NMB ORANJE EN AMSTERDAM REDELIJKE PLANNEN IN BELGIë URBANISATIE EEN WERELDPROBLEEM MEDISCHE DIENST PREDIKBEURTEN (V.) Bijltjesdag in Amsterdam De Democratie doet tevergeefs een beroep op Willem IV Teleurgestelde burgerij wendt zich af van Oranje FRANS BOSMAN FRANS BOSMAN Garage DE SOESTER' FRANS BOSMAN 30 miljoen huizen te kort FRANS BOSMAN FRANS BOSMAN uitgerekend ik salarisrekening gumetuwtydmee- ganmdenmb! Steekcollecte brengt 750,-op Algemene ledenvergadering Raiffeisenbank Nieuwe voorzitter V.V.D. FRANS BOSMAN R.K. kerkdiensten Weinigen zullen er in juni 196G, tijdens de relletjes in onze hoofdstad, aan heb ben gedacht, dat Amsterdam 218 jaren geleden in dezelfde maand eveneens het toneel was van onlusten. Merkwaardi gerwijze zijn er zelfs punten van over eenkomst. In beide gevallen was onte vredenheid van de burgerij de oorzaak, belde keren speelden bouwvakkers een rol en zowel in 1748 als in 1966 liep de zaak uit de hand en werden door het gepeupel vernielingen aan gebouwen en andere eigendommen toegebracht. AANLEG en REPARATIE licht- en krachtinstallaties P.U.E.M.-INSTALLATEUR r-Tel. 3367 - Na 6 uur 3674 of 4111 Op 24 juni 1748 begint het oproer op de Botermarkt bij de Waag. De ambte naren, die de boterpacht moeten innen, worden gemolesteerd. De gealarmeerde schutterij begint te schieten en er val len doden. Maar de volkswoede, in de eerste plaats gericht tegen de pachters, is niet meer te keren. Op de Keizers gracht worden pachterswoningen ge plunderd. Ook elders in de stad wor den de huizen van deze belastingambte naren leeggehaald. Huisraad wordt op straat of in de grachten gesmeten. De schutterij vlucht voor de menigte. Dp volgende dag geeft hetzelfde stads beeld, doch nu worden ook de huizen van andere inwoners leeggeroofd. Het .grauw" weet van geen ophouden. Ver- nie^ucht en plundering hebben naar willekeur plaats. De schutterij hervindt hierdoor weer de moed om op te treden. Bovendien worden de stedelijke werklieden gewa pend en met deze hulppolitie versterkt wten de schutters eindelijk de orde weer te herstellen. Een paar belhamels '■V i gearresteerd en opgehangen. De rust is weergekeerd, tenminste op s4rcr>t, want de gegoede burgerij de m'ddenstand zet het verzet voort, zij bet od een heèl andere manier. Zij ver gadert gedurende de gehele maand aiwustus in de Kloveniersdoelen. Zij k;est vertegenwoordigers uit haar mid den en deze vormen een soort vroed schap. Zij hoopt op afschaffing van dp vele wantoestanden. Zij heeft goede verwachtingen en richt daarbij het oog op Oranje. Is er dan geen Prins in 't land? De Spaanse Successieoorlog was de laatste in een reeks van oorlogen, die werden gevoerd als gevolg van de po litiek van Prins Willem III tegen de hegemonie van Frankrijk. De Prins, die door een val van zijn paard in 1702 plotseling stierf, heeft deze laatste strijd niet meer meegemaakt. De oorlog ver liep echter op een wijze zoals hij zich die zou hebben gewenst. De Fransen werden in de Zuidelijke Nederlanden vernietigend verslagen. Het gevaar van fh'e kant was nu afgewend. Brabant en Vlaanderen kwamen onder Oostenrijks beheer en in een aantal vestigingen in dit gebied kwamen Ne derlandse garnizoenen. Achter Jeze Barrière-steden" voelde ons land zich veilig. De oorlog met alle daarmee gepaard gaande ellende en hoge kos ten was voorbij. Eindelijk rust. De Amsterdamse koopliedc konden zich weer volledig aan de handel wij den. Dat was wel nodig ook, want het ging minder goed met de scheepvaart. Tot voor kort waren de Nederlanders dé vrachtvaarders van Europa. Dat was nu minder het geval. De Europese lan den gingen voortaan zelf hun produc ten uit verre landen halen. Niettemin bleef Amsterdam