i *tsmscssam mmmm RA" BAARN FTE POMPEN" CASI0NS LEGEMAAT,,, TTE MEISJES «KT EF STAATSDRUK STEEDS GROTER DE FIETS IN 1970 Eerste Gooise Kleding Verhuur HOE OUD WERDEN ZIJ SOESTERBERC BELASTINGHEFFING IN NEDERLAND ANDERS DAN ANDERE LANDEN IEK DER LIEFDESKUNST 908 ONZE AGENTE IN DE ORIËNT [AAK GAAN SLUITEN. W. Smink ioorten klompen npschoenen en lompsloffen J. v. (1. Kant ition en Rijwielhandel vering' van uit sini- id goedkope merk- nzine, Super en Pe- denm. straat 25, tel. 2185 u yi i:v tlelig. reuze lekker w verzekeringen, Eén derde van ons inkomen inplaats van Alva's tiende penning Koopt u een auto Dan verzekeren bij |i. L. M. van Hal-Zonderop Ook grijze jacquets Bacli, Mozart, Beethoven, Verdi Jonggestorven meesters vaak het produktiefst GRATIS W9S0-ZEGELS ONTVANGT U BIJ gaf concert „Euterpc in de Hoeksteen Hypotheken Autofinaneiering Persoonlijke leningen mm VRIJDAG FEBRUARI 1970 Tel. 2962 - B.g.g. Tel. 4096 erdag 26 febr. l.e.ra. woensdag 5 maart, uur. Zaterdag 7.00 en 9.15 uur. id behoeft zich te schamen voor zijn langen naar lichamelijke liefde. Toegang 18 jaar Zondagmiddag 2.30 uur ele avonturen van een dapper en een handig vrouwelijk spion. - Amersfoort - Telefoon 03490-13230 rbjj mede dat wy op 28 februari a.s. inken onze clientèle voor het genoten vertrouwen. Hoogachtend, Lange Brinkweg 39 J. v. d. KANT, i-verkoop wordt voortgezet door v. d. KANT, Kerkstraat 66, Soest. reren ook het zelfde model ils SMINK verkocht. Kerkstraat 66 Soest een goede bromfiets of flets, zoals Rap, Puch, Mobylette (E.E.G.), ïix, Burgers, B.S.A. en Bristol rrijwielen. ver ver ver model 1967 1968 1968 1969 1967 F F I C I A L FORD DEALER Baam, Soest en omgeving 12. Baarn, Telefoon 02154-5555 INDISCH RESTAURANT at 37 - Soest - Tel. 02155-2537 koken maar toch lekker eten "echten die u mee naar huis 2den wij de grootst mogelijke aandacht speciaal «ONGESCHIKTHEID EKENHTJISKOSTEN. j. IV. F. Pel - Soest-Zuld - Telefoon 4683 plaatsen vrij voor afdeling vlees- en vleeswaren. 3LEIN 4 - TELEFOON 2212 I Voor het eerst in onze geschiedenis I wordt in het begrotingsjaar 1970 de belastingsdruk van de staat en de ove- Irige politiekrechtelijke lichamen opge- I voerd tot een derde van het nationaal inkomen. De tiende penning is in verge- I lijking hiermee wel totaal verbleekt. Hoe- I zeer de inzichten in enkele honderden ja- Iren tijds kunnen wijzigen blijkt hier ■wel uit dat wij thans naast deze druk I nog honderden miljoenen aan sociale I verzekeringspremies opbrengen, ook I nog heffingen betalen aan het land- 1 bouwegalisaitefonds en tenslotte nog successierechten betalen, want dat noe- I men wij geen belasting maar vermo- I gensoverdrachten. Dit gehele heffings- I spektakel anno 1970 zal dan nog wor- 1 den begeleid door protestdemonstraties I (o.m. van leraren)) om nog meer gei lden te besteden aan collectieve voor zieningen. ■Veel van de verandering in het totaal Bilderdijklaan 1, Soest, telefoon 3029 |De fiets heeft in de afgelopen jaren leen comeback beleefd, die opmerkelijk ■kan -worden genoemd. Niet alleen in ■ons land, maar in vrijwel alle landen ■van de wereld. Zij die in de eerste ■jaren na de tweede wereldoorlog vei'- I wachtten - een verwachting die niet I onder stoelen of banken werd gesto nken - dat de fiets in korte tijd zou verdwijnen, hebben geen gelijk gekre- Integendeel. Na een inzinking ■heef de afzet van fietsen een storm achtige groei doorgemaakt. In 1952 werden in ons land 365.700 fietsen verkocht, in 1960 waren dat |519.400 stuks, in 1965 614800 stuks. 