Soest toen Soest nu Vrijdag 27 februari 1970 49e jaargang no. 16 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 DAG VRIJHEID V.V.V.-nieuws Poppentejater Arti-shock Ouderavond De Sav. Lohman- en Min. de Visserschool Utrechts kunstijsbaan in najaar gereed Burgemeester opent expositie Toneelstuk ,.De Knop" in Soest Openbare discussiebijeen komst der 3 samenwerkende christelijke partijen Het oog gericht op terreur Gezinstlienst in de Doopsgezinde Kerk te Baarn WELVAARTSOFFERS Dezelfde plaats nu SOESTEROURANT Abonnement per kwartaal f 3,75. Buiten Soest per kwartaal 6,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Terwijl z.g. progressieve krachten in Nederland aanval op aanval lanceren op de N.A.V.O. en het deelnemen van Ne derland in dit westerlijk bondgenood- schap, is Rusland langzaam maar zeker bezig het Warschaupact, het oosterlijk bondgenoodschap, steeds sterker te ma ken. Terwijl gefoeterd wordt op de in vloed die Amerika uitoefent op het we reldgebeuren, is Rusland voortdurend bezig het wereldtoneel sterker te gaan beheersen. Maar nergens zien of horen we van onze zo graag demonstrerende jongeren de leuzen: Russen weg uit Tsjecho-Slowakije, Russen weg uit Egypte, geen Russische wapens aan Ni geria (en andere Afrikaanse landen), enz. enz. Deze progressieven dragen er dus wel toe bij om in het westen on zekerheid te scheppen, de gezamenlijke kracht ervan te doen verminderen en dus ook de weerstand tegen het com munisme van Rusland. We zouden na wat er gebeurd is met de Baltische landen, met Hongarije, met Tsjecho-Slowakije, om dan van Finland, van Joego-Slavië, van Griekenland enz. nog maar te zwijgen, toch al lang de indruk gekregen moeten hebben dat Rusland veel imperialistische te werk gaat dan de Verenigde staten. Maar neen, daartegen richten zich geen pro testen. Zou men dit nalaten omdat zo'n protest helemaal geen effekt zal sorteren en het in een democratisch land en tegen democratische macht misschien wel enig gevolg kan hebben? Dan zouden we moeten concluderen, dat het geprotes- teer tegen N.A.V.O. en tegen Amerika vooral geboren wordt uit een zucht tot eigen machtsuitoefening, invloed uitoefe nen terwille van die invloed en minder om het principe van vrede, ontwapening en democratie. Intussen komen we er met al dit ge hakketak tegen onze verdedigingsmo gelijkheden en daartegenover de voort gaande versterking van de Russische invloed, steeds minder gunstig voor te staan. Het is een bekend feit, dat Mos kou onderhandeling is begonnen met west-Duitsland in de hoop dit land langzaan, maar zeker los te weken uit zijn band met het westen. Het is de eis om ooit tot een vredesregeling en verdere afspraken te kunnen komen. Wil de Bondsrepubliek sterkere econo- banden met oost Europa verwerven en dat zou ze heel graag dan zal zij zich ook los moeten maken van dE.E.G. waartegen Moskou ook grote bezwaren heeft. De E.E.G. immers versterkt de kracht van west-Europa en daar moet dus tegen gereageerd worden. Overal waar de westelijke mogend heden zich uit bepaalde posities terug trekken, doet Rusland onmiddellijk moeite om er zijn invloed te brengen en die positie over te nemen. Dat heeft ook geleid tot het ln de Middellandse Zee kunnen brengen van een steeds sterker wordende Russische vloot, waarvoor door door het terugtrekken van Frankrijk en Engeland voldoende steunpunten konden worden gevonden. Hoe zwakker de militaire positie van het westen wordt, hoe brutaler het Russische imperialisme zich gaat ge dragen. En toch spant men zich hier ir. om het Nederlandse leger zijn oefengelegenheden te onthouden, oppo neert men heftig tegen elke militaire uitgave, voert men oppositie teger. de N.A.V.O. en tegen alles wat Amerika doet. Men gaat voorbij aan de lessen van de geschiedenis. De Nederlandse zuinigheid hult zich graag in het jasje van het pacifisme en liet ook in 1940 onze jongens al zonder de noodzake lijke wapens en oefening. In zo'n situatie dreigen we wederom te komen. En het vreemdste is, dat dit verdedigd wordt op democratische en sociale gronden, waarvan na de uitge lokte catestrofe niets zal overblijven. De niet op deze gronden geëmotioneer de, de verder denkende burger, kan al die protesten en afwijzingen ook slechts zien als een bewuste ondergraving van de paraatheid van het democratische westen, een voorbereiding van onze on dergang als