v.v.v Soest toen - Soest nu Dinsdag 10 februari 1970 lari 1970 49e jaargang no. 11 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 STREEKPLAN UTRECHTSE VALLEI EN EEMLAND TER VASTSTELLING AANGEBODEN Aaneengroeien van Baarn, Soest en Amersfoort zij te voorkomen DE LEVERANCIERS .-nieuws Hoofdprijs wekelijkse puzzel voor hartpatiënten viel in Soest Het oog gericht op de kleine partijen Leswagen in botsing met truck met oplegger Politie had het druk met inbraken, diefstallen en brandjes SOESTER(()PURANT Abonnement per kwartaal ^7^Iedere dinsdag en vrtjdal Verschijnt Iedere dinsdag en vrjjdaf Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben het Streekplan Utrechtse Vallei en Eem- land ter vaststelling aan Provinciale Staten aangeboden. Het ontwerp-streek- plan heeft twee maanden ter visie gele gen. Tegen het plan is een aantal be zwaren ingediend, waarmee bij de op stelling van het definitieve plan deels rekening is gehouden. Gedeputeerde Sta ten achten het onder meer wenselijk, dat de polder Zeldert, tegenover Soest aan de oostelijke kant van de Eem, on bebouwd blijft, daar anders een aaneen- De tijd ligt nog niet ver achter ons, waarin allerlei onthullingen werden ge daan over de sinistere rol van de ''kooplieden des doods", de wapen leveranciers. van wie wijlen Sir Ba- sil Zaharoff wel het meest opvallende prototype was. De wapenleveranties gaan nog altijd door, maar het zijn de, regeringen, die elkaar verdringen om orders te plaatsen, vooral in gebieden waarin de conflictsof hoog ligt opge hoopt, in Afrika en in het Midden- Ooosten. Af en toe gebeurt er iets, waardoor de aandacht op deze commercie wordt gevestigd. Dan blijken er belangrijke onderdelen en tekeningen te zijn "ge smokkeld", dan varen er opeens tor- pedoboten uit een oorlogshaven weg zonder dat iemand er iets van bemerkt. En een beslising zoals De Gaulles em bargo op wapenleveranties aan Israël brengt dan opeens heel de wereld in beroering en kan ook bij anderen dan de rechtstreeks betrokkenen politieke conflicten veroorzaken. Het is duidelijk dat de regering Pompidou niet erg gelukkig is met het embargo van De Gaulle, dat te een zijdig ten voordele is van de Arabi sche landen, maar dat anderzijds toch met die landen goede vriendjes blijft. Dat heeft helemaal niets te maken met hun humanitaire overwegingen, dat is een kwestie van eigenbelang. Frankrijk wil, net als de anderen, een vinger in de oliepap. Het is opmerkelijk (te meer omdat dit in democratisch geregeerde landen) blijk baar allemaal maar zo kan, hoe grot hierbij wordt opgetreden, b.v. in die zin, dat Frankrijk door Israël bestelde (en betaalde)) Mirages nu aan Iibië verkoopt, dat sinds de staatsgreep ijverig doende is met Nasseriaanse po litiek.. Nu is Tel Aviv weer verheugd omdat Amerika militaire steun heeft toege zegd, maar die steun vindt zijn oor zaak weer in de houding van Frank rijk. De anti-Amerikaanse politiek van De Gaule herinnert men zich in Washington nog zeer goed, maar Pom pidou staat daar niet helemaal achter en heeft nu weer zorgen over een ver slechtering van de Amerikaanse-Fran- se betrekkingen ten gevolge van de Franse koopmansaktiviteiten in het Midden Oosten. De Fransen beroepen zich er op, dat ze alleen „defensieve" wapens leveren, hoewel moeilijk is te beoordelen wat het verschil is tussen een offensieve en een devensieve straaljager. President Pompidou zal in februari een bezoek aan Washington brengen om te proberen de lichtelijk bevroren ver houding tussen beide landen te ont dooien, maar dan zal hij zeker een en ander te horen krijgen over de Fran se leveranties aan Arabische landen. De narigheid is, dat het zo weinig uit maakt of zo'n land al of niet direct met Israël in conflict is, omdat tanks, vliegtuigen en artillerie, die men aan het land levert, zonder meer kunnen worden doorgeleverd, b.v. naar Egypte, Jordanië. Syrië, of Irak. Natuurlijk beschikt men ook nog wel over een „nobel" argument. Als er De belangstelling voor vakanties in eigen land neemt toe. In dit verband komen er telkens nieuwe tips binnen en wij willen u hierover zoveel mogelijk in lichten, want men kan niet te vroeg beginnen