Vrijdag 9 januari 1970 49e jaargang i»o. 2 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest 2566 - Postgiro 126156 BRIEFWISSELING V.V.V.-nieuws Natuurwandeling Avond-sneeuwwandeling Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Brand veroorzaakte voor tienduizenden guldens schade hij Howson Arti-shock in 1970 Het oog gericht op democratie in de gemeente Vergadering Wijkraad Soesterberg Karnavalsvereniging „De Narre Knol" geeft voorproefje VALS WONINGBEELD SOESTERI OÜRANT Abonnement per kwartaal ƒ3,75. Buiten Soest per kwartaal 6,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Voor het eerst sinds vele jaren hebben Bonn (de Duitse Bondsrepubliek) en Pankow (de Duitse Demokratische Repu bliek) elkaar tekenen van leven gege ven, anders dan door middel van scheld woorden en beschuldigingen. De achtergrond van de briefwisseling vormt het streven van de Sowjet-Unie om de spanningen in het westen te ver minderen, niet zozeer uit pure vrede lievendheid als wel om elders de handen wat meer vrij te hebben. Toen indertijd het Derde Rijk van twee kanten werd bestormd, zetten de Russen er alles op om een zo groot mogelijk deel van Duitsland te bezetten. Een on verwacht voordeeltje was daarbij het Ardennen-offensief van Von Rundstedt, Hitiers wanhoopspoging om door de westelijke geallieerden heen te breken. Het schijnt, dat Stalin er door zijn spionnen van heeft geweten, maar zijn kiezen op elkaar hield. Want dit Arden nen-offensief remde de Amerikanen af, ontblootte de oostgrens en gaf de Rus sen de kans door te stoten en de ge schiedenis in te gaan als de bezetters van Berlijn Grenzen verlegd De hele ideologische strijd tussen west en oost dreigt het feit te versluieren, dat de Russen alle reden hadden om vóór hun westgrens een uitgebrei „glacis", een defensief vóórterrein te creëren. In 1939 hadden ze ervaren, dat Duitsland hun veel te dicht op de huid zat. Polen, tus sen die twee ln, was vijandig, maar zat (gelukkigtussen twee vuren. Finland bleek eveneens een Duits bruggehoofd te kunnen worden. Zoiets zou nooit méér moeten gebeuren. Daarom dwongen de Russen allereerst de Balkanstaten tot een bondgenoot schap, maakten van Polen een commu nistisch filiaal, pikten er een stuk af en gaven de Polen een stuk Duitsland (dat voorheen Pools was geweest, al vergeten de Duitsers dat maar liever) en maak ten van Oost-Duitsland een communis tische republiek. Door de bezetting van Oost-Berlijn maakten ze het meteen on mogelijk, dat Berlijn (véél te dicht bij Rusland weer centrum werd van een agressief groot-Duits rijk. Twee keer een Duitse inval binnen dertig jaren was hun genoeg. Amerika en Rusland Sindsdien is de verhouding tussen oost en west gespannen gebleven doordat die in breder verband (Amerika - Rusland) eveneens zeer gespannen was (koude S oorlog, Berlijnse muur). Het Ameri- kaans-Russische conflict concentreerde zich rond Berlijn en de Amerikaans- y Russische toenadering doet thans het zelfde. De Bondsrepubliek kan hieraan mee werken sinds Willy Brandt Rijkskanse lier is, al wordt hem naar het hoofd ge gooid, dat hij „uitverkoop houdt". Ook met Heinemann als president valt beter te praten dan met het oude CDU-team. De CDU immers lonkte altijd veel te veel naar degenen, die „het onrecht" hersteld wensten te zien, de nieuwe grenzen met Polen niet erkenden en weer droomden van „één groot Duits land". Dat Adolf von Thaddèn zo Gei nig voet aan de grond kreeg, kwam niet doordat er zo weinig Duitsers dachten zoals hij, maar doordat ze in de CDU, en vooral in de Beierse CSU van- Strauss, tóch wel aan hun nationalis tische trekken kwamen. We kunnen niet nalaten U toch nog eens attent te maken op de Show in Theater Carré, waarin het bekende Snip en Snap-paar optreedt en hoe! Wie zich amuseren wil, bovendien van een mooi kijkspel houdt, mag beslist deze Slees- wijk-presentatie niet missen. Dit is nu eenmaal weer echt ouderwets plezier. Geen probleem-stof, geen moeilijkheden over „zou in het goed hebben begre pen", zoals bij sommige mysterieuse moderne zaken, nee hoor, het wordt je daar in Carré aangeboden en je hebt alleen pret om de geestigheden van dat bewonderwaardige duo Snip en Snap en bewondering voor de prachtige dé cors, de costuums, de Spaanse