Soest toen - Soest nu Vrijdag 20 februari 1970 ari 1970 1 "V 49e jaargang no. 11 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Itureau voor redactie en administratie Van Wcedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Paula van Alphen morgen met kinderkoor naar doop van prinsjes DE GEKOZEN BURGEMEESTER sSm Tweede Wisobeurs in september V.V.V.-nieuws Het oog gericht op üajans grote misrekening Jaarverslag Raiffeisenbank Autoverlichting-controle SOESTEB ((TQURANT I IJ 11 Iedere dinsdag en vrl|d»« Abonnement per kwartaal 3,75. Buiten Soest per kwartaal f6,75 Verschijnt iedere dinsdag en vrjjdag Het kinderkoor van Paula van Alphen, doorgaans optredend onder de naam „De Schellebellen, is uitgenodigd om zaterdag aanwezig te zijn en tevens mu zikale medewerking te verlenen bij de doopplechtigheid van de prinsen Con- stantijn en Bernhard, zoons van de prinsessen Beatrix en Margriet. De plechtigheid wordt morgenochtend in de Domkerk te Utrecht gehouden. De dienst zal worden geleid doo., ds. H. J. Kater, Nederlands Hervormd Predikant te Amsterdam, en prof. dr. H. Berkhof, Nederlands Hervormd predikant te Lei den. Radio en televisie zullen reportages van de plechtigheid uitzenden. Van het in totaal 140 kinderen omvat- In een maatschappij die zich in een voortdurende voortgaande evolutie be vindt, waarin zelfs als conservatief ge brandmerkte regeerders de evolutie op gang houden en de sociale verlangens in algemene zin grotendeels zijn ver wezenlijkt, is het voor sommige poli tieke partijen niev zo eenvoudig om een programma op te stellen dat nog spreekt tot de kiezers. Kiezers die 'n beetje alert zijn geworden voor al het politieke ge doe waar ze aanhoudend mee gecon fronteerd worden, die regeringen van links, van rechts en van 't midden hebben zien komen en gaan zonder dat er een opmerkelijk verschil in resulta ten aan viel te ontdekken en waarvan een groot deel dan ook zegt: „of je nu van de kat of de hond gebeten wordt, dat maakt geen verschil". Dus zoeken partijbestuurderen naarstig naar nieuwe punten in de hoop dat die een flink aantal kiezers weer zullen aan spreken. De nog jonge partij D '66 be gon in haar programma op te nemen een gekozen, tegelijk met de verkiezin gen aangewezen ministerpresident. Dat is in ons veelzijdig politieke wereldje, dat altijd op zoek is naar en dus lang praten moet over een voor ieder aan vaardbaar compromis, niet gauw te ver wezenlijken. Andere partijen, die ook nieuw willen doen, namen dat punt dus maar niet zo gauw over. Maar goed, als het dan de minister-pre sident niet kon zijn, wat zou men dan denken van de gekozen burgemeester? Ook dat bracht D '66 naar voren en ja hoor, om bij de vernieuwing niet achter te blijven, dat leek tenslotte de Partij van de Arbeid ook wel wat. Een burgemeester staat veel dichter bij de mensen dan een minister-president, zo'n punt slaat dus ook gemakkelijker aan. We hebben in ons democratisch be stel de gekozen burgemeester nooit ge kend, hij wordt benoemd door de Kroon oftewel de regering, nog nader door de minister van binnenlandse zaken. Maar, zegt men, dat past niet meer in een zo mondig geworden samenleving. Die moet het recht hebben om zelf zijn burge meester te kiezen. Dat is een verder gaande democratisering, en een opval lend nieuwtje om bij het kiezersvolk mee aan te komen. Wat lijkt vanzelfsprekender dan dat de ingezetenen van een plaats hun eigen burgemeester zelf kiezen. In sommige andere landen in west-Europa gebeurt dat toch ook! Men vertelt er dan echter niet bij, dat in die andere landen de funktie