12 /ieictu (LAME e Tweed t 11.00 POLAK A. Wijnands ■23353 .90 HOW T VOOR AL UW VL0ERBEDEKKING BANKSTELLEN cnnTirrnTitTn gordijnstoffen eethoeken „kaVe" Gratis gereedsehapkast, Mammxn-ïzmr hte b I UI' i LRING BEDDENDEKENS BERGMEUBELS TOENEMENDE KANKERSTERFTE ANGST VOOR EEN DODE IN DE GLAZEN NEUS BOVEN DE VAN EEN ATLANTIC NOORDZEE AL DAT STAKEN U KUNT NIET ALLES WETEN CL d„ Pol r.v. villa si B TER ZJIVAGO AAK VAN ZORRO ntrum,, Molenschot" ante Ie huishouding ïudelijke assistente De Pil m breed er meter voor ronze LEFOON 2764 middags gesloten Naar uw woninginrichting Soesterbergsestraat 37 Soest-Z. TELEFOON NUMMER 02155-3097 Een op de vier overledenen Doodsoorzaak nr. twee Geen respect voor laatste wil van kardinaal Slachtoffer van Bachau Nederlands grootste militaire vliegtuig „ruikt" onderzeeërs Central© Verwarming Soester Courant - Reklame-krant is gevallen op reductiekaart no. 189, „K^Ve DOE-HET-ZELF-l GENTRUM AMERSFOORT B. VVuytierslaan In bosrijke omgeving vrijstaande met grote garage en ïn ruime afzonderlijke ber ging met c.v. (gas) kelder. Circa 1500 m2 grond. Ind.: entree, hal, y zijkamer, 2 kamers ensuite, serre, luxe 'g: Amerikaanse keuken, toilet, verdieping: 3 ruime slaapkamers, badkamer, zolder met 2 kamertjes. f 195.000.—, VRIJDAG 9 JANUARI 1970 r1 v'l - .m. woensdag 14 januari, 8 uur, ierdag, aanvang 8 uur. rote internationale suksesfilm, )ond met 6 Oscars film, naar het bekende boek van 3oris Pasternak nascope en Technicolor. ?fde liefdesverhaal aller tijden. R SHARIF - JULIE CHRISTINE GER - ALEC GUINNESS ele andere bekenden erhoogde prijzen. 14 jaar Jagmiddag 2.30 uur genieten van de avonturen, m spanning van Zorro onersfoort - Telefoon 03490-13230 )1, Soest, poedig mogelijke indiensttre- den bereid is werkzaamheden in >n te verrichten (géén koken). nkomstig de regeling van de ;aties van Bejaardentehuizen, taties te zenden aan de Direc- irdencentrum. ereik, ïoon- IAL R. aaie- on- (vol- n) r. HET EERSTE GRIJZE HAAR is meteen het laatste, als U het borstelt met onze CREME MARCHAL. Uw haar behoudt daardoor zijn natuurlijke kleur. Absoluut onschadelijk. Gebruik onze speciale Marchal-borstel. Koninginnelaan 44 telefoon 2969 De strijd tegen kanker wordt op vele fronten gestreden, maar niettemin maakt deze gevreesde ziekte in ons land steeds meer slachtoffers. In 1968 overleden 25.943 Nederlanders aan kanker en dat geeft de ernst van de problematiek wel heel duidelijk aan. Dit getal is des te indrukwekkender als men bedenkt dat in 1955 het sterftecijfer aan kanker maar net boven de 15.000 uitkwam. De regelmatige toeneming van dit sterftecijfer moet vooral gezocht worden in de groep van kanker van de ademhalingsorganen (longkanker). In die groep nam de sterfte toe van 35 per 100.000 inwoners in 1955 naar 67 in 1965, een toename van ongeveer 90 in 10 jaren. In 1968 overleden in Nederland 4769 mannen aan deze vorm van kanker, een onthutsend cijfer. Bü de Nederlandse vrouwen is het sterftecijfer voor borstkanker het hoogste in de gehele wereld. In 1968 bezweken in ons land 2278 vrouwen aan deze ziekte. mogelijkheden openen. Een commissie van de Wereld Gezondheids Organisa tie vestigde de aandacht op orgaanver vangingen door orgaantransplantatie en ze vroeg tevens aandacht voor chirur- gisch-technische verfijningen waardoor mogelijk uitzaaiingen voorkomen kun nen worden. Ziekten van hart en bloedvaten vormen reeds jaren de belangrijkste doodsoor zaak. Op de tweede plaats komen de nieuwvormingen, waaronder alle vor men van kanker. De derde doodsoorzaak wordt gevormd door de ziekten van ze nuwstelsel en zintuigen, op de vierde plaats komen de ongevallen, op de vijfde plaats de ziekten van ademhalingsorga nen en op de zesde plaats de ziekten van spijsverteringsorganen. Het