Soest toen - Soest nu Telefoonnummer ziekenauto 5930 Dinsdag 24 februari 1970 49e jaargang' no. 15 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rureau voor redactie en «-tilmin ïstr Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 ALBANIË'S HODZJA Weer inbraak bij supermarkt aan Soesterbergsestraat Pacifistisch Socialistische Partij, afd. Baarn/Soest hield jaarvergadering Jaarvergadering Natuurwacht afd. Eemland A.N.W.B. veiüchlingscontrole groot succes Bijzondere Lutherse gemeenteavond Twee dozen met 150 dia's van Veilig Verkeer gestolen 'mm Het oog gericht op Nixon De heer C. van de Brink na 47 dienstjaren met pensioen Twee auto's zwaar beschadigd SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal ƒ3,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ6,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Het is geen eenvoudige zaak om van uit de volksrepubliek Albanië die een oppervlakte heeft van 27.538 vierkan te km. op een directe en betrouwbare v/ijze, gegevens over land, volk en lei- tiert te bemachtigen. Journalisten en touristen uit het westen zijn ongenode gasten. Langharigen worden niet geduld en anti-kerkelijke aktiecomité's worden door de overheid gefinancierd. Het protestantisme is taboe, het rooms- katholicisme wordt slechts door 9 pro cent het grieks door 20 en de moham medaanse godsdienst door circa 70 pro cent, het grieks door 20 en de moham- tellende Albanië beleden. Er wordt nog een zeer ruim gebruik gemaakt van het rij-, trek- en lastdier in de vorm van het paard en de ezel, de autosnelwe gen zijn in opkomst, de spoorlijnen zijn maar matig ontwikkeld. Het schiereiland Albanië is een echte Balkanstaat. Het kende tot 1954 slechts oorlog, burgeroorlog en bezetting en daarna tot op de dag van vandaag een communistische dictatuur a la Stalin, verwezenlijkt door en belichaamd in de persoon Enver Hodzja, secretaris-gene raal der communistische partij, leider van het politieke bureau en van het centraal comité van de partij, kortom: een alleenheerser in de juiste zin van het woord. Dictator voor het leven Enver Hodzja werd in 1909 in het zuid- Albanese Gjirokaster als zoon van een schatrijke textielhandelaar en zeer ge lovige mohammedaan bovendien, gebo ren. Na lager onderwijs gevolgd te heb ben bezocht de jonge Enver met succes het gymnasium in Korce, vertrok in aansluiting daarop in 1930 naar Frank rijk waar hij aan de universiteit van Montpellier natuurwetenschappen stu deerde. Hij maakte om de een of andere on bekend gebleven oorzaak z'n universi taire studies niet af en werd in die jaren regelmatig gesignaleerd in gezel schap van Paul Courturier in Parijs en uitgever van het communistische partijorgaan: „1 'Humanité". Op diens voordracht werd de student in de na tuurwetenschappen: Enver Hodzja in geschreven in de ledenregisters van de Franse communistische partij in het arrondissement Parijs. Kort daarop volgde Hodzja's benoeming tot consulair ambtenaar van zijn land in België met als standplaats Brussel. Dit ambt oefende hij gelijktijdig uit met zijn funktie van Albanees redac teur van „1 'Humanité", onder het pseu- Voor de derde maal in korte tijd is donderdagingebroken in de zelfbedie ningszaak van Vreeman aan de Soes terbergsestraat. Ditmaal heeft men zich toegang tot het pand verschaft door aan de achterzijde een plank van een deur te verwijderen, waardoor men het slot kon openen. Uit het magazijn verdwenen tweehonderd pakjes sigaret ten en een busje met zestig dubbeltjes. Voorts bleek men zich tegoed te heb ben gedaan aan voorradige limonade. Er is ook nog een poging gedaan om in de winkel zelf te komen, maar zon der resultaat. In Baarn vond vrijdag j.1. de redelijk goed bezochte jaarvergadering van de P.S.P. afd. Baarn-Soest plaats. De jaarstukken konden, onder dank zegging aan de daarvoor verantwoorde lijke funktionarissen, worden goedge keurd. In de samenstelling van het bestuur kwam geen wijziging. Het dagelijkse bestuur bestaat uit; G. J. Snijdelaar, Soest, voorzitter; K. Levinga, Waldeck Pyrmontlaan 10, Soest, sekretaris en A. Fennema, Baarn, penningmeester. Ook het Utrechts gewestelijk arbeids- sekretariaat is in Soest gevestigd, (Va renstraat 254). De heer H. Schra, sinds kort optredend als gewestelijk sekreta ris, kon verslag doen van sterk toege nomen gewestelijke akiviteiten. Uit de vergadering werden vragen ge steld over de wijze waarop de P.S.P.