die ïuionru ing mg unn 6267 5 MIDDEUN ypinc) ►ermee Jaarvergadering Ned. Ver. van Huisvrouwen tSILVESTERtje Steitner en Van Hengstum EENTE SOEST nct-commies ijksaankondiging naar IIT - v. Weedestr. 29 A Ogio-zegels? de tiineP Trouwcirculaires {rouwkaarten Drukkerij Smit Burgerlijke Stand Eerste Soester Begrafenis-Onderneming BERNINA Fa. HUISSTEDEN VROUWEN MOGEN KIEZEN SINDS 1922 Utrecht controleert als eerste stad in Nederland het ,,Stadsklimaat" FULL TIME - PART TIME (02155) Alleen maar dronken Auto tegen boom Zijn vrouw had de sleutels P.V.0. houdt jaarvergadering Krabbels van Knelis Geslaagden Instituut Houwers OFFICIËLE MEDEDELINGEN Gemcenterekeningen DINSDAG 24 FEBRUARI 1970 handig om thuis Uw tapijt uit te zoeken Alb. Hahnweg 15, Soest Telefoon 3469 Schoorsteen eist op hoge toon, elektrisch vegen, altyd schoon TAK'S Brandstoffenhandel Van Weedestraat 41, telefoon 2676. Kolen - Olie - Butagas. lijke Sociale Dienst wordt ge- worden belast met administra- ïden op het terrein van de iploma MULO/MAVO of een stellen opleiding, redactionele ccuratesse. Studie voor Ge- itie I strekt tot aanbeveling. c van leeftijd en bekwaam- >t 1072,per maand. /A.W.W. komt voor rekening burgemeester en wethouders de verschijning van dit blad. ag dag tegen dat issen. En zeg nog rode afwashanden en. itA&O biedt u als Famiia vaatwasmachine >or geen 1000, geen maar voor maar volle AGIO boekjes, ast en droogt, met 'programma's. En kijk md schoon uw vuilste ■t. Wat 'n genot zo'n diespaarder, uxe meer dank zij dat systeem van A&O ofiteren. Vaste klant at waar voor uw geld, eten van unieke Jngste, de beste! ke gulden boodschappen zegel voor 'n dubbeltje te 9 u een spaarvvinst van »ns even in. Wie geeft dat ÏÏhÜ?i?s 'n 3'smede het 9elboek.es hebben veel f1"getekend. De bijbeta- ÏJf kortingskaart is igt u bericht wanneer u /erwachten. be ledenvergadering van bovengenoem de vereniging afdeling Baarn, Soest en bmstreken werd gehouden op donder dag jl. in het Brandpunt te Baarn. Zel den werd een jaarvergadering tijdens puike slechte weersomstandigheden ge houden; hierdoor bleef het aantal aan wezigen beperkt tot een dertigtal. De voorzitster opende de vergade ring met een hartelijk welkom tot de ■dapperen, die de weergoden getrot- Iseerd hadden. Hierna kreeg de secre- ltaresse de gelegenheid het jaarverslag lover 1969 voor te lezen. Alle aktivitei- [ten van dat jaar passeerden de revue: lezingen zowel als op voorlichtend als ■op ontspannend gebied, excursies, kof- |fie-ochtenden. De maandelijkse koffieochtenden, die Inu al tientallen jaren om beurten in 1 Soest en Baarn worden gehouden, zou- Jden de leden niet willen missen. Het lis een ontmoetingspunt, waar nieuwe lieden komen kennis maken onder het [genot van een kopje koffie met dege- nen die ai langer lid zijn. In het verslagjaar werden 12 ex- [cursies gemaakt, waaronder een bezoek 1 aan de Effektenbeurs en de Algemene Bank Nederland, Heineken Bierbrou werijen, Tassenfabriek Lichtenvoorde en de Brandwerkazerne van Soest. Voor J de excursies is veel belangstelling, ze [zijn altijd snel vol geboekt. I De verslagen van de onder-afde- I lingen werden voorgelezen. Vooral de I bridgeclub mag zich in een nog steeds I groeiende belangstelling verheugen. 