principale hech tenis. Als u zonder toestemming van de landeigenaar op diens grond jaagt, kan deze u aanspreken tot schadever goeding. Gouden tientjes.- Waaraan kan ik als leek nu zien of een gouden tientje or- gineel is of dat het een naslag van re cente datum is? Antwoord: Deze naslagen hebben geen vast kenmerk. Ze zijn kennelijk van verschillende kwaliteiten en fabricages. Van velen is zonder meer te zien dat het naslagen zijn door de grove uit voering van de beeltenis, letters en wa pen en rand; en voorts doordat het muntplaat je zelf bobbelig en onregel matig is. Van andere, beter uitgevoer de naslagen wordt dat pas bij vergelij king met echte munten duidelijk. Dit laatste raden wij u dus aan te doen. Daarnaast zal de bank u natuurlijk moeten garanderen dat een als echt verkocht stuk ook echt is. Echtscheiding.- Naar aanleiding van een civiele procedure (echtscheiding) is een psychiatrisch onderzoek naar eiseres niet mogelijk. Zij zelf wil ui teraard hier niet aan meewerken. Weet u een medische of andere instelling, die aan de rechtbank advies kan geven dat deze vrouw aan een bedoeld on derzoek moet meewerken? Antwoord: Als wij uw vraag goed be grijpen heeft een (volgens u psygisch gestoorde) vrouw echtscheiding aange vraagd. Blijkbaar gaat u niet uit van gevaarlijke krankzinnigheid en wilt u •lechts betogen dat de vrouw tenge volge van ingebeelde of waanvoorstcl- lirgen ten onrechte gronden aanvoert die de echtgenoot betwist, zal de vrouw het bewijs van haar stellingen moeten leveren. Slaagt zij in dat be wijs niet, dan wordt haar vordering afgewezen. Men kan de vrouw niet verplichten, zich aan een psygiatrisch onderzoek te onderwerpen. O.a. de echtgenoot kan de onder curatelestel ling van de vrouw verzoeken, indien de vrouw zich bevindt in een voortduren de staat van onnozelheid, krankzinnig heid of razernij. Evenzo ter zake van verkwisting. De vrouw kan (niet moet) zelf (maar ook alleen zelf) haar onder curatelestelling vragen, als zij meent wegens zwakheid van vermogens niet in staat te zijn haar belangen te be hartigen. Waarom, nu er toch een echtschei dingsprocedure loopt, bespreekt de be trokken echtgenoot een en ander niet met zijn advokaat? Huurwaarde.- Hoe komt de belasting dienst aan de huurwaarde van een ei gen woning? Volgens mij is deze huur waarde veel te hoog vastgesteld. Antwoord: De huurwaarde welke de fiscus in aanmerking neemt, wordt volgens vaste normen bepaald, welke als regel uitkomen op een bedrag dat eerder aan ue lage kant dan aan de hoge kant ligt. Meent u echter dat de ze huurwaarde onder normale omstan digheden bij verhuur niet zou zijn te realiseren, dan geldt de lagere, .wer kelijk te realiseren huurwaarde. U zult dat echter desgevraagd aannemelijk moeten kunnen maken. houtje troepen afdanken door eenvou dig niet meer te betalen... Verscheidene steden kozen het stand punt van Amsterdam. Nu werd het een prestigë-kwestie. Voor Willem II, voor de Friese stadhouder Willem Fre derik, die aan de kant van de Prins stond, maar ook voor de Raad van Staten en voor de Staten-Generaal. Aan de troepen werd daaro mbericht, dat er geen afdanking mocht plaats hebben zonder toestemming van de Raad van State. De Prins kreeg van de Staten-Generaal opdracht om "orde en rust" in het land te herstellen. Bovendien werd er een deputatie sa mengesteld, die een rondreis langs de recalcitrante - steden zou maken met het doel hen tot rede te brengen. De Prins stelde zich aan het hoofd van deze de putatie. Deze „stedentocht" werd geen