DONKER AFRIKA Zwakheid van de leidende elite FUGERS OFFICIËLE MEDEDELINGEN MARCHAL HAARMODE WELVAARTSBEHEERSING DOOR BELASTING HEFFEN U KUNT NIET ALLES WETEN Kandidaat voor E.E.G. MEDISCHE DIENST !.K. kerkdiensten Smeltkroes van rassen en culturen RIJWIELEN Verkeersregelingen Hinderwet Raadsvoorstellen Aquaria Safari VRIJDAG 20 FEBR»'aRI 1970 De moord op Mboya, een van Afrika's bekwaamste politieke leiders, heeft nog weer eens duidelijk geïllustreerd hoe chaotisch de toestand in verschillende jonge Afrikaanse staten is. In Nederland concentreren wy ons zozeer op de apartheids politiek, zoals die in Zuid-Afrika en Rhodesië wordt gevoerd, dat we bijna zouden vergeten dat men in de jonge, Middenafrikaanse staten het democratisch ideaal ook nog bü lange na niet heeft bereikt. Afrika is een continent van desintegratie en grillige contrasten, waar de crises elkaar in grote snelheid opvolgen. baantjes, die veel geld opleveren tegen weinig werk. In de 12 gouvernementen van het voormalig Frans Afrika zijn ongeveer 200 ministers. Men zou met 25 kunnen volstaan. Soberheid kan gevaarlijk zijn voor een Afrikaans staatsman. Dat ondervond dertijds Sylvanus Olympic, premier voor Togo. Hij weigerde de ambtenaren en militairen hoge salarissen uit te be talen. Maar op een nacht lichtten mui tende soldaten hem uit zijn bed en en kele uren later vond men zijn lijk in de tuin achter de Amerikaanse ambas- I Donker Afrika staat in de schemering van een nieuw tijdperk. Dit enorme gebied, dat zich uitstrekt van de zui- I delijke rand van de Sahara tot de noor- I delijke grens van de Unie van Zuid- I Afrika, heeft een dramatische geschie- 1 denis gekend, rijk aan tragische ge- I beurtenissen als de verscheping van I negerslaven naar plantages van De I Nieuwe Wereld, maar ook rijk aan hoge I kunstperiodes, aan onstuimige feeste- I lijkheden zoals alleen de negers er nog I kennen. I De term „donker Afrika" heeft ook in I het politieke jargon burgerrecht ver- I kregen om een groot aantal jonge, mid- I denafrikaanse negerstaten aan te dui den. Weliswaar vertonen de verschil lende delen van het gebied overeen komsten in structuur en historische ont wikkeling, maar de politieke verbrok keling wekt geen indruk van eenheid. Donker-Afrika wordt bewoond door een bonte verscheidenheid van volkeren, het 1 gebied is een smeltkroes van rassen en culturen, die elke poging tot een in deling hachelijk maakt. Kluchtwerk De Staatkunde, zoals die in de verschil lende jonge Afrikaanse staten wordt beoefend, levert vaak „het betere klucht- werk". De corruptie tiert welig en de meeste landen bieden bepaald niet de voorwaarden voor een democratie in westerse zin. In diverse Afrikaanse lan den heeft zich een nieuwe klasse ge vormd, merendeels bestaande uit amb tenaren, die zulke onverantwoord hoge salarissen toucheren, dat er van de zo nodige economische verbeteringen niets terecht komt. In Senegal kregen de ambtenaren jaar- lijkt een gratis vakantiereis naar Frank rijk aangeboden. Toen de toenmalige president Sengdent hiertegen bezwaar maakte, werd hij prompt afgezet. Zijn opvolger, Mahma Dia, voerde de gratis vakantiereis weer in en verwierf zich op die manier natuurlijk direct te sym pathie van zijn ambtenaren. Afrika's nieuwe klasse vraagt goede ruim 00 Jaar speciaal in GAZELLE, PEUGEOT, BURCO Kerkstraat 3, telefoon 2030. Burgemeester en wethouders van Soest; gelet op het bepaalde in artikel 133 van het Reglement Verkeersregels en tekens; maken bekend, dat hun college heeft besloten: a. door plaatsing van bord 46 van bijlage 11 van het Regle ment Verkeersregels en -tekens in de Molenstraat voor motorvoertuigen op meer dan twee wielen, komende van de overweg en gaande in de -richting van de Paraleleweg een verbod tot links afslaan in te stellen; b. door plaatsing