2 Soest toen - Soest nu remmen Dinsdag 17 februari 1970 19e jaargang no. 13 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Nieuwe patioscholen in Soesterveen in gebruik Winkeliersvereniging „Soest" organiseert weer „kijk-avond" Twee auto's totaal vernield Televisietoestel in brand Artiestenpalet H0ESSFJNS KRAMPACHTIGE VUIST Dader autodiefstal in Arnhem aangehouden A.N.W.B. controleert autoverlichting Eiermarkt Hervormden, uw mening wordt gevraagd Hervormde kerkvergadering passeert nu de plaatsen in ons land Prinses Christina verjaart Het oog gericht op kolonialisme V.S. KIJKEN NAAR GEBREKEN IN EIGEN HUIS Verenging van Veilig Verkeer blijft adviseren riÜÉB SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal f3,75. Buiten Soest per kwartaal 6,75 Verschijnt iedere dinsdag en vrUdaf Aan de Smitsweg in het Soesterveen zijn gisteren twee nieuwe patioscholen in gebruik genomen, nadat wethouder K. de Haan van onderwijs zaterdag tij dens een korte plechtigheid de sleutels aan de schoolbesturen had overhandigd. Op de hoek van de Smitsweg en de Veenbesstraat heeft de r.k. basisschool en kleuterschool „De Wiekslag" zijn deuren geopend voor de jeugdige be woners van het Soesterveen. Aan de overzijde is de openbare basisschool in gebruik genomen. De drie identieke scholen, ontworpen door de architect ir. H. N. van Wijk uit Soest, maken deel uit van een serie van zeven scho len, die onder meer in Soest en Amers foort worden gebouwd. Omdat de chris telijke basisschool nog niet geheel klaar is en de katholieke nog niet helemaal bezet kan worden, heeft het R.K. School bestuur enkele lokaliteiten aan het Christelijk schoolbestuur voor tijdelijk gebruik afgestaan. De derde school zal eerst over enige maanden in gebruik genomen kunnen worden. Rond een aan alle kanten door glas omgeven patio, met mogelijkheden voor de aanleg van een Japans tuintje, een volière met een kleine waterpartij e.d.) zijn steeds twee maal drie klassen ge groepeerd. Aan de vierde zijde vindt men de entree met bestuurs- en ont vangstkamer en aula, die tevens te ge bruiken is als hal, of voor het geven van eenvoudig gymnastiekonderricht. Een keukentje, dat aan de aula grenst en er middels een buffet van is gescheiden, kan zijn diensten onder meer op ouder avonden bewijzen. De school bezit voorts diverse bergruimten (voor fietsen. gym" nastiek- en sporttoestellen, leermidde len e.d.), en modern ingerichte lokalen met bovenlichten aan de donkere zij den. Dankzij het feit, dat de scholen in een bouwstroom worden gerealiseerd kon de prijs laag worden gehouden: ƒ325.000,ongeveer vijftig procent goedkoper en bovendien mooier dan een traditionele school. De eveneens tot de bouwstroom behorende kleuterscholen bestaan uit twee ruime speel-werklo- kalen, een hoofd kamer en een berg ruimte en uiteraard een loiletpartij. Deze scholen hebben 140.000,gekost. De overhandiging van de sleutels is zaterdag door de harmonie P.V.0. en het vencïel- en tambourkorps van het Groot Gaesbeker Gilde enig muzikaal en folkloristisch luister bijgezet. Beide korpsen maakten tevens van de ge legenheid gebruik om zich in hun volle glorie aan de bewoners van het Soes terveen te presenteren, maar de we- reldpampioenschappen schaatsen te Os lo waren er verantwoordelijk voor, dat de publieke belangstelling vrij mati; fc1 Evenals in de periode vóór St. Nicolaas organiseert de Winkeliersvereniging „Soest" voor haar leden die daarvoor belangstelling hebben, wederom een zgn. „kijk-avond" op vrijdagavond 20 maart. Deze kijk-avond, die dient als aanloop voor de paasverkopen, duurt deze avond van 7 tot 9 uur, terwijl er op deze avonden alleen maar „gekeken" en niet