- kandidaten, zowel voor Provinciale Sta ten als voor Gemeenteraden werden voorbereid op de komende zittings periodes. waarin, naar zich laat aanzien, belangrijke beslissingen zullen moeten worden genomen. De voorzitter en de gewestelijk sekre taris lichtten toe op welke wijze de informatie en begeleiding van de P.S.P.- kandidaten ter hand was genomen. De verrichte werkzaamheden voor Pro vinciale Staten- en gemeenteraadsver kiezingen kregen de goedkeuring van de vergadering. Onderwerp van bespreking was voorts de gang van zaken bij een eventueel noodzakelijke opvolging in de fraktie en het vormen van een „schaduwfrak- tie", danwel een Pak-werkgroep ter begeleiding en informatie van de raads leden. Duidelijk was wel dat de part ners in het Progressief Akkoord, zowel te Baarn als in Soest, kunnen rekenen op zowel loyaal en daadwerkelijk deel nemen aan, als op een kritisch volgen van het te voeren beleid. Nadat door de penningmeester nog een beroep was gedaan om het afdelings- verkfezingsfonds te steunen, werd de vergadering gesloten. doniem Lulo Malessori. De Albanese regering werd echter var de dubbele rol van Hodzja op de hoogte gesteld ten gevolge waarvan hij in 1933 zijn consulaire status verloor. Als ambtelocs burger keerde hij naar z'n land terug om aan het gymnasium in Korce te worden benoemd tot leraar in de Fran se taal en letterkunde. Zes jaar bleef het rustig om de leraar Hodzja. Zijn land verkeerde in ernstige moeilijkhe den Taktisch Koning Zogoe I weigerde om met de fascistische machthebbers in Rome sa men te werken. Tijdens de bezetting in 1939 werd Hodzja gearresteerd door de fascistische geheime veiligheisdienst. Na een gevangenschap van enkele maanden vestigde hij zich in Ankara waar hij een sigarenwinkel opende, welke het geheime trefpunt werd van Albanese communisten en van Russi sche geheim-agenten. In 1941 was Hodzja een der mede-op richters van de Albanese communisti sche partij. Kort daarop werd hij ge kozen tot lid van centraal comité der partij, terwijl hij ook hoofdredacteur was van het toen nog illegale partij blad „Zeri i Populit". Op 16 september 1942 stichtte hij de Albanese verzets beweging, het zogenaamde Albanese na tionale bevrijdingsfront, schakelde het niet-communistische nationale front kansloos uit om in 1943, tot secretaris generaal der partij te worden benoemd. In zijn optreden bewees Hodzja vol komen meester te zijn aan het poli tieke Balkanfront en zijn geraffineerd, niets en niemand ontziend optreden, zijn gebruik van intriges, verraad en van sluipmoorden op het uitgebalan ceerde ogenblik, toonden aan dat hij het tactisch-politieke wapen op de zelfde en uitstekende wijze wist te hanteren als de dolk en het machine pistool der „guerilleros". Minister-president In mei 1944 werd Hodzja benoemd tot bevelhebber van de Albanse ver zetsbeweging, welke organisatie in haar strijd tegen Italianen en Duitsers grote offers bracht en wel 28.000 doden, 12.000 gewonden, terwijl nog eens 10.000 anderen in concentratiekampen werden ingesloten en of gedeporteerd. In oktober 1944 werd Hodzja minister president en na de capitulatie der na zi's in 1945 ook nog minister van de fensie en van buitenlandse zaken. In de funktie van minister van landsver dediging organiseerde hij uit het voor malig verzet het nieuwe leger ter sterkte van 25.000 man en de zoge naamde veiligheidstroepen die een sterkte hebben van 10.000 man. Met de verkiezingen van 2 december 1945, echte „Balkanverkiezingen", be haalde de communistische partij toen „democratisch front" genaamd, met 95 percent der stemmen de eindover winning terwijl met 3 niet-communis tische politici die met een eigen kandi datenlijst in de politieke arena waren verschenen na afloop der verkiezings strijd zonder meer werden geliquideerd. In 1954 bedankte Hodzja voor alle staats- en regeringsfunkties. Onbegrensde macht Mehmet Sjehu