soesterberg EEN HOEK UIT DE DRIEHOEK DOORSMEREN? GARAGE BOSBOOM Burgerlijke Stand Krabbels van Knelis Kon. Ver. „Onze Luchtmacht" hield bijeenkomst OFFICIËLE MEDEDELINGEN MET RAAD EN DAAD Telefoonnummer ziekenauto 5980 Samenwerking ten top Eerste Soester Begrafenis-Onderneming En het „etiket van dr. Grapperhaus Openbare discussie over de eenheid Bejaarde man op Steenhoffstraat aangereden klaar terwijl u wacht BEVEROL SMKEHSTATIOX „Wijkraad Soesterberg" geinstalleerd Autopuzzeltocht „Akoesta" Soesterberg voetbalde tegen Quick Laetitia won Fancy Fair bij AGAVS Raad van Arbeid houdt spreekuur Drie auto's tijdens weekend zwaar beschadigd Indiening van voderingen Dertig ijzeren rijplaten gestolen Eiermarkt Getuigen gezocht Byzantijnse gezangen Aquariumvereniging Zilver Tetra XJ-4M3 moot licht Dir. H. W. VELLINGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 dat van financiën, dat van economische zaken en dat van sociale zaken en we krijgen niet de indruk dat hier tot dusver zo harmonisch gewerkt is als wel wenselijk was geweest. Opvolging Hoe een grotere hamonie te bereiken is door een post uit deze driehoek nieuw te bezetten, is voorhands niet al te duidelijk te zien. Tegen benoeming van dr. F. H. M. Grapperhaus, staatssecretaris van fi nanciën, rezen bezwaren in de kringen van o.a. Anti-revolutionairen en Chr. Historische Unie, die liever een sterke economische figuur op deze plaats wen sen dan een zuivere belastingsspecia list. Vooral omdat er niet alleen prij- zenproblemen zijn, maar ook kwesties fls dle van regeringssteun aan Verolme, Werkspoor en mogelijk meer belangrij ke ondernemingen met duizenden ar beidsplaatsen. Voorts zullen in- en uit voer ook speciale aandacht vergen en moeten Nederlands belangen in de E.E.G. beter worden behartigd. Maar is het wel nu zo belangrijk, of iemand de naam heeft „belastingdes kundige" te zijn of met een ander eti ket rondloopt? Wie op het departement van financiën aan de teugels trekt, staat zijn mannetje wel en moet wer kelijk van méér markten thuis zijn.Dr. Grapperhaus is in elk geval financieel- economisch geschoold. Van belang is, dat er snel en doortastend wordt opge treden. Als de nieuwe bewindsman bij eco nomische zaken nu maar snel een knoop durft door te hakken en niet zo lang aarzelt als zijn voorganger, maakt het werkelijk niet veel uit welk etiketje men hem op de borst speldt. Als hij zich maar niets op de mouw laat spel- In de kamer verwekte minister De Block vaak honende vrolijkheid met zijn zeldzaam talent om het fraaiste woord op de verkeerde plaats te ge bruiken, of het verkeerde woord op de goede plaats. De reden waarom hij nu zijn portefeuille heeft ingeleverd is minder aanleiding tot vrolijkheid, ho nend of echt plezierig. Het probleem voor hem - en dat ook voor zijn opvolger zijn - is dat de c.a.o. voor de metaalindustrie een paar ingebouwde veiligheden heeft gekregen voor onvoorziene prijsstijgingen. Dat is voor de genieters ervan niet zo'n kwa de zaak. Maar een minister van econo mische zaken kijkt natuurlijk ook naar de konsekwenties. Die zijn in dit geval dat iedere on voorziene stijging van de kosten van levensonderhoud automatisch een maand of wat later gevolgd wordt door een stijging van de loonkosten. In de me taalindustrie, maar doordat de c.a.o. daar ongetwijfeld het model zal opleve ren voor andere collectieve arbeids overeenkomsten, ook in andere bedrijfs takken.. En aangezien de loonkosten ergens vandaan moeten komen, mag men ook weer met een prijsstijging