Kort geding Gemar - Gemeente winst voor groothandelsmarkt Dinsdag 3 maart 1970 49e jaargang' no. 17 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rnreau voor redactie en administratie Van Wcedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Ned. Vrouwen Electr. Ver. De lente in aantocht Medezeggenschap Wat is de oorzaak van deze wens Olympia speelde bingo Eiermarkt Na het voetbal op t v. de politiek van morgen Vrouwen-Wereldgebedsdag Basis gelegd voor trimmen van huisvrouwen Anton Huiskes komt donderdagmorgen eerste officiële les leiden Politiebureau 4-4-44 Telef. Brandweer 3-3-3-3 De heer J. K. de Bruin tot erelid van P.V.0. Sïenoemd Man met auto door afzethek gereden Motorrijder aan dood ontsnapt Binnenbrand. Schade 5.000, Drogisterij Kraal nodigt u uit Postzegelvereniging „Eemland" Cross-succes voor P. Marnor SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal f 3,75. Buiten Soest per kwartaal 6,75 Verschijnt iedere dinsdag en vrjjd^ Veel leden van de N.V.E.V. afd. „Eem- land" kwamen naar zaal „Brandpunt" in Baarn voor een lezing, aangeboden door de „Coveco-Hoy" coöperatie. Hoewel de temperatuur en de weersgesteldheid ons er beslist nog niet aan doen denken, laat de natuur ons niet in onzekerheid. Met de ge boorte van een aantal witte en zwarte lammetjes worden wij met onze koude neuzen op de naderende lente gedrukt. Bovenstaande „familie-compositie in black and white" fotografeerden wij voor u op de Dorresteinweg. De president van de Utrechtse recht bank, mr. V. J. A. van Dijk heeft maan dag uitspraak gedaan in het kort geding, dat de groothandelsmarkt Gemar aan de Steenhoffstraat heeft aangespannen tegen de gemeente Soest. De president heeft Gemar in het gelijk gesteld, zodat de zaak eventueel in afwachting van een uitspraak in hoger beroep ge opend mag blijven. De gemeente Soest had de heer Van Heteren eigenaar van de zaak, eind vo rig jaar aangeschreven en gesommeerd, dat hij zijn zaak moest sluiten omdat in strijd werd gehandeld met het bestem mingsplan. Volgens het bestemmingsplan mogen aan de Parallelweg wel bedrijven zich vestigen, maar geen winkels. Gezien het feit, dat Gemar aan iedereen verkoopt, werd de zaak als winkel be schouwd en meende de gemeente, dat in strijd werd gehandeld met het bestem mingsplan. Tijdens de behandeling van het kort geding is juist op het begrip winkel uitvoerig ingegaan. De advocaat van Gemar, mr. "W. J. Bink te Utrecht, die al meerdere cash-and-carry zaken heeft behandeld, heeft gesteld, dat Ge mar in vrijwel geen enkel opzicht is te vergelijken met een winkel, doch veel eer met een voorraaddepot of een pak huis. Bovendien is gesteld, dat bij de vaststelling van de bestemmingsplan nen geen rekening is gehouden met de specifieke cash-and-carry zaken, een voudig omdat ze toen nog niet beston den. De president van de rechtbank is juist op deze aspecten van de zaak uitvoerig ingegaan. Met mr. Bink was hij van oordeel, dat hier geen sprake was van een gewone winkel, zcc'at de vestiging op grond van het bestemmingsplan ook niet kon worden verboden. De presidente, mevrouw M. den Hol lander, verwelkomde de aanwezigen, in het bijzonder ae heer Baars, vertegen woordiger van de Coveco. Deze combinatie heeft 5 fabrieken in ons land. De boeren leveren in totaal 150.000 varkens per week aan de vlees- fabrieken, waarvan 1/5 gedeelte aan de Coveco. Hoofdzakelijk wordt van het vlees worst bereid, ook voor 't buiten land. Spreker betoogde, dat niet alleen voor broodbeleg de vleeswaren te gebruiken zijn, doch ook /oor hartige borrelhapjes. Met fantasie en zorg bereikt men een effect, waardoor het gebodene er lekker en verzorgd uitziet. Verwacht men veel gasten, dan kunnen verschillende hapjes te voren klaar ge maakt worden en afgedekt met folie in de koelkast worden bewaard; niet in de diepvriezer. Doet men dit niet, dan droogt het vlees uit en gaat de smaak verloren. Een goed scherp mes, liefst