een stad van beteke nis. Een andere handel concentreerde zich in de stad: de Geldhandel. Am sterdam werd de bankier van Europa. Een Stadhouder was er niet in Holland en Zeeland. Willem III was kinderloos gestorven. Jan Willem Friso, de Stad houder in de Noordelijke provincies, verdronk bij de Moerdijk in 1711. De Regenten waren oppermachtig. Zij zaten stevig in het zadel en hesen ook hun familieleden op het paard. Families regeerden de steden. Zo handhaafde zich in Amsterdam lange lijd een oligar chie, bestaande uit een 4Ö-tal bestuur ders, meest behorende tot de families Corver, Hooft en Trip, en de heren ver dienden een aardige duit. Salarissen van 10 a 20 duizend gulden per jaar waren voor stedelijke overheidsfuncties heel gewoon. En als de functionaris er nu heel hard voor moest ploeteren, dan zou het jaargeld misschien niet ten on rechte zijn uitgekeerd, maar degene, die het geld opstreek, kon soms nog niet eens lopen of praten, laat staan wer ken. Een Amsterdamse burgemeester gaf bijvoorbeeld aan ieder van zijn drie kleinzoons en halve „postmeesterschap" van 6000 gulden 's jaars. Een collega van hem benoemde zijn pasgeboren zoon tot „postmeester" met een jaarwedde van 12 duizend gulden. REPARATIE aan alle merken radio en tëleyisie Speciale service-werkplaats. Tel. 3367 - Na 7 uur 6256 S'nds jaren sukkelt België met de taal kwestie en veel wat daarmee samen hangt, bijvoorbeeld op onderwijsgebied. Het ziet er naar uit dat de regering E-skens betrekkelijk onverwacht een redelijke oplossing tot stand brengt, merkwaardigerwijs niet door de kool en de geit te sparen. Dergelijke slappe oolossingen zijn vele malen geprobeerd en steeds bezweken onder de verenigde aanvallen van zowel Frans- als Neder- landstaligen. Wat Eyskens nu beraamt is inderdaad e~n revolutionaire ontwikkeling, waar voor hij een zinnig tijdschema heeft gemaakt, zodat beide groepen die iets moeten offeren tijd en gelegenheid heb ben zich in te stellen op de zich wij zigende omstandigheden. Brussel is 'het kernpunt van de kwestie en ook van de oplossing. De Vlamingen was het een ergernis dat op hun grond gebied zich een voornamelijk Fransta lige conglomeratie bevond en zich nog voortdurend uitbreidde. Het nieuwe voorstel is die groei te knotten: negen tien gemeenten telt Brussel en daarbij blijft het. Aan de top van deze coöpe ratie komt een bestuursorgaan, waarin de twee landstalen even sterk vertegen woordigd zijn. In de overgangsperiode zal dit bestuurs orgaan ervoor moeten zorgen een Vlaamse grief weg te nemen, namelijk dat de onderwijsmogelijkheden voor de Franssprekenden beter zijn dan voor de Vlaamssprekenden. Als concessie van de vlamingen word* dan verwacht dat door deze hele Brusselse conglomeratie het de ouders vrijstaat de school te kie zen voor hun kinderen: geen eentalig heid meer per gemeente. Landelijk is de ontwikkeling een rea listische aanpassing aan de mogelijkhe den die er nog zijn overgebleven na alle strijd over en weer. In zaken waar bij een der twee taalgemeenschappen meent dat haar belangen geschaad wor den wat in de meeste gevallen de Franse groep zal zijn als de kleinste is er in een speciale procedure voorzien die als het ware een scheidsgerecht vormt. Cultureel is er voor beide lands delen in een grotere mate van auto nomie voorzien. Het is niet voorzien hoe deze voorstel len begroet zullen worden door de par tijen. Wel weten vele Belgen zo lang zamerhand dat de onderlinge kissebisse rij beide groepen heeft geschaad. Het plan Eyskens biedt een raam om wat redelijker samer te leven, mits men er van afziet zaken al te zeer op de spits te drijven. Een regeling om dit laatste te verhoeden echter kon Eyskens