Soest toen - Soest nu wn? UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Dinsdag 20 januari 1970 19e jaargang no. 5 MEERDERJARIG OP 18 JAAR Dit jaar geen Geleidelijke verlaging leeftijdsgrens ook mogelijk EHBO en propanganda Soester schooljeugd demonstreerde vreedzaam voor Biafra Opbrengst collecte ƒ5.500, Lectuurdepot van het Nederlandsche Roode Kruis carnavalsoptocht Velen namen afscheid van kapitein Koeman Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Joegoslavische verongelukt in Soesterberg Arti Shock organiseert een poppentheater Han en Wina Born voor 't Nut Inzameling Biafra Progressief Akkoord Soest li' i H Abonnement per kwartaal ƒ3,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ6,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag SOESTER OURANT De Nederlandse wetgeving zit wat het stellen van leeftijdsgrenzen betreft vol tegenstrijdigheden. Daarom heeft de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, landelijk overkoepelend orgaan voor jeugd- en jongerenwerk, het voorstel gelanceerd om die leeftijdsgrenzen opnieuw te bezien. Dit natuurlijk in de hoop dat dc wetgever bereid zal zijn om te zijner tijd dchuidige wetgeving op dit punt meer aan te passen aan dc eisen van deze tijd. Is het redelijk dat iemand pas meerderjarig is wanneer hij de leeftijd van 21 jaar heeftbereikt, of moet deze leeftijdsgrens verschoven worden naar achttien Ziehier de kernvraag, welke de discussies over dit onderwerp zal beheersen. Artikel 353 van het Burgelijk Wetboek bepaalt dat de minderjarigheid duurt tot het bereiken van de 21-jarige leef tijd. Zij eindigt vroeger door huwelijk of door meerderjarigheid-verklaring. Hier doet zich de eerste tegenstrijdig heid reeds voor. Waarom is iemand wel meerderjarig wanneer hij in het huwelijksbootje stapt? Akkoord, er ligt dan een grotere verantwoordelijkheid op zijn schouders, maar het criterium is dachten wij, niet of iemand bepaalde verantwoordelijkheden krijgt opgelegd, maar of hij die verantwoordelijkheid wel dragen kan. In de praktijk is het dikwijls zo dat iemand die niet gehuwd is, op 20-ja- rige leeftijd, die wel gehuwd is, zich nog heel onvolwassen gedraagt. Het omgekeerde komt natuurlijk eveneens voor, maar hoe dan ook, het lijkt al lerminst redelijk om de meerderjarig heid te laten afhangen van het feit of iemand wel of niet getrouwd is. Een basis Het verdient hier vermelding, dat de wetgever nooit de illusie heeft gekoes terd om „geestelijk volwassenheid" en meerderjarigheid nadrukkelijk met el kaar in verband te brengen. Wie zou moeten vaststellen of iemand wel of niet geestelijk volwassen is? Trouwens, als geestelijke volwassenheid het crite rium zou zijn, dan zouden sommige mensen van in de dertig, veertig of nog ouder minderjarig dienen te worden verklaard. Het feit, dat gehuwden beneden de 21 jaar geacht worden meerderjarig te zijn is vooral een bepaling, die stut op praktische overwegingen. Het is nu een maal zo dat men gehuwden niet kan beletten zelfstandig rechthandelingen te verrichten, maar daarvoor moet je nu juist meerderjarig zijn. Zouden jonge gehuwden als minderja rig worden beschouwd, dan zouden zij onder gezag van hun ouders staan.. Het bestuur van de afdeling Soest ver zocht ons, in verband met de versprei ding van de brochure „Waarom eerste hulp 'bij ongelukken" opname van het navolgende: Het bestuur van de afdeling Soest is zeer verbaasd over de verspreiding in onze gemeente van een brochure, die elke inwoner de indruk moet hebben gegeven alsof een en ander tot stand kwam in samenwerking met de plaatse lijke afdeling. Niets is echter minder waar. Hoewel de afdeling Soest bij voorbaat blij is met elke vorm van propaganda, vindt zij deze manier van propaganda niet de juiste. Deze propaganda komt voort uit de commerciële hoek en is bovendien onvolledig. Als bestuur van de afdeling Soest, moeten wij met nadruk verkla ren dat de Soester adverteerders die de uitgave van dit boekje voor de uitgever aantrekkelijk maakten, de afdeling Soest hiermede financieel niet steunden, hoe wel zij waarschijnlijk deze -gedachte wel hadden bij het opstellen van hun advertenties. De documentatie over de E.H.B.O. staat buiten kijf en is ontleend aan het jaar verslag over 1968 van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. te Amsterdam. Hoewel de uitgever adviseert om een cursus E.H.B.O. te volgen, begaat hij de fout om in het bestek van deze brochure de totale inhoud van het Oran je Kruis boekje in verkorte vorm weer te geven. Hierin schuilt het gevaar dat het pu bliek aan de hand van deze sumiere opsomming van vele Ietsels het verlenen van eerste hulp wel wat al te gemak kelijk gaat opnemen en misschien deze brochure als „handleiding" gaat gebrui ken, zonder het bezit van de meest elementaire kennis van een verant woorde eerste hulp bij ongelukken. Het slachtoffer van een ongeval is slechts gebaat bij verantwoorde eerste hulp door een E.H.B.O.-(st)er met zelf vertrouwen, die geleerd heeft hoe hij bepaalde handgrepen efficiënt kan uit voeren en de samenhang begrijpt van de vele verschijnselen, waardoor een goede diagnose kan worden geformu leerd. Indien met de afdeling Soest contact was geweest over deze uitgave, dan was men tenminste vollediger geweest. Men had dan het adres kunnen vermelden van de secretaresse (Mevr. C. v. Kooten-de Zoete, Kerkpad Z.Z. 69) en van de pen- ningmeesteresse (mevr. M. Wiemans- Hendriks, Stadhouderslaar- 60) en het gironummer van de afd. Soest (742906). Men had dan ook niet gesproken van de afdeling Soestdijk, maar van de af deling Soest. Het bestuur van de afdeling Soest spreekt de hoop uit dat men aan dit boekje niet méér waarde toekent dan alleen het advies om daadwerkelijk een cursus te gaan volgen of financiëel dit werk mogelijk te maken. Naast het commerciële belang zal dit ook de be doeling zijn van de uitgever. H. E. J. SMIT voorzitter af».!. Soest eventueel van de voogdij. Dat Is een slechte basis om een huwelijk te begin nen. Ouderljjke macht De wet is er niet alleen om jongeren te beschermen, maar ook om hun be paalde réchten te onthouden. Dat blijkt bijvoor-beeld uit artikel 261 B.W. en volgende, waarin het vruchtgenot wordt geregeld. Elke ouder die het gezag over zijn wettige kinderen uitoefent, heeft het vruchtgenot van hun vermo gen. Indien het kind bij de ouders in woont, omvat het vruchtgenot ook het inkomen uit arbeid van het kind. Kortom werkende, niet-gehuwde, thuis wonende jongelui zijn ook in finan cieel opzicht gebonden aan hun ouders. Als pa tegen achttienjarige dochter en tegen zijn twintigjarige zoon zegt: „Hier met je verdiende geld", dan han delt hij volkomen in overeenstemming met de bepalingen van het burgelijk wetboek. En dat wetboek bepaalt niet, hoeveel zakgeld pa zijn pupillen dan wel moet geven. Vooral in gezinnen met werkende jongeren vallen hier vaak woorden over. Ook kunnen ouders hun minderjarige kinderen verbieden om op kamers te gaan jnen. In menig gezin rijzen hier geschillen over, maar als de conflicten worden toegespitst zal het minderjarig kind aan het korste eind trekken, aan- gezin art. 356 van het B.W. bepaalt dat de ouders de ouderlijke macht over hun kinderen, bezitten. Wel opent de wet de mogelijkheid dat een_ minderjarige meerderjarig kan wor- dén verklaard. Krachtens art. 473 B.W kan dit door handlichting geschieden, De minderjarige moet dan echter de leeftijd van 20 jaar hebben bereikt. Een beperkte handlichting, waarbij aan een minderjarige bepaalde rechten van meerderjarigheid worden toegekend, i: reeds mogelijk wanneer de minderja rige de leeftijd van achttien jaar heeft bereikt, maar zij kan niet worden ver leend tegen de wil van de ouders. Strafrechtelijke meerderjarigheid Iemand is dus normaal gesproken pas meerderjarig wanneer hij 21 jaar is. Door te huwen kan hij reeds op jeug diger leeftijd meerderjarig zijn. Maar dezelfde 20-jarige die volgens de bepa lingen van het B.W. nog minderjarig is, is opeens meerderjarig, wanneer hij in een strafproces verwikkeld raakt. In Nederland is iemand in strafrechte lijke zin meerderjarig, wanneer hij de leeftijd van achttien jaar heeft bereikt. Beneden deze leeftijdsgrens