SARA BERNHARDT 125 jaar geleden geboren vanaeyygfl STORMEN AFTREK VAN BUITENGEWONE LASTEN Drukkerij Smit MIDDENSTANDS NOTA ZONDEK VISIE opening kelderboetiek „HOTTÏEK" Van Nederlandse afkomst B.D.C. bij Veense Boys op bezoek Hees en Montfoort strijden om eerste plaats De nieuwe modebladen zijn binnen VOORJAAR-ZOMER MODE 1970 Eén cycloon doodde 300.000 mensen In welk jaar De Hoge Raad gaat om VERLOOFD, Eiermarkt De Duinkikkers 6 maart 1970 a.s. voor jongens - meisjes VRIJDAG 27 ftrflj 1844. Eeen golf van mondain leven en vertier trekt door de Franse hoofdstad, waar de burger-kontng Louls-Phllllppe van Orleans In i«n nadagen regeert. De Champs-Elysées baadt In een zachte gloed van de gaslantaarns. Rijtuigen rollen door het Bols de Boulogne. Het vermaarde cafc-restaurant Tor toni herbergt op het terras de artie8ten, de schrijvers en vooral de levensgenieters, die van alle kanten aangetrokken worden door de magneet, die Parijs heet. Het middelpunt van de wereld, zo wordt Parijs In de dagen genoemd. In dat Parijs van 1844 wordt op 22 oktober Sarah Bernhardt geboren, die later de grootste actrice van de wereld zal worden genoemd. Een vrouw, die tijdens haar stormachtig leven al een legende werd. Halve waar heden en oncontroleerbare verhalen zjjn als een spinneweb om haar heen ge sponnen. Een begenadigd artieste op het toneel. Een vrouw van de wereld die „heel Parijs" en „de halve wereld" aan haar elegante voeten wist. Het is niet zo algemeen bekend dat Sarah Bernhardt een moeder had, die in Nederland was geboren en opgegroeid. Judith van Hard heette zij en zij was [modiste van haar vak, die het koude en nuchtere land van haar geboorte [verliet om zich te storten in het Parijse tóolce-vita van de negentiende eeuw. Ze leerde daar een zekere Edouard Bern- [hardt kennen. Er is niet veel fantasie oor nodig om te begrijpen dat uit die ikennismaking een huwelijk en een doch ';er voortkwamen. auwelijks was de kleine Sarah vier [jaar of de februari-revolutie brak uit. De Franse monarchie ging ter ziele Frankrijk werd een republiek. De 'eerste. Sarah bemerkte er niet veel van, zoals zij ook niet veel merkte van ALLICHT ALTIJD GOED FOTO- EN FILMLICHT Dat's dadelijk zonneklaar als u bij FOTO VAN ESSEN een electronenflitser gaat kiezen. Vooral binnen kunt U daar niet buiten. Ons tijdelijk adres is Kerkstraat 111, t.o. de Apotheek. Soest-zuid bij de stoplichten Het eerste elftal van BDC komt zondag in het veld tegen Veense Boys, dat een zeer bescheiden plaats op de ranglijst inneemt. BDC heeft nog enkele theore tische kansen op een kampioenschap, al zal men dan -vel bijna alle resterende wedstrijden moeten winnen. Tegen het geklasseerde Veense Boys zal dat Waarschijnlijk geen probleem zijn. De yedstrijd begint om half drie. Om wart over een vertrekt men van het BDC-terrein. Het elftal zal vrijdagavond na de trai ning bekend worden gemaakt. - Het onderaan staande tweede elftal gaat zondag om twaalf uur bij het Amersfoortse KWA 2 op bezoek. De opstelling van dit elftal zal ook nog nader bekend worden gemaakt. Het vierde elftal heeft zondag wel enige winstkansen tegen Patria 3 uit Zeist, waar men om twaalf uur op bqzoek gaat. De kansen van BDC wor den verdedigd door: J. Barnhorn, A. v. d^: Linden, P. Hilhorst, P. Visser, R. mterwijk, L. Wesselingh, A. Wagner, J. v. d. Meulen, T. Bunnik, G. Beijer, Th. van Fulpen, T. Bakker en H. Kroder. Het vijfde, zesde en zevende elftal zijn vrij. - Het achtste speelt zondag om twaalf uur thuis tegen het Amersfoortse Quick 8, waarmede de Soestenaren vermoede lijk heel wat „noeite zullen hebben. Voor BDC komen in het veld: A. Pronk, J. Beijer, W. Logtenstein, J. Beijer, J. Brouwer, J. Voerman, F. v. d. Breemer, Chr. Vonk, J. Stalenhoef, A. Roest en B. Kaats. Het leidende negende elftal ten slotte speelt in Amersfoort tegen Quick 6 en zal waarschijnlijk wel met twee winstpunten naar huis