dansers, de acrobatie, de zang en de vlotte skets- jes. Het programma kunt U desgewenst 'op ons kantoor even inkijken, de plaat sen bespreken. Maarwe herhalen het met nadruk: de zaterdagavonden zijn, wat de beste plaatsen betreft, al lange tijd tevoren, uitverkocht. De zon dagmiddag daarentegen blijft bijzonder geschikt om mot het hele gezin te gaan. Hiervoor geeft de plaatsbespreking geen moeite. En nu van toneel naar de natuur. Aan gemoedigd door het succes, dat de vo rige wandeltochten ondervonden, gaat de Natuurwacht door met het organise ren van gezamelijke wandelingen. Zijn de weersomstandigheden gunstig, gaat U dan moe naar het landgoed „De Paltz"? Er wordt gestart om 14.15 uur vanaf het Natuurbad. Het vertrek cor respondeert op de aankomst van de buslijn 17, die van Baarn over Soest de route langs het Natuurbad volgt. Dit evenement geldt voor aanstaande zondag, 11 januari. Leest U deze Soester Courant tijdig, dan kunt U misschien uw plannetjes zó indelen, dat U meedoet aan de Avond-Sneeuw-wandeling, die de eerste avond na 9 januari gehouden zal wor den. mits het sneeuwkleed nog steeds de bossen siert. Wilt U zekerheid over de doorgang belt U dan even nr. 5473 of 2877. Het vertrek is vastgesteld op half acht vanaf garage Tensen. Voor beide tippel-excursies natuurlijke flinke stappers aantrekken danfij ne uurtjes toegewenst! Masker van Ulbricht Dat de grijze Ulbricht van ganser harte een broederhand uitsteekt, gelooft geen mens. Een caricatuur toonde hem dan ook, terwijl Brezjnew hem een glim- lachmasker voorbindt. Ulbricht is altijd een geharnast tegenstander van Bonn geweest en dat juist hij het initiatief heeft genomen (of heeft moeten nemen), maakt de hele zaak interessanter en ook meer geloofwaardig. De Oostduitsers hebben weliswaar nog geen van hun eisen laten vallen, maar bij onderhandelingen begint men immers altijd de hoogste prijs te vragen Willy Brandt voert een riskante politiek riskant in zoverre, dat hij bij een mislukking het hele wolvenpak van zijn tegenstanders op de nek krijgt. Inmiddels is vooral de jongere generatie in West-Duitsland geïnteresseerd, omdat er op deze manier beweging komt in wat zo langzamerhand een loopgraven oorlog tussen Oosten West was gewor den. Strauss, de Stier Het wordt nu ook wel duidelijk, dat het hoog tijd werd, dat de wacht eens afgelost werd. Kiesinger, de eeuwige diplomaat, de man van geven en nemen en van het compromis, heeft tijdens zijn verkie zingstournee alles gegooid op het „ver trouwen in de Rijkskanselier", te weten hijzelf. Alles zou bij het oude blijven, hetgeen inhield, dat men met het oude tevreden was. En vele burgers, die bang waren voor verandering, welke dan ook, hielden het op Kiesinger. Nu heeft Kiesinger zorgen in eigen kamp, want de wildeman Strauss in Beieren gaat zó erg in de oppositie, dat de CDU daardoor gecompromitteerd dreigt te worden. Ze hebben hem inder tijd dankbaar gebruikt, maar Strauss was altijd al een stier in de porselein winkel van de eerbiedwaardige CDU. En wat Brandt zo voorzichtig begonnen is meteen al kapot te maken dat durft de CDU niet aan. Er staan grotere be langen op het spel dan alleen partij politiek. De maandelijkse wandeling van de Natuurwacht „Eemland" zal dit keer, bij redelijk weer, plaats vinden op zon dag, 11 januari. Doel is het landgoed „De Palz". Vertrek om 14.15 na aan komst per bus uit Baarn en Soest vanaf het Natuurbad. Duur der wandeling ong. 2 uur. Kosteloze deelname. Ondanks het vroege uur was de voor zitter van de Vereniging van de Vrij willige Brandweer, dr. Buss, ook op het terrein van de brand aanwezig. Op de eerstvolgende avond na vrijdag, 9 januari dat er een pak verse sneeuw is gevallen, wordt door de Natuurwacht „Eemland" een, ongeveer anderhalf uur durende wandeling georganiseerd. Ver trek vanaf garage Tensen, na aankomst der bus uit Baarn en Soest om half acht. Deelname kosteloos. Bij twijfel belle men 5473 of 2877. Eén brand heeft woensdagmorgen voor enkele tienduizenden guldens schade veroorzaakt bij het bedrijf van Howson Continental N.V. aan het Weteringpad. In de vroege morgenuren ontstond, ver moedelijk door een lekkende oliekachel, brand in een loods van het bedrijf, waar verschillende kostbare lasappara ten stonden. Toen