1968 ■zorgde voor een nieuw record van 633.000 stuks, dat in het afgelopen jaar ■opnieuw werd overtroffen door over- Ischrijding van een afzet van 700.000 ■fietsen. Dat betekent bijna een verdub- beling in nog geen twintig jaar tijds. p Op een bevolking van bijna 13 mil- ■joen zielen telt Nederland ruim acht E miljoen tweewielers, dat is, verhou- Vdingsgewijs, meer dan in enig ander ■land ter wereld. Voor 1970 wordt op- nieuw een belangrijke toename van het aantal fietsen verwacht. Gezien de ontwikkeling tot nu toe is deze verwachting in alle opzichten reëel te noemen. tweewielermarkt wordt daarbij steeds meer internationaal, vooral bin- f.nen de E.E.G. is sprake van een inten sivering van de onderlinge handel. De import van fietsen in ons land steeg 1de laatste jaren aanzienlijk - tot 28% L in 1969 - terwijl de export van Ne- fderlnadse fietsen - onder meer naar Duitsland. Indonesië en Amerika - in belangrijkheid toeneemt. Voor de toenemende vraag naar fiet- zijn vele verklaringen. Een be langrijke rol speelt hierbij het gezond heidsmotief. De fiets wordt gebruikt gezonde beweging te verschaffen, fclic de mens van nu zo dringend nodig Reeft. Artsen behoren op het ogenblik Jan ook tot de belangrijkste propagan disten voor het fietsen. Daarnaast Jwingen verkeers- en parkeermoeilijk- hjeden in de steden meer mensen ge bruik maken van de fiets, waarop men ir het overvolle verkeer sneller en pok goedkoper vooruit komt. .Ook in het recreatieverkeer gaat de fiets een steeds belangrijker rol spe len; door de fiets kan men zich ac tiever ontspannen. De komst van vouw- en minifiets hebben het boven dien mogelijk gemaakt de fiets in de auto mee te nemen en als aanvullend vervoermiddel te gebruiken. Het aan deel van vouw- en minifietsen in de totale fietsenafzet is de laatste jaren dan ook opmerkelijk snel toegenomen. Deze nieuwe modellen bleken geen tij delijke modesnufjes te zijn. Vergelij kingen met het buitenland wettigen de overtuiging dat vouw- en minifiet sen nog een groter marktaandeel zul len krijgen. Bij het verlangen tot het vervangen van de fiets spelen ook nieu we vormgeving en aaanzierdijke tech- riische verbeteringen een rol. De fiets wordt steeds meer aangepast aan de wensen en behoeften van de moderne gebruikers. De fiets is lichter gewor den. veiliger, beter berijdbaar en be- stuurbaaar en heeft een aantrekkelij ker aanzien gekregen. Steeds meer mensen - vooral vrouwen - kopen een flets in kleur; de vraag naar versnel lingen is toegenomen evenals die naar verschillende accessoires. Door deze ont wikkeling gaan de fabirkanten steeds meer aandacht aan vormgeving en uit rusting van de fiets besteden; meer dan ooit worden nieuwe frame-con- centies gebracht. De keuze aan mo dellen is dan ook zeer groot te noe men. Ook in d- toekomst mogen zeker vele verbeteringen door niewe mate riaal-toepassingen aan de fiets worden verwacht. Door de plaats die de fiets weer heeft gekregen, is het noodzakelijk gewor den aan de fietsers in het verkeer meer aandacht te besteden. Er zullen steeds meer maatregelen nodig zijn ten nut te van de fietsers. Op verschillende niveaus is reeds gesteld dat de fiet ser in het verkeer nog tezeer wordt achtergesteld en dat te weinig reke ning wordt gehouden met zijn reëele pensen. Er zullen meer fietspaden no dig zijn - zowel toeristische fietspaden als verbindingsf'"etspaden - meer stal ling- en parkeerruimte, fietsroutes in de steden en allerlei veiligheidsmaat regelen ten bate van de fietsers. Wie wil inzien dat de fiets nog in volle ontwikkeling is, dat het aantal fiet sers zal blijven toenemen, dat de fiets een bijdrage kan leveren voor het vlot ter verlopen van het verkeer, zal be grijpen dat de fiets bij de overheid - op t'erschillende niveaus - meer aan dacht. verdient. fiscaal patroon is intussen reeds be kend geworden. De verlaging van de loon- en inkomstenbelasting ad 900 miljoen ter correctie van het inflatie- effect op de progressie zijn voor twee derde gerealiseerd. Terecht is de rege ring van mening dat langs deze weg een zichtbare bijdrage kan worden ge leverd aan de verbetering van de re ële welvaart van de werknemers. De regering hoopt dat de stijging van de contractlonen in 1970 niet boven de 5% zal uitgaan. Wordt hiermee gere kend dan zullen de werknemers in 1970 een reële inkomensstijging krijgen van 21/2 tegen een verwachte reële stijging in dit jaar van 1/2 Het in- komenloon van bedrijven