1 Hoogtepunten waren de jubileum-drive I en gewestelijke bridge-drive, waar he- llaas de in het vorig jaar gewonnen wis- I selbeker moest worden afgestaan. De I wandelclub telt maar weinig leden, maar die weinigen hebben zeer enthou- siast in onze mooie bossen gewandeld. Het Maandbericht, dat al vele ja- I ren wordt geschreven door mevrouw I Oranje, houdt de leden op de hoogte I van de verenigingsaktiviteiten, zodat I ook diegenen voor wie het altijd moge- I lijk is de bijeenkomsten of excursies mee te maken, een beeld krijgen van I wat er in de vereniging gebeurt. De beideboekencirkels lopen prima. o Snelle en correcte levering en tot ln de puntjes verzorgd I U Uitgebreide collectie Klassiek en modern Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2568-5154 GEBOREN: Ronald Bartholomeus Hen- drikus Antonius, zoon van A. F. Hart man en B. M. T. Swart, Vermeerlaan 50. Berlinda, dochter van R. A. Zoete en Y. van der Mijn, Weegbreestraat 615. Natascha Irene Christine, dochter van J. Boeve en M. H. van den Berg, Frans Halslaan 3. Suzanne Marguerite, dochter van P. C. Lange en C. La ver man. Bartolottilaan 22. Te Hilversum: Kyra Manon. dochter van F. G. Vree en J. A. Mannessen, Veenbesstraat 644. Paula Lucia Hen- drikje Janny Josephina, dochter van H. L. H. Langman en M. H. Lutteke, Varenstraat 20. Mark, zoon van N. A. Baltus en G. W. M. Hilhorst. Plasweg 39. Mark, zoon van J. Blesma en M. E. Barth, Van Goyenlaan 204. Robert Jan, zoon van E. A. Schute en. A. A. de Vreeze, Simon Stevinlaan 58, Soester- berg. Jacqueline, dochter van J. G. van de Kuil en H. J. de Geus, Weeg breestraat 511. Te Amersfoort: Monique, dochter van L. Smits en A. J. Wever, Plesmanstraat 237. ONDERTROUWD: Cornelis Johannes Engberink. Laanstraat 13 en Geertruida Jacoba Maria Kortekaas, Birkstraat 91. Adrianus Anthonius van Wijk, Albert Cuyplaan 72 en Josephina Francina Eugénie Zwart, Albert Cuyplaan 72. Johannes Jan Kuipers, Palmstraat 260, Amersfoort en Catharina Johann? Brons, Saenredamplantsoen 65. GEHUWD: Hendrik Seijmonsbergen. Bilderdijklaan 6, Baarn en Gerda van Schaffelaar, Koekoekweg 7. Hermanus Adrianus Maria Valk, Vinkenweg 39 en Petronella Gerarda van Luiitelaar, Korte Bergstraat 4. Cornelis Pieter Maria Knoope, Smitsweg 463 en Lamberdina Kuijper, Troelstrastraat 9. OVERLEDEN: Maria Teekens, 74 jaar, gehuwd met H. van de werken, Molen straat 98. Cornelis Bernardus de Vries, 40 jaar, gehuwd met M. van Heekeren, Plesmanstraat 201. Jozef Bos, 58 jaar, gehuwd met J. J. E. Waterman, Veen besstraat 626. Antonius van den Berg, 59 jaar. gehuwd met E. Hooft, Van Maarenstraat 19. Cornelis Pas, 81 jaar, weduwnaar van M. J. Kuijven hoven, Koninginnelaan 126. Dir. H W VKI.LINGA Begralenis - Crematie - Transport fRouwkamer) Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Zowel in Baarn als in Soest worden recent uitgekomen boeken gelezen. De penningmeesteresse bracht het financieel verslag uit, dat geheel in het maart-Maandbericht zal worden opge nomen. De financiële positie bleef ge zond, ondanks prijsstijgingen zaalhuur, honoraria en drukkosten Maandbericht. De kascommissie bestaande uit de dames De Jong en Grin rapporteerde, dat de financiële administratie geheel in orde werd bevonden. De nieuwe kascommis sie zal bestaan uit de dames Grin en Hoogendoorn, terwijl mevrouw Dophei de als reserve zal fungeren. Als afgevaardigden met vrij man daat naar de landelijke vergadering in mei in Rotterdam, werden benoemd mevrouw Jansen en mevrouw ten Ber ge. Mej. Waszink beheerde het zieken- potje. Zij bracht vele tientallen bezoek jes aan zieke leden thuis en in zieken huizen. Mevrouw Astro