Soest toen - Soest nu 23 *^^""""S,^ t!)<> jauctiasig 110. fi Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Wcedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 DE BESTE BEDOELINGEN TEN SPIJT V.V.V.-nieuws Progressief Akkoord Soest Start Jongeren Aktiegroep J.A.S. Het wachten is op de slopershamer Soester gemeenteraad wil niet opdraaien voor de kosten van herhouw van koninklijk tolhuisje Het oog gericht op onze steden N.B.M. verhoogt tarieven SOESTERtlfOPRANT Abonnement per kwartaal ƒ3,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ6,75 Verschijnt Iedere dinsdag eb vrijdag Mede dankzij uit Engeland gezonden kanonnen, geweren en minutie, gevechts- vliegtuigen uit Rusland en piloten uit Egypte heeft de Nigeriaanse regering een bijna twee jaar durende strijd te gen de in opstand gekomen stam der Ibo's nu eindelijk gewonnen en kan zij Eiafra weer onder baar bewind brengen. Het heeft onnoemelijk veel doden ge kost, door de strijd en door de honger. Iedereen in het westen was begaan met het lot der Biafranen. Alleen in het westen, feitelijk alleen in west-Europa weerklonken de humanitaire ideeën voor hulpverlening aan de hongerende Biafraanse bevolking. Niet in Oost-Euro pa, niet in Azië, zelfs niet in Afrika, daar wel het allerminst. Want dit was een binnenlandse strijd, waarin men van buitenaf niet moest proberen te bemiddelen of op andere wijze een eind aan de strijd moest trachten te maken. Dat kon de nationale eer van Nigeria en van alle Afrikaanse regeringen niet verdragen. Dat zou in geheel Afrika worden geïnterpreteerd als koloniale bemoeienis, want men heeft daar nog erg lange tenen. Het nationaal zelfbewustzijn is er een bijzonder tere zaak, men wil er onder elkaar de eigen boontjes doppen. Zo ging men in Kongo tekeer toen daar de Katangezen onder Tsjombe in op stand kwamen en andere mogendheden, zelfs de Verenigde Naties, zich ermee gingen bemoeien om een eind aan de strijd te maken. Dat is ook daar hele maal niet gewaardeerd. Men wilde op eigen wijze de Katangezen onderwerpen en uitroeien, zoals men dat van oudsher in Afrika gewend is. Mede daarom liet men de inmenging in Nigeria achterwege. Men zou er de be trokkenen en regering alleen maar mee in de armen van Rusland hebben ge dreven en het doel toch niefc hebben bereikt. Het aantal doden niet hebben beperkt. Inmenging in een onderlinge strijd wordt door geen regering in Afrika meer geduld. Om de zelfde redenen verzette de re gering in Lagos zich tegen de voedsel- zendingen naar Biafra en gedoogt de nationale eer nog niet dat humanitaire instellingen uit het westen nu de voed selvoorziening daar op zich zouden gaan nemen. Daar zullen ze zelf wel voor zorgen en voor zover zij dat nodig ach ten. Als ze daarbij hulp nodig hebben, zullen zij, in Lagos, daar zelf wel om vragen en aan wie zij dit vragen wil len. Maar geen aalmoezen uit de wes telijke wereld in het algemeen. Dat staat de nationale eer niet toe. Na alle inspanning die de jeugd en vele ouderen zich hier uit humanitaire overwegingen getroost hebben om hulp voor Biafra bijeen te brengen, klinkt het wel als een uitermate cynische op vatting dat dit feitelijk allemaal verlo ren moeite en opoffering zal betekenen. Nigeria zal de hulp in deze vorm, de vorm van liefdadigheid, niet willen accepteren. Daarmede is het ingezamelde geld met weg, er wordt ook elders in de wereld honger en nood geleden en wel op hulp gewacht, zodat het best goed terecht zal komen. Maar zoals meer gebeurt, men realiseert zich hier niet genoeg hoe de situatie is en de gevoelens wel zijn in het land waar nood is en waarvoor of fers worden gevraagd. We hebben dat al gezien ten aanzien van de hongersnood in India, waar voor ook hier miljoenen zijn ingeza meld, die er voor dit doel niet zo erg welkom waren en waar men intussen Nu we de laatste tijd nogal eens de wintersport tot onderwerp kozen met aanbeveling voor de georganiseerde tochten van de Natuurwacht en wat het Gooisch Natuurreservaat heeft te bieden, willen wij tenslotte nog hen, die op eigen gelegenheid het natuur schoon rond Soest willer. verkennen, attent maken op die prachtige staf kaart, waarmee U, door eigen initia tief geleid, beslist niet kunt verdwa len en waaraan U de beste wandel kameraad heeft, die U zich denken