sterkte- cijfer voor hart- en vaatziekten en kanker overtreffen de sterftecijfers voor de andere ziekten verre. In 1967 was de sterfte aan ziekten van de bloedsomlooporganen 255,6 per 100.000 inwoners en die aan kanker 197,2 per 100.000 inwoners. Aan de ziekten van zenuwstelsel en zintuigen bezweken 106 per 100.000 inwoners, ook nog altijd een vrij hoog getal. Het sterf tecijfer voor ongevallen was 55.0, voor de ziekten van ademhalingsorganen 38,1 en voor ziekten van spijsverteringsor ganen 27,8. Er dient op gewezen te worden dat bij ziekten van de adem- halings- en spijsverteringsorganen niet aan kanker gedacht moet worden. Long kanker, maagkanker en darmkanker vallen evenals alle andere vormen van kanker onder de „nieuwvormingen", die in ons land de tweede doodsoor zaak vormen. Welke vormen van kan ker komen het meest voor? Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek overleden in 1968 4973 mannen en 4397 vrouwen aan kanker van de spijsver teringsorganen en buikvlies. Maar onder dit hoofd zijn verschillende vormen van kanker samengebracht zoals maagkan ker, kanker aan de dikke darm enz. Zeer verontrustend is de sterfte aan longkanker. In 1968 overleden 4769 mannen en 403 vrouwen aan deze ziek ten. De sterfte aan kanker van de borst- en urogenitale organen (b.v. pro staat- en baarmoederkanker) bedroeg 2388 mannen en vrouwen. Zeer gering was de sterfte aan mond of keelkan ker (132 mannen en 57 vrouwen). In totaal overleden in 1968 14.758 mannen en 11.185 vrouwen ln ons land aan kan ker. Wat de internationale sterftecijfers aan kanker betreft: ln de Ver. Staten over leden in 1966 reeds meer dan 300.000 mensen aan deze ziekte I Drinkers? Uiteraard zal ook het mogelijk verband tussen longkanker en roken onderwerp van wetenschappelijk onderzoek blij ven, Hoewel aan kanker waarschijnlijk een combinatie van oorzaken te grond slag ligt, is het toch wel opvallend dat vele kankeronderzoekers wijzen op de betekenis van mechanische en thermi sche prikkels, vooral bij chronische ir ritatie. Zeer opvallend is ook dat in Frankrijk zulke hoge sterftecijfers worden aan getroffen voor mondholte- slokdarm en keelkanker Onwillekeurig vraagt men zich af of de „nationale drinkge woonten" van de Fransen hier wel licht een rol spelen. Ondanks alle ont wikkelingen op het gebied der kanker bestrijding eist deze ziekte echter een toenemend aantal slachtoffers. In 1955 was een op de vijf overledener in ons land kankerpatiënt, nu reeds één op de vier! Dit opzienbarende cijfer illus treert nog eens van welk een verstrek kende betekenis het wetenschappelijk kankeronderzoek voor de gemeenschap is en hoe merkwaardig het eigenlijk is dat er elk jaar voor dit doel nog ge collecteerd moet worden. REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 Uitzaaiing Kanker is feitelijk een verzamelnaam voor allerlei kwaadaardige gezwellen. Een grote verscheidenheid van ziekte beelden valt onder deze term. Wat deze ziektebeelden gemeen hebben is een ongebreibelde infiltratieve celgroei met het vermogen tot metastasering, dat is een verplaatsing van de tumorcellen via bloed en lymfe en voortgezette groei in andere organen. Juist tegenover deze doorgroeiende woekering van de kwaad aardig geworden cellen staat de medi sche wetenschap nog vrij machteloos. Een gezwel kan langs operatieve weg worden weggenomen, maar wanneer de tumorellen zich reeds hebben uit gezaaid, zal de schijnbaar geslaagde operatie de patiënt veelal niet meer kunnen redden. Daarbij komt ondanks alle inspannin gen van kankeronderzoekers „de" oor zaak van kanker nog steeds niet is gevonden. Staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga heeft onlangs ter gelegenheid van het slaan van eerste paal voor de bouw van het Nederlands Kanker