3 ton/teni remmen itellectuele SOFST BOUWDE IN 1969 RECORD AANTAL WONINGEN MEDEWERKSTER Keiiniiig N.V. ONSTYPISTE TENT(e) Genomen raadsbesluiten %L Café-Restaurant ,,Soestdijk" JUMBO JETS OP DE LUCHTROUTES HET JAAR VAN DE SLAAP OF GEZONDHEIDS PREMIE U KUNT NIET ALLES WETEN TeSefoonrnsmmer ziekenauto 5980 MEDISCHE DIENST PREDIKBEURTEN BK. kerkdiensten OUW EN HET 11 JE BEROEP ïTENOTYP Schild" en „Hebron" i Amersfoort Woninginrichting 'T BINNENHUIS ING VERPLEGING a JSBERGEiBOSCHl Nieuwe periode begint in de verkeersluchtvaart Sapi uzo-meuws Geslaagd Vleesverkoop VRIJDAG 23 JANUARI IDTO sn wij, met uw heldere verstand en uw'goede opleiding. ermogen u aan te passen aan steeds •lende interessante opdrachten. jehoefte, uw gaven en kennis te ge- sn en uw vrije tijd te benutten. ruime kennis en kantoorervaring. elen wij. wanneer wij denken aan het rije beroep voor de vrouw. Interessant werk voor hele of halve e tijden die u ter beschikking staan. n Intellect waardig; In een functie uw >eau waardig; bij een advocaat, notaris of respectabele firma. rije beroep dat u zoektl Belt U ons s op of komt u even praten. nste Inlichtingen worden U gaarne verstrekt door: s voor het gehele Gooi en Amersfoort Is: >zef Israëlslaan 24, tel. 02159-17011 [ervormd Psychiatrisch Centrum >rte termijn voor het sluisinternaat rechtseweg 20 k zal o.m. behoren het verrichten elijke bezigheden. gedeelte van de dag beschikbaar eveneens solliciteren. te verkrijgen bij de huismeesteres, ;en 9 en 18 uur, tel. (03490) 1 60 43. sollicitaties te richten tot de ge- cteur, Utrechtseweg 266 te Amers- vragen voor spoedige indienst- ling een en jongedame die hiervoor opgeleid worden. verschillende opzichten aantrekke- vereist n ulo-opleiding machineschrijven 21 jaar It een goed salaris, vergoeding van gunstige overige voorwaarden. chriftelijk of mondeling aan afd. m, Bremstraat 11, telefoon (02154)- tijd 6695. fa. K. dc Boer Zn. Laanstraat 22, Baarn. Tel. 02154-2797 (na 18 uur 5696) ving: contact onderhouden met cliënten ïers ntie van het boekhoud doorschrijf- ettige sfeer zelfstandig en afwis- i wil tegen een goed salaris, week en met een goede vakantie- en we uit contact met ons op te a uitvoeriger gesprek. huis met 275 bedden, gelegen in an het land> vangt op 1 maart a.s. loma US kunnen zowel mannelijke als mdidaten deelnemen die in het jen MAVO-diploma of een gelijk- mg hebben genoten en vóór de leeftijd van 18 jaar hebben n kunnen zich richten tot het VERPLEGING, Ziekenhuis B*rg inoven, telefoon 030-787822. PROF. BRQNKHORSTIMN 10 UITHOVEN Rn het afgelopen jaar is in Soest een |ecord aantal woningen gebouwd, na- nelijk 1100. De meeste hiervan kwa- hen tot stand in het plan Smitsweg. grote woningproduktie heeft uiter aard ook een gunstige invloed gehad jbp het aantal woiningzoekenden. In een jjaar tijds is hun aantal meer dan1 in fenig ander jaar teruggelopen. Ondanks jie zorgelijke gang van zaken in Soes- Jterberg, waar ir. 1969 zegge en schrijve woning werd gebouwd en meer nensen vertrokken dan zich er vestig den. Dit deelde de burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck woendsag in zijn nieuwjaarsrede mede. Een probleem blijven echter de woning- boekenden, voor wie de woningen, die althans gebouwd worden, te duur zijn. Dit aantal kan voor Soest gesteld wor den op een derde van het totaal aan- [tal woningzoekenden, In Soesterberg Biggen deze verhoudingen waarschijn- Iets gunstiger. (He* is onmogelijk gebleken de nieuw bouw zo goedkoop te doen plaatsvin den, dat ook de laagst bezoldigden p.iermede geholpen kunnen worden. jVandaar de nadruk, die gelegd wordt het ontruimen van goedkope wo hingen, die bewoond worden door hen Ivoor wie zij niet meer bedoeld zijn. Om peze ontruiming te stimuleren stond het gemeentebestuur in 1969 een twee- [tal regelingen ten dienste voor toeken- jiing van een bijdrage: één voor ver guizing naar een kleinere woning en voor verhuizing naar een duur dere woning. Van