met plannetjes maken. Laten we ook vooral eens denken aan hen, die alleer: staan cn die het vaak moei lijker vinden een keuze te maken. Wij vestigen graag hun aandacht op het „Vakantieplan '70" uitgaande van Beek- Montferland. Hierover hebben wij veel goeds gehoord, zodat wij de hierop be trekking hebbende folders warm aan bevelen. Veel telefoontjes kregen we al over de Keukenhof. Maar voor dit evenement hebben we nog de tijd. Keukenhof 1970 gaat pas 26 maart open. Dus nog even geduld! U kunt dus beter eerst de West- friese Flora bezoeken, waarover wij u vorige keer hebben ingelicht. Ook hier over zijn mooie folders verkrijgbaar. Tenslotte een dringend verzoek van onze penningmeester om uw contributie over 1970 liefst per giro te willen overmaken t.n. van Verkeershuis VW Soest op gironr.: 178814. U helpt ons hier enorm mee en wij danken u dan ook bij voor baat voor de door u te nemen moeite. groeien van de stedelijke gebieden van Amersfoort, Soest en Baarn niet zal zijn te voorkomen. In het voorstel van G.S. wordt onder meer gesteld „Nu het streekplan niet meer als voor heen het kenmerk draagt van een be stemmingsregeling, die op eenvoudige wijze in een wat uitvoeriger vorm in het gemeentelijk plan kon worden overge nomen, is ook het bindend karakter daaraan komen te ontvallen. Het streek plan moge formeel althans voor de ge meentebesturen zijn bindende werking hebben verloren, de vaststelling zou geen zin hebben indien de in het streekplan neergelegde gedachten niet in de ge meentelijke bestemmingsplannen zouden worden uitgewerkt. Immers eerst in de bestemmingsplannen zal de concretise ring kunnen plaatsvinden van de in het streekplan met betrekking tot de toe komstige ontwikkeling van de streek aan gegeven hoofdlijnen. Deze concretisering zal dienen te geschieden in de vorm van bestemmingen, zo nodig aangevuld met gebruiksvoorschriften in verband met die bestemmingen", aldus gedeputeerde staten. Blijkens het ter vaststelling aangeboden streekplan dient onder meer een van de uitgangspunten van het beleid te zijn, dat het Eemland en grote delen van het Valleigebied als open ruimten blijven voortbestaan, waarin primair agrarische, recreatieve en natuurwetenschappelijke belangen tot gelding komen. Bij de opzet van het totale plan is er naar gestreefd een evenwicht te vinden tussen de belangen van onder meer het landschap, de landbouw, de stedelijke werkgebieden, de woongebieden, de re creatie, de defensie en het verkeer. Er zal volgens het streekplan bijzondere toch wapens geleverd moeten worden, dan is het toch beter dat een wes terse mogendheid deze levert dan de Sovjet-Unie? Evenals het goed is, dat de Olielanden niet alleen op de Rus sen voor hulp zijn aangewezén? Slagveld Netals in de kwestie Nigeria-Biafra moet men ook in het conflict tussen Israël en zijn Arabische, boze buren heel andere faktoren mee-calculeren dan die hét gemoed aanspreken. Het Midden Oosten is door zijn lig ging al een „slagveld der natiën" ge weest en vormt ook nu het stootblok tussen oost en west. Men kan dit ook niet afdoen door hooghartig over „oliebelangen" te spre ken, want de olie vormt het levens bloed van de westerse economie en die moet men daarginds vandaan halen. Het communistische Sovjetblok en het democratische wester. voeren hier bei den dezelfde „imperialistische" politiek. Nochtans wordt door al deze aktivi- teiten de toestand gevaarlijker. Want al spreekt men van „gewapend even wicht", constante opvoering van de be wapening kan er licht toe leiden, dat aan één van beide kanten het gevoel wakker wordt, dat het nu maar eens tot een beslissing moet komen. Nasser heeft dat al eens gehad en heeft er duur voor moeten betalen, maar ook dat maakt de revanche-gedachte des te levendiger. Ook de huidige Amerikaanse politiek, die tendeert in de richting van steun aan Israël, is in wezen gegrond op de ze „gewapend evenwicht" gedachte. Maar men kan met evenveel recht spreken van een bewapeningswedloop en de geschiedenis heeft maar al te vaak bewezen, dat die uiteindelijk al tijd de vrede om hals heeft meege bracht. mm- Mevrouw Ossendrijver ontving de bij de auto behorende papieren