van borden 51 van bijlage II van het Reglement Verkeers regels en -tekens voor het gedeelte van de Parallelweg gelegen over het perceel, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H nr. 5822, voor beide zijden van de weg een stopverbod in te stellen. Van deze besluiten staat voor een ieder beroep open tot het- einde van een termijn van 30 dagen na heden. Het adres van het beroepschrift wordt gericht aan Hare Majesteit de Konin gin, doch ingediend bij de Commissa ris van de Koningin in de provincie Utrecht, te Utrecht. Het besluit is in afschrift toegezonden aan de desbetrefende hoofdingenieur- direkteur van de Rijkswaterstaat, de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond Automobielclub KNAC, dt Koninklijke Nederlandse Motorrij dersvereniging Gedeputeerde Staten dezer pro- Arm De grootste ironie van deze eeuw wil, dat de onafhankelijkheid het snelst kwam in 's werelds armste, meest on derontwikkelde gebied. De landen van donker-Afrika herbergen een bevolking, die de armste van de wereld mag wor den genoemd. Het gemiddelde inkomen per hoofd der bevolking bedraagt on geveer 175 dollar en dat is nog altijd de helft minder dan het (ook lage) ge middelde inkomen van de Zuidameri kaan. In Nyasaland verdienen de plantage arbeiders 1,40 per dag. De Somaliaanse vrouwen, die op de bananenplantages moeten werken, dragen gewichten tegen de 10 kilo. Zij verdienen ƒ1,75 per dag. Slechts een kleine kliek van bevoor rechten geniet enige welstand, veelal ten koste van de rest van de bevolking. Bij de onlusten, zoals die in tal van Afrikaanse landen plaatsvinden, is noch tans het grootste deel van de bevolking niet actief betrokken. De gemiddelde Afrikaan is berustend van aard. Hij staat meestal onwetend, naïef, hulpeloos in het leven, deels vol berusting, deels bezeten door emoties, begeerte, afgunst, drift en berouw. Vaak gaat hij volkomen op in illusies en verbeeldingen. Slechts sporadisch worstelt hij met de kiem van een keuze, een gedachte, het aller eerste begin van geestelijke zelfwerk zaamheid. Cultus De meeste Afrikaanse leiders hebben hun scholing verkregen aan westerse universiteiten. Zij hebben de technie ken van de blanken bestudeerd en be grepen. Meestal staan zij ver van het gewone volk af. De meeste leiders lanceren holle kreten als „afrikanisering", zij praten over een schone toekomst en hebben weinig oog voor oude waarden, die de vroegere negercultuur toch ook bezat. Zij ver werpen alles wat in het verleden voor de bevolking waarde had en bekomme- zich niet om oude gebruiken pruiken-boetiek pKKTZLAAN 74 (boek Schrikslaan) SOESTD1JK TELEFOON 3990 tradities, waaraan een groot deel der bevolking is gehecht. Deze leidende figuren worden voortgestuwd naar de komende tijd. Maar de prikkel die hen voortdrijft is geen liefde voor de toe komst. Het is eer een vrees voor het verleden. Zij generen zich er voor dat hun ouders of grootouders nog half naakt door het oerwoud liepen, luid roffelend op de tam-tam, het traditionele muziekinstrument in midden-Afrika. Zij zien vooruit, omdatzij niet achter om durven kijken. Deze cultus van de toekomst is de grote zwakheid van de leidende élite. Zij vinden nieuwe idealen uit, omdat zij de idealen uit de eeuwenoude stam- cultuur niet .neer aandurven. Zij kun nen de oude waarden niet integreren in het verleden en spelen daarom met toekomstplannen, als met ongeboren kinderen. Dit alles vergroot de afstand tussen leiders en volk en daardoor de chaos in dit immense werelddeel. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van inlichtingen, zit ting ten gemeentehuize alhier. aan vincie. Soest, 24 februari 1970. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie van Soest ter inzage zijn gelegd verzoeken met bijlagen van: a. Sinclair and Valentine Co. (Holland) N.V., Weteringpad 11, Soest, om ver gunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een inrichting voor het opslaan en het af leveren van ethylcohol, isopropylalco- hol respectievelijk normaal propylalco- hol, alsmede ethylacetaat, in het perceel Weteringpad 11, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie g, nr. 5056. b. M. B. A. Vos, Dalweg 141 te Soest, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een plaatwerkerij, in het perceel Lange Brinkweg 41, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie a, nr. 4124. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen dezer vergunningen in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zullen op dinsdag 10 maart a.s., des voormiddags, resp. te 9.00 en 9.30 uur, in het gemeentehuis openbare zittingen worden gehouden, alwaar mon deling bezwaren tegen de inwilliging van dezer verzoeken kunnen worden Ingebracht. Soest, 20 februari 1970. Minister Witteveen heeft zijn belas tingslag gewonnen, zodat vanaf 1 janu ari de belastingtarievei omlaag gaan. In hoeverre d'. belastingplichtingen daarvan werkelijk profiteren, hangt af van een aantal factoren. Voor de mees ten in den lande gaan met ingang van dit jaar eveneens de lonen en salaris sen omhoog, zodat zij ook in een ho gere belastingsklasse terecht zullen ko men. Daarnaast moeten als gevolg van jongste loonsverhogingen ook de prijzen wel stijgen, zodat een werke lijke Inkomstenverbetering in wezen samenhangt met de afloop van het pro ces. Uit dit voorbeeld blijkt al hoezeer er een samenhang bestaat tussen de eco nomische problemen onderling maar ook tussen deze vraagstukken enerzijds en anderzijds de fiscale problematiek. Onmiddellijk daarnaast staat de gehele sociale vragenbus, waaraan de premie heffing verbonden is. Ook deze pre mieheffing is van invloed op het reële beschikbare inkomen, want het zal wei nig indruk op ons maken of wij een bepaalde financiële druk ondervinden door sociale dan wel door fiscale hef fingen. Beide moeten betaald worden. Ingrijpen In het licht van het voorgaande moe ten wij ook zien de adviesaanvraag van de bewindslieden van financiën aan de Sociaal-Economische Raad over een wet die de minister de vrijheid moet geven om zonder voorafgaande toestemming van de volksvertegen woordiging verhogingen of verlagingen van de belastingen af te kondigen met een maxium van vijf procent. Deze procentuele wijziging van de fiscale tarieven zouden van tijdelijke aard zijn en tegelijk moeten gelden voor loon- en inkomstenbelasting, voor de bijzon dere verbruiksbelasting op auto's. De bewindslieden menen over deze tijdelijke vrijheid, voor maximaal twaalf maanden met een goedkeuring achter af door de Kamers, te moeten beschik ken om met grotere slagvaardigheid op de conjuctuur te kunnen reageren. Op jaarbasis gerekend kan de minis ter zo bij decreet bereiken dat hij een miljard gulden meer of minder in kas krijgt. Vanzelfsprekend is dit het uiterste be drag. Het zal meestal om een kleinere som gaan. Remmen Mocht de gevraagde heffingsvrijheid worden verleend, dan heeft dit ver schillende gevolgen voor de staathuis houding zowel als voor de ondernemin gen en particuliren. Wanneer de beste dingen te hoog dreigen te worden, kunnen ze dus op korte termijn worden '•fge remd, v.