zette uiteen dat het Jacobafonds nog steeds steun Ver leent aan leden, die in financiële moei lijkheden geraakt zijn. Zo werden in het afgelopen jaar tegemoetkomingen verstrekt voor de aanschaf van kleding, het opknappen van een huis en er werd bijgedragen in de vervoerskosten van een dubbelgehandicapt kind. De voorzitster, tevens afgevaardig de in het gewestelijk bestuur, deed verslag van de voorjaarsvergadering in Driebergen. Het gewest Utrecht heeft thans 15 afdelingen met een nog steeds groeiend ledental. Op 19 maart heeft in Bilthoven de gewestelijke bridge-drive plaatst, waaraan alle leden van de ver eniging kunnen meedoen. Op 13 oktober vindt de grote gewestelijke dag in Utrecht plaats, waarvoor het program ma nog gepubliceerd zal worden. Twee groepjes dames hadden het door het hoofdbestuur opgegeven studie onderwerp Communicatiemiddelen be sproken en hiervan een verslag opge maakt. Dit zal in het volgende Maand bericht worden opgenomen en tevens worden doorgezonden aan het Hoofd bestuur dat deze verslagen van alle 190 afdelingen verzamelt en hiervan een résumé maakt. Aangezien de vereniging landelijk een 60.000 leden telt is zo'n uitkomst zeker een punt om notitie van te nemen. Nadat .nog enkele punten als koopavond, ontvangstcommissie voor nieuwe leden en de aanschaf van een geluidsinstalla tie besproken waren, sloot de voor zitster het officiële gedeelte van de vergadering. Intussen waren twee leden van de Stichting Ned. Vrienden van de S.O.S.- Kinderdorpen aangekomen. Eerst kreeg mevrouw dr. Y. Meyer-Praxmarer het woord 'om iets te vertellen over de tot standkoming van deze dorpen in het algemeen en in Vietnam in het bijzon der. Het was Hermann Gmeiner, Oos tenrijker, die begaan was met het lot van de vele1 oorlogswezen na de tweede wereldoorlog, die de basis gelegd heeft en nog de bezielende kracht is voor het oprichten van kinderdorpen. Het is namelijk al lang bekend dat kinde ren in tehuizen zich langzamer ont wikkelen dan ,in een harmonisch gezin. Om hieraan tegemoet te komen richtte hij een huis in Imst in voor een paar Naamachines worden in vele landen door deskundigen, of zij die zich er voor uit geven, getest. Is het u ook wel eens op gevallen dat BERNINA altijd bij de beste behoort Inlichtingen en demonstraties bij Soesterbergsestraat 28, telefoon 3480 weeskinderen met aan het hoofd een alleenstaande vrouw, die de plaats van de moeder inneemt en ook zo door de kinderen genoemd wordt. Kinderen uit één gezin kunnen bij el kaar blijven omdat Gmeiner zich ervan bewust was, dat kinderen al heel jong verantwoordelijkheid hebben voor hun broertje of zusje. Deze kinderen gaan naar een gewone school, waardoor ze ook aan normale vriendschapsbanden toekomen. Dit werk sloeg geweldig aan. Het bleef niet bij dat ene huis in Imst, er zijn nu al tientallen kinderdorpen in Oostenrijk, Duitsland, Frankrijk, Italië, Zuid-Amerika, Korea, Vietnam. In Viet nam wordt het kinderdorp geleid door een jongeman, die tot de eerste bewo ners van het eerste kinderdorp in Imst behoorde. Hij gevoelt nu de verant woordelijkheid om in Vietnam de vele verweesde kinderen weer een tehuis te verschaffen in hun eigen land en on der hun eigen kuituur. Vietnamese vrou wen nemen hier de moedertaak op zich. Na de boeiende causerie van mevrouw Meyer kreeg de röntgenoloog uit Bilt hoven dr. Offner, gelegenheid zijn kleu renfilm van enkele europese kinder dorpen te vertonen. Het was een hart verwarmend gezicht, dat kinderen die zoveelellende in hun vroegste jeugd moesten doormaken, weer wat geluk en vrolijkheid krijgen in een S.O.S.