Over zieken en ziekenvoeding HUIS itiRSSctItSr i-PJSÉI ESVSErS sokster HM. (ST)ER Smf4< v- Bloemen en planten „Wij worden als vrouwen dom gehouden" 5.95 ;o Narvaez. .70 en 6.95 12.25 0.17.95 iOEN. 10.25 f.. 3.25 n(i N.V. Tieners dragen tiener-panties „Mestkuren" met boter en room zijn uit den boze Eier - kroketten kring vragen op Hingen huizen en üleerd telefoon 2502 ibureau. eerste klasse JEN. 8.40 7.65 uit Spanje. JRANKEN EN •ichte siyter. idlg advies, jrd. s-christelijk '-Amersfoort zedige indlenst- bereiden maal- lsmede diverse °/o vakantietoe- kweek en reis- gen kamer be- inlichtingen te :htseweg 299, te t kantoor is een zelfstan- een klein kan- :lijke en telefo- rtikelen en alles DESTDIJK 18-22 jaar, die werkzaamheden ?en Muio-opiei- bma strekt tot jezellige vverk- ons goed zijn. Dwren en planten kunnen veel leven dige geven aan om dagelijks bestaan Voor veel mensen dieom wat voor re denen dan ook meermalen van huis moeten, kan het houden van dieren echter een groot beswaar betekenen Daarom moet men wel degelijk zich goed bezinnen vóór men overgaat tot de aanschaf van zo'n schuttig poesje eo'n entg klein hondje of zo'n vrolijk kanariepietje. Dikwijls zijn de bezwa- ren helemaal zo onoverkomelijk niet en zijn er liefhebbers genoeg in de buurt om de zorg tijdelijk van om over te nemen, maar hiervan moeten we ons door Jetty. dan ook icel degelijk van tevoren ver gewissen, want ook anderen hebben 7 b&dngen en verplichtingen. Ge lukkig geven ook bloemen en planten zoiets „levends" aan ons huis, zonder dat de gevolgen zo ernstig zijn als de omstandigheden maken dat we onze troetelkinderen voor kortere of lange re tijd in de steek moeten laten. Want het opkweken van planten kan ook 'n Orote voldoening geven, wanneer we ze behandelen volgens de regelen van de kunst. Als we uit een paar onnozele groene stekjes een prachtige ster van Bethlehem zien opbloeien, waarvan we gedurende de zomer een paar duizend bloemetjes wegknippen, die dagen lang in pure witheid gestraald hebben, zodat onze plant maanden en maan denlang als een bruidsboeketje bij het raam prijkt, dan beleven we daar ech te vreugde aan en ook een beetje recht matige trots. Want zulke schijn baar kleine en onbeduidende dingen horen toch tot de positieve waarden t>. het leven en vormen een voorbeeld f" stimulans voor anderen. Men moet ooh hier echter maat weten te houden. Als men ze een goede verzorging geelt, krijgt men dikwijls planten „die het huis uitgroeien" en men kan zoveel stekken, dat er zo'n overvloed ontstaat dat men er geen weg mee weet. Er moet harmonie blijven bestaan met de omgeving; de planten moeten blijven werken als een sieraad. Een teveel vraagt ook dikwijls een te groot deel van onze tijd aan verzor ging. Zeker vergroten ook snijbloemen de gezelligheid van ons huis en is het boeketje dat we voor iemand meebren gen meestal zeer welkom. Ook zij vra gen echter dagenlang heel wat „nalo pen", een reden waarom we er even bij moeten stilstaan, vooral als het om oudere mensen of zieken gaat, of ons bloemetje niet tesamen met veel andere „bloemetjes" tot een last zou kunnen groeien. In dat geval kunnen we onze hartelijkheid beslist wel beter op een andere manier uitdrukken. „Wy worden als vrouwen dom ge houden en krijgen geen toegang tot de kerkelijke opleidingen op grond van het historische feit, dat Christus slechts mannen tot het priesterschap heeft ge roepen", aldus de presidente van de Wereldunie van de Katholieke Vrou wenbeweging, mejuffrouw P. Bello- sillo. Ze zei dit op dc derde dag van het studiecongres van de Europese af deling van de Wereldorganisatie die onlangs in Vogelenzang werd gehou den. Het object van studie van de onge veer zeventig dames uit veertien ver schillende landen was de discrimina tie van de vrouw in het algemeen, maar in het bijzonder wat de achter uitstelling van de vrouw in de rooms- katholieke kerk betreft. Kerkelijke au toriteiten op alle niveaus van de rooms katholieke kerk zullen moeten worden benaderd in verband met de rol van de vrouw in deze kerk. De vrouwen moeten er bij de verantwoordelijke leiders op aandringen, dat de plaats van de vrouw in de kerk op het vol gende Vaticaanse concilie wordt erkend en duidelijk omschreven, aldus mejuf frouw Bellosillo. Ze constateerde voorts dat de katho lieke kerk enigszins terughoudend is om de fundamentele