tis! ouöewaten Parel aan de Hollandse IJssel GARAQe stam SISTERS VESPA OIAO De Wiff® P®mpen BEST UFFEISENBANK U KUNT NIET ALLES WETEN VOOR EEv rbVAIJLT, - NIEUW OF GEBRUIKT AMERSFOORT OT VRIJDAG 27 pebW'ari 1970 In onze showrooms kunt u rustig de diverse modellen bezichtigen en deskundig worden voorgelicht. U bent van harte welkom NIEUWERHOEKPLEIN i - SOESTDIJK Telefoon 02155- VW|t0op 2850 - Magazijn 6691 uw Renault dealer isch centrum m werkzaamheden in de paviljoenen voor gehele ing en een goed salaris, echter een huishoudelijke jeschikbaar willen stellen dagelijks tussen 9 en 18 ssheer-directeur, Utrecht- EN ALLE BANKZAKEN Kerkplein 9 Soesterbergsestraof 14 Koninginnelaan 28 Smitsweg 2 gelden zolang de voorraad strekt. In haar hemd speciaaladres in ruime sortering binnen-en buitenlandse Laanstraat 39 Soest Tel. 3378 Onze bontmantel maken we zelf schoon. We wrijven onze bontmantel in met ze melen en borstelen hem daaran goed af. De laatste zemelen kunt u door uitkammen verwijderen. Heeft u last van gesprongen lippen? Smeer ze dan in met een zelf gemaakt middeltje. U maakt een mengseltje van glyserine met een oplosing van 10 borax. Uw gesteven goed blijft niet plakken als u het voor het strijken wat zout bij het stijfselwater doet. Zout als wasmiddel. Zout is niet alleen goed en smakelijk in het eten, maar ook een heerlijk wasmiddel. Probeert u het maar eens met uw gordijnen. In een goede zoutoplossing gelegd, vliegt het vuil er uit. Geitenharen sokken móéten zelfs op deze wijze behandeld worden. Het imposante gemeentehuis, met op de achtergrond de r.k. kerk, werd op 22 Kleine lekken in de waterleiding kun- augustus 1968 door brand verwoest, maar de restaurantie-plannen zijn al in een n,e" worden gedicht met een stukje zeep (of nagellak), m afwachting vergevorderd stadium, en het ligt in de lijn der verwachtingen dat over niet al te van de loodgieter. lange tijd het gebouw in al zijn glorie hersteld zal zijn. zullen we goed bewaren, want je kunt nooit weten. Via de bruggen over „De Haven" krijgt men karakteristieke doorkijkjes, waarbfl vooral de „schoonheid" van het water duidelijk opvalt. De heksenwaag Schoolvoorbeelden van „trapgeveltjes" vindt u op uw wandeling door Oudevvater aan de lopende band. „De Haven", verbindingswater tussen de Hollandse IJssel en het voormalige riviertje De Linschoten, deelt het sfeervolle plaatsje in twee gelijkwaardige helften. Centrum van de plaats is zoals in zoveel andere steden de markt. Aan die oude markt staan ook hier de belang rijkste gebouwen. We zien er een trap gevel met glas-in-lood-raampjes en een luifel. „De heksenwaag", staat er op een bordje. Dit is dus die beroemde heksenwaag van Oudewater, het enige lichtpunt in een donkere tijd van bij geloof en vervolging. Men kan het bijna niet geloven! De rillingen kunnen ons bij het bezich tigen van deze waag nog over de rug lopen, wanneer we er aan denken in welke gemoedsgesteldheid zo'n paar honderd jaar geleden Jacobie Paulus, Huysvrouw van Steven Willems, haar verdere levenslot op de weegschaal legde. Omtrent veertig jaren telde dit kleine vrouwtje met haar bruine haren, blauwe ogen en langwerpige gezicht met een rood vlekje onderaan haar rechterwang. Haar buren hadden haar aangewezen als een „heks", die de dood van menig kind in haar woonplaats op haar ge weten had. Ten einde raad had Steven Willems met zijn vrouw de verre reis naar Oudewater ondernomen. De faam, dat daar een overheid resideerde die de waandenkbeelden en het bijgeloof van haar tijd durfde trotseren en pure redelijkheid bleef betrachten, was ook tot dit echtpaar doorgedrongen. Jacobie Paulus heeft zich bij burge meester en schepenen gemeld en die verwezen h^ar naar Nieske Gerrits, die naast vroedvrouw, veronderstelde hek sen visiteerde op „wichten of swaerten". Nieske Gerrits heeft Jacobie Paulus „waer en waarachtigh benaderd" op het moment dat Jacobie „blootshoofds was en schoen en hoose had uitgetogen" en slechts gekleed was in haar hemd. Zij stelde vast, dat Jacobie „geenige wichte ofte swaerte bij haar hadde". Zij werd op de balans gewogen en niet te licht bevonden. Burgemeester en schepenen gaven hiertoe een document af, waaruit bleek dat deze vrouw een normaal ge wicht had en dus geen heks kon zijn, aangezien heksen niet zwaarder dan enkele loden konden wegen, want an ders zouden ze volgens het volksgeloof niet op de bezem door de lucht kunnen zweven. Zelf zijn we eveneens op deze weeg schaal gewogen engelukkigook op gewicht bevonden, waartoe ons een officieel document werd verstrekt. Dat Een stroef sluitende deur