-kinder- dorp. De aanwezigen vroegen zich natuurlijk af: wat kunnen wij doen? Om te be ginnen overhandigde de presidente me vrouw Meyer een gift van de vereni ging. Maar ook ieder persoonlijk kan helpen. Over de hele wereld dragen mensen bij voor dit prachtige werk, dat kinderen niet uit hun vertrouwde omgeving rukt. Men kan toetreden tot de vrienden van de S.O.S.-kinderdorpen door storting van ƒ12,per jaar op giro 2280 van deze stichting te Amster dam. Men kan ook peetouder worden, waarvoor men nadere informaties kan krijgen bij het secretariaat (adres: 't Marktvelt 14, Abcoude). De leerlingen van het Christelijk Ly ceum in Buitenveldert zijn met elkaar peetouders van een klein kindje, even als de lagere school in een Fries dorpje en de afdeling Lochem van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. Toen de anti-revolutinaire prof. Ger- brandy in het begin der twintiger ja ren zijn voldoening uitsprak over de verwezenlijking van het vrouwenkies recht, wekte hij enorme deining binnen de kring van zijn geestverwanten. Het kostte hem zelfs een verkiesbare plaats op de lijst van Kamerkandidaten, want juist bij het protestante volksdeel was het vrouwenkiesrecht een heet hang ijzer. De tienduizenden Nederlandse vrouwen, die straks hun stem gaan uitbrengen, hebben er nauwelijks weet van hoe fel er gestreden is om het aktief kiesrecht voor vrouwen aangenomen te krijgen. Zelfs socialistenleider Pieter Jelle Troelstra interesseerde zich destijds meer voor het kiesrecht voor alle man lijke arbeiders dan voor het vrouwen kiesrecht. „Liever werk ik mee de eer ste de beste baliekluiver het kiesrecht te geven dan dat ik me warm maak voor het kiesrecht voor de vrouwen", aldus de Friese advokaat. Pas op 29 september 1922 kwam aan de strijd om het kiesrecht voor de vrouw een definitief einde. Sindsdien bepaalt onze grondwet dat alle Nederlandse vrouwen vanaf 23 jaar (inmiddels 21 jaar) mogen stemmen. Alette Jacobs beet de spits af. Maart 1883 kwam bij de Amsterdamse gemeenteraad een verzoekschrift bin nen van Nederlands eerste vrouwelijke arts, dr. Aletta Jacobs, die op de kie zerslijst wilde worden geplaatst. B. en W. wezen het verzoek af, maar dr. Ja cobs legde zich niet bij die afwijzing neer. Zij eiste kiesrecht. In de wet werd gesproken over Nederlandse inge zetenen, Nou, dat was zij toch. De zaak kwam voor het gerecht, tenslotte bij de Hoge Raad. Deze wees op 18 mei 3 arrest. Ons hoogste rechtscollege besliste dat de vrouw niet mocht stem men, aangezien zij niet geacht kon worden in het volle genot van haar burgelijke en burgerschapsrechten te zijn. Na dit arrest ontbrandde de kiesstrijd in zijn volle hevigheid. Daarbij moet worden opgemerkt, dat in 1883 niet al leen alle vrouwen van het kiesrecht waren uitgesloten, maar ook een deel van de mannen. In ons land gold toen nog het z.g. censuskiesrecht. Alleen welgestelden hadden toegang tot het stemlokaal. Vandaar dat de socialisten er vooral op hamerden dat alle ar beiders stemrecht dienden te krijgen, voor het vrouwenkiesrecht interesseer den zij zich aanvankelijk niet zo erg. In 1893 werd het kiesrecht voor man nen sterk uitgebreid, maar de vrou wen mochten nog steels geen stap in het stemlokaal zetten. De „Vrij Vrou wen Vereniging" begon de Kamer met petities te