de eerste regeling tverd in 34 gevallen en van de tweede Regeling in dertig gevallen gebruik ge naakt. Hoewel dit op zichzelf een niet bnaanzienlijk aantal is en hierdoor bij- feonder moeilijke problemen tot een op lossing gebracht konden worden, is het poch in het licht van het totaal aantal woningzoekenden te gering. Daarnaast noeten dus nog andere middelen wor den aangewend. In het bijzonder wordt Jiier gedacht aan de mogelijkheid van liet verwerven van een eigen woning", ftldus de burgemeester. Soesterberg gaf de burgemeester aan leiding tot bezorgheid. De impasse, waarin de bouwaktiviteit te Soesterberg RL geraakt, door gebrek aan bouwgrond vooral, heeft niet alleen de woning- Riood ter plaatse doen toenemen, doch "pek het aantal ingezetenen doen terug- Hopen met alle schadelijke gevolgen op {sociaal-economisch terrein hieraan ver- ben. „De doorbreking van deze impasse ik dan ook als het belangrijkste punt van het voor Soesterberg te voe ren beleid in 1970", zo zei de burge- pjwneester. Ten aanzien van de brandweer zei hij, dat het accent van de aktiviteiten steeds meer komt te liggen bij de hulp verlening. „Het is te verwachten, dat dit onderdeel van de taak van de brandweer in ruimere zin nog in be langrijke mate zal toenemen. Behalve aan grote verkeersongevallen, waarbij brandgevaarlijke of voor de gezondheid schadelijke stoffen en gassen betrok ken zijn, denk ik hier ook aan. onge vallen van andere aard. Op het gebied van de onderlinge hulpverlening zijn ■vf regelingen getroffen met omliggende gemeenten. Bestudeerd wordt thans of het niet mogelijk is een ruimere sa- y menwerking tussen een grotere kring van gemeenten tot stand te brengen, waardoor de brandveligheid in een gro- j tere streek bevorderd en het aanwezige materieel zo efficiënt mogelijk gebruikt zal worden. Een zodanige regeling kan Ldan tevens ten goede komen aan het [doelmatig bestrijden van de gevolgen van rampen", zo zei de burgemeester. EVoorts wees de burgemeester nog eens Pop het probleem van de gastarbeiders. I Op 1 januari stonden 1517 vreemde- ftïngen geregistreerd tegen 1348 het jaar f daarvoor. Ondanks het teruglopen van het aantal Indonesiërs met 161 is het getal der vreemdelingen toegenomen met 169. Wegens het niet in bezit zijn van de vereiste papieren werden 53 vreemdelingen uit het land verwijderd, k Een groot aantal van de in Soest aan- Iwezige vreemdelingen heeft volgens de ■burgemeester geen enkele verbinding met de gemeente. „Als gastarbeiders ■wordt hun hier toch huisvesting gebo- Iclen. Ware dit een redelijke huisves- Iting in legaal tot stand gekomen ge- I bouwen, men zou zich er over kunnen ■verheugen. Het blijkt evenwel, dat op Ihet gebied van huisvesting van gast arbeiders veel de toets van milde kri tiek niet kan doorstaan. In het afge lopen jaar heeft het gemeentebestuur moeten saneren; dit jaar zal hiermede worden voortgegaan. Waar door het rijk bouwvolume ten behoeve van spe cifieke bevolkingsgroepen beschikbaar wordt gesteld, soms met bijzondere fi nanciële faciliteiten, zou het in de lijn liggen om ook voor de groep der gast arbeiders, die als zodanig niet meer uit onze samenleving valt weg te den ken, speciaal bouwvolume beschikbaar te stellen. Dit klemt te meer nu ook groepen gastarbeidsters hier te werk worden gesteld. Op deze wijze zou een nationaal antwoord gegeven worden op het tot op heden onopgeloste probleem van de huisvesting der gastarbeiders. Naar mijn mening ligt hier in de eer ste plaats een taak voor het georgani seerde bedrijfsleven. De gemeente dient daarbij alle medewerking te verlenen" aldus de burgemeester in zijn nieuw jaarstoespraak. "Met de opening van de nieuwe cen trale bibliotheek aan de Albert Cuyp- laan werd niet alleen de mogelijkheid van sociaal-cultureel werk te Soest ver ruimd, doch werd tevens de afbouw van het plan Eng I verder verwezen lijkt. Na de sloop vorig jaar van het ene dubbele pand aan de Molenstraat zal dit jaar