dt SOFSTERBERG D00RSMERRN GARAGE BOSBOOM 1 E G SETTEN CRIMINALITEITSCURVE STIJGT S.V.V. Volleybal 6571 Atletiekvereniging houdt haar ledenvergadering Olympia Volleybal emveremging De Duinkikkers Olymp ianen gaan bingo spelen Benauwde overwinning voor V.V.H. dames B.I.O.V. voor jeugd opgericht "iSaar terwijl u wacht REVKROL SM^FJgSTATïOTV Jongeren gaan wereldvoedselvraagstuk op grote schaal aan de orde stellen Dit jaar geen turnkampioensehappen Duinkikkers namen deel aan de strandloop Lezing voor Zilver Tetra N.V.E.V.-aktiviteiten Ver. Bijenteelt en Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde Wandeling Katholiek Vrouwengilde 212.900 misdrijven in één jaar UilewandeHng DINSDAG 24 FEBRUARI 1970 [Heren: WA 2 - SW 1 2—2 fgelopen vrijdag moest het eerste erenteam in het veld komen om een wedstrijd te spelen tegen het Amers foortse WA 2. De heren konden het echter niet verder brengen dan een jelijk spel. De eerste set ging nog goed, :1e heren brachten het tot een 6-15 over winning. In de tweede konden ze niet ferder komen dan een 15-12 nederlaag, ie deden alles wat mogelijk was om de derde set te winnen. Dit lukte, want Jmen kwam op een 4-15 setwinst. De laatste set wilde weer niet erg. De he ren speelden niet slecht, maar de defen sie kon het niet aan. Hierdoor werd deze set met 15-13, verloren waardoor ze op een gelijk spel kwamen. Dames: GVC - SVV 1 3-^0 Met het eerste damesteam van SW wil het niet zo erg. Nu werd verloren van het Hilversumse GVC. De GVC-dames waren in deze wedstrijd duidelijk su perieur. De eerste set werd met 15-7 verloren. De tweede set spanden de dames zich iets meer in wat een 15-10 achterstand gaf. In de laatste set ging het het beste, maar toch werd deze set op het nippertje verloren met 16-14. Dames: SVV 3 - Olympia 3 3—0 Het derde damesteam heeft afgelopen donderdag het derde damesteam van Olympia verslagen met 30. Het was niet bepaald een mooie wedstrijd. De strijd was dan ook snel gestreden. De eerste set werd met 15-2 gewonnen, de tweede set werd met 15-3 gewonnen, waaruit zeer duidelijk valt af te leiden dat er totaal geen spel van Olympia kwam. De derde set gaf aanvankelijk een 15-0 overwinning, maar doordat de Olympia-dames toch nog één punt kon den scoren werd het 15 -1. Heren: Foxboro - SVV 3 03 Ook het derde herenteam kwam tot een uitstekend resultaat. Men zag kr-ns om het Foxboro-team met 0-3 te ver slaan. Hierdoor zijn de heren van SW 3 op de eerste plaats van de derde klas se gekomen, doordat later op de avond het vierde herenteam twee punten aan Olympia 4 moest laten. De eerste set eindigde in een 6-15 eindstand. De twee de set ging niet zo gemakkelijk, het zag er zelfs naar uit dat ze deze set zouden verliezen. Maar gelukkig konden zij de achterstand wegwerken en deze set met 11-15 winnen. De derde set ging weer beter en de heren brachtc.. het in deze set tot een 9-15 overwinning. Dames: De vu 2 - SVV 4 12 Het vierde damesteam heeft donderdag met 1-2 van DEVU kunnen winnen. De eerste en tweede set was SW 4 de betere, waardoor een zeer grote set- voorsprong werd binnengehaald. De eerste set wonnen de dames met 7-15. In de tweede set lieten ze de dames uit Lage Vuursche helemaal geen kans om een enkel puntje te maken en wonnen deze set met 0-15 De laatste set werd het 16-14. Heren: Olympia 4 - SVV 4 2—1 Het vierde herenteam kon het niet tot een overwinning brengen. Ze zagen slechts kans de tweede set te winnen met 9-15. De eerste en derde set Heten ze aan de tegenstanders, die deze punten best konden gebruiken om wat dichter achter SW 4 te komen, die door zijn verlies naar de tweede plaats in de derde klasse zakte. De eerste set ver loren de