re kenen die dan weer zijn konsekwenties heeft, enzovoort. Strubbelingen Dat is een vicieuze cirkel die ergens doorbroken moet worden, maar hoe? De ervaring van de heer De Block heb ben hem in dit opzicht kennelijk niet optimistisch gestemd en dat valt te be grijpen. De middelen waarmee hij moet wer ken, zoals prijstoppen en dergelijke, kan hij niet in z'n eentje hanteren. Die zijn stuk voor stuk een kabinets zaak en na de invoering van de b.t.w. begin vorig jaar heeft het lang geduurd voor de minister van economische za ken zijn zwaarste geschut in stelling mocht brengen. Het gaat hier om een complex van oorzaken en gevolgen die verdeeld lig gen op het terrein van drie ministeries: Donderdagavond, 22 januari, vindt in de Bibliotheek aan de Albert Cuyplaan een openbare discussie plaats over het thema: „Wat is de eenheid der kerken". De avond wordt georganiseerd door het Convent van Kerken en de Oecumeni sche Jongerenwerkgroep Soest. Er zijn twee inleiders: Pater R. Schel- lekens o.s.c. en een nog onbekende jon gere. Gespreksleider is dominee Mettau of dominee Karsenaar. Na de pauze kan men discussiëren met een forum of met de mensen in de zaal. De avond vangt te 8 uur aan. Op de Steenhoffstraat is zaterdag de De automobilist, de 38-jarige G.G. van D. aangereden toen hij de weg overstak. De automobilist, de 38-jarige G.G. en D. uit Soest kon een aanrijding niet meer voorkomen. De heer v. d. H. moest met een gebroken linker been naar Zonnegloren worden gebracht en daar worden opgenomen. Geen langdurige wachttijd, daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. VAKKUNDIG PERSONEEL Eerste klas smeermiddelen Birkstraat 105 - Soest - Telefoon 3256 GEBOREN. Astrid Anna Maria, dochter van A. A. Janssen en A. H. Hom, Vin ken weg 27. Lesley John en Marcel Henry, zoons van H. L. Jansen en C. G. M. van Doorn, Smitsweg 391. Eddy, zoon van C. H. Korver en C. I. M. Wijman, Willem Arntszlaan 12 bis, Zeist. Jerry, zoon van G. L. Schimmel en J. van den Belt, Weegbreestraat 483. Marianne, dochter van B. Hop en M. P. A. Ruyssenaars, Baarn, Rozen straat 4. Désirée Johanna Maria, dochter van A. W. M. Tijhuis en A. M. de Bruin, Nieuweweg 29. Marcel zoon van J. E. M. Nijssen en G. A. H. van Asch, Kerkpad n.z. 41. Eiisabeth Joanna Petronella, dochter van N. Bit- terling. en E. K. van Heeswijk, Smits- weg 531. Claudia, dochter van S. Lenarduzzi en M. M. Uiterwijk, Kerk pad n.z. 28. ONDERTROUWD: Geen GEHUWD: Hossein Moayeri, wonende te Aken, in Duitsland, en Maria Wilhel- mina Gertrudis Mirck, Nassaulaan 4. OVERLEDEN. Cornelis Schmidt, 52 jaar, gehuwd met P. A. J. van Meel, Van Lenneplaan 22. Heieen Anna Brou wer, 15 jaar, Kolonieweg 5. Benjamin Nagel, 76 jaar, gehuwd met G. J. Pot hoven. Duinweg 10. Andreas Herm- sen, 17 jaar, Kerkpad z.z. 37. Pieter Hummelen, 86 jaar, gehuwd met B. A. van der Heiden, Heideweg 26. Ah Tee Chng, 22 jaar, Hof 9, Amersfoort. Dirk Barten, 91 jaar, weduwnaar van T. Smit, Soesterbergsestraat 125. D!rk Lub, 85 jaar, weduwnaar van J Egmond. Gen. Winkelmanstraat 52. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck vond het woensdagavond een belang rijke avond voor Soesterberg. In aan wezigheid van enkele belangstellenden lichtte de burgemeester het doel van deze wijkraad toe. De Soesterbergse raadsleden werd dank gebracht voor het initiatief van jaren geleden reeds en het voorbereidende werk, zoals de formatie van deze wijk raad. Verwacht wordt, dat de wijk raad tot bepaalde besluiten komt uit de wensen, voorstellen en initiatieven van de burgerij, teneinde de voorstel len goed gemotiveerd bij het gemeen tebestuur naar voren te brengen. Na de wens, dat de leden een periode van vruchtbare en aangename arbeid tegemoet mochten gaan, verklaarde de burgemeester de „Wijkraad Soesterberg" voor geïnstalleerd. De heer J. Veenendaal, oudste in jaren werd tot voorzitter met vijf van de zeven stemmen. De overige leden zijn: mej. H. P. Lensink, de heren L. C. J. van As, A. Bosma, J. van Munster, A. Oudenes en H. Snel. Niet minder dan 79 deelnemers uit het hele land hebben zondagmiddag deel genomen aan de autopuzzeltocht (38 km) van Akoesta. Gestart werd vanaf de betonbaan te Soest. De finish was bij het Dorpshuis, waar de volgende dertien „besten" uit de bus kwamen: 1. Bons (Zeist); 2. Wim- mre (Amersfoort): 3. J. L. A. Geyten- beek (Soesterberg); 4. Visser (Maarssen); 5. Van Buuren (Zeist) 6. Van Niekerk (Soesterberg); 7. Blok (Soesterberg); 8. Vermeulen (Amersfoort); 9. Renes (Den Dolder); 10. Nagedoorn (Amsterdam); 11. Van Eist (Utrecht); 12. C. A. Tam mer (Soesterberg); 13. Westening (Zeist). Het eerste elftal van de v. v. Soester berg speelde een goede oefenwedstrijd tegen de tweedeklasser KNVB, Quick uit Amersfoort. De wedstrijd werd met 1-2 door Quick gewonnen. De dames van Laetitia hebben met 0-3 gewonnen van LEA in de NeVoBo- competitie, Amersfoort. De setstanden waren 11-15, 9-15 en 14-16. De heren spelen donderdag 22 januari tegen Wil- helmina 3. Als gezellig voorspel op het veetigjarig bestaan van de Algemene Gymnastiek- en Atletiekvereniging Soesterberg. (A.G.A.V.S.) wordt donderdag 29, vrij dag 30 en zaterdag 31 januari fancy-fair en kermis gehouden. In het Dorpshuis zal op die avonden van 19-23 uur in een amusante sfeer voor jong en oud een attractief jubi leum-programma geboden worden. De toegang tot de jubileum fancy-fair en kermis is geheel gratis en men kan in de beste stemming komen in een echte Tiroler Weinstube. Hoewel slechts een vijftal inwoners van Soesterberg gebruik hebben ge maakt van hei. spreekuur van de Raad van Arbeid (Amersfoort) in het Dorps huis, deelt het bestuur van het Dorps huis mede, dat iedere le vrijdagmiddag van de maand het spreekuur in het Dorpshuis wordt gehouden. Op de Amersfoortsetraat deed zich za terdagmorgen vroeg omstreeks vier uur een verkeersongeval voor, waarbij een auto met drie Surinaamse studenten van de weg geraakte, tegen bomen botste en kantelde. De auto, bestuurd dc-or de 22-jarige S.U.R.J. uit Utrecht kwam uit de richting Amersfoort. Op onverklaarbare wijze geraakte de be- OPENBARE KENNISGEVING De voorzitter der commissie voor het psychologisch schooltoezicht in de ge meenten Baarn, Bunschoten, Eemnes, Hoogland en Soest brengt ter openbare kennis, dat op dinsdag a.s., des mid dags om 2.30 uur, een openbare verga dering van de Commissie zal worden gehouden in het gemeentehuis van Baarn. Agenda: 1. Vaststelling notulen vergadering van 23 december 1969. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling begroting voor 1970. 4. Vacature schoolpsycholoog. 5. Rondvraag. 6. Sluiting. De voorzitter voornoemd, Mr. S. P. Baron Bentinck. Baarn 13 januari 1970. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij die over het jaar 1969 nog vorderingen op de gemeente hebben, deze ten spoedigste doch in elk geval vóór 15 februari ter gemeen tesecretarie, (afdeling comptabiliteit) moeten indienen. Hetzelfde geldt voor vorderingen ten laste van de gemeentebedrijven. De daarop betrekking hebbende rekeningen moeten worden ingediend bij de des betreffende bedrijfsadministraties. Indiening van rekeningen na genoemde datum zal vertraging van de uitbet-FÜi^ ten gevolge hebben. Res. commodore Asjes vond in de leden van „Onze Luchtmacht" een aandachtig gehoor. Bij een in aanbouw zijnde flat aan de Weegbreestraat zijn tijdens het week einde dertig ijzeren rijplaten gestolen. De platen zijn vier meter lang en 60 cm breed, en moeten dus met behulp van een vrachtwagen zijn weggehaald. De schade loopt in de duizenden guldens. De platen waren eigendom van de fir ma W. Schuier. stuurder met z'n auto op het fietspad aan de linkerzijde, waar hij tegen twee bcmen botste. De auto kantelde, waar door de bestuurder en nog een inzitten de uit de auto werd geworpen. De ^as- segiers waren J. de B. (22) en H.R. (21), eveneens uit Utrecht. De drie Suri naamse studenten werden naar De Lichtenberg overgebracht; twee van hen konden na onderzoek huiswaarts keren. De totaal vernielde auto moest worden weggesleept. Zondagavond werd een stilstaande auto bij het verkeerslicht op de Amersfoort setraat bij Ons Belang van achteren aangereden door een auto. bestuurd door mej. H.B.H.B. (36) uit Zwolle. Na een Chinees etentje in Soesterberg had zij de plaats achter het stuur inge nomen op verzoek van de heren. Daar zij niet de rem, maarde koppeling in- traote, schoot haar auto door. Beide auto's waren zodanig zwaar be schadigd, dat zij moesten worden weg gesleept. BESLAGEN RAMEN. In onze nieuwe bungalow zijn de woonkamerramen al tijd beslagen bij alle windrichtingen. Wat is daaraan te doen? De c.v. is ruim vol doende van capaciteit. Antwoord: Het beslaan van ramen wordt veroorzaakt door het condenseren van vocht tegen de koude ramen. Blijkbaar wordt in uw kamer veel vocht gepro duceerd. Als vochtproducenten kunnen genoemd worden: mensen, dieren, plan ten, een tropisch aquarium, koken en warmen van water op de kachel, dro gen van wasgoed in de kamer, dampen de maaltijden enz. Vooral koken en drogen geeft veel waterdamp, die bij gebrek aan uitweg tegen de ramen con denseert. Gaat u dus eens na welke vochtbronnen verwijderd kunnen worden en of u de ventilatie in uw kamer kunt verbeteren. In de handel zijn middelen ter bestrij ding van deze condensdruppels op de ramen en u kunt ook gebruik maken van onverdund vloeibaar synthetisch wasmiddel. U drenkt hierin een flanel len lap, laat dit opdrogen en neemt hier mede de ramen af. Voor alles is echter zaak de kamer goed te ventileren en te zorgen voor een goede trek van de schoorsteen. De Koninklijke Vereniging „Onze Luchtmacht", afdeling Soesterberg, Amersfoort, Zeist en omgeving heeft zaterdag op Soesterberg weer een bij eenkomst gehouden. De vereniging, be staande uit luchtmacht geinteresseerde burgers en militairen, beoogt haar le den op de hoogte te houden van de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van de luchtmacht. Daartoe worden door de vliegbasis allerlei faciliteiten verleend. Zo ook zaterdag, toen onge veer tachtig leden te gast waren bij de luchtmacht. De kolonel J. A. Broe- kema, commandant van de vliegbasis, heeft in de briefingroom het een :n ander over Soesterberg verteld. Daarna heeft de groep een bezoek gebracht aan het luchtmachtmuseum. De middag werd besteed aan een ge zellig samenzijn in het officierscasino te Soesterberg, waar onder meer gene raal majoor b.d. D. Berglijn en de commodore D. Asjes aanwezig waren. De organisatie was in handen van de heer van Ravenswaay Claasen. Com modore Asjes