het tweede eenzelfde lot moeten ondergaan. Dan zullen ook de beide delen van de Van Goyenlaan aan elkaar verbonden worden. Met het gereedkomen van de openbare lagere school aan de Molenstraat kan de nood schoot gesloopt worden, evenals de voormalige woning op het terrein van de school. Ten lange leste heeft dan de westzijde van de Molenstraat tot aan de Soester Engweg zijn in het be stemmingsplan voorziene gedaante ge kregen. Het starten van het plan Klaarwater is in zicht gekomen. De plannen voor Eng II beginnen enige gedaante te krijgen. Ook op het gebied van sport was 1969 een belangrijk jaar. De sporhal Beuken dal werd geopend en Soesterberg kreeg er in het Dorpshuis een goede gym nastiekzaal bij. De buitenaccomodatie werd verder uitgebreid, badminton en atletiek deden hun intrede in Soest. Er is in Soesterberg nog veel te doen, los van de normale nieuwbouw. Ik denk aan de renovatieplannen van Sint Joseph en aan de bouwplannen ten be hoeve van de bejaarden aan het Dorps plein. Beide zijn projecten in particu liere handen", aldus de burgemeester. De toename van de bevolking van Soest is groter geweest dan werd verwacht. Daardoor zal de gemeente waarschijn lijk toch nog in aanmerking komen voor een extra uitkering uit het ge meentefonds krachtens het Besluit On gewoon Bevolkingsverloop. Naar aanleiding van de tientallen do delijke slipongevallen van de laatste weken adviseert het Verbond voor veilig Verkeer alle weggebruikers met klem de volgende regels in acht te nemen; Houdt bij nat en glad weer rekening met verandering van wegdek. Juist bij een lichte opvriezing kan keibestrating spiegelglad worden. Inhalen op tweebaanswegen blijft bij de huidige weersomstandigheden ge vaarlijk. Vermijd bruusk optrekken, evenals sterk remmen of scherp sturen. Pas uw snelheid aan bij op- en af ritten en op en onder viaducten. Tijdig en geleidelijk remmen, niet te dicht achter een voorrijder kruipen, geleidelijk naar links gaan bij inhalen, het niet te snel naderen en ingaan van bochten zijn alle punten, die het slip gevaar reduceren. Het Verbond adviseert de wegge bruikers zolang de wegen glad en nat zijn om pompend en in cadans te rem men. De wielen worden hierdoor niet geblokkeerd, waardoor de kans op door glijden wordt tegengegaan. In de woensdagavond door de Soester gemeenteraad gehouden vergadering werden de navolgende besluiten ge nomen 1. Ingekomen stukken. a. Brief d.d. 4 november 196J van de Werkgroep Gemeentepolitiek D '66 in zake de openbaarheid van de commisie- vergadering met het voorstel overeen komstig het ter inzage liggende concept, genoemde werkgroep te berichten. Met alleen de V.V.D. en Binding Rech ten tegen, aangenomen. b. Besluit van gedeputeerde staten van Utrecht d.d. 28 november 1969, afdeling 5, nummer 2309RO/3298 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 20 augustus 1969 tot wijziging van de bouwveror dening met voorstel dit besluit voor ken nisgeving aan te nemen. c. Nota met betrekking tot de door stromingsregeling van de gemeente Rheden met het voorstel deze voor ken nisgeving aan le nemen. d. Brief d.d. 31 december 1969 van mr. S. J. Timmenga, inhoudende beroep te gen de weigering van een bouwvergun ning gevraagd door Keiler Nederland N.V. met het voorstel deze brief in handen te stellen van burgemeester en wethouders om advies. e. K. B. van 24 december 1969, num mer 6, inhoudende goedkeuring van de verordening tot wijziging van de Ver ordening op de heffing en invordering van rechten voor het gebruik van het openbaar slachthuis te Soest en voor het verrichten van keuringen buiten deze inrichting met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. L Toezending ingevolge het bepaalde in artikel 50, 3e lid, van de gemeen schappelijke regeling ten behoeve van een doelmatige drinkwatervoorziening van een exemplaar van de voorlopig door het algemeen bestuur vastgestelde begroting voor het jaar 1970 met voor stel hiermede akkoord te gaan. g. Brief d.d. 19 december 1969 van Gebr. J. C. en P. Swager te Soest, waar bij voorziening wordt gevraagd tegen de ingevolge artikel 25 der Woningwet uitgegane aanschrijving d.d. 9 decem ber 1969, met het voorstel deze brief in handen te stellen van burgemeester en wethouders om advies. Conform het voorstel van Bouw be handeld. 