In stituut in Slotervaart nog eens duide lijk gesteld dat alle berichten over de oplossing van het kankervraagstuk sterk dienen te worden gerelativeerd. Noch de inspanningen op klinisch en epidemiologisch terrein, noch het la boratoriumwerk in experimenteel kan keronderzoek op proefdieren, noch het werk met weefselcultures of het gene tisch "elonderzoek hebben tot nog toe gevoerd tot een fundemaneteel door gronden van deze abnormale celgroei. Daarom heeft de medische wereld mo menteel grote belangstelling voor een zeer recente ontdekking van enkele Amerikaanse kankeronderzoekers, die meenden dat een virus wel eens de oorzaak van longkanker zou kunnen zijn. Niet ongeneeslijk Toch werd alle research tot dusverre niet voor niets verricht. Er zijn vor men van kanker, waarbij de genezings kansen reeds gunstig zijn komen te liggen. Daarom mag men niet meer spreken van een absoluut ongeneeslijke ziekte. De behandeling van kanker geeft een verbetering te zien, zowel chirurgisch, radiotherapeutisch als chemotherapeu- tisch. In de hormoontherapie bleek voor het eerst een fysiologische stof de ma ligne-groei te beïnvloeden. Daardoor konden borst- en prostaat carcinomen met succes worden behandeld, terwijl thans onderzoekingen gaande zijn om vast te stellen of hormonale beïnvloeding van andere vormen van kanker ook mo gelijk is. Er zijn nog meer ontwikkelingen op het gebied van de kankerbestrijding, die Het partijpresidium van de Tsjechoslowaakse communistische partij heeft afwij zend beschikt op een verzoek om de stoffelijke resten van de op 17 mei van het vorige jaar te Rome overleden kardinaal-aartsbisschop dr. Josef Béran, in leven primaat van Tsjecho-SIowakije, te mogen bijzetten in de Sankt-Veith kathedraal. De beschikking was ondertekend door partijchef dr. Husak die in een kanttekening op het dokument meende te moeten opmerken „dat hij zich door pastoors geen voorwaarden liet stellen". Het was de laatste wens van de overleden primaat geweest om na z'n verscheiden in Praags kathedraal te mogen worden bijgezet. De bisschop van Praag, mgr. Frantisêk Tomasêk, gaf hiervan kennis aan het „rijksbureau voor kerkelijke aan gelegenheden" mèt het verzoek aan deze laatste wens van wijlen dr. Béran te willen voldoen. Maar de nieuwe rode leider oordeelde de herbegrafenis in Praag niet nodig en antwoordde met enkele nietszeggende algemeenheden. naar Tsjecho-SIowakije geen prijs meer werd gesteld. De kardinaal-aartsbisschop werd in maart 1951 door de Tsjechische staats president Klement Gottwald in rechten en vrijheid beknot. Hij moest daarop het aartsbisschoppelijk paleis te Praag verlaten om zich in Bohemen te vesti gen waar hij onder huisarrest werd j steld. Deze maatregelen waren een i volg van de weigering van dr. Béran het „rijksbureau voor kerkelijke aangelegen heden" te erkennen. Deze overheidsin stantie was door de communistische machthebbers ingesteld om de geestelijk heid op een meer doeltreffende wijze te kunnen controleren. Daarvoor en wel van 1942 tot aan de Dr. Josef Béran was bij zijn leven op perherder over ruim tien miljoen rooms- katholieken in zijn land. Hij vertrok in februari 1965 voor herstel van z'n ge zondheid naar Rome, waarna hij kort daarop van de toen aan de macht zijnde partij- en staatsleider Novotny de mede deling ontving, dat op zijn terugkeer BESCHERM UW WATERLEIDING ALS HET VRIEST Hebt o geen cv of gaat u enkele da gen van huis deze winter? Doe dit dan 's avonds of voor u weggaat Draai de hoofdkraan dicht. bevrijding in 1945, bevond aartsbisschop Béran zich als gevangene der nazi's in het beruchte concentratiekamp Dachau, waaruit hij ten slotte door Amerikaanse troepen werd bevrijd. Vernietiging Toen bisschop Béran in maart 1951 zijn bisschoppelijke zetel in de