Soest toen - Soest nu UW GELD OF HUN LEVEN Vrijdag 16 januari 1970 49e jaargang ito. 1 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 4 kóm Academie De Horst Driebergen Natuurwacht Eemland Officiële mededelingen Hinderwet PROBLEEM BIAFRA BLIJFT Het oog gericht oj) liet wapenembargo Politiebureau 4-4-4-4 i matpiid T0NEELUNIE NU POLITIEK V.V.V.-nieuws 's Werelds grootste hengstenkeuring te Utrecht Kerkconcert H.K.H. Prinses Margriet verjaart maandag a.s. SOESTER ((jOURANT Abonnement per kwartaal ƒ3,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ6,75 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Vrüdag 16 en zaterdag 17 januari organiseren Soester scholieren een grootscheepse actie ten bate van het Biafraanse kind. Vrijdagavond is er een instuif in het Ludgardisgcbouw, van 20.00 uur tot 24.00 uur. De toegang zal ƒ2,bedragen. Er is een disco theek aanwezig. Zaterdagmiddag, om 2 uur, zal er een stille tocht zijn. Deze start vanaf het veld aan de Prins Bern- hardlaan. Na dc stille tocht zal er in heel Soest een huis-aan-huis-collcctc worden gehouden. Diezelfde avond zal er wederom een instuif plaatshebben in het Ludgardisgcbouw (van 20.00 tot 24.00 uur). Iedereen is welkom HET AKTIE-COMITEE Ook in 1970 hoopt De Horst omstreeks 1 september weer te beginnen met part time opleidingen (vroeger genoemd ur gentie-opleidingen) voor verschillende sociale beroepen. Deze opleidingen zijn bestemd voor mannen en vrouwen, die (nog niet ge diplomeerd) werkzaam zijn in een so ciaal beroep of zich daarvoor willen gaan bekwamen. Op zaterdagmorgen 21 maart 1970 zal Academie De Horst Driebergen in haar gebouw aan de Horstlaan 2 een voor lichtingsbijeenkomst houden, speciaal over haar vierjarige part-time opleidin gen voor maatschappelijk werk en cul tureel werk (waaronder jeugdwerk en vormingswerk). Toelatingseisen: minimum leeftijd 25 jaar; diploma gymnasium, H.B.S., M.M.S., HAVO, akte van bekwaamheid als onderwijzer of toelatingsexamen; persoonlijke geschikheid. Voor het bijwonen van de voorlichtings bijeenkomst kan men een uitnodiging aanvragen. Ook het prospektus voor maatschappe lijk werk of dat voor cultureel werk wordt op aanvraag gestuurd. Academie De Horst, Horstlaan 2, Drie bergen, (03438-5544). Ruim 60 natuurliefhebbers kwamen bij een om, onder geleide van een tweetal natuurgidsen, een wandeling door „De Paltz" te makn waarbij vanzelfspre kend het particulier gedeelte van dit landgoed niet werd betreden. Het weer werkte erg mee en de deelnemers heb ben dan ook een mooie middag gehad. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage is ge legd een verzoek met bijlagen van In- terlas N.V., Amersfoortsestraa- 15 te Soesterberg, om een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunning voor een magazijn, alsmede een reparatie- en produktiewerkplaats voor respectie velijk het opslaan, het herstellen en het vervaardigen van electro-, las- en hijsapparatuur, in het perceel Amers- foortsestraat nr. 15, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 3038. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der ver gunning in te brengen bij het gemeen tebestuur. Bovendien zal op dinsdag 3 februari a.s. des middags 9.00 uur, in het ge meentehuis een openbare zitting worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingekomen stukken. Soest, 16 januari 1970. De oorlog in Biafra is ten einde. Pre sident Ojoekwoe is uit Biafra gevlucht, Nigeriaanse troepen hebben door een onverwacht doelmatig gebruik van (Russische) houwitsers forse terrein winst gemaakt voor de buitenwereld. Het is een opsomming die de conclusie haast onvermijdelijk maakt dat Biafra na twee en een half jaar oorlog is be zweken. En andere zaak is of hiermee de kwes- tie-Biafra van de agenda kan worden afgevoerd. Massamoorden Dat