van gesmeed staal is aan te be velen om een mooi resultaat te berei ken. Tijdens dit praatje, waaraan de humor niet ontbrak, maakte de heer Baars van verschillende worstsoorten prachtig uit ziende hapjes, die de aanwezige dames mochten proeven. De finishing touch werd bereikt met garneringen van I crème, mayonaise en tomatenketchup. Ook met worstsoorten op crackers en toostjes kan men leuke resultaten be reiken, alsmede met gemalen vlees en een sausje. i Spreker sprak tot slot nog over het vlees, dat hoofdzakelijk als lekkernij wordt gegeten; ook wel voor de eiwit ten, maar niet uitsluitend voor de vita minen. Een krachtig applaus van de aanwezigen bewees wel hoe geslaagd deze middag was. Het vraagstuk der medezeggenschap staat volop in de belangstelling niet in het minst door de pogingen deze in breng van de werknemers wettelijk ge regeld te krijgen. Er zijn uiteraard voor- en tegenstanders: In alle toonaarden kan men van hun inzichten kennnis nemen. Ieder denkt het bij het goede eind te hebben. Wel te verstaan: goed voor het bedrijfsleven. Goed voor de continuïteit van de onderneming, dus goed voor werkgever en werknemer. Nu zijn er verschillende vormen van medezeggenschap: economisch, sociaal, juridisch, sociaal-economisch om er maar enige te noemen. De vraag is welke vorm van medezeggenschap de grote massa van de werknemers interesseert, welke vorm van medezeggenschap de grote massa van de werknemers interesseert, welke vorm men prefereert. Denkt het overgrote deel van de werknemers bij economische medezeggenschap aan het deelnemen, aan het besturen en leiden van de onderneming in al zijn facetten met alle verantwoordelijkheid daaraan verbonden? Dit vraagt niet alleen koop manschap, commercieel inzicht, kennis van de marktbehoeften en van het marktbeheer, maar ook inzicht in het gehele bestuursapparaat van het bedrijf wil men werkelijk mede verantwoor delijk zijn voor de gang van zaken te genover de werknemers. Heeft iemand deze kennis, is hij capa bel om deze verantwoordelijkheid te dragen, dan heeft hij zeker op zijn minst een directeursplaats verdiend. Welke werknemer zal deze verant woordelijkheid naar eer en geweten op zich durven nemen? Of... is het de bedoeling dat de enkelen van de „ge wone" werknemers, die daartoe be kwaam zouden zijn. in meerdere bedrij ven hun intrede doen? Krijgen we de figuur van de werknemerscommissaris, die deze functie in meerdere bedrijven bekleedt, omdat er onder de werknemers te weing werkelijke deskundigen zijn? Of moeten alle vakbondsfunctionarissen deze posten gaan bezetten? De inbreng van de grote massa ligt op een ander terrein. Waarom wil zij meepraten, 'aarom wil zij meer invloed hebben op de gang van zaken? Waardoor is dit verlangen ontstaan? Waarschijnlijk is dit verlangen ontstaan door een gebrek aan vertrouwen, en wel wederzijds. Als nu werkgevers en werk nemers aan de tafel gaan zitten, dan zitten daar twee partijen. De een begint met vragen, de ander met bieden en ergens komt men dan tot een vergelijk: al dan niet naar de zin van hen, die men vertegenwoordigt. In wezen interesseert de massa zich al leen voor de vraag: hoeveel geld krijgen we in het handje? Is het voldoende om aan de eersfe levensbehoefte te voldoen of kan men zich en zijn gezin ook nog enige luxe permitteren? Wanneer dit probleem opgelost is, heeft het grootste deel var, de werknemers geen direkte behoefte aan volledige medezeggenschap. Maar wel aan sociaal-economische in breng. Daarvoor is de ondernemingsraad het juiste instrument; maar dan een onder nemingsraad die niet alleen een advi serend lichaam is doch mede verant woording draagt voor zijn inbreng. We staan aan de wieg van de inte gratie in de onderneming. Nog steeds kennen we in de onderneming alle mogelijke schakerigen van rangen en functies (hoofdarbeiders, handarbeiders, chefs, bazen, academici, directeuren enz.). Ieder denkt aan zijn eigen standje. Men vormt