werd minister-president. Tevoren in 1953 reeds, was Hadsji Les- ji tot staatspresident uitverkoren, doch als partijleider bleef Hodzja aan de macht. Een macht die schier onbe- De Natuurwacht „Eemland" houdt op vrijdag 6 maart a.s. des avonds 8.15 uur, in het gebouw „De Rank" aan de Soes terbergsestraat, haar algemene jaarver gadering. Na afwerking van de agenda zal de heer E. L. B. Ressing, verbonden aan de Vogelwacht Utrecht, een praatje over vogelbescherming houden, waarbij dia's worden vertoond, gevolgd door een bijzonder mooie geluidsfilm van het Staatsbosbeheer genaamd „Bespied", een film over kraamvogels". grensd bleek te zijn en in staats- en regeringskringen in het land duidelijk waarneem- en voelbaar was en is. Een nadeel van het strategisch belang rijke Albanië is wel haar economische zwakte. De industrie van het land is de agrarische (mais, diverse graan soorten, zuidvruchten, zuivelprodukten, de veeteelt, wol en huiden). De bodem rijkdommen, waarvan de winning nog in de kinderschoenen staat en op een primitieve wijze plaatsvindt, zijn onder meer: aardolie, koper, zwavel, gips en asfalt. Door Hodzja werd reeds meer malen gepoogd om door middel van buitenlandse credieten ondermeer van uit Joego-Slavië (1946), de Sowjet Unie (1948-1960) en rood China (1961 tot he den) daarin verandering te brengen. Een nieuw Chinees crediet van rond 125 miljoen dollar (1967) blijkt thans enig resultaat te hebben dat nog wordt gesteund door het afschaffen van di verse belastingen (januari 1970.). Met het mobiele station dat wordt be-1 installatie om een en ander te controle- mand door vier op verlichting gespecia-1 ren, en dat is iets wat bijna in geen In de kerken bestaat momenteel het streven de leden van de gemeente in spraak te geven bij de vraagstukken waarvoor de kerkleiding zich geplaatst ziet. Zo ontstond voor de roomskatho- lieken het Pasteraal Concilie, zo voor de hervormden de a.s. Algemene Kerk vergadering. Ook de Lutherse synode doet een po ging de leden van de kerk meer bij de besluitvorming te betrekken. Daar om worden alle Lutherse gemeenten in ons land deze maand door twee synode leden bezocht. Zij geven voorlichting over de zaken waar het landelijk kerk bestuur zich mee bezig houdt en wil len luisteren naar de critiek en de suggesties van de gemeenteléden. Voor de Evangelisch Lutherse gemeen te Baarn-Soest wordt voor dit doel a.s. vrijdag 27 februari, om 8 uur n.m. een gemeenteavond belegd in de Luther- kapel, Kapelstraat Baarn, waar ds H. Johannes uit Amsterdam en de heer D. Pont uit Bussum aanwezig zullen zijn om het gesprek met de leden te voe ren. De plaatselijke predikant drs. G. Fafié heeft de leiding van de samenkomst. Leden van andere kerken, die belang stelling voor dit gesprek hebben, zijn van harte welkom. liseerde wegenwachten, heeft de ANWB de Soester automobilisten de gelegen heid gegeven om zonder kosten hun autoverlichting te laten controleren en bijstellen. Het bijzonder slechte weer tijdens de eerste dagen deed de aktie rustig ver lopen. Er waren doorlopend auto's aan wezig zonder dat zich een rij vormde, zodat het wachten in die eerste dagen tot een paar minuten beperkt bleef. Maar vanaf het moment dat de sneeuw ging wijken, groeide het aantal klan ten en vrijdag moest met man en macht gewerkt worden om de vele automobi listen vlot weg te kunnen werken. Het technisch team, dat onder leiding stond van. de heer De Vries, werkte de auto's van alle merken op correcte wij ze af. In vele gevallen waarin niet kon worden voorzien, gaven zij het ad vies om naar de garage te gaan, om de onvolkomenheid te repareren. Geen mens zal het geloven, maar van de honderd auto's die wij hier in het station kregen, hadden er maar vijf een juist afgestelde verlichting", zei de heer De Vries ons en deze uitlating van een man die alles van autoverlichting af weet, moet toch wel te denken geven, want bij die honderd auto's waren er toch een groot aantal die nauwelijks de garage hadden verlaten, en de tien duizend kilometer ter nauwer nood op de teller hadden staan. Te laag, te hoog, te ver naar binnen enz. enz., maar stuk voor stuk afwij kingen