SWers met 15-7 en de derde set werd met 15-10 verloren. Dames: SVV 5 - WH 2 2—1 Het vijfde damesteam bracht het tegen WH 2 tot een 2-1 overwinning. De eerste set verloren de SW dames met 10-15. De beide volgende sets waren echter wél voor de SW-dames. De tweede set wonnen ze met 15-4 en de derde met 15-13. Jeugd: SVV b - Olympia b 20 Jeugd b heeft zijn laatste competitie wedstrijd van dit seizoen met 2-0 ge wonnen. Deze keer moest het b team van Olympia het onderspit delven. De eerste set wonnen de jongens met 15-8 en de tweede zelfs met 15-6. Zij heb ben hun competitie zeer goed afgesloten. Wedstrijdprogramma voor de komende week: Amersfoort 26 februari: Heren: SW 2 - SVH. Soest 26 februari: Dames: SW 1 - WA.; Heren: SW 1 - Olympia 2; SW 3 - Olympia 5; SW 4 - Foxboro; SW 5 Voleem. De nog jonge Atletiekvereniging houdt donderdagavond 26 februari a.s., aan vang acht uur 's avonds, in de kantme van de S.V. B.D.C. aan de Bosstraat, haar ledenvergadering. De vergadering zal ongeveer vijf kwartier duren. Tot het bezoeken van deze vergadering zijn uitgenodigd naast alle leden, de ouders van de jeugdleden. Na een jaar van pionieren heeft het bestuur thansbe sloten om de „moeder der sporten" de atletiek, in Soest op ferme wijze te gaan aanpakken. Het afgelopen jaar heeft overduidelijk bewezen, dat de Soester atletiekvereni ging in een grote behoefte voorziet Ook de stormachtige groei van het ledental, vooral bij de jeugdafdelingen zijn hier van een bewijs. De organisatoren hebben gedurende het afgelopen jaar vele aktiviteiten op touw gezet, zoals bijvoorbeeld de prestatieloop bij de opening van de nieuwe sporthal er. de eerste wedstrijd van de districts- crosscompetitie 1969-1970. Het atletiek- gedeelte van de Soester Zakenkring- sportweek vormde een testcase voor de jonge vereniging. Voor de jeugd van Soest en de trimmers zullen vele nevenaktiviteiten worden georganiseerd o.a. schoolatletiekwed- strijden voor de leerlingen vanaf de vijtae klasse der lagere scholen, voor de trim mers een reis naar de „zweetbanen in Gelderland en condltietesten voor de trimmers. Het voor het eerst in de jeugdklasse uitkomende meisjesteam van Olympia heeft de kans zich kampioene te mogen noemen voorbij laten gaan. De jeugdige Olympiaantjes moesten om kampioen te worden, winnen van het Baarnse Lim- Aanvankelijk leek het erop, dat Olym pia zou gaan winnen. De eerste set leverde een gemakkelijke overwining op. Tot de stand 11-8 ontliepen de teams elkaar niet veel, maar de Limvio meis jes, voor wie niets op het spel stond, hadden het krachtige eindspel en won nen met 15-13. Een beslissingswedstrijd, tussen de meisjesteams var Olympia en BG&SV is nu nodig om een kam pioene aan te wijzen. Het le damesteam van Olympia moest aantreden tegen het Hilversumse Olympia '62. Het was in een levendige en door beide teams goed gespeelde wedstrijd dat de Soester dames met 3-2 verloren. Het 4e herenteam kwam verrasend uit de bus met een 2-1 zege op SW 4. Het 5e herenteam verloor met 2-1 van A.G.A.V.S. 2 en het 6e heren moest genoegen nemen met een 2-1 nederlaag tegen Devu. Bij de dames leed Olympia 3 een gevoelige 3-0 nederlaag tegen SW 3. Ook voor de jongens was het geen beste week voor Olympia. Zo verloor het jongens A team met 2-1 van A.G.A.V.S en het jongens B team met 2-0 van SW 2. Het programma voor donderdag a.s. luidt: Sporthal Soest; 19.15 uur SVV 3 Olympia 5 (H). 