rechten van de vrouw in de kerk te erkennen, dit in verband met de consequenties die dit kan hebben voor de toelating van de vrouw tot het priesterschap. De pre sidente van de Wereldunie zei ervan overtuigd te zijn, dat de katholieke kerk in deze tijd niet tot haar volle ontplooiing kan komen zonder de bij drage van de vrouw in de totale mis sie, op gelijke voet met het manne lijk deel van de kerkbevolking. Twee maxl-japonnen van Pierre Car- din, versierd met futuristische mo tieven, met een split tot op het dij been. Dat tieners geen couturc-jurken dra gen weet iedereen: ze hebben hun eigen mode, jong, vlot en een likje uitdagend, maar toch gewoon goed. Sjnds kort kunnen ze nu ook op een op hun leeftijd en maat je afgestemde tiener-panty aantrekken, Jolanda te Hengelo heeft, naas4: bijzonder geestige en ei gentijdse tienerkousen nu ook de, ,Jo- lita Youg Cirl-panty' geïntroduceerd, die in een specifiek op de tiener ge richte verpakking op de markt wordt gebracht. De verschillende soorten „beenbeklc- ding" wordep nader met moderne, aan sprekende namen aangeduid. Zo is er de ,,Twiggy", een panty-nylon in jeug dige kleuren, welke zal worden ge volgd door „Shivley", een fantasie pan ty-kous in maar liefst tien kleuren. Voorts worden nog tienerkousjes in drie dessins en een groot aantal pas telkleuren uitgebracht, terwijl een fan tasie mousse maillot in dessin en zes kleuren in ontwikkeling is. De maat hiervan loopt pp tot confectiemaat 36. U kunt dus geen enkel excuus meer aanvoeren als u met een „volwassen panty" thuis komt, als dit onmisbare foundation-onderdeel van uw „huistie ner" moet worden aangevuld. Ze zal misschien wel vol afschuw uitroepen: „Liever naakt dan een namaak-tiener- panty!" Tutrokken' met knpgsplitten Als tve in vogelvlucht bekijken wat de „nieuwe" voor jaar s- en zomer- mode ons gaat brengen, wordt het ons een beetje draaierig om het hart. Zagen tve tot voor kort in de „mini" altijd nog het moderne, het nieuwe, het is nu (in ieder geval gedeeltelijk gedaan met dat „nieuwe"; we gaan weer naar het oude, de lange rokken terug. „Tut-rokken" zei mijn dochter hoofdschuddend, maar als ik het goed zie zal zij straks een van de eer sten zijn die er zo „tutterig" bij gaat lopen. Toch kunnen we er tvel zeker van zijn dat óók de Parijse mode-ontwer pers slechts node afscheid hebben ge nomen van de charmante mini-mode. Maar de tijd vraagt nu eenmaal iets anders en dus moest het maar maxi worden. Dat deze gedaanteverwisse ling niet zonder pijn tot stand is ge komen, bewijst de door de couturiers ontworpen „tussenvorm" tvel, niet ivat de roklengte betreft, maar ivat de splitopening aangaat. De rokleng te is dit jaar voor de maxi-jurken net boven de enkel, maar niemand hoeft bang te zijn dat ze haar benen zal breken over die lange rokken. Want voor dat beetje noodzakelijke bewe gingsvrijheid zorgen heel grote split ten, van voren en van achteren, of aan de zijkanten. Deze „splitmaxis worden ook veelvuldig gebruikt als overjurk bij een mini-jurk. Men kan weldra in het maxi verschijnen om bij het dansen met één beweging in het mini verder te gaan. Het wordt dus een soort gesanctioneerde strip tease. Hebt u 'n zieke of herstellende thuis dan moet u, óók of misschien wel juist- wat cJe voeding betreft in de eerste plaats uw verstand ge bruiken. Want doet u dat niet en is de zieke u dierbaar, dan bewan delt u ondanks al uw goede bedoelingen gauw de verkeerde weg. U wilt hem of haar „opfokken" en houdt er geen rekening mee, dat een te grote portie eten (a! is het nog zo lekker) een zieke met wei- -nig eetlust ontmoedigt. Alleen al het zien van zo'n „bord-voH kan het kleine beetje eetlust dat hij heeft verslaan. Om te beginnen moet u ervoor zor gen dat de dokter u precies opgeeft wat de zieke wèl en niet mag of moet hebben. Wie pas ziek is geweest voelt zich trouwens ook meestal nog enige tijd slap en futloos. Alle reserves wer den uitgeput in de strijd tegen de ziek te en om de reserves aan te vullen en het lichaam weer gezond en sterk te maken is de ruggesteun van een verantwoorde, juiste voeding noodzake lijk. Als de dokter geen speciaal dieet heeft voorgeschreven kan in het alge meen worden gezegd dat alle zieken en herstellenden dagelijks de volgen de drie voedingsmiddelen beslist niet kunnen missen: melk, karnemelk of yoghurt; —kaas en vlees of vis of