van de burgemeester een geheel andere is. Bij ons behoort mede tot de taak van de burgemeester om zich vol ledig toe te leggen op een bestuur van alle gemeentelijke aangelegenheden, zich intens te bemoeien met alle nieuwe plannen, zijn gemeente voort te stuwen in de vaart van de moderne maatschap pij, een promotor te zijn voor de ge meentelijke belangen. In landen waar de burgemeester geko zen wordt, is zijn funktie echter veel meer een representatieve en berust het grootste deel der gemeentelijke belan gen bij een hogere instantie. Wanneer wij hier ook tot het systeem van de gekozen burgemeester zouden overgaan, dienen we tevens zijn funktie, zijn be moeiingen te veranderen. In het huidi ge systeem zou de gekozen burgemees ter afhankelijk dus louter van de politieke meerderheid niet passen. En welk een extra politieke strijd zou dit in ons zo verdeelde volk niet ople veren. Wat zou het aanzien zijn van de met een krappe meerderheid gekozen burgemeester, vooral bij allen die niet op hem stemden? Hij kan natuurlijk ook slechts voor een bepaalde periode ge kozen worden, ze,., vier jaar. Dan wéér die strijd om een herverkiezing en over een aantal andere kandidaten? Aannemende dat we tevens de funktie van de burgemeester veranderen zon der dat is het bepaald onmogelijk, zou het tot een grote flop kunnen leiden zouden we dan beter uit zijn? In de steeds ingewikkelder wordende maat schappij wordt ook van het gemeente bestuur een steeds zakelijker ingesteld beleid gevergd. We zullen meer behoefte krijgen aan de specialist op gemeente lijk terrein, de man die ervoo" gestu deerd of anderzins ervaring voor heeft opgedaan. De man die van de kleine naar de grotere gemeente kan promo veren om daar met zijn reeds opgedane ervaring de zaken nog beter te kunnen helpen stuwen. Met een ander systeem, waarbij dus sommige verantwoordelijkheden naar boven, naar een hogere instantie zouden verschuiven, ".ienen we juist niet de de mocratisering, integendeel. Het argu ment van de democratisering is daarom onjuist. Het is natuurlijk wel een heer lijk nieuw stuntje, om de argeloze kie- ïer emotioneel mee te pakken, maar méér inhoud heeft het ook niet. Iets nieuws moet ook wel iets beters zijn! tende koor zullen er morgen zestig mee mogen naar Utrecht; zestien kinderen van zes tot acht jaar lopen mee in de stoet. Hun ouders hebben een uniforme kleding voor de kinderen gemaakt. De meisjes lopen mee in rosc er. rode jurk jes, de jongens in lange broeken en trui en van gelijke kleur. Paula van Alphen kan zich niet voor stellen, dat er ouders zullen zijn, die boos of teleurgesteld zijn omdat hun kinderen er zaterdag niet bij kunnen wezen. „De kinderen maken stuk voor stuk al zovéél mee. Een optreden voor radio of televisie is voor de kinderen en ook hun ouders al heel gewoon. Er is werkelijk geen kind, dat ook maar iets te kort komt. In dat opzicht zijn ze wel een beetje verwend, vergeleken bij kin deren van andere koren. Ze zullen later ongetwijfeld nog wel eens aan deze tijd terugdenken". Niettemin heeft Paula van Alphen voor morgen zelf een selectie naar'kwaliteit moeten maken. „De kinderen betalen bij mij echter geen contributie, dus de ou ders zullen nooit kunnen zeggen: „en waarom mijn kind niet? Ik betaal er toch ook voor?" Maar gelukkig komt dat vrijwel nooit voor. De ouders weten net zo goed als de kinderen, dat de leden van het koor in geen enkel opzicht iets tekort komen. De een gaat wel eens wat vaker mee dan de ander, omdat de een nu eenmaal bijvoorbeeld wat beter geschikt is voor een televisie-optreden, terwijl