w- "T Soest toen Soest nu Vrijdag 6 maart 1970 49e jaargang no. 18 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie s Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 MÉtMjjjÉttMjSËii^ Het oog gericht op Rhodesië Afscheidsgeschenk dokter Schutte Wandeling in de hossen A.R.P., C.H.U. en K.V.P. samen de verkiezingen in GEEN ALTERNATIEF Dokter Schutte gaat Soest verlaten Gebr. van Heugten gaan zich nu ook in Soest vestigen .Ho. géén risico" op de spoorwegovergangen SOESTER(j)OURANT Abonnement per frwarfaal Verechünt tedere dlnadag en vrydag Zonder veel plechtigheid is Rhodesië een republiek geworden ook de laat ste, al niet meer dan formele banden met Engeland zijn nu afgesneden. De Rhodesiërs hadden kennelijk niet veel lust er een groot feest van te maken, waarschijnlijk omdat ze anderen niet overbodig willen ergeren. Voor de rest van de wereld is er ook al niet veel reden tot vreugde. Dat Smith met zijn rebellie kon slagen bewijst alleen maar dat de zwarte in heemse bevolking van Rhodesië en de Afrikaanse staten geen kans hebben ge zien hun wil uit te voeren, dat de wes terse wereld kans heeft gezien een ver sterking van blank racisme in Afrika te voorkomen en dat het misnoegen van de hele wereld, uitgedrukt via de Ver. Nakies in het geheel niets betekent: 250.000 blanken in Rhodesië kunnen er rustig mee spotten. Dat Smith zijn gang heeft kunnen gaan dankt hij er aan dan niemand serieus eraan gedacht heeft hem iets in de weg te leggen. Het embargo dat hem via de handel moest treffen, is een lachertje geworden. Londen, dat hier eigenlijk de taaie had op te treden, riep foei, maar stuurde geen troepen. En het vervolg schiint te zijn dat nu de Ver. Staten besloten hebben hun consulaat in Salisbury te handhaven en ook de andere landen wel een of ander soort betrekkingen zullen handhaven. Dan duurt het geen jaren meer of de republiek Rhodesië is als een voldongen feit aanvaard. Men kan dit uit morele overwegingen al betreuren: tenslotte is onder het toe ziend oog van de hele wereld een staat gesticht waarin de overgrote meerder heid der inwoners geen enkele zeggen schap heeft over het bestuur, iets wat men anno 1970 voor onmogelijk zou houden. Maar de meeste reden om de gang van zaken te betreuren ligt hierin dat de toekomst van de blanke Afri- aanse landen als Rohodesic, Zuid-Afrika en de Portugese kolonies op de lange duur niet veel voorstelt. Te zijner tijd zal niet alleen de Rhode siërs, maar ook hen die deze ontwikke ling mogelijk gemaakt hebben, de re kening gepresenteerd worden. Natuur lijk het Rhodesische chroomerts is belangrijk, maar de tijdbom die men in Afrika heeft gelegd is op de lange duur van meer gewicht. KANTMAN tomobilisten, 236 bromfietsen, 102 voet gangers en 46 anderen zoals tractorbe stuurders. Richt de aktie van het Verbond zich enerzijds tot deze risiko-nemers. een tweede gi'oep die een toenemend ge vaar betekent zijn de z.g. gewoonterij ders. Uit waarnemingen blijkt dat dez# laatste categorie zich onvoldoende be wust is van gevaar door met een ze ker automatisme over een overweg tt rijden. Het betreft hier weggebruiker# die én de plaatselijke situatie én de dienstregeling op hun duimpje kennen, maar zich niet realiseren dat de dienst regeling wel eens in de war kan zijn. Een nog niet genoemd aspect van de onveiligheid op overwegen dat naar de mening van het Verbond onder de aan dacht van de betrokken instanties dient te worden gebracht is de zomerdienstre- geling van N.S., waarvan bekend is dat de frequentie en snelheden van het treinverkeer aanzienlijk zullen worden opgevoerd. Waar de inwerkingtreding van deze maatregelen samenvalt (week end-, recreatie- en vakantieverkeer) dreigt het gevaar van irritaties en ris kante manoeuvres bij spoorwegovergan gen groter te worden naarmate spoor bomen nog langer en nog veelvuldiger dan