Tsjechische hoofdstad moest verlaten, volgde een door Gottwald bevolen en door de Tsjechische geheime veiligheidspolitie uitgevoerde actie ter vernietiging van de rooms-katholieke kerk in dat land. Aan die actie vielen ruim vijftienhonderd geestelijken ten offer. De meesten hun ner verdwenen in gevangenissen en con centratiekampen terwijl tegen de bis schoppen VojtassSk, Buzalka en Gojdick zogenaamde showprocessen werden (op)- gevoerd; zij werden beschuldigd van landverraad. Daarvoor, in april 1950, waren door partijfunctionarissen bijgestaan door de veiligheidsdienst, de 980 kloosters die het land rijk was onteigend en gelikwi- deerd. De rond twaalfduizend daar ver blijvende ordegeestelijken en zusters werden tewerk gesteld in de steengroe ven. De in het kerkelijk ambt gehandhaafde priesters dienden toe te treden tot een door de partij in het leven geroepen en vanzelfsprekend straf-gecontroleerde „Vredesbeweging der Rooms-katholieke geestelijkheid in Tsjecho-SIowakije" waarvan tot leider werd benoemd de ex- priester Josef Plojhar, die van 1948 tot aan de aanvang van 1968 tevens minis ter van volksgezondheid was. In de herfst van 1963 mocht aartsbisschop Bé ran vanuit Bohemen naar Praag terug keren, zijn huisarrest werd opgeheven. Hij vestigde zich zo als voorheen in het bisschoppelijk paleis op de Burgberg in de hoofdstad, maar zijn gezondheid was reeds tanend en kort daarop vertrok de primaat naar Rome waar hij tot aan zijn dood op 17 mei j.1. onafgebroken verbleef. Dubcêk Bij het aan de macht komen van Ale- xander Dubcêk in maart 1968, kwam er een gunstige wending in de verhouding tussen het Vaticaan en Tsjecho-SIowa kije tot stand. Vrijheid van godsdienst werd zonder meer mogelijk terwijl over een terugkeer van kardinaal dr. Josef Béran naar de Tsjechoslowaakse volks republiek in principe reeds volledig overeenstemming was bereikt, De bezetting van het land door Rus sische troepen op 21 augustus van dat jaar en de daarop gevolgde uitschake ling van het liberale regiem maakte aan dr. Béran's plan naar Praag terug te keren voortijdig een einde. Het thans aan de macht zijnde Moskou-getrouwe regiem van Husak, bevreesd voor moei lijkheden gelijk aan die welke zich bij de bijzetting van Jan Palach voordeden, bevreesd ook voor tegenmaatregelen van Russische zijde, weigerde botweg de be grafenis van de stoffélijke resten van de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleder in eigen bodem. Allo kranen open en gasgeixer volgen* de voorschriften aftappen. WC doortrekken en handvol zout in de afvoer (waterslot). Aftapkraantje openen en leiding leeg laten Iopen. Ik heb in de loop der jaren al heel wat gevlogen, maar nooit zó "vorste lijk" als deze middag in de glazen neuskoepel van de Breguet Atlantic "215", gezeten op een comfortabele stoel met vóór mij, door de grote plexigla zen neus, een cinerama-achtig panora ma van witte camuluswolken met af en toe daar tussendoor een blauw stuk Noordzee. Een tweede Atlantic van de M.L.D., de "213", kwam (speciaal voor mij) vlak vóór ons vliegen. Die comfortabele stoel in de neuskoe pel van de Atlantic is op rails ge plaatst. Hij kan zóver naar voren wor den geschoven tot je werkelijk hele maal "in de koepel" zit als het ware. Er hangt wel een waarschuwingsbordje dat je tijdens de vlucht niet tegen het plexiglas moet trappen! Onder in de koepel is veiligheidshalve een metalen voetenrekje geplaatst om je schoenen op te zetten. Rechts naast de stoel is een paneeltje aangebracht waarmee je de vier Nord draadraketten, die twee aan twee onder de vleugels hangen, kunt afvuren. Met een kleine "stuur- knuppel" kun je die draadraketten van uit de koepel besturen om naar het doel te leiden. Ook de tweede vlieger kan dit doen vanuit de cockpit. 