een ander misschien wat staat te frunneken tij dens het zingen en beter bij een radio uitzending kan meedoen. Het zingen moet overigens volledig een liefhebberij van de kinderen zijn. Ik voel er niets voor om hier sterren te gaan kweken", aldus Paula van Alphen. Solopartijen worden ook zoveel moge- lijk door verschillende kinderen ge zongen. Vaak weten ze tot kort voor de uitzending niet, wie de solopartij moet zingen. „Op deze manier voor kom je rivalieit en sterallures. Ik eis alleen van ze, dat ze regelmatig de re petities bijwonen. Voor de kleintjes van zes tot acht jaar is dat iedere maandag na schooltijd en voor de ouderen van acht tot twaalf jaar op dinsdag. Af en toe kom er wel eens een extra repetitie bij. De repetities en uitvoerin gen vinden na schooltijd plaats. Vroe ger heb ik wel eens voor een optreden vrij gevraagd voor de kinderen, maar daar begin ik liet meer aan. Aan het- gen niet buiten schooltijd kan, doe ik niet mee. Ik heb er al eens twee goede televisieprogramma's voor moeten wei geren". Niettemin heeft zij maandag van deze regel moeten afwijken, zij het bij uit zondering, want toen vonden de repe tities in de Domkerk plaats. Begin ja nuari kreeg Paula van Alphen c'e uit nodiging voor de doopplechtigheid. Aan vankelijk mochter niet meer dan der tig kinderen meekomen, maar na over leg met ds. Kater zijn het er tenslotte toch nog zestig geworden. Sinds half januari bereiden do Schelle bellen zich od de dooDplechtigheid voor. Tussen de Engelse hymrie en andere religieuze liederen door won het koor enkele dagen geleden nog even een prijs met een carnavalsliedje, ofschoon der gelijke uitingen van muzikaliteit door gaans niet tot het repertoire van „De Schellebellen" beheren. Iedere commer cie is Paula van Alphen vreemd. „Het moeten muzikaal verantwoorde liedjes en bovendien ook kinderliedjes blijven", vindt zij. Het optreden voor een radio- of tele visieprogramma blijkt, iedere keer weer een evenement te zijn voor de kinde ren. „Ze zijn in de studio's dan uiter mate hanteerbaar. Ik heb vrijwel nooit last. met ze. Bovendien weten ze. dat j wie wel lastig of vervelend is, de vol gende keer niet meer mee mag." De Schellebellen treden in verschillen de samenstelling regelmatig op voor Swiebertje, voor het K.R.O. dinsdagmid- dagnrogramma, voor de jeugd van Wim Kwint, waarin wekelijks één of twee liedjes worden gezongen en elke veer tien dagen in „Tussen twaalf en twee", waarin na het onderdeel „Raden maar" altiid twee liedjes de ether in worden gestuurd. Daarnaast worden platen voor veelal instructieve doeleinden gemaakt en in cidenteel medewerking verleend aan te levisieprogramma's. Zo heeft het koor gezorgd voor alle liedjes in de Swie- bertjes-uitzendingen (op één na) en het liedje, waarmee iedere dag weer „De Fabeltjeskrant" begint. „Een moeilijkheid is wel eens, om steeds maar weer aan nieuwe liedjes te komen", constateert Paula van Alp hen, die er niettemin steeds weer op nieuw in slaagt om een fris en origi neel repertoir te brengen. -Ti •3 Naast haar drukke werkzaamheden voor De Schellebellen heeft Paula van Alphen zitting in de jury, die de inzen dingen beoordeelt van de zangwedstrijd van de K.R.O. voor scholen. Dit. jaar nemen er niet minder dan 600 schol» n De overweg in de Kolonieweg, gezien vanaf de Eikenlaan, vyftig jaar geleden Dezelfde plaats nu Paula van Alphen, „een kinderkoor dat uniek is in Neder land" aan deel. „Het is een omvangrijk en vermoeiend werk om al die inzendin gen- te beoordelen, maar ontzettend leuk". Ondanks haar al wat gevorderde leeftijd