gekocht kan worden. Dit laatste moet men op een later tijdstip doen. De jaarlijkse ledenvergadering kan door de leden van de Soester Winkeliers vereniging tegemoet worden gezien in de tweede helft van april. Naast de ge bruikelijke jaarverslagen zullen ook ge plande organisatorische veranderingen in de bestuursvorm ter tafel komen, terwijl er ook nieuws zal zijn over de winkelbeurs. Op de hoek van de Julianalaar. en de Waldeck Pyrmontlaan verzuimde za terdag de 60-jarige automobiliste mej. N.P.V., een lerares te Soest, voorrang te verlenen aan de van rechts komende W.A.W. (26), eveneens uit Soest. Er ontstond daardoor een stevige botsing, waarbij de beide wagens vrijwel geheei werden vernield. Persoonlijke ongeluk ken deden zich echter niet voor. Op een kamer in de verzorgingsflat Hoog Soestdijk aan het Nassaupiant- soen is zaterdag een televisietoestel van de 76-jarige heer F. M. in brand ge raakt, vermoedelijk door kortsluiting in de hoogspanningskabel. Toen de brand weer arriveerde, bleken de bewoners het vuur reeds geblust te hebben. De schade wordt geraamd op 250,—. De eigenaar was verzekerd. „Artiestenpalet" verzorgt woensdag avond 18 februari, aanvang 8 uur, voor de vijfde maal een programma voor de jongens en meisjes van het Van Arkel Instituut aan de Hellingweg. Deze keer werken mee accordeonduo De Gerado's en de beatgroup The Jokers (winnaars Talentenjacht Oost-Nederland augustus 1969; voor N.C.R.V.-radio geweest in „Jeugdland"). Produktie Victor Consel- man. Koning Hoessein van Jordanië heeft var. alle Arabische staatshoofden de onaangenaamste positie: de helft van zijn land is bezet door Israëli's en in het overgeblevc:deel wemelt het niet alleen van eigen vluchtelingen maar bovendien van allerhande guerillastrij- ders tegen Israël. Die zijn intussen aan gegroeid tot een niet te verwaarlozen strijdmacht, levend uit zeer radikale beginselen, waarin eigenlijk ook het bestaan van een erfelijke monarchie in Jordanië maar amper past. Ze zijn wel bereid de vorst te tolere ren zolang hij zich vierkant achter de zogenaamde vrijheidsstrijders plaatst. Maar de koning weet ook dat ze zich net zo gemakkelijk tegen hem kunnen keren als zijn doen en laten hen mis haagt. In zekere zin is hij zelfs een makkelijker doelwit; dichter bij de hand en minder sterk in positie. Hoessein heerst dan wel in naam, maar in de praktijk is hij evenzeer een ge vangene van de gasten in zijn land. Het is hem tot dusver ook nooit goed moge lijk gebleken ferm tegen zijn krijgs- halftige logé's op te treden, die hem makkelijk van zijn troon zouden kun nen stoten. Een dergelijk optreden zou waarschijnlijk trouwens ook bij zijn onderdanen slecht vallen: de El Fatah- mensen zijn toch zo'n beetje de volks helden. Hoessein probeert het nu tóch door de guerillero's te verbieden met hun wa pens open en bloot door de steden te lopen. En zo nog een en ander. Dit komt nadat hij lang met Nasser in Caïro heeft gesproken, wat de schijn wekt of hij voor de zekerheid toch eerst dekking in zijn rug heeft gezocht. En gekregen, mag men aannemen: zowel Nasser als Hoessein beseffen al te goed dat de oorlog die zij willen vermijden omdat ze er nog niet sterk genoeg voor zijn. kan worden uitgelokt door de guerilla-organisaties. Met als gevolg, zoals nu te voorzien, dat weer Egypte en Jordanië een stuk grondgebied kwijt raken, beider positie thuis en in de Arabische wereld wordt aangetas' en het vluchtelingenprobleem in de twee lan den nog nijpender wordt. De vraag is alleen of Hoessein kans zal zien de guerilla-strijders in te tomen. In Libanon heeft men het ook gepro beerd, minder uit overtuiging dan uit vrees voor de Israëlische