succes. Dordrecht, Leiden, Delft en nog meer steden weigerden eenvoudig de Prins en zijn deputanten te ontvangen. En Amsterdam? Te Amsterdam werd de Prins wèl binnengelaten en zelfs met de nodige statie ontvangen. Maar de voornaamste burgemeesters ontbraken bij de ontvangst. De Prins was woe dend op de steden, vooral op Amster dam. Dc Prins zet door De energieke Willem II liet het er niet bij zitten; Mede op aandrang van de Friese stadhouder besloot hij tot kras se maatregelen over te gaan en wel onmiddellijk. Er werd een plan opgesteld om Am sterdam bij verrassing te bezetten. In het geheim zouden troepen worden sa mengetrokken in de provincie Utrecht. In de buurt van Scherpenzeel zou de hoofdmacht worden samengetrokken. Deze moest via Leusden, Soest en Hil versum naar Amsterdam optrekken. Vanuit Utrecht moest een "commando' per dekschuit via de Vecht Amster dam bereiken. Deze „commando-troepen" zouden in de vroege ochtend van de 30e juli de Regulierspoort, die slechts door een paar soldaten werd bewaakt, bezetten om de in de nacht opgerukte hoofdmacht binnen ie laten. Het leek de Prins niet denkbeeldig, dat Amsterdam hulp aan het buiten land zou vragen, b.v. aan Spanje of aan Engeland. Daarom werden de gar nizoenen langs Zuid- en zeegrens ver sterkt. Tevens zouden, om de sclirik in het land er in te brengen, enkele opstan dige regenten gevangen worden geno men. Op 30 juli ontbood de Prins de Raad pensionaris, Jacob Cats, bij zich in Den Haag. Hij deelde hem mee, dat een zes-tal regenten was gearresteerd en overgebracht naar Loevestein. De gevangenen waren burgemeesters en raadpensionavisen van rebellerende steden. Zij waren door de Prins ontbo- VAN WEEDESTRAAT 80-82 Ja, dat heb ik goed geschoten, mijn AOW bij de NMB. Want wie vindt het bijvoorbeeld J leuk om in de rij te staan voor zijn eigen geld! Niemand toch? Alleen daarom zou je al naar de NMB gaan. Maar er is veel meer voordeel aan zo'n rekening. Neem de betalingen maar: via de NMB laat ik de huur. gas en licht en dat soort dingen automatisch afschrij ven. Ik heb er geen om kijken naar. Hou ik wat geld over dan laat ik dat rustig op mijn rekening ,V staan. Dat levert nog rente W op óókl En dan is er nog een - belangrijk iets: ook met het oog op andere financiële problemen is het geweldig gemakkelijk wanneer je een bank als de NMB achter je hebt staan. Als je voelt wat ik bedoel.Begrijp je nu waarom ik voor mijn AOW een rekening bij de NMB heb geopend? nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! den en liepen argeloos in de val. Nan- j ning Keyzer uit Hoorn, meende zelfs, dat het om een sollicitatie ging. Hij had n.1. gesolliciteerd naar de funktie i van Advokaat-fiskaal bij de Admirali- I teit. Verder waren gevangen gezet: j Stellingwerf uit Medemblik, De Waal en Ruyl uit Haarlem, Duvst van Voor hout uit Delft en Jacob de Witt, oud burgemeester van Dordrecht en vader van de latere Raadpensionaris, Johan de Witt. Wie wint? De maatregel tegen het zestal miste zijn uitwerking niet. De gevangenen waren doodsbenauwd en zagen zich reeds naar het schavot gebracht. De militaire operatie tegen Amsterdam werd echter geen succes. Ten gevolge van het slechte weer was de hoofd macht in het Gooi verdwaald. De sol daten in de dekschuit, die wel op tijd waren, wachttentevergeefs. Tenslotte kwamen ze maar naar buiten om een frisse neus te halen. Inmiddels waren de troepenverplaatsingen niet onopge merkt gebleven. De postbode van Hamburg op Amsterdam was onder weg grote afdelingen ruiters en voet