anders gezegd geen team, waarin allen tezamen werken voor het geheel, waarin men niet aan zichzelf denkt maar ook aan de anderen. Van deze teamvorming zijn we in het algemeen nog ver verwijderd. Waarom vecht ieder in de eerste plaats voor zichzelf en niet voor het geheel? "Waarom kunnen chefs en ondergeschik ten niet aan één tafel gaan zitten als één partij? Omdat hier nog lang geen sprake is van vertrouwen in eikaars in zichten, de teamgeest nog maar al te vaak ontbreekt. Hoe goed men ook met elkaar overweg kan. hoe goed men op en in het bedrijf werkt, in sociaal-economisch opzicht staat men ver van elkaar verwijderd. Daarom eerst maar sociaal-economische medezeggenschap, naar een onderne mingsraad raet grote bevoegdheiden (het geen ook de regering wenselijk acht), met aan de vakbonden de taak dit in het gehele bedrijfsleven te coördineren en hierbij te Waken. Wie in de gelegenheid is bij de werk nemer.., zijn oor te luisteren te leggen, zal een soortgelijk ervaring opdoen. Met een belangstelling die duidelijk te lijden had van het eveneens op die avond gehouden „Grand Gala du Disque populair", speelden de verschillende af delingen van Olympia in een daarvoor beschikbaar gestelde cn stijlvol aange klede bouwkeet aan de Dalweg in het Soestcrveen het bingospel. Onderleiding van de heer Van Gendt, die zich als een waar bingomaster ont popte en charmant geassisteerd werd door mevrouw Luytelaar, werd om kwart over acht een aanvang gemaakt met het aantrekkelijke spel. Een groot aantal werkelijk fraaie prijzen was voor ieder spel beschikbaar. Ondanks het feit, dat het een zeer geslaagde avond was, bleek ook nu weer, dat het voor vere- nigsbesturen steeds moeilijker wordt om dergelijke avonden ruim van te voren te plannen in verband met t.v.-program- ma's, die niemand wil missen. Vooral de voetbalwedstrijden staan daarbij vooraan. Enkele leden van de Soesler atletiek vereniging namen deel aan de cross die il. zondag in Lisse werd georganiseerd. De weersverwachting die langs de kust harde wind voorspelde, was geen reden om het enthousiasme van de Soester afvaardiging op enigerlei wiize te lu wen en met de zekerheid dat de R ki lometers zeer zwaar zouden worden, kwamen zij aan de start. Direct na de start toonde P. Majoor dat hij in glan zende conditie was door zich direct ln de kopgroep te nestelen, die in vrij hoog tempo het veld aanvoerde, dat al spoe dig uit elkaar werd getrokken en als een lang lint over het parkoer ging. Na een taktisch gelopen race. die vooral uitblonk door regelmaat, finishte hij in het sterke veld als vierde. A. Duits ein- Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 70.000 stuks in prijzen van 11.50 tot 12.50. Middenprijs ƒ12,15. Prijs per kg ƒ1,93. Morgen is er een openbare politieke bij eenkomst, belegd door de 3 partijen A.R., C.H.U. en K.V.P. in de grote zaal van gebouw „De Rank", Soesterberg- sestraat 18. Dus: woensdag 4 maart a.s., aanvang ca. 8 uur n.m. Er wordt een „10 minuten-toespraak" gehouden door Jhr. Mr L. E. de Geer van Oudegein (lid Gedeput. Staten). Daarna is er een open discussie met als forum-leden: F. G. v. d. Gun en Ir. F. N. Sikkes (K.V.PJhr. Mr. L. E. de Geer van Oudegein (C.H.U.), Mr. W. R. van der Sluis (A.R.). Er zal gelegenheid zijn tot persoonlijke kennismaking met enkele leden van de Tweede Kamer, Gedeputeerden en le den van de Provinciale Staten en de Gemeenteraad Soest. De bovengenoemde drie partijen reke nen op nogal veel bezoekers, namelijk leden van deze partijen en sympathise- renden, maar óók politiek-andersden- kenden. Tijdig komen lijkt dus raadzaam. In verband met voetbal op T.V. is de aanvang op uiterst 8.15 uur gesteld. A.s. vrijdag wordt over de gehele wereld de Vrouwen-Wereldgebedsdag gehouden. Ook in ons dorp hoopt men met vele vrouwen, ook mannen zijn hartelijk welkom, zich te scharen in de rij van duizenden vrouwen die behoefte ge voelen aan een ogenblik van bezinning en gebed. De liturgie heeft als thema: „Houd moed" (Jesaja 41:6) en is door vrouwen uit vijf landen samen gesteld. In deze tijd hebben alle vrouwen moed nodig. Elk land heeft te kampen met conflic ten. Alleen door een moedig geloof kan men de onontbeerlijke kracht ont vangen. Plaatsen van samenkomst Petrus en Paulus kerk, Kerkplein, 8 uur; Emma- kerk, Regenlesselaan. 