20.45 uur Olympia 7 BG&SV (H) Olympia 4 A.G.A.V.S 3 Vrijdag j.1. heeft de heer Fred van Dorp een spelregelavond geleid. Deze bijeenkomst, die door een vijftigtal wa- terpololiefhebbers werd bijgewoond, werd bij geopend door de oud-voorzit ter van de Zwemvereniging „De Duin kikkers", en mede-oprichter van L.Z.P.C „De Haaien" uit Leusden. De heer Van Dorp gaf een uiteenzetting van de be langrijkste wijzigingen, zoals die door de K.N.Z.B. zijn aangenomen. De nieu we spelregels, die door F.I.N.A. - in ternationale zwemfederatie - reeds lang geleden waren vastgesteld, konden om organisatorische redenen niet eerder door K.N.Z.B. worden overgenomen. In grote lijnen komen de nieuwe spelre gels er op neer dat een poloteam, voor heen bestaande uit 7 spelers en 2 reser ves, nu 11 spelers zal omvatten. Van deze 11 spelers zijn er 4 wisselspelers, Om het spel voor zowel speler als toeschouwer meer aantrekkelijk te ma ken zal het tijdrekken door balbezit worden bestraft met een vrije worp voor de tegenpartij. Werden voorheen voor het maken van zware fouten voordeelpunten voor de tegenpartij toegekend, nu zal de over treder voor de duur van 1 minuut op het straf bank je worden geplaatst. In dien dit tot driemaal geschiedt, zal door de speler niet meer aan het spel mo gen worden deelgenomen. Al deze veranderingen brengen ook hun konsekwenties met zich mee voor de leiding van de wedstrijd. Waren tot nu toe scheidsrechter, tijdwaarnemer, grensrechter en secretaris toereikend om een spel te leiden, de nieuwe spel regels bepalen dat de wedstrijd zal moeten bestaan uit: 1 coach per team (i.v.m. wisselspelers), 1 secretaris (strafpunten), 1 grensrech ter en 2 tijdwaarnemers (één voor de duur van de wedstrijd en één voor strafminuten). Dat dit zijn konsekwen ties zal hebben met betrekking tot de inschrijving van het aantal poloteams is wel duidelijk. Wanneer vrijdagavond bingomaster de heer Van Gend, geassisteerd door me vrouw Luytelaar, het eerste spelletje zal gaan draaien, met het door de Soester Politie beschikbaar gestelde bingo-spel, gaan donateurs en leden van Olympia in een omgetoverde bouwkeet aan de Dal- weg, Soesterveen, proberen een of meer dere van de fraaie door de Soester win keliers en andere relaties beschikbaar gestelde prijzen, te veroveren. Hoewel de heer Van Gend en zijn as sistente „van de drumband zijn", die in korte tijd het aantal donateurs zo ge weldig zag stijgen, is de avond uiteraard bestemd voor alle afdelingen van „Olympia", zodat naast wandelaars en wandelaarsters, de volleybal en de gym- nastiekafdeling ook vertegenwoordigd zullen zijn. Deze avond is niet alleen bestemd om de verenigings-kas zoveel mogelijk te spekken, maar vooral om de saamhorig heid te bevorderen. VAN WEEDESTRAAT 52 SOESTERBERGSESTRAAT 30 Het eerste damesteam van WH, dat samen met SVV 4 de leiding in de der de klasse in handen heeft, is er don derdag na een zeer moeilijk gevecht te gen het sterk opkomende Voleem op het nippertje in geslaagd deze leiding te behouden. De VVH-dames kregen in deze wed strijd een onverwacht grote tegenstand, want Voleem beschikte over een zeer beweeglijke ploeg, die echter een groot gebrek aan techniek had. Door volkomen falen van de scheidsrechter werd op technische fouten zelden gereageerd, zodat WH alle moeite had om de te genstandsters van het lijf te houden. In de eerste set lukte dit ternauwer nood, want hoewel de VVH-combinaties goed verliepen, bleek de aanval dit keer niet op slag te zijn. Met veel kunst en vliegwerk konden de Hees-dames nog net en 16-14 setzege behalen. In de tweede set slaagde de tegenstandster er in, dankzij haar beproefde gooi- en smijttaktiek, WH af te troeven (11-15). In de laatste set kreeg WH meer vat op het spel van Voleem, zodat zij haar hoge plaats op de ranglijst weer enigs zins via een duidelijke 15-9 setzege waar kon maken. Ondanks het ene verliespunt blijft WH de kop van de derde klasse