kan zeker niet. De stichting van dc dc staat was een wanhoopsdaad van de Tbo's, die ervoeren dat ze hun le ven niet zeker waren in de eenheids staat Nigeria. Tweemaal een geweldige moordpartij door vrijwel het hele land hoeft hun die les geleerd. Ook ditmaal heeft de Negeriaanse le- De zaak van de vijftig Miragestraalja- gers die Frankrijk aan Lybië gaat le veren, zit menigeen dwars ook Fran sen. De officiële redenering is dat Lybië in dertijd niet heeft meegedaan aan de zesdaagse oorlog en dus beschouwd moet worden als een neutrale partij in de conflicten in het nabije oosten. Dat argument is vrij dubieus. In de eerste plaats is inmiddels de koning van Lybië afgezet en vervangen door een mili taire junta, die zuiver uit Nasser-gc- zinde lieden bestaat. Egypte en Soedan, beide bepaald geen neutrale partijen in het conflict, hebben trouwens met Lybië een bondgenootschap gesloten van de innigste soort. En op de Arabische topconferentie bleek geen ogenblik dat Lybië zich maar liever buiten het con flict wilde houden. Een tweede argument van Parijs is dat de toestellen beslist niet overge dragen zullen worden, bijvoorbeeld aan Nasser. Niet dat dit natuurlijk hoeft: de Fransen hebben geen enkele garantie dat de Mirages te zijner tijd niet onder Lybische kleuren ten strijde zullen trek ken. Niet dat men zich daarover in Israël al te ongerust zou hoeven te ma ken: de Lybiërs hebben niet zo'n staat van militaire dienst om trots op te zijn. Ze vliegen nu met Amerikaanse Northrops, maar dat wil zeggen met liet restant, want van de tien zijn er al een stuk of vier verongelukt. Parijs zit doodeenvoudig met een on voorziene strop door De Gaulles wapen embargo. In de wapenindustrie werken een kleine driehonderdduizend man en wat die produceren kan het Franse le ger niet allemaal gebruiken. Er moet dus worden geëxporteerd en Israël vooral was een goede klant. Nieuwe zijn wel gevonden bijvoorbeeld Span je nu en er is hoop dat Algerië en Marokko bestellingen plaatsen maar de omzet is bijzonder sterk gedaald. Menig Fransman veronderstelt ook wel dat de vijf kanonneerboten die op zo merkwaardige wijze naar Israël ver dwenen, hun tocht wel degelijk met instemming van de regering hebben gemaakt. De onverkoopbare schepen zouden de werf hebben opgezadeld met een verschrikkelijke financiële strop waarvoor uiteindelijk de staatskas zou moeten hebben opdraaien met steun- kredieten of iets dergelijks. De Fransen kijken in dit opzicht een beetje jaloers naar bijvoorbeeld de Britten en Ame rikanen die aan beide partijen leveren. En wat die niet leveren dat komt wel uit de Sowjet-Unie. Alleen: hoe graag Pompidou misschien het wapenbargo wel zou willen ophef fen dat kan nu eenvoudig niet omdat de Arabische landen, waarmee Parijs juist op zo goede voet wil komen als mogelijk is, daarover uiteraard zeer boos zouden zijn. Een boosheid die men zich ook niet kan permitteren, al was het maar om de oliebelangen. n het zou geen zin hebben het ene industriële belang aan het andere op te offeren. Het zijn niet de politieke vrager, waar mee Parijs op het ogenblik zit. het zijn kwesties van franken en centimes. KANTMAN gerleiding de grootste moeite om de Haussa's en Yoroeba's ervan te weer houden hun overwinning te vieren met masamoorden, niet onbegrijpelijk in een oorlogssfeer .We kunnen er bovendien van verzekerd zijn dat die sfeer voor lopig niet opklaart, want het vernuft en de verbetenheid waarmee Ojoekwoes volk de oorlog voerde, belooft dat ook de guerilla niet minder fel gevoerd zal worden. Dat wil zeggen dat de Nige riaanse regering ook na de zege niet kan garanderen dat enigermate norma le omstandigheden terugkeren. Het probleem was er van begin af aan dat niet militair opgelost kon worden: het probleem van de stamverhoudin- gen en de rechten van