zal anderhalf maal zoveel stijgen als het overig in komen, zodat het bepaald niet juist is te stellen dat de kleine man de clupe wordt van de loon- en inkomstenbe lastingoperatie. Offer Om tegemoet te komen aan de wensen van de Sociaal-Economische Raad en de O.E.S.O., die de beperking van de inflatie in Nederland centraal hebben gesteld en aandringen op een sterke afremming van de prijsstijging, zal het bedrijfsleven een offer moeten brengen van meer dan 500 miljoen. Om dat te effectueren zal de vennoot schapsbelasting op 46 worden ge handhaafd. Aanvankelijk zou hier 1 afgaan. De afbraak van de omzetbe lasting op investeringen wordt een jaar verschoven. Deze twee maatregelen schelen de regering in 1970 ca. 500 miljoen. Daarnaast zal een deel van de verrekening van de oude omzetbelasting worden verschoven naar een verdere toekomst. Wie meent dat de vermo- gensbezitters een goede prinsjesdag zouden hebben, heeft ook misgedacht. De vermogensbelasting zal op zes pro- milli blijven gehandhaafd- De b. t. w. Helaas ziet de regering geen kans om alle wensen van de vakcentrale tege moet te komen. Per 1 juli 1970 zal de b. t. w. van 12 op 13 worden ge bracht en het uitzonderingstarief van 4 gaat met 0,3 omhoog. De fel om streden huurverhoging van 6% zal per 1 juli ingaan. Gelukkig zal men er naar blijven stre ven om de prijzen van de eerste le vensbehoeften zo laag mogelijk te houden o.m. door een reeks meelprodukten en zuivelprodukten onder het lage tarief te doen vallen. Op deze omzetbelasting en huurmaatregelen zal het zwaarte punt van de politieke kritiek vallen maar de regering is niet bereid ver der te gaan. Verder uitstel van de huurverhoging zou de woningvoorzie ning in gevaar brengen, terwijl er nu naar men verwacht weer 125.000 wo ningen zullen worden gebouwd, waar van er 100.000 in de subsidie- en wo ningwetsfeer zullen vallen. In dit kader is tevens vermeldenswaard dat de rege ring per 1 juli a.s. zal beginnen met het toekennen van huursubsidies aan hen die een kostprijs huur niet kunnen betalen. Geen voet dwars Voor het verder uitstel van de verho ging van omzetbelasting zou de rege ring naar aanvullende middelen moeten zoeken, ten bedrage van ruim 100 miljoen alleen voor 1970. Uit de veel omstreden defensie is dit bedrag niet meer te persen. Een dekking uit ver dere verhoging van de de directe be lastingen lijkt niet raadzaam.. Vooral met het oog op de verdere inkomsten en uigavenontkikkeling van de staat in 1971 en volgende jaren zal de regering felle tegenstand bieden indien aan een verdere verhoging van de b. t. w. de voet zou worden dwars gezet. Toch ligt in deze hoek een bron voor veel discussie, vooral nu België de invoering van de b. t. w. een jaar heeft opgeschort. Onderwijs Veel politiek levende wensen gaat de regering vervullen. Zo zal de ontwikke lingshulp worden opgetrokken met 135 miljoen tot 767 miljoen, waarmee men 66 miljoen verwijderd is van het streef bedrag van 883 miljoen voor 1971 dat naar berekening dan 1 van het na tionaal inkomen zal bedragen. Bij on derwijs zal de belangrijkste verbetering bestaan uit de verlaging van de leer- lingnschaal bij het lager onderwijs ter wijl daarnaast leraarlessen beschikbaar komen voor zitteblijvers. Wij zijn er nog lang niet maar de heftige amok-makers in de onderwijskringen hebben bepaald ongelijk omdat liefst 27 van onze totale uitgaven naar on derwijs gaan. Het is onmogelijk de kos ten van een mammoeth-project in het begrotingscorset van enkele jaren te wringen. Ook de bijdragen voor de Antillen en Suriname ondergingen ACHTEROM 6 - HILVERSUM TEL. 48700' dc GROOTSTE in GOOI weer verhoging. Koppelen wij deze vergrote inspanning aan onze bereid heid om het koninkrijksstatuut te her zien, dan treft de regering zeker geen verwijt ten aanzien van de gedragslijn ten behoeve van deze rijksdelen. Gemeente De financiële verhouding tusen rijk en gemeente vormt al jaren een punt van discussie. Bij de gemeenten bestaat re latief een