8 uur. Donderdagmorgen om precies half tien vertrekt vanaf de sportvelden aan de Bosstraat een grote groep huisvrouwen om onder leiding van de heer Anton Huiskes, voor .de eerste keer officieel te gaan trimmen. Nadat jl. donderdag een eerste informa tieve bijeenkomst was gehouden ge volgd door een lichte kennismakings training, waaraan al door ruim vijftig dames uit Soest, Hilversum, Baarn en Amersfoort werd deelgenomen, kreeg men steeds meer reacties, en naar het zich laat aanzien zal men nu al tot split sing van deze groep moeten overgaan. De dames die aktief aan het trimmen gaan deelnemen, worden verzicht om donderdag a.s., om 9.20 uur, op de Bos straat aanwezig te zijn. Diegenen, die in eerste instantie nog als toeschouwster aan de kant willen blijven, zijn uiteraard ook van harte welkom, al zouden wij willen adviseren toch wat makkelijke kleding en schoeisel aan te trekken of mee te nemen, want het verleden heeft geleerd dat kijken maar heel kort duurt en dan spoedig veranderd in aktief mee doen. In iedei geval is dit de gelegenheid voor de huisvrouwen om op prettige wijze aan een betere conditie te komen, niet alleen voor de dames die nog nooit aan sport hebben gedaan, maar juist ook voor hen die vroeger aktief sport hebben beoefend, en misschien daardoor met nog stijvere spieren en mindere conditie door het dagelijks le ven gaan. Ht grote aantal deelneemsters heeft de organisatoren wel voor enkele reeds te verwachten problemen geplaatst. Want het grote aantal kinderen dat door de dames werd meegebracht om in de crèche te worden geplaatst bedroeg meer dan dertig. Met het te verwachten stij gende aantal deelneemsters zal dit aan tal ook nog wel uitbreiden. Vanaf deze plaats verzoeken wij namens de orga nisatoren die personen, die beschik ken over oud maar bruikbaar speelgoed, dit ter beschikking van de trim-organisa- tie te willen stellen, zodat hiermee de kinderen bezig gehouden kunnen wor den. Een telefoontje naar 5704 of 3260 in Soest is voldoende om er zeker van te zijn dat het speelgoed bij u afge haald wordt. De heer J. K. de Bruin, zeventien jaar geleden initiatiefnemer van een actie, die ten doel had, de harmonie P.V.O. aan nieuwe uniformen te helpen, heeft op de donderdagavond gehouden jaar vergadering van de harmonie zijn lid maatschap van de adviescommissie, waarin hij sindsd:en zitting had, neer gelegd. Wegens de aan de harmonie be wezen diensten is de heer De Bruin, die niet zwichtte voor de aandrang om nog deel uit te blijven maken van de advies commissie, tot erelid benoemd. De plaats van de heer De Bruin wordt nu inge nomen door de heer Knaape, directeur van de Raiff^senbank alhier. De heren H. Keulen en W. de Jong, die als bestuursleden aftredend waren, zijn herkozen. De heer D. Mol werd tot nieuw bestuurslid gekozen. Over het afgelopen jaar werd een exploitatiever lies van ruim tweeduizend gulden ge leden. De uitgaven, die in totaal een bedrag beiiepen van ƒ33.927,—, werden voor bijna de helft bepaald door de aankoop van nieuwe uniformen, waar voor eeri bedrag van 6.275,— werd uit gegeven. P.V.O. heeft een druk jaar achter de rug en gaat vermoedelijk ook een druk jaar tegemoet. Begin verleden jaar wer den een jeugd concert en twee dona teursconcerten gegeven, terwijl tijdens het défilé voor het eerst in de nieuwe uniformen werd opgetreden. Ook wer den in het afgelopen jaar verschillende serenades gebracht. Men heeft het afgelopen jaar moeten afzien van de traditionele oliebollenactie, die doorgaans wel weer een paar hon derd gulden in het verenigingslaadje