bestormen. De in 1894 op gerichte „Vereniging voor Vrouwen kiesrecht" streed met grote vasthou dendheid voor hetzelfde doel. Paulus De ontwikkeling naai een volledig vrouwenkiesrecht werd vooral door de protstante partijen tegengehouden. Zij basseerden zich op het woord van Pau lus: „Gij vrouwen! weest aan uw eigen mannen onderdanig, gelijk aan den Here: want de man is het hoofd der vrouw, zoals ook Christus het hoofd der gemeente is." Toch ging men in deze kring in de loop der jaren deze materie genuanceerder bekijken. Zo wil den de Christelijk-Historischen onge huwde vrouwen wel het kiesrecht ge ven. Maar hun leider Savorin Lohman wilde van het kiesrecht van gehuwde vrouwen niets weten. „Wat moet er van het gezin terechtkomen, wanneer de huisvrouwen het hoofd vullen met politieke gedachten", zo vroeg hij zich af. Abrham Kuyper, leider der anti-revo lutionairen, was dat met hem eens. Maar hij wilde de weduwe als plaats vervangend gezinshoofd wél het kies recht geven. Merkwaardig was de houding van de toenmalige rooms-katholieke staatspar tij. Zij stond aanvankelijk afwijzend tegenover invoering van het vrouwen kiesrecht, maar deze afwijzing berustte meer op gevoelsargumenten dan op an dere motieven. Pas in 1915 moesten de rooms-katholieken erkennen dat de kerk nimmer een verbod had uitgevaardigd van de deelneming van de vrouw aan de politiek. In 1913 kwam het ministerie Heemskerk met nieuwe grondwetvoorstellen. Deze beoogden onder meer de invoering van een kiesrecht voor gezinshoofden, maar over vrouwenkiesrecht werd niet ge sproken. Het kabinet viel spoedig en werd opgevolgd door het extra-parle mentaire kabinet van Cort van der Linden. Dit kabinet werd direct be stormd met enkele petities om het vrouwenkiesrecht in te voeren. Liefst 164698 vrouwen hadden hun handteke ning geplaatst! Maar het kabinet trok er geen lering uit. Voor mannen zou het algemeen kiesrecht, aktief en pas sief, worden ingevoerd, vrouwen zouden alleen het passief kiesrecht verwerven. Dit hield in dat vrouwen voortaan wel voor de kamer gekozen konden wor den, maar dankzij de stemmen van de mannen. In het gehele land vonder, demonstra ties plaats. In juni 1916 trok een stoet van 17.000 personen door de straten van Amsterdam. „Het kiesrecht ons! Gij vrouwen op!" zong de schare. Toen in oktober 1916 de Kamer de nieuwe grondwetsvoorstellen in behandeling nam, hielden duizenden vrouwen een betoging op het Binnenhof. Hun opzet slaagde niet. De vrouwen kregen slechts het passief kiesrecht. In 1918 maakte de eerste vrouv.' haar entree in de Tweede Kamer, nl. Suze Groeneweg van de S.D.A.P. Toen de eerste wereldoorlog werd be ëindigd, scheen de weg naar het alge meen vrouwenkiesrecht nog bijzonder lang. Maar onverwachte gebeurtenis sen speelden de kieslustige vrouwen plotseling in de kaart. Onder de in druk van van de gebeurtenissen in Duitsland, waar keizer Wilhelm werd afgezet, wilden sommigen de revolutie naar Nederland verplaatsen. Troelstra droomde van een staatsgreep, die een einde zou maken aan het Orapje-be- wind. Onder die omstandigheden achtte de Met behulp van een door een groot Utrechts dagblad beschikbaar gestelde Volkswagenbus, die van binnen en van -buiten is volgestopt met ingewikkelde apparatuur, is men in Utrecht sinds enige maanden druk doende met het nemen van metereologische metingen. Het gaat daarbij in de eerste plaats niet om temepratuur-verschillen in de stad en de omgeving, maar