minderheden. Een staatkundnge oplosing die voor de afscheiding nog tot de mogelijkheden behoorde was het omvormen van Nige ria tot een federale staat met een veel lossere samenhang, maar dat valt thans haast niet meer te verwezenlijken. Weinig animo We kunnen ons ook wel voorstellen dat in het algemeen in Afrika voor dit soort oplossingen niet veel animo be staat. Afrika streeft immers naar een heid en vreest terecht de versnippe ring in vele kleine staatjes die elk voor zich de kracht niet hebben om snel de economische en sociale achter stand op de ontwikkelde landen in le lopen. Generaal Gowon, het federale staats hoofd, heeft al eerder plannen bekend gemaakt, waarbij de provinciale inde ling werd aangepast en het Ibo-gcbied een zekere mate van zelfbestuur kreeg. Misschein dat die plannen zelfs een zekere redelijkheid hebben, maar zelfs de redelijkste voorstellen worden moei lijk aanvaard als ze niet overeengeko men zijn maar opgelegd. Het politieke problecm-Biafra is voor hands dus niet uit de wereld. De bui tenwereld, de Ver. Naties voorop, die door formele overwegingen dat het om een interne zaak van Nigeria ging hel excuus vond om zich een ongekend menselijk drama le laten ontwikkelen, kan nu misschien iets makkelijker de strijd tegen de honger en de ziekte gaan voeren. De omslachtig bekend gemaakte plan nen hiervoor klinken thans een beetje huichelachtig. Eerder ingrijpen had kunnen voorkomen dat het hele drama zulke enorme afmetingen aannam. Maar het is momenteel kennelijk het enige wat gedaan kon worden. mimi uun- "Dagelijks lezen we het in de kranten, zien we het op televisie. Wij willen het niet, toch gebeurt het. Onzichtbare big brothers manipuleren ons, hebben ons als poppetjes aan de touwtjes. Dat moeten we niet langer slikken. We moeten er tegen aan tegen die mens onwaardige gebeurtenissen. Voor ama teurtoneelspelers - niet medeplichtig gemaakt door subsidiegevers van de bestaande orde - ligt hier een grote verantwoordelijkheid... We worden op wereldschaal bedonderd. Laten we op toneel - in het openbaar - demonstre ren dat we niet langer bedonderd wü- len worden". Dit is een aanhaling uit het januari nummer van „Samenspel, dat zich noemt „Vormingsblad van het Nederlands cen trum voor amateurtoneel". In een vol gend artikel in dit in een nieuw gesto ken bondsblad wordt de Nederlandse Comedie in zijn doen en laten aan de kaak gesteld. Een artikel vol holle po litieke leuzen, tegelijk tegen het gehe le huidige toneelbestel, dat volgens de schrijver van dit artikel niet „geenga- geerd is", waarvan de leiders "ge vangen geraakt zijn in een bourgoisie- toneel-houding, waardoor een werke lijk engament met onze tijd is uitge sloten". Vervolgens bevat het blad een uitvoe rig artikel over „Socialisties straatthe- ater".met aanhalingen van Karl Marx, het geheel stikkend van het politieke bla-bla tegen het kapitalistisch stelsel en de agitatie die hiertegen via zoge naamde toneelbeelden gevoerd wordt in Berlijn. Volgens de huidige inhoud van zijn maandblad is het Nederlandse Centrum voor het Amateurtoneel in één klap verworden tot een politiek agitatiecen trum op uiterst linkse grondslag. We menen dit te moeten signaleren, om dat het onvoorstelbaar is dat deze aan pak van (communistische) voorlichting en opzwepen tot agitaite - zie ook de aktie Tomaat - gesteund wordt door, en naar het verlangen is van, de enige duizenden amateurtoneelverenigingen in ons land die zijn aangesloten bij deze ationale organisatie. Nadat in het afgelopen jaar de samen werking tot stand is gekomen van de Ned. Amateur Toneel Unie en het Werkverband van katholieke toneelver enigingen, schijnt dit N.C.A. hoe langer hoe meer beheerst te worden door een stel jongeren die uiterst modern en po litiek geëngageerd willen doen. Zij en hun meelopers