kan hij al leen door de kinderrechter warden, ver oordeeld, boven de achttien zal hij voor de gewone rechter moeten verschijnen. En het is vooral deze leeftijdsgrens in het wetboek van strafrecht, die vele jongeren de vraag doen stellen: „Waar om worden we niet op achttienjarige leeftijd meerderjarig, dus ook in civiel rechtelijke zin". Vroeg wijs Deze vraag is niet zonder zin. Het is nu eenmaal een feit dat in de wereld van vandaag de jongeren gauwer „wijs" zijn dan in vroeger tijden. Zij nemen reeds op vrij jeugdige leeftijd een zelf standige positie ten opzichte van hun ouders in. Een al te rigoreuze toepassing van de „ouderlijke macht" leidt er niet zelden toe, dat vele jon'geren in allerlei auto riteitsconflicten met hun ouders ver wikkeld raken hetgeen niet bepaald be- vordelijk is voor hun persoonlijkheids ontwikkeling. Men kan er heel lang over discussië ren, of de leeftijdsgrens van 21 jaar nu direct naar achttien moet worden verschoven of dat de voorkeur moet worden gegeven aan een geleidelijke verschuiving, bijvoorbeeld door de leef tijd waarop iemand meerderjarig wordt te stellen op 20 jaar en over een jaar of vijf nog eens te bekijken of er geen aanleiding is de leeftijdsgrens opnieuw te verlagen. In elk geval is het onver standig om aan die 21-jarige leeftijd star en' krampachtig vast te houden. Een van de misschien weinig specta culaire, maar daarom niet minder be langrijke taken van het Nederlandsche Roode Kruis is de lectuurvoorziening van cronische patiënten, invaliden,, aan huis gebonden bejaarden, Nederlanders op eenzame posten, ziek geworden buitenlanders in ons land en nog tal van andere categoriën, die op geen andere wijze ontspanning, die goede lectuur nu eenmaal biedt, binnen haar bereik vinden. Het centrale punt. van deze voorziening is het „Lectuurdepot van het Neder landsche Roode Kruis", Laan van Meer- dervoort 438 te Den Haag. De inzameling van boeken en tijd schriften, gestart in 1945 voor de op bouw van bibliotheken in verwoeste gebieden in Nederland en voor het verschaffen van actuele lectuur aan Nederlanders overzee, heeft zich in de loop der jaren uitgebreid tot een ac tiviteit, waaraan duizenden Nederlan ders regelmatig deelnemen door week en maandbladen en overcomplete boe ken na lezing af te staan aan dit Lectuurdepot. In het depot worden zowel de boeken als de tijdschriften zorgvuldig gesor teerd op bruikbaarheid. Gevlekt of ge scheurd materiaal wordt via de oud pa piermolen weer omgezet in nieuwe boeken en tijdschriften In de drukke maanden komen dage lijks zes a 'achtduizend kilo tijdschrif ten en drie a vierduizend boeken bin nen. Deze hoeveelheid wordt verwerkt en bewerkt, wat inhoudt, dat het Rode Kruis een groot afzetgebied heeft. Genoemd kunnen o.a. worden de ver zending aan, ziekenhuizen, sanatoria, bejaardentehuizen, herstellingsoorden, gevangenissen, invaliden, enz. De per sonen die hierin verblijven en de in- lividuelen ontvangén déze lectuur'geheele kosteloos. Ook in Soest en Soesterberg ziet men altijd verlangend uit naar een nieuwe zending. Zijn de boeken uitgelezen, dan kunnen Gezien het enthousiasme waarmede een en ander op touw werd gezet, gepaard aan het doel waarvoor men wilde inza melen en waarvoor men een stille tocht organiseerde, n.1. de bestrijding van de honger in Biafra, viel de deelname nogal tegen. De instuifavonden, die vrijdag- en za terdagavond werden gehouden in het Ludgardisgebouw, werden goed bezocht en aan het dansplezier dat twee gulden per persoon moest kosten, hielden de Biafraantjes 1300,over. Zaterdagmiddag formeerde zich aan de Prins Bernhardlaan een tweehonderdtal jongeren tot een groep die een stille tocht maakten door een deel van Soest met spandoeken waarop te lezen stond: „Uw geld of hun leven". Het aantal was te klein om indruk te maken. De Soester bevolking heeft evenwel op aandringen van de Soester jeugd toch diep in de beurs getast en offerde 4200,- voor de honger in Afrika zodat ƒ5500,— op de overbekende girorekening 400 kon worden overgemaakt.. Bravo Soester jon geren. Zo was ongeveer ook de mening