\.nt al deze verhogingen zouden onmiddellijk prijseffect sorteren, dat velen ervan zou kunnen weerhouden om bepaalde aankopen te doen. Wanneer een minister in de nu be staande situatie een overbestedingsbui ziet hangen, moet hij eerst aan de Sta- ten-Generaal vragen om daar met in gang van een bepaalde datum iets aan te gaan doen. Het gevolg is dat de overbesteding eerst nog wordt aange moedigd omdat het publiek de prijs verhogingen ziet aankomen. In dit licht gezien is er uit econo- misch-politiek oogpunt veel voor het voorstel van de minister te zeggen. Dit geldt evenzo bij een optredende reces sie. Het omgekeerde Mocht het blijken dat er werkloosheid gaat dreigen, dan kan het volgen van een lange parlementaire weg het ef fect veroorzaken dat de recessie al flink om zich heen grijpt voordat er maatregelen komen. Een lastenverla ging die onmiddellijk ingaat, kan een zo gunstig psycholigisch effect hebben dat de welvaart weer toeneemt. Wanneer de regering plotseling bepaal de belastingsmaatregelen gaat nemen en deze vergezeld doet gaan van straffe prijsmaatregelen, dan krijgen de fiscaal getroffenen minder kans om de belas- tinggevlogen op anderen af te wente len en dit heeft dan tot gevolg dat de economie daar gecorrigeerd wordt waar men ook werkelijk een verandering wenst. De mogelijkheid van nevenef- dus verminderd en dit economie beter bestuur- fecten wordt zou 's lands baar maken. Vanzelfsprekend zijn er schaduwzijnden aan het regeringsvoorstel verbonden. Belangrijk is de vraag wat er onder conjuncturele aanpassing moet worden verstaan. Het is in feite een ingrijpen op de deining van het economisch le ven. Maar deze is steeds aanwezig en in veelzijdige vorm. Misbruik Als de minister van financiën het recht krijgt om te bepalen dat conjucturele situaties aanleiding geven tot fiscaal ingrijpen kan daar allerlei gebruik van worden gemaakt. Moet bijvoorbeeld de conjucturele situatie worden afgelezen van de toestand van 's lands financiën? Een tweede vraag is wat er nu met de extra belastingheffing wordt gedaan. Wordt een dergelijk extra geheven be lastingbedrag geblokkeerd of staat het ter beschikking voor allerlei financie ring? De conjuctuur wordt niet alleen beinvloed door het economisch gedrag in de particuliere sfeer maar ook door die in de overheidssfeer. Er is in het verleden al zo dikwijls sprake geweest van anti-cyclische fianciering maar nog zelden is een overheid in staat geweest om deze serieus toe te passen. De rijksfinanciën worden niet besteed als gevolg van economische wetten maar op basis van het afwegen van politieke factoren en zelfs politieke be- stedings- en heffingsafspraken worden gauw vergeten ongeacht door welke politieke formatie ze worden gemaakt. Manipuleren Reeds nu wordt gesproken van een voorontwerp conjucturele belastingma nipulaties. En manipuleren betekent dat men alle kanten op kan. De minister zegt nu wel dat het extra geheven be lastinggeld gereserveerd moet worden of aangewend voor aflossing van schuld maar hij kan evengoed beweren dat hij door extra heffing een geringer be roep op de kapitaalmarkt behoeft te doen. Deze mogelijkheid wordt al met name -oemd. De weg der financie ring is breed en heeft vele zij- en egen wanneer het om staatsfinan- ciering gaat. Wij zijn van menig dat de financiële en economische slagvaardigheid, die de ze tijd eist, de regering het recht moet geven op een zekere manipulatie-ruim te. Men kan een pudding alleen proe ven door haar te eten. Bij de toepas sing van een dergelijk systeem moeten de gevolgen voor de planning van het bedrijfsleven gemeten worden alsmede de gevolgen voor de belastingplichtigen de staat. De minister van financiën komt met manipuleerruimte in een nog feller licht van kritiek te staan en de mone taire onzekerheden voor het bedrijfs leven worden nog groter. De gunstige kant zit echter in de mogelijkheid van een nieuwe welvaartstabilisator. Als die er in zit moeten wij proberen hem eruit te halen. Daarbij dient de volks vertegenwoordiging enig risico te ne men. Draai, wanneer u vlees door een vlees molen gedraaid hebt, even een stukje brood door deze molen, het verwijdert achtergebleven vleesresten en de brood stukjes kunnen gemakkelijker uit de molen verwijderd worden. Kralen Halskettingen kunt u reinigen met lauw sop van een synthetisch