men probeert te vens een inzicht te krijgen in de voch tigheid, windsnelheid en -richting en het steeds actueler wordende probleem van de luchtverontreiniging, zowel door industrie als door gemotoriseerd ver keer. Het onderzoek wordt verricht door we tenschappelijke medewerkers van de rijksuniversiteit en gaat de hele week door, zodat ook op zondag de metingen worden verricht. Door het gebruik van de modernste ap paratuur, die zelfs de vergelijking met dergelijke apparatuur in het buitenland met glans doorstaat, zijn de verzamelde gegevens veelal exacter dan soortgelijke buiten onze grenzen. Het is zelfs moge lijk dat tijdens 't rijden metingen worden verricht. De vier aan de voorzijde van de auto aangebrachte schijnwerpers zijn buizen die over de gehele breedte van de auto lucht aanzuigen om de temperatuur te nieten. Voor windsnelheid en -rich tingbepaling moet uiteraard worden gestopt, waarna een hoge mast wordt uitgeschoven waardoor men zuivere metingen kan verrichten. De gebruikte apparatuur is zo gevoelig, dat men een windsnelheid van minder dan een halve meter per seconde kan meten. Ondanks het feit dat dit onderzoek wordt gedaan door medewerkers van de rijksuniversiteit, bestaat er een zeer nauwe samenwerking met het K.N.M.I., een samenwerking die niet vreemd is, wanneer men weet dat de professor van de afd. fysische metereologie aan de rijksuniversiteit, prof. Dr. F. H. Schmidt, tevens directeur van de afdeling bijzon dere projecten van het K.N.M.I. te De Bilt is. Voor diegene die het praktisch nut van deze weerbus-metingen in twijfel trek ken, is het misschien goed om een van de vele praktische toepassingen van de verzamelde gegevens weer te geven. Deze komt het best tot uiting in de mogelijkheid die de windsnelheidsme- ting geeft gecombineerd met de richting meting op een bepaalde plaats. Een op die bepaalde plaats tussen tientallen metershoge flats geprojecteerde kinder speelplaats, kan soms beter op een heel andere plaats met minder wind wor den aangelegd, terwijl ook de heren ar chitecten hun voordeel met de verzamel de gegevens zullen kunnen doen, b.v. bij het indelen van wijken e.d. Het vanouds bekende uitzendbureau voor Soest en omstreken kan nog een groot aantal dames onmiddellijk plaatsen TYPISTES - FAKTURISTES - DIKTAFONISTES en ADMINISTRATIEVE KRACHTEN ènde beste sociale voorzieningen Belt u even voor nadere inlichtingen Ons nummer is Veenbesstraat 462 - Soest regering het verstandiger het vrouwen kiesrecht toch maar in te voeren. Mi nister Marchant moet gedacht hebben, dat de vrouwen wellicht een flinke steun zou betekenen voor de handha ving van onze democratie en van ons koningshuis. In 1922 verkregen alle Ne derlandse vrouwen van 23 jaar en ou der het aktieve kiesrecht. De strijd was gestreden. Zondagavond kreeg de politie bericht dat op de hoek Schaepmanstraat - Hart- weg een man dood op straat lag- Onder zoek wees uit, dat de man, P- van 't K. alleen maar teveel aan Bacchus had geofferd en niet meer op z'n henen kon staan. De politie heeft hem naar huis gebracht. De twintigjarige mej. C. G. M. A. uit Soest liep zondagavond een hersenschud ding en inwendige verwondingen op hij een verkeersongeluk op het Soester Woogt. De auto, waarin zij als Passagiere Meereed en die werd bestuurd door de 22-jarige pensionhouder V. L. D. uit Arnhem, reed, waar de weg een hocht maakt, rechtdoor en botste met vrij grote snelheid tegen een boom. Mej. A- werd per ziekenauto naar het zie kenhuis Zonnegloren gebracht. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Na behandeling mocht mej- A. naar huis. De auto werd zwaar beschadigd etl moest worden weggesleept- De 41-jarige Hilversummer A. V. heeft aan zijn vrouw te danken, dat hij in de nacht van vrijdag op zaterdag met de door hem bestuurde personenauto geen brokken heeft gemaakt. Overigens was hij zijn vrouw verre van dankbaar, dat zij op de Steenhoffstraat het sleu teltje uit het contact van de auto had getrokken. Zij vond, dat haar man teveel gedron ken had en durfde niet meer verder met hem mee te rijden. Het kwam tot zo'n heftige woordenwisseling in de auto. dat de buurtbewoners 's nachts om half twee de politie belden met het verzoek om in te grijpen. V. werd naar het bureau gebracht. Zijn vrouw kon met een taxi naar huis. Harmonie „P.V.O." houdt donderdag haar jaarvergadering in het wijkgebouw Middelwijk. Naast de jaarverslagen van secretaris en penningmeester heeft een bestuursverkiezing plaats. Aftredend zijn de heren H. Reulen en "W. de Jong. die zich herkiesbaar stellen. De heer J. K. de Bruin heeft bedankt als lid van de adviescommissie. Het bestuur stelt voor de heer Knaape, directeur van de Raif- feisenbank te Soest in zijn plaats te be noemen. Verder volgt een bespreking over de aflossing bij de Nederlandse Midden- standsbank en de lening bij de Raiffei- senbank. Daarna zal de begroting voor 1970 worden besproken. Ajje ut mlng vraog dan mok zeige daat wullie toch eigeluk bar raore minse bin- ne. Daat zaal daan nie alle daag naor vore koMme. maor bie bezongdere gele- gehede komp dast heul goed tot uuting. Neem noeng beveuf- beeld is effe de ankommende viering vaant bevriedingsfees. Omdaat ut dit jaor viefentwintug jaor geleje is daat wullie bevried wiere, door de hullup vaan minse uut laande die toen door ongs as waore helde wiere innehaold, en noeng door sommigge van ongs voor rotte vis worde gescholde, gaon wullie dit jaor meer fees maoke as aore jaore. "Waat oft gaot worde zaal nog wel geen mins presies wete, maor ak maag glove waat ofter vaan ezeit word. daan gaot ut un heul fees worde. Ik bin ut der daan ok wel un bietje mee eens, nie heulemaol, waant ik blief ut un naore gedaachte vingde daat wul lie un bar groot fees gaon viere omdaat wullie noeng kenne en magge leve in vrieheid, noeng der op zoon kwak aore plaotse in de weruld nog heul waat min se nie wete waat vrieheid is, of de heu- le daag leve mit dreigend oorlogsgevaor. Maor wullie gaon fees viere, nie mit un gerus haart, waant wullie magge ut wel denke en zeige dat ut allemaol bar ver vaan ongs bed is enzo, maor daor is netuurluk heulmaol niks vaan waor. De heule weruld leef op de raand vaan de naorughied. Ik bin netuurluk ok geen heldurziend mins, maor ik gloof nie daat wullie vaan de Russe waakkur motte blieve leige. Waork wel un bietje ovur in zit, enk bin daorin nie de enugge, waant ok Kneliao is daor nie zo bar gerus op, is de naorugheid die komp uut de ruuzie die int naobieje ooste an de gaang is. Kiek ik bin te wienug vaan de heule trammelaant op de hoogte om te kenne zeige daat ut de een of aore vriejer zun schuld is, maor waork urn wel un bietje 'eur kniep binne de gevollege die zich vaan die trammelaant daor, ok bie ongs in de buurt ofspeule. Omdaat die luu die ut mit de gedaachte vaan de Jode nie heulegaor eens binne, en zich der nie bie neerleige daat die minse uut Israael