vrije, democratische samen leving. Het is wel triest, dat een democratie aan zijn eigen principe verplicht is dit toe te laten. Misschien zijn we wel ver liefd op het verkeerde principe of voe ren het althans te ver door. Zonder de kracht te willen opbrengen onze vrij heid te kunnen verdedigen zijn we die vrijheid natuurlijk niet waard, noch het principe waarin wij haar willen beleven. Het is wel niet zo naast de deur, maar wat betekenen enige kilometers tegen woordig voor ons, verwenden, die het eigen vervoer voor de deur hebben staan? En behoort U niet tot deze groep, waarom dan niet de trein gepakt en naar de stad Tilburg gereden om de expositie „Gouden naald" te gaan ^zien, die U moderne wandkleden toont" In het Nederlandse Textielmuseum wordt de expositie onder bovengenoem de sprookjesachtige naam, gehouden tot en met 30 maart. Wilt U bijvoorbeeld als handwerkende dames, met een groepje een dagje naar deze tentoonstelling toe, dan kunt U op aanvraag een rondleiding krijgen. Hiervoor kunt U bellen: 04250-22241. Ondertussen is het nieuwe Hotel, Motel en Restaurant-boekje, de bekende uit gave van de firma Lasschuit, uitgeko men- Deze buitengewoon goede gids op dit gebied, waarmee U heel Nederland kunt bereizen en die nog niet in prijs ver hoogd is (ƒ2,25) voorziet weer in een grote behoefte. Ja... wanneer U van dat Tilburgse uitstapje een gezellig week end wil maken, komt meteen dat Ho telboekje te pas.. Doet U alles per auto, dan is daar nog de mogelijkheid van de West-Brabant-route van de A.N.W.B., die U in het weekend kunt betrekken en die ook in deze tijd van het jaar allerlei moois te zien geeft. Trouwens al deze bekende routes beginnen nu weer aan bod te komen. Ook voor hen, die pas hun rijbewijs in de zak hebben, zijn de routes, voor het verkrijgen van meerdere rijervaring, zo geschikt. Im mers, zij leiden grotendeels langs bin- nen-wegen, waar de schoonheid van de natuur primair is en U dus niets met het drukke verkeer te maken heeft. Denkt U er eens aan, wanneer U in de buurt van ons kantoor komt. Wij hebben de routes in voorraad. Otto van der Mieden is zondag 1 maart a.s. verhinderd te spelen in het Arti- shock-gebouw. Daarom komt voor één keer in zijn plaats het von Praubttheater van Jan de Noord naar Soest. Jan de Noord komt uit EIburg en hij speelt zondagmiddag van 3 tot 4 uur het pop penspel „Urker de Snurker". De grote zaal van „De Rank" was af geladen vol toen de voorzitter van de oudercommissie, de heer Mont, de jaar lijkse ouderavond opende. Hij sprak z'n blijdschap uit over de grote opkomst en liet in het kort de wederwaardig heden van het afgelopen jaar de reveu passeren. Hoofdmoot van de avond was aan de ouders informatie te geven over de nieuwe werkwijze van de eerste klas, die in deze cursus als z.g. speelleerklas is gestart. Op het podium werd door de dames Huijssoon en Van Osnabrugge eerst met een klein klasje leerlingen gewerkt. Al gauw was de misvatting „spelen de kin deren nu alleen maar?" weggewerkt. Ze Ieren wel, maar heel anders. In een vlot tempo werden enkele lesonderdelen doorgenomen. Klassegesprek, lezen, re kenen, de kalender, de klok en de pop- pekast kwamen aan de orde. Nadat de kinderen waren vertrokken, hield de heer Boor, hoofd van de Min. de Visserschool, een causerie over de speelleerklas om de didactische en pae- dagogische achtergronden van het ge demonstreerde met de klas toe te lich ten. Hij wees op de betere aansluiting kleuterschool-basisschool en stond uit voerig stil bij de eerste periode van de speelleerklas. In deze nieuwe onder wijsvorm leren de leerlingen scherp en duidelijk waarnemen en raken zo „spe lenderwijs" vertrouwd met de verschil lende symbolen. Daarna kregen de ouders de gelegenheid de tentoongestelde nieuwe leermiddelen te bekijken en er eventueel mee te wer ken. De eindconclusie was: Wat prettig zo „spelend" de leerstof aangeboden te krijgen. Wat een groot verschil met onze eigen eerste klas. Om ongeveer half elf sloot de heer Hoekstra, hoofd van de „De Sav. Loh- manschool" deze zeer geslaagde avond. De Utrechtse kunstijsbaan, die op een afstand van slechts zestien kilometer van Soest wordt gebouwd, krijgt steeds meer gestalte en wanneer men Utrecht langs de Vecht in noordelijke richting verlaat, ontwaard men ter hoogte van het voormalige Zuilen een bos van hei palen, die de baan al duidelijk markeren en