kunnen komen. De wedstrijd begint om twee uur. Voor BDC komen in het veld: G. Roest, S. Bakker, C. van Hengstum, H. v. d. Lugt, B. v. d. Lugt, Jak, A. van Hegen, E. Westerveld, K. Hilhorst, C. Hilhorst, A. Beijer, J. de Ruigt en N. Gros. Voor het eerste elftal van Hees staat voor morgenmiddag een zeer belangrijke wedstrijd op het programma. De Soes tenaren krijgen Montfoort op bezoek, dat met Hees de eerste plaats deelt. De eerste ontmoeting eindigde in een royale 6-0 zege voor Montfoort, maar Hees zal morgen stellig revanche kun nen nemen voor deze (enige) nederlaag. Thuis is Hees bovendien nog altijd al bijna twee jaar ongeslagen. De wed strijd begint om kwart voor vier. Niet minder belangrijk is de wed strijd, die het tweede morgen uit speelt tegen WZ 2, dat de ranglijst aanvoert. De eerste ontmoeting tussen de beide clubs eindigde overigens in en 6-2 zege voor WZ, dat vermoedelijk morgen ook wel zal winnen. Het derde elftal speelt thuis ook al tegen de lijstaanvoerder, in dit geval SVM 2 uit Maartensdijk. De wedstrijd "iegint om kwart voor twee. Het vierde •lftal tenslotte gaat in Hilversum bij JSO 3 op bezoek. Voor de jeugd staan de volgende wedstrijden op het programma: Hoog landerveen jun. A-Hees A. Hees adsp. a-Spakenburg a (op het teirein van Spakenburg). Roda pup. 2-Hees 1. Het traditionele Insingertoernooi van Hees zal dit jaar voor de vijfde maal worden gehouden en wel op zaterdag 22 augustus. Op 15 augustus wordt op de beide velden van Hees een junioren- toernooi gespeeld. De viering van het 20-jarig bestaan vindt plaats op 30 mei, wanneer het verloop van de competitie dat althans mogelijk maakt. haar moeder, die haar bij vreemden had ondergebracht. Maar in het jaar dat Frankrijk genoeg had van de republi keinse staatsvorm en Napoleon III de keizerlijke troon besteeg, vertrok Sarah toen acht jaar oud naar een kost school in de Parijse voorstad Auteuil. Vijf jaar bracht zij daar door. Meer ziek zijnde dan gezond. De artsen die haar behandelden kwalificeerden haar ziekte als een ongeneeslijke longaan doening. Zij gaven Sarah Bernhardt nog maar drie jaar om te leven. Maar de wil om gezond te zijn bleek sterker dan haar kwaal. Naar de toneelschool Als jong meisje ging Sarah Bernhardt lessen volgen aan de Parijse toneel school. Het bleek geen openbaring. Niets wees er op, dat zij een3 de meest legen darische toneelspeelster van haar tijd zou worden. De eerste publiciteit kreeg Sarah Bernhardt niet door haar spel. Een door haar veroorzaakt incident zij sloeg midden op het toneel de hoofd rolspeelster in het gezicht! was daar de oorzaak van. De theatrleiding nam dat niet en Sarah Bernhardt werd ont slagen. Inmiddels was zij bevriend geraakt met de zoon van Alexander Dumas, die naar zijn beroemde vader was genoemd. Deze ontfermde zich over haar en liet haar naar Brussel vertrekken. Daar was het dat zich een romance ontwikkelde tus sen haar en prins Henri de Ligne. Na haar terugker in Parijs ontdekt Sarah dat die romance niet zonder gevolgen zou blijven. In december werd haar zoon Maurice geboren. Ondanks veel pogingen was het Sarah nog niet gelukt om en engagement bij een van de Parijse theaters te krijgen. Door de bittere nood gedwongen reisde zij met haar zoon Maurice naar Brus sel. Zo charmant als prins de Ligne was bij haar eerste verblijf in Brussel, zo kort en koel was hij bij het terug zien van de Parijse actrice. De komst van Maurice zal hieraan wel schuldig zijn geweest! Successen In het Parijse Quartier Latin staat het Théütre de 1'Odeon.In de meidagen van 1968 was dit theatei het woelige middelpunt van het Parijse studenten- verzet. In dat theater kreeg Sarah Bern hardt voor de tweede maal de kans om op de Parijse planken te staan. Als hoofdrolspeelster in „Kean" van Alex ander Dumas (de vader) bleek een open baring voor het verwende Parijse thea terpubliek. Bij dit succes zou het niet