nog hoger tekort dan bij de staat. Om de zorgen te verlichten zal men de rijksbijdrage voor het gemeen tenfonds met 1,08% verhogen. Uit de toelichting bij deze verhoging blijkt dat de stijging van de gemeentelijke uit gaven vooral door de sociale zorg wor den veroorzaakt De hoofdschuldige i: de uitvoering van de Alegemene Bij standswet. Tussen de regels door kan men lezen dat hier heel wat geld tus sen de wal en het schip valt. Een zorgvuldiger en vooral een kriti scher besteding van de bijstandsgelden zou veel financiële zorg kunnen voor komen. In ieder geval wil de staat weer op goede voet komen met de ge meenten, al zullen er ook nog wel ver hogingen in de sector van de gemeen telijke belastingen aan te pas komen. Belangrijk voor ons land is het ver wachte overschot van de betalingsba lans van ƒ300 miljoen nog aangevuld met investeringen in voorraden, zodat deze reservers in 1970 samen bijna 1/40 van het neto nationale inkomen zullen vormen. Leningen De geweldige offers die de regering ons oplegt en die de staatmachine met steeds meer machts- en welzijnsvertoon moeten laten draaien kunnen niet voor komen dat de regering ook nu weer Laten wij hopen dat de regering loon een begrotingstekort offreert van meer naar gesteld vertrouwen krijgt. dan twee miljard gulden. Samen met een verwacht tekort op het gemeente fonds zal de regering in 1970 voor r 2450 miljoen naar leningsmiddelen moeten zoeken. Rekening houdend met de voorinsehrij- ingen van institutionele middelen zul len er 850 miljoen uit staatleningen moeten komen. Dat is ruim een half miljard minder dan er voor 1969 op tafel moet komen. De regering ver wacht derhalve dat zij, rekening hou dend met de rechtstreekse financiering van de onderwijsinvestering, een bij drage zal kunnen leveren aan de ver betering van het klimaat op de kapi taalmarkt, waar de i*ente tot ongeken de hoogte is gestegen. Wij delen dit tegeringsoptimisme niet en vrezen toch nog een voortgaande inflatoire finan ciering in 1970. Al te dikwijls is de re gering te optimistisch gebleken op dit punt omdat men geen reserve voor on voorziene gebeurtenissen incalcueert. En die zijn er steeds weer. Drie doeleinden wil de overheid in 1970 nastreven. Zij wenst een oneven wichtige voortzetting van het structu- ele uitgaven - en belastingbeleid. Zij wil de loon- en prijzenspiraal doorbre ken en de spanningen in conjuctuur en kapitaalmarkt verminderen. De begrotingsstukken getuigen van een knap financieel beleid. Voor de zege in de race tussen politieke agitatie en nuchter financieel inzicht geven wij de regering nog geen overtuigende voor sprong. De monetaire spanningen zul len voortduren. Zij zullen mede wor den beinvloed door internationale stap pen aan het front der wisselkoersen in de komende maanden. En dan kan zo'n begroting financieel snel verkleuren. zeer snelle groei. Op 17-jarige leeftijd componeerde hij zijn beroemde lied „Gretchen am Spinnrade" en een jaar later ontstonden o.a. Erlkönig en Hei- denröslein alsook enkele kerkelijke wer ken en twee symfonieën. Zo was de achttienjarige reeds een volwaardig kunstenaar, maar helaas genoot hij nau welijks erkenning. Zijn liederen werden slechts gedeeltelijk gedrukt en dan nog tegen belachtelijk lage honoraria. Terwijl zijn tijdgenoot Beethoven be hoorlijk kon rondkomen en Rossini zelfs rijk werd, zat Schubert bijna zijn hele leven in de schuld. Maar in weerwil van de financiële zorgen rijpte Schu- ber't kunst bij de jaren. Liederencycli als Die schone Müllerin en Winterreise betekenen absolute toppen in de ro mantische liedkunst, zijn kamermuziek werken verraden een gerijpt kunste naarschap, zijn Onvoltooide Symfonie is een van de mooiste orkestwerken die er ooit zijn geschreven. Kort na het com poneren van Winterreise, waarin het doodsverlangen centraal staat, overleed Schubert aan typhus. Ook Mendelsohn en Chopin zijn jong gestorven. Ook zij gaven blijk van vroegrijpheid ,maar zij vonden hun stijl heel vroeg en hebben