van del ven i NMB m Uit de Soester gemeenteraadsvergadering RAAD SUBSIDIEERT TOCH VERPLAATSING KONINKLIJK TOLHUISJE HET NIEUWE GEZICHT VAN DE FIETS TON STMEMHI0E ncurai wDPf-N SOEST EN SOESTERBERG IN OUDE ANSICHTEN WAAROM IS DE AARDE ROND, PA? ookvoor woningkrediet welikme thuis bijdenmb GEYTE^RFEK Het ondergrondse Vrij Nederland herdrukt FRANS BOSMAN FRANS BOSMAN Een gedenkboekje Viering bevrijdingsdag ZOJUIST VERSCHENEN FRANS BOSMAN Uitbreiding van Soesterberg FRANS BOSMAN wnKluwtijdmee-ganaurdenmb! D '66 houdt openbare discussieavond Hypotheken Antofinaneiering Persoonlijke leningen Kerkconcert FRANS BOSMAN Drogisterij-parfumerie Kraal gaat verbouwen Politiebureau 4-4-4-4 Telef. Brandweer 3-3-3-3 Natuurwacht-wandeling Jaarvergadering „Vogelvreugde" FRANS BOSMAN Betreurenswaardig gesol met eigendom men van H. M. de Koningin noemde woensdagavond de heer M. de Groot (Binding Rechts) de wijze, waarop de raad een voorstel had gekregen voor de verlening van een subsidie voor de verplaatsing van het tolhuisje aan de Biltseweg. REPARATIE aan alle merken radio en televisie Speciale service-wérkplaats Na 7 uur 6256 In verband met de verbreding van de Biltseweg en de reconstructie van het kruispunt Trier moest het op de Monu mentenlijst staande tolhuisje (eigendom van de koningin) het veld ruimen, maar op last van de Minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk weer herbouwd worden. Daardoor verhuisde het tolhuisje van Baarns naar Soester grondgebied en draaide Soest ineens voor de financiële consequenties >p in de vorm van een subsidie, die dan wel ver goed zou worden middels een verf ij- mngsregeling, maar waarvan het rente verlies volgens de eerste opvatting en van de raad toch voor de gemeente Soest zou komen. En daar voelde men helemaal niets voor. Enerzijds meende men tijdens de behandeling in de vo rige raadsvergadering, die hier ook een financiële taak voor Baarn zag, maar ook was men van oordeel, dat de ver plaatsing van het tolhuisje in verband stond met de reconstructie van de weg en de kosten van verplaatsing dan ook maar in de reconstructiekosten ingecal culeerd moesten worden. De afgelopen maand zijn B. en W. de juiste procedure nog eens nagegaan, waarbij is gebleken, dat de verlening van de subsidie (voorgesteld werd een bedrag van ƒ25.800,de gemeente de eerste negen jaar wel geld kost, maar dat na die periode alle kosten verrekend zouden zijn. Ondanks het feit, dat er voor de gemeen te geen verdere nadelige consequenties aan de verlening van de subsidie bleken vaste te zitten, meende de heer De Groot vanwege de bureaucratische wijze, waarop met eigendommen van de ko ningin is gesold, tegen het voorstel te moeten stemmen. Ook nu bleek hij van oordeel, dat de kosten ten laste van de provincie (die het verbeteringsplan heeft uitgevoerd) moeten komen. De gevonden oplossing vond hij meer een spitsvon dighid van een provinciaal ambtenaar. De heer J. K. de Bruin (V.V.D.) vond, dat er in vergelijking met het eer ste voorstel niets veranderd is. „De fractie van de V.V.D. is het niet be gonnen om de financiële aspecten van de zaak. Het gaat ons om het principe", zei hij. De heer De Bruin meende, dat hier ten onrechte de Monumentenwet is gehanteerd. Ook hij meende, dat de kosten volledig bij die voor de re constructie ingecalculeerd moest worden. Mevr. S. M. Polet-Musler (P.v.d.A.) meende, dat de raad nu wel een beter inzicht had gekregen in de hele proce dure en de financiële consequenties daarvan. „Als de ene overheid de andere helpen kan, moet zij dat niet laten", meende zij. De heer J. Hom (K.V.P.) had liever ge zien, dat ook Baarn bij de zaak be trokken was geweest. Ook hij kon zich niet met het voorstel verenigen. De rest van de fractie overigens wel. De heer J. R. van Poppelen hoopte echter wel, dat de raad bij een volgen de gelegenheid vroegtijdiger zou worden ingelicht. Het feit, dat aangetoond was, dat de gemeente er financieel geen schade van ondervindt, was voor hem ditmaal voldoende om wel met het voorstel in te stemmen. KLEURENTELEVISIE Blaupunkt vanaf 1.698,— Dealer Blaupunkt, Philips, B O I Telefoon 3367 Amallaiaan 19-21 Telefoon 0S1S4-O23 V/ie zich verdiept in de ontwikkelings geschiedenis van de fiets, zal ontdek ken dat de hedendaagse fiets berust op liet principe van de veligheidsfiets, die in de tachtiger jaren van de vorige eeuw door de Engelsman Starley werd gebouwd en verbeterd. Het principe van de twee gelijke wielen en de krachtoverbrenging door middel van een ketting op het achterwiel bleef gehandhaafd. Wie echter meent dat daarna aan de fiets niets veranderde, slaat de plank mis. De fiets is wel de gelijk anders geworden en verandert nog steeds. Een lange reeks van tech nische verbeteringen heeft in de loop van vele jaren plaats gevonden. Vaak waren dat weinig opvallende toepas singen, die daarom wellicht minder aandacht hebben gekregen dan zij ver dienden. Vooral na de tweede wereldoorlog heeft de fiets een geheel nieuw gezicht ge kregen. De fiets is lichter geworden en vooral ook veiliger. De vroeger zo ge vreesde voorvorkbreuken behoren ge heel tot het verleden, de thans in de handel zijnde banden zijn veel beter geworden waardoor de kans op een lekke band kleiner is geworden. Revolutionair was de komst van de mi- nifiets - wel en niet opvouwbaar of demontabel - met kleine wielen en ge makkelijk te verstellen stuur- en za delhoogte, waardoor dit type fiets door gezinsleden van verschillende lengte kan worden gebruikt. De lage instap bij de minifiets wint ook veld bij andere modellen, evenals het gebruik van vier kante inplaats van ronde buizen. In Amerika is bij jonge mensen de „high- riser" zeer sterk in trek; de fiest met het hooggeplaatste, langgerekte stuur. I-Iet is niet onwaarschijnlijk dat dit model ook in Nederland een markt zal veroveren, evenals de op de fietsen ge monteerde zadels in de vorm van een een wat uitgedijde banaan. Vat zadels betreft, het rokzadel voor 'e damesfiets moet zeker genoemd wor- len als een praktisch model waardoor moeten in rok of mantel kunnen wor den vermeden. Gloednieuw is de Ne derlandse vinding om een fiets met rolaandrijving te construeren; een fiets die overigens nog niet in de handel is. In Duitsland werd een interressante poging ondernomen met een fiets met een reuzentandwiel, waarmee gemak kelijk snelheden van 50 kilometer per uur kunnen worden bereikt, zonder dat dit extra energie van de berijder zou vragen. Zo blijft men aan het experi menteren om de fiets bij-de-tijd te la ten zijn. Van tijd tot tijd komt iets opzienbarends naar voren: de vouw fiets en minifiets bewijzen dat- Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck meende in tegenstelling tot de heer De Bruin, dat de monumentenwet wel juist was toegepast. „Het betreft hier een gebouw, dat op de monumentenlijst staat. Teen bleek dat voor de uitvoering van de wegreconstructie het tolhuisje in de weg stond en gesloopt moest wor den, heeft men daartoe de minister van C.R.M. om toestemming moeten vra gen. Die toestemming is onder een aan tal voorwaarden op grond van de mo numentenwet verleend. Dat is een heel normale procedure. Volgens de gewone spelregels