*r—ra GROOTHANDELSM, DOM mm ciao Bevolking krijgt middels enquete inspraak bij vaststelling van het gemeenteprogramma van de V.V.D. De Witte Pornoen u TL Garage DE SOESTER' Lezing voor 't Nut Kort geding van Gemar tegen gemeente na eis tot sluiting SOESTERBERG A. van den Berg dood aangetroffen in de sneeuw Microfoon terug Stichting „Jeugdwerk" Soesterberg gewenst Sneeuw bracht naast schoonheid vooral veel narigheid Krabbels van Knelis Waarom naar de grote stad voor uw vakantie reserveringen IRUYS&CO J_eJ: SMIENTEN 6571 srwijl U wacht! ÏALIëN BERE9DER, 1 N.V. r VRIJDAG 20 FEBruari 1970 AMERSFOORT AMSTERDAMSEWEG 29 TEL.: 03490-14243 De afdeling Soest-Soesterberg gaat de bevolking van Soest inspraak geven bij de uiteindelijke samenstelling van een definitief gemeenteprogramma voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. Deze week gaat een enquêteformulier op de bus naar alle Soester gezinnen. Op het formulier kunnen de burgers hun politieke en praktische voorkeur en verlangens kenbaar maken en zich voor bepaalde noodzakelijke voorzieningen uitspreken. Hoewel de uitslag van de enquete niet meteen bepalend zal zijn voor de samenstelling van het pro gramma. ligt het toch wel in de bedoe- om zoveel mogelijk met de wensen re kening te houden. De V.V.D. verwacht een response van 15 °/o. De kosten, ver bonden aan deze unieke benaderings methode voor een politieke partij, be lopen een bedrag van ongeveer 2000, do complete inhoud van de verkiezings- kas. In het voorlopig programma, dat bij het enquêteformulier zal worden ingesloten, spreekt de V.V.D. zich onder meer uit voor een voldoende differentiatie in bouwvormen, woningen en huren. In een bouwprogramma past volgens het programma van de V.V.D. ook de tij dige bouw van moderne winkels en andere gemeenschapsvoorzieningen, die in de dagelijkse behoefte van de wijk bewoners moeten voorzien. Een doel matig gemeentelijk wegenplan dient voorts een goede aansluiting te hebben met regionale snelwegen voor het af wikkelen van woon-werk-verkeer. De V.V.D. streeft daarom naar een herzie ning van het structuurplan „Soest in ontwikkeling" ten aanzien van de auto weg over de Eng, waarbij in regionaal verband gezocht wordt naar een op lossing voor het omleiden van het door gaand verkeer buiten de bebouwde kom van Soest. In Soesterberg zal volgens de V.V.D. op zo kort mogelijke termijn in het ka der van het uitbreidingsplan „Egher- monde" een begin moeten worden ge maakt met de bouw van woningen, die aan de behoefte van het koopkrachtige deel van de bevolking voldoet en daar mede de noodzakelijke doorstroming zal stimuleren. De gemeente dient tijdig ruimte te bestemmen voor de aanleg van een nieuw sportterrein. Voorts wijst men in het programma op de noodzaak van openheid, zowel te genover de kiezer als in het algemeen tegenover iedere burger. Dat betekent volgens de V.V.D., dat waar mogelijk openheid en voorlichting over het hoe en waarom noodzakelijk is. Het ge meentebestuur dient daarom in voor komende gevallen door middel van hea rings de mening van de burgers te ho ren alvorens een definitieve beslissing te nemen. Eenmalige projecten mogen volgens het programma geen blijvende uitbreiding van het ambtenarenkorps met zich mee brengen. Dit moet worden vermeden door het uitbesteden of anderszins on derbrengen van dit werk, zoals ge schiedde bij het verkeersonderzoek. De Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie acht het ook wenselijk om een culturele raad in te stellen, die de ac tiviteiten van de verschillende stichtin gen en verenigingen op dit gebied bun delt en waarin deze instellingen verte genwoordigd zijn. Het cityplan is volgens de V.V.D. van een dermate inportantie voor de Soes ter gemeenschap, dat hieromtrent eerst de mening van een groot gedeelte van de bevolking van de gemeente moet worden gehoord. Een prioriteitenlijst van nog wenselijke te realiseren projecten zal op een later tijdstip worden samengesteld en dan in het gemeenteprogramma worden op genomen. In de inleiding op de enquete zegt het V.V.D.