was middel. Naspoelen met schoon water. Modderspatten in kleding die bij het uitborstelen niet geheel verdwenen zijn, behandelen met een borsteltje, dat u in water met azijn doopt en daarna goed uitslaan. Het is niet goed uw kamerplanten al lemaal achter een raam op de zonzijde te zetten. Aachter glas ontstaat broei ing, die door vele van onze kamer vrienden niet verdragen wordt. jn de woensdag gehouden gemeente raadsvergadering werden de navolgende besluiten genomen: 1 Ingekomen stukken. Brief d.d. 6 februari 1970, afdeling If nummer 6120, inzake verkeersvoor- zieningen bij het ziekenhuis Zonneglo. ren, met voorstel deze brief voor ken- ni.cgeving aan te nemen. 5 Brief d.d. 31 oktober 1969 van het Kontaktorgaan Christelijke Bestuurs- bonden Eemland inzake de instelling van een werkgroep welke zich bezig wil houden met de sociaal-maatschap pelijke problematiek rond de volkshuis vesting, met voorstel als antwoord op genoemde brief te verwijzen naar de eveneens ter inzage liggende brief d.d. 10 december 1969, nummer 295, van het dagelijks bestuur van het Samenwer- Inngsorgaan Eemland. c. Brief d.d. 26 januari 1970 van de W.C. Verboog te Amersfoort, waarbij ter kennisneming wordt toegezonden een request aan de minister van ver keer en waterstaat inzake de verbete ring van Rijksweg nr. 23, wegvak Van Weerden Poelmanweg-Stichtse "Rotonde, met voorstel deze brief voor kennisge ving aan te nemen. d. Brief d.d. 19 januari 1970 van de heren J. G. Wormmeester en Tj. Jan sen te Soestduinen, inzake de aanleg van riolering te Soestduinen. met voor stel deze brief om advies in handen te stellen van burgemeester en wethou ders. Ingekomen stukken overeenkomstig de voorstellen van B en W. behandeld. 2. Voorstel tot verpachting van enkele percelen grond. Comform besloten. 3. Voorstel tot wijziging van de bezol digingsverordening 1966. Aldus besloten. 4. Voorstel tot vaststelling van het kledingreglement. .A'dus besloten. 5. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het te;i behoeve van de gasvoorziening aanleggen van een gastransportleiding. Krediet beschikbaar gesteld. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanschaffen van een bordstelling, alsmede voor het aanbrengen van een betere verlichting in de hal van de openbare Margriet- school te Soest-Zuid. Krediet gevoteerd. 7. Voorstel tot wijziging der legesver ordening. Tot wijziging besloten. 8. Voorstel tot oninbaarverklaring van een vordering van het gasbedrijf. Comform besloten. 9. Voorstel tot vaststelling van de ver goedingsregeling reis- en pensioenkosten ongehuwd personeel. Comform het voorstel besloten. 10. Voorstel tot het onbewoonbaar ver klaren van de woning Waldeck Pyr- montlaan 61a. Aldus besloten. 11. Voorstel tot verlenging van de ont- ruimingstermijnen van de onbewoon baar verklaarde woningen: a. Beetz- laan 37; b. Eemstraat 14a. Aldus besloten. 12. Voorstel tot het ongegrond verkla ren van een ingevolge artikel 30 van de Woningwet door de Gebroeders Swa- ger gevraagde voorziening. Comform besloten. 13. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 183 van het Besluit Buitengewoon Onder wijs 1967 aan het bestuur van cle b.o.- school Zonnegloren voor het aanschaf fen van een televisietoestel. Medewerking verleend. 14. Voorstel tot ruiling van grond ge leeen aan: a. de Ossendamweg met Chr. Uvland en W. Uyland; b. de Middel- wijkstraat en Kerkstraat (met opstal len) met J. J. Schans. Tot ruiling van grond besloten. 15. Voorstel tot aankoop van grond met ODstallen gelegen aan: a. de Verlengde Talmalaan van C. van Klingeren; b. de Klein Engendaalweg van J. A. M. Hil- horst. Tot de voorgestelde aankoop besloten. 16. Voorstel tot aankoop van grond ge legen aan: a. de Nieuweweg van H. W. van Beek; b. de Kampweg hoek Gene raal Spoorstraat van ir. J. M. Sprenke- ling; c. de Nieuweweg hoek Smitsweg van J. Kok. Comforrr besloten. 