thans het geval is gesloten te zijn. Van deze vertragingen kan men zich een beeld vormen door de situatie bij de spoorwegovergangen in Uitgeest, waar de bomen thans gemiddeld 30 minuten per uur gesloten zijn en met ingang van de nieuwe dienstregeling: 46 minuten per uur! Waar deze situaties ook elders in het land zulen gaan voorkomen, zal het Verbond zich binnenkort met een nota tot N.S. wenden, waarin het veiligheids aspect van overwegen in relatie tot het wegverkeer aan de orde wordt gesteld. Nadat bekend werd dat het artsenecht paar Schutte, na ruim twintig jaar Soest gaat verlaten, hebben enige van zijn vele patiënten het plan opgevat om dokter Schutte bij zijn vertrek uit Soest een geschenk aan te bieden. Gaarne verlenen wij onze medewerking om alle patiënten van dokter Schutte op te wekken om het aanbieden van een passend geschenk mogelijk ie ma ken door het storten van een bijdrage op een speciaal hiervoor geopende re kening bij de Algemene Bank Neder land N.V. te Soest. Het postgironummer van de bank is 186517 en men gelieve bij storting te vermelden „Geschenk dokter Schutte. Rekeningnummer 55.35.20.385". Zondagmiddag a.s., bij redelijk weer, zal de Natuurbeschermingswacht „Eemland" te Soest een wandeling maken. Vertrok ken wordt te ong. 2 uur na aankomst der bussen uit Soest en Baarn vanaf de Verzorgingsflat op de hoek der Am sterdamsestraatweg en de Van Heutz- laan te Baarn. De tocht duurt ong. 2Vt uur en gaat naar de bossen van Groe- neveld en Buitenzorg. Deelname koste loos. O A.R.P., C.H.U. en K.V.P. zullen zich in het najaar gaan beraden over een ver dergaande mogelijkheid van samenwer king op landelijk niveau. Onder meer zullen de drie confessionele partijen gaan bezien of men wellicht met een lijst bij de verkiezingen kan uitkomen en dus als een C.D.U. kan gaan optre den. Dit zei woensdagavond jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein, lid van gede puteerde staten van Utrecht op een politieke bijeenkomst in De Rank. Zoals bekend zullen C.H.U., K.V.P. en A.R.P. in Utrecht de verkiezingen voor de provinciale staten op 18 maart met een gezamenlijk programma (op evan gelische grondslag en gericht op een radicaal beleid) ingaan. Dit beleid is blijkens het programma van de drie partijen gericht op rechtszekerheid voor iedere burger, democratisering van de samenleving, en verdediging van het menselijke en het zwakke in een we- Om een democratisch politiek stelsel ook werkelijk democratisch te laten func tioneren is er, behalve een regeerkrach- tige meerderheid in het parlement, ook een zakelijk ingestelde en liefst niet te zwakke oppositie nodig. Eei oppo sitie. die een andere beleidslijn voor staat en die in staat moet zijn even tueel de regering over te nemen en daarvoor dus een meerderheid te kun nen vormen. Nu heeft het P.A.K., het Progressief Akkoord, een nog wat los-vaste samen werking tussen P.P.R., P.S.P. en P.v.d.A., een soort verkiezingsprogramma voor de kamerverkiezing in 1971 gefabriceerd, waarin punten voorkomen die zonder meer als een lachertje zijn te beschou wen, zoals b.v. vijftig miljoen uit 's rijks schatkist om revolutionaire bewegingen in andere landen te steunen, afschaffing van de landmacht, terwijl luchtmacht en marine schijnen te mogen blijven bestaan, zonder meer kunnen scheiden wanneer een van beide partners er ge noeg van heeft, enz. We zullen de vele vreemde punten in dit P.A.K.