blijven. Alexander Dumas (de zoon) had een toneelstuk geschreven waarin hij de hoofdrol ook aan Sarah Bernhardt had toegedacht. „La Dame aux Camélias" werd hier door een van de grootste theatersucces sen van die tijd. Iedereen in Parijs toog er naar toe om Sarah Bernhardt te zien spelen en haar inmiddels beroemd ge worden fluwelen stem te horen. Haar financiële toestand verbeterde ziender ogen. Op slag werd zij de beroemdste actrice van de Franse hoofdstad. Die roem liet zij zich heel gemakkelijk aan- lunen. Haar huis Het zij inrichten met de kostbaarste en excentrieke voorwer pen. In dit huis vol kussens, Oosterse tapijten en vreemdsoortige dingen ont ving zij haar talrijke gasten onder wie zich veel invloedrijke politici bevonden. Oorlog In 1870 verklaarde Frankrijk de oorlog aan Pruisen. In de Elzas en bij Metz leden de Franse legers echter nederlaag op nederlaag. Napoleon III werd krijgs gevangen gemaakt en op 4 september 1870 werd in Parijs de tweede republiek uitgeroepen. Het mocht voor de stad echter niet baten. Begin 1871 moest de Franse hoofdstad zich over geven. Door die overgave leerde Parijs Sarah Bernhard echter van een andere kant kennen. Het Odeontheater, waarvan zij eigenaresse was geworden, liet zij in richten als een noodhospitaal en als een tweede Florence Nightingale verzorgde zij de uitgeputte soldaten. Zij troostte hen en zij gaf blijk van een grote be wogenheid voor de gewonde en zieke militairen. Sarah Bernhardt werd door dit ruwe volkje op handen gedragen. Na die trieste tijd volgden de toneel successen elkaar weer in een snelle volgorde op. Weer werd zij de meest gevierde actrice van het Parijse toneel. In haar woning nu uitgebreid met een complete dierenverzameling waarin een poema als prima-donna fungeerde ontving zij weer de beroemdheden var de demi-monde. Bijvoorbeeld de toenmalige prins van Wales, die later als Edward VII tot koning van Engeland gekroond zou worden. Op speciale uit nodiging van hem woonde Sarah Bern hardt de kroningsplechtigheden in Lon_ den bij. Nergens wordt echter vermeld welk geheim tussen Edward en Sarah Bern hardt heeft bestaan. De dochter van Maurice, haar zoon, die beschikt over een aantal dagboeken van Sarah Bern hardt, bewaart er ook nu nog een stil zwijgen over. „Ze waren zeer goede vrienden" is het enige dat uit haar mond komt. Buitenlands succes Amerika bood fabelachtige sommen om haar te zien schitteren in de rollen die haar zo beroemd hadden gemaakt. Het geld dat zij in het land van da onbe grensde mogelijkheden verdiende, was echter weer snel uitgegeven. Ook in ons land was zij te zien. In de voormalige Hollandsche Schouwburg te Amsterdam (in de jongste oorlog ge- Modél es 11,90 Neue Mode 6,75 Maandblad Neue Mode 2,70 Burda International 6,75 Burda Maandblad 3,20 Petra 2,20 Brigitte 1,50 En vele andere, voorradig bij BOEKHANDEL 7 KBRPB G J. WESSELS S°«3tefbeigs«5Waat 53-tet 2419 SOEST bruikt als opvangcentrum voor Joodse Nederlanders en nu ingericht als een stijlvolle herdenkingsplaats) heeft zij verschillende malen op de planken ge staan. De Parijzenaars chauvinistisch als zij nog steeds zijn bleken niet zo erg enthousiast voor Sarah Bernhardt's bui tenlandse successen. Zij bewaarden de actrice liever voor zichzelf. Toen de wispelturige toneelspeelster toch naar het buitenland speciaal naar Amerika ging, namen zij dat haai hoogst kwa lijk. Toch vergaf men haar weer alles wanneer de Parijzenaar haar naam weer op de theateraffiches zag. Legioen van eer En jaar vóórdat de eerste wereldoorlog zou uitbreken, werd Sarah Bernhardt opgenomen in het Legioen van Eer, de hoogste Franse underscheiding die men kan krijgen. Kort daarna werd zij ziek. Bij een vlucht voor de Duitse troepen werd deze ziekte erger en in Bordeaux moest haar rechterbeen geamputeerd worden. Ondanks deze ernstige handi cap zette Sarah Bernhardt zich na de wapenstilstand weer in