niet in zijn plan inbouwen en dat blijft ge zien de bekende heethoofdigheid in de Belgische politieke arena voorlopig het zwakke punt. Aldus verzekerd van een familie-in komen van ettelijke duizenden guldens lieten de regenten het breed hangen. Zij bouwden hun fraaie buitenplaatsen langs de Vecht. De Pruikentijd had zijn intrede gedaan. Belastingzorgen kwelden de „Vechtkan- ters" ook niet, want de pachters be last met het innen van de belastingen in de vorm van pacht en accijns spaarden hun broodheren. Daarentegen gooiden zij er bij de lagere burgerij en boeren een schepje bovenop. Het kon niet anders of door deze gang van zaken moest de ontevredenheid van het volk toenemen. Toen ook nog tot overmaat van ramp, ondanks een zorgvuldige politiek van afzijdigheid, een oorlog uitbrak en Franse troepen met succes de Zuide lijke Nederlanden binnenvielen, was de maat vol. ..L' histoire se répète". Het volk riep weer om Oranje. Maar was er vel een Prins in het land? Jawel, in Friesland en Groningen, Drenthe en Gelderland was de 36-jarige Prins Willem Karei Hendrik Friso zoon van Jan Willem Friso Stad houder. Aanvankelijk verzetten de Hol landse steden zich tegen het benoemen van een Stadhouder in hun gewest, maar toen in 1747 Bergen op Zoom in Franse handen viel en de toestand zeer be denkelijk begon te worden, gaven de stadshouders maar. al te graag toe. De ene benoeming na de andere viel de Prins te beurt. Nimmer was er een Stadhouder, wie zoveel macht in han den werd gelegd als Prins Willem IV. vanaf ƒ6595,incl. B.T.W. Ofl. dealer voor Soest, Baarn en A'foort Laanstraat.- Telefoon 3865 - Soest Het stadhouderschap werd erfelijk, later zelfs in vrouwelijke linie. Nimmer ook werd er meer van 'n Stad houder verwacht dan van Prins Willem IV. Op z'n minst zou Oranje zo dacht men een einde maken aan de wan toestanden, die er in de Republiek heersten. Hoe reageerde de Prins op deze ver wachtingen? De Prins, die de sleutel niet maken kon De Amsterdamse burgerij, in de Klo veniersdoelen bijeen, stond in verbin ding met de Prins. De leider van de „Doelisten", de chi rurgijn Boekelman, de patroontekenaar van Gimnig, de 'refugé Jean Rousset de Missy, de porseleinkoopman Daniël Raap. de Rotterdammer Laurens van der Meer en de procureur Huyser, stelden hun eisen op papier. Hierbij ontstonden al gauw twee par tijen. De gematigden o.l.v. Daniël Raap hadden slechts vier wensen: Verbetering van de misbruiken bij het weggeven van ambten,herstel van de voorrech ten der gilden, benoeming van de of ficieren der schutterij door de burgers en afdracht van de „posterijen" aan de Prins i.p.v. aan de stedelijke overheid. De anderen, onder leiding van Gimnig, hadden elf punten opgesteld, waarvan, naast de reeds genoemde vier eisen, de voornaamste waren: Verkiezing van de burgemeester, schepenen en bewindheb bers der Compagnieën door de burgerij en afschaffing van de pachten en ac cijnzen. De „doelisten" werden bij uun acties krachtig gesteund door de „Bijltjes" gewapende scheepstimmerlieden en felle Oranjeklanten. De toestand in Amsterdam werd ge spannen. De Bijltjes paradeerden op straat. De Kloveniersdoelen was het hoofdkwartier van de georganiseerde burgerij. De burgemeesters namen een afwachtende houding aan. Dan komt het bericht: De Prins zal Amsterdam bezoeken. Groot is het enthousiasme van de burgerij. Nu zal er eindelijk wat gebeuren. Op 2 september 1748 doet Prins Willem IV zijn intocht in de stad. De Bijltjes lopen trots voor het rijtuig uit, zij voe ren een vaandel met zich mee, waarop „Oranje en Vrijheijt" staat geschreven. 