betaalt de gemeente dan een deel van de kosten. En omdat die kos ten in sommige gevallen wel eens hoog kunnen oplopen, worden ze via een ver fijningsregeling weer vergoed. Het enige ongebruikelijke is, dat de ene ge meente een monument van de andere krijgt toegeschoven", aldus de burge meester. De heer Van Poppelen vroeg zich af, of de monumentenlijst voor Soest mis schien aan herziening toe was. Wel licht zouden er enkele monumenten ge schrapt kunnen worden. De voorzitter maakte hem echter duide lijk, dat dat een zaak is, die niet tot de bevoegdheid van de gemeente(raad) behoort. De eigenaar kan de minister eventueel om toestemming voor ver bouwing, sloop of afvoering van de lijst vragen. Het voorstel tot verlening van een subsidie van ƒ25.800,in de her bouwkosten van het tolhuisje werd ten slotte met 13 tegen 7 stemmen aangeno men. Tegen waren de fracties van de V.V.D. en Binding Rechts en de heer Hom (K.V.P.) Bezwaren had Binding Rechts ook te gen het beschikbaar stellen van het ge denkboekje „Een paar minuten is het stil" van Pierre Jansen voor de leerlin gen van de eerste klassen van de mavo- scholen in verband met de viering van de bevrijding, 25 jaar geleden. De heer De Groot meende, dat in tegen stelling tot twee andere boekjes, die aan andere klassen worden gegeven', de geestelijke achtergronden van het ver zet onvoldoende tot uiting komen. „Onze bezwaren betreffen niet zozeer hetgeen in het boekje staat als wel hetgeen er speciaaladres in ruime sortering binnen-en buitenlandse Laanstraat 39 Soest Tel. 3378 juist niet in staat", aldus de heer De Groot, die daarbij in het bijzonder doelde op het verzet, dat werd gepleegd uit een religieuze overtuiging. Uit een krabbeltje op de offerte had hij boven dien kunnen ontcijferen, dat ook de schoolhoofden het boekje kennelijk min der geschikt vonden. Mevr. Polet zei het te betreuren, dat de heer De Groot het verzet terugbracht tot dat van een bepaalde groep mensen. „Naast mensen, die uit evangelische overtuiging verzet hebben geboden, zijn er ook vele geweest, die dat op grond van andere inzichten hebben gedaan. De heer De Groot doet deze groep men sen duidelijk tekort." Wethouder De Haan meende, dat ver schillende auteurs de oorlog en het verzet ook anders beleefd zullen hebben en er derhalve >ck een wat andere vi sie op geven. „Daaruit mag men ech ter niet concluderen, dat het ene boek je vollediger of beter is dan het andere. Er is bij het boekje van Pierre Jansen zeker geen sprake van een mindere wij ze van benadering", meende hij. Dit boekje zal naar zijn mening misschien nog wei beter bij de jeugd overkomen dan de beide andere. Ook de heer Westra (V.V.D.) achtte het onjuist, om op het verzet een bepaald accent te leggen. Zijn fractiegenote mevr. Oranje wilde tenslotte weten, welke concrete plajinen er reeds be staan voor de viering van de bevrijding. De heer De Groot zei in antwoord op de aan zijn adres geleverde kritiek, dat men uit zijn woorden niet mocht op maken dat hij minder waardering zou hebben voor mensen, die uit een andere religieuze overtuiging aan het verzet hebben deelgenomen. „Er zijn echter bepaalde geestelijke achtergronden ver zwegen en dat geeft blijk van een kwa lijke mentaliteitsverandering", aldus de heer De Groot. Overigens stemde hij toch in met het beschikbaar stellen van een krediet van ƒ5000,voor de ver spreiding van de drie boekjes, waaron der ook het omstreden. Burgemeester Bentinck deelde mede, dat wel reeds voorbereidingen worden getroffen voor de viering van de vijfde mei, maar dat concrete plannen hem nog niet