voor het Franse toneel. Weer maakte zij tournees door verschillende landen. Ook Amerika zag haar weer op de planken. Op een speciaal voor haar geconstrueerde draagstoel speelde zij de rollen, die iedereen deden uitlopen om haar te zien. Het einde In 1922 kwam het einde. Tijdens op namen van een film het enige dat we nu nog van haar kunnen zien kon zij niet verder. Korte tijd later overleed zij. In een rozenhouten kist, die tijdens haar leven al in haar slaapkamer stond werd zij begraven op het kerkhof Père I.achaise. Geen kerkhof ter wereld telt zoveel beroemdheden onder hen, die daar hun laatste rustplaats vinden. Een bezoek aan deze Parijse dodenstad is als het ware een pelgrimstocht in de historie van Frankrijk. Men kan gaan naar de traven van Frederic Chopin en van Georges Bizet. Naar de monumentale rustplaats van Oscar Wild*1 en naar die van Honoré de Balzèc. Op Père Lachaise liggen zij begraven, die in de Franse wereld van politiek, kunst en cultuur pen grote rol hebben gespeeld. Nog dagelijks maken bewonderaars van Sarah Bernhardt een gang naar dit Pa rijse kerkhof, vlak bij de veelbezongen Boulevard Menilmontant. Nog jaren na haar dood lagen er iedere dag verse bloemen op het graf. In de loop van de jarer is dit eerbewijs wel minder geworden. Maar toch verzuimt nie mand die een bezoek aan deze Parijse dodenstad maakt een ogenblik stil te staan bij het graf van Sarah Bernhardt, de Dame aux Camélias. Uiteraard zegt de wet in welk jaar de buitengewone lasten aftrekbaar zijn. Dat is het jaar waarin zij betaald of verrekend zijn, of ter beschikking zijn gesteld of rentedragend zijn geworden. Deze bepaling lijkt eenvoudig en logisch, doch het maatschappelijk leven is zo rijk geschakeerd, dat er voor iedere oplos sing nog wel een probleem voorhanden is. In 1956 besliste de Hoge Raad, dat in dien een buitengewone last voor een belastingplichtige tn enig jaar geen uit gaven, doch het ontstaan van een schuld tengevolge had, met die last rekening moet worden gehouden, niet in het jaar, waarin de schuld ontstaat, doch in het jaar, waarin door aflossing van de schuld de als gevolg van de buitenge wone last noodzakelijke betalingen in feite worden gedaan door de belasting plichtige. In dat geval was de uitspraak voordelig voor de belastingplichtige, doch daarin lag natuurlijk niet de reden voor de Hoge Raad. De Hoge Raad ging uit van de bedoeling var. de wetgever, blijkend uit de opzet en voorgeschiedenis van deze aftrekregeling, die inhielden dat de aftrek zoveel mogelijk moet worden verleend in het jaar, waarin de lasten werkelijk op de belastingplichtige druk ken. Rechtszekerheid De in 1956 gebleken opvatting van de Hoge Raad kon ook nadelig zijn voor de belastingplichtige. Wanneer iemand in het jaar waarin hij het geld leende om b.v. zijn ziektekosten te betalen, een hoger inkomen had dan in het jaar waarin hij de schuld afloste, dan had hij meer belang bij aftrek 'n het eerdere jaar, met een hoog inkomen, waarover hij een hoger percentage aan de top betaalde en de aftrek hem dus een ho ger bedrag aan belasting bespaarde. Ja maar, kunnen we zeggen, over het algemeen zal juist bij ziekte geen te hoog inkomen worden genoten. Ook zul len we niet behoeven te lenen als we een hoog inkomen genieten en dan is de opvatting van de Hoge Raad dus in het algemeen toch voordeliger. Ook dat gaat niet op omdat in vele gevallen de aflossing over meerdere ja ren verdeeld was en we daardoor van jaar tot jaar met de buitengewone las ten beneden het vooi aftrek vereiste minimum bleven, zodat we de gehele aftrek verspeelden. Er zijn hier nog wel meer complicaties te bedenken, doch het zal duidelijk zijn, dat niet vast te stel len is welk systeem nu gemiddeld het gunstigst zou werken. De Hoge Raad gaat om. In 1969 deed zich een geval voor, waarin de gevolgen van de opvatting van de Hoge Raad uit 1956 wel zeer ver zou den