moeten voorkomen dat het geheel in het drassige terrein verdwijnt. Nadat de bevolking van de gehele provincie Utrecht vorig jaar met een groots op gezette aktie zelf meer dan ƒ700.000,— op tafel heeft gebracht, is aan het ein de van dat jaar een begin gemaakt met de bouw en wanneer de omstandighe den de bouwer gunstig gezind zullen blijven, zal eind oktober de baan ge opend worden voor het publiek. Hoewel de baan er nog niet is en er nog niet gesproken kan worden van een Drogisterij Geubbcls aan de Van Weedestraat, vijftig jaar geleden sluitende exploitatie, zelfs met op pa pier, heeft men toch reeds een directeur benoemd, waarbij de keus is gevallen op de heer Van der Leegte, die tot 1 mei nog aan een groot aannemersbedrijf in Eindhoven is verbonden en op ver schillende manieren zijn sporer in de sport heeft verdiend. Hoewel door de resultaten die Neder landse schaatsers al jaren lang interna tionaal behalen schaatsen als wedstrijd sport steeds meer aan belangstelling wint, staat de schaatssport als recrea tie vooraan. Uiteraard ligt het wel in de bedoeling om, wanneer de mogelijkheden daartoe aanwezig zijn, tot organisatie van inter nationale wedstrijden te komen, doch de eerste jaren zal daar niet zo erg veel van komen, omdat daartoe de ver eiste accomodatie nog ontbreekt. In het midden van de baan, die aan in ternationale eisen zal voldoen, komt een royale baan voor het spelen van ijshoc- key-wedstrijden, waarvoor een over weldigende belangstelling bestaat zowel van de zijde van het publiek als van de spelers van de in Utrecht opgerichte ijshockey-club, waarvan ook personen uit de provincie deel uitmaken. Vast staat in ieder geval dat met de komst van deze kunstijsbaan de schaats liefhebbers uit heel midden-nederland, een ideale gelegenheid wordt geboden nm hun sport verschillende maanden van 't jaar te kunnen beoefenen, waar mee dan tevens de uitbreiding van het schaatsen als wedstrijdsport gediend zal zijn. Zaterdag 28 februari (morgen) zal onze burgemeester. Mr. S. P. Baron Bentinck, des middags te drie uur, in de Openbare Bibliotheek aan de Molenstraat een ex positie openen. Deze expositie omvat werken van Sytske Feitsma, Gerard Logman, Eric Claus en Otto Schouten en geeft een indruk van hun grafisch werk en beeldhouwwerk. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 10-12 en 2-5 uur. Op zondag zijn de openstellingstijden van 2 tot 5 uur, terwijl de expositie ook te bezichtigen is op de maandag-, woensdag- en vrij dagavonden, van 19 tot 21 uur. Zaterdag 7 maart wordt door de .T.A.S. (Jongeren Actiegroep Soest) het toneel stuk „De Knop" van Harry Mulisch naar Soest gehaald. Dit spel, dat ook al eens op de t.v. te zien is geweest, gaat over de psychische en morele druk waaronder de macht hebbers, die het gruwelijk atoomgeweld kunnen aanwenden, leven. Het zal gespeeld worden door de to neelgroep van Sjaloom. Na de uitvoe ring zal er gelegenheid zijn om te dis cussiëren. Bovendien zal er een infor matiestand aanwezig zijn. De opvoering zal om 8 uur beginnen. Door de medewerking van Artishock zal deze opvoering in het St. Jozef ge bouw plaatsvinden. Woensdag 4 maart a.s. zal in „De Rank", Soesterbergsestraat. een openbare dis cussie-avond worden gehouden door de 3 samenwerkende christelijke partijen K.V.P., A.R. en C.H.U. Aanvang 20.00 uur. Jhr. mr L. E. de Geer van Oudegein (C.H.U.) zal een korte inleiding houden. Tijdens de discussie zal het forum bestaan uit dc gedeputeerden, F. G. van der Gun (K.V.P.): Jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein (C.H.U.); Jr. F. N. Sikkes (K.V.P.) en Mr. W. R. v. d. Sluis (A.R.). Tevens zullen aanwezig zijn enkele leden van de Tweede Kgmer en van de Provinciale Staten Natuurlijk is er alom verontwaardiging over terreurdaden als de aanslag op het Zwitserse vliegtuig, waarbij 47 mensen hun leven verloren tenminste wan neer men inderdaad Arabische of Pa lestijnse guerrilla-organisaties hiervoor verantwoordelijk mag stellen, wat wel zeker lijkt. De verontwaardiging geldt voornamelijk de menselijke kant van de zaak. Een heel ander aspect is dat deze ter reur ook inderdaad iets bereikt: post en vrachtdiensten op Israël die gestaakt worden en in het algemeen een vrees om door de lucht in de richting van het nabije oosten te reizen. Dat levert voor Israël een onaangenaam isolement op. En wat doet men daartegen? Geopperd