volk gepasseerd. Aangekomen in Am sterdam vertelde hij zijn belevenisen aan burgemeester Bicker. Boeren uit de omtrek en de Drost van Muiden, de zoon van Bicker, die indertijd door Prins Willem II zelf was aangesteld, bevestigden het bericht van de post bode. De overheid van Amsterdam nam onmiddellijk maatregelen om de stad in staat van verdediging te bren gen. De burgerij werd bewapeno, poor ten gesloten, bruggen opgehaald en kanonnen op de wallen geplaatst. Oor logsschepen werden uitgerust.. De overval was mislukt. De Prins stampvoette van kwaadheid en begaf zich met spoed naar zijn troepen .Beide partijen schrokken ech ter terug voor het gebruik van geweld, al bleef de toestand gespannen. Men gaf de voorkeur aan onderhandelen. Beide partijen stelden aanvankelijk scherpe eisen, beide deden later water in de wijn. Het eind van het liedje was, dat Amsterdam zich naar de "af- dankingswensen" van de Prins schikte. Burgemeester Bicker werd ontslagen... De Bicker-clan was uitgespeeld. Wat de vader, Frederik Hendrik, niet was gelukt, dat vplbracht de zoon, Willem II. De Prins trok met zijn troepen weer weg van Amsterdam. Om te zeg gen, dat er geen schot was gelost, zou niet in overeenstemming met de waar heid zijn, want op een nacht hoorde de stadswacht bij de Haarlemmer poort hoefgetrappel. In de mening, dat de vijand naderde, vuurden de schut ters enkele schoten af in de richting waar het geluid vandaan kwam. Toen het licht werd, bleek dat... een losge broken sleperspaard voor de poort ronddraafde. Het dier kwam met de schrik vrij. In november 1650 stierf Prins Wil lem II plotseling. De ontslagen regen ten - de gevangenen waren tijdens het leven van Willem II al weer vrij gelaten, op voorwaarde, dat ze ontslag uit hun functies zouden nemen - wer den weer in hun ambten hersteld. De staten van Holland trokken na de dood van de Prins de bevoegdheden van de stadhouder naar zich toe. De andere gewesten volgden dit voorbeeld, behalve in het noorden, waar Willem Frederik stadhouder bleef. Het eerste stadhouderloze tijdperk was aangebro ken. In augustus' 1655 vierde Amsterdam de "kermis der bevrijding". Acht da gen na de dood van Willem II werd zijn zoontje geboren. Dit kind zou niet alleen stadhouder, maar zelfs koning worden. M. LOS Van Lenneplaan 47 - Tel. 6621 wy lessen in OPEL REKORD - OPEL KADETT DAF Gedipl. V.A.M.O.R. - M.I. F.N.O.P. Op initiatief van de nieuwe "Wijkraad Soesterberg" werd woensdagavond in het Dorpshuis een "hearing" gehouden over het onderwerp: Wel of geen weekmarkt in Soesterberg. Vele middenstanders waren uit hoofde van hun beroep aanwezig, maar de honderden huisvrouwen ontbraken om haar meningen over een dergelijke weekmarkt eens duidelijk kenbaar te maken. Aan de orde kwamen de vrij hoge prijzen voor de verschillende ar tikelen. het gemis van concurrerende prijzen, het prijsbewustzijn van dp huisvrouw, hetgeen een weekmarkt wel aanlokkelijk deed voorkomen. Daar tegenover kwamen de hoge marktgelden en financiële consequen ties voor het gemeentebestuur bij de ze opiniepeiling naar voren. Middenstanders, die maar net het hoofd boven water kunnen houden zien in een weekmarkt op dit tijdstip een bedreiging. Bij deze hearing viel sterk te beluis teren de ontevredenheid van de win keliers, aan wie bij de vestiging in Soesterberg een grote uitbreiding van het dorp als zodanig was voorspeld. In plaats van vooruitgang werd na drukkelijk een achteruitgang van het aantal inwoners geconstateerd, hetgeen de huidige economische toestand min