later aan hun kunst niet zoveel nieuwe elementen kunnen toevoegen dat zij hun vroegere prestaties konden overtreffen. Mendel sohn (1809-1847) schreef zijn prachtige muziek bij Shakespeare's Midzomer- nachtsdroom op 17-jarige leeftijd en dit jeugdwerk doet in kwaliteit niets onder voor het befaamde vioolconcert, dat hij drie jaar vóór zijn dood schreef. Chopin was 39 jaar toen hij aan t.b.c. overleed. Ook hij vond zijn stijl vrij vroeg en heeft daaraan later weinig nieuwe ele menten toegevoegd. Zijn rondo's waar mee hij als componist deputeerde, to nen hem reeds in het volle bezit van zijn artistieke mogelijkheden. Giuseppe Verdi (1813-1901) behoorde tot die componisten, die op bejaarde leeftijd nog tot grote artistieke prestaties kwa men, waarbij zij als het ware zichzelf vernieuwden. Bij Verdi mag men zelfs van hoogbejaarde leeftijd spreken, want op zijn tachtigste componeerde hij nog even actief als op zijn veertigste. De meester van het Italiaanse belcanto, die met opera's als La Traviata, Rigo- letto en Aïda de muzikala wereld stor- mender hand had veroverd, verraste op 74-jarige leeftijd het operapubliek met zijn versie op Otello en twee jaar later schreef hij zijn Requiem. Maar nog nam hij geen afscheid van de wereld. Op 80-jarige leeftijd voltooide hij zijn ly rische komedie Falstaff, een werk apart in het oeuvre van Verdi. Meesterlijk schildert de grijze maestro hier het le ven als een spel van vergissingen, een soort „Lof der zotheid" in muzikaal gewaad. Weinig grote componisten bereikten de tachtigjarige leeftijd. Wagner werd 70 jaar, Johann Strauss 74, Brahms 64. Hoogbejaard werden wel Max Bruch (82) en Richard Strauss (85). Maar de nu 87-jarige Igor Strawinsky lijkt op weg alle leeftijdsrecords te breken. Toen dc Italiaanse operacomponist Ros sini in 1829 zijn laatste opera (Wilhelm Teil) schreef, was hij 38 jaar oud. Ros sini, die gewend was om minstens twee opera's per jaar te componeren, ge loofde het daarna wel en zou nog 39 jaar rentenieren' alvorens hij op 77- jarige leeftijd overleed. Dan waren Joseph Haydn en Giuseppi Verdi heel wat actiever op hun oude dag. Haydn verrastte op 69-jarige leef tijd de wereld met het sprankelend ora torium Die Jahreszeiten en Verdi, die met zijn La Traviata en Rigoletto het Italiaanse operapubliek had veroverd, sloeg op zijn 74ste nieuwe wegen in met zijn dramr Otello om tenslotte als tachtigjarige de wereld te verbazen met zijn komische opera Falstaff. Bach en Beethoven hebben een derge lijke hoge leeftijd niet bereikt. Zij wer den resp. 65 en 58 jaar oud, maar hun kunst vertoonde een voortdurende ont wikkeling èn verdieping. Brückner werd 72 jaar, maar de eerste van zijn grootse symfonieën compo neerde hij pas toen hij al over de veer tig was. Mozart zou niet eens veertig jaar wor den. De Salzburger meester werd slechts 36 jaar, maar niettemin vertoont zijn kunst een artistieke en menselijke groei, die zich in een duizelingwekkend tempo moet hebben afgespeeld. Dat geldt ook voor Franz Schubert, de grootste liede- rencomponist uit de muziekliteratuur, die slechts 32 jaar oud werd. Muziek vaak sterker dan de jaren. Mozart's kortstondig bestaan mag men met recht een der grootste wonderen uit de menselijke geschiedenis noemen. Toen hij in 1791 op kosten van het Weense armbestuur werd begraven, had hij een ontzagwekkend oeuvre gecreëerd, dat vooral in zijn veelzijdigheid door geen enkele componist ooit is overtrof fen of zelfs maar geëvenaard. Noch Bach, noch Beethoven, noch Schubert hebben zoveel orkestmuziek, kamermu ziek, toneelwerken en kerkelijke wer ken gecomponeerd, die tot de grote meesterwerken behoren. Op 6-jarige leeftijd wordt Mozart reeds als wonderkind bejubeld, op 20-jarige Voet- en Schoenspecialist J. A. VAN DORRESTEIJN Korte Brinkweg 10, tel. 3195 Rijwielhandel W. SLUYTER Koninginnelaan 37, tel. 4316 Boekhandel C. J. L. ALDERS ZN. Steenhoffstraat 13, tel. 2476 Aardappelen, Groente, Fruit BAS VAN DE HOEF Soesterbergsestraat 13, tel. 2923 Banketbakkerij „DE OSSENDAM" Ossendamweg 24, tel. 2158 Drogisterij Parfumerieën A. P. A. MOL Torenstraat 4, tel. 3251 Sigarenhandel PIENEMAN Van Weedestr. 