gaan. Iemand had in 1960, toen hij in het buitenland woonde, ƒ7000 buiten gewone lasten uit een lening betaald. In 1966 betaalde hij die schuld af; hij woonde toen in Nederland. Uteraard Zoals bekend kunnen de studiekosten van onszelf of onze echtgenote voor zover die betreffen een opleiding of een studie voor een beroep, tot de buitengewone lasten gerekend worden. Hiervoor kan dan aftrek van inkomsten- en loonbelasting worden verkregen, indien ze tezamen met eventuele andere buitengewone lasten (ziektekosten of bijdragen in het levensonderhoud van sommige naaste verwanten) een zeker minimum te boven gaan. Daarbjj kan natuurlek de vraag van belang zjjn in welk jaar bepaalde uitgaven aftrekbaar zjjn, en het is daarover dat de Hoge Raad kort geleden een arrest heeft gewezen, waarvan sommigen de dupe dreigen te worden. vroeg hij nu ook aftrek, die echter door de inspecteur en, na beroep, door het gerechtshof werd geweigerd. Het beroep op de Hoge Raad werd ver worpen, daar, zoals de Hoge Raad uit maakte, het hof op goede gronden een juiste beslissing had genomen. Het hof had overwogen, dat het feit, dat be langhebbende een lening had aange gaan niet medebracht, dat die 7000 las ten in feite door de uitlener waren be taald, en er niet aan afdeed dat het belanghebbende zelf was die in feite in 1960 de buitengewone lasten had be taald. En daarmede was dus de oude uitleg verlaten; de Hoge Raad was „omge gaan", zoals mer dat dan noemt. De gevolgen De gevolgen van zo'n wijziging van de wetsuitleg kunnen soms gunstig, soms ongunstig zijn voor degene die er mede te maken heeft. In dit geval is het re sultaat wel zeer naar voor wie vroeger buitengewone lasten uit een lening heeft gefinancierd. Toen kon hij geen aftrek krijgen omdat dat later, bij aflossing, moest genieten; en nu, bij de aflos sing, kan hij de aftrek niet krijgen, om dat hij die, naar de opvatting van thans, vroeger had moeten hebben. Tegemoetkoming bij studiekosten Veelvuldig doet zich dit voor bij de genen, die vroeger hun studie uit ren teloze voorschotten hebben gefinancierd. Zoals bekend heeft de ministe. in ok tober 1969 daarover een resolutie gepu bliceerd, waarin wordt goedgekeurd, dat de aflossingen van renteloze studie voorschotten vóór 1 januari 1970 zouden plaatsvinden, nog ten volle als buiten gewone last worden aangemerkt. Ook behoeft daarbij nog niet een deel van de aflossing worden geëlimineerd, om dat het voorschot behalve voor de stu diekosten natuurlijk ook voor de kosten van levensonderhoud heeft gediend. Behoorlek bestuur? Daarmede waren echter niet degenen geholpen die voor andere buitengewone lasten hadden geleend, of degenen die wél onder de regeling vielen, maar er. ondanks de publiciteit die er wel aan is gegeven, toch niet van hadden ge hoord of de benodigde contacten niet bij elkaar hebben kunnen krijgen. j Het wil ons echter voorkomen, dat zij nog een kans maken als zij zich beroe- j pen op de principes van een behoorlijk I bestuur, welke in de rechtspraak van de Hoge Raad een steeds grotere plaats 1 gaan innemen, naarmate de wetgeving ingewikkelder en daardoor moeilijker toepasbaar wordt. Zij kunnen stellen dat een goed bestuur meebrengt dat wanneer vroeger aftrek is geweigerd of indien het gevraagd was, zou zijn geweigerd met als grond dat de betreffende bedragen later, bij aflossing, aftrekbaar zouden zijn, dat dan ook later die aftrek behoort te worden verleend. Wij kunnen uiteraard niet in de toekomst zien, doch geven u wel een goede kans op succes. Welk ander volk in Europa is zo ver trouwd met dd wind en het water al: het Nederlandse? Aan deze twee na tuurverschijnselen danken wij onze roem op de wereld, onze welvaart ten dele en meer dar. eens is er ons onge lijk aan te wijten geweest. Onze studie van wind en water i< derhalve in de loop der jaren omvang rijk geworden, met het doel deze dik wijls zo wilde elementen