van de wethouder van onderwijs, de heer K. de Haan, die de jongeren op het Soester marktplein aan de Steenhoffstraat toe sprak én volledig instemde mét deze actie. In tegenstelling tot voorgaande jaren zal dit jaar geen carnavalsoptocht in Soest wórden gehouden. Het bestuur van de carnavalsvereniging De Narre Knol, die het carnaval organiseert, heeft hiertoe besloten in verband met het feit, dat het .carnaval dit jaar zeer vroeg valt en op die dagen (7 en 8 februari) het weer naar alle waarschijnlijkheid geen al te aangenaam karakter zal heb ben. Bovendien heeft men er in verband met de heersende griep gemeend goed aan te doen om de carnavalsoptocht dil jaar geen doorgang te laten vinden. Men wil het aantal grieppatiënten niet nodeloos vergroten. Wel zal het al enkele jaren tot een tra ditie behorende kindercarnaval weer worden gehouden, wederom in de garage van de ïirma Van Kooij. De coca colafabriek zal onder meer een (vloeibare) bijdrage leveren. Men heeft ook nog andere verrassingen voor de kinderen in petto. Voor de best cn fraaist uitgedoste kinderen zijn weer prijzen beschikbaar, evenals trouwens voor degenen, die op 7 en 8 februari in het verenigingsgebouw het „grote" car naval zullen bezoeken. De leden van de carnavalsvereniging hebben een reductie op de toegangs prijs. Zij zijn hiervan inmiddels al in kennis geteld. Voor niet-leden zijn van af 26 januari kaarten verkrijgbaar bij G. Roeten, Steenhoffstraat 30 (van 19.00 tot 21.00 uur), B. Batenburg. Middelwijk straat 26 (van 19.00 tot 21.00 uur). R. van de Mast, Schrikslaan 31 (van 19.00 tot 21.00 uur) en B. v. d. Linden, Soes- terbergsetraat 49 (de gehele dag tot 18.00 uur). De carnavalsavonden zijn voor jong en oud toegangkelijk. Het is wel zaak, tij dig kaarten te bestellen. Dit kan overi gens niet telefonisch gebeuren. Beide dagen zal het carnavalsfeest in het Verenigingsgebouw van 20.00 tot 2.00 uur duren. De zaal gaat om half acht open. De carnavalsvereniging is momenteel reeds druk bezig met de voorbereidin gen. De festiviteiten staan mede in het teken van het 10 jarig ambtsjubileum van Prins Leut. De heer W. Butzelaar vervult, deze (tijdelijke) funktie dit jaar voor de tiende achtereenvolgende maal. deze ongefrankeerd worden terugge zonden naar Den Haag, waarna men weer nieuw materiaal ontvangt om te lezen. In het jaar 1969 brachten in ons land de aan iedereen welbekende „lectuur- huisjes en kastjes" bijna 379.000 boe ken op en ruim 984.000 kg tijdschriften, Ook hier ter plaatse bleef men niet achter en behaalde Soest met rang nummer '12 een zeer hoge plaats in Nederland op een totaal van 144 huis jes (Soesterberg had no. 138). Het aan tal ingezamelde boeken was in Soest 1608 ex., terwijl er 5813 kg aan tijd schriften binnenkwam. Voor Soesterberg haalde men 383 kg aan tijdschriften, terwijl het aantal boeken 467 was, wat bijna 400 ex. meer bedroeg dan in 1968. Misschien zijn de beide rangnummers in dit zilveren jubileumjaar nog wat op te voeren en daarom een goede raad: doe daarom nog bruikbare gelezen tijd schriften en overcomplete boeken toe komen aan het Lectuurdepot. Heeft men grote hoeveelheden tijd schriften of boeken, dan even bericht aan de secr. van de afd. Soest/Soes- terberg van het Ned. Roode Kruis, dhr, Kapitein Koeman, commandant van de Brigade Soestdijk van de Koninklijke Marechausee heeft vrijdagmiddag, in verband met zijn vervroegt pensioen, een afscheidsreceptie gegeven in de marchauseekazerne. Velen hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om afscheid van kapitein D. J. Koeman te nemen. 's Morgens had het personeel reeds af scheid van hem genomen. Bij die ge legenheid werd hem door adjudant Reitsma, thans waarnemend comman dant, een gedenkboek over zijn levens loop aangeboden met prozaïsche, poëti sche en fotografische bijdragen van tal van mensen, die zijn levenspad heb ben gekruist. 