bekend waren. Wel zullen de fes tiviteiten groter worden opgezet dan in andere jaren. Dit is één van de ruim 150 fraaie afbeeldingen uit dit zojuist verschenen boek. Het werd samengesteld door onze plaatsgenoot E. Heupers, auteur van o.a. „Beeld van Eemland". Een boek om uzelf en anderen cadeau te geven. U bent van harte welkom om deze mooie uitgave vrijblijvend in te zien bij BOEKHANDEL J f G. J. WESSELS Soesterbergsestraat 53 - Tel, 2419 - Soest KOELKASTEN (zeer lage prijzen) BoSch, Zanussi, Indesit, Marijnen, Telefoon 3367 De heer C. Verheus heeft woensdag enkele schriftelijke vragen gesteld met betrekking tot de nog steeds niet op gang gekomen uitbreiding van Soester berg. „Hoewel het college reeds meerde re malen in de openbare raadsvergade ringen heeft toegezegd, het voornemen te hebben om voorstellen tot onteige ning bij de raad in te dienen, is daar tot nu toe nog steeds geen gevolg aan gegeven". De heer Verheus wilde dan ook weten, in welk stadium deze voor stellen zich bevinden en wilde tevens een uitspraak over de oorzaak van de trage gang van zaken. De burgemeester wees hem erop, dat vanuit de raad altijd wordt aangedron gen op een zo lang mogelijk overleg om tot een minnelijke regeling te komen. „Ditmaal hebben wij eens veel geduld gehad, maar nu heeft langer wachten geen zin meer". De onteigeningsplannen zijn bijna klaar. Een onzer lezers stelde ons de vraag of wij hem de volledige tekst kunnen gever van het liedje „Waarom is de aarde rond, pa Dit liedjes van Clinge Doorenbos is getiteld „Vragen, staat vrij". De tekst is Waarom is de aarde rond Pa Waarom is hij niet vierkant Waarom gaat de zee niet verder dan precies tot aan het strand Pa, hoe komt het, dat een visje onder water toch niet stikt En hoe komt het, dat de gangklok als hij stuk is niet meer tikt Waarom schijnt de zon nooit 's nachts eens Waarom trouwde u met ma En hoe komt nou toch oom Hendrik aan zo'n glad, kaal hoofd, zeg Pa Toen de ooievaar mij bracht pa, waren ma en u toen thuis Waarom bracht hij mij bij u, pa En hoe kwam hij 's nachts in huis Groeit er aan een appelboom nooit eens per ongeluk een peer Waarom heet mammie mevrouw en waarom bent u een meneer Als u in een vliegmachine eens heel hoog de lucht in ging en de aarde zou vergaan pa, hoe kwam u dan uit dat ding Zijn. de arme jongens 's winters zonder winterjas niet koud Krijgen die van Sinterklaas niks Zijn die jongens dan zó stout Pa, waarom ben ik geen zusje Hebt u ook wel eens gehuild Als ik u niet was bevallen, had u mij dan weer geruild Waarom draagt men zwarte kleren als men in de droefheid zit Zijn ze 's nachts dan niet bedroefd pa Hun hansoppen zijn toch wit Word ik later ook soldaat pa Of denkt u dat het niet hoeft En als ze me dan eens raken, zijn jullie dan erg bedroefd Paps, Jan van hiernaast vertelde, dat de Sint nooit heeft bestaan En dat u voor Sinterklaas speelt met een Sinterklaaspak aan Speelt u heus voor Sinterklaas, paps, is dat nou echt eerlijk waar Dan speelt u beslist ook zeker voor Paashaas en ooievaar. Houdt oom Jan zoveel van dropjes, snoepjes en van chocola Waarom zei u 'n poos geleden zó, dag ouwe snoeper, pa Pa, hoe komt er elke morgen nieuwe melk in een koe En waar groeien de sigaren En waar gaat de rook naar toe Als ze een atoombom gooien, mag dat van de Lieve Heer Toen u gister op uw duim sloeg, pa, wat zei u toen ook weer Had ik al direkt een broek aan en een buisje en een jas Toen de ooievaar mij bracht, pa, hoe wist u, dat ik het was Als een kip een ei gaat leggen, hoe krijgt hij het kapje dicht Waarom smeert ma, als ze uitgaat, rose