-bestuur. dat burgemeester en wethouders en vele gemeenteraadsle den het niet eens zijn met de opvatting, dat inspraak en medezeggenschap van de bevolking op brede basis mogelijk moet zijn. „De aanpak en uitvoering van het pro ject „Weg over de Eng" geeft hiervan een duidelijk voorbeeld. De V.V.D. vindt, dat juist in dergelijke gevallen mede zeggenschap van de bevolking noodza kelijk is. Over het project „Weg over de Eng" verzocht de V.V.D. de gemeen teraad dan ook de mening van de in gezetenen te horen. De gemeenteraad (met uitzondering van een kleine min derheid) voelde hier echter niets voor. De V.V.D. vindt de betrokkenheid van de bevolking dermate belangrijk, dat zij besloten heeft om met een enquete de mening van de bevolking te peilen en deze in de gemeenteraad naar voren te brengen. Op deze wijze kunt u als inwoner van onze gemeente op een unieke wijze daadwerkelijk betrokken zijn bij het beleid en dus bij de toe komst van de gemeente Soest", aldus de V.V.D. in de inleiding op de enquete. In de enquete zelf wordt al meteen ge vraagd, hoe men over de wegover de Eng denkt. De V.V.D. vraagt, of bij dit plan vlogens de burgerij voldoende aan dacht is besteed aan het aantrekken van extra (zwaar) verkeer, de luchtveront reiniging, het scheppen van twee ge- isoleerde dorpsgedeelten, de rustver storing in het toekomstige stadspark en de onteigening, ontruiming en af braak van woningen en bedrijven. Ver der wil men een antwoord op de vraag of de geënqueteerde al dan niet van mening is, dat niet-plaatselijk verkeer buiten de bebouwde kom van Soest omgeleid moet worden. Ook wil de V.V.D. een uitspraak van de bevolking over een eventuele uitbrei- De heer Van Heeteren, vol goede moed „Ik mag mijn meer dan 5000 leden niei teleurstellen". Oft. dealer voor Soest, Baarn én A'foort Laanstraat - Telefoon 3865 - Soest ding van het openbaar vervoer, over een gemeentelijke subsidiëring daarvan, over de noodzaak van een city of van wijkcentra, over de wenselijkheid van een middelbare school in Soest e.d. Tenslotte mag men aan tien onderwer pen een waarderingscijfer toekennen, al naar gelang van de mate van nood zakelijke uitvoering. Het zijn sportvel den, kindercrèches, parkeergelegenheid, openbare toiletten, een cultureel cen trum, een dienstencentrum voor bejaar den, een jeugdsociëteit, een instructie- bad, een handenarbeidgelegenheid voor langdurige zieken en verpleegtehuizen voor bejaarden. Het is de bedoeling, dat de formulieren voor 4 maart worden ingezonden. De re sultaten zullen in de loop van april be kend worden gemaakt. Bij de beoor deling zal wel het feit, of men wel of geen V.V.D.-sympathisant is, een rol spelen. Maandagavond a.s., te 8 uur, houdt Ir. C. Douma te Soest voor 't Nut een le zing met dia's over „Het stationsgebouw van de N.S. in verleden en toekomst", in de kunstzaal van de Bibliotheek aan de Molenstraat. Aan de hand van dia-series zal Ir. Douma, architect van de Nederlandse spoorwegen, o.m. iets laten zien van de soms curieuze opvattingen over onze stationsarchitectuur in de 19e eeuw, het grote na-oorlogse herstelprogramma, de huidige vernieuwingen alsmede de boei ende toekomstige ontwikkelingen, waar bij stations zullen uitgroeien tot com merciële combinatie-centra voor handel en verkeer. Tevens zal nader worden ingegaan op cïe in ontwikkeling zijnde vernieuwde bedrijfspresentatie en huis stijl van N.S." Onder auspiciën van 't Nut en in sa menwerking met Artishock en twee plaatselijke boekhandelaren zal op vrij dag, 20 maart a.s., in het Artishockge- bouw, Steenhoffstraat 46 te Soest, de auteur Jan Wolkers voorlezen uit eigen werk, waarna discussie mogelijk is. EMAR De rechtbank te Utrecht heeft gisteren de zaak in kort geding behandeld, die door de groothandelsmarkt „Gemar" aan de Steenhoffstraat was aangespan nen tegen de gemeente Soest, nadat de gemeente de directeur van Gemar, de heer Van Heteren had gelast, zijn zaak De 59-jarige A. van den Berg, wonende Van Maarenstraat 19, werd dinsdag, om streeks vijf uur, dood aangetroffen in de sneeuw bij de verkeersgeleider Kampweg-Betonbaan. De heer Van den Berg. werkzaam als rijksambtenaar op het Kamp van Zeist, is na 't werk op de fiets naar huis gereden en moet door een hartverlamming zijn getroffen. Liggend over zijn fiets werd hij dood aangetroffen. Door de luitenant-arts F. K. Dijk van het Kamp Zeist werd de dood en de doodsoorzaak, hartverlamming gecon stateerd. Por ambulancewagen van het W.S.