Belangrijk nieuws voor Amersfoort en omstreken Fa. Stikvoort HERZIENING ECHTSCHEIDINGSRECHT RUSLANDS ANGST VOOR NASSERS' VERNEDERINGEN ASPIRINE IS NIET ONSCHULDIG DE OMWEG IN DE VIETNAMESE OORLOG MET RAAD EN DAAD DE VERLIEZERS Leugen of waarheid, wat is „ontwrichting", aanvaarden of remmen, proefjaar en geestesziekte Het oude recht voldeed niet Hierbij nodigen wij u uit aanwezig ie willen zijn bij de opening van ons gemoderniseerde Zweeds R.M.L.-station Stikvoort, op donderdag 26 februari 1970, 17.00 uur. WOESTIJGERWEG 150 - AMERSFOORT Nevenwerking geneesmiddelen Gebruik van ,.de pil" j riskant? DINSDAG 24 FEBRUARI 1970 e wettelijke regeling van de ontbinding van het huwelijk door echtscheiding is tyd een bron van discussie geweest. En ook steeds is men tot de conclusie ekomen dat wijziging van de op dit punt bestaande regeling dringend geboden as. De eerste poging daartoe dateert reeds van 1886. Na de Tweede Wereldoorlog Jieeft de poging tot herziening zich vooral voortgezet via het werk van diverse commissies. Onderschat het werk van deze commissies nietZij hebben de weg geëffend om te komen tot een oplossing zoals deze thans door minister Polak is voorgesteld. Over het huwelijk en het scheidingsprobleem wordt verschillend gedacht. Nu ech ter de in deze bestaande opvattingen in religieus en politiek opzicht een snelle evolutie doormaken, is het zeker geen jjdele hoop te menen dat thans een doel treffende oplossing van het bestaande probleem in zich is gekomen. Volgens het thans geldende recht kan echtscheiding nimmer door onderlinge toestemming plaatsvinden, doch slechts op één van de volgende echtscheidings gronden overspel, kwaadwillige verla ting gedurende vijf jaar, veroordeling wegens misdrijf tot een gevangenisstraf van minimaal vier jaar, en zware ver wondingen of levensgevaarlijke mishan delingen. Voeg daarbij nog de mogelijk heid tot ontbinding van het huwelijk na een tenminste vijf jaar geduurd heb bende scheiding van tafel en bed, en ons arsenaal echtscheidingsgronden is compleet. Volledigheidshalve zij nog opgemerkt dat de scheiding van tafel en bed zelf waarbij het huwelijk intact blijft, doch alleen de plicht tot samenwonen komt te vervallen kan worden uitge- sproken hetzij op een van de zo juist genoemde echtscheidingsgronden, hetzij I op grond van buitensporigheden (een I moeilijk te definiëren begrip mishan- I delingen of grove beledigingen, hetzij I op eenparig verzoek der echtgenoten (zonder de verplichting tot opgave van de reden van dit verzoek). De „grote leugen" Het is ieder waarschijnlijk bekend, dat de eerstgenoemde echtscheidingsgrond, het overspel, het meest wordt gehan teerd. Dit gebeurt niet in de laatste plaats omdat dit feit niet door bewijzen (zoals b.v. foto's) behoeft te worden aangetoond. Voldoende is dat degeen die van overspel „beticht" wordt, dit laatste niet ontkent, b.v. door eenvoudigweg niet op de bewuste rechtzitting te ver schijnen. Overeenkomstig het, overigens niet algemeen in het recht geldende adagium „wie zwijgt, stemt toe", acht de rechter de beschuldiging dan bewe zen. Omdat in vele gevallen het overspel niet eens in werkelijkheid heeft plaatsgevon den, spreekt men in deze dan wel van de zgn. „grote leugen". In feite is het daardoor mogelijk geworden te scheiden met onderling goedvinden. Resumerend kan men zeggen dat de wil van één der beide partijen bepalend is voor het ant woord op de vraag of men kan scheiden, tenzij men één van de zo even genoem de echtscheidingsgronden kan bewijzen. Een ieder zal met ons van mening zijn, dat dit een uiterst onbevredigende situa tie is. Er zijn groeperingen in ons land die deze problematiek willen opvangen door de bestaande echtscheidingsgronden uit te breiden. Hiervoor pleitte o.m. een commissie, ingesteld door de Generale