kunt. Deze kaarten zijn voortdurend bij ons voorradig. De laatste tijd kwamen er vragen bin nen in verband met dc Ruitersport. We kunnen U vertellen, dat wij juist een mooie folder binnenkregen van de Bosmanege te Assen. U zult misschien denken: dat is te ver weg, maar wij voegen hier direct aan toe, dat een bij zondere aantrekkelijkheid is, dat er .Teugd-Ruiterkampen georganiseerd wor den, die al openstaan voor kinderen vanaf 10 jaar tot de 20-jarige leeftijd. De folder heeft een aanmeldingsformu lier, dus wanneer er jongelui zijn, die er meer van willen weten en die seri euze plannen hebben voor een paar densport-vakantie, laten zij de gege vens hieromtrent, dan even bij ons ha len. Er zijn nog meer mogelijkheden voor jonge en ook voor niet meer zo piepjonge ruiters. V.V.V. Elspeet gaf een uitstekend ver zorgd boekje uit: Rust en Ruimte in Elspeet. Hierin, naast goede documen tatie over de omgeving, een uitgebreide opgave van hotels, pensions, zomer huisjes enz. Ook met dit aantrekkelij ke drukwerkje bent U zeker gebaat, wanneer U dc Veluwe uitzoekt voor een vakantie in eigen land. Al zwieren we weer af toe op de schaats, toch daagt aan de horizon de zomervakan tie, waarop we ons nu al kunnen ver heugen. zelf miljoenen uitgaf aan bewapening e.d. Zo bemoeien wij ons hier, uit de beste humanitaire overwegingen, met zaken waar we feitelijk te weinig van weten. We wegen het af naar onze eigen in zichten van menselijkheid, waarover in een zo andere wereld geheel anders ge dacht wordt. En wij blijven maar zo doen, zo ook ten aanzien van politieke toestanden in Cuba, Griekenland, Noord- Ierland, Indonesië, Portugal, Vietnam, Zuid-Afrika enz. enz. We bezien het allemaal te eenzijdig en menen maar dat de mensen daar net zo zullen, ja moeten denken als wij hier. Dat doen ze niet en daarom zijn de onderdruk ten en in nood verkerenden in ver van ons verwijderde landen niet met onze opvattingen van humaniteit en democra tie te helpen. Integendeel, we ontkete nen er dan nog meer strijd en meer slachtoffers door, hetgeen juist niet de bedoeling is. Nu worden er weer dui zenden Koptische christenen in de Soe dan vermoord. We zouden ze natuurlijk willen helpen en er zullen weer acties voor ontketend worden zodra wat daar gebeurt voldoende tot de buitenwereld doordringt. Maar ook dat zal niet kun- nnen op onze manier. Slechts een sub tiel diplomatiek spel zal daar, evenals in Nigeria, iets kunnen uitrichten. Zoals reeds gemeld zullen de P.v.d.A., P.P.R. en P.S.P. gecombineerd aan de komende gemeenteraadsverkiezingen deelnemen. De voorlogipe kandidatenlijst is alsvolgt samengesteld: 1. P. C. Pieren (P.v.d.A.), 2. P. Grift (P.v.d.A.), 3. K. de Haan (P.v.d.A.), 4. Leveringa (P.S.P.), 5. A. J. van Vloten (P.P.R.)6. mevr. Van Kleef (P.v.d.A.). Hedenavond, 8 uur, wordt in gebouw De Rank een bijeenkomst gehouden, waarop de kandidaten zich zullen voor stellen terwijl de heer B. van de Lek, lid van de Tweede Kamer een korte inleiding zal houden. Vrijdag 30 januari worden in Soester- berg in het Dorpshuis eenzelfde bijeen komst gehouden. Deze week is door een aantal jonge ren gestart met de Jongeren Aktie groep Soest, kortweg genaamd: de JAS De initiatiefnemers, zelf afkomstig uit verschillende kerkelijke en niet kerke lijke milieus, stellen zich voor een bun deling te gaan worden van alle pro gressief denkende jongeren, ongeacht kerkelijke- of andere gezindheid, ervan uitgaande dat hetgeen hen bindt over gezindheid en afkomstig heenreikt. De JAS stelt zich ten doel, in eerste in stantie ten behoeve van de Soesler jeugd, te komen tot hergroepering van de jeugd. Ideeën en suggesties hebben de initia tiefnemers genoeg. Zij staan echter open voor alles wat daar in georgani seerde vorm aan te voegen is. Naar de mening van de initiatiefne mers is er veel te doen: Zij zijn niet bang hun iclee te. zien uitgroeien tot een Jongeren-organisatie die een leem te in Soest moet opvullen. Inlichtingen, mededelingen enz. worden verstrekt door: H. van Arkel, Juliana- laan 86, Soest. tel. 3279. Met klepperende ramen cn ingegooide Ide 1°°P dcr Jaren de Vondellaan kan worden doorgetrokken, als een der ruiten staan de twee woningen aan del 4 Osscndamwg (tussen Schoutenkampweg "Ie™e ™n de B.rkstraat, en Braamweg) te wachten op het ge- .