Soest toen - Soest nu Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Aantal woningzoekenden teruggelopen van 1007 tot 761 Het oog gericht op Brandt's politiek NAVO IS ZIENDE BLIND De „Narre Knol" Ver. „Voortvarend" Grote belangstelling voor Anton Huiskes „trim-demonstratie" Anton Huiskes sprak over sport en trimmen Inbraak bij slagerij Van Asch Stichting Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk Soest Politiebureau 4-4-4-4 Telef. Brandweer 3-3-3-3 Abonnement per kwartaal f3,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ6,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag DINSDAG 27 JANUARI 1970 49e JAARGANG NO. 7 SOESTER OURANT Het aantal woningzoekenden in Soest is het afgelopen jaar meer dan in enig voorgaand jaar teruggelopen. Aan het begin van 1969 stonden nog 10CT7 wo ningzoekenden ingeschreven, maar door de bouw van een (na-oorlogs) rekord- Blijkens verontrustende berichten uit Noord-Duitsland en Denemarken biedt de N.A.V.O. ons nog niet de beste be scherming, waarop wij tot op heden in west-Europa rekenden. Een zeer zwak ke schakel in de verdediging van het vrije westen is met name de kwetsbare radarapparatuur. Al verscheidene malen zijn de Russen er in geslaagd, de wes terse waarnemingen via de moderne radarogen een griezelig lange tijd on mogelijk te maken. Dat gebeurde niet alleen ten tijde van de bezetting door de leden van het Warschaupakt van de tegen de zin van het Kremlin liberaliserende partner Tsjecho-Slowakije, in 1968. Het is ook gesignaleerd op heel andere dagen. De radarposten moeten dag en nacht waken tegen onverwachte vijandelijke lucht aanvallen. Van dat waken komt niet veel terecht, als de toestellen door acti viteit van de vijand onklaar raken, cf de naderende formaties vliegtuigen aan elke waarneming worden onttrokken. Het begint er op te lijken, dat de Rus sen op elk gewenst moment de weste lijke radar buiten gebruik kunnen stel len. Een enkel geval is in brede kringen bekend geworden en tekent de situatie. Op 7 juli 1969 sloeg het radarstation van de Duitse Bundeswehr in Lübeck om 15 uur alarm, spoedig gevolg door de posten Hamburg, Kiel en Neustadt. De genoemde stations hebben opdracht elke activiteit in het gebied van de Oostzee van vliegtuigen behorende tot de luchtmacht van een der Warschau- paktlanden nauwkeurig te observeren, te registreren en door te seinen naar het staf kwartier van de Westduitse lucht verdediging en naar het Amerikaanse hoofdkwartier in Wiesbaden. De Destduitse radarofficieren raakten min of meer in paniek, omdat zij zeven uren lang op hun beeldschermen een ononderbroken sneeuwbui moesten aan schouwen, terwijl er klaarblijkelijk Russische vliegtuigen in de buurt rond cirkelden. Om 14.45 uur hadden zij op dat zelfde scherm heel duidelijk een Russische straaljager waargenomen, die zich op grote hoogte bevond. Kort daarop viel de radar uit. Verkenningsvaartuigen van de bonds^- marine, de Oste en de Trave, beide uit gerust met hypermoderne radarappara ten, kozen van Kiel uit zee. Maar ook de pogingen om met deze toestellen het luchtruim te verkennen, mislukten. Alle radarschermen vertoonden het zelfde beeld van een niet aanwezige sneeuwbui. Het zelfde lot onderging de appartuur aan boord van een Ameri kaanse straaljager, de Brequet Atlantic, uitgerust met instrumenten voor de luchtbeveiliging. De piloten moesten na een vergeefse tocht boven de - Oostzee zonder enig succes naar hun basis terug keren. Elke radarwaarneming bleek on mogelijk. De deskundigen verkeren tot op heden in onzekerheid over de wijze waarop de radar van de N.A.V.O. kan worden gestoord. Zij beseffen wel. dat deze kunstmatig veroorzaakte radarblindheid funest kan zijn voor de-luchtverdedi ging. Ten tijde van de zeven uren du rende storing op 7 juli lag namelijk niet alleen het noorden van West-Duits- land, maar ook de oostkust van Dene marken en de doorvaart door 't Kat'te- gat en de Sont open voor elke vijande lijke inval. Tijdens de tweede wereldoorlog kon radarblindheid worden veroorzaakt door het uitwerpen van grote hoeveelheden strookjes zilverpapier ter lengte van *>6 cm vanuit