14 dagen blijft de Prins in Amsterdam. Dagen van teleurstelling, want de Prins, die met uitgebreide volmachten van de Staten op zak', met Amsterdam letterlijk kan doen en laten wat hij wil, sluit spoedig vriendschap met de in Oranje kleur verschietende regentenfamilies. Van inwilliging der eisen van de „Doe listen" komt vrijwel niets terecht. De wet wordt nauwelijks „verzet". Met tra nen in de ogen deelt Willem IV aan sommige burgemeesters mee, dat hij hen, tot zijn leedwezen, moet ontslaan. zo verwachtte men van hem jje macht van de „bovenlaag", de regenten, breken en daarvoor in de plaats dé burgerij die geen enkele invloed op de regering van stad en land had meer medezeggenschap geven. Kort gezegd: democratisering van het bestuur. De Prins heeft dit nooit begrepen. Hij voelde dergelijke progressieve iedeeën niet aan. Hij was in wezen conservatief. De Regenten begrepen dit heel snel. Zij vonden, dat ze het met deze Stadhou der wel konden rooien. Ze behoefden KLEURENTELEVISIE Blaupunkt vanaf 1.698, Dealer Blaupunkt. Philips. B O I Telefoon 3367 daartoe alleen maar van kleur te ver anderen. En langzamerhand kwamen zij weer in hun oude doen. Volautomatische WASAUTOMATEN 548,— (5 kg) Telefoon 3367 Oranje, gevaarlijke kleur Dat er helemaal niets veranderde, kan ook weer niet worden gezegd. De mees te wantoestanden werden zelfs wegge nomen. Zo werd het belastingstelsel her zien. Een directe, hoofdelijke belasting werd ingevoerd, pachten en accijnzen werden afgeschaft. Bepaald werd, dat degene, die in een ambt werd benoemd, de desbetreffende functie ook moest kunnen uitoefenen. De „posterijen" kwa men niet meer aan de stedelijke over heid, maar aan de provincie ten goede. Wanneer men dit leest, zal men zeggen: De zaken werden toch tot ieders tevre denheid geregeld? Waarom waren de Amsterdamse burgers dan zo teleurge steld? Zo op het oog een logische veronderstel ling, maar er was meer. De burgerij en dat was niet alleen in Amsterdam, maar in het hele land het geval had Prins Willem IV zo'n grote macht gegeven opdat hij deze zou aanwenden tot het invoeren van veel dieper gaande hervormingen. Hij moest In 1899 waren er in ons land 918 ge meenten met minder dan 5000 inwoners. Daar woonde toen 34,4 °/o van de Ne derlandse bevolking. In de periode 1899- 1966 steeg het aantal inwoners van de gemeenten met 20.000 tot lOO.OOf inwo ners met 15,8 °/o en dat van de steden met 100.000 en meer inwoners met 9,5 °.'o. Deze trek van het platteland naar de stedelijke gemeenten (urbanisatie) doet zich in de gehele wereld en bijvoorbeeld in Azië, Afrika en Zuid-Amerika in nog veel grotere omvang voor dan bij ons. Kond het jaar 1800 waren er niet meer dan 50 steden met meer dan 100.000 in woners in de wereld, d.w.z. nauwelijks van de wereldbevolking. Thans leven ongeveer 1100 miljoen mensen in de steden en verwacht wordt dat aan het einde van deze eeuw ongeveer 60 °'o van de totale wereldbevolking in de stad woont. In de vroeg geïndustriali seerde gebieden als Europa en de Ver enigde Staten blijkt de verstedelijking nu langzamer te verlopen, maar in de ontwikkelingslanden neemt de trek van het platteland naar de stad het karak ter aan van massale volksverhuizingen, waarbij miljoenen mensen betrokken zijn. Miljoenen „wonen" in hutten en krotten. Sao Paolo. het economisch centrum van Brazilië, telde in 1890 zo'n 60.000 in woners en nu bijna 3 miljoen. Het is een van snelst groeiende steden ter wereld. De inwoners van deze stad, de „paulistas", schijnen alle tropische in dolentie van zich te hebben afgeschud en werken hard aan een verdere expan sie. Men ziet wolkenkrabbers in de binnenstad, gigantische fabriescomplexen in de buitenwijken. Overal in de stad zijn proeven van moderne bouwkunst te bewonderen, trotse uitingen van de creatieve