- kamp Huis ter Heide werd de heer Van den Berg naar huis vervoerd. De microfoon van de geluidsinstallatie in de parochiekerk St. Carolus te Soes terberg, die in de loop van zaterdag was ontvreemd, is dinsdag door onbe kenden terugbezorgd op de pastorie. Al enige tijd overweegt men in Soester berg om te komen tot oprichting van een Stichting „Jeugdwerk Soesterberg". Er zijn nog veel jongeren, die er geen behoefte aan hebben om lid te worden van een sportvereniging. Het moet mogelijk zijn, zo zegt de heer P. C. Pieren om ook voor deze groepen van dc jeugd iet: tc gaan ondernemen. Iedere avond kan men in de koffieka mer van het Dorpshuis vele jongeren aantreffen, die zich eigenlijk alleen maar wat vervelen en al of niet mogen luisteren naar hun favoriete zangers, gehuisvest in de juke-box. In een op te richten Stichting zou het totale jeugd werk kunnen worden ondergebracht, waarbij men ook denkt aan crèche- cn clubhuiswerk. Ook de welpen, verken ners- en padvindersgroeperingen kunnen in een dergelijke stichting hun werk zaamheden gecoördineerd ten uitvoer brengen. Het ligt in de bedoeling om zo spoedig mogelijk dc documentaire van dc N.C.R.V. „Het Kind, het kind van de rekening" te ve-tonen, waarna een dis cussie over het jeugdwerk en de op richting vën een Stichting Jeugdwerk uitstekend zou kunnen plaats hebben. De heer Pieren heeft reeds een concept van de statuten gereed. Terwijl de sneeuw het landschap een schilderachtig aanzien gaf, bracht het het personeel van de gemeentewerken een extra hoeveelheid werk. Evenals de verschillende andere plaat sen in de omgeving, wordt ook in Soest de situatie steeds nijpender door een tekort aan strooizout, reden waarom men al enige dagen gemengd strooit. Met vier wagens die elk gemiddeld 5 kub. m. strooizand of zout kunnen la den gaat men in Soest het tientallen kilometers wegennet te lijf, en zoals steeds, met bijzonder goed resultaat. Elke wagen heeft zijn eigen route, zo dat iedere chaufeur volledig vertrouwt raakt met de specifieke moeilijkheden op zijn route. De laatste dagen heeft men zich vooral toegelegd op het sneeuwvrij maken van het wegennet, waarbij ook particulier materiaal is ingeschakeld, terwijl voor het begaanbaar maken van kruispunten de mankracht nog steeds onmisbaar blijkt. Vast staat in ieder geval dat deze win ter bij gemeentewerken de historie in zal gaan van een niet strenge, maar wel langdurige en bovenal lastige win ter. Op de foto. is men bezig met behulp van een jacobsladder een van de strooi wagens met een mengsel van zand en zout te vullen, waarmee hij een tocht van ongeveer anderhalf uur door Soest gaat maken. te sluiten. De heer van Heteren begon vorig najaar zijn groothandelsmarkt in het verlaten pand van Van Hengstum. Tijdens een onderhoud met de wethou der kwam de heer Van Heteren destijds informeren of hij op grond van het van toepassing zijnde bestemmingsplan („Rijksweg") daar een bedrijf mocht beginnen. Gezien het feit, dat op de grond aan de Parallelweg inderdaad een bedrijfsbestemming rust, kon de gemeente de heer Van Heteren niet verbieden, daai een bedrijf te beginnen. Ander werd het, toen de Gemar recht streeks aan de consument begon te ver kopen, althans naar de opvattingen van de gemeente en de zaak ineens viel on der de categorie winkels. Gemeentesecretaris Borreman: „Ieder een kan er zo de zaak binnenlopen en na betaling van een kwartje voor een kaart (zo men die nog niet heeft) daar kopen. Dan is de Gemar geen bedrijf meer maar een winkel en