de brand door een personeelslid werd ontdekt, was de omvang nog niet zo erg groot. Hij waarschuwde de brand weer en keerde even later met een brandblusapparaat terug om het vuur te lijf te gaan. Op dat moment bleek de hele houten schuur reeds in lichter laaie te staan. Met negen stralen heeft de brandweer het vuur bestreden, maar men heeft niet kunnen voorkomen, dat een groot deel van de werkplaats met kostbare apparaten verloren ging. De leiding van het bedrijf raamt de schade in eerste instantie op zo'n 30.000, Bij de blussingswerkzaamheden was ook de chirurg dokter Buss als voorzitter van de brandweervereniging aanwezig. Splitsing Nieuwslraat - Bectzlaan, veertig jaar geleden Dezelfde plaats nu De Soester Kunstenaarsvereniging „Ar ti-shock" heeft eind 1969 haar statuten veranderd. De vereniging kent geen ballotage meer en staat open voor ieder een. In Artikel 4 staat o.m.: „Leden zijn kunstenaars en kunstminnenden". De doelstellingen .ijn de zelfde gebleven: het regelmatig organiseren en stimule ren van culturele evenementen. Voor het St. Jozefgesticht dat Arti- shock thans beheert is door de dienst van Gemeentewerken een plan tot her stel opgemaakt, dat voorziet in licht en warmte. De Gemeenteraad schonk hier voor begin december, op voorstel van B. en W. een krediet van 24.900,AI maandenlang zijn verschillende kunste naars bezig het gebouw glasdicht te maken, te schilderen, te stukadoren en te herstellen. Binnenkort is het gebouw dan ook zover opgeknapt dat er per manent geëxposeerd kan worden. Want ook hier geldt: oost, west, thuis best. Dinsdag meldde de Soester Courant reeds een tentoonstelling in het Dorps huis in Soesterberg van enkele Arti- shockleden. Helaas is men daar nog lang niet ingesteld op het houden van expo sities. Om die reden heeft de Soester- bergse kunstschilder Bert 1'Hoëst zijn werk weer weggehaald. De conciërge van het Dorpshuis ziet meer kunstvormen in de boenwas op de vloeren dan in de schilderijen aan de wand waarop het uitzicht volkomen belemmerd wordt door de stapels stoe len die er tegenaan gezet worden over dag. Verder liggen er voor het „Arti-shock- gebouw" plannen klaar voor een film kring Arti-Shock in Soest, voor platen- concerten en poppenkastvoorstellingen. Een van de andere doelstellingen van de Kunstenaarsvereniging is het organi seren van cursussen in creatieve vor ming. Voor het seizoen 1969/70 verleen de de Gemeenteraad van Soest op voorstel van B. en W. begin december aan Arti-shock een subsidie van ƒ6.675,zijnde de helft van de perso neelslasten voor de veertien cursussen die „Ateliers Arti-shock" thans op sta pel heeft staan. Hierbij gaat B. en W. er van uit, dat ook het ministerie van C.R.M. een gelijke subsidie verleent. In het nieuwe seizoen '70/71 gaat een bin nenkort op te richten Stichting dit cursuswerk steunen en begeleiden. Wie nu, na drie maanden, nog aai enkele cursussen mee wil doen, betaalt half geld. Volwassenen 40,en kinderen 15,Inlichtingen telefonisch (4283) bij het secretariaat. Het staat nu al vast, dat er ook in 1970 een Kunstmarkt georganiseerd' zal worden, wederom op Koninginnedag met "s middags een DOE-middag voor kinderen. JAN VISSER Een gemeente besturen is in Nederlr.' en menig ander land een bijbaan tje, voor een deel met niet meer dan symbolische honorering. Dat is een oud democratisch principe dat de burgers in staat stelt onderop in liet bestuurs apparaat alles zelf te doen en wel met gekozen vertegenwoordigers. De vraag is echter vooral in de grotere gemeen ten klemmend geworden, hoe lang d!1 nog zal kunnen. We hoeven niet eens direct aan de grootste steden te den ken om te beseffen dat menig wethou derschap werk betekent dat overeenkomt met de leiding van een vrij grote in dustriële onderneming. Dat is geen bij baantje meer, het is eer. frll time job en nog wel een die specifieke bekwaam heden gaat vragen waarover menige burger die bereid zou zijn wat vrije tijd te offeren, niet beschikt. De konsekwentie is dat de tot een be stuurstaak geroepen man of vrouw die zich niet kan permitteren voor vier jaar zijn eigenlijke beroep of betrekking op te geven, het voornaamste werk over moet laten aan de vaste ambtenaren. En de controlerende taak van de raads leden wordt evenzeer