12 man De Breguet Atlantic, waarvan er nu drie op het marinevliegkamp Valken burg zijn gearriveerd, is zonder meer een fantastische machine. Het is het grootste militaire vliegtuig dat ooit bij onze strijdkrachten heeft gevlogen. De bemanning telt maar liefst 12 koppen, waarvan twee vliegers, twee waarne mers, twee boodwerktuigkundigen, vijf viegtuigonderzeebootbestrijders en één boordkonstabel. In de lange romp van de Atlantic telde ik maar weinig raam pjes. Het is een lange donkere buis met ontelbare fluorescerende rode, gele en groene lampjes, radarschermen, plotta- fels etc. Je klimt in de kist achter in de staart, via een neerklapbaar luik. Er is een garderobe, een keuken en er staan en kele bedden voor de bemanning. De beide Rolls Royce Tyne schroefturbines, elk goed voor maar liefst 5500 pk, zijn tamelijk rustig. Zij geven de 43Vs ton wegende Atlantic een maxium snelheid van 615 km per uur, waarmee de At lantic sneller is dan de met straalmo toren ingeschakelde Neptune... Non-stop Antillen Bij een snelheid van 320 km per uur kan de Atlantic 18 uur in de lucht blijven en zonder veel tegenwind be tekend dat: non stop van Nederland naar de Antillen. De Atlantic zit natuurlijk berstens vol elektronika. Met behulp van radar en detektors kan hij onderzeeboten zien en horen. Hij kan ze ook ruiken... Naast de rompneus zit een apparaat om de uitlaatgassen van schepen vast te stellen. Deze snuffelaar heet de "au- tolycus" of "snifter". Een Nederlands woord is er niet voor. Beter In principe heeft de Atlantic de zelfde taak als de Neptunes. Maar de Atlantic kan langer vliegen en beter zijn werk doen. Hij heeft een drukcabine en kan dus hoger vliegen. De Neptunes blijven zeker nog tot 1976 k 1978 in gebruik. Medio 1971 zullen alle 9 Atlantics zijn geleverd. Dan zal het 321 squadron - op 8 augustus j.1. opgericht - dus op sterkte zijn. Dan zal het 4 Tracker squadron uit de dienst worden genomen. Squadron 1 blijft dan nog met Trackers vliegen in de Antillen. Op Valkenburg zullen alle Traskers gaan verdwijnen. Ook de Augusta-Bell en S-58 helikopters van de M.L.D. zijn aan vervanging toe, evenals de Beech- crafts. In de komende jaren zullen dus nom méér nieuwe maritieme vliegtui gen moeten worden aangekocht. De M.D.L. hoopt ook de sterkte van 321 squadron op 12 Atlantics te kunnen brengen. Als er voldoende geld beschik baar wordt gesteld... Moeilijkheden De Atlantic zal vooral in het oostelijk gebied van de Atlantische Oceaan ope reren. In oorlogstijd zal stelling van Britse vliegbasis worden geopereerd. In de toekomst cal de Atlantic ook ge bruikt worden voor de Opsporings- en Reddings Dienst. Dit kan nu nog niet, omdat de machines nog niet binnen II tot 15 minuten na het geven van alarm kunnen worden ingezet. De M.L.D. verheelt niet dat de introductie van de Atlantic met moeilijkheden is gegaan. Oorspronkelijk zou de de M.L.D. haar eerste vier Atlantics pas in 1970 krijgen. De Franse marine heeft echter vier van de voor haar bestemde machi nes aan de M.L.D. afgestaan, terwijl de laatste vier M.L.D.-machines dan naar de Franse marine zullen gaan. De bestelde onderdelen komen echter pas in 1970, zodat de Atlantics nu wat hun onderdelenvoorziening betreft op de Franse marine zijn aangewezen. Roest Het is waar dat er corrosie is gecon stateerd bij Franse en Duitse Atlantics in het kielvlak en in enkele vleugel panelen. Deze onderdelen zijn nu met een special anti-corrosie vloeistof be handeld. Alle modificaties aan de At- lantis worden internationaal aange bracht en door internationale modifi catie-commissie behandeld. Men wil de machines van de Franse, Duitse, Itali aanse en Nederlandse marine op die manier zoveel mogelijk aan elkaar ge lijk houden. Het is waar ook dat de aan de M.L.D. geleverde