uit handen van T. van Kooy. Op de achtergrond de heren J. van Kooy Hzn en J. van Kooy Gzn. aandacht aan moeten worden besteed, dat uitbreiding van militaire voorzienin gen niet in strijd komt met de hoofd doelstelling van het streekplan, te we ten een goed geleide zowel stedelijke als suburbane ontwikkeling, onder hand having van zoveel mogelijk een open Eem- en Valleigebied. Het beleid zal er dan ook op gericht moeten zijn om slechts die uitbreiding van de genoemde voorzieningen toe te staan, die als on ontkoombaar moeten worden aange merkt. Dit geldt evenzeer voor ontwik kelingen als hoogspanningsleidingen, autokerkhoven e.d., kortom voor al die voorzieningen, die hetzij de visuele presentatie, hetzij het fysieke milieu na delig beïnvloeden. Een ongeremde ver stedelijking dient te worden afgewezen. Langs de Eem tussen Soest en Amers foort is een parkgebied gedacht. In de eerste plaats zal in dit gebied gedacht moeten worden aan allerlei vormen van groenvoorziening. Daarnaast zullen be paalde voorzieningen, die van belang zijn voor de recreatie, een plaats kun nen vinden. Al naar gelang het karakter van het gebied en de behoefte kan ge dacht worden aan voorzieningen als een zwembad, een restaurant, een manege, een jeugdherberg, een sportveld, speel tuinen, een kampeerterrein en een ijs baan. In het parkgebied dient volgens het streekplan woningbouw in het algemeen beperkt te blijven tot de bouw ten be hoeve van degenen, die werkzaam zijn in de daar gevestigde bedrijven ten dienste van de recreatie en van degenen, die hun beroep in de daar gevestigde agrarische bedrijven uitoefenen. De nog weinig ontwikkelde mogelijkhe den voor de dag- en verblijfsrecreatie dienen te worden uitgebreid. Daarbij wordt in het streekplan onder meer ge dacht aan watersport langs de Eem en het Eemmeer, aan enkele recreatiepun- ten in het Valleigebied en aan een ele ment van formaat voor de dagrecreatie ten oosten van Amersfoort. Naar aanleiding van de ingediende be zwaarschriften wordt onder meer opge merkt dat een doorgetrokken Biltseweg in de richting van zuidelijk Flevoland zo weinig mogelijk het open gebied van Eemland mag schenden. Men vindt het dan ook gewenst, dat deze weg zo dicht mogelijk langs de westzijde van de be bouwing van Bunschoten zal worden gelegd. Met het telegram dat donderdagavond om zeven uur werd bezorgd, deed een urenlange spanning zijn intrede bij de familie Ossendrijver, Rubenslaan 39: „Belt u morgen om 9 uur Telegraaf Amsterdam, en vraag naar de heer Stoffels". Een paar subtiele woorden, die een veelheid van gedachten opriepen, die varieerden van moeilijkheden bij de betaling van het abonnementsgeld tot misschien wel een klein prijsje in de wekelijkse puzzel die door De Telegraaf wordt gepubliceerd ten bate van de Stichting Bijstand Cardiologische Kli niek Academisch Ziekenhuis van de Universiteit van Amsterdam. Die laatste gedachte bleek vrijdagmor gen de juiste te zijn. Via de telefoon werd mevrouw Ossendrijver medegedeeld dat zij rond het middaguur bezoek kon verwachten en dat het erg prettig zou zijn als haar man daar ook aanwezig was. 'n Telefoontje naar de Juliana van Stolbergkazerne in Amersfoort was vol doende om meneer Ossendrijver naar Soest te laten komen. Op de afgesproken tijd vulde de kamer van de fam. Ossendrijver zich met voor hen onbekende personen. Na wat pla gerijtjes die 24 kazen of huisraad als prijs suggereerden, kwam eindelijk het moment dat de behaalde prijs, een gloednieuwe Volkswagen 1200, ter waar de van 5.500,werd bekend gemaakt. Mevrouw Ossendrijver was ontdaan en kon het bijna niet geloven, haar man nam het grote nieuws uiterlijk onbe wogen op. Hoewel zijn eigen auto. een Simca 1000 van '63 aan vervanging toe was, sprong hij niet van zijn stoel op om een rondedans te maken, maar za terdagmorgen toen hem de papieren en de sleutels van de auto, die als prijs beschikbaar was gesteld door de VW- importeur Pon te Amersfoort, en ge leverd werd door VW-dealer Gebr. Van Kooij, werden overhandigd, stond hij met een lachend gezicht vol trots te genieten van zijn plotselinge aanwinst. Als extra prijs werd mevrouw Ossen drijver door