Rusland zou dreigen met interventie in het Nabije Oosten, wanneer Frankrijk, Engeland en Amerika niet samen de Israëli's onder druk zouden zetten hun militaire activiteiten te staken of althans te temperen. Dat alarmerend gerucht werd prompt aanzienlijk getemperd. Er bleef alleen van over dat de Russen de andere „groten" vol ongerustheid hadden benaderd. Terecht. Wat zich nu op de fronten rond Israël afspeelt is in het bijzonder voor de Rus sen zeer gevaarlijk. Door radarstations te kapen, luchtaanvallen tot onder de rook van Cairo uit te voeren en zo maar door, demonstreren de Israëli's eigenlijk voortdurend dat ze Nasser als het ware in hun zak steken. Het zijn regelrechte vernederingen zoals Nasser ook in Moskou geklaagd schijnt te hebben bij een verzoek om meer wapens - en hoe lang kan hij die gelaten blijven ondergaan. De militai ren vinden het ongenoeglijk en ze moe ten wel met bevreemding kijken naar hun leidsman als die er maar onbewo gen onder blijft. En bij de burgerij groeit op deze manier de achting voor de president ook geenszins. Het is daar om niet onverklaarbaar dat Nasser bij enige gelegenheden heeft laten door schemeren dat hij desnoods maar weer eens ten strijde zal trekken als enige methode om zijn reputatie weer te her stellen. Angst voor offensief De vooruitzichten voor zo'n oorlog zijn niet erg bemoedigend voor de Egypte- naren, maar dat kan Nasser eigenlijk een zorg zijn. Tijdens de befaamde ze vendaagse oonog protesteerde Moskou luid, maar uitsluitend met woorden. En dat heeft de Russische naam in de Arabische wereld niet zo heel veel goed gedaan, al blijven ze de erkenning be houden als de enige ware vriend die de Arabieren in de wereld hebben. Een idee, waaraan de Chinezen overi gens ijverig de twijfel proberen te laten aanwakkeren. Als Nasser nu weer eens het offensief neemt, kan Moskou zich dan permitteren weer alleen met woor denden de Arabieren te steunen? Of zal Rusland dan wel gedwongen zijn een wat actievere hulp te bieden? Dat wil zeggen: regelrecht zelf te interveniëren? Dat is de Russische angst: dat Nasser met een ondoordachte aanval Moskou wel zal dwingen werkelijk strijdende partij te worden in dit conflit Wat het Kremlin ook wil: invloed in het Nabije Oosten, ondermijning des noods van Amerikaanse belangen daar, maar bepaald niet om daar een der strijdende partijen te worden met het grote risico dat haast automatisch de V.S. ook actief het conflict worden bin nengehaald. Dat is de redei waarom de Russen met klem erop aandringen dat er een eind komt aan de „vernede ringen" van Nasser. Niet zozeer om Nasser te helpen, maar om zelf schone handen te kunnen houden. Synode der Nederlandse Hervormde Kerk. Slechts één lid van de commissie wilde alle gronden vervangen door „grondige ontwrichting". Voorts was men unaniem tegen echtscheiding op een parig verzoek en vond men het onge wenst wanneer „overspel" als echtschei dingsgrond zou vervallen. Zonder meer Doch er zijn er ook die van oordeel zijn dat de echtscheidingsgronden moeten worden afgeschaft. De schuldvraag is irrelevant. Echtscheiding op eenparig verzoek moet aldus de door de Hu manistische Stichting Socrates ingestelde commissie zonder meer door de rech ter worden uitgesproken. Volgens deze commissie moet ook echtscheiding tegen de wil van één der partijen mogelijk zijn (zonder bewijs van gronden), indien men gedurende een jaar volhardt in een een dergelijk verzoek. Uiteraard hebben nog meer commissies zich met het bestaande echtscheidings recht beziggehouden. We kunnen op deze plaats niet alle standpunten vol ledig weergeven. Volstaan moet worden met de mededeling dat minister Polak de door hem voorgestelde nieuwe rege ling uit de veelheid van meningen heeft opgediept. Een nieuwe regeling van het echtschei dingsrecht