vliegtuigen. Dit middel wrd op 25 juli 1943 voor het eerst toe gepast. toen ruim zevenhonderd Britse bommenwerpers door het uitschakelen van de Duitse luchtverdediging onge hinderd op Hamburg toevlogen en die stad in rokende puinhopen herschiepen. Dat kostte meer dan 1500 inwoners- het leven. De bundels papierstroken („Win dows" genaamd) waren in fostor ge drenkt en de jagers die ze afwierpen waren bovendien nog uitgerust met stoorzenders. De Duitse radar, die toen in haar kinderschoenen stond, werd uit geschakeld en de luchtverdediging werd ermee op een dwaalspoor gebracht. Zo'n 25 jaar later, op 21 augustus 1968, verduisterden precies tussen 01.15 en 03.15 uur de radarschermen van de N.A.V.O.-posten langs het ijzeren gor dijn Zij vertoonden het zelfde beeld als de eerste Duitse radarogen in 1943, namelijk een onafgebroken sneeuwbui. Maar nu vielen er geen fosforstrookjes te bekennen. Enkele uren later maakten de internationale persbureaus de be zetting van Praag door Russische troe pen bekend. De N.A.V.O. heeft niets tegen deze on verhoedse overval kunnen ondernemen, omdat de westelijke verdediging mets afwist van hetgeen, zich afspeelde ach ter de kunstmatig veroorzaakte storing. Als de aanval op een land ten westen van het ijzeren gordijn gericht zou zijn geweest, had de hele N.A.V.O.-verde- diging waarschijnlijk even lam gele gen als de Duitse luchtverdediging 1943. „Er wordt gewerkt aan radarapparatuur die ongevoelig is voor storingen" ver telde een Westduitse functionaris. In Zweden construeert Philips Telecom municatie nu '.en nieuw afweersysteem. We hopen, dat het niet te laat gereed komt. aantal woningen (1100) kon dit aantal worden verminderd tot 761. In Soesterberg verbeterde de situatie echter niet. Hier stonden aan het eind van het afgelopen jaar 524 mensen als woningzoekenden ingeschreven. Daar van behoren er 341 tot het departement van defensie. De woningzoekenden te Soest zijn te verdelen in verschillende groepen: a. zelfstandig wonenden, waarvoor ver huizing gewenst is wegens te kleine of te slechte woonruimte of op medisch advies: 135 te Soest en 65 in Soester berg; b. onhoudbare samenwoning: 53 gezin nen te Soest er 22 gezinnen te Soester berg; c. zij, die wensen te trouwen of ge trouwd zijnde nog afzonderlijk wo nen 158 te Soest en 18 te Soesterberg; d. noodzakelijke krotopruiming: 6 te Soest en geen te Soesterberg; e. dreigende uitzetting: 64 te Soest en 11 te Soesterberg; f. zij, die een bejaardenwoning wen sen: 56 te Soest, terwijl in Soesterberg 54 personen voor een kleine bejaarden woning in aanmerking komen; g. alleenstaanden, die een zelfstandige woning wensen te verkrijgen: 35 te Soest; h. woningzoekenden van elders: 254 te Soest en 396 te Soesterberg. In 1969 werden voor Soest 1724 vesti gingsvergunningen uitgereikt (bijna 700 meer dan in 1968) en wel 720 aan in woners van deze gemeente, van wie er 150 een eigen huis konden betrekken, 50 aan personen van elders (koop woningen). Voor Soesterberg werder 173 vesti gingsvergunningen uitgereikt en wel 105 aan inwoners van deze gemeente en 68 aan personen van elders. Van deze 68 gingen er 40 naar militairen. In het afgelopen jaar vestigden zich 4261 personen in Soest, terwijl er 2538 vertrokken, hetgeen een vestigingsover schot opleverde van 1723. Als resultaat van dit vestigingsoverschot en een ge boorteoverschot van 439 vermeerderde de bevolking met 2162 zielen, en wel van 33.538 tot 35.700, Soesterberg inbe grepen. In Soesterberg nam het aantal inwoners af van 6462 tot 6233, voorna melijk vanwege een vertrek-overschot van 324. Evenals in 1968 werden ook in het af gelopen jaar 309 huwelijken in Soest voltrokken. Het aantal verhuizingen binnen de gemeente (zowel van gezinnen als alleenstaanden) bedroeg 1041, twaalf meer dan het jaar daarvoor. In 1969 kwamen 314 woningwetwonin gen gereed en 808 andere woningen. Van deze 808 woningen werden er 516 met en 292 zonder premie gebouwd. In het afgelopen jaar werden voorts drie woningen onbewoonbaar verklaard, acht onbewoonbaar verklaarde woningen werden gesloopt. Vijf onbewoonbaar verklaarde woningen zijn thans nog