te beteugelen. Speciaal als we door een van die erf vijanden weer eens ernstig getroffen worden, nemen we nieuwe maatrege len om hun krachten te leren kenr.en. Orkanen zijn in hoofdzaak een tropisch verschijnsel. In de tropen woeden ze in veel heviger vorm dan bij ons. En ook daar combineert zich de wind met het water om de mens enorme schade toe te brengen. Bevindt zich een storm boven de oceaan, dan kan zij een enor me kracht ontwikkelen, die boven het land wordt uitgeput. De watermassa's zijn vlak en veroorzaken weinig wrij ving. Het oneffen land werkt uitput tend op de windgolf en ontneemt hem zijn gevreesde macht! Daarom wordt een storm aan de kust steeds liet he vigst. Cycloon en tyfoon Naast orkanen spreken we ook van cyclonen. Dit zijn de echte tropische or kanen, die we reeds noemden. Wij Ne derlanders hebben meestal een echte wervelwind dus een cirkellende wind in gedachten wanneer we over een ty foon spreken. Dit woord is afgeleid van het Chinese „tai foeng" en betekent: een wind uit alle hoeken. Een scherp onderscheid tussen de woorden is niet te vinden en zij worden door elkaar ge bruikt, vooral in het buitenland. In Nederland komt een echte wervel storm gelukkig weinig voor. In 1925 hebben we de eigenschappen van dit verschijnsel echter aan den lijve kun nen ondervinden. En vooral in Borculo zal men er nog uitvoerig over kunnen vertellen, omdat deze plaats toen ern stig werd getroffen. Er is altijd sprake van een windkracht van 125 km per uur of meer. Bij ons trekken die enorme windstoten steeds van west naar oost. Op het zui delijk halfrond is de richting omge keerd. De cyclonen beginnen hun reis gemeenlijk op zee. Hoe ontstaan zc? In de tropen, waar ze de gunstigste omstandigheden hebben om te ontstaan, vindt er op een bepaald moment een verstoring plaats van de oost-west ge richte wind. De wind slaat voor een deel een zijweg in. Maar op die brede windgolf werkt ook de draaiing der aarde in en de luchtdruk, die overal verschilt, steeds meer wind slaat de gemaakte zijweg in door een combi natie van oorzaken. Tenslotte ontstaat er een complete draaikolk. Men kan het een depressie noemen. Het is een gebied van hoge luchtdruk met ïn u ^dden een centrum van lage luchtdruk. Met een geweldige snelheid cirkelen die winden om het rustige centrum. Wie zich daar bevindt, waant Verliefd, getrouwd. drukwerk voor Iedere Wegenheid, ook voor Uitgebreide collectie klassiek en modern Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 zich in een mild klimaat met weinig storing. Maar rondom tolt de wind door het luchtruim. Vanzelfsprekend speelt zich dit na- tuurdrama niet af op een oppervlakte van een flink weiland. Er zijn honder den kilometers In lengte en breedte voor nodig om de cycloon ruimte te ver schaffen. Maar toch is de depressie dan zeer compact, want de normale depres sies, zoals wij die gewend zijn, beslaan duizenden kilometers. De geheimzinnige motor Binnen in de genoemde draaikolk stijgt de lucht op. Die stijgende lucht koelt af, geeft dus warmte vrij door de con densatie tot wolken. Die warmte blijkt nu de snelheid van de rondcirkelende wind steeds op te voeren. Dit gaat al tijd gepaard aan geweldige regens. Nadat de cycloon zijn geweldigste kracht heeft verloren, is ook meer geneigd de oost-west-richting te verlate.» en zuid- of noordwaarts te trekken. Ze worden dan steeds minder kwaadaardig en ein digen hun bestaan dikwijls als goed aardige, meer normale depressies. Het meest fascinerende vande wervel wind is wel het centrum, waar niets aan de hand is. Hier daalt zelfs de lucht, ze wordt er verwarmd en. de wolken, die in dit „oog" van de wervelwind terecht mochten komen, verdampen door de verwarming, die zij ondergaan. Ter wijl er dus in de randgebieden een stij gende luchtkolom aanwezig is, zien we in het centrum een dalende massa lucht. De op de cycloon inwerkende krachten zijn dus