is alleszins geboden. Immers, het nog steeds geldende echtscheidings recht wordt in vrijwel alle kringen als totaal verouderd beschouwd. Met de in diening van zijn ontwerp heeft de mi nister aan de roep tot vernieuwing ge hoor willen geven. Het ontwerp bevat zowel een beperking als een verruiming van het thans geldende echtscheidings recht. Een beperking, omdat het thans geldende recht onvoldoende waakt tegen een al te spoedige echtscheiding; een verruiming omdat de tegenwoordige re geling er geen rekening mee houdt dat een huwelijk ook in andere dan door de wet genoemde gevallen kan zijn ont wricht. Realiteit zien De minister heeft ook als richtlijn ge hanteerd dat de wetgever te allen tijde de realiteit onder ogen. moet durven zien. Wordt de spanning tussen wetge ving en werkelijkheid namelijk te groot, dan bereikt de wetgever juist het om gekeerde van wat hij wilde. Gevolgen zijn dan wetsontduiking (via de „grote leugen") en maatschappelijk ongewenste toestanden (zoals concubinaten, resp. on wettige geboorten). De voorgestelde nieuwe regeling is alleszins vatbaar voor een heilzame toepassing in de praktijk. Uit de hoofdzaken van het ingediende wetsontwerp valt op, dat duurzame ont wrichting van het huwelijk de enige grond zal zijn zowel voor scheiding van tafel en bed. Uiteraard zal het voor de rechter in vele gevallen moeilijk zijn uit te maken of een huwelijk inderdaad duurzaam is ontwricht. Is een toestand van ontwrich ting ingetreden, dan moet immers nog blijken of deze van duurzame aard is. Dikwijls kan pas na verloop van enige tijd worden geconstateerd of de breuk tussen de echtgenoten onheelbaar moet worden geacht. Mede in verband daarmede stelt het ontwerp als regel dat de echtscheidings procedure tenminste één jaar moet du ren. In wezen heeft deze termijn een drievoudige functiezij fungeert als rem op „lichtvaardige echtscheiding", zij dient als bewijs van de duurzaamheid van de ontwrichting èn als tijdsruimte waarbinnen nog verzoeningspogingen kunnen worden beproefd. Te overzien Het voordeel van een dergelijke termijn is, dat hij een op eenvoudige wijze vast te stellen gegeven is, dat niet kan wor den ontdoken. Aldus vormt deze termijn een doeltreffend middel tegen kunstgre pen van partijen op bewijsrechtelijk ge bied. Toch zullen er zeker gevallen zijn, waar in dit „proefjaar" als overbodig moet worden beschouwd, omdat reeds direkt duidelijk is dat een verzoening uitge sloten moet worden geacht. Dit zal b.v. het geval kunnen zijn als de echtgeno ten reeds geruime tijd van elkaar ge scheiden leven en er geen blijk van enige toenadering bestaat. In dergelijke gevallen mag de rechter van de ge stelde minimumtermijn afwijken. Aanpassingsdwang Het wetsontwerp kent nóg een belang rijke termijn en wel een die verhindert dat een echtscheiding wordt uitgespro ken vóórdat het huwelijk twee jaar heeft geduurd. Minister Polak is van oordeel dat een minimumduur van het huwelijk in casu twee jaar, zeker ver langd mag worden om de echtgenoten in staat te stellen eventuele aanpas singsmoeilijkheden te boven te komen. En aanpassingsmoeilijkheden zijn er maar al te vaak Natuurlijk kunnen zich „bijzondere om standigheden" voordoen (b.v. het door de echtgenoot verwekken van een kind bij een andere vrouw), die een spoedige echtscheiding rechtvaardigen. In der gelijke gevallen mag de rechter van de termijn van twee jaar afwijken. Een onderwerp waarover altijd veel te doen is geweest, is de mogelijkheid van echtscheiding in geval van geestesstoor nis. De huidige wetgeving mist namelijk een bijzondere regeling hiervoor. Van daar dat de Hoge Raad ten aanzien van dit onderwerp een uitvoerig stelsel van jurispurduentie heeft opgebouwd. Uit deze jurisprudentie blijkt duidelijk dat echtscheiding in geval van geestesstoor nis (krankzinnigheid e.d.) slechts zelden is te verkrijgen. Minister Polak is van oordeel dat het uiterst belangrijke vraagstuk van de hu welijksontbinding in geval van geestes stoornis, mede gelet op de huidige stand van de medische wetenschap, het best kan worden opgelost door toepassing van de algemene regel, die echtscheiding ingeval van duurzame ontwrichting van het huwelijk mogelijk maakt. Uitnodiging De openingsplechtigheid zal geschie den door de heer R. C. van de Veen, Rinco Nederland. Receptie 17.00 - 20.00 uur. VRIJDAG 27 EN ZATERDAG 28 FEBRUARI DOORLOPENDE DEMONSTRATIES EN BEZICHTIGING VAN ONS NIEUWE BEDRIJFSPAND. Jaren geleden kreeg een assistent van een Groningse universiteitskliniek een maagbloeding. Hy rustte zes weken en kreeg opnieuw een maagbloeding. Pas veel later begreep men de oorzaak. De assistent had last van zijn verstandkies en daarom aspirine gebruikt! Met dit verhaal illustreert prof. dr. L. Meyler, hoogleraar in de klinische farmoco- logie te Groningen, een probleem dat steeds groter betekenis gaat krijgen de ongewenste nevenwerkingen van geneesmiddelen, zelfs van medicamenten, die tot nog toe zonder recept bij drogist of apotheker te koop zijn. In het Tijdschrift voor Geneeskunde toont hij (en enkele andere deskundigen) aan dat geneesmiddelen tweesnijdende zwaarden kunnen zijn. Bij onjuist gebruik snijden zij in het verkeerde weefsel en kunnen grote schade aanrichten. Ook de potentiële gevaren van orale contraceptiva („de pil") komen in dit belangwekkend nummer van genoemd tijdschrift aan de orde. Het mag een wonder heten dat aspirine I en andere pijnstillende middelen in Ne- derland nog steeds vrij mogen worden verkocht. Prof. Meyler meent dat een belangrijk deel van de maagbloedingen wordt veroorzaakt door het gebruik van dit bekende huismiddel. Aspirine en A.P.C. tabletten bevatten een salicyl- zuurverbinding, die ongunstige invloed kan uitoefenen op de maag. Het onderwerp „ongewenste nevenwer kingen geneesmiddelen" is pas actueel geworden door het thalidomide (Softe- non)drama. Men zag toer. pas in, dat het probleem van de nevenwerkingen niet uit de weg kan worden gegaan. Ook de toenemende consumptie van tranquillizers (sterke kalmeringsmidde len) droeg er toe bij dat de wetenschap zich in dit probleem ging verdiepen. Medicamenten als librium en valium worden in grote hoeveelheden verstrekt op doktersvoorschrift, maar door de spierontspannende werking oefenen ze sterke invloed uit op het menselijk reactievermogen, wat onder meer tot een verminderde rijvaardigheid kan lei den. Er kunnen niet alleen nevenwer kingen ontstaan door gebruik van een geneesmiddel, maar ook door interactie van geneesmiddelen. Een geneesmiddel kan de werking var. een ander genees middel beïnvloeden. De werking kan versterkt of "erzwakt worden. Prof. Meyler illustreert dit met een voor beeld. Een 40-jarige vrouw gebruikte sinds jaren een medicament (acenocou- marol). Opeens kreeg zij braakneigin gen en hevige pijn in de buik. Diagnose: bloeding in de darmwand. "Wat bleek? Zij had talrijke keren een pijnstillend middel gebruikt, in weerwil van het feit dat de arts had gewaarschuwd geen aspirine te slikken! Zwangerschap Drachtige ratten werden met meproba- maat ingespoten en brachten vervolgens jongen ter wereld, die minder intelli gent waren dan de nakomelingen van niet behandelde dieren Prof. Meyler memoreert dat de medische wetenschap tot voor kort vrijwel niets wist over vruchtbeschadiging door geneesmidde len. Het Softenondrama drukte echter iedere arts met de neus op de feiten. Het is helemaal niet zeker dat ongebo ren kinderen voor onze geneesmiddelen veilig zijn, aldus de Groningse hoogle raar. Men weet nog te weinig a. van de latere gevolgen voor het kind van ge neesmiddelen, die de zwangere heeft