vertelde op deze bijeen komst over zijn belevenissen tijdens de luchtrace van Londen naar Mel- bourne, over de slechte organisatie en de toch ook wel vrolijke incidenten tijdens de vlucht. Donderdagavond hield de heer Tomeij voor de leden van bovenvermelde ver eniging een van zijn lezingen, n.1. „Ge schubde Wereld". De zeer duidelijke dia's gaven voor de pauze een globale indruk van het leefklimaat van onze aguriumbewoners in Z.O. Azië. Opna men van het oerwoud werden afgewis seld met opnamen van de in deze stre ken voorkomende vissen. Voordat de aanwezigen een indruk kre gen van de landstreek, werd een klei ne Indruk verstrekt van het belang dat de handel in vissen en planten voor een gebied als Ceijlon betekent. In la boratoria wordt onderzocht hoe de leef wijze, met name tijdens het vervoer van vissen is. Na de pauze kregen de leden een in druk van Zuid-Amerika, met name de streek langs de Amazone rivier. Ook hiervan werden opnamen van de landstreek afgewisseld met opnamen van de daar voorkomende vissen. Voor al viel hierbij op de enorme kleuren pracht die vissen kunnen hebben. De vlotte verteller wees de aanwezigen in zijn lezing op bepaalde eisen die de aguariumbewoners stellen aan hun om geving. Bij de inrichting dient men rekening te houden met deze eisen om teleurstelling te voorkomen. Met een groot aantal dia's werd een verschij- denheid aan vissen getoond. Naast be kende soorten, zag men ook minder bekende en zelfs zeldzame exemplaren. Ook de planten kregen aandacht in de ze lezing, die door de aanwezigen met grote aandacht werd gevolgd. Op de Amersfoortse eierenmarkt wer den aangevoerd 70.000 stuks in prijzen van ƒ11,25 tot ƒ12,25. Middenprijs ƒ11,75. Prijs per kg ƒ1,87. Terwijl nog maar net officieel melding was gemaakt van de nog nau were samenwerking tussen Wegenwacht A.N.W.B. en politie, bleek za terdagmiddag bij het betrekkelijk lichte ongeval op de Steenhoffstraat dat ook zonder officiële afspraken samenwerking kan bestaan. Direct na het ongeval was de Wegenwacht ter plaatse, de politie regelde op dat moment het zeer drukke verkeer, dr. Nicolas verleende assis tentie, terwijl de door de politie gewaarschuwde ziekenauto in zeer korte tijd aanwezig was. Soesterbergsestraat 44 Telefoon 204B Op de Laanstraat zijn dit weekeinde twee elkaar tegemoeten komende auto's door nog onbekende oorzaak met elkaar in botsing gekomen. Het ongeval gebeur de ter hoogte van de Koekoeksweg, waar mej. A.M.T.T. uit IJsselstean (38) uit de ene richting naderde en de 27- jarige S.J. uit Soest uit tegenoverge stelde richting. De beide auto's kwamen zonder aanwijsbare oorzaak frontaal met elkaar in botsing. De auto van J. sloeg enkele malen over de kop en werd vrijwel geheel vernield. De andere auto werd licht beschadigd. Beide bestuur ders beschuldigen elkaar ervan, teveel naar links te hebben gereden. De politie verzoekt eventuele getuigen, zich met haar in verbinding te stellen. Men meldt ons, dat zondag 25 januari, in de R.K. kerk aan de Steenhoffstraat, in de dienst van 9.30 uur, het Utrechts Byzantijns Koor de gezangen zal ver zorgen van een Byzantijnse liturgie SAJJe ut mlng vraog dan mok zeige dak ming ore meestaai nie leen ast gaot om mlnse die waat an te merreke hebbe op dinge die in kraante staon, of die deur middul vaan de rao- diejoo of de tillevisie tot ongs komme. Maor ut ken netuurluk wellis beure, dajje der nie ongderuut ken. Vaan de weejk, ik staak toeng Juust nie in ming beste vel. kwaam der un vriejer de daam opgerieje" diek