voor winkels zijn in het bestemmingsplan andere plaatsen aangewezen. De gemeente streeft er al geruime tijd naar, een con centratie van winkels te bereiken. Daar door kunnen we niet toestaan dat zich her en der winkels gaan vestigen en zijn in de bestemmingsplannen bepaalde ge bieden aangewezen, waar zich winkels kunnen concentreren. Daartoe behoort niet het gebied, waarop de Gemar staat", aldus de heer Borreman. De eigenaar van de zaak kreeg op 8 december van het afgelopen jaar dan ook een aanschrijving van de gemeente, dat hij een maand nadien zijn zaak ge sloten moest hebben omdat hij handel de in strijd met het bestemmingsplan. De heer Van Heteren heeft daarop een onderhoud met burgemeester en wethouders aangevraagd en ook gekre gen en daarbij zijn standpunt verdedigd. Naar aanleiding van dit gesprek heeft de gemeente echter geen aanleiding ge zien om de eis tot sluiting in tc trek ken. De heer Van Heteren heeft toen een kort geding tegen de gemeente aan gespannen, dat gisteren is voorgeweest. De heer Van Heteren meent, dat hij zijn zaak wel als bedrijf uitoefent en niet rechtstreeks aar. de consument ver koopt. „Men moet lid zijn van een ver eniging om hier te kunnen kopen". Lid van de vereniging (Consumenten belangen Soest en Omstreken) wordt men kennelijk, door aan de kassa een kaart te kopen. Volgens de heer Van Heteren is dat het bewijs, dat hij niet zonder meer aan elke consument recht streeks verkoopt. Woensdag zei hij ons dan ook, goede hoop te hebben, dat hij het proces zou winnen. De heer Van Heteren zei bovendien te vermoeden, dat het besluit van de ge meente mede tot stand is gekomei. onder aandrang van de middenstanders. De heer Borreman ontkent dat. „De ge meente mag zich niet bemoeien met economische aangelegenheden van de ingezetenen. We hebben wel een brief van de win keliersvereniging gehad, waarin werd medegedeeld, dat de middenstanders veel schade ondervinden van de groothan delsmarkt, maar dat op zich kan voor ons geen aanleiding zijn om in te grij pen. Met vestigingsvergunningen, vak bekwaamheidsdiploma's e.d. hebben wij niets te maken. Dat is zaak van de Kamer van Koophandel, die de vergun ningen verleent. Voor ons is alleen van belang, of hier al dan niet ii- strijd wordt gehandeld met het betreffende bestem mingsplan. En aangezien dat momen teel naar onze mening wel het geval is hebben wij de eigenaar gelast, zijn zaak te sluiten." Mocht de heer Van Heteren eventueel tegen de beslissing van de rechtbank in beroep gaan, dan zal de gemeente nog niet direct tot sluiting van de zaak overgaan, maar eerst de uitspraak in hoger beroep afwachten. Hoe de afloop van de zaak ook zal zijn. de heer Van Heteren ontkent niet, dat hij de laatste maanden zeer goede zaken Veen kwak schole bie mekaor int jaor nege- tienzeuvetug nie meer voor had magge komme. Maor jao, zo binne wullie min- se, wullie praotc maor ovur saomegaon en zaome doen, maor as puntje ble paoltje komp, daan zeige wullie daat wel. maor bedoele ut nie. Ut is meer bestemp veur aore minse die mit daat soort prebleme zitte. En dr.an magter messchien nog iemaand weze, die noeng meent te motte zeige daat daat allemaol komp omdaat ongs darrup zo klein is. en nog steeds meer opt plattelaand liek daan op un staad, maor laote die luu daan wel effe snappe, daat de prebleme waork ut noeng ovur hep, veul meer as de helft angaot voor minse die uut de staad komme, en zoge- zeit aors denke, mit ruumere opvaatin- ge. Noeng, die ruumere opvaatinge zalle zullie messchien wel hebbe, maor nie opt gebied vaant gevaal dak noeng ie de kop hep. Waorom noeng nie één school, voor alle kingders tegeliek, of zullie noeng rooms binne of prootestaant of heulemaol niks. Das un prebleem waork ming aal jaore druk ovur hep emaok, maor waork ok aal die jaore nie uut hep kenne komme. Kiek, ut kwaod, of zo mojje ut eigeluk nie noeme, de naorughied begint aal mit de karruke. Deris un tied gewees dajje nie aors hoorde daan ovur saome- doen, vooraal op karrekeluk gebied. Waant