gebruikt. Prof. Meyler is van Triening dat men de 7.wangerschap ah' een delicate toestand dient te beschouwen en dat er grote voorzichtigheid is geboden bij het voor schrijven van medicamenten aan zwan- geren. Hij geeft de raad zwangeren geen medicamenten te geven, die van vitaal belang voor haar zijn. In het bij zonder gedurende de drie eerste maan den van de zwangerschap hqort men daar erg voorzichtig mee te zijn. Aan gezien zwangerschap niet altijd bekend is, moet men eveneens uiterst voorzich tig zijn met medicamenten bij iedere vrouw in de tweede helft van de men struele cyclus. Hieraan zouden wij willen toevoegen, dat zwangere vrouwen dan ook geen „onschuldige" middeltjes bij de drogist moeten kopen. De pil Ook de mogelijk nevenwerkingen van „de pil" komen in het tijdschrift voor geneeskunde aan de orde. De gynaeco loog dr. Renaer stelt overig®ns duidelijk dat men niet van „de pil" kan spreken: er zijn immers verschillende soorten orale contraceptiva in de handel. Even eens meent deze arts, dat we pas over enkele tientallen jaren meer weten over de eventuele nevenwerkingen, aange zien de meeste vrouwen de orale con traceptiva nog niet zolang gebruiken. Nochtans publiceerden twee Amerikaan se onderzoekers in 1968 een rapport, waarin wordt geconcludeerd dat de jaarlijkse sterfte door longembolie of door cerebrale trombose bij gebruiksters van „de pil" hoger was dan bij vrouwen, die dit medicament niet gebruiken. De sterfte aan een van deze aandoenin gen bedraagt ongeveer 1.3 Per 100.000 vrouwen tussen de 20 en 34 jaar en 2.4 per 100.000 vrouwen tussen de 35 en 44 jaar. Op 100.000 vrouwen, die „de pil" niet nemen, blijkt de frekwentie van de dodelijke embolie 0.2 per jaar te bedragen tussen de 20 en 34 3aar en 0.5 per jaar tussen 35 en 44 ]aar* ^at Z1ln gegevens om toch wel even over na te denken. Twee Britse onderzoekers con stateerden dat er elk jaarpeF vrouwen die „de pil" gebruiken, in een kliniek moet worden opgenomen met een trombo-embolie. Bij \J0UWen. die „de pil" niet gebruiken is dat slechts 1 0p 20'000- Kanker? Er gaan ook veel geruchten over de eventuele kankerverwekkende invloed van orale contraceptiva. Men denkt contraceptiva. Men denkt ^erit>ij toot*1 aan borstkanker en kander aan de baar moederhals. Talrijke ^o^mgeri geven vooralsnog geen deze veronderstelling. Eeunrjp uitspraak is nu nog vo0.r ?,V dr. Renaer, maar het s---. vast dat men tot nog toe kwaadaardige aandoeningen i, in elk geval vloed van contraceptiva Psychologische nevenwerking ook veelvuldig voor bij pilg<*™iksters. 'kan spreken. Psychiaters is het opgevallen dat dit soort nevenwerkingen veelvuldiger wordt gevonden bij patiënten, die vóór het gebruik van de pil ook reeds psychia trische afwijkinugen vertoonden of bij wie ernstige emotionele problemen wer den aangetroffen. De burgersoorlog met vreemde inmen ging in Laos duurt al ongeveer zo lang als die in buurland Viëtnam. Een tijd lang is het daar vrij rustig geweest; er was geen reden om al te hard te vech ten voor de Pathet Lao en de hen steu nende Noord-Viëtnamezen. Immers als de zaak in Viëtnam beslist was, ging Laos automatisch mee, omringd als het dan zou zijn door communistisch gebied. Nu in Viëtnam de strijd wat verflauwt om allerlei redenen, wensen de Noord- Viëtnamezen waarschijnlijk de volgorde enigszins om te keren. Bovendien heb ben ze met genoegen geluisterd naar president Nixon, die meer dan eens dui delijk heeft uitgesproken dat de Vere nigde Staten zich in elk geval niet in een tweede Viëtnam zullen laten mee spelen. Dat wil zeggen dat de communisten in Laos niet al te bang hoeven te zijn voor een grootscheepse Amerikaanse inmenging, wat hun uiteraard ook bemoedigen moet. Niet dat er helemaal geen Amerikanen in Laos zijn: er lopen adviseurs rond en de luchtmacht wil