aanvoeren, want medekoploper SW 4 moest even eens zeer verrassend een punt afstaan aan een tegenstandster. Het tweede damesteam soeelde, on danks het 2-1 verlies tegen SVV 5, een goede wedstrijd, waarin vooral het grote enthousiasme der WH-sters een belang rijke faktor was. Programma voor 26 februari: WH 1 Foxboro 2 (hererx WH 2 - BG en SV 2 (heren). Onder leiding van de voorzitter van het Dorpshuisbestuur, de heer P. C. Pieren vond vrijdagavond de oprichting plaats van de jeugdbiljart-vereniging „B.I.O.V. voor jongeren van 12-18 jaar. In aanwezigheid van het voltallige be stuur van het district Eemlané van de Kon Ned. Biljart Bond, gaf de heer Hangé uit Zeist deskundige voorlichting aan de vele jeugdige aanwezigen. De vereniging kreeg de naam „Biljarten is ons vermaak. (B.I.O.V.). Het jeugdbestuur werd als volgt samen gesteld: Frank Legierse (voorzitter), Plesmanstraat 100 (tel. 1560); Peter Geers (secretaris), Plesmanstraat 110; Frits van Deventer (penningmeester), Oude Tempellaan 3 (tel. 1605). Jeugdbegeleider is de heer J. J. van Werkhoven, Simon Stevinlaan 48 (tel. 1781). Geen langdurige wachttijd, daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. VAKKUNDIG PERSONEEL Eerste klas smeermiddelen Birkstraat 105 - Soest - Telefoon 3256 Wegens gebrek aan deelnemers zal er dit jaar niet gestreden worden om het turnkampioenschap van Soest. De gym nastiekverenigingen „Olympia" en „Cres cendo" hebben, nadat zij elk ai een jaar verstek hebben laten gaan, nu la ten weten ook dit jaar niet té zullen deelnemen, terwijl de Soester Turn Club niet in staat is wedstrijd-teams samen te stellen. De Soester Turnkampioenschappen zijn nu verschoven naar 1971, Zaterdag 14 maart zal een groep ge selecteerde STC-meisjes van 10-12 jaar deelnemen aan springwedstrijden van de Stichtse Turnkring. Deze wedstrijd zal plaats hebben in de Amersfoortse sporthal en aanvangen des middag om 3 uur. Negen leden van de zwemvereniging „De Duinkikkers uit Soest, de dames José Bodewes, Els Koehof en Marian Thie en de heren Jan Klaverstevn, Rei- nald de Geus, Ronny Nijhuis, Gerard Vet, Han Vreeken en Henk Wijnmalen, namen zondag met goed succes deel aan de strandloop van IJmuiden naar Bloemendaal v. v., afstand 5V2 km, wel ke loop ieder jaar georganiseerd wordt door de Amsterdamse Atletiek Club. De heer W. Hogendoorn uit Amsterdam hield voor de leden van de aquarium vereniging „Zilver Tetra" een lezing over het onderwerp „Aquaria Safari". De heer Hogendoorn gaf een kijk op de vissen in hun natuurlijke omgeving, speciaal in Zuid-Oost Azië, waarover een vorige keer uitvoerig werd gespro ken door de heer Tomey. Deze keer stond Afrika en in het bij zonder Kenia, Zuid-Afrika, Chana, Ni geria en Liberia in de belangstelling. Spreker behandelde de ter plaatse ge vangen vissen en gevonden planten. Te vens besteedde hij aandacht aan de gevangen vissen en hoe deze zich in het aquarium houden. De lezing werd verduidelijkt met kleu rendia's, die een goed beeld gaven van het besprokene. De aanwezige leden hebben een leerzame avond meegemaakt. Vrijdag 27 februari zet de afdeling Eemland van de Nederlandse Vrouwen Elektriciteits Vereniging haar aktivi teiten voort met een bijeenkomst in de bovenzaal van „Het Brandpunt" te Baarn. 