17. Verkoop van grond gelegen aan: a de Olijkeweg aan H. J. Hilhorst; b. de Maatweg aan het Kompost- en Riool- waterzuiveringsbedrijf Soest-Baarn. Tot verkoop besloten. 18. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst inzake de uitbetaling van rente in verband met een gesloten koop overeenkomst met: a. C. van Klinge ren: b. J. A. M. Hilhorst. Aldus besloten. 19. Voorstel tot het in principe verlenen van een bijdrage in de kosten, welke zijn verbonden aan de herbouw van hpt Tolhuis aan de Biltseweg- Met 13 tegen 7 stemmen besloten. Tegen waren Binding Rechts, V.V.D. en de heer Hom. 20. Voorstel tot het verlenen van ont heffing als bedoeld in artikel^ 1 van de ..Zoneverordening Hinderwet" ten be hoeve van de uitbreiding van_, vuil~ verwerkkingsbedrijf aan de Maatweg. Aldus besloten. 21. Voorstel beschikbaar steden extra krediet voor aanschaf van aan leerlin gen van scholen voor g.1-0, erï m'a/v'.<N uit te geven boekjes ter gelegenheid van de 25-jarige herdenking bevrijding. Krediet, beschikbaar gesteld- 22. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het inrichten van een lokaal in de openbare Rinke Tol- manschool voor g.l.ó. ten behoeve van de openbare kleuterschool m de WTJk Smitsweg, alsmede het trefl-en van enige voorzieningen in dat lokaal- Krediet gevoteerd. 23. Vooistel tot wijziging van de r®~ kening-courant-overeenkomsten niet de Nederlandsche Middenstandsbank N.V. en de Coöperatieve Raiffeisenbank. Voo-stel op verzoek van de heer De Bruin aangehouden. 24. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor bet ten behoeve van het Soester Natuurbad treffen van voorzieningen. Aldus besloten. 25. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het wijzigen van de zuiveringsinstallatie van bet Soester Natuurbad, alsmede voor de aanschaf fing van een bodemzuiger- Comform besloten. 26. Voorstel Inzake het voorontwerp van wet tot instelling van een openbaar li chaam gewest Eemland. Conform het voorstel van B. en W. be sloten. De aquariumvereniging „Zilver-Tetra" heeft haar leden en belangstellenden uitgenodigd voor een bijeenkomst op vrijdagavond 20 februari, 20.00 uur, in gebouw „De Rank" aan de Soesterberg- sestraat. Deze avond zal door de heer W. Ho- gendoorn uit Amsterdam een lezing worden gehouden onder de titel „Aqua ria Safari". Men zal een goede kijk kun nen krijgen op de vissen in hun natuur lijke omgeving in de Afrikaanse wate ren van Kenia, Zuid-Afrika, Nigeria, Chana en Liberia. Prachtige dia's zul len deze aquaria safari begeleiden. De volgende bijeenkomst van Zilver- Tetra is vastgesteld op donderdag 19 maart, met als spreker de heer A. F. Vester uit Den Haag. Het onderwerp zal zijn: De vissen en hun voedsel. Het ziet er naar uit, dat deze zomer de onderhandelingen over de toelating van Engeland tot de E.E.G. werkelijk zullen beginnen. Alle aandacht valt hierbij op de Brit ten, maar er zijn méér liefhebbers. Ook de Ierse republiek staat aan de deur, mitsgaders Denemarken en Noorwegen. En het zou zelfs wel eens kunnen zijn, dat ook Zweden zich bij dit gezelschap gaat voegen! Zweden is in twee wereldoorlogen neu traal gebleven en heeft daarbij ruim schoots zijde gesponnen. Het is geen „ontwapenende" neutraliteit, want de Zweedse defensie is uiterst sterk en modern en kost het land grote sommen. Zweden is bereid tot een desnoods krachtige handhaving der neutraliteit, al is er tijdens Wereldoorlog II ten aan zien van de Duitsers wel wat water in de wijn gedaan, evenals trouwens door die andere neutralen, de Zwitsers. Bei den lieten op grote schaal transport van materiaal door hun landen toe. Zweden wil bij zijn machtige overbuur, de Sovjet-Unie, wél de indruk wekken van krachtige ïeutraliteit, maar Moskou