af en toe ook een' handje helpen. Het schijnt dat de C.I.A., toch altijd nog een soort staatje in de, staat voor de Verenigde Staten, er meer voor voelt in Lac actief te zijn dan de nresident. Maar uiteindelijk is er voor de communisten niet veel risico. Dit alles vindt plaats op een moment dat de Amerikaanse losmaking uit Viët nam zich begint af te tekenen. Dat wil in principe niet zeggen dat er daar minder gevochten zal worden. Het wil voornamelijk zeggen dat de Zuid-Viët namezen meer zelf zullen moeten doen. De Amerikanen zijn hier tot hun machtsontplooiing gekomen omdat de Viëtnamese troepen het niei klaarden. Sindsdien is ijverig getraind en uitge rust in de hoop dat de Amerikanen zich terug konden trekken zonder dat de krijgskansen noemenswaard verslech terden. Met bovendien de hoop dat in tussen de regeringen in Saigon ook wat steviger kwamen te staan. Dat lijkt inderdaad enigszins het geval te zijn, al kan de schijn hier wel bedrie gen. Maar wat wel wrijvingen teweeg brengt tussen Saigon en Washington is dat de Viëtnamezen nu wel vragen om allerlei uitrusting voor hun troepen die evenwaardig is aan de uitrusting van de Amerikaanse afdelingen. Viëtnam kan dan wel minder troepen gaan kos ten aan de Amerikanen, in dollars wordt de last alleen maar zwaarder. En ook dat is voor Washington op dit mo ment verre van aangenaam, nu de V.S. ook hun zorgen om betalingsbalans, in flatie en dergelijke hebben. De onderhandelingen met Noord-Viët- nam lopen zo slecht als maar mogelijk is, waaruit men kan opmaken dat de mannen van Hanoi lang niet zoveel haast hebben als Nixon. Dat komt waarschijn lijk omdat ze nu een goede kans zien hun doel te jereiken via de omweg van Laos. De heer Nixon krijgt een massa moeilijk denkwerk te doen. Hoe denkt hij deze nieuwe wending in de puzzel op te vangen? ERFENIS - Hoe lang kan het duren voor een erfenis wordt uitgekeerd? Het sterfgeval heeft verleden jaar juli plaats gehad. Ook stuurde de notaris een overzicht van de bezittingen, waar onder een huis ter waarde van ƒ35.000. Later hoorden we dat er op het huis een hypotheek rust van 26.000. Had dit niet meteen vermeld moeten wor den aan de erfgenamen? Antwoord: Er is geen bepaalde termijn in de wet genoemd waarbinnen een erfenis moet zijn afgewikkeld. Dat kan ook niet, omdat er omstandigheden kunnen zijn die de afwikkeling zeer vertragen, zoals tegenwerkende erfge namen. U doet er goed aan eens een bezoek te brengen aan de notaris om hem te vragen, waarop de zaak hangt. Misschien zou het mogelijk zijn een eventueel erfgenaam af te kopen, zo dat de kwestie kan worden afgedaan. Dat de hypotheek niet direct werd bij- vermeld is natuurlijk zeer onaange naam voor de erfgenamen en wat de oorzaak daarvan is kunnen wij uiter aard niet bekijken. Dit zou u dus even eens aan de notaris moeten vragen. Mogelijk is de hypotheekakte pas later te voorschijn gekomen. ZIEKENFONDS. Hoeveel mogen man en vrouw samen verdienen om toch verplicht verzekerd te blijven, bij een ziekenfonds? Wordt de kinderbijslag daar bij gere kend? Kan er voor de vrouw een ge deelte worden afgetrokken? Antwoord: Als van een echtpaar beide echtgenoten in loondienstverhouding tot hun werkgever staan, wordt ook voor beide bij de verplichte ziekenfondsver zekering de zelfde loongrens gehanteerd. Ieder van hen kan verzekerd zijn indien zij beneden de grens van 13.800 blij ven. Hierbij wordt alleen het vaste loon gerekend, dus geen kinderbijslag. Hoewel de Democratische Partij nog steeds in Senaat en Cogres de meerder- neid heeft, is de Republikeinse ploeg onder leiding van Nixon aan slag. Of de president een groot staatsman is, of hij gedurende zijn ambtsperiode „iets groots zal verrichten", dat is nog steeds niet duidelijk. Wel duidelijk wordt, dat een door de wol geverfde politicus