laand vaan hullie hebbe innepik mit un mienie-oorlog, gaon zullie int geniep bar gore dinge dóen, die levusgevaorluk oiiJie, en de heule weruld angaon. Laote wullie effe eerluk weze, je zaal heul gewoon mit un vliegtuug naort een of aore laand gaon én ut vliegtuug waor je mee op reis gaot word ongderweg gekaop. en naor un heul aor laand gevloge daan waat op je kaortje staot. Kiek ast un heul gewoon reissie is, daan vaalt ut allemaol wel mee en word de heule naorugheid gereguld door de zaok waor je de luch mee in bin egaon, maor ut wordt wel effe aors ajje bevoorbeeld op un offesproke tied ar- ruguns op moeder aorde mot weze. Dan maok geld en goeije woorde nie zo bar veul meer goed. Maor allus biemekaor vaalt ut daan nog wel mee. Ut word nog veul arruger zo as noeng ok aal weer un paor kere is beurt, daat un vliegtuug in de luch ontplof omdaat die laafoards der un bom in hebbe vurstop. Ut maag daan veur die minse oorlog weze daor int naobieje ooste, laote zul lie die naorughied daan ok maor bie der luu eige op de daam uutvechte. Noeng gaon der minse de dood in die der heulegaor niks mee te maoke hebbe. Vaok ister in zoon vliegtuug daan up maan of wou uut ut laand vaan de vijaand an boord, en daor ist daan offl te doen. Daat die aore minse der te- vaaluug ok in zitte is heulgaor nie be- laangriek. Voor die laffaords geld alle- nug maor de vijaand, die wille zullie kos waat kos vurniettugge, en ik krieg de indruk daat zullie der nie voor trug- deinze om daat een veur een te doen. Wullie as minse zalle der nie zo haf veul an kenne doen, maor de regering maag naor ming geveul der nie bie blieve zitte, waant vaandaog of marrege ist un vliegtuig waor minse in zitte die mit vekaansie gaon, en daat zouw un raamp weze. Op ongs eige vliegveld Schiphol hebbe zullie ut aal un bietje door en gaon zullie de minse die mee wille vliege heulemaol naokieke of zullie soms spul- Ie in der luu zaak hebbe of in de kof- fur waor un vliegtuug mee oppeblaoze ken worde. Noeng wittik nie oft alle- gaor beurt om te voorkomme datter waat beurt of omdaat zullie baang bin ne datter vaan de zoemur geen mins mit ut vliegtuug op vekaansie zaal gaon, maor mit aal die naorughied zo dichbie hoef- ter voor ming op vief mei nie zoon bar fees gemaok te worde. Ik bin alle daag aal blie daak vrie bin. Laote wullie ut geld maor gebruuke veur de naobestaonde vaan de minse die noeng nog in negetienzeuvetug nao rughied hebbe van un oorlog. Vaardigheidsdiploma Machineschrijven: mej. J. W. C. Blaeser. Uniepraktijkdiploma Machineschrijven de dames M. E. Dorland, A. Nagel, A. L. Nijmeijer, W. J. Pothoven, M. J. Stui- venberg en G. van Zijtveld-Meijers. Associatiediploma Handelscorresponden tie Nederlands: de dames T. Deijs,. A. M. Koenen en W. Koenen. Vereniging van Leraren Handelscorres pondentie Nederlands: mej. M. P. v. d. Kooy. Associatie Handelscorrespondentie Duits: de heer J. P. Broers. Associatiepraktijkdiploma Boekhouden de heren J. E. de Graaf en L. G. M. v. d. Berg. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis dat de gemeenterekeningen en de rekeningen van de gemeentebedrijven over de dienstjaren 1966 en 1967 aan de ge meenteraad zijn aangeboden en vanaf heden gedurende veertien dagen ter se cretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn neergeteld en tegen be taling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Soest, 24 februari 1970.

Soester Courant | 1970 | | pagina 7