is Paula van Alphen niet van plan om de zangkunst binnenkort vaarwel te zeggen. Van 18 tot en met 26 september zal wederom een Wiso huishoudvoorlich- tingsbeurs worden georganiseerd. De Soester Wiso-winkeliers zullen gedu rende deze periode dus weer hun arti kelen tentoonstellen en demonstreren. De organisatie van dit gebeuren is ook nu weer opgedragen aan het Organisa tiebureau voor beurzen en tentoonstel lingen „Orbeto" te Amsterdam. De „Wiso '70" zal nu niet meer in een grote tent worden ondergebracht, doch in twee houten tentoonstellingshallen. Ook deze Soester beurs zal ongetwijfeld voor de Soester middenstand haar vruchten afwerpen. Om met Wim Kan te praten: ,,'t was me het wintertje wel!" Maar heerlijk om de kinderen in die dikke wollige sneeuwmassa's te zien dartelen en hoe schilderachtig die ou de Soester boerderijen met hun be suikerde daken, waartegen de rood- paarse kleur van de stenen onderbouw het zo goed deed. Ja... nu zien we weer eens hoe mooi ons Soest nog steeds is, ondanks de nieuwbouw met de vele opgetrokken flats. De Natuurwacht „Eemland" gaat het er weer eens op wagen. Met een paar flinke stappers aan de voeten gaat de toch dit maal langs de Eem. De start is om 14.00 uur op het markt plein achter ons VVV kantoor. U kunt de bekende telefoonnummers 5473 of 2877 bellen, liefst tussen de middag (12-13.30 uur) wanneer U onzeker mocht wezen over het doorgaan van deze excursie. Maar, de Natuurwacht is nogal een moedige vereniging, dus tegen een modderspatje wordt niet op gezien. Onze nieuwe toneelvereniging „Het Veenmasker" herhaalt de voorstelling op vrijdag, 20 februari. U kunt er nog heen, wanneer U wilt kennismaken met de spelers en hun prestaties. Shetland Pony Park te Slagharen zond gloednieuwe folders. In korte tijd heeft dit park zich enorm uitgebreid. Het is een heerlijk rekreatieoord geworden met vele attrakties op gebied van sport en spel. Dit informatie-materiaal ligt op U te wachten, wanneer U belang heeft bij meerdere inlichtingen. En dan nog even Uw herinnering wak ker geroepen door de mededeling, dat op de zondagmiddagen de kinderen steeds kunnen genieten van het poppen theater in het gebouw Steenhof f straat 46. Aanvang 15.00 uur. Toegangsprijs 1,50. Ook de ouders zijn welkom. Misrekeningen van allerlei soort heb ben de toestand in het nabije oosten zo gevaarlijk gemaakt als ze nu is. En het heeft er de schijn van of de misrekening van Israëlische piloten bij Caïro. die een metaalwarenfabriek in de as legde en een zeventig burgers liet leve kost te, een der ergste is in de lange reeks. Het is hierbij niet van belang meer of het inderdaad een vergissing wa: dat is wel waarschijnlijk: laagvliegend mei zeer snelle toestellen bombarderen laat elke fout ook een grote fout worden en in Viëtnam worden op die manier wel Amerikan.n door Amerikanen ge bombardeerd. Maar het gaat erom of in de Arabische wereld geloofd zal worden dat het inderdaad maar een betreurens waardige en betreurde fout is geweest. Die kans is niet zeer groot. De treiterende en pijnlijke bombarde menten in de buurt, van Caïro hebben kennelijk als doel Nasser te dwingen. Hij kan het informeel opgezegde be stand met de Israëli's weer in acht gaan nemen. Hij kan als reactie volop logen de Israëli's in het geweer komen, ge noopt door de publieke opinie, waarbij de kans groot is dat de sinds de juni- oorlog weer opgebouwde Egyptische luchtmacht weer eens wordt vernietigd. Een derde effect kan zijn dat Nasser ten val wordt gebracht door boze militairen en burgers die al die vernederingen niet meer