2. Voorstel tot verdaging van de be slissing omtrent de vaststelling van de bestemmingsplannen „Soestereng-Weg over de Eng", „Soestereng-Park sloterplas". Aldus besloten. 3. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet voor het aanschaffen van meubilair ten behoeve van de christelijke school voor g.l.o. in de wijk Smitsweg. Gevraagd wordt ƒ7.500, Krediet beschikbaar gesteld. 4. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanschaffen van meubilair ten behoeve van de christelijke kleuterschool in de wijk Smitsweg. Gevraagd wordt ƒ8.811, Krediet gevoteerd. 5. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het bestuur van de Stichting Van der Huchtschoten te Soest voor het aan schaffen van luxaflex gordijnen ten be hoeve van de Van der Huchtschool voor g.l.o. Gevraagd wordt 4.600, Conform besloten. 6. Voorstel tot ruiling van grond, ge legen aan: a. de Nie'-weweg met B. Bakker; b. Laanstraat met P. B. Rade maker; c. de Oude Utrechtseweg met B. J. v. d. Linden en A. Hoekstra, met vaststelling van de betreffende begro tingswijziging. Aldus besloten. 7. Voorstel tot het in principe verlenen van 'n bijdrage in de kosten, welke zijn verbonden aan de herbouw van het tolhuis aan de Biltseweg. Voorstel aangenomen. 8. Voorstel tot wijziging van de ver ordening vuilnisbelasting. Aldus besloten. 9. Voorstel tot aankoop van grond met opstallen, gelegen aan: a. de Nieuwe- weg van W. Lenz; b. het le Heezer- laantje van H. A. van Veen; c. de Wilhelminalaan van T. J. van Riems dijk, met vaststelling van de betreffen de begrotingswijziging. Aldus besloten V.V.D. tegen a en c. 10. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen aan: a. de Lindenlaan van E. Twijsel-Van Mourik; b. de Rademaker- straat van Chan Diu Lau.en Cons., met vaststelling van de betreffende begro tingswijziging. Aldus besloten. 11. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst inzake de uitbetaling van rente in verband met een gesloten koop overeenkomst met: a. H. A. van Veen; b. T. J. van Riemsdijk; c. W. Lenz. Conform besloten. 12. Voorstel tot verkoop van een kavel industrieterrein aan de Stichting Vak opleiding Smecoma te Baarn. Aldus besloten. 13. Voorstel tot verkoop van het oer- Verloven Trouwen Vergadering Receptie Repetitie enz. enz. f GA NIET TOBBEN MET RUIMTEGEBREK EN TEKORT AAN HULP, KOM EENS MET ONS PRATEN Vredehofstraat 6 - Telefoon 02155-2525 l'ot in depuntjes verzorgd, tegen uiterst scherpe prjjzen In dc grote, geheel air-conditionned zaal, is een complete stereo-geluidsinstal latie aanwezig, terwij] ook een piano beschikbaar is. Geen zaalhuur. menukaarten en tafelversiering worden gratis door ons verzorgd. Iedereen die dat wil (en het geld er voor over heeft) kan nu met een Jumbo Jet de lucht in Pan American World Airways heeft als eerste luchtvaartmaatschappij ter wereld de Boeing-747 Jumbo Jet in dienst gesteld. Maandag 12 januari landde de eerste voor een demonstratievlucht op de lucht haven van Frankfurt. Lang zal het niet meer duren of PanAm zal ook vanuit Amsterdam de Jumbo Jet op haar transatlantische routes naar Amerika gaan inzetten. De luchtlijn LondenNew-York krijgt het eerst deze nieuwe Boeing. De K.L.M., die nu 7 Boeing-747 B's in bestelling heeft, verwacht de toestellen in dc loop van volgend jaar. ceel Eemstraal 6/8 met opstallen aan de heer E. L. Zegers. Overeenkomstig het voorstel besloten. 14. Voorstel tot wijziging der gemeente begroting 1969 (algemene wijziging). Aldus besloten. 15. Voorstel inzake de dekking van te korten van de Stichting Openbare Lees zaal en Bibliotheek te Soest. Aldus besloten. 