's Middags om 2.30 uur zal de heer Baars van de Vleesverwerkings- coöperatie Ooveco-Hoy vertellen over vlees en wat er zoal met dit artikel be reid kan worden, b.v. borrelhapjes enz. Donderdag 12 maart volgt er een lezing door de heer Van de Broek over „Huis en tuin". Deze lezing zal met dia's ver duidelijkt worden en heeft plaats in het Anna Paulownahuis te Soest. Donderdag 9 apri1 a.s. maken de dames een excursie naar Van der Meer Meu belen en naar de Hema. Hieraan is een koffietafel verbonden. Donderdag 23 april is er in „Het Brand punt" te Baarn een lezing met als onder werp „Licht over Israël". Dinsdag 12 mei gaan de dames, die er belangstelling voor hebben, met een autobus naar de Algemene Jaarverga dering in „De Meerpaal" in Dronten. Aan deze tocht is een excursie ver bonden door oostelijk Flevoland. Op donderdag 21 mei zal de Unilever N.V. een aantal zeer mooie films ver tonen, terwijl op maandag 8 juni in „Het Brandpunt" te Baarn een gezel lige middag zal worden gegeven door het Zuivelbureau. Van 16 tot 30 juli wordt in het Con grescentrum in Den Haag het tweede wereld voedselcongres gehouden (het eerste was in 196in New York). Or- ganisatoi is de FAO (Food and Agri- culture Organisation), de wereldvoedsel organisatie van de Verenigde Naties. Koningin Juliana zal het congres ope nen. Eén van de 1500 congresgangers uit rijke en arme landen is Oe Thant. Een groep jongeren, die een groot aan tal jongerenorganisaties en de niet- georganiseerde jeugd vertegenwoordigt, zal zich de komende maanden intensief met dit congres gaan bezighouden. Deze kerngroep acht dit van groot belang, omdat het FAO-congres de ontwikke lingsstrategie van de Verenigde Naties voor de komende tien jaar zal bepalen. De kerngroep heeft als taak, de jongeren van de Nederlandse delegatie naar het FAO-congres af te vaardigen. Daarnaast probeert de groep zoveel mogelijk jon geren bij het wereldvoedselvraagstuk te betrekken, een publiciteitsactie op gang te brengen, voor documentatie te zorgen en eisen op te stellen, die de Neder landse jongeren aan het FAO-congres zullen moeten voorleggen. Op 11 april organiseert de kerngroep een nationaal jongerencongres in de RAI in Amsterdam. Tijdens dit congres zal de Nederlandse delegatie van jonge naar het FAO-congres moeten worden gekozen, de te stellen eisen zullen moe ten worden vastgesteld en acties zullen op gang moeten komen. Een aantal werkgroepen is reeds aan het werk. De resultaten van de werk groepen, de documentatie en de actie programma's worden samengebracht in de Hongerkrant, die elke veertien dagen uitkomt. Twee nummers zijn reeds ver schenen. Nummer twee bevat dt crite ria, waaraan voldaan moet worden om als candidaat voor het FAO-congres in juni te kunnen worden ingeschreven, De Hongerkrant is gratis verkrijgbaar bij postbus 2057, Amsterdam. Hier kan men zich ook opgeven als deelnemer aan het congres op 11 april. Uitvoeriger documentatie is verkrijgbaar bij de do- cumentatiewergroep, postbus 41, Wage- ningen. Het derde numme: van de Hongerkrant zal de eisen publiceren, die d^ Neder landse delegatie aan het FAO-congres zal moeten stellen. Voorlopig staan deze eisen nog in een discussienota. Alle jon geren en jongerenorganisaties zal wor den gevraagd hier kritiek op te leveren. Op 11 april zullen de eisen definitief moeten worden vastgesteld. Daarnaast is een zwartboek over de structuur van de FAO in voorbereiding. De eerste contacten tussen Nederlandse jongeren en de FAO zijn gelegd tij dens een congres van de WAY (World Assembly of Youth) in Luik, vorig jaar. Het WAY-congres werd o.m. bezocht door bestuursleden van het NKIJ (Ne derlands Komitee voor Internation t \1 Jongerenwerk) en door FAO-functio- narissen. Het KNIJ is een stichting, die in het leven is geroepen door de NJG (Nederlandse Jeugd Gemeenschap), NPJCR (Nederlandse Politieke Jonge ren Contact Raad) en NSR (Nederlandse Studenten Raad). Er werd een kerngroep gevormd van NKIJ-bestuursleden, vertegenwoordigers van andere jongerenorganisaties en le den van de werkgroepen die zich met het wereldvoedselvraagstuk