bewoond. Aan twee percelen werd de bestemming woonruimte onttrokken. De brandweer rukte -vorig jaar 78 maal in Soest en veertien maal in Soester berg uit. In Soest vijf keer voor loos alarm. Vier maal werd in Soest uitge rukt voor een -uitslaande brand, vijftien maal voor een -binnenbrand, vijftien maal voor een bos-, heide- of ruig te brand en twaalf maal voor hardr nekkige vuilnis- of afvalbranden. Veer tien maal - moest de Soester brandweer uitrukken voor hulpverlening. In het afgelopen jaar werd in Soest voor onge veer 113.690,schade aangericht. De schade in Soesterberg door brand bleef beperkt ƒ3500.tegen ruim een half miljoen het jaar daarvoor. In 1969 vonden. 849 verkeersongevallen plaats. Hierbij raakten 253 mensen ge wond. Vier kwamen bij deze verkeers ongelukken om het leven. Het aantal door de politie opgemaakte processen- verbaal wegens misdrijven bedroeg 356 en wegens overtredingen 4589. Hiervan konden 1073 als transactie in handen der politie worden afgedaan. Op 1 januari van dit jaar stonden 1517 vreemdelingen bij de vreemdelingenpo litie ingeschreven, verdeeld over 38 na tionaliteiten. Beste knolleleuters en leutige knolin- nen. Met vreugde zie ik de komende dagen tegemoet. Waarom zult u den ken. Wel, als ik de voorbereidingen zie van het zeer hardwerkende bestuur der Karnavalsvereniging de „Narre Knol", dan moet het komende feest weer een groot succes worden. Voor hen die in Soest al eens van de karnavalsknol ge proefd hebben. Zij die de smaak ook nog niet te pakken hebben, zou ik wil len uitnodigen een van onze dagen mee feest te vieren. Onze knol, een vroeger zeer veel voor komend voedsel voor mens en dier, spe ciaal in Soest, is de oorzaak van het ontstaan van de naam „Soester knol" voor iedere inwoner. Dit ter verduide lijking voor de Veenbessers, de Weeg- breeërs en alle nieuwe bewoners. Een onmisbaar gewas, onze knol, die zelfs onder de aandacht kwam van vele geleerden. (Zie oosthoek's encyclopedie deel 9, blz. 579.) We hebben dit knol letje in ere gehouden door hem te ver noemen in onze vereniging de „Narre Knol". Lieve mensen grijp deze knol, pak hem in z'n raap, verander uw levens menu eens voor een paar uur. Eet u dik aan knollelol en drink een raap- sapje of zing een peenhit en dans een knolledans. Dan pas kan men zeggen, ook boven de moerdijk: We benne op de wereld om mekaar, om mekaar te helpen, niewaar. En tot slot tot kiekes.Alaaf, Alaaf. Prins Leut X 't Zal je knol maar weze! Gegeven te Soest 27 januari 1970 Op 17 januari jl. heeft de Vereniging van Varenstraatbewoners „Voortvarend" voor haar leden een autorally uitge schreven. Deze rally, welke was uitge zet in de omgeving van het Soester- veen, was de eerste aktiviteit van deze nog jonge vereniging. Vooral voor de leden die nog niet zo lang in het Soesterveen wonen was dit een goede gelegenheid om de direkte omgeving van hun woonplaats te leren kennen. Als eindpunt van deze rally was het restaurant „De Soesterduinen" gekozen, alwaar, de prijsuitreiking plaats vond en waar nog even gezellig over de gereden route werd nagepraat. De organisatoren van deze rally, de he ren Bunnik en Hoek konden terugzien op een geslaagde middag. Meer dan honderd deelnemers, in leeftijd variërend van twintig tot om en nabij de vijftig, naipen deel aan de trim-demonstratie, die zondagmorgen in alle vroegte door Anton Hüiskes werd geleid. Voor uitvoeriger verslag verwijzen wij naar onze sportpagina. Voor enkele tientallen voornamelijk jeugdige belangstellenden heeft Anton Huiskes, oud-coach van de Nederlandse schaatskernploeg, donderdagavond in het Verenigingsgebouw een causerie ge-_ houden over sport en recreatie (sport). Hij gaf de trimmers tevens enkele nut tige wenken mee, terwijl hij hen te vens liet kennimaken met de praktijk van het trimmen. Donderdagavond deed hij dad met en kele eenvoudige oefeningen in de zaal, zondagmorgen voor ongeveer zeventig belangstellenden in de bossen in de buurt van het sporveldencomplex aan de Bosstraat. Hij zal nog enkele we ken de trimaktie leiden. In zijn voordracht onderscheidde Anton Huiskes drie categorieën sport, name lijk de