vergeldings acties die uitgelokt zouden worden, maar zonder veel succes. Wat nu gebeurt is dat Libanon. Egypte en Jordanië samen en tezelfdertijd op treden tegen El Fatah en dergelijke groepen. Maar die zijn waarschijnlijk inmiddels al te sterk in de verbeelding van de massa's doorgedrongen als de enigen die meer doen dan praten tegen Israël, dat de kans gering lijkt dat de officiële overheden echt baas in eigen huis blijven. De positie van Hoessein is daarbij weer het hachelijkst. En de troon in Amman kon wel eens spoedig leeg komen te staan. Onder grote belangstelling overhandigde zaterdagmiddag wethouder K. de Haan de sleutels van de scholen. In Arnhem is zaterdag de 21-jarige stratenmaker H.P. uit Losser aangehou den. De man wordt ervan verdacht, de afgelopen week in Soest aan de Ver meerlaan een auto te hebben gestolen ten nadele van de heer M.H., die zijn wagen overigens met de contactsleutel tjes erin zo klaar had staan om mee te nemen. Ook de auto is teruggevon den. De aangehouden stratenmaker heeft tevens bekend, een inbraak te hebben gepleegd in de v. d. HuchtschooL Zoals wij reeds eerder meldden zal de A.N.W.B. deze week een controle actie houden op de verlichting van motorvoer tuigen. Op het terrein van het busstation kan men tot 21 februari zijn verluchting" laten afstellen. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 70.000 stuks in prijzen van ƒ11,tot ƒ12,Middenprijs 11,50. i Prijs per kg ƒ1,83. I O O O Aan alle plaatselijke hervormde ge meenten in ons land wordt gevraagd om tussen midden en eind februari gemeen te-avonden te beleggen, om daar liet materiaal voor de algemene hervormde kerkvergadering te bespreken. Die gemeenteavonden vormen de twee de ronde in de kerkvergadering, die door de synode is uitgeschreven, en waarin de mening van iedere hervormde wordt gevraagd over de koers die de kerk nu en in de toekomst moet varen. In de eerste ronde werd het materiaal verzameld voor de agenda van de kerk vergadering. Ruim 7.000 hervormden hebben daaraan meegewerkt. Deze agenda wordt dus nu aan de plaatse lijke gemeenten ter beoordeling aange boden. Het gaat in de agenda om vier hoofd stukken: 1. het geloof van de kerk; 2. opdracht, concreta taken en werk zaamheden van de kerk; 3. de gestalte van de kerk en haar organisatie; 4. de algemene kerkvergadering (wat moet er gebeuren na de slotzitting). Plaatselijk van groot belang De plaatselijke gemeente-avonden zijn van groot belang in het hele proces van deze kerkvergadering. Want nu wordt in feite van iedere hervormde die hier voor belangstelling heeft, zijn of haar mening gevraagd over wat op de slot zitting aan beslissingen moeten worden genomen over de inhoud van de agenda. En aangezien in deze agenda ook me ningen lijnrecht tegenover elkaar staan, is het van groot belang dat zoveel mo gelijk hervormden hun zienswijze uiten. Dan kunnen de 300 afgevaardigden uit de plaatselijke gemeenten, en de 100 genodigden, die samen de driedaagse slotzitting zullen houden, weten hoe de hervormden over belangrijke punten denken. Zij kunnen daar op de slotzit ting rekening mee houden. Organisatie De plaatselijke bijeenkomsten worden door de kerkeraden georganiseerd. Ge meenteleden worden opgewekt bij hun kerkeraad aan te dringen op het houden van een dergelijke gemeente-avond. Indien een kerkeraad dit niet doet, zijn er wellicht nog andere mogelijkheden. Morgen, 18 februari wordt de jongste van de vrouwelijke Oranje-telgen 23 jaar. Het is zeker dat zij, ofschoon zij in het verre Canada verblijft, con tacten met haar familie onder houdt en het zal haar ook ple zier hebben gedaan dat ook haar zuster Irene met de geboorte van een