9d, tel. 2155 (alleen zegels op aanstekers en asbakken) EN BIJ NOG 85 ANDERE WISO-ZAKEN I leeftijd heeft hij vrijwel al zijn vakge noten overvleugeld en op zijn 25ste is hij de volgroeide meester, In een ver bijsterend tempo heeft deze artistieke en menselijke groei zich afgespeeld. Tussen zijn eerste jeugdwerken en het in zijn sterfjaar gecomponeerde en niet eens voltooide Requiem ligt een gewel dige geestelijke ontwikkeling, een wereld van naïeve kinderlijkheid en gerijpte levenservaring. Bijna 650 werken heeft Mozart in zijn kortstondig leven ge componeerd en hoe hij dan bovendien nog kans zag om af en toe verliefd te worden, te trouwen, talloze brieven te schrijven en veelvuldig als pianist op te treden zal wel altijd een raadsel blijven. Zijn oudere tijdgenoot en bewonderaar Joseph Haydn (1732-1809) was een al even vruchtbaar componist, maar hij deed over zijn omvangrijk oeuvre aan zienlijk langer en was o.a. als opera componist Mozart's mindere. Haydn was een vitale man. Hij was al bijna 60 toen hij in Engeland als componist en dirigent triomfen vierde en daar aan zijn 92 symfonieën nog een stuk of twaalf toevoegde. Op 66-jarige leeftijd voltooit hij Die Schöpfung, het beroem de oratorium waarin het scheppingsver haal tot klanken wordt gebracht. Ten slotte comnoneerde hij op 69-jarige leef tijd Die Jahreszeiten, tot vandaag aan de dag een der pronkstukken van alle oratoriumkoren. Het lieflijke koor „Komm bolder Lenz" zou door een twintigjarige geschreven kunnen zijn. Bach, Beethoven, Handel Bach was ongeveer 42 jaar, toen hij rijr Mattheus-passion componeerde. Voordien had hij verschillende andere kerkelijke werken zoals de Johannes- passion en de Hohe Messe gecomponeerd. De Leipzig cantor was trouwens onge kend produktief, maar gedurende de laatste 8 a 10 jaar van zijn bestaan nam deze produktiviteit merkbaar af. Bach kreeg toenemende last van zijn ogen (hij was sterk bijziend). De laatste jaren van zijn leven bracht hij in een don ker vertrek door, totdat een beroerte een eind aan zijn leven maakte. In zijn laatste levensiaren componeerde Bach twee grote, abstracte werken, nl. Das Musikalische Opfer en Die Kunst der Fuge. Ongetwijfeld een groots mu zikaal testament, waarin de meester nieuwe facetten van zijn kunstenaar schap openbaart. Ook Beethoven, schep per van briljante symfonieën en concer ten, meester ook op het terrein der ka mermuziek, maakte in zekere zin een zelfde ontwikkeling door. Na de 9e symfonie componeerde hij zijn laatste strijkkwartetten, waarin hij zich het persoonlijkst en diepzinnigst heeft uil' gesproken, ook al is deze verinnerlijk- ste kunst slechts voor weinigen toe gankelijk. Georg Friedrich Handel kent men nu algemeen als dc schepper van de Mes- siah, maar dit grandioze werk compo* neerde Handel pas toen hij al 57 Jaar was. Want aanvankelijk was hij opera componist. Minstens 35 opera's dragen zijn naam, maar toen een zekere J°^,n Gay in zijn „Beggar's Opera" Handels operaonderneming belachelijk had 8e" maakt, werd Handel gedwongen andere wegen in te slaan. Toen ontstonden zijn grote orataria als Jephta, Judas Macca* beus, Joshua en Messiah. Evenals Bacn werd Handel op het laatst van leven zo g0ecj blind, maar ook toen nog trad hij o.a. op als organist. B'J werd 74 jaar (jus zeer oud voor zun tijd. Schubert Eyenals Mozart behoort Schubert tot de rij van jonggestorven meesters. De com ponist van Die Winterreise en de pn' voltooide Symfonie werd slechts 32 jaar' Veel geluk was hem in dit korte be staan niet beschoren, noch in de liefde, noen in de kunst. Hoewel minder uni verseel dan Mozart. kenmerkte ook artistieke ontwikkeling zich door een De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt woensdag a.s,, van 14 tot 17 uur. voor het verstrekken van Inlichtingen, zit ting ten gemeentehuize