Atlantic-documentaire niet kon worden geaccepteerd omdat er fou ten zaten in de (uit het Frans gemaak te) Engelse vertaling. Zij is terugge zonden voor correctie. Voorlopig krijgen de Atlantics van de M.L.D. hun tech nische inspecties nog op de Franse ma rinebasis Nimes-Garons. Tussen 5 september en 15 oktober had den de beide Nederlandse Atlantics 120 uur gevlogen. Er behoeft nu geen be roep meer op de Franse marine te wor den gedaan voor het onderhouden van de vliegvaardigheid van de vliegers (zo als in het verleden is gebeurd), maar nog wél voor het uitvoeren van tech nische inspekties. Oeverigens hebben we wel gemerkt dat de M.L.D.-mensen in hun nopjes zijn met hun Atlantics. De vliegers vliegen als jagers en de elektronici zijn enthou siast over de radar, die zoals zij zeg gen "geweldig" is... Het gevaar bestaat, dat men door (ove rigens volstrekt betrouwbare en objec tieve) krantenberichtgeving de indruk krijgt, dat de Britse arbeider meer staakt dan werkt en dat met name de vakbonden niet veel méér zijn dan doornen in het vlees van de regering, hetzij die Labour of Tory is. Inderdaad veroorzaken de stakingen de regering veel moeilijkheden, maar intus sen wordt er hard gewerkt om de voornaamste oorzaken daarvan, de vrees en de onzekerheid, weg te nemen. Wie het gedenkboek doorleest, dat is uitgegeven bij het gouden jubileum van de TUC, de machtige Engelse vakcen trale, komt diep onder de indruk van de schokkende omstandigheden, waar onder voorheen de arbeiders (onder wie vrouwen en kinderen) heel lang en heel zwaar werk moesten verrichten te gen een uiterst schamele beloning, zon der tegemoetkoming bij arbeidsonge schiktheid, ziekte of werkeloosheid. En bijzonder zwaar ook is de strijd ge- weest van de vakverenigingen, ,die moesten optornen tegen een regering, die volledig aan de kant stond van de bezittende Llasse. Voeg daarbij de zwarte periode van de crisis in de dertiger jaren, dan heeft men de faktoren, die vrees en wantrou wen hebben gezaaid in de ziel van de Engelse arbeider. Vier mannen De vakbonden hebben het in het ver leden altijd tegen de regering moeten opnemen en hun onafhankelijkheid was de pijler van hun bestaan. Die onaf hankelijkheid willen ze beslist niet prijs geven. Maar zowel de regering, en de onder nemers als de vakbonden zitten met dit pobleem, dat de geweldige tech nische evolutie grote veranderingen noodzakelijk maakt. Wanneer men op het geweldige ran geerterreinen van Eutson Station voor miljoenen tonnen aan containers ziet staan en constateert, dat vier mannen met twee rijdende kranen datgene kun nen verwerken, waarvoor vroeger onge twijfeld dagelijks honderden transport arbeiders nodig waren, dan vormt dat een duidelijke illustratie van dit pro bleem, maar tegelijk ook van de ge rechtvaardigde vrees der werknemers, dat zij de dupe van dc steeds verder voortschrijdende mechanisatie zullen worden. Veranderd patroon In het verleden waren het vak en de vakbekwaamheid de schering en inslag van bedrijfs- en vakorganisatie. Maar dat verandert. De techniek gaat een ge heel ander patroon vormen. Vandaar de strubbelingen, die ontstaan wanneer moet worden geproduceerd, volgens moderne methoden, waarbij de arbeider slechts enkele beperkte hande lingen moet verrichten. Dan behoeft men geen bankwerker of timmerman of stoffeerder te zijn, want het komt alleen aan op monteren. Maar de bank werkers, de timmerlieden en de stof feerders komen er zo naast te staan. En de bonden (die ook het spreekwoord kennen, dat „in de veelheid der onder danen des konings heerlijkheid bestaat") zijn dan ook gekomen tot intricate werkverdeling, waarbij vier mensen met veel vertraging het werk doen, dat één man makkelijk kan klaarmaken. En zulks verhoogt de produktiekosten