zoon is verblijd. Prinses Christina is zich nog steeds verder aan het bekwa men in de zangkunst en het pianospel en heeft daarin reeds belangrijke vorderingen gemaakt. Het is bekend dat zij enkele ja ren geleden reeds zeer verdien stelijk speelde. Tijdens het bezoek van haar moeder aan het instituut kwam heel duidelijk tot uiting dat zij het daar naar de zin heeft en dat haar hart naar de muziek uit gaat. Wij wensen de prinses in haar verdere studie veel succes en of zij haar verjaardag thuis op pa leis Soestdijk of in Canada zal vieren een gezellige dag toe. Voor inlichtingen hierover kan men zich wenden tot het provinciaal contact adres :Provinciaal Kerkelijk Bureau der Ned. Herv. Kerk, Prins Hendriklaan 83, Utrecht. Afvaardiging slotzitting In deze plaatselijke bijeenkomsten kun nen, per predikantsplaats, maximaal vier personen worden opgegeven als kandi- didaat-afgevaardigden voor de lande lijke slotzitting op 16, 17 en 18 mei a.s. in Driebergen. Bij de voordrachten ge lieve men uit de volgende leeftijdscate gorieën steeds één persoon als kandi daat-afgevaardigde aan te wijzen, name lijk: tot 25 jaar; van 25 tot 40 jaar; van 40 tot 55 jaar; en van 55 jaar en ouder. Per provincie worden uit deze plaatse lijke voordrachten de afgevaardigden definitief aangewezen, in evenredigheid naar leeftijd, man/vrouw, ambtsdrager/ ni et-ambtsdrager. Agenda en pocket Exemplaren van de agenda 0.75 per stuk, grotere aantallen korting) kunnen worden besteld bij de kerkeraad of via de algemene kerkvergadering, postbus 19. Driebergen, tel. 03438-2241, waar men ook verdere informaties kan krij- 1 gen. Begin maart verschijnt een speciale pocket, prijs 4,90, met veel interessant materiaal uit de kerkvergadering. Sa mensteller drs. A. van der Meiden, uitg. Bosch en Keuning, Baarn. Te bestellen bij postbus 19 Driebergen, of via de boekhandel. De zaak-Jonckheer is enig nakaarten waard. Tenslotte is dit een eerste geval van een tamelijk heftig, zij het niet overdreven belangrijk, conflict binnen het koninlcrijksverband zoals dat sinds invoering van het befaamde statuut be staat. Het doel van dat statuut was immers de bestaande nog zuiver koloniale verhou ding om te zetten in één waarin de zelf standigheid der deelgenoten geaccen tueerd werd, zonder dat de redelijke samenhang, voorzover die wederzijds nuttig was. gestoord zou worden. Hierbij spraken zuiver morele principes mee, maar zoals in de politiek altijd ook hoogst praktische. Zo'n praktisch argument voor Neder land was dat in de zogenaamde onder ontwikkelde landen, ook wel genoemd de emerging nations (de opkomende naties), het woord koloniale mogend heid een soort vloek is geworden. En dat is een opvatting waarmee men wel rekening moet houden. Als was het maar bijvoorbeeld in de Ver. Naties, waar men af en toe de stemmen van vrienden no dig kan hebben. Of: om de goede ver standhouding in stand te houden die ook voor handel drijven hoogs nood zakelijk is. Met name werd hierbij ge dacht aan de Latijns-Amerikaanse lan den, tezamen een gebied beslaand met ongekende mogelijkheden als arbeids terrein en vooral als afzetgebied. Wan neer men daar komt met een beetje goede reputatie helpt dat. Dat zijn geen moreel erg hoogstaande argumenten, maar ze zijn praktisch en ze waren zeer zeker mede van belang bii het opstellen van het Statuut voor het koninkriik. Eerlijkheidshalve moet hierbij gezegd worden dat dit niet een zijdig Nederlands was. Met name Su riname wenste ook graag voor vol aan gezien te worden in de Latijns-Ameri kaanse gemeenschao en dat kon alleen aks me" v""'«st was vn het etiket maar een kolonie" te zijn. Wat nu met de benoeming van dr. Jonckheer