hebben nu kans gezien de redactie van het maandblad „Sa menspel" op zich te nemen, waaruit oudere medewerkers en toneelrotten als Arend Hauer, David Koning, C. A. Schilp en mr. H. J. Waage zijn verdwe nen. Jan Velzeboer kreeg de eindre dactie. Het blad wemelt van politieke agitatie, waarbij hier en daar een taal wordt gebruikt zoals men die van opgewon den schooljongens kan verwachten, ter wijl de holheid er aan alle kanten af straalt. Een voorbeeld nog, uit het artikel van Ben Bos over de Nederlandse Comedie: „Gelukkig is theater nooit een kwestie van interen en altijd revolutie. Elke goede voorstelling (elk goed repertoire) ir per definitie rebels omdat hij bewe- gin geeft tegen verstarring. Willen we een levend toneel hebben, dan zullen we een theatermodel moeten realiseren op demokratische grondslag (sic!), waarbij de gezelschappen beweging in brengen in strukturen die nu zijn ver stard, heel konkreet hier en nu in Ne derland (dat kan per regio verschillen)." Met dit holle bla-bla staat „Samenspel" nu vol. Het is niet de toon en de in houd die de duizenden amateurtoneel spelers in ons land van hun voorlich- Als we ons achter de schrijfmachine zetten om het VW-nieuws voor u samen te stellen, zijn we niet helder ziende genoeg te voorzien hoe na deze vrijdag de weersomstandigheden zullen zijn. Zo liep het met de aangekondigde sneeuwwandeling van de Natuurwacht mis, maar zoclra er weer een wollig sneeuwkleed ligt, neemt u dan alsnog contact op met de telefoonnummers 5473 of 2877, want die wandeling blijft wèl op het programma staan. Nu we toch op wandelterrein zijn te recht gekomen, mogen wij uw aandacht zeker even vragen voor het in hernieuw de druk verschenen boekje: „Meer wan delingen door het Gooisch Natuurreser vaat". Dit werkje, waarvan de ver koopprijs nu 1,50 is, mag niet ont breken tuscn de boeken, brochures en kaarten, die uw bibliotheek op dit ge bied rijk is. Tenslotte nog uv attentie voor de toe gangskaarten voor de Kroondomeinen. Voor dit kalenderjaar zijn ook weer nieuwe kaarten nodig. Per gezin betaalt u maar ƒ1.plus een dubbeltje voor het Natuurfonds. Op het landgoed Pijnen burg is vrij wandelen toegestaan, mits u zich netjes aan de voorschriften houdt. Verder krijgen we op gebied van cam pings in ons eigen land telkens materi aal binnen. Daar kunt u altijd de neus even insteken, wanneer u toch in de buurt van ons kantoor komt. Mischien ontdekt u dan nét dat leuke plekje, waarnaar u al tijden hebt gezocht. Na ons vorige zomertje lokt het kam peren in elgeri land, wanthet blijft een feit. in Holland ligt veel schoons verspreid. voor clavecimbel(s) en orkest schreef, uitgevoerd, n.1. dat voor een clavecim- bel in f moll, voor twee clavecimbels in c moll, voor drie clavecimbels in C dur en voor vier clavecimbels in a moll. Het zijn niet allemaal originele com posities van Bach; b.v. het concert voor 4 clavecimbels is een bewerking van het beroemde concert voor 4 violen van Antonio Vivaldi. Bach bewerkte het concert voor zijn doel op zijn eigen wijze, evenals hij zijn eigen beroemd geworden concert voor 2 violen in d moll bewerkte voor 2 clavecimbels in c moll, in welke bewerking u het op dit concert kunt horen. De solisten zijn: Freya Schuddeboom-Bühler, Cristine Kooy, Jan Janse.i en Willem Vogel. Be geleiding door instrumentalisten van de Nederlandse Cantorij o.l.v. Maarten Kooy. In Utrecht kunnen de paardenliefheb bers op 6 en 7 februari a.s. een evene ment beleven, dat z'n weerga in de wereld moeilijk zal vinden, want dan zullen in de gloednieuwe veemarkthal niet minder dan 800 hengsten in de „Salon de Cheval" optreden en duizen den bezoekers twee lange dagen doen genieten van de kleurenpracht en vor menschoonheid, waarmede paarden en ponys' van acht stamboekverenigingen zijn omringd. Van de