bezig hiel den of van plan waren dat te gaan doen. Het aantal geïnteresseerde jongeren en organisaties is daarna snel uitgebreid. De Hongerkrant verschijnt nu reeds in een oplaag van 7000. Vrijdag 27 februari organiseert de Afd. Soest en omstreken in samenwerking met de Afd. Soest e.o. van de Maat schap voor Tuinbouw en Plantenkunde een filmavond in „De Rank", Soester- bergsestraat 18, Soest. De avond wordt verzorgd door de rijksbijenteeltconculent, de heer A. Laban. Begonnen wordt met de films „Het Zonnevolk" (bijenfilm) en Duizend Wonderen, Duizend Plagen (in sectenfilm). Na de pauze krijgt de avond een alge mener karakter door de in Israël opge nomen films: „Israël en ad venture", „And Ye Shall Plant Trees" en „Vier Zeeën", die gedraaid zullen worden door de heer H. Rademaker. De aanvang is om 20 uur. HORLOGES JUWELIER HORLOGER SOESTDUK REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 Deze wandeling zal in februari plaats hebben, bij redelijk weer op woensdag 25, of indien het die dag regent op don derdag, 26 februari. Vertrek te 9.15 uur vanaf het kruispunt Smitsweg en Veen besstraat. De tocht gaat door het Soes terveen naar het Pluismeer in Pijnen burg. Stevig schoeisel s.v.p. Het Limburgse Heerlen komt de twijfelachtige eer toe in 1968 de stad te zün met het hoogste criminaliteitscijfer in Nederland. In dat jaar kwamen 3863 misdrijven ter kennis van de Heerlense politie, gerekend naar 100.000 inwoners. Ook Eind hoven mag er wat dat betreft zijn met een relatief cijfer van 3729 per 100.000 inwoners. De slechte naam van Amsterdam wordt door de criminaliteitscijfers van het Centrum Bureau voor de Statistiek niet helemaal bevestigd, in 1969 kwamen daar 26.487 misdrijven ter kennis van de politie, dat is 3088 per 100.000 inwoners. Een vredig stadje als Alkmaar weet dan meer van wanten (3392 per 100.000 inwoners) en ook Utrecht neemt een twijfelachtige positie op deze zwarte lijst in met liefst 3513 misdrijven per 100.000 inwoners. Slechts 46 van de misdrijven, die ter kennis van de politie kwamen, werd tot klaarheid gebracht. In de Haarlemmermeer werden in 1968 de meeste misdrijven opgelost (69 Daarentegen wist de recherche van de Amersfoortse politie slechts 25 van de haar bekende misdrijven tot klaarheid te brengen. De criminaliteit in Nederland stijgt ge stadig en het oplossingspercentage is sterk aan de dalende hand. Deze con clusie kan men trekken, wanneer men de criminaliteitscijfers en oplossings percentages van de laatste jaren met elkaar vergelijkt. Allereest de stijging van de criminali teit: in 1954 kwamen 98.600 misdrijven ter kermis van de politie, in 1966 was dit cijfer reeds opgelopen tot 181.519 en 1968 gaf opnieuw een forse stijging te zien: 212.900 misdrijven! Het meest benauwende is het trend matige in deze ontwikkeling: ieder jaar bedraagt de stijging van de criminaliteit gemiddeld zo'n L Sommige deliktvor- men zijn enorm gestegen. Vooral de in- brekens blijken zich te roeren. In 1968 kwamen liefst 27.592 inbraken ter ken nis van de politie en juist deze mis drijven, die meestal in de nachtelijke uren worden gepeeld, kunnen dikwijls moeilijk worden opgelost. Ook de toeneming van het aantal auto diefstallen trekt de aandacht. Een jaar of tien geleden werden er jaarlijks in ons land niet meer dan 300 400 auto's gestolen, in 1968 reeds 2676! Dat een fietsslot geen overbodige luxe is, blijkt eveneens uit de criminele statistiek over het jaar 1968: liefst 28053 fietsendief stallen kwamen ter kennis van de po litie. En dan te bedenken, dat honder den eigenaars de vermissing van hun fiets waarschijnlijk niet eens meer aan de politie doorgeven. Het feit, dat het