een gevaarlijk tegenstander is voor een par tij, die met interne moeilijkheden heeft te kampen. In 1972 gaan de Amerikanen opnieuw ter stembus. Dat duurt nog een hele tijd, zal men zeggen, maar niets is min der waar. De competitie is eigenlijk al aan de gang en de uitslag van de beslissingswedstrijd wordt grotendeels bepaald door wat men te voren heeft weten te bereiken. Na de nederlaag van Hubert H. Humphrey heeft de partij momenteel niet één kandidaat, die met kop en schouders boven de anderen uitsteekt. Ted Kennedy houdt zich om begrijpe- pelijke redenen een beetje gedekt. In dien hij op het presidentschap aast, zal hij voor zichzelf betere kansen zien in 1976 dan in 1972! Acht jaren? Steeds meer komt het voor, dat een president herkozen wordt. Het begint er op te lijken, dat een president, die niet al te veel brokken maakt, een goe de kans heeft nóg weer voor vier ja ren in het witte Huis te blijven. Voor de tegenpartij is het extra moeilijk de „zittende" president te verslaan, door dat diens positie hem het nemen van maatregelen veroorlooft, die bij zijn herverkiezing de schaal te zijnen gun ste kunnen doen doorslaan. Natuurlijk wordt het gevecht ieder* vier jaren in volle hevigheid gevoerd, maar na acht jaren is de kans velen groter dan reeds na vier jar^n. Al zullen de democraten het niet pret tig vinden nog voor een ambtsperiode in de oppositie te worden gedrongen, misschien ziet men het ook daar zó: eerst de brokken lijmen, Let partij-ap paraat weer gezond en sterk maken, de favorieten voor het ambt opfokken en dan in 1972 met volle kracht er op los! Kerend getij De sterk democratische „trend", die samenhing met de Kenny-verering, is tijdens Jonhsons bewind afgenomen. Hij kreeg tenslotte de volle last van de Vietnam-controverse te dragen en die hele Vietnam-affaire past maar slecht in het Democratisch patroon. Het gevoel van onbehagen over de gang van zaken daarginds is inmiddels bij velen verdrongen door een nog veel groter gevoel van onbehagen over de binnenlandse moeilijkheden (neger- en studentenrellen) en vice-president Agnew zag zijn kans schoon om daarop in te haken. Hij zegt de dingen, die Nixon nooit zou (durven) zeggen, maar graag door een en ander gezegd wil hebben, opdat hij van een veranderde instel ling bij het grote kiezerspubliek kan profiteren. Positieversterking De democraten roeren zich wel over Vietnam, maar het lijkt of de fut er een beetje uit is. Ze zullen bij de tussentijdse verkiezin gen voor Senaat en Congres de handen vol hebben om hun meerderheid te behouden. Anderzijds zullen de Republikeinen met hun man in het Witte Huis, alles er op zetten om de Democraten ook daar te verslaan, want hoe meer vrienden ze hebben op verantwoordelijke posten (en hoe meer vrienden die kunnen ma ken, want politiek is nog altijd business) des te zwaarder zal in 1976 de strijd zijn voor de Democraten. Het moet al lemaal gezien worden op lange ter mijn. Fundament De democraten hebben momenteel het getij tegen. En ze beschikken niet over bekwame en algemene geëerde loodsen om de partij er veilig door heen te krijgen. Iedere partij heeft het moeilijk na een nederlaag, maar hier waren de moeilijkhéden in eigen kring al de oorzaak van de nederlaag en het is nu allemaal nog een beetje erger. In dat licht zal men in de komende maanden alle berichten over de aktivi- teiten der partijen, zowel met de hak ken over de sloot in het regeerpalels beland, willen hun positie versterken om in 1972 veilig te staan. De democraten zullen er vooral aan werken, dit te voorkomen. Momenteel is de kans om Nixon in 1972 te wip pen bijster klein. Het fundament moet worden gelegd voor een overwining in 1976. Maar zelfs daarvoor beschikt men momenteel nog niet over vol doende bouwstoffen!

Soester Courant | 1970 | | pagina 5