Braziliaanse cultuur. Maar zelfs in deze stad vinden we schrijnende tegenstellingen. Er zijn tal loze wijken in de stad, waar tienduizen den armen wonen en waar men alle ondeugden van het menselijk geslacht in geconcentreerde vorm kan ontmoe ten. De groei van steden is vergezeld gegaan van een groei van achterbuur ten en sloppen, die overal een uitwas zijn van stedelijke centra. Dat is be paald niet alleen in Brazilië het geval. Volgens ramingen van de Verenigde Naties moet er 28 a 30 miljoen huizen gebouwd worden om de woningnood in de ontwikkelde landen op te heffen. Alleen al in de Zuidamerikaanse steden leven honderdduizenden mensen in de ^callampas" op te wel krotwijken. In India zou, om de aanwassende be volking van de steden behoorlijk te kunnen huisvesten, ruim 20 miljoen dollar nodig zijn. Maar ook in een ont wikkeld land als de Verenigde Staten zou gedurende vijf jaar minstens 10 °/o van het nationaal inkomen nodig zijn om alle krottenbuurten op te ruimen! Ontwortelden De stijging van de stedelijke bevolkin gen is inderdaad zonder meer specta culair. In Azië verdrievoudigde de be- twintig jaar, terwijl die van New-Delhi, twintig jaar, terwijl die van NewyDelhi, Peking en Karachi verdubbelde. In la- tijns-Amerika doet zich eenzelfde ont wikkeling voor. De bevolking van Cara- cas (Venezuela) vervijfvoudigde in twin tig jaar tijd. In Lima (Peru) was er een verdrievoudiging, terwijl de bevol- TELEVISIE, houten kast, 59 cm ƒ498,—. Dealer Blaupunkt, Philips, B O Soesterbergsestraat 20a - Soest Telefoon 3367 Zeker, ik was daar nooit zo voor, een salarisrekening. Ik wou geld in het handje. Maar toen het er toch doorkwam en ik klant bij de NMB werd, bleek dat eigen lijk alleen maar prettige kanten te hebben. Als er wat op mijn rekening blijft staan (en dat ge beurt ook nog gek genoeg) krijg ik er 3'/2% rente over. Toch mee genomen. Wil ik meer rente dan zet ik het op een spaarrekening. De rente voor gewoon spaargeld is al 4y2% en je kunt tot 7%. Als de nood aan de man komt, kan ik een maand extra salaris aan vragen als gezinskrediet. Om het niet eens te hebben over die handige betaalcheques, reke ningen betalen per bankgiro, per soonlijke leningen,... Bovendien: je kunt elke werkdag terecht bij de NMB om geld te halen. Dus wat maakt het uit? Je salaris levert gewoon voordelen op, geen enkel nadeel. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! king van Santiago (Chili) en Bogota (Columbia) verdubbelde. Ook de verstedelijking in Afrika, resul taat van de Europese kolonisatie, zet zich krachtig door en leidt hier tot toe standen, die nauwelijks meer menswaar dig kunnen heten. De krottenbuurten in Kinshasa (voorheen Leopoldstad), Nai- ribi, Accra, Lagos. Addis Abeba en vele andere steden zijn evenzovele aan klachten tegen een toestand, die vraagt om industriële planning, betere gezond heidsvoorzieningen e.d. De hygiënische toestanden zijn er onbeschrijflijk slecht, vaak is het water besmet, de riolen zijn open, de kinderen spelen in vuil en vuil nis, dat niet wordt verwijderd. Het do dencijfer in deze buurten ligt zeer hoog, geesteszieken komen zeer veel voor. In de steden wemelt het van migranten die het beperkende leven van de stam hebben ontvlucht, meestal hun gezinnen hebben achtergelaten en tijdelijk in de stad werken. Zij worden later weer vervangen door andere migranten en zo verandert de bevolking van vele Afri kaanse steden voortdurend. Maar deze immigranten worden erbarmelijk slecht gehuisvest, komen meestal niet tot een werkelijke aanpassing aan hun nieuwe millieus en er is trouwens ook niemand, die hem daarbij helpt. Zo bestaat een aanzienlijk deel van de stedelijke be volking uit