rijpony tot het rijpaard, van de Arabier tot de Engelse Volbloed, van het kleinere luxe tuigpaard (hackney) tot het grote tuigpaard, zal men de evo luerende ontwikkelingen op het terrein van de fokkerij kunnen gadeslaan in een grote, verwarmde hal, die plaats biedt aan tienduizend toeschouwers en daarop is de tribuneaccomodatie dan ook berekend. Een groot resaurant, waar vijftienhon derd bezoekers een plaats kunnen vin den, zorgt er voor dat niemand iets te kort komt, terwijl op de avond van de 6e februari een zgn. „fokkers-avond" zal plaats vinden, die voor honderden paarden- en ponyfokkers een rendez- vous van de eerste orde zal betekenen. Grote verkopingen van rijpaarden en rijpony's zullen een aparte noot aan dit immense gebeuren geven en gezien de successen, welke Nederlandse fokpro- dukten op internationale concoursen hebben geoogst, zal ook hiervoor grote belangstelling bestaan. tingsorgaan op toneelgebied zullen ver wachten. De vraag is: doen zij hier iets tegen? Of laten zij deze politieke agi tatie door enkele voormannen van hun zwaar gesubsidieerd centrum en maandblad maar haar gang gaan? Het is bekend dat de leden van de vele plaatselijke toneelverenigingen al lang met bevreemding de modernis tische uitingen van het centrum te Maarsen aanschouwen en er zich hoe langer hoe minder mee verwant voelen. Het komt ons voor dat nu de maat langzamerhand vol moet raken. Dat men dit politieke sleeptouw van zich af moet schudden, om niet in een vaar water terecht te komen, waarin het goede amateurtoneel zeker ten onder zal gaan, met centrum en subsidie. Er zijn andere zaken, het,het toneel be treffend, waarvoor men meer om voor lichting verlegen zit. Er wordt nu door „Samenspel" geïndoctrineerd op een wij ze die voor het Nederlands amateurto neel ontoelaatbaar is. Dc oude pastorie van de Ned. Herv. Kerk aan het oude historische deel van dc Kerkstraat in haar oude glorie, omstreeks dc eeuwwisseling Hetzelfde gebouw anno 1970 van twee kinderen gaat, zo snel gaat de tijd. Maar het is waar, prinses Mar griet is in de tweede wereldoorlog ge boren en die verschrikkelijke tijd ligt alweer 25 jaar achter ons. Twee zoons heeft zij en uit een spon tane uitlating van haar echtgenoot, mr. Pieter van Vollenhoven, hebben wij be grepen dat zij nog naar een dochter verlangen. Het is begrijpelijk. Het is een jong gezin en beiden houden van huise lijke gezelligheid. Zij hebben het sa men ook echt huiselijk gezellig gemaakt in het door hen bewoonde gedeelte van het vroeger zo kille paleis Het Loo, waar zij sinds hun huwelijk op 10 januari 1967 zo graag toeven. Er is alle reden om prinses Margriet van harte geluk te wensen. De reeks maandelijkse concerten in de Oude Kerk te Soest wordt voortgezet op donderdag 22 januari a.s. Het pro gramma is geheel instumentaal, iets wat bij deze concerten zelden voorkomt, terwijl ook de samenstelling van het programma vrij uniek is. Uitgevoerd worden n.1. de concerten voor één, twee, drie en vier clavecimbels en orkest, van J. S. Bach. Gedurende de jaren 1729-1739 had Joh. Seb. Bach de leiding van het Collegium Musicum te I.eipzig. Dit collegium be stond uit goede amateurs, die op de universiteit van Leipzig leiding gaven ofwel er studeerden. De resultaten van het samenspel werden ten gehore ge bracht o.a. in de café's, die tijdens de Leipziger Messe goed bezocht werden. In deze tijd waren Bachs oudste zonen goede clavenisten, zodat voor de groot meester de uitvoering van een compo sitie voor meerdere clavecimbels een niet al te grote opgave was. Op het concert van 22 januari worden vier van de tien concerten, welke Bach Prinses Margriet wordt maandag 27 jaar en het is voor velen, die haar jeugd hebben meegemaakt, moeilijk zich te realiseren, dat het nu om een moeder

Soester Courant | 1970 | | pagina 1