die tot onveilig verkeer bijdra gen. Hoewel de gedachte bestond dat deze service alleen voor leden van de ANWB bestemd was, bleek dat in de praktijk niet waar te zijn, al moeten we wel stellen dat van de honderd automo bilisten er negentig reeds lid waren, en dat van de overige tien er na het ontvangen van de service nog vijf als lid konden worden ingeschreven. Dat de heer De Vries zijn taak zeer serieus opvatte bleek wel uit het feit dat hij ondanks het hoge percentage afwijkingen, zich beslist niet ten na dele van de automobielbedrijven wilde uitlaten, ondanks het feit dat verschil lende auto's ter controle werden voor gereden, waarvan de verlichting nog maar kort te voren was nagekeken bij de dealer. „Wij hebben hier in het mobiele sta tion een volkomen waterpas staande enkel garagebedrijf te realiseren is. Dit is de reden waarop een groot gedeelte van de afwijkingen terug te voeren is". In ieder geval staat vast dat iedere auto die in So°st rond rijdt met op de voorruit een blauw „plakkertje" van de ANWB-verlichtingsaktic, dat doet met een perfect afgestelde verlichting en daadwerkelijk bijdraagt aan een „Vei liger Verkeer". Uit een op de Eng geparkeerd staande auto, eigendom van de 43-jarige J. K. uit Soest, zijn donderdag twee dozen met in totaal 150 kleurendia's van het Verbond voor Veilig Verkeer gestolen. De auto stond afgesloten geparkeerd, maar de dader heeft het tochraampje geforceerd en daarna de wagen ge opend. 'wm wÈPtf President Nixon presenteert zijn grote 45.000 woorden tellend - programma voor de wereldpolitiek als de uitdruk king van een visie. Voor nu en voor de toekomst. Met dat idee van een visie loopt het intussen wel los, maar dat wil niet zeggen dat de uitspraken van Nixon in het geheel niet interes sant zijn. Voor een deel hadden we er al van gehoord, met name op Goeam en ook bij andere gelegenheden. Het Nixon-doctrine werd toen genoemd en het beheldsde voornamelijk Jat de Verenigde Saten in de toekomst min der voorop wensten te lopen. Niet elk probleem van vriend of vij and moest ook terstond een probleem van de V.S. zijn - bondgenoten wilde men wel helpen, maar in de eerste plaats moest ieder toch proberen zijn eigen boontjes te doppen. Dat is min der een plan dan erkenning van de realiteit. Vietnam is er een pijnlijk voorbeeld van hoe de V.S. eenvoudig niet in staat zijn om als politieagent op te treden teneinde orde en rust in de wereld te handhaven. Niet doordat het de mach tigste natie ter wereld ontbreekt aan kracht daartoe, maar omdat het niet mogelijk is die kracht toe te passen. Waarbij komt dat ook een dollar maar één keer uitgegeven kan worden en binnenlands zijn er zeer duidelijke en noodzakelijke bestemmingen voor. Het probleem hierbij is dat de V.S. na tuurlijk zich wel op allerlei manieren kunnen proberen terug te trekken uit de problematische kwesties in de we reld, maar er is ook nog zoiets als de Sowjet-unie. En hoe voorkomt hij dat die gretig gebruik maakt van 'n vucuum door er in te stappen? Hierbij denkt Nixon met name aan het nabije oosten. En daar begint voor hem ook ai de moeilijkheid om zijn „doctri ne" toe te passen: hoe minder de V.S. zich daarbij inlaten, hoe sterker de Russische invloed er wel moet toene men. En kan Washington dat zonder meer accepteren? De leer is altijd heel mooi, maar hoever laat de praktijk toe dat ze nageleefd wordt? De V.S. hebben zich in de loop der ja ren voorzien van een rijke hoeveelheid verplichtingen alom in de wereld. Daar kom je niet eenvoudig weer af. Hoewel Europa voor alle zekerheid er wel re kening mee kan houden dat de mili taire aanwezigheid van de V.S. als een bescherming wel langer zal duren dan half 1971, zoals Nixon in het hoofd heeft, maar daarom toch niet eeuwig. KANTMAN. Na 47 jaar de koninklijke familie trouw gediend te hebben, gaat de heer C. v. d. Brink, chef-bloemist en opzichter van paleis Soestdijk, met ingang van 1 maart a.s. met pensioen. Volgende week vrij dagmiddag zal in de marechausseeka zerne te Soest een afscheidsreceptie worden gegeven. De heer v. d. Brink zal worden opgevolgd door de heer P. van Laar. De 65 jaar geworden chef-bloemist