°P. Plaats van de twee af te breken weid van de slopershamer. Deze sloop fa"*»*' moet het mogelijk gaan maken dat in achteren een zelfde rij huizen, als nu 1 aan de overzijde is gebouwd. Het. koninklijk tolhuisje aan de Biltse- weg, dat in verband met de verbreding van de Biltseweg en het kruispunt Trier F. C. Kuypcrstraat hoek Kcrkpad, 50 jaar geleden Dezelfde plaats nu moest worden gesloopt, maar van het Ministerie van Cultuur, Recreatie Maatschappelijk Werk moet worden her bouwd, is gisteravond een punt van uitvoerige discussie geweest in de Soes- tei raad. Het tolhuisje, dat eigendom is van de koningin en dat op de monumentenlijst staat, stond tot de verbreding van de weg op Baarns grond gebied. Thans echter wordt het gebouw tje, in zijn oorspronkelijke vorm, op het grondgebied van Soest herbouwd. De totale kosten belopen een bedrag van ongeveer 140.000,—. Een deel van de kosten zal door het rijk worden ver goed. Ook de provincie heeft een sub sidie toegezegd, maar de Soester ge meenteraad toonde gisteravond weinig bereidheid om eveneens een bijdrage in de kosten te verlenen. Weliswaar krijgt de gemeente middels verfijningsregelingen de subsidie de komende jaren weer terugbetaald, maar het renteverlies, door enkele raadsleden berekend op 25.800,komt toch voor rekening van Soest. Men voelde er weinig voor om deze last op zich te nemen voor een zaak, waar men in feite niet om heeft gevraagd en ook nauwelijks iets mee te maken heeft. Bovendien heeft Soest er geen enkel voordeel bij. Aldus enkele bezwaren van de raads leden Westra (WD) en Van Poppelen (KVP), terwijl andere raadsleden eerst nader omtrent de procedure wensten te worden ingelicht. De heer Westra meende, dat in dit geval maar een re geling moest worden getroffen met de eigenaresse van het tolhuisje. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck zei aanvankelijk ook weinig bereidheid tegenover G.S. getoond te hebben om de raad om een subsidie (van 30 0/n) te vragen. Gedeputeerde Staten hebben echter dermate aangedrongen, dat het college is gezwicht. De burgemeester meende, dat Soest door de wegverbe- tering wel enig voordeel heeft gehad, ook al hebben de werkzaamheden vrij wel geheel op grondgebied van Baarn plaats gevonden. Soest zou bij bet ver lenen van een subsidie hoogstens wat renteverlies moeten dragen. Maar juist iedere nadelige financiële consequentie wilde de raad vermijden. Aangezien het slopen van het tolhuisje in het belang van de weg verbetering moest geschieden en de kosten van het slopen en herbouwen ook tot de kosten van de reconstructiewerkzaamheden be horen, meende men, dat de kosten ge heel voor rekening van de uitvoerder, in dit geval de provincie moesten ko men. Zolang de gemeente Soest er geen financieel nadeel bij zou ondervinden, was men wel bereid tot het verlenen van een subsidie, maar aan een rente verlies bleek niet te ontkomen. De raad stelde het college dan ook voor. het voorstel aan te houden om eerst nog eens met Gedeputeerde Staten naar een oplossing in een andere richting te zoeken. Als de provincie het rentever lies voor haar rekening zou willen ne men, wilde de Soester raad de subsidie wei verlenen. Het voorstel zal in dc volgende raad opnieuw worden behan deld. De raad besloot gisteren, de vaststel ling van de bestemmingsplannen Weg over de Eng, Soestereng-Park en Cen trum, Kerckenlandt cn Wieksloterplas drie maanden uit te stellen om B. en W. de gelegenheid te geven de talrijke be zwaren beter te bestuderen. Dat Amsterdam met een tekort van maar liefst honderd miljoen op zijn be groting sukkelt, is meer dan een hoofd stedelijke puzzel. Het gaat erom dat en dit is geen typisch Nederlands verschijnsel de kosten om het gewel dige bedrijf dat een grote stad is. hoe langer hoe moeilijker zijn op te bren gen, althans voor de steden zelf. En dat komt op een tijdstip dat juist het ge hele land meer en meer dichtgroeit tot één grote stad. De hoofdstad heeft groot gelijk als zij vaststelt dat :e voor kosten opdraail. die maai voor een deel werkelijk nodig zijn voor en door de eigen inwoners. De grote steden van het. land kampen bijvoorbeeld stuk voor stuk met gigan tische tekorten op de openbare ver voersbedrijven. Die zijn er overigens niet alleen om dc stad voor de bevol