ast daor nie voor mekaor ken komme daan kejje wel mit allus op- houwe. Der beurt wel waat, maor daat leit zogezeit heul geen zooje an de diek. De tied daat wullie mit zun alle naor één karruk gaon ister nog laang nie, en daor hoef un mins geen prefeet voor te weze om daat tc kenne voor- spelle. Maor in zoon wiek ast Veen haad ut toch mogeluk motte weze om mit een school veur allemaol voor de daag te komme. Maor ok deze ginneraatsie hep ut nie voor mekaor kenne kriege, de kingders die de heule daag mit mekaor speule, mit mekaor op dezellufde vureniginge zitte, toegegeve nie altied, die in de- zeluufde straot en zellufs in de zellufde flet wone, magge nie op dezellufde school, omdaat zullie vaan huus uut nie de zellufde ovurtuuging hebbe meeje- krege. Gao daat un kingd maor is uut- leige. Maor wullie hoeve nie heulemaol te waanhoope, der binne minse diet toch blieve prebere, en daat hep reezultaot gehaad. Un groepje minse, ut binne al lemaol vrouwe, daat maor heul zelde de veurpaagienao vaan de kraant haolt, de wijkvurenuginge mit zun zusturs die vaan onschaatbaore waorde binne. hebbe plaanne op taful geleit, waor iedereen wa?t vaan ken lere. Op de hoek vaan de Smitsweg en de Nieuweweg gaon zullie ovur nie aal te laange tied un gebouw neerzette, waor zullie mit zun drieje intrekke. De zus turs vaant groene kruus, ut Wit-gele kruus en vaant oraanje-groene kruus. Noeng magter messchien nog oppemar- ruk worde waorom drie vaan die vure niginge noodzaokeluk binne, en zullie der nie één vaan kenne maoke, maor daat zit opt zellufde prebleem vaast. Daorom vingk ut aal zo geweldug daat zullie der een gebouw op noa gaon houwe. De saomewarrukking komp daan vaanzelluf, waant ajje ongder één daak woont en warrukt en je beoog ut zel lufde doel, de minshied hellepe, daan ken saomewarrukking nie uutblieve. Enk schaat dattut die minshied ok nie zo bar veul uut zaal maoke of daat zul lie bie ziekte of aore dinge waor hullup bie nodug is, door un zuster vaant ene oft aore kruus gehollepe zalle worde. De belaangriekheid vaant warruk vaan die minse is warrekeluk mit geen pen te beschrieve. Ajje ut zo ut de veert® bekiek, daan doet ut un bietje ouwer- wets an, maor ajje je der un bietje mee inlaot, daan kom je der bar gauw aachtur dattut ech nog wel iets vaan deze tied is. Waant ajje ut vaan de medemins mot hebbe ajje ziek of hul- lupbehoevend bin, daan mojje wel vaan goeje huuze komme, of un grote kist mit knaoke op zoldur hebbe staon, aors kejje naor hullup fluute. Daorom bink eigeluk ok zo blie daat juust die vureniginge noeng waor goan maoke, waor zullie nooijt een woord ovur hebbe vuul emaok, cn waor aore minse de heule daag ast waore ovur ant praote binne. Ik schaat daat die zusturs bie der eige gedocht hebbe nie praote maor doen. En ajje ut ming op de maan of vraog. dan hebbe zullie ut nie allenug bie denke gelaote, maor zullie doent ok. En daat ken nie iedereen zeige. Ook in Soest een kantoor met jarenlange ervaring Steenhoffstraat 9a - Telefoon 6571 heeft gedaan. Uit verschillende om liggende gemeenten komen de mensen naar Soest om er bij de Gemar goed koop inkopen te doen. De klanten ko men behalve uit Soest ook uit Baarn, Amersfoort, Soesterberg, De Bilt en enkele Gooise gemeenten. De heer Van Heteren zei vooral teleur gesteld te zijn over de wijze, waarop over het algemeen in negatieve zin tij dens de begrotingsbehandeling over zijn groothandelsmarkt is gesproken. Nog juist voor het afdrukken van ons blad vernamen wij. dat gisteren in deze zaak nog uitspraak werd gedaan. Deze volgt op maandag 2 maart. - Telefoon 3256 RSTATION ;ermijn een die daarvoor opgeleid wil telefoon 02155-4651. jrafische produkten len, zoals diverse aken van foto's als alsmede filrnmate- plaats ln twee- en boeiend fabricage- 1 worden tot ;rie met een goede en. idien zij dat wen- opgeleid. Zij moe- lige kwaliteit van •p werkdagen be- urlijk ook schrif- u (na telefonische ags te ontvangen. ANDSCHE AFISCHE TRIE N.V. DUINEN 1

Soester Courant | 1970 | | pagina 7