maatschappelijk ontwortel den. Afrika Van de verstedelijking van het Afri kaanse continent kan men zich nauwe lijks een voorstelling maken. Het aan tal steden met meer dan een kwart miljoen inwoners is vrijwel ontelbaar geworden. Enkele voorbeelden van de ze snelle urbanisatie: in tien jaar is de bevolking van Yaounda (Kameroen) verdriedubbeld, die van Conakry (Gui- nea) zelfs verviervoudigd. Nog sterker was de bevolkingsgroei in Accra (Gha na) en Loeanda AngolaEen stad als Lagos, waarvan de meeste Europeanen twintig jaar geleden nog nooit hadden gehoord, heeft nu reeds 600.000 inwo ners! Addis Abeba telt ook al een half miljoen inwoners en hoeveel zullen het er over tien jaar zijn? In de geürba niseerde gebieden van Europa valt de verstedelijking samen met een afnemen de vruchtbaarheid. In ons werelddeel is het geboortecijfer het laagst, nl. 18 per 1000 tegen 41 per 1000 in Azië en 45 per 1000 in Afrika. Noch in Azië, noch in Zuid-Amerika, noch in Afrika heeft men een passend antwoord weten te geven op de inmen- se problemen, die de extreem-snelle ur banisatie met zich heeft meegebracht. Miljoenen mensen leven in hutten en krotten, zijn verstoken van een minimum aan comfort, en vrijwel nergens bestaat er enige planning. Die gaat trouwens boven de macht der plaatselijke auto riteiten uit. Zeker wanneer de hoge geboortecijfers in de ontwikkelingslan den gehandhaafd blijven, zullen in de naaste toekomst nog vele miljoenen mensen méér in dergelijke, erbarmelijke omstandigheden leven. Daarom zullen er specialisten uit ver schillende wetenschappelijke disciplines naar deze landen moeten worden ge zonden om te komen tot een stadsplan ning, die betere leefomstandigheden voor de stedelijke bevolking waarborgt. Geografen, sociologen, planologen, archi tecten, economen, technici, medici en ingenieurs kunnen mits zij in een hecht teamverband samenwerken, de grondslag leggen voor een gecoördineerd beleid, dat miljoenen mensen een leefbaarder bestaan kan bieden. Ieder jaar wordt tijdens de carnavals avonden, georganiseerd door de carna valsvereniging „De Narre Knol" te Soest, in samenwerking met de Raad van Elf, een z.g. „Steekcollecte" gehouden. Er wordt dan in de zaal tijdens de feest avonden gecollecteerd voor een of ander liefdadig doel. Verleden jaar werd de opbrengst om gezet in een invalidewagen t.b.v. de geestelijk en lichamelijk gestoorde kin deren van het voormalige kindertehuis trein 8.28 aan de Kolonieweg. Dit jaar werd een bedrag van ƒ750, bijeengebracht ten behoeve van het be- jaardenwerk in Soest. Een mooi bedrag, waarvoor Prins Leut X, de leden van de Raad van Elf en het bestuur der carnavalsvereniging „De Narre Knol" alsmede alle gevers van harte dankt. Op vrijdag 6 maart a.s., des avonds 8 uur, wordt de jaarlijkse algemene le denvergadering van de Raiffeisenbank in het Verenigingsgebouw aan de Steen- hoffstraat 30 gehouden. Na afwerking van de agenda zal een ongeveer drie kwartier durende film over paarden en paardensport vertoond worden. De heer N. Stuiver, tot heden voorzitter van de V.V.D. afd. Soest-Soesterberg, heeft wegens verhuizing naar elders moeten bedanken. Op de dinsdagavond gehouden jaarverga dering is tot opvolger gekozen de heer R. Abrahams, wonende te Soest. SOEST De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen van zaterdagmorgen 12 uur tot maandagmorgen 8 uur door H. van Dorssen. Korte Bergstraat 3, tel. 2119, en P. II. Walter, Ereprijsstraat 69, tel. 2064. SOESTERBERG Tijdens het a.s. weekeinde zal de artsendienst worden waargenomen door H. Brandt, Dolderseweg 59 Den Dolder, tel. 030-782696. Boodschappen vóór 9 uur. SOEST Tandartsen Zaterdag en zondag van 13-13.30 uur: A. J. Janus, De Genestetlaan 15. Apotheek Zaterdag en zondag ls geopend apo theek „Soestdijk". Apoheek „Soest-Zuid". gesloten. Avond- en nachtdienst tot en met 6 maart, apotheek „Soestdijk". Oranje-Groene Kruis Zr. C. E. Kropff, Middelwijkstraat 36, tel. 2902. Wit-Gele Kruis Zr. J. Senden, Simon Stevinlaan 9, Soes- terberg. Groene Kruis Zr. J. van Halen, Beckeringhstraat 32, tel. 5638. Interpar. Charitatief Centrum Maatschappelijk werk en Gezinszorg Mej. M. F. M. Elsenburg en niej. H. B. te Lintelo, maandag t.e.m. vrijdag, 9.30-10.30 uur, Molenstr. 