trad in 1923 in dienst van paleis Soestdijk als knecht-bloemist. Tot zijn taak be hoorde het kweken en verzorgen van de bloemen en planten in de paleistuin. Een permanente bewoning kende het paleis toen nog niet. Het diende toen nog voornamelijk als zomerverblijf van koningin Emma. Toen zij in 1934 overleed werd vrijwel het gehele tuinpersoneel, dat toen be stond uit twintig man, gepensioneerd, met behoud van salaris, gerekend naar dertig dienstjaren. De heer v. d. Brink behoord echter tot de vier tuinlieden, die in dienst bleven, welk aantal echter al spoedig weer voor uitbreiding vatbaar bleek, vooral toen in 1936 met de verbouwing van het paleis werd begonnen om prinses juliana en prins bernhard vanaf 1937 een perma nente huisvesting te bieden. Kort voor het uitbreken van de oorlog was het tuinpersoneel weer op de vroegere sterkte teruggebracht. „In de oorlog hebben de koninklijke domeinen veel te lijden gehad. Op bevel van de bezetter moesten grote delen van het bos gerooid worden. Het hout was geloof ik bestemd voor Duitse stellingen in Frankrijk", vertelt de heer v. d. Brink in zijn kleine woning tegenover het paleis, die hij echter binnenkort verlaten moet. „Een deel van het hout werd voor een heel schikkelijke prijs verkocht aan de burgerij. Het gebeurde wel, dat er op een dag duizend men sen kwamen. Ook moesten we er voor waken, dat de mensen niet zelf aan het rooien gingen. Een keer heeft iemand op de Konings laan twee fraaie iepen geveld. Dat is nog altijd te zien. In die jaren werd ook het paleis door de Duitsers bezet. Het gazon voor het paleis werd volkomen verwaarloosd. De Duitsers lieten er zelfs koeien op grazen, die als ze gemolken moesten worden aan het hek werden vastgebonden. Aan het eind van de oor log stond het gras een halve meter hoog. We hebben lang overwogen wat we moesten doen: nieuw gras inzaaien of het gazon maaien. Wc hebben uiteinde lijk besloten om het gras eerst met een zeis en daarna met een motormaai- machine te maaien. Men kan nu zien, wat er van terecht is gekomen". Alles wat de paleistuin aan vegetatie siert, wordt door de kwekerij van he-. paleis zelf voortgebracht. Alleen bij grote sta- tiebezoeken, wanneer er imposante ver sieringen op tafel moeten komen, wordt de hulp van Aalsmeer ingeroepen. BIJ andere feestelijkheden komen snijbloe men uit de eigen kwekerij op tafel. „Al naar gelang het jaargetijde bestaan de tafelversieringen meestal uit verschil lende soorten tulpen en narcissen of zoals bij het recente bezoek van Heine- mann uit gemengde chrisanten." Wanneer de koningin een officieel sta- tiebezoek aan andere landen brengt, be hoort de heer v. d. Brink dikwijls tot het gevolg. Zo ging hij onder meer mee naar Ethiopië en Perzië. Meestal pleegt de koningin dan al vrij kort na het be gin van haar bezoek een galadiner aan te bieden, bij welke gelegenheid de heer v. d. Brink voor de tafelversiering zorgt. „De bloemen, afkomstig uit Aalsmeer, nemen we uit Nederland mee. Ze wor den onder plastic en op een koele plaats bewaard. Dat levert vrijwel nooit moei lijkheden op", aldus de heer v. d. Brink. Zijn grote vakkennis en ambitie voor zijn werk brachten hem diverse be stuursfuncties. Zo was de heer v. d. Brink tien jaar lid van het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, enkele tientallen jaren vice-voorzitter van de afdeling Baarn van de tuinbouw en is hij nog lid van een van de vaste keuringscommissies van de tuinbouw In Aalsmeer. Bij een botsing op de hoek van de Koningsweg en de Varenstraat werden twee auto's zwaar beschadigd. Het on geluk gebeurde, toen de van de Varen straat komende 28-jarige J. van V. uit Amersfoort bij het remmen aan het slippen ging en tegen de op de Konings weg rijdende auto van de veehouder A. L. R. botste. Beide voertuigen wer den ernstig beschadigd. Op de Waldeck Pyrmontlaan werd de heer C. L. S. uit Soest het slacht offer van gladheid. Hij raakte van de weg, botste eerst tegen een boom, reed toen door een prikkeldraadhek en kwam tot stilstand. Persoonlijke onge lukken hebben zich hierbij echter niet voorgedaan.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1