alhier. Het moet voor de leden van het Chrii- telijk Gemengd Koor „Euterpe" een groot genoegen geweest zijn om in sa menwerking met goede solisten en het grote Hervormd Kerkkoor uit Bussum een concert te geven voor de goed be zette kerkzaal van „De Hoeksteen". Voordat de soliste Nelly Boevée de Trumpet Tune van Purcell blies, sprak voorzitter W. Slob een woord van wel kom tot de genodigden, waaronder dc burgemeester van Soest en de ereleden, oud-dirigent Okker, en mevrouw Ver steeg. Het koor had een zware taak in liet opeenvolgend zingen van In te Domine speravi, een prachtig blijmoedig motet van Buxtehude en de Missa tempore Quadragesimae van Michael Haydn. Beter dan de Trumpet Tune blies de trompettiste Nelly Boevée het Andante uit het Trompetconcert van J. Haydn. dat met een gave inzet een klankvolle vertolking kreeg. In het bijna twee uur durende concert van klassieke compo nisten, namen de composities van de dirigent P. Kiel sr. een eigentijdse plaats in. Met een sterke voordracht werd het Gezang 300a „Wat de toekomst bren gen mogeten beste gegeven door het koor, waarbij de combinatie met de trompet het geheel wat schaadde. Piet Kiel jr. muntte uit in zijn orgelsoli Andante cantabile fMendelssohn) en de fragmenten uit de Baroksuite van Gor- don Young, terwijl ook de begeleiding van de vele koorwerken bij hem in vertrouwde handen was. Met het „Ere zij aan Godin een groots opgezette bewerking van de dirigent voor koor, trompet, orgel en volkszang werd een machtige apotheose gevormd van deze toch wel bijzondere concertavond. ASSURANTIËN ANNO 1958 Beethovenlaan 13 - Baarn - Telef. 3879 De inkomstenbelasting zoals die In ons land wordt geheven, met inbegrip van de daarmee rechtstreeks samenhangende loonbelasting, is de laatste tijd nogal eens in het geding geweest, waarbij er meestal weinig goeds van is vermeld. Van de vele punten die aandacht en verbetering zouden behoeven, zijn er en kele in de publieke belangstelling ko men te staan, in de mode geraakt, welke onderling vrij los van elkaar staan. Bij voorbeeld een jaarlijkse correctie van de tarieven in verband met de sluipende inflatie; de gedeeltelijke vrijstelling van inkomsten der gehuwde vrouw; de in gewikkeldheid door de voortdurende verfijningen welke een goede (lees rechtvaardige) uitvoering weer bemoei lijkt zodat het eindresultaat misschien eerder slechter dan beter wordt; de te grote hoogte van het tarief, die fraude in de hand werkt en bovendien de vraag doet rijzen of de inkomstenbelasting niet beter geheel of gedeeltelijk door een verteringsbelasting zou kunnen worden vervangen; de veranderingen die nodig zijn om tot aanpassing te komen aan de belastingheffing der andere E.E.G.-lan- den, welke aanpassing in E.E.G.-verband noodzakelijk is; enz. Het systeem De bovengenoemde kwesties staan tame lijk los van elkaar. Dat neemt echter niet weg. dat zij aspecten zijn van één omvangrijk systeem van wetsartikelen die samen één wet vormen. Dat systeem is gebaseerd op een aantal beginselen, uitgangspunten die op zichzelf niet bil lijk of rechtvaardig zijn, doch waarvan, bij de totstandkoming van de wet, als het ware is afgesproken dat zij als uit gangspunt zouden gelden. Men had ook andere kunnen kiezen, doch dat is nu eenmaal niet gebeurd. En nu zij een maal gelden, mag men ze niet op één enkel punt door andere vervangen, of men vervalt in willekeur. Bijvoorbeeld: een uitgangspunt van de I.B.