11, tel. 4040. In Soesterberg: dinsdag 18.30-19.00 uur in De Hoeksteen. KOELKASTEN (zeer lage prezen) Bosch, Zanussi, Indesit, Marijnen Telefootf 3367 HERVORMDE KERKEN Oude Kerk, Kerkstraat. 10 uur J. A. J. Vermaat, Baarn H.D. 19.00 uur ds. D. H. Bosma. Kinderoppas tijdens morgendienst. Emmakerk, Regentcsselaan. 10 uur ds. D. H. Bosma. H.D. 19.00 uur ds. J. Mettau. Kinderoppas tijdens morgendienst. Ichthuskerk, Alb. Cuyplaan. 10 uur Cand M. B. v. d Akker, Huizen 5 uur ds. J. Smit. Gebouw Middelwijk, Pieter de Hooghl. 10 uur ds. J. Mettau. H.D. Zonnegloren. Soesterbergsestraat. 10 uur ds. L. de Ru. Kinderoppas tijdens morgendienst. Jeugdkerken: 10 uur: Emmakerk. Regentesselaan. 10 uur: Eltheto, Driftje. Zondagscholen 10 uur: Middelwijk, P. de Hooghlaan 10 uur: De Savornin Lohmanschool, Driehoeks weg. 10 uur: Gr. v. Prinsterenschool. 10 uur: Da Costaschool, Pr. Bernhard- laan, interkerkelijk. GEREFORMEERDE KERKEN Julianakerk, Julianalaan 10 en 5 uur ds. M. Wilschut. Wilhelminakcrk. Soesterbergsestraat IS 10 en 5 uur ds G. Rang. Kerkgebouw NPB, Rembrandtlaan 20. 8.30 uur dienst des Woords. 14.45 uur ds. H. Mosterd, Harderwijk. Gebouw Eltheto (verplaatst naar ge bouw Nationaal Chr. Belangen te Baart») 10 en 5 uur dienst. CHR. GEREFORMEERDE KERK 10 en 7 uur ds. Van Beek, IJmuiden. Donderdag 5 maart, 19.30 uur, ds. KlelR Onstenk, De Wilp. GEREF. GEMEENTE Dalweg hoek Beukenlaan Zondag 10 er. 5 uur Leesdienst. VER. v. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Afd. van de Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 20 10.15 uur ds. mr. L. H. van der Bilt, Zeist. Wykgebouw „Soest-Zuid" 10.15 uur kinderdienst. ADVENTSGEMEENTE 10 uur Bijbelstudie. 11 uur geen opgave. EVANGELIE-GEMEENTE „IN DE RUIMTE" Klein Engendaalweg 52. Zondagmiddag 4 uur H. H. ter Welle, H. Avondmaal. SOESTERBERG GEREFORMEERDE KERK 10 uur ds. A. v. d. Kooy, Hilversum. 17 uur ds. J. Koppe, Soest. HERVORMDE KERK 10 uur ds. J. M. Snethlage, Baarn. 12 uur interkerkelijke zondagschool. 19 uur Eerw. heer A. E. van Eeden. Johannes-Stichting. 9.45 uur ds J. Koele. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE Eemnesserweg 63B. 10.30 uur gezinsdienst, geleid door de jongeren mat ds. H. C. Valeton. Volle Evangelie-gemeente „Baarn-Soest" Burgemeester Penstraat 4, Baarn. Elke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE Kapelstraat 7, Baarn 10.30 uur drs. G. Fafié. PAROCHIE SOEST, Kerkplein Zaterdag 8.30 en 19.00 uur avondmis Zondag H. Missen 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen om 8.30 en 19.30 PAROCHIE SOESTDIJK Burgemeester Grothestraat Zaterdag 19 uur avondmis. Zondag H. Mis 9 uur. 11 uur hoogmis. 18.00 uur Avondmis. Maandag geen H. Mis. Dinsdag 8 en 19 uur, woensdag 8 uur donderdag 8 en 19 uur, Vrijdag 8 uur H. Missen. PAROCHIE SOEST-ZUID St. Willibrordusstraat Zondag H. Missen 8 en 11.30 uur. 9.30 uur hoogmis. In de week H. Missen te 8 uur, woensdag 19 uur (gezinsdienst), zaterdag 8 en 19 uur. ST. CAROLUSKERK. Soesterberg. Zaterdag 19 uur Avondmis (kinderkoor). Zondag 8.30 uur, 10 uur hoogmis, 11.30 uur ri. Mis mol zang.

Soester Courant | 1970 | | pagina 13