aantal strafbare feiten stijgt, wil nog niet altijd zeggen, dat de criminaliteit toeneemt: bij de be oordeling van de cijfers moet steeds rekening gehouden worden met de be volkingsgroei. Vandaar dat het C.B.S. het aantal misdrijven heeft omgerekend per 100.000 inwoners. Maar uit die cij fers springt de criminaliteitstoeneming sprekend naar voren. In 1954 kwamen 1200 misdrijven per 100.000 inwoners Bij helder weer zal de Natuurwacht „Eemland" a.s. donderdagavond een uile wandeling houden. Gestart wordt om 8 uur hoek Biltseweg en Koninginnelaan. Duur ong. lVi uur. Mocht het geen goed weer zijn, dan precies één week later. Hiervoor komt geen extra melding. BETONNEN SCHUTTING. - Wij wa ren genoodzaakt een betonnen schut ting om onze tuin te laten zetten, maar vinden dat erg lelijk. Wat kunnen wij nu planten dat deze schutting zo snel mogelijk begroeid raakt? Antwoord: U kunt voor het snel laten begroeien van deze betonnen schutting het beste een soort Wilde wingerd ge bruiken en liefst een zelfhechtende, daar gewone klimop op dat gladde be ton geen houvast heeft. Bestelt u daar om Parthessocissus tricuspidata (Am- Pelopsis V.), zelfhechtend, donkerrode herfstkleur. Plant ze op ca. i'in| on derlinge afstand en snijdt ze dan in op ca. 50 cm hoogte, daar oude ranken niet meer hechten en u dus jonge scheuten moet zien te krijgen. U behoeft dan later niets te binden. Wel moet u ze als ze pas geplant zijn, vlak tegen de schutting aanbinden. SCHAATSKAMPIOENEN. - Verdienen onze schaatskampioenen nu Sela niet hun overwinningen of niet? Antwoord: Verdiensten in de vorm van geldprijzen of zo, genieten onze schaats- fenomenen niet. Wel betaalt de Ko ninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond de reis- en verblijfkosten voor de gemeenschappelijke training en °e Vrijden, waaraan de leden van de kern- Ploeg deelnemen. A.O.W.- en A.W.W.-PRE>"E',~ Hoe- veel bedraagt de premie voor de A.O.W. en A.W.W. voor een kleine zelfstandige en hoe en waar moet dat worden vol daan? Antwoord: De premie A.O.W. en A.W.W. bedraagt 10.6 °/o over een premie-inko men van maximaal ƒ17.450,De pre mies A.W.B.Z. en A.K.W. bedragen 11.3 en 18.9 van de premie A.O.W. en A.W.W. Het maximum premiebedrag wordt aldus 2425,Deze premies worden geheven door de rijksbelasting dienst, tegelijk met de inkomstenbelas ting. AFTREK. 1 Als iemand een auto voor privébezit koopt en hij leent hiervoor geld, dat hij met rente moet terugbe talen, kan hij dit dan aan de belasting opgeven voor eventuele aftrek? Antwoord: De terugbetaling van het ge leende geld is niet aftrekbaar, zo min als het te leen ontvangen bedrag als inkomen moet worden aangegeven. De daarbij betaalde rente is echter wél af trekbaar; en wel onder het hoofd: per soonlijke verplichtingen. DANSERES. Is Maria Montes, die regelmatig optreedt met het orkest van Malando een Spaanse of een Zuidame- rikaanse zangeres of is deze naam een artiestenpseudoniem? Antwoord: Maria Montes, de pseudoniem voor M. Drenth is een rasechte Neder landse zangeres. Haar adres is Beetho- venstraat 166, Amsterdam (tel. 020- 722648). ter kennis van de politie, in 1968 zelfs 2102! „Ouwe bekende" De toeneming van de strafbare feiten kan niet alleen op het conto van de verkeersmisdrijven worden geschreven. Ruim 32000 verkeersmisdrijven is wel iswaar niet mis, maar ook de vermo- gensdelikten zijn met ruim 10 toege nomen. Iets minder sterk is de stijging van het aantal zedendelikten. De voorlopige ge gevens over het eerste half jaar va» 1969 vermeldden zelfs dat de toene ming van het aantal zedenmisdrijven slechts 2 bedraagt. Wat uit de criminaliteitscijfers ook dui delijk naar voren springt is het