16. Voorstel tot handhaving van: a. een opgelegde aanslag hondenbelasting en rioolbelasting 1969. Gewijzigd voorstel van financiële com missie aangenomen. 17. Voorste] tot het verlenen van ont heffing van artikel 1 van de „Zonever ordening Hinderwet" t.b.v. de Indus triële onderneming Arma N.V. aan de Van Weerden Poelmanweg te Soest. Ontheffing verleend. 18. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaf van spel- en ontwikkelingsmateriaal ten be hoeve van de openbare kleuterschool in de wijk Smitsweg. Gevraagd wordt 7.600. Krediet beschikbaar gesteld. 19. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de openbare Rinke Tolmanschool voor gewoon lager onderwijs in de wijk Smitsweg. Benodigd is 47.000, Krediet gevoteerd. 20. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen ten behoeve, van de christelijke school .oor gewoon lager onderwijs in de wijk Smitsweg. Gevraagd wordt een krediet 45.000, Aldus besloten. 21. Voorstel tot verkoop van grond, gelegen aan de Dalweg aan de Woning bouwvereniging „St. Joseph" voor de bouw van 70 flatwoningen. Conform het voorstel besloten. 22. Voorstel tot het instellen van be roep tegen de beschikking van gede puteerde staten d.d. 21 november 1969, waarbij een ontgrondingsvergunning werd verleend. Aldus besloten. Binding Rechts stemde tegen. 23. Voorstel tot het benoemen van le den in het bestuur van de „Stichting Openbare Leeszaal en Bibliotheek". De heren Hilhorst en Bay benoemd. 24. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet ten behoeve van de schoolpsychologische dienst. Gevraagd wordt 15.000, Aldus besloten. Met de Komst van de Jumbo Jet op de luchtroutes begint een nieuwe periode in de verkeersluchtvaart. De z.g. „wide- body" verkeersmachines, met 9 of 10 passagiers op een rij en twee gang paden die van voor naar achter door de romp lopen, doen hun intrede en daarmee zullen we de „oude" DC-achten en DC-negens, de Caravelles en de Co ronado's, op slag kleine, benauwde machines gaan vinden. Want de ruimte in de Jumbo Jets is ongeëvenaard. De 747's van Panam zijn ingericht om 362 passagiers te vervoeren. In de lucht reuzen moeten behalve deze passagiers ook meer dan 600 koffers meekunnen. Die worden opgeborgen in speciale „wa gentjes" en de passagiers krijgen op hun ticket het nummer van het wagen tje, zodat zij snel hun bagage zullen kunnen terugvinden. In totaal neemt een 747 twaalf van die bagage-wagentjes' mee. Zij worden tussen haakjes in ons land bij Avio- landa gebouwd! 120.000 onderdelen Na Panam krijgt Trans World Airlines (T.W.A.) de eerste Jumbo Jets geleverd. Zij gaat er over enkele weken mee vliegen op de binnenlandse lijnen in Amerika. Bij de Boeing-fabrieken staan ook al lange rijen Jumbo Jets in de kleuren van Lufthanse en Air France, de eerste Europese maatschappijen die met de 747 de lucht in gaan. Lufthansa zal het toestel I april met ingang van de zomerdienst in gebruik nemen. De Boeing-747 is een geweldig vlieg tuig. Hij bestaat uit maar liefst 120.000 onderdelen, van het kleinste schroefje tot 'n complete straalmotor. Een Boeing- 747 heeft 1637 onderdelen die regelmatig in onderhoud gaan, tegen een Boeing- 707 „slechts" 800. Er zijn in totaal al 86 Boeing-747's be steld door 28 luchtvaartmaatschappijen. Tijdens de start mag het toestel een ïnamixaal startgewicht hebben van 322 ton, en bij de landing van 256 ton. Bij de proefvluchten is zonder moeite ge start met een gewicht van 326 ton en geland met 320 ton. De uit vijf vlieg tuigen bestaande testvloot heeft meer dan 1450 uur gevlogen. Bij een vlucht van Seattle naar New-York werd een snelheid ten opzichte van de grond be reikt van 1159 km per uur. Normaal ligt de kruissnelheid van de Jumbo Jet rond de 1000 km per uur, waarmee hij de snelste straalkist op de luchtroutes is van dit moment. Ballast nodig Er zijn enkele moeilijkheden geweest Ondanks de gunst der tijden bevindt zich een beperkt aantal grotere en veel kleinere bedrijven in