de firma Van Kooij een serie rijlessen aangeboden. Aan de tot nu toe twintig maal gepu bliceerde puzzels heèft mevrouw 'Ossert- drijver zestien maal deelgenomen. Dit is echter de eerste keer dat mevrouw Ossendrijver iets heeft gewonnen. :Zij wilde echter duidelijk stellen: „je doet mee voor het goede doel, het eventueel winnen van een prijs staat daarbij vol ledig op de achtergrond". Het ziet er somber uit voor de kleine politieke partijen als minister Beernink van binnenlandse zaken zijn zin krijgt. Acht jaar geleden diendp hij als Ka merlid al een motie in om liet beha len van één procent der stemmen als voorwaarde te stellen het toekennen van een Kamerzetel. De Kamer aanvaardde dc motie maar Minister Toxopeus is er nooit toe geko men vervolgens een wetontwerp van die strekking in te dienen. Dat zal dc heer Beernink nu zelfdoen. En de kans Ls groot dat dit ook aangenomen wordt, net als indertijd die motie. Tenzij bij onvermijdelijke discussies over dit on derwerp de ideeën der Kamerleden ver anderen. Een zekere rechtvaardigheid zit er in minister Beerninks idee wel. In 1956 werd het aantal kamerzetels van hon derd naar 150 opgevoerd, o.m. omdat het werk zozeer toenam dat een frac tie de taken meer naar behoren kon verdelen als ze talrijker was. De frak- ties werden inderdaad ook groter. Maar bovendien werd het voor de kleinere partijen ook makkelijker één zetel in de wacht te slepen, dan dit voorheen v/as. Wat Beernink nu wil is dit weer pre cies zo moeilijk of makkelijk maken als het voor dc uitbreiding van het aantal Kamerzetels was. Als wat hij wil onrechtvaardig is, dan was het voor 1956 altijd al onrechtvaardig. Het probleem ligt iets dieper. Men kan het als een democratische zegen be schouwen als ock de kleine partijen een kans maken in de parlementen vertegenwoordigd te raken. Men kan ook zeggen dat dit met democratie niets van doen heeft. De kleine frak- tie, stel een eenmansfraktie, kan niet over alles wat aan de orde komt de nodige studie wijden. Doet deze eenling toch over alle zaken zijn mond open dan worden dc debat ten nodeloos verlengd, wat de besluit vaardigheid van de volksvertegenwoor diging schaadt. Anderzijds kan men op merken dat de kansen voor een partij vaak pas ontstaan als ze eenmaal haar debuut in de Kamer heeft gemaakt - dan zou Beerninks voorstel inhouden dat de partijvernieuwing erdoor wordt geremd, wat men als een verschra ling van het politieke leven kan aan merken. Tenzij men weer de mening is toege daan dat juist binnen die partijen die vernieuwings-ideeën maar uitgewerkt moeten worden en eventueel verwezen lijkt, waardoor men de partijen weer -zou dwingen om levend te blijven en geen verstarde apparaten te worden. Er is vrijwel geen argument aan te voe ren voor waar geen argument tegen bij past. Het. kan daardoor wel een le vendige discussie worden. Maar of het ook eenerg vruchtbare wordt? Bij een verkeersongeval op de Birk- straat ter hoogte van het Witte Huis is vrijdagavond de 41-jarige rij-instruc- teur J. B. L. uit Amersfoort gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde toen de chauffeur H. van S. (22) uit Amers foort met zijn truck net oplegger vanaf het terrein van Centropa de rijksweg op reed, juist toen uit de richting Amersfoort de lesauto, be stuurd door de 29-jarige Turk M. E. naderde. Deze zag geen kans meer om een aanrijding te voorkomen en bot ste tegen de achterzijde van de op legger. De leswagen raakte daardoor uit de koers, ramde een verkeersbord en dook vervolgens een s}p0^ De rij-instructeur raakte hierbij licht ge wond. De Turk kwam met de schrik vrij. De leswagen werd vrijwel ge heel vernield. De Soester politie heeft het 't afge lopen weekeinde nogal druk gehad- met verschillende inbraken, diefstallen en een paar brandjes. Tevens werden nog een paar daders van een autodiefstal, die elders werd gepleegd, aangehouden. In de nacht var zaterdag op zon dag verraste de politie op een par keerterrein aan de Smitsweg in. het Soesterveen een - man, die zich met blijkbaar minder goede bedoelingen op-, hield bij een auto. Toen de politie na derde, dook de man weg en nam de benen. Een meteen ingeschakelde