steeds groter wordende aandeel van de jeugd in de midaad. Van de in 1968 bij de politie bekend ge worden 101.478 verdachten was 24.2 be den 101.478 verdachten was 24.2% be neden de achttien jaar, dus strafrechter lijk minderjarig. De kinderrechters heb ben het er druk mee! Dat de vrouwen zich oppassender gedragen dan de man- blijkt uit het feit, dat het vrouwe lijk aandeel in de criminaliteit slechts 10 bedraagt. Winkeldiefstallen, kinder moorden en belediging zijn de misdrij ven, waarbij het vrouwelijk aandeel het hoogst is. Belangrijk is het recidive cijfer. Hoe veel personen, die in handen van d® oolitie kwamen, werden reeds eerder wegens soortgelijke misdrijven veroor deeld. Het blijkt dat de recherche nogal eens de uitroep kwam plaatsen: „Aha, dat is een ouwe bekende". Het recidivepercentage schommelt na melijk rond de 42%. Sommige delikten blijken een specialiteit van recidivisten te zijn, van jongens die het klappen van de zweep kennen. Vooral „oplichting" vereist kennelijk veel ervaring, voordat je zo slim wordt dat de politie je niet meer kan pakken. Meer dan 60% van de wegens oplichting veroordeelden was al eens eerder met de politie in aan raking geweest. Ook diefstal met braak is blijkbaar een misdrijf voor beproef de krachten. Het recidivepercentage be draagt voor deze categorie ruim 55 Gestolen goederen opkopen (heling) is ook een vak op zichzelf. Ruim de helft van de helers maakte al eens eerder een praatje op het politiebureau. Wie voor de tiende keer wegens mis drijf wordt veroordeeld, zal wel niet op gebak tracteren, maar een record is het wél. Jaarlijks bereiken ongeveer 925 Nederlanders deze mijlpaal in hun leven. 1.103.5457 verbalen! Verkeersovertredingen veroorzaken ver schrikkelijk veel narigheid en soms com plete tragedies. De enige die er beter van wordt is de fiscus. In 1968 werd de staat 7.5 miljoen gulden rijker als gevolg van de boetes, die voor het groot ste deel werden opgelegd vanwege overtredingen van de Verkeerswet. De Nederlandse politie zat in 1968 niet stil. Er werden in dat jaar 1.103.547 proces sen-verhaal opgemaakt, waarvan bijna 90 wegens overtreding van de Wegen verkeerswet. Recordhouder is de Delftse politie met 10.888 proces-verbalen. Belastingmisdrijven worden in de kran ten zelden breed uitgemeten, tenzij het over een „tonnenaffaire" gaat. Maar dat wil niet zeggen dat de douane en fiscale recherche het moede hoofd in de schoot hebben gelegd. Per jaar worden zo'n 45000 a 47000 Nederlanders wegens be- lastingdelikten door de autoriteiten ver hoord. Bijna 40.000 kunnen hun zonden afkopen, de rest moet voor de rechtbank zijn daden verantwoorden. Bij de mees te belastingdelinkwenten gaat het om smokkelarij, bij een minderheid om ont duiking van de wet op de inkomsten belasting. En wat het laatste delikt be treft: daarvoor terecht te staan is een hachelijke zaak. aangezien hier de zoge naamde strafuitsluitingsgronden niet gelden. Een belastingontduiker kan zich niet beroepen op overmacht en hij hoeft ook geen psychiater in de arm te nemen, die hem verminderd toerekenbaar ver klaard. Want toerekenbaar of niet, hij had zijn inkomsten naar waarheid moe ten opgeven. Het percentage niet opgeloste misdrijven neemt dus toe. Het bedroeg in 1968 46 Dit percentage lijkt verontrustend, maar men moet bedenken dat het oplos singspercentage voor zeer ernstige mis drijven aanzienlijk groter is. Het maakt ook voor de politie nogal verschil of men een misdadiger als Hans van Z. moet opsporen dan een dief moet ach terhalen, die net weg is gesprongen op een fiets van een meneer, die vergeten had zijn rijwiel op slot te zetten.

Soester Courant | 1970 | | pagina 3