heule- gaor nie tuus kon brenge. Noeng komp daat tuurluk wellis meer voor, maor an die vriejer zun heule gezich koifc zien daat hie nie kwaam om ming effe te vurtelle daat hie ming zoon bar aordugge kerul vongd. Noeng bink veur geen mins baang, dus bink nie mit ming kop ongder de dekus gekrope, omt gevaor te ontvluchte, maoi bin zo haard as ik nog kon om Knelia< gaon roepe. Mit as rezultaot daat zie nog gaauwer in de kaomer sting as die vriejer an de bel trok. En daat mok Kneliao naogeve, in zukke gevaalle steek zie mit kop en schouwurs bove ming uut. Mit un gezich vaan „maan zeig waat iie zeige mot, en gao naor huus", wier de deur opegemaok. Maor veur daat Kneliao der prevelement vaan „ming maan is nie tuus" of haat. kenne steke, sting die vriejer aal in de kaomur, enk kreeg de indruk daat hie ming waat gong vurtelle, en daat un bietje kraach bie wilde gaon zette mit zun vuuste. Maor mit Kneliao an ming zijde bink heul waat maans, dus hek ming nie laote intiemedere, en um effe vuul annekeke. Maor zoas aal meer waas voorrekornme, hak u1 ok noeng biet vurkeerde end, waant die vriejer waas mit zoon kwaoje blik in zu oge gebore, dus die kon der ok nie veul andoen. Maor ut eerste waat hie teuge ming zeej, loog der nie om, waant hie vongd ming un hopeloze uutvoerirvg vaan un kuddedier, zoas die zo haorfing wist duudeluk te mao- ke Noeng bink vaan huus uut nie gewend om un mins daat zun eige un bietje vurkeerd uut mekaor druk, meteen as vijjand te zien, maor ik mot eerluk zeige dak der noeng wel un bietje meujte mee haad. Maor de vollegende woorde braachte de zaok weer un bietje in evenwich. Hie begreep nie daat ik ut der allemaol zo bie liet zitte. Hie haad wel vurwaacht daat iemaand zoas ik wel effe int ge weer waas gekomme, toeng in de kraant sting en zellufs op de tillevisie kwaam datter in Soest twee uut hullie kooi ont- snaapte diere, die der uut der eigen nie meer in waore te kriege, zongder perdon mit behulp vaan un geweer naor de eeuwige jaachtvelde waore estuurd. Hie vongd daat ik as bekend staond dierevrind an aagraoriejer ut der nie bie haad mot lao te zitte, en an de minse die daat hebbe edaon duudelljk haad motte maoke dak ut der heule- gaor nie mee eens waas. Noeng bink ut der mee eens, ut is nie minseluk, om diere dood te schiete, maore ik haad gedoch dattut nie aors kon, vaandaor dak ming der nie druk om hep emaok, maor die vriejer doch daor heul aors ovur,, enk mot noeng eerluk zeige hie haad geliek. Oft noeng kwaam omdaat hie bar vaok naor de tillevisie zaat te kieke ofzo, maor hie vroeg zun eige of waorom die beeste nie mit behulp vaan un vur- dovingspuut in die kooij te kriege waore gewees, net zoas in die tillevisieserie vaan die doktur int oerwoud. Waant volluguns die vriejer leek ut die zondaagmiddaag wel oorlog in de Soesderduune. En volleguns hem haad mit zoon spuut veurkomme kenne worde, nie daat hi^ de maan die opdraach kreeg om te schiete de schuld wil geve, waant die blief noeng eenmaol veur rekening vaan de maan die daor vuraantweurdeluk voor is, maor saome mit die vriejer be- gink ming noeng toch wel of te vraoge oft nie effe aors haad gekend. Waant jie maag daan wel un wilde beestehaandel hebbe, tis daan toch ok wel zaok dajje daan de spulle in huus hep, die der toe bie kenne draoge daat aster waat beurt, de zaok op un minselukke menier oppe- lost ken worde, zongder dattut op un jaogpartie gaot lieke, waor heul veul minse ut nie mee eens binne. VOOR MODERNE COIFFURES

Soester Courant | 1970 | | pagina 19