grote moeilijkhe den. De malaise wordt alleen afgeremd omdat men erop vertrouwt dat de re gering de kolossen met staatsgeld zal redden. Op zichzelf is dit onrechtvaar dig omdat kleinere ondernemingen in gelijke situaties te gronde gaan. Temidden van dit economisch tumult kondigt de nieuwe minister van econo mische zaken, in de rug geduwd door een flinke loonsverhoging, ook voor dit jaar een straf prijsbeleid aan. Bij dit prijsbeleid gaat de regering steeds uit van de geldmarge in plaats van het rendementbeginsel, waarmede zij een gevaarlijke weg betreedt omdat zij zich daarmee mede-verantwoording op de hals haalt van de moeilijkheden die in het bedrijfsleven optreden. Deze moei lijkheden cirkelen rond gebrek aan li- kwiditeit en een tekort aan vermogen om de expansie te financieren. Beide verzwakken de stootkracht van de Ne derlandse industrie en handel. In dit beeld is het geen wonder dat de Raad van Ned. Werkgeversverbonden haar stem heeft laten horen. Deze waar- schuwd ervoor dat de ondernemingen in hun bestaansmogelijkheid kunnen worden aangetast. De dreiging krijgt nog extra accent omdat voor geïmpor teerde goederen de geldmarge-regel niet of op een gelijke wijze wordt toe gepast. Nu behoeft men geen econoom te zi.in om te beseffen dat een samenspel van hogere lonen, hogere grondstoffennrijzen en dito sociale lasten de kostprijs van een produkt flink doet stijgen. Legt men daar een gelijke geldmarge op. dan wordt in wezen op zijn minst de vervan gingsmogelijkheid van de onderneming en op zijn meest de continuïteit van het bedrijf ondergraven. In het begin ziet men dat niet maar na verloop van tijd komt de waarheid boven drijven. Dit is het uur van de waarheid waarop prof. Zijlstra doelde toen hij de eco nomie voor 1970 beschouwde. Als de waarheid van de rendementsverzwak king haar vinger heft, zullen duizenden mensen zonder werk komen met een flinke deuk in het inkomen. Moeten wij die kant op? Ons borreltje en ons biertje worden ons gepresenteerd in een rijke variatie van prijzen, maar zij hebben alle de nare bijsmaak van duur te zijn. Terwijl slechts een beperkt aantal restaurants de wijsheid heeft opgebracht geheel of gedeeltelijk over te stappen op plate- service, hebben de meeste van hen de traditionele menu's gehandhaafd. Deze menu's worden in bepaalde huizen veel minder genuttigd omdat de klantenkring de prijsverhoging tot aan de lippen is gestegen. Want hoe men ook beziet, niet iedereen kan de kosten van buitens huis eten van zijn belastingaangifte af trekken. Het gevolg van het voorgaande is dat een aantal gerenommeerde huizen in horecaland zijn deuren heeft gesloten. Sommige verdwijnen na veel publiciteit, andere likwideren met stille trom. Veel goedmoedige gezelligheid wordt zo naar het verleden geschoven. Er komt hoog stens een zelfbedieningsbedrijf voor te rug. Moet dit zo doorgaan? De nu reeds verdwenen horeca-bedrij ven vormen de voorboden van een reeks andere, die de sleutel in de hand heb ben maar nog wachten op de eindcij fers van 1969. Bij die eindcijfers en de beschouwing van de bedrijfspolitiek zal blijken dat veel restaurants een zeer conservatief management hebben ge voerd. Hun kosten zijn gestegen, hun preduktiviteit is onvoldoende toegeno men, de reserves voor aanpassing ont breken en de presentatie is verouderd. De nekslag wordt veroorzaakt door de prijstijging van 1969, die ook nog werd verstrekt door een aanzienlijke ver hoging van de B.T.W. tot 12 °/o. Als wij ervan uitgaan dat veel leed had kunnen worden voorkomen door een slagvaardiger aanpasing aan de snelle ontwikkeling, dan nog blijft voor de horeca het leed dat het tempo van het veranderde kostenbeeld haar heeft over rompeld. Er is dus veel voor te zeggen om tenminste de restaurants de gelegen heid te geven met een verlaagd omzet belastingtarief van 4 °/o over een tijd perk van drie tot vijf jaar de gemiste aanpassingstrein alsnog te balen. De voorzitter van de Haagse Kamer