kan gemak kelijk worden gesloten als u de plaatsen waar het hout klemt, met wat zeep insmeert. Blijft de deur klemmen, dan moet de blokschaaf er bij komen. Gebruikt u een petroleumtoestel, houdt- dan de pit goed schoon en gelijk. Wilt u het toestel doven, draai dan de pit omlaag, niet de vlam uitblazen. Goede kwaliteit honing kunt u herken nen aan het kristalliseren. Arminius gespaard! Naast de waag op de markt staat het „Armiriiushuis". Dit is een prachtig patriciërshuis uit de zestiende eeuw, dat er troont in waarlijk volle glorie, kortelings gerestaureerd voor een for midabel bedrag en nu weer bestand is tegen de eeuwen. In dit huis werd de beroemde Nederlandse godsgeleerde Ja- cob Harmenszoon geboren, die later onder de latijnse vertaling van zijn naam Harmenszoon (Arminius) de strijd zou aanbinden met Gomarus en waaruit de remonstrantse en contraremonstrant se geloofsrichtingen voortkwamen. De ze Arminius studeerde als jongen in Duitsland en dat is zijn redding ge weest, want bij de inneming van Oude water door de Spanjaarden in de tach tigjarige oorlog, de brand en plunde ring die daarop volgden, viel ook de familie van Jacob op de markt als slachtoffer. Oudewater is een stadje vol historie, schoonheid, stilte en rust. Het is er goed toeven en genieten. Een van de bekendste gebouwen is „De Heksenwaag", waar dubieuze vrouws personen uit Oudewater en omgeving gewogen werden, en naar de historie ver meld, te licht werden bevonden „Gouda, Schoonhoven en Oudewater", leerden we vroeger bij de vaderlandse geschiedenis. En velen van ons zullen zich deze drie namen nog herinneren, als de drie middeleeuwse stadjes die trouw bleven aan gravin Jacoba van Beieren in haar strijd tegen haar oom Jan van Beieren, die haar het recht bestreed zich gravin van Holland te noemen. Het was de roerige tijd van de Hoekse en Kabeljauwse twisten, waarin deze jonge dappere vrouw zich met de steun van slechts drie steden tot het uiterste verzette. Oudewater staat nu niet meer in het eerste gelid van de belangrijkste steden van Holland, het is nu een voor velen onbelangrijk plaatsje ergens op de grens tussen Zuid- Holland en Utrecht, een stadje waarover de sluier van de ondergang zich spreidt. Het grondge bied is te klein voor een moderne plaats, het heeft slechte verbindingen, geen spoorwegstation en geringe aantrek kelijkheid als werkgemeente. Allemaal bijzonder sombere economische perspec tieven. In slechts enkele jaren verdwenen er niet minder dan 42 winkels en verzor gende bedrijven, een teken van de on dergang. Oudewater ligt in een „dode hoek" en speelt geen rol meer van be tekenis zoals vroeger. Heldere parel Wie echter de kleine moeite neemt dit stadje eens in de vakantie te bezoe ken, zal er beslist geen spijt van heb ben, want Oudewater is een parel aan de Hollandse IJssel. Het maakt geen vervallen indruk, het is helder en fris en spreidt nog steeds zijn oude luister ten toon. Wandelend door dit roemruch te verleden zien we, dat veel van het historisch belangrijke hier goed be waard is gebleven. Let u om te beginnen op het stadhuis, dat op 22 augustus 1968 afbrande en gedeeltelijk instortte, daterend uit 1588, uit de overblijfselen van dit monumen tale gebouw Is nu nog op te maken de eendracht die Oudewaters bevolking be zielde. Want nog geen dertien jaar daarvoor, in 1575, werd de stad die de zijde van de prins van Oranje had ge kozen, door de Spanjaarden ingenomen, uitgemoord en grotendeels platgebrand. Maar dadelijk namen de overgebleven inwoners en zij die buiten de stad wa ren gevlucht, de taak weer op de schou ders om de stad in haar volle glorie te herbouwen. Het schitterende stad huis is een bewijs hoe goed men daarin is geslaagd. Als aardige bijzonderheid zal elke in woner van Oudewater u graag wijzen boven het stadhuis en waarin elk jaar op het grote ooievaarsnest dat zich weer de ooievaars terugkeren om te nestelen en te broeden, symbool van jeugd en energie van deze stad. Zij zal echter haar kansen moeten krijgen om zich te kunnen ontplooien, kansen die haar tot nu toe werden onthouden. Als provinciale staten akkoord gaan met de voorgestelde grenswijziging tussen Zuid-Holland en Utrecht zal Oudewater weer in de schoot van het aloude Sticht terugkeren. De stad is van oudsher geheel op Utrecht ingesteld en toen zij door de bisschop uit geldnood voor lut tele carolusguldens verkwanseld werd, kwam ze in Zuid-Halland in een onge lukkige positie. Ligt de gemeente echter weer binnen de grenzen van het Sticht, dan komen er nieuwe ontplooiingsmogelijkheden.

Soester Courant | 1970 | | pagina 9