topsport (o.a. vertegenwoordigd door Ard Schenk, Wilma van den Berg e.a.), de competitiesport (vierde klas K.N.V.B. en lager) en de recreatie sport. De topsport vereist van de beoefenaar een grote mate van gebondenheid aan zijn trainer-coach en zijn vereniging, terwijl hij er tevens negen tot elf uur trainig per week voor over moet heb ben. De topsporter is nogal in zijn vrij heden beperkt. In iets midere mate geldt dat volgens Huiskes voor de be oefenaars van dc competitiesport, die met vijf uur beoefening van hun vrije tijdsbesteding wel toekunnen. Maar ook zij hebben bepaalde verplichtingen ten opzichte van hur verenigingen. Meer en meer hebben zich in de verenigin gen nevenactiviteiten ontwikkeld, uit eenlopend van bingo en klav rjasavon- den naar andere takken van sport, waardoor de z.g. omni-verenigingen zijn ontstaan, d.wz. verenigingen, waarin verschillende takken van sport wor den beoefend. Een landelijk voorbeeld van zo'n ver eniging is A.M.V.J. (volleybal, tafelten nis, basketbal e.d.). Deze nevenactiviteiten binnen de ver eniging zijn volgens Huiskes vooral voortgekomen uit een te georga niseerd verenigingsleven. Men wil zich ook wat minder gedwongen en zonder verplichtingen sportief kunnen bewe gen. In de recreatiesport treft men dan elders de spelvorm aan. Deze sport heeft trouwens ook een kans gekregen door het feit, dat door de automati sering de arbeider van vandaag minder een persoonlijk element in zijn werk kan leggen dan vroeger. De uitingsmogelijkheden in het werk zijn uiterst beperkt gebleven. Waar vroeger de vrije tijd werd besteed om uit te rusten teneinde tot betere ar beidsprestaties te komen, zo wordt te genwoordig de Vrije tijd meer en meer gebruikt om zich persoonlijk in sport en spel te kunnen uitleven en te doen gelden. Van essentieel belang voor de recreatiesport achtte de heer Huiskes de aspecten van volksgezondheid, ont moeting en vrijetijdsbesteding. Het gaat er vooral om, dat men zich ongedwon gen en zonder verplichtingen op een plezierige manier lichamelijk kan ont spannen. Bij het trimen zal dus geen wedstrijd element mogen meespelen. Dat is vol gens de heer Huiskes ook het grote nadeel van het aantrekken van een echte atleet voor het leiden van trirn- akties. Hij zal n.1. gauw geneigd zijn om er in zekere mate een wedstrijd van te maken. Brandts rede over „de toestand van de natie" heeft niet helemaal beantwoord aan de hoge verwachtingen die er her en der van zijn gekoesterd. Tenslotte is de nieuwe kanselier vooral nieuw door zijn wat soepeler opvattingen ten aanzien van de betrekkingen met het oosten en daarbij komt natuurlijk oost- Duitsland voorop. In dit opzicht staan geen daverende dingen op het programma. Weliswaar zal Brandt zijn Oostduitse collega Willy Stoph benaderen om een soort contract op te stellen dat de onderlinge betrek kingen regelt tussen de twee staten van de Duitse natie, met een inge bouwd niet-aanvalsverdrag. Maar daar in doet Brandt niet zo heel veel con cessies vooraf. Verstandig waarschijnlijk, want de ou vertures vanuit oost-Berlijn de laatste tiid bevatten nog vrij wat dat zelfs nü nog onverteerbaar is voor de bondsre- publikeinen. En tenslotte weet Brandt ook wel dat zijn parlementaire meer derheid maar kaal is, dat zijr. coalitie partner F. D. P. zijn inwendige strub belingen heeft en dat de C.D.U.-oppo- sitie toch ook eens een keer op gang moet komen. De voornaamste nieuwe houding in Brandts rede was wel, dat hij bij een verdrag met oost-Duitsland wel wil re gelen dat geen van beide moet probe ren de sociale struktuur van de ander te wijzigen. Dit is een afwijking van het aloude, maar sinds lang volslagen irreëel geworden Westduitse idee dat pas na vrije verkiezingen in oost-Duits land betere betrekkingen met dat land en ook hereniging mogelijk zouden zijn. Teleurstelling dat Brandt niet meer te berde heeft gebracht, is ook een beet je onrealistisch. Tot dusver hebben de Oostduitsers haast stelselmatig iedere keer hun eisen een beetje opgeschroefd naarmate er meer kans leek dat Bonn de vorige zou kunnen aanvaarden. Daarin hoeft men niet direct iets ge meens in te