en vermindert de concurrentiemogelijk- heid. Hetgeen tenslotte al evenzeer een bedreiging vormt voor het bestaan der werknemers. In plaats van conflict Zeer aktief is in dit opzicht het DEP (Departement of Employment and pro- ductivity), dat zich zeer bepaald met deze problemen bezig houdt. Het was de roodharige minister van dat departe ment, Barbara Castle, zonder twijfel een van Harold Wilsons bekwaamste medewerksters, die in januari 1969 aan het Parlement een White Paper (wit boek), getiteld „In Place of Strife'" (in- plaats van Conflict) aanbood, waarin zij het beleid trachtte uit te stippelen. Zij ziet als factor voor conflictsituaties o.m. de omstandigheid, dat, ofschoon zowel ondernemers als vakbonden be grijpen, dat er zich diep ingrijpende veranderingen voltrekken,, het overleg omtrent de wijzigingen, die zulks in be drijf en vakbond met zich moet brengen tekort schiet. Als een groot gevaar ziet zij ook, dat de steeds groter wordende onderlinge afhankelijkheid der indus trieën een kleine staking tot een ramp kan maken. Een staking van 50 men sen kan de werkgelegenheid voor tien duizenden lam leggen. Er wordt gewerkt Voorts voorziet de Industrial Training Act (1964) in de opleiding van werkne mers en worden maatregelen getroffen, opdat bij ontslag de werknemer niet plotseling brodeloos is. Er is dit voorjaar een „Commission en Industrial Relations" ingesteld, met George Woodcock, secretaris-generaal van de TUC, als voorzitter. Daarin heb ben tevens zitting een der directeuren van Ford, een bekend econnoom van Nuffield College en de oud-secretaris van de vakbond van mijnwerkers. Dit alles vloeit voort uit de aanbeve lingen van de „Donovan-Commission", die eigenlijk de blauwdruk voor al de ze aktiviteiten heeft geleverd. Over al deze zaken verneemt men in ons land weinig. Wel lezen we telkens weer harde feiten over stakingen en conflicten, hetgeen dan de indruk kan wekken, dat het hard tegen hard gaat, dat het aan beide zijden ontbreekt aan begrip voor eikaars problemen. En on getwijfeld is een der grootste proble men deze zo gewenste veranderingen te realiseren. Maar er wordt aan gewerkt! Loopt uw naaimachine moeilijk, nadat ze een tijdlang „op non actief'- heeft gestaan, druppel er dan eerst wat pe troleum in, draai zo hard mogelijk, veeg daarna de petroleum weg en smeer haar met goede naaimachineolie. Bescherm uw behang als een kinderbox er dichtbij staat, door er een stuk hardboard tegen te plaatsen. Beplak ken met aardige plaatjes. Een zeemleren lap blijft zacht als men deze na het "ebruik in zout water na spoelt en opgerold weglegt. De hardgroene bladeren van sla, an dijvie, prei, spruitjes e.d. en de groene uitlopers van uien zijn vaak het rijkst aan ijzerzouten (die o.a. bloedarmoede helpen voorkomen) en verder aan an dere waardevolle stoffen. Hebt u last van transpirerende handen en moet u glacé handschoenen dragen, bestrooi uw handschoenen van binnen dan eerst met talkpoeder. REPARATIE KUNST GEBITTEN snel en bil lijk. Cantonlaan 9A, Baarn, telcf. 02154-4136. SPORTSCHOOL P1UW. Judo en gymnastiek. Jeugd- en volwassenen clubs. Oei'enzaal Braam- weg 55a. Inlichtingen telcf. 5124 en 2156. Uw adres voor NAAIMACHINES J. W. LEERTOUWER. Beukenlaan 41, telefoon 3531. Maak nu uw huis TOCHTVRIJ, of laat het doen. Aluminium strips k 1,40 per meter. Ook leveren wij dubbele ramen. Pezon, Van Weedestraat 43. tel. 5434 of 6078. Vraagt u ons om een geheel vrijblijvende offerte. LOODGIETERS- EN VERWARMINGSBEDRIJF Van Weedestraat 29 - Soest - Telefoon 2432 waarde ƒ563, ten name van H. SCHUUR, f pf Paulus Potterlaan 12, Soest. voor uw HOUT - TRIPLEX - BOARD IJZERWAREN - ZELFBOUWMEUBELEN VERF ENZ. VELDWEG no. 4 - KERKSTRAAT 28 TELEFOON 4878 SOEST

Soester Courant | 1970 | | pagina 7