-wet is, dat de draagkracht van een gezin gelijk is wanneer de man alleen ƒ12.000 ver dient, of de vrouw alleen 12,000 ver dient of wanneer zij tezamen 12.000 verdienen, b.v. de man ƒ6.000 en de vrouw ook ƒ6.000. Daarom worden de inkomens samengevoegd bij de man be last .Omdat er dan twee mensen van moeten leven is er een gehuwdentarief; lager dan het tarief I voor ongehuwden. Andere bezwaren Wie nu stelt dat het onbillijk is dat de inkomsten van de vrouw boven op de top van het inkomen van de man wor den belast omdat zij dan worden ge troffen met een door de progressie al te hoog toptarief gaat in feite van een andere gedachte uit dan aan het een maal gekozen systeem ten grondslag ligt. Wie de inkomens van man en vrouw apart zou willen belasten, zou op beide ook het ongehuwdentarief moeten toe passen. Dat zou echter weer een hele reeks andere problemen meebrengen omdat het verder in het systeem niet past. En anders zou men weer te kort doen aan een ander uitgangspunt, nl. het zeer belangrijke beginsel van gelijke monniken, gelijke kappen. Het is dus niet mogelijk zinvolle wets wijzigingen te bepleiten zonder goed op de hoogte te zijn van de samenhang van alle grondslagen van het eenmaal geko zen stelsel. Anders maakt men er een janboel van waaraan geen redelijkheid meer ten grondslag ligt en welke dus ook niet meer redelijk is toe te passen en dbs ook niet tot een redelijke verde ling van de lasten kan leiden. De E.E.G. Wij hebben in de E.E.G. het hoogst* tarief voor de (overal voorkomende) in komsten- en loonbelasting. Wil dat zeg gen dat onze regering meer belasting heft dan de andere leden Om die vraag te beantwoorden moet men er ook de overige belastingen in betrekken, zoals de b.t.w., de accijnzen op tabak, benzine, suiker, alcoholica en andere verbruiksbelastingen, voorts ook de successie- en schenkingsrechten, re gistratierecht en zegelrecht, personel*- en grondbelasting, motorrijtuigenbelaf- ting enz. enz. Dan blijkt, dat bijv. in België de totale belastingdruk op het gemiddelde gezin met twee kinderen nauwelijks afwijkt van die bij ons. Bij ons zijn echter de directe belastingen, voornamelijk de in komsten- en loonbelasting, aanzienlijk hoger dan de verbruiksbelastingen, waarvan de b.t.w. en de accijnzen de be langrijkste zijn. In België en de andere E.E.G.-landen ligt dat andersom. Verbruikers Wordt het gezin echter groter, dan zul len de verbruiksbelastingen, die evenre dig toenemen met het verbruik, in Bel gië zwaarder drukken dan hier te lande, omdat ze in België hoger zijn. Ook zal die toenemende gezinsomvang in België minder reductie op de inkom sten- en de loonbelasting betekenen dan hier, omdat deze in België lager zijn. Naarmate de gezinnen groter worden en de inkomens lager, is dus de belas tingdruk in België hoger dan bij ons. Omgekeerd zullen bij ons degenen met kleinere gezinnen en grotere inkomens verhoudingsgewijze meer betalen dan in België. Leven en bieden Een ander verschil met België, dat trou wens door een zekere „legende-vorming" vaak wordt overdreven ligt er in, dat de vaststelling aldaar wat minder van berekening afhangt dan bij ons. en wat meer van onderhandeling. Daarbij moei ge dan „uw plan weten te trekken", zoals daar de vakterm mis. D.w.z. men moet handig zijn om het maximum er uit te halen, met bieden en loven en afdingen met een armoedig gezicht. Allicht zal de fiscus dan anders dan bij ons beginnen met overvragen. Zo dat ieder, die zijn plan weet te trek ken minder betaalt dan wat juist is, en wie dat niet kan méér. Wat tot tevreden belastingbetalers leidt zolang ieder zich zelf voor slimmer dan gemiddeld houdt. Dat wel. De boekhouding Ook betalen in België de landbouwers naar een norm. Zoveel land, zoveel vee, zoveel belasting. Is eenvoud het ken merk van het ware Betekent dat de goede boer (en welke boer vindt zich zelf geen goede boer minder dan ge middeld betaalt. Maar de niet zo goede boer, of de boer die niet zo best kon. omdat hij ziek was, die toch naar de norm moet betalen, die betaalt meer dan bij ons. Het grote gemak voor hen allen is, dat ze niet zo behoeven te boekhouden. En wie bewondert bij ons nu 't meest dc Belgen Juist de boer die niet goed boekhoudt. En dat is (maar dat gelooft hij nietmeestal niet de goede boer, want wie wel schrijft kent zijn eigen bedrijf beter en heeft meestal ook be tere resultaten. Ergo: wie bepleit hier het Belgische systeem Juist hij voor wie het schadelijk zou zijn. Dat is wat men in de praktijk ziet.

Soester Courant | 1970 | | pagina 5