meel. op haar gezicht Pa, u zei dat toen u klein was, u nooit stoute dingen dee, Dat u in uw jeugd nooit jokte - wanneer begon u daar dan mee •Volautomatische WAS AUTOMATEN ƒ548,— (5kg) Telefoon ,3367 Bij de NMB voel ik me niet alleen op m'n gemak als ik geld kom brengen, maar ook als ik geld kom vragen. Laatst bijvoorbeeld, een woningkrediet om thuis een moderne keuken te verzorgen. Kijk, bij zo'n gelegen heid merk je hoe prettig het is de NMB als bank te hebben. De mensen zijn er voor komend, nemen de tijd die nodig is om een en ander uit te leggen, vertellen precies het verschif tussen een persoonlijke lening en een woningkrediet. Een woningkrediet is er b.v. voor alle verbeteringen In en aan het huis. Zoals een moderne keuken of een bad kamer of centrale verwarming. Voor meubels, stoffering etc. dient een persoonlijke lening. Het bedrag dat ik nodig had was 4000,-. Wilde ik dat terugbetalen in 3 jaar dan was de aflossing per maand 129,07. Zou ik er 5 jaar over willen doen dan 84,99 Per maand. Enfin, je kunt veel kanten op bij de NMB. Ook als het om woningkrediet gaat. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voeltl De afdeling Soest van D '66 zal op dinsdag 24 februari, om kwart over acht een openbare discussieavond hou den in de zaal van de openbare lees zaal en bibliotheek aan de Albert Cuyp- laan. Voor de pauze zal een toelichting gegeven worden op het provinciaal pro gramma van D '66 door de Soester kan didaat voor de provinciale staten, de heer K. P. B. Allard (nr. 2 op de lijst) en door drs. P. Singelenberg (nr. 5 op de lijst). Na de pauze zal door drs. H. M. Jonker, voorzitter -van de werkgroep Gemeen tepolitie D '66 in Soest een korte inlei ding worden gehouden over het gemeen teprogramma. Daarna zal gelegenheid worden gege ven voor discussie in groepsverband, waarbij een ieder zijn vragen of sug gesties inzake het programma naar vo ren kan brengen bij de diverse werk groepleden. ASSURANTIËN ANNO 1358 Be"thovenlaan 13 - Baarn - Telef. 3879 "ij vernemen gaat ter gelegenheid v 'e 25e herdenking op 4 en 5 mei p f van verzet en bevrijding bij de Bprrnse uitgeverij Het Wereldvenster een herdruk in facsimile verschijnen van de belangrijkste nummers en blad zijden van het in de jaren 1940/1945 illigaal verschenen verzetsblad Vrij Ne derland. Dat van de in die donkere jaren ver schenen bijna 1200 ondergrondse bladen en blaadjes thans Vrij Nederland her drukt wordt, is voornamelijk omdat het een der oudste en belangrijkste verzets bladen geweest is bovendien door. zijn naam een symbool van een vrij Neder land. Deze documentaire uitgave wordt inge leid door Mr. A. H. van Namen, voor zitter van de Stichting 1940/1945 en zelf een der oudste leden van Vrij Ne derland uit Wereldoorlog II. Uit de of ficiële monografie „De ondergrondse pers" is bovendien de uitvoerige geschie denis van Vrij Nederland opgenon#>n. zoals deze destijds door Lydia E. Win kel t is te boek gesteld. De uitgave verschijnt in samenwerking met Vrij Nederland, waarvan de hoofd redactie en enkele redacteuren de keuze der opgenomen nummers hebben ge maakt. waarvan een verantwoording achterin het boek zal worden gepubli ceerd. Het concert van de maand februari In de Oude Kerk te Soest is vastgesteld op donderdag 26 februari en zal wor den gegeven door het Hervormd Jeugd koor o.l.v. Maarten Kooy. Na de uit voering in november j.1. en de opname voor de N.C.R.V. in januari van de Hohe Messe van J. S. Bach heeft het koor een prachtig a capella programma in gestudeerd. De modernen worden vertegenwoordigd door de Deutsche Messe van .Tohann Nepomuk David, een voortreffelijk voor koor gecomponeerd werk. De „oudste" comnonist op het program ma is Josouin des Prés, waarvan twee bijzonder rijke motetten worden gezon gen, n.1. „Ave Christe immolate" en het 6-stemmige „Praeter rerum seriem". Dit laatste motet was door zijn onwaar schijnlijk ingewikkelde polyfonie in Jos- quins tijd al beroemd. Muziek dus. die u daardoor weinig op concerten kunt beluisteren. Uit Engeland stammen de anthems ..O clap your hands" (Ps. 47). een 8-stem- mig „Full anthem" van Orlando Gib bons (1583-1625). en „O vos omnes" van de hand van Richard Deering. Het zijn typisch engelse stukken uit het eind van de 16e eeuw. De romantiek wordt niet vergeten door de vertolking van twee „Geistliche Ge- sange" van Max Reger, waarvan vooral het „Der Mensch lebt und bestehet nur eine kleine Zeit" (8-stemmig dubbelkoor) bijzonder fraai is. Maarten Kooy zal bij de verschillend® werken een toelichting geven, zodat u ten volle van de gezongen composities zult kunnen genieten. Verder snel en de organisten Jan Jan sen en Christine Kooy een paar cu rieuze oud Engelse orgelwerkjes VOOF vier handen. Het „quatre mains" spel werd dus reeds lang vóór de romantiek beoefend! Jan Jansen speelt bovendien de grote B. A. C. H. Preludium en Fuga van Reger en een onlangs geschreven or gelwerk van Kees van Baaren, zodat u ook weer een werk van de avant- gardisten kunt beluisteren. Men hoopt op een talrijk concertbezoek, dat -al zowel de zingende jeugd als uzelf goed doen! TELEVISIE, houten kast, 59 cm 498,—. Dealer Blaupunkt, Philips, B O Soesterbergsestraat 20a - Soest Telefoon 3367 Doordat een grondige modernisering en interieurwijziging nu eenmaal niet zon der ingrijpende veranderingen kan ge schieden, is de heer Kraal van de ge lijknamige drogisterij-parfumerie aan de Van Weedestraat gedwongen zijn zaak enkele dagen voor de officiële herope ning volledig te sluiten. Daartoe zal er a.s. maandag, dinsdag en woensdag geen verkoop plaatsvinden. Voor nadere bij zonderheden verwijzen wij naar de ad vertenties in deze volgende couranten. De natuurwacht „Eemland zal bij hel der weer a.s. zondagmiddag een wan deling langs de Eem maken, waarbij grote kans bestaat, dat veel vogelcon centraties kunnen worden waargenomen. Aangeraden wordt stevig schoeisel aan te doen en indien mogelijk kijker mee nemen. Vertrek vanaf het marktplein achter VW kantoor, mo 2 uur. Bij twijfel belle men tussen 12.30 en 13.30 uur no. 5473 of no. 2877. Vorige week donderdag hield de Soes ter Vogelvereniging „Vogelvreugde" haa jaarvergadering. Op deze vergadering had de bestuurs verkiezing tot gevolg dat het bestuui thans wordt gevormd door: A. Th. van Klooster, voorzitter; J. Kramer, tweede voorzitter; H. Vonk. Betje Wolfflaan 28. tel. 5948. secretaris; G. Rietveld, pen ningmeester; H. IJseldijk, tweede pen ningmeester en A. van Luvtelaar, rin- gencommissaris. De tentoonstellingscom missie, die leiding zal geven aan de organisatie van de jaarlijkse tentoon stelling, die dit jaar gehouden zal wor den van 17 tot en met 20 december, wordt gevormd door de heren J. C. van Otterloo en W. van Veenendaal. De vereniging, die dertien jaar bestaat, heeft een voorspoedig jaar achter de rug en telt momenteel 66 leden en C jeugd leden. Ondanks prijsverhogingen enz. besloot men de contributie niet te ver hogen. Men deelde mede, dat op 19 maart a.s. de eerstvolgende ledenver gadering gehouden zal worden. AANLEG en REPARATIE licht- en krachtinstallaties P.U.E.M.-INSTALLATEUR 1 Tel. 3367 - Na 6 uur 3674 of 4111

Soester Courant | 1970 | | pagina 3