is al een totaal embargo op alle luchtvaart naar de Arabische lan den. Een idee echter dat naar de praktijk leert niet licht is te verwe zenlijken. Trouwens: op die manier straft men regeringen die weliswaar naar wes terse opvatting misschien niet alles doen wat te doen valt tegen de terroristen, maar die toch niet verantwoordelijk kunnen worden gesteld voor dit mis drijf. Het beste zou zijn als los van alle politieke overwegingen de mis dadigers opgespoord worden en bestraft volgens alle normale regels. Teveel hoop hierop hoeft men niet te hebben. De Arabische regeringen verfoeien wel de aanslag en ook de overkoepelende organisatie van de Palestijnse guerilla- bewegingen, maar voor de massa steekt er kennelijk toch iets heldhaftigs in. En men heeft de laatste tijd in Jordanië bijvoorbeeld kunnen zien hoezeer het de regeringen onmogelijk is tegen de volksopinie in op te treden tegen gue- rillabewegingen. Het grootste gevaar dreigt dat Israël terecht de opvatting gaat huldigen dat de terreuracties het beoogde resultaat hebben en gaat stimuleren dat uiter aard onofficieel dergelijke acties ook tegen vliegtuigen van Arabische landen worden ondernomen. Tenslotte is er ook een Israëlische pu blieke opinie die niet pruimt dat Ara bische terreur straffeloos en met succes bedreven kan worden. De strijd in het nabije oosten is al geen frisse aangele genheid meer, maar dit kan er toe lei den dat het helemaal een ongure affaire wordt. KANTMAN Zondagmorgen 1 maart wordt weer een dienst gehouden door de catechisanten, In het bijzonder zullen er vijf nieuwe liederen worden gezongen. Mevrouw Jacqueline Kuyper-Jurgens, die de me lodieën componeerde en de testen schreef en spreekt over .moderne ge- loofsliedjes", zal zelf vóór de dienst, vanaf 10 uur leiding geven bij de voor' cfening. Haar zoon Meindert, als pianist op het Baarns Llceum zo bekend, begeleidt op de piano. Bijbelgedeelten worden door de jongeren gelezen. Zaterdag om 2 uur komen de jongeren nog een keer samen in de kerk als laatste voorbereiding. Hoe meer men sen aan de voorbereiding deelnemen, hoe beter de dienst aan de grote ver wachtingen zal kunnen beantwoorden. Na de val van minister de Block is de kritiek van allen die deze regering wil len laten vallen en van allen die overal alleen maar kritiek op leveren geheel op minister Schut geconcentreerd. Hem wordt verweten dat in 1969 het beoogde contingent woningen niet is afgebouwd. Hoewel het missen van het magische getal 125.non op een haar na geschiedde, zijn niettemin de verwijten scherp. Zelfs in kringen van de regeringspartijen doet men daar met oprechte of ge huichelde bedoelingen aan mee. Deze kritiek moet vanuit economisch gezichts punt ernstig worden betreurd. Het door de Tweede Kamer als totali teit gevoerde woningbeleid van na de oorlog wordt meer beheerst door harts tochten dan door nuchtere besluitvaar digheid. Alle regeringspartijen, maar ook die van de oppositie, zouden moeten beginnen met te erkennen dat men ge tracht heeft zowel de kool als de geit te sparen bij het woningbeleid. Men tracht aldoor woningen te presenteren tegen huurprijzen, die beneden de ver vangingswaarde liggen. Bii lv»t bestand in oude huizen laat men de huiseigena ren voor het verlies opdraaien, bij de nieuwe huizen moeten beleggers, ge meenten en het rijk het tekort dekken. Hierdoor onlstaat een vanzelfsprekende weerstand bij de bewoners om een reële huur te betalen en toont het consumptie pakket van duizenden huurders een vertekend beeld met de huur als sluit post. Minister Schut is een bewindsman die getracht heeft althans een deel van de huizenmarkt naar de normale ver houdingen van vraag en aanbod terug te voeren. Daarvoor moeten wij erken telijk zijn en wij moeten het betreuren dat de politieke krachten in dit land hem verhinderd hebben het voeren van een economisch gezond beleid verder uit te bouwen. Welke zondebok zou er na minister Schut nog bereid gevonden worden de bouw- en woningcllende op zijn schou ders te nemen? "Wij vermoeden dat slechts zwakke bewindslieden bereid zouden zijn hun tanden hierop stuk te bijten. Ais ergens ons land onregeer baar dreigt te worden dan is het op het gebied van de woningvoorziening. Ons volk zal voor de woning een groter stuk welvaart moeten offeren dan het thans bereid is.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1