zien: Ulbricht probeert er zoveel mogelijk uit te halen en dat is het recht van iedere onderhandelaar. In dat opzicht zit Brandt trouwens ook niet helemaal stil. Zo zijdelings merkte hij op dat Westduitse deelneming aan een Europese veiligheidsconferentie ei genlijk pas mogelijk is als de kwesties met Oost-Duitsland een beetje geregeld zijn.. De kanselier weet hoezeer de Sowjet- Unie - en ook verscheidene landen van het oostelijk blok - gesteld zijn op het houden van een dergelijke conferentie. Brandt hoopt kennelijk dat van die kant dan weer bij Ulbricht aangedron gen zal worden op wat meer soepel heid. Men mag het ook pressie noemen. Het zijn pas de eerste manoevres voor een gesprek tussen oost- en west-Duits» land, die men nu ziet. En. die kunnen nog wel even duren. KANTMAK In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in de woning van slagerij Van Asch aan de Van Weedestraat. Via een vernielde ruit aan de achterzijde heeft men zich toegang tot het pand verschaft. De gehele woning werd gron dig doorzocht. Uit de woonkamer ver dween een spaarbusje met honderd gul den, terwijl ook een draagbare radio en een casette-recorder werden meege nomen. Tenslotte werd uit de keuken een portemonnaie met eveneens een bedrag van ongeveer honderd gulden ontvreemd. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. De Stichting heeft zich, naast de ver zorging van warme maaltijden voor be jaarden en de organisatie van bejaar- dengymnastiek, tot taak gesteld te ko men tot een goed functionerende be jaarden wacht. Dat is een wijd begrip, niet alleen om vattende de burgerplicht bejaarden te helpen en van dienst te zijn op ve lerlei gebied en onder alle denkbare omstandigheden. Bovenal wil men zich inzetten om te voorkomen, dat bejaarden getroffen door ongeval, plotselinge ziekte of dood onopgemerkt in hun woning kunnen verblijven. Naar een sluitend systeem van onop vallende, maar voortdurende bewaking door familie, buren, kennissen, leveran ciers, verenigingen, enz. wordt gezocht, waarvoor het bestuur van de Stichting reeds gedachten heeft uitgewerkt. Over adressen materiaal en talloze ge gevens beschikt de Stichting door de in het vorig jaar gehouden enquête on der de bejaarden. De lokalisatie van de bejaarden is dus geen probleem meer. De gemeente Soest zal in wijken, blok ken en/of straten worden ingedeeld. Wijkhoofden en Wijkraden kent de Stichting alreeds. Waaraan bij de uitvoering van de nieu we taak nu allereerst behoefte bestaat zijn: blokhoofden en'of straathoofden. Vrouwen of mannen die verantwoorde lijk willen of kunnen zijn voor de be waking van in hun blok en/of straat wonende bejaarden. Vrouwen of mannen die voor dit doel voor iedere ln hun rayon wonende be jaarde gaan zorgen voor „adoptie-adres sen". Dat zijn mensen waarmee de be jaarde nu reeds geregelde contacten onderhoudt of mensen die daarvoor hun diensten willen aanbieden. Naast deze organisatorische taak, zal het blok- en.'of straathoofd het centrale adres zijn, telefonisch bereikbaar, waar alle informatie over de bejaarden bin nenkomt en waarvandaan op de kortst- mogelijke termijn verdere contacten met het wijkhoofd en zo nodig met andere personen en'of instanties wor den opgenomen, ter directe hulpver lening. Deze eerste publicatie over oen bejaar- denwacht is een OPROEP aan die plaastgenoten, die zich geroepen voelen hun medewerking voor dit doel aan te bieden en bereid zouden zijn als blok en'of straathoofd te fungeren. Uiteraard na uitvoeriger informatie van de zijde van de Stichting als de organisatie vas tere vormen heeft gekregen. Zou men zich Jan schriftelijk of tele fonisch willen opgeven aan de volgen de adressen?: Soestdijk mevr. A. M. Mulders-de Klerk, Kerkpad N.Z. 54, tel. 3662. Soest midden mevr. J. W. M. Ge- men-Kalkman. Kerkpad Z.Z. 84, tel. 2947. Soest zuid mevr. N. Nagtegaal- Bijlsma, Plasweg 52, tel. 3202. Secreta riaat J. H. Faber, Foekenlaan 5, tel. 2429. Na verloop van enige tijd zult u een uitnodiging ontvangen voor een bijeen komst ter kennismaking en verdere voorlichting. Wij hopen op talrijke reacties!

Soester Courant | 1970 | | pagina 17