slikken. Het ziet er niet naar uit dat een van deze berekeningen op zal gaan. Veeleer hebben de Israëli's gratis Nasser van dringende argumenten voorzien om in Moskou te eisen dat hij de modernste MIG-jachtbommenwerpers krijgt, die in staat zouden kunnen zijn om de Israë lische sunerinriteb in de lucht weer te niet te doen, En Israël leverde de slecht ste argumenten voor de Verenigde Sta ten om half en half beloofde Phantoms ook inderdaad te leveren. Behalve dat op deze manier gestimu leerd wordt dat de strijd intensiever en grootscheepser wordt, is ook nieuwe im puls gegeven aan de haat die de strijd aan de gang houdt. Het bombarderen in de buurt van Caïro, zelfs zonder ver gissingen, lijkt een van de grootste mis rekeningen tot dusver in een stuk his torie dat van misrekeningen aan elkaar hangt. KANTMAN Dezer dagen verscheen het jaarverslag over 1969 van de Raiffeisenbank t« Soest. Het verslagjaar is voor de bank een heel belangrijk jaar geweest, waar in daarenboven goede resultaten konden konden worden behaald. De uitbreiding van louter spaarbank tot een volledig geouttilleerde handelsbank maakte het noodzakelijk zowe'. op het gebied van de personeelsbezetting als op dat vail de accommodatie ingrijpende maatre gelen te nemen. Een van de belangrijk ste exponenten vormde van volledige automatisering van de administratie, waardoor het mogelijk is geworden een snel groeiend aantal boekposten (1968: 147.000 1969: ruim 225.000) zon der stoornissen te verwerken. Het balanstotaal nam toe tot ƒ32.720.974,54 (v.j. ƒ28.440.277,06). Op merkelijk is hierbij de toename van de spaargelden met 3.859.701.,70 tot 27.395.100,94 en de snelle groei in 't aan tal lopende rekeningen en salarisreke ningen. Het rekeningcourantverkeer neemt hand over hand toe. Aan de debetzijde van de balans valt de stijging van de post „voorschotten" tot 17.600.227.95 op. De genoemde cij fers vormen een afspiegeling van de groei van de gemeente Soest, welke groei in de komende jaren nog zware eisen aan de liquiditeit van de bank zal stellen. De vraag naar hypotheken en kredieten in rekening-courant houdt on verminderd aan, waaruit wel blijkt, welke vertrouwde plaats de bank in de Soester gemeenschap inneemt. Door de bouw van het nieuwe bijkan toor aan de Koninginnelaan en de in 1969 uitgevoerde vergroting en moderni sering van het hoofdkantoor aan het Kerkplein nam de post „gebouwen" toe van ƒ60.000,tot ƒ455.000,In de loop van dit jaar hoopt de bank een nieuw bijkantoor aan de Smitsweg in het Soesterveen te bouwen, ter ver vanging van het thans daar geplaatste houten noodgebouw. Het in kleurendruk uitgevoerde verslag bevat naast een staafdiagram ook nog een aanvullend overzicht met betrek king tot diverse bijzonderheden. Het aantal spaarrekeningen steeg tot ruim 10.580 en het aantal lopende rekenin gen tot 1706. De reserve-positie van de bank kon door verrichte dotaties verder worden versterkt, zodat ook op dit terrein van een gezonde instelling kan worden ge sproken. De controle-actie op de verlichting van motorvoertuigen, die door de A.N.W.B. sedert dinsdag j.1. in Soest wordt uitge voerd, kan zich, ondanks de minder gunstige weersomstandigheden, in een redelijke belangstelling verheugen. Bij de controle is wel gebleken, dat veel lichten van auto's niet juist waren afgesteld. Zij, die van deze service van de A.N.W.B. alsnog gebruik willen maken, kunnen dit heden nog doen tot 19 uur en morgen (zaterdag van 9.30 tot 16 uur. De standplaats is aan het Efriflje bij het busstation.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1