is gebeurd eerst was bii de aanstaande gouverneur, toen werd dat weer ingetrokken, en wel in Den Haag ging wel allemaal keurig vol gens de regels van het statuut, maar intussen. In feite was de regering van de Antil len er niet vóór die benoeming in te trekken. Wellicht zag ze wel de nood zaak ervan in om grote rellen te voor komen, maar dan sneekle ze zeer be kwaam de zwarte niet in banden van de Nederlandse regering. Die mocht dan maar de doorslag geven om een (voor althans een deel der Antilliaanse be volking) onaangenaam besluit door te voeren. Door die handigheid werd dan tevens nog even geaccentueerd, dat hoe men het ook bekijkt bevoogding van de Antillen uit Den Haag nog al- tiid in het statuut past. Vanuit Suriname en de Antillen wordt wel aangedrongen op herziening van die grondslag voor het Koninkrijk. Neder land mag dat ook wel doen om te voor komen dat het zo af en toe weer eens in de ogen van de Zuid-Amerikanen vooral wordt afgeschilderd als een zij het verkant toch altijd nog koloniale mogendheid. KANTMAN Dat Nixon politieke feeling heeft zal niemand ontkennen, zeker niet na zijn begroting doorgenomen tc hebben. De eerste sinds vele, vele jaren waarop de grootste post nu eens niet meer wordt ingenomen door de defensie, maar door allerhande zaken die be trekking hebben op sociale wrijfpun ten in het land zelf. Dat zijn er nogal wat. Armoede in de getto's - zowel van blanken als van negers overigens - ge brekkige geneeskundige voorzieningen voor zeer velen, moeilijkheden bij het verkrijgen van arbeid, achterlijkheid bij veel onderwijs in juist die arme gebieden plus nog ettelijke meer. Men kan het allemaal aan Nixon toeschrij ven dat hij dit nu ineens allemaal heeft gezien - zijn voorgangers, vooral Johnson, waren al begonnen de pu blieke opinie rijp te maken voor de gedachte dat geld besteed moest wor den om deze binnenlandse euvelen te bestrijden. Waarbij een reeks van rel len en onlusten, het optreden van Black Panthers, het geweldige verzet tegen de dienstplicht en uitzendig naar Viëtnam meehielpen die presidentiële woorden meer overtuigingskracht te geven. Met name de milieuvervuiling is een onderwerp dat plotseling een verdacht grote aandacht krijgt zodat men bijna van een rage zou kunnen spreken als het niet inderdaad ging om een ont zettend probleem. In de steden gaat men nu merken dat de centra door het verkeer gewurgd worden, wat niet alleen inhoudt dat die centra doods wor den. maar tevens dat dit getto's worden met navenante stijging van dc misda digheid. Nixon profiteert er nu van dat de pu blieke opinie door vele woorden en daden en kwalijke ervaringen er rijp voor is gemaakt dat althans een deel van het geld dat in de ruimtevaart werd gestoken en in wapens nu eens besteed moet worden om het land leefbaar te houden. Een andere zaak is of inderdaad zo veel zal gebeuren als Nixon zich voor stelt. Op dit moment is er inderdaad behoorlijk wat geld beschikbaar, maar economen nemen algemeen aan dat dit jaar met op zijn minst een beetje recessie rekening gehouden moet wor den. En dat blijkt dat Nixons begroting maar heel weinig speling heeft: zoiets van een half procent - 1.3 mljard dol lar op een totaal van 201 mljard dol lar. Voor een deel moet dit overschot dan nog komen uit verkopen van voorraden en enige andere maatrege len waartegen veel verzet is te ver wachten. Dan komt de periode van de besnoeiingen en de vraag is dan wat de senaat het eerst in aanmerking vindt komen voor schrapping: de be strijding van de watervervuiling, de sanering van de getto's of bijvoorbeeld het aanleggen van een anti-raketsy- teem.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1