bemoeilijkt als alleen al het kennisnemen van al wat gebeurt vrijwel een dagtaak wordt. Ook hierbij nog daargelaten of hij wel over alle mogelijke bekwaamheden be schikt om te oordelen over wat hem wordt voor gesteld. Voor een deel wordt de oplossing ge zocht in het wat royaler honoreren van raadslidmaatschap en vooral wethou derschap. Maar dan nog lijkt het erop dat het systeem bezig is vast te lopen. In de Ver. Staten is menigmaal een an dere koers ingeslagen door het aan stellen van een manager een in alle bestuurstaken doorknede vakman aan wie men het zakelijk lriden van het bedrijf dat gemeente heet overliet. De raad werd dan een soort aandeel houdersvergadering met de wethouders als commissarissen, die eventueel hun directeur konden ontslaan. Een overweging die trouwens in Neder land ook min of meer al geldt, zij het niet in de figuur van de burgemeester, die namelijk altijd nog een benoemde, niet gekozen figuur is. Het lijkt niet ondenkbaar dat eenvoudig door de ingewikkeldheid van stadsbe stuur gedwongen men de kant op moet van een gekozen functionaris, die de gemeente bestuurt en van tijd tot tijd dan door de kiezers beoordeeld Kan worden. Minder op politieke opinie» dan wel op vakbekwaamheid. Dit is misschien niet helemaal volgens wat in Nederland geldt als democratische tra ditie. Maar waarom zou die democra tie zich van tijd tot tijd niet kunnen ontwikkelen in een nieuwe richting? KANTMATf Burgemeester en wethouders van Soest, handelende ter uitvoering van artikel 24, lid 4, van de „Wijkraadverordening Soesterberg", maken bekend, dat op woensdag, 14 januari 1970 tc 20.00 uur in het Dc.pshuis te Soesterberg de eerste vergadering van dc wijkraad Soesterberg zal worden gehouden. Deze vergadering is openbaar. Soest, 9 januari 1970. A.c. zaterdag, vanaf 20.00 uur, kunnen de liefhebbers terecht in het verenigings gebouw om met het Kielenbal alvast in de stemmi,ng te komen voor het nade rende karnavalsfeest. Goede muziek ga randeert weer een geweldige avond. De verleden week gehuldigde en met de bronzen knol onderscheiden Prins Leut X, zal met de voltallige Raad van Elf en zijn adjudanten, alsmede Vorst Wil lem I acte de presence geven. Voorverkoop voor niet-leden wijdag 9 januari, dus heder. na 19.00 uur. Mid delwijkstraat 26. Uit tal van uitgesproken jaarwensen. schemert de hoop door op een oplossing van het woningvraagstuk. Het meest wordt daarbij een beroep gedaan op de lokale of landelijke overheid en op de bouwers. Alle bij het woningvraagstuk betrokkenen zijn stellig van goede wil. Het minst nog de huurders, die ondanks stijgende kosten deels van mening blij ven dat de huren praktisch niet hoeven mee te groeien met de prijzen. En daar zit nu juist de kern van het vraagstuk. In veel uitspraken en publikaties wordt gepleit voor een versnelling van het bouwtempo, waarbij meer dan eens de ontwikkeling van meer woningbouwfa- brieken als het beste redmiddel wordt gezien. Ten onrechte, naar onze mening. Hoe de stemming nu ook moge zijn, naarmate de schaarste van huizen af neemt. komt de behoefte aan meer wooncomfort boven drijven. Zodra het aanbod van woningen de vraag over treft, staan hoogbouw en systeembouw het eerste leeg. Het publick wil variatie in uiterlijk, indeling en inrichting van het huis. De traditionele bouw kan het beste aan deze wensen tegemoet komen. En zodra men bereid is een vorm van systeembouw te accepteren, vraagt men onmiddellijk naar de hoogste kwaliteit. Men gaat er daarbij van uit dat een kwaliteitssysteem wel ,'oedkoop zal zijn. Wanneer dit tegenvait, wendt men zich onmiddellijk tot de traditionele bouw. Vatten we het bovenstaande samen, d3n is het duidelijk dat de woningbouw met complete elementen ook in de toekomst een beperkte toepassing zal vinden. Het zal van wijs beleid getuigen, wanneer de voor woningbouw verantwoordelijke autoriteiten bij hun beleid uitgaan van de bouw van comfortabele woningen. Voor velen zullen deze boven de begro ting gaan. De bouw van betere huizen zal echter gepaard moeten gaan met een betere voorlichting over de bedra gen die voor woninggenot zulien moe ten worden uitgetrokken. Een goed deel van ons volk heeft da«rva"». ee~ kwd beeld g**rcgen.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1