wel geheel verschillend van aard. Het noordelijk halfrond heeft de maan den juli tot en met november van or kanen, cyclonen etc. te lijden, terwijl de eerste vier maanden het gevaarlijkst zijn voor de zuidelijke streken. Vooral oost-Azië is het arbeidsterrein van die windstoten. Men treft er daar gemid deld tien per jaar aan. De ergste tropische cycloon, die in de geschiedenis der mensheid is voorge komen, heeft de Golf van Bengalen beleefd in oktober 1737. In de kust streken van dit gebied verloren toen naar schatting 300.000 mensen het le ven. Steeds is het niet de wind, die de meeste slachtoffers maakt, maar het op- gezwiepte water. Het komt voor dat door de enorme windkracht mensen worden opgenomen om elders te worden verpletterd. Het ontzag voor dit soort stormen is in het verre oosten veel groter dan in Nederland. En wie daar eenmaal een door een „tai foeng" ver oorzaakte schade heeft gezien, die zal dat begrijpen. Het verschijnen van de nieuwe Nota voor Midden- en Kleinbedrijf moet worden toegejuicht. Het brengt de pro blematiek van de klein- en middenbe drijven opnieuw in discussie op een moment dat het belang van het zelf standig ondernemerschap dreigt te worden overwoekerd door vraagstukken van medezeggenschap, die de grote bedrijven kwellen. Deze kwelling hoeft trouwens niet eens te bestaan wanneer de communicatie tussen leiding en per soneel goed zou worden geregeld. In I midden- en kleinbedrijf is dit probleem jniet of minder aan de orde omdat de 1 geringere bedrijfsomvang goede moge- llijkheden tot samenspraak tussen on dernemer en ondergeschikten biedt, j Elk midden- en kleinbedrijf zal in de j toekomst meer personeelsvraagstukken krijgen. Uit de nieuwe nota blijkt dit duidelijk. Het aantal loontrekkenden alleen in de sector der dienstverlening steeg van 1960 tot 1968 reeds met 5% terwijl het getal der zelfstandigen in Nederland in die tijd met 3% vermin derde. Kostenstijging en schaalvergroting zullen er voor zorgen dat het tijdperk van de pappa- en mamma-bedrijven binnen een tiental jaren praktisch ver leden tijd zullen zijn. Tranen Zeer te betreuren valt in de nieuwe nota, dat de regering voor de naaste toekomst voor deze sector van het be drijfsleven slechts tranen en zorgen heeft aan te bieden, waardoor het hoofd accent van het beleid komt te liggen op het begeleider, van menselijke proble men. Daarmee stelt men zich in op een verdere afbouw van de middenstand. Het hoofdaccent van het beleid hoort te liggen op het aanbieden van nieuwe levenskansen aan een groep die tot heden 17 18 van het nationale in komen verzorgt. De teruggang in het aantal kleinere bedrijfseenheden moet toch tot de con clusie leiden dat er iets schort aan het economisch klimaat voor deze groep. Helaas geen duidelijk aanbod om hierin verbetering te brengen. Alleen een be geleiding bij verdere afbouw en dit is voor de toekomstige structuur van ons economisch leven naar onze mening ón- aanvaardbaar. Op zeven punten zal het middenstands- beleld met name opnieuw onder ogen worden gezien. Daartoe behoren de vestigingsproblematiek, het onderwijs, de voorlichting, de research, de finan ciering, de regionale problematiek en de ontwikkeling en sanering. Het toekomstig vestigingsbeleid zal het onlangs verschenen S.E.R.-advies tot basis van het beleid krijgen. Over de winkelsluitingsregeling vindt men geen initiatief, alleen een afwachten van een nader advies. In feite wordt deze pro blematiek opgeschoven want alvorens het nieuwe vestigingsbeleid gestalte krijgt, zijn wij minstens vier jaar ver der. Op het terrein van het midden- standsonderwijs kan de staatssecretaris van economische zaken weinig doen. Zijn ambtgenoot van onderwijs heeft daar meer zorgen mee. Bij de voor lichting is dat anders. Aangemoedigd door successen met het geven van indi viduele bedrijfseconomische voorlichting wil de heer Van Son zijn beleid op dit