's Middags, tijdens de receptie, is niet meer gesproken. Tot de velen, die af scheid van de heer Koeman kwamen nemen, bevonden zich de districts commandant van de Koninklijke Ma rechaussee in Utrecht, kolonel H. M. P. Bergema, Prinn Bernhardlaan 38 te de ,Eru.in', de Particulier secretaris van Soest, telefoon (02155) - 2250. de koningin, mr. J. van der Hoeven, de commandant van de tweede divisie, de heer C. Seezink, hoofd van de veilig heidsdienst van paleis Soestdijk, kolonel B. D. Geertsema, oud-adjudant van de prins, de radio- en televisiemedewer kers Guus Weitzel en Johan Bodegra ven, de burgemeesters van Baarn en Soest, mr. B. J. van Beeck Calkoen en mr. S. P. Baron Bentinck, de hoofdtor specteurs van politie van Baarn en Soest, de fierer. H. G. Scholtmeijer en G. ,J. Backer, vertegenwoordigers van het personeel van paleis Soestdijk, van de Soester Politie Sport Vereniging, van K.P.S. en van de Rijks voorlich tingsdienst (R.V.D.). Bij een verkeersongeluk op de Amers- foortsestraat in Soesterberg is maandag morgen ter hoogte van de Meierij de 21-jarige Joegoslavische Ruzica Skro- bonja om het leven gekomen. Haar 21- jarige landgenote mej. M. B. werd zeer ernstig gewond. Zij is overgebracht naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort. Voor haar leven wordt ge vreesd. De meisjes maakten deel uit van een groep van zeven Joegoslavische meisjes, die 's morgens om zeven uur de drukke weg overstaken. Midden op de weg ble ven vijfmeisjes staan om een paar auto's te laten passeren. De twee anderen lie pen door, met het gevolg, dat zij werden aangereden, al heeft de bestuurder nog zeer krachtig geremd en geprobeerd een ongeluk te voorkomen. Mej. Skrobonja werd enkele tientallen meters weggeslingerd en is ter plaatse aan haar verwondingen bezweken. Het andere meisje werd ernstig gewond. Het verkeer heeft enige tijd vrijwel stil gelegen op de drukke rijksweg. In het oude Sint Josephgesticht (Steen hoffstraat 46), dat door leden van d« Soester kunstenaarsvereniging Artl- Shock wordt opgeknapt, start op zon dagmiddag 1 februari a.s. het Poppen theater van Otto van der Mieden. De 24-jarige beroepspoppenspeler Otto van der Mieden verzorgde al geruime tijd uitverkochte voorstellingen in de Koppelpoort te Amersfoort, in Amster dam en in Harderwijk. Voor kinderen vanaf vier jaar (en voor volwassenen) speelt het poppentheater voorlopig elke zondagmiddag het stuk „Puum en de Reis naar Witland". De voorstellingen beginnen om drie uur en duren tot ongeveer half vijf. Prijs 1,50. Binnenkort zullen in bet gebouw ook weer exposities worden gehouden, terwijl op korte termijn ook de deze maand op gerichte filmkring Arti-Shock gaat draaien. Maandagavond. 26 januari a.s. te 20.00 uur, zullen de bekende journalisten Han en Wina Born over bun reisavonturen in Roemenië vertellen. Roemenië verheugt zich de laatste tijd in een grote belangstelling, vooral door de plaats van het land in de politiek gebeuren. Wina en Han Born interviewden niet alleen hooggeplaatste politieke „zegs lieden", maar spraken ook met „the man in the streef'. Wina Born vertelt u over vele vreem de avonturen. Han Born toont u door zijn kleurendia's het natuurschoon van de woeste woudkarpaten, de geheim zinnige kloosters van Moldavië en dc prachtige costuums van de mensen. Ook zingt hij een paar Roemeense liederen. Tenslotte blijft het niet bij luisteren en kijken, u zult ook een glas Roemeense wijn kunnen proeven. De avond wordt gehouden in het Wijk- gebouw van de Emmakerk, Regentess:- laan te Soest. De toegang voor leden is gratis: voor huisgenoten van leden bedraagt de cn- trée ƒ1.50. .ïiet-leden betalen ƒ2,50. Getroffen door de berichten in de krant en dc beelden van de televisie kwam het besluit van de leerlingen van de Min. de Visserschool en de Dc Savorin Lohmanschool iets te doen voor de mensen in Biafra. Uiteraard had dit plan volledig de instemming van het personeel. Zo verzamelden de leerlingen in één ruim 750,Dit. bedrag is vorige week woensdag onmiddellijk gestort op het daarvoor bestemde gironummer. Het Progressief Akkoord Soest, ge vormd door P.v.ö.A., P.S.P. en P.P.R deelt mede. dat het in de bedoelir ligt de heer P. C. Pieren als aanvoe der van de gezamelijke lijst voor stellen. ■i

Soester Courant | 1970 | | pagina 13