speurhond kon geen bruikbaar spoor vinden, De man liet alleen een inge slagen ruitje van de auto achter. De auto bleek eigendom van de heer D. H. H. uit Soest. Zondagmorgen vroeg kreeg de poli-, fie een melding uit het Veen, dat zich. in de omgeving van een bouwkeet twee personen vrij verdacht ophielden. In derdaad trof men daar even later een tweetal aan, dat onmiddellijk op de vlucht -sloeg bij he' naderen van de politiewagen. Een vluchteling werd ech ter even later op de Klaarwaterweg in de kraag gevat en Je anderdaarna op de Koningsweg. Het bleken de 17- jarige W. T. N. en de 18-jarige G. W., die de avond tevoren uit een internaat in Den Dolder waren gevlucht. Dat ge beurde tijdens dê gymnastiekles. In sportkleding liep het tweetal naar Soest, waar men in de bouwkeet in het Soesterveen overnacht, 's morgens een bakje koffie zette en de sportkle ding voor de in de keet hangende werkkleding verwisselde. Bij aanhou ding bleken de jongens tevens in het bezit van een blikje met vijftig gulden, omtrent de herkomst waarvan zij geen nadere mededelingen wensten te doen, totdat een melkboer van de Klaarwa terweg aangifte deed van inbraak en diefstal van een doosje met vijftig gulden. De jongens gaven toen.de in braak toe. Later bekende ook een van de knapen, een poging to1- inbraak ge daan te hebben in een autc. Met be hulp van een nijptang had hij een ruit van een auto ingeclagen, vermoedelijk dezelfde, die de politie d~ avond tevo ren had gevonden. Op de Steenhoffst.raat zag de po litie tijdens de surveillance een knaap zich dusdanig gedragen, dat een on derzoek gerechtvaardig leek. Dat. bleek ook inderdaad het geval, v 'ri de jon gen. de 21-jarige J. v. d. G. uit Spa kenburg bekende, de nacht, daarvoor met twee kornuiten in Bunschoten een auto te hebben gestolen. Men wilde Je wagen in Soest verkopen, maar c.e handelaar, waar de wagen werd aan geboden, ging .er niet op in. De twee andere knapen wilde daarna een po ging- in .Naarden wagen, maar lieten .Van -de G. in Soest achter. Dat is hun tenslotte noodlottig geworden, want na dat y. d. G. was aangehouden, konden betrekkelijk kort. daarna ook zijn beide kornuiten worden gearrest jcr Het drietri .is in Bunschoten in - ".'.en. Tijdens het weckei' is ook ln Soest' ''een auto gestolen. Dat gebeurde aan de Vermeerlaan. waar de heer M. H. de wagen voor de dader had klaar staan. Een raampje van de wa gen stond tenminste open en de sleu teltjes zaten al in het. contact. Makke lijker kon men het de dader niet ma ken. De wagen is nog altijd spoorloos. evenals de man, die ermee is wegge reden. Oök aan de Dr. De Voslaan werd het een .inbreker erg gemakkelijk ge makkelijk gbmaakt. De familie F. L. had de achterdeur tenminste open- gelatèn 'vóór hun zoon, die laat die naclit zou thuiskomen. Maai voor de zoon kwam eerst nog een ander op be zoek. Hij vond in de keuken twee por temonnees met in totaal ƒ270,die hij maar heeft meegenomen. De zoon ontdekte de inbraak later. Zijn ouders hadden er niets var gemerkt. Een tweede inbraak werd dit weekeinde gepleegd bij de familie T. S. aan de Vredehofstraat. Hier werd aan de achterzijde een ruit ingeslagen. In de woning werder verschillende kas ten en laden doorzocht, maar er wordt tot nu toe niets vermist. Tenslotte is de politie zaterdag ook nog aktief geweest bij twee brand jes die waren onstaan omdat een aan gelegd vuur onvoldoende was gedoofd. Eerst meldde het hoofd vai. de R.K. school aan de Steenhoffstraat, dat uit het dak van een bij een padvinders- groep in gebruik zijnd gebouwtje op een nogal onnatuurlijke wijze rook om hóóg kringelde. De politie spoot eerst een brandblusser op het vuur leeg, maar had daarna toch nog assistentie van de brandweer nodig. Er bleek 's morgens in het gebouw door pad vinders een vuur te zijn aangelegd, dat niet voldoende was gedoofd. Daardoor was de vloer gaan branden. De schade bedraagt ongeveer zeshonderd gulden. Op dezelfde wijze ontstond zater dag brand in een in het weiland staan de schuur aan de Lange Brinkweg. Ook hier heeft de brandweer erger voorkomen en kon de schade vrij be perkt worden gehouden. i

Soester Courant | 1970 | | pagina 1