terrein voortzetten. Hij constateert echter dat er op het terrein van de voorlichting te veel instellingen werk zaam zijn. In plaats van de koe bij de horens te vatten gaat hij over tot instel ling van een commisie bedrijfsvoor lichting, waarmee een verbetering prak tisch naar een volgende kabinetsperio de wordt verschoven. Te laat Het zelfde gebeurt ten aanzien van de research, waarvoor een commis sie van deskundigen prioriteiten moet vaststellen. Die research is een levens belang voor midden- en kleinbedrijf, zoals de bewindsman ook erkent. Uit de research moeten prognoses komen ten aanzien van de ontwikkeling op middellange termijn. Die hadden nu voorhanden moeten zijn, want de be staande situatie is niet van gisteren op vandaag ontstaan. De moeilijkheden dateren reeds van om streeks 1950 cn zij worden steeds erger. Ook bij een ordelijker economisch verkeer heeft met name 't kleine bedrijfs leven groot belang. Misleidende reclame, onechte prijsvorming door koppelver koop, frustratie van de bestaande rege ling tot beperking van het cadeau-stel sel, het zijn alle verschijnselen die de loyale kleine zakenman het eerst en het meest treffen. Het wachten is op een advies van de S.E.R. of op nog niet verschenen wetsontwerpen. De bestaande kredietverleningsvormen met staatsgarantie geven ook al reden tot zorg. Er zijn teveel kredietsoorten, er zijn eveneens teveel instanties die zich daarmee bemoeien. Daar moet verandering in komen. Voorstellen daar toe hadden in deze nota moeten staan. Opnieuw moeten wij genoegen nemen, met een adviesaanvraag. Een der interessantste delen van het staatsstuk vinden wij in de hoofdstuk ken regionaal beleid en ruimtelijke or dening. Duidelijk wordt gepleit voor een betere belangenbehartiging van de kleine bedrijven in het dagelijks beleid van provincie en gemeente. Het regio naal beleid voor de middenstand zou centraal op één punt moeten worden beoordeeld. Ook wordt een pleidooi ge voerd voor het scheppen van voor keursrecht aan onteigende ondernemer* wannaar deze op het gesaneerde ter rein opnieuw aan de slag willen. De bestaande hulp bij bedrijfsbeëindi ging zal worden omgebogen in die zin dat zij meer geschikt wordt gemaakt voor jongeren, die in twee overgangs jaren de gelegenheid zullen krijgen zich voor te bereiden op een broodwinning als werknemer. De mogelijkheden tot verkrijging van ontwikkelingshulp zal in de toekomst mogelijk zijn met een inkomen tot 25.000, Tijd dringt Er liggen goede gedachten in de nota voor midden- en kleinbedrijf. De be tere handreiking door de overheid aan dit in de knel geraakte deel van het bedrijfsleven is echter te partieel. Wij missen de grote conceptie met do vaste wil tot behoud en versterking. Wij missen eveneens elk tempo bij de aangekondigde verbetering van de be leidsinstrumenten. Er worden zoveel adviesaanvragen aangekondigd dat men zich afvraagt of de staatssecretaris pas nu tot de ontdekking komt dat er iets zal moeten gebeuren. Want er ligt een goed discussiestuk, dat tot uitgangspunt kan dienen voor een sterker specifiek beleid dat echter nu reeds in uitvoering had moeten zijn en dat ingepast had moeten zijn in het totale sociaal- eco nomisch beleid. Maar de tijd van discussie is voorbij. De afbraak gaat voort. Blijft men goede raad uitdelen tot er in Nederland alleen grote bedrijven bestaan om daarna de schouders op te halen in gehuichelde machteloosheid? Het lijkt er veel op. Op de Amerfoortse eiermarkt werden aangevoerd: 70.000 stuks in prijzen van ƒ11,tot ƒ12,Middenprijs ƒ11,65. Prijs per kg 1,85. Zondag a.s. zullen leden van De Duin kikkers deelnemen aan recreatieve zwem wedstrijden te Amersfoort. Hierdoor worden zij, die nauwelijks met de wedstrijdsport in aanraking komen, de gelegenheid gesteld deze sport beter te leren kennen. 's Avonds 7 uur. I. D. van Vugt Nw. Baam^traat 39 - Baar-

Soester Courant | 1970 | | pagina 7