der rooskleurig deed voorkomen. Met nog acht verenigingen heeft het Soesterbergse A.G.A.V.S. deelgenomen aan de rayon-vereniginswedstrijden Utrecht-Oost van het K.N.G.V. in dë sporthal te De Bilt. Bij de meisjes (10-12 jaar) eindigde A.G.A.V.S. op de eerste plaats evenals bij de meisjes van 13-14 jaar. Behalve de succesvolle prestaties van deze meisjesgroepen werd ook indivi dueel uitstekend geturnd. Joke Loots werd bij de dames-junoren eerste met 34.9 pnt. Astrid Veen behaalde de overwining bij de meisjes van 13-16 jaar (33.5 pnt.) Greke Nelissen werd derde (32.3 pnt.) Met de uitbreiding van de colectieve voorzieningen wordt de verantwoor delijkheid van de zich daarmee bezig houdende topfunctionarisen groter. Nu is er een tendens die de inkomensge lijkheid predikt maar het is duidelijk dat naarmate men die gelijkheid na streeft de ambitie voor functies die de volle inzet van de mens vragen, af neemt. Men weegt zijn vrije tijd steeds zwaarder en er moet een ferme pre mie zijn om daar afstand van te doen om nog niet te spreken over de nood zaak om ove»- meer gekwalificeerde mensen te kunnen beschikken. In het particuliere bedrijfsleven ope reren de beste krachten. Men koopt ze eenvoudig weg waar ze te vinden zijn. De overheid en andere aan salaris schalen gebonden lichamen vissen er naast. Maar ook daar ontstaan mam- moetbedrijven. Men denke aan de te lefoondienst, de post, de electriciteits- bedrfijven en aan het onderwijs. In al die sectoren ontwikkelen zich grote eenheden waar duizenden mensen af hankelijk van zijn van goede organi satie en van perfecte management. In dit licht gezien zal de regering maatregelen moeten nemen om haar topmensen beter te betalen. Vele uit stekende krachten zijn al weg voordat ze een top bereikt hebben. Als wij niet zorgen voor goede leiding op de kritieke punten zal veel inefficiency het gevolg zijn. En dat kost meer dan het aantrekken van goede stuurlieden. Het bedrijfsleven heeft dat begrepen en de overheid zal moeten volgen. We kunnen niet anders doen dan plei ten voor een bredere salarismarge tus sen de velen die een vaste taakafba kening hebben en de relatief weinigen die al die "concerns" moeten runnen. Want de alom doorbrekende schaal vergroting heeft ook haar konsekwen- ties voor de publieke sector. Een recent voorbeeld vinden wij nog bij de per soonswisseling op het zware ministe rie van Econ. Zaken. Men had daar voor een topman uit het bedrijfsleven willen vragen maar het was financieel een onhaalbare kaart. Is dit juist voor het grootste bedrijf in Nederland, dat regeringsapparaat heet? Hebt u verfvlekken op uw ruiten, be dek deze vlekken ruim dik met groene zeep. Enige uren laten inwerken cn daarna kunt u ze gemakkelijk verwij deren. Door dc keldermuren in het voorjaar te kalken met gele kalk waaraan ijzer vitriool is toegevoegd, verdwijnen de ratten en voorkomt men deze plaag. Eieren welke :n waterglas gelegen heb ben. kunt u koken door irt het stompe eind een gaatje te prikker. Burg. Grothestraat 8, Soestdijk. Wegens familie-omstandigheden GESLOTEN tot maandag 16 februari. UW SALARIS VIA DE BONDSSPAARBANK Op de nieuwe kuns,tnijverheidafdeling van Ton Beuken, vindt u een maximum aan mini-voorwerpjes. Leuk voor uzelf, of als surprise voor een ander. En vaak verrassend goedkoop. Zo rond de riks kunt u al kiezen. Kado- problemen worden supersnel opge lost. Kom ook eens kijken bij Ton Beuken, Gallenkampelswég 2, Soësterbergsestraat 51. Soest-Zuid (bij het busstation)

Soester Courant | 1970 | | pagina 5