niet (door al te veel aan te papper. met Amerika's bondgenoten) reden geven tot bezorgdheid en daaruit voortvloeiende vijandschap. Daarom heeft Zweden zich afzijdig ge houden van de E.E.G. die de econo mische kant vormde van een statenfe- deratie in Europa, ook politiek. Daarom sloot Zweden zich aan bij de Europese Vrijhandels Associatie, waar mee Engeland trachtte een puur-econo- mische en minder straf georganiseerde gemeenschap te vormen. Toen Engeland zelf aan de deur van de E.E.G. ging kloppen, omdat de E.V.A, niet aan de verwachtingen voldeed, ga ven ook de andere E.V.A.-landen (met name de Scandinavische) hun voorkeur voor aansluiting bij de E.E.G. te ken nen. En inmiddels was die politieke eenheid in Europa er nog lang niet. De Gaulle moest er niets van hebben, die sprak van „het Europa der vaderlanden". De Britten kennende, kan men nauwe lijks geloven, dat zij er wèl iets voor voelen. De E.E.G. fungeert momenteel afgezwakte vorm en ondanks alle aandrang om „een hand, die een vuist kan maken" ziet het er niet naar uit, dat dit gauw zal gebeuren. Nog lange niet. Maar wel zitten de E.E.G.-landen alle maal (zélfs Frankrijk nog steeds) in de N.A.V.O. Dat is een militaire allian tie met de Verenigde Staten, die duide lijk tot doel heeft, het militaire even wicht tussen Oost en West te bewaren. We zouden bijna kunnen zeggen, dat wat in politiek opzicht niet is gelukt, mi litair wel slaagde: de integratie van de Europese landen wat hui. defensie be treft. Dat is natuurlijk ook var. de po litiek niet los te maken. Frankrijks ongenoegen met de politiek van Washington leidde dan ook tot terugtrekken van de Franse strijdkrach ten en uit het N.A.V.O.-geheel, maar, zoals gezegd, niet tot uittreding uit de N.A.V.O. Het valt te begrijpen, dat de Zweden daar een beetje tegenaan kijken. Als de Russen het standpunt zouden hul digen: Zeg mij wie uw vrienden zijn en ik zal u zeggen wie gij zijt, dan staat hun neutraliteitpolitiek meteen onder verdenking. En dat willen ze tot geen prijs. Wanneer nu echter degenen, die het oorspronkelijk ideaal „De Verenigde Staten van Europa" handhaven, hun zin zouden krijgen en de economische gemeenschap ook een politieke gemeen schap zou worden, terwijl men het mili- ta-'r in een afzonderlijke organisatie al eens is, dan krijgt dit Europa voor Zweden een gevaarlijk tintje. Maar de Zweden staan, zoals gezegd, hierin niet alleen. Zowel in als (nu nog) buiten de E.E.G. staat men hier afwerend tegen over. Er. dan zou men een gedachtensprong kunnen maken en vragen: waarom dan die politieke eenheid niet evenals de N.A.V.O. een afzonderlijk gezicht gege ven? Dan zouden die landen, die uit principe of noodzaak neutraal moeten blijven (denk aan Zwitserland!), even eens lid kunnen worden van de E.E.G. in volle rechten. Zweden heeft zich nimmer geheel af wijzend t.a.v. de E.E.G. opgesteld. Voor lopig was er alleen kans op „associatie", dus geen volledig lidmaatschap Stock holm ziet niet in waarom het niet, evenals Engeland, zou kunnen toetre den als lid, mits het vrij blijft van verdere politieke bindingen. De aanvrage tot het lidmaatschap loopt al een paar jaren. En Zweden maakt lang zoveel bezwaren niet als Engeland, maar Zweden staat er economisch ook veel beter voor. Economisch gezien zou het een grote stap vooruit zijn indien behalve Enge land, ook de drie Scandinavische landen tot de E.E.G. toetraden. Maar als dit gebeurt, staat welhaast vast, dat men het Ideaal van politieke eenheid wel kan vergeten. Want dan zijn de ge lederen van de tegenstanders daarvan nog weer eens versterkt. SOEST De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen var zaterdagmorgen 12 uur tot maandagmorgen 8 uur door H. J. Stroband, Henr. Blaekweg 14, tel. 2434 en W. J. Schutte, Burg, Grothe- straat 65, tel. 2333. SOF.STERBERG