brengen. Het bestuur had ditmaal geen tijd om de oliebollen te bakken. Volgens het jaarverslag van de heer W. J- Lage- maat moet het mogelijk zijn om vol gende maal hiervoor „gewonen leden" in te schakelen. Door de heer K. Jaarsveld, voorzitter van P.V.O. is op de jaarvergadering ge klaagd over het feit, dat hij tijdens de concerten nooit een vertegenwoordiger van burgemeester en wethouders ziet, zulks in tegenstelling tot verschillende omliggende plaatsen. Op de Koningsweg is in de nacht van zaterdag op zondag de 35-jarige J. G. J. uit Soest met zijn auto over de kop geslagen. Hij heeft met grote snelheid over de Koningsweg gereden en zag te laat, dat de weg bij de Dalweg door hekken was afgesloten. De wagen reed dwars door de afzethekken heen en sloeg over de kop, maar kwam later weer op zijn wielen terecht. Toen de politie op de plaats van het ongeval arriveerde, was er van de bestuurder en zijn wagen niets meer te bekennen. De auto werd later aangetroffen in de Varenstraat, vlak bij de woning van de eigenaar. Deze is later voor onderzoek nog naar Zonnegloren gebracht, maar mocht nadien weer naar huis. Op de Amersfoortsestraat te Soester- berg is gisterenmorgen de 19-jarige motorrijder E. H. uit Den Haag aan de dood ontsnapt. Door een hevige sneeuw bui werd hem het zicht ontnomen, waardoor hij tegen een voor hem rij dende auto. bestuurd door de 42-jarige L. V. uit Zeist, die was afgeremd om af te slaan, boste en viel. De motorrij der raakte daarbij nauwelijks gewond, maar hij stond nog geen vijf seconden overeind en in de berm of er daverde een zware vrachtwagen over zijn motor en even later nog een volkswagen. De motor werd totaal vernieln, de vracht wagen liep twee gescheurde banden op, de volkswagen kreeg zware materiële- schade en ook de auto, waarop de mo torrijder was gebotst, liep behoorlijke schade op, maar buiten enkele onbete kenende verwonderingen van de motor rijder hebben zich verder wonderlijk genoeg geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De presidente dankte de heer Baars voor deze lezing onder aanbieding van de gebruikelijke attentie en wenste allen wel thuis. Op 12 maart komt de heer Van de Broek, directeur van de plantsoenen dienst te Soest een causerie met dia's houden in het Anna Paulownahuis te Soest. Onderwerp: Huis en hof. Donderdagavond, plm. 12 uur, werd de brandweer gealarmeerd voor een bin nenbrand aan de Prins Bernhardlaan 1T bij de alleen wonende mevr. K. Oorzaak was een defecte oliekachel, die de vloer en het plafond in brand had gezet. Door snel en doortastend op treden van de brandweer met 2 nevel- stralen en het uitbreken van de vloer en plafond kon erger voorkomen worden. Toch werd een vrij omvangrijke schade aangericht, die op plm. vijf duizend gulden geschat wordt. Tijdens de heropening van de drogiste rij en parfumerie van de Firma Kraal was het zó onvoorstelbaar druk, dat het de heer Kraal erg spijt dat hij de vele belangstellenden niet allen de hand heeft kunnen drukken en dat er voor de vele aanwezigen weinig gelegenheid was om een indruk te krijgen van de veranderingen die er in het interieur van zijn zaak zijn aangebracht. Gaarne bieden wij de heer Kraal onze hulp om vanaf deze plaats iedereen die dat wenst op te wekken alsnog een bezoek aan zijn zaak te brengen om alles als nog eens rustig te komen beijken. De heer Kraal zal dat zeer zeker op prijs stellen. De postzegelvereniging „Eemland" houdt vrijdagavond 7 maart a.s., om 20 uur, weer een bijeenkomst in de zaal van „De Rank" aan de Soesterbergsestraat. De agenda omvat de volgende punten: 1. opening 2. veiling; 3. „noten op post zegels" met kleine explicatie: 4. gratis verloting voor die leden die vóór 1 februari j.1. hun contributie voldeden: 5. ballotage nieuwe leden; 6. verloting aanw. conv. nrs.: 7. kienen op wéér een andere manier; 8. rondvraag; 9. sluiting.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1