ei; groenten en fruit. afje of bij de boterham eetlustopwek- kend is. Heeft dc zieke een aversie tegen vlees, probeer het dan eens met koud vlees, eventueel fijngesneden. Dit heeft weinig geur en zal daardoor sneller worden geaccepteerd dan het geurige warme produkt. Ook kunt u vlees ver vangen door vis, een eiergerechtje of kaas en voor sommige ziekten door peulvruchten, bijv. witte boontjes of tuinboontjes. „VERSTERKENDE" BOUILLON We moeten er even de nadruk op -leggen dat vleesbouillon NIET verster kend is en vlees niet kan vervangen; het zo versterkende eiwit is nl.in het vlees achtergebleven. Bouillon is ech ter wèl eetlustopwekkend en bevordert de afscheiding van spijsverteringssap pen. Om het meeste profijt van de eetlustopwekkende eigenschappen van boullon te krijgen kunt u die het bes te een half uur vóór de maaltijd op dienen. Tenslotte nog dit: houd óók rekening met de veranderde smaak van de meeste patiënten by het afmaken van de verschillende gerechten. Kruid het eten weinig of niet dat is nergens goed voor en maak het eten niet te zout of te zuur. Zorg voor een vrolijke, gezellige sfeer in de zieken kamer. De zieke heeft méér dan ooit behoefte aan gezelligheid, die zyn her stel ongetwijfeld belangrijk zal bevor deren. Heeft de dokter in verband met een speciaal dieet één van deze voedings middelen veldboden, dan moet u zich natuurlijk aan zijn voorschrift houden. Nooit mag een dieetvoorschrift op ei gen houtje uitgebreid worden of stren ger worden toegepast, tenzij u van te voren overleg pleegt met uw huisarts. NIET „VETMESTEN" In de opsomming van voor het her stel onmisbare voedingsmiddelen hebt u geen vetten aangetroffen. Vet is nl. van minder belang voor de mens en de vroeger zo geliefde „mestkuren" met boter en room om aan te uter- Ren zijn uit de tijd en worden niet meer voorgeschreven. Vet belemmert ds spijsvertering en neemt daardoor de dikwijls toch al geringe eetlust bij de zieke weg. Het is beslist verkeerd een zieke eten op te dringen, ook al zou u hem nog zo graag wat dikker zien. Brie bescheiden maaltijden met daar tussen enkele lichtverteerbare liflaf* jes zullen de patiënt sneller doen aan" sterken dan drie zware maaltijden. E° houdt u er ook vooral rekening mee dat afwisseling van spijs doet eten- Juist voor een zieke is variatie in de maaltijden heel belangrijk. Geef melk dus niet alleen als drank, maar ook eens verwerkt in pudding, pap of vla Ook yoghurt en karnemelk zijn tot sma kelijke gerechtjes te verwerken. RAUW OF GEKOOKT FRUIT? Wat het fruit betreft: rauw fruit ver* dient de voorkeur boven gekookt of ge* stoofd, jjy het koken gaat een deel van het vitamine-C verloren. Ver draagt uw zieke geen rauwe vruchten, geef hem dan vers geperst vrucbtc- sap of geraspte vruchten. Is de Pa" tiënt by ziekten die met koorts 8C" paard gaan overmatig dorstig, 8ee' hem dan liever rozenbottelsap of bes sensap dan gewone limonade. Be Sroenten die u hem voorzet moe ten zo mogelijk vers zijn, omdat ver se groente rijk is aan vitamines. Weet u wel dat een groenteslaatje als voor- Kroketten zijn altijd een tractatie voor de huisgenoten en we nemen aan dat u er zelf ook wel van houdt. Hier volgt een goed recept voor (6 stuks) eier- kroketten. U hebt ervoor nodig: 1 fijngesnipperd uitje (plm. 25 gram), 50 gram fijngesneden paprika, 30 gram (2 eetlepels) boter of margarine, 25 gram (3 eetlepels) tarwebloem 1 dl. (7 eetlepels) melk, 4 fijngehakte hardgekookte eieren, 2 koppen Corn Flakes, halve theelepel kerrie, 2 losgeklopte eieren, zout, peper en Worcester sauce naar smaak. Smoor de ui en de paprika In boter of margarine. Roer er de bloem doorheen en voeg, onder voortdurend roeren de melk geleidelijk toe. Laat het mengsel zo lang doorkoken, totdat het dik Is. Maak alles op smaak af met zout peper en Worcetersauce. Laat de massa uitgebreid afkoelen (b.v. In de koelkast) en vorm er kroketten van. Maak de Corn Flakes fijn en meng ze m§t de ker rie. Rol er de kroketten doorheen, doop ze In de losgeklopte eieren en rol ze weer door het Corn Flakesmengsel. Bak ze plm. 3 minuten in heet frituurvet. Een maxi-overjurk van Borelle Fon- tang in bruin linnen en met originele borduursels. Het wit overjurkje heeft dezelfde motieven. Ook Italië kent reeds de split-maxi. Dit is een tailleur, uitgevoerd in een jaquarchstof.

Soester Courant | 1970 | | pagina 15