Tijdens het a.s. weekeinde zal de artsendienst word er waargenomen door A. Th. M. Splinter, Amersfoortsestraat 3, Soesterberg, tel. 03463-1432. Bood schappen vóór 9 uur. SOEST Tandartsen Zaterdag en zondag van 13-13.30 uur: M. L. Evers, Ir. Menkolaan 75. Apotheek Zaterdag en zondag Is geopend apo theek „Soest-Zuid". Apotheek „Soestdijk" gesloten. Avond- en nachtdienst tot en met 27 februari, apotheek „Soest-Zuid". Oranje-Groene Kruis Zr. H. Sijtsma, Bosstraat 29, tel. 4610. Wit-Gele Kruis Zr. Antoniana, Talmalaan la, tel. 6355, b.g.g. 4255. Groent Kruis Zr. T. Beima, De Genestetlaan 3b, tel. 2427. Interpar. Charitatief Centrum Maatsehapneliik werk en Gezinszorg Mej. M. F. M. Elsenburg en n;ej. H. B. te Lintelo, maandag t.e.m. vrijdag, 9.30-10.30 uur. Molenstr. 11, tel. 4040. In Soesterberg: dinsdag 18.30-19.00 uur in de Hoeksteen. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk, Kerkstraat. 10 uur ds. J. Haitsma, Woerden. 19.00 uur ds. D. H. Bosma. Kinderoppas tijdens morgendienst. Emmakerk, Regentessclaan. 10 uur ds. D. H. Bosma. H.A. 19.00 uur ds. J. Mettau. Kinderoppas tijdens morgendienst. Fchthuskerk, Alb. Cuyplaan. 10 uur ds. J. Smit, 5 uur dr. H. Bout, Utrecht. Gebouw Middelwijk, Pieter de HooghL 10 uur ds. J. Mettau. Zonnegloren, Soesterhergsestraat. 10 uur Mej. da. J. Burgerdijk, Utrecht. Kinderoppas tijdens morgendienst. Jeugdkerken: 10 uur: Emmakerk, Regentesselaan. 10 uur: Eltheto, Driftje. Zondagscholen 10 uur: Middelwijk, P. de Hooghlaan 10 uur: De Savornin Lohmanschool, Driehoeksweg. 10 uur: Gr. v. Prinsterenschool. 10 uur: Da Costaschool, Pr. Bernhard- laan, interkerkelijk. GEREFORMEERDE KERKEN .Tulianakerk, Julianalaan 10 uur en 5 uur ds. D. H. Borgers. Wilhelminakerk. Soesterhergsestraat 18 10 en 5 uur ds. M. Wilschut. Kerkgebouw NPB, Rombrandtlaan 20. 8.30 uur ds. C. Bijl, Hilversum. 14.45 uur ds. J. P. Moerkoert. Gebouw Eltheto (verplaatst naar ge bouw Nationaal Chr. Belangen te Baarn) 10 en 5 uur dienst. Woensdag 24 februari 19.30 uur dfl. Haring. CHR. GEREFORMEERDE KERK 10 en 3 uur Prof. Versteeg, Apeldoorn. GEREF. GEMEENTE Dalweg hoek Beukenlaan Zondag 10 er. 5 uur Leesdienst. VER. v. VRIJZ. GODSDIENSTIGE^ Afd. van de Nod. Protestantenbond Rembrandtlaan 20 10.15 uur ds. W. Leerink. Braamhage 19.00 uur ds. W. Leerink. Wijkgebouw „Soest-Zuid" 10.15 uur kinderdienst. ADVENTSGFMEENTE 10 uur Bijbelstudie. 11 uur Geen opgave. EVANGELIE-GEMEENTE „IN DE RUEVITE" Klein Enrrendaalweg 52. Zondagmiddag 4 uur Evang. H. Koerts, Haaften. SOESTERBERG GEREFORMEERDE KERK 10 en 17 uur ds. D. A. Zijlstra, Amers foort. HERVORMDE KERK 10 uur ds. F. J. Th. van Bovei% 12 uur interkerkelijke zondagwhool. Jeugdkapel. 19 uur, Zondagavondgebed. .Tohannes-Stichting. 9.45 uur ds. A. O. Zijlstra, Amersfoort. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE Eemnesscrweg 63B. 10.30 uur ds. H. C. Valeton. Baarn. Volle Evangelie-gemeente „Baarn-Soest" Burgemeester Penstraat 4. Baarn. Elke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE Kapelstraat 7, Baarn 10.30 uur ds. A. E. van Eeden, Utrecht. PAROCHIE SOEST. Kerkplein Zaterdag 8.30 en 19.00 uur avondmis Zondag H. Missen 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen om 8.30 en 19.30 uur. PAROCHIE SOESTDIJK Burgemeester Grothestraat Zaterdag 19 uur avondmis Zondag H. Mis 9 uur. 11 uur hoogmis. 18.00 uur Avondmis. Maandag geen H. Mis. Dinsdag 8 en 19 uur, woensdag 8 uur donderdag 8 en 19 uur, Vrijdag 8 uur H. Missen. PAROCHIE SOEST-ZUID St. Willibrordusstraat Zondag H. Missen 8 en 11.30 uur. 9.30 uur hoogmis. In de week H. Missen te 8 uur, woensdag 19 uur (gezinsdienst), zaterdag 8 en 19 uur. ST. CAROLUSKERK. Soesterberg. Zaterdag 19 uur jongerenmis. Zondag 8.30 uur, 10 uur hoogmis, 11.30 uur rf. Mis met zang.

Soester Courant | 1970 | | pagina 5