van Koophandel heeft daarvoor gepleit. Wij zijn het met hem eens. mits aangetoond wordt dat de niet geheven acht procent aan investeringen in het bedrijf worden besteed. Want niet de ondernemer moet gelegenheid krijgen nog eens enkele ja ren in te slapen, maar zijn bedrijf moet gezond worden. tijdens het invliegen. Een trilling in de motorgondels werd verholpen door bij na drie honderd kilo ballast in de gon dels op te hangen. De fabriek hoopt voor 1975 ongeveer 400 Jumbo Jets af te leveren. Als het moet, kan het toestel 550 passagiers vervoeren. Hij kost vliegklaar een slor dige 76 miljoen gulden per stuk. De K.L.M., die er aanvankelijk zes bestelde maar er zopas een zevende bijkocht, gaat de 747 in eerste instantie gebruiken op de route Amsterdam-New York, maar het staat nu al vast dat tijdens de week ends snelle vluchten met vakantiegan gers heen en terug naar Mallorca zul len worden gemaakt, wat voor de reis bureaus gezien de capaciteit van deze luchtreuzen uiterst interessant wordt. Onlangs is een Jumbo Jet bij een lan ding beschadigd. Het is te hopen dat de Jumbo's veilig zullen vliegen, want vliegrampen waarbij 300 tot 500 mensen tegelijk omkomen, zouden meer dan verschrikkènlijk zijn. Verlies Intussen moeten de luchtvaartmaat schappijen enorme investeringen doen in de jumbo Jets. Alleer al de oplei ding van de bemanning komt op een 55.000 dollar te staan. Bovendien liidt een maatschappij als Panam op dit moment hevig verlies, zodat de vraag gerechtvaardigd is of de komst van de Jumbo Jet een even grote malaise in de verkeersluchtvaart zal gaan veroorzaken als destijds de komst van de DC-8 en de Boeing 707. Jumbo Jets met één of twee passagiers aan boord zullen kapitieke verliezen veroorzaken voor de betrokken lucht vaartmaatschappijen. De verkeersluchtvaart staat aan de vooravond van een nieuw hoofdstuk in haar geschiedenis. Een hoofdstuk dat we allemaal gaan meemaken. Jumbo Jet zal in de komende dagen nog vele malen voorpaginanieuws worden Bij de laatste Sauzo-dansavond met disc-jockey Jac. Merts uit Amersfoort werd Wanda Torn tot Miss Sapuzo en Wilma Kroesen tot Miss Soesterberg gekozen. Zaterdag 31 januari treedt „The King Bees" uit Amersfoort op. Onze plaatsgenote mej. M. J. M. Nijhof is aan de Rijks Universiteit te Utrecht geslaagd voor het doctoraal examen biologie. Zaterdagmorgen, te 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats aan de houders van gele kaarten, ge nummerd van 201 tot 360 en grijze kaar ten, genummerd van 1 tot 66. Voeg een paar druppels melk toe aan de schoensmeer en uw vochtige schoe nen zullen weer spoedig glimmen. Is het nikkel van uw fiets door de sneeuw beroest, besmeer de roestplek- ken met dikke olie. Laat dit een dag of drie zitten en wrijf deze daarna met een door geest van salmiak vochtig ge maakte doek goed uit. Last van kopergroen? De plekken bo ven een spiritusvlam verwarmen en daarna goed uitwrijven. Vul bad of wasteil eerst met het koude, daarna pas met het kokende water, dan kunnen uw kinderen geen onge lukken veroorzaken voor het sop klaar en op temperatuur is. Bewaar giftige stoffen in flesjes waar op duidelijk staat aangegeven wat de inhoud is en bindt de kurk vast met een touwtje, dan maakt u als het don ker is geen vergissing. Een spons, die slijmerig aanvoelt, krijgt u schoon door hem eerst goed uit te knijpen, enkele uren te weken in azijn met water, weer uit te spoelen en ver volgens te laten drogen. Zijden sjaals moeten gewassen worden in sop van synthetisch wasmiddel. Kne den door het sop en na het spoelen in water, eventueel met azijn, uitdrukken in een badhanddoek. Echte zijde direct na het wassen strijken, aan de verkeer de kant. Ontstaat er in een nieuwe aluminium pan door het koken van water een zwarte aanslag, behandel deze dan met staaiwol. Ook het koken van zuurhou- dende spijzen, zoals rabarber, appel moes en tomaten doet hier wonderen. SOEST De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen van zaterdagmorgen 12 uur tot maandagmorgen 8 uur door W. J. Schutte, Burg. Grothestraat 65, tel. 2333. H. J. Stroband. Henr. Blaek- weg 14, lel. 2434. SOESTERBERG Tijdens het a.s. weekeinde zal de artsendienst worden waargenomen door J. C. Lucas, Prof. Lorentzlaan 21, Soes terberg. Boodschappen vóór 9.00 uur. SOEST Tandartsen Zaterdag en zondag van 13-13.30 uur: F. de Morree, Dr. Rupertlaan 78. Apotheek Zaterdag en zondag is geopend apo theek „Soest-zuid". Apotheek „Soestdijk" gesloten. Avond- en nachtdienst tot en met 30 januari, Apotheek „Soest-zuid". Oranje-Groene Kruis Zr. H. Sijtsma, Bostraat 29, tel. 4610. Wit-Gele Kruis Zr. Antoniana, Talmalaan la, tel. 6355 briefje door de brievenbus. Groene Kruis Zr. M. de Haan, Alb. Cuyplaan 118, tel. 6906. Interpar. Charitatief Centrum Maatschappelijk werk en Gezinszorg Mej. M. F. M. Elsenburg en mej. H. B. te Lintelo, maandag t.e.m. vrijdag, 9.30-10.30 uur, Molenstr. 11, tel. 4040. In Soesterberg: dinsdag 18.30-19.00 uur in de Hoeksteen. BIJ VERKOUDHEDEN HERVORMDE KERKEN Oude Kerk, Kerkstraat. 10 uur ds. R. Houtsma, Amersfoort 19.00 uur ds D. H. Bosma m.m.v. kerk koor. Kinderoppas tijdens morgendienst. Emmakerk, Rcgentesselaan. 10 uur ds. D. H. Bosma. 19.00 uur ds. J. M. de Mey uit Woerden Kinderoppas tijdens morgendienst. Tehthuskerk, Alb. Cuyplaan. 10 en 5 uur ds. J. Smit Gebouw Middelwijk, Pieler de Hooghl. 10 uur ds. J. Haitsma, Woerden. Zonnegloren. Soesterbergscstraat. 10 uur ds. G. H. Wolfensbergen, Doorn. Kinderoppas tijdens morgendienst. Jeugdkerken: 10 uur: Emmakerk, Regentesselaan. 10 uur: Eltheto, Driftje. Zondagscholen 10 uur: Middelwijk. P. de Hooghlaan 10 uur: De Savornin Lohmanschool, Driehoeksweg. 10 uur: Gr. v. Prinsterenschool. 10 uur: Da Costaschool, Pr. Bernhard- laan, interkerkelijk. GEREFORMEERDE KERKEN Julianakerk, Julianalaan 10 en 5 -uur - ds. G.- Rangv Wilhelminakerk. Soesterbergscstraat 18 10 en 5 uur ds. D. H. Borgers. Kerkgebouw NPB. Rembrandtlaan 20. 8.30 uur ds. C. Bijl, Hilversum. 14.45 uur ds. J. P. Moerkoert. Gebouw Eltheto (verplaatst naar g®- bouw Nationaal Chr. Belangen te Baarss) 10 en 5 uur dienst. CHR. GEREFORMEERDE KERK 10 uur en 19 uur ds. Draaier, Hilversum. GEREF. GEMEENTE Dalweg hoek Beukenlaan Zondag 10 en 5 uur Leesdienst. VER. v. VRIJZ. GODSDIENSTIGE^ Afd. van de Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 20 10.15 uur ds. W. Leerink. Wykgebouw „Soest-Zuid" 10.15 uur kinderdienst. BRAAMHAGE 19.00 ds. Leeripk. ADVENTSGEMEENTE 10 uur Bijbelstudie. 11 uur Pred. P. Klop, H.A. Evangelie-gemeente „In de ruimte" Klein Engendaalwcg 52. Zondagmiddag 4 uur ds. H. G. Koornstra, Brussel. SOESTERBERG GEREFORMEERDE KERK 10 en 17 uur ds. D. A. Zijlstra, Amers foort. HERVORMDE KERK 10 uur dr. K. Bijlsma, de Bilt. 12 uur interkerkelijke zondagschool. 19 uur Zondagavondgebed ds. F. J. Th. van Boven. Johannes-Stichting. 9.45 uur ds. A. Terlouw, Veenendaal. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE Eemnesserweg 63B. 10.30 uur ds. H. C. Valeton. Volle Evangelie-gemeente „Baarn-Soes'. Burgemeester Penstraat 4, Baarn. Elke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE Kapelstraat 7. Baarn 10.30 uur drs. W. J. Manger PAROCHIE SOEST, Kerkplein Zaterdag 8.30 en 19.00 uur avondmis Zondag H. Missen 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen om 8.30 en 19.30 uur. PAROCHIE SOESTDIJK Burgemeester Grothestraat Zaterdag 19 uur avondmis. Zondag H. Mis 9 uur. 11 uur hoogmis. 18.00 uur Avondmis. 'Maandag geen H. Mis. Dinsdag 8 en 19 uur. woensdag 8 uur donderdag 8 en 19 uur, Vrijdag 8 uur H. Missen. PAROCHIE SOEST-ZUID St. Willihrordusstraat Zondag H. Missen 8 en 11.30 uur. 9.30 uur hoogmis. In de week H. Missen te 8 uur, woensdag 19 uur (gezinsdienst), zaterdag 8 en 19 uur. ST. CAROLUSKERK. Soesterberg. Zaterdag 19 uur avondmis (jongerenmis). Zondag 8.30 uur. 10 uur Latijnse Hoog mis en 11.30 uur (met zang).

Soester Courant | 1970 | | pagina 9