king bruikbaar te houden, maar ook ten behoeve van de velen van buiten die op de een of andere manier voor bun bestaan gebruik moeten maken van de centrale functie der grote steden. Het zelfde geldt voor dc miljoenen ver gende voorzieningen ten behoeve van het verkeer. Die hebben ook hun nood zaak buiten een interne functie: de centrale ligging van de grote steden houden o.m. in dat ze knooppunten wor den voor allerlei handel tussen verschil lende gebieden daarbuiten. In dit opzicht vervullen de grote ste den nationale functies: het zijn kost bare bedrijven voor een groot deel door wat ze voor de rest van de be woners en bun aantal dat overal de neiging beeft te dalen. Meer en meer worden de grote steden voornamelijk werkruimte: de slaapplaats vindt men dan wel elders. In Amerika vooral voelt men dit aan den lijve: de grote steden zijn verlaten door ieder die het zich financieel een beetje kan permitteren om in de „suburos" te gaan wonen. De armere bevolking blijft in wijken waaraan de arme grote stad boe langer hoe minder kan doen, zodat ze vervallen. Daar groet een situatie dat de grote stad zelf een combinatie is van kantoren en bedrij ven met verpauperde buurten, de krot ten van nu. Willen wij Nederland een dergelijke ontwikkeling besparen dan zullen wij moeten voorkomen dat de grote steden door geldgebrek vrijwel onleefbaar wor den. Dat is méér dan een Amsterdams probleem alleen. KANTMAN In verband met de nog steeds stijgende exploitatiekosten, waardoor de finan ciële positie van het bedrijf ongunstig wordt beïnvloed, acht de N.B.M. het noodzakelijk dat met ingang van 1 fe bruari a.s. de tarieven van alle soorten plaatsbewijzen op de interlokale lijnen worden gewijzigd. Een uitzondering hierop is het tarief van het Algemeen-abonnement. De tarieven van de enkelereisplaatsbe- wijzen worden op de onderstaande reis afstanden alsvolgt verhoogd: reisafstand tot p.lm. 18 km 5 ct., 18 tot 27 km 10 ct., 27 tot 36 km 15 ct.. 36 tot 45 km 20 ct., 25 tot 54 km 25 ct. De gewijzigde prijzen van de retour plaatsbewijzen 6 retourenkaartcn maandkaarten en maandabonnementen zijn verhoudingsgewijs afgeleid van de nieuwe enkelereistarieven. De prijs van de Streekdagabonnemen- ten is verhoogd van 3,75 tot 4. voor kinder 4 t/'m 9 jaar van ƒ2,50 6 retourenkaarten maandkaarten en maandabonnementen afgegeven vóór 1 februari a.s. blijven geldig tot de ver valdatum. De tarieven van de stadsdienst te Hil versum en van het lokale vervoer bin nen de gemeenten Bussum, Ede en Zeist worden vooralsnog niet verhoogd. ken zoveel bezwaren te zijn ingediend, dat het college ze nog niet allemaal heeft kunnen verwerken. De heer Dijkstra (prot. chr.) wilde we ten, hoeveel het er dan waren. Wethou der mevr. Walter-v. d. Togt schatte het aantal op een kleine zeshonderd, onder verdeeld in dertig verschillende soorten. De heer De Groot verklaarde zich na mens zijn (Binding Rechts) fractie te gen een bij G. S. in te dienen beroep schrift van de gemeente Soest inzake een voorgenomen verlening van een vergunning tot ontgronding van een stuk bos bij Soesterberg. De heer Dc Groot wees op dc verwaarloosde in druk, die dc betreffende terreinen thans bieden. Het plan kon wat dat betreft alleen maar een verbetering brengen. Burgemeester mr. S. P. Baror Bentinck meende echter, dat bij een ontgravine onherstelbare schade zal worden toege bracht aan een vrij uniek en karakte ristiek landschap. Wel erkende hij, dat de houtopstand ter plaatse van be trekkelijk geringe waarde is. ..Door de zandafgraving zal het profiel echter ge heel worden vernield. Het is een ver waarloosd stuk bos. maar landschappe lijk toch van grote betekenis. Het is nog een stukje authentieke Heuvelrug", al dus de voorzitter. De Soesterbergse raadsleden waarschuwden de heer De Groot ervoor, niet al te veel te ver wachten van een fraai herstel van het landschap. ..Dat hebben we bij andere zandafgravingen in Soesterberg wel ge zien." Soesterberg zou daarom meer aanspraak kunnen maken op de naam „Soesterdal". De heron Hilhorct en ï*nx zijn dor-r de raad benoemd tot 1c "er v»n het l»e- Met name tegen bet bestemmingsplan stuur van de Stichting re Lcw- betrcffende de weg over de Eng blij-1 zaal en ü:b,:otr.<rk S<*rt.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1