-programma maar niet alle maal opsommen. Het blijkt zo onrijp en ondoordacht te zijn. daardoor ook zo onhaalbaar, dat men zich afvraagt: is het nu "bedoeld om wat humor in de politiek te brengen of moet dit werke lijk als een serieus alternatief van de progressieve oppositie gezien worden. Een beetje humor in de politiek, met b.v. een soort fop-programma, kan ze ker geen kwaad, al had men dat dan beter op 1 april kunnen publiceren. Moeten vele ideeën uit dit programma echter als serieus worden aangemerkt, dan heeft Nederland op het ogenblik een oppositie die voor ons volk moeilijk als een aanvaardbaar alternatief tegen over de huidige regeringsmeerderheid kan worden aangemerkt. We kunnen ons maar moeilijk voorstellen, dat de in de politiek ervaren leiders van de P.v.d.A. met dit programma van het F.A.K. erg gelukkig zullen zijn. Maar het is geopenbaard en voortgekomen uit de samenwerking. Het is nauwelijks denkbaar dat op een dergelijk programma een meerderheid verkregen zou kunnen worden van het over het algemeen nogal serieus den kende Nederlandse volk. En toch behoort dat de opzet te zijn van een zich van zijn democratische taak bewuste oppositie. Zij dient voor het volk een aanvaardbaar alternatief te kunnen stellen. Zo'n alternatief pro gramma mag, zeker in een land als Nederland, nooit at te extreem zijn. Men kan zich nooit ongestraft al te ver verwijderen van de in een volk als ge heel aanwezige gevoelens en opvattin gen. Doet men dat wel, dan kan men vooruit berekenen dat het verwerven van een meerderheid bij de eerstvol gende verkiezing uitgesloten is, het aantal verworven zetels te klein zal blijken en daardoor ook de invloed die men op het poltieke beleid kan uit oefenen. Vele van de punten waarmee het P.A.K. nu naar voren komt, zou den daartoe vrij zeker leiden. Dat wekt dus de indruk, dat men hele maal niet geneigd is om de regering eventueel over te nemen. Het lijkt dan alsof men het veel leuker vindt om maar oppositie te voeren, niet in opbouwende doch in afbrekende zin. Extreme eism stellen, omdat di zo gedurfd, dus zo heel erg progressief lijkt. Maar niet om er een meerderheid door te vormen en straks gedwongen te zullen zijn zelf die programma-eisen ook te moeten ver wezenlijken. We hebben tot nu toe niet willen gelo ven in uitspraken van politieke leiders van enkele huidige regeringspartijen dat de oppositie geen alternatief weet te bieden voor het beleid van het ka binet De Jong. We hebben altijd ge dacht: waarom niet? De P.v.d.A. heeft al meerdere keren mede de regee: verantwoordelijkheid ge dragen en blijft daar steeds naar streven. En al deed ze dan al vreemd door de verklaren niet meer met K.V.P. noch met V.V.D. te willen samenwerken, waarom zou er ook niet een andere meerderhed gevonden kunnen worden. Maar met deze uitingen van het P.A.K. moeten we inderdaad erkenren, dat dit toch geen serieus alternatief gaat bic den tegenover het huidige regeringsbe leid. Dat de oppositie zich reeds bij voorbaat naar de minderheid rangeert, de verliezer schijnt te willen zijn. Dat is jammer voor de goede werking van ons democratisch bestel, waarin een doordacht en voor velen aanvaard baar alternatief regeerprogramma aan wezig dient te zijn, niet echter een lachtertje dat men zelf misschien erg leuk vindt doch waarvan men bij voor baat, kan weten dat er geen meerder heid op valt te behalen. reld van techniek, massaficatie en ver zakelijking. De drie partijen stellen zich ten doel, de burgerij inspraak te verlenen in po litieke beleidsorganen en in politieke beslissingen. Krant, radio en televisie zullen meer moeten worden ingeschakeld bij het provinciaal beleid. De public relations van de provincie zijn volgens de drie partijen aan verbetering toe. K.V.P., C.H.U. en A.R.P. zullen ook sterk de nadruk leggen op het welzijnsbeleid. Er moeten regionale organen van welzijns bevordering komen. Naast de bevordering van de bouw van betaalbare woningen zal het pi'ovinciaal bestuur ook sterk de nadruk moeten gaan leggen op de bouw van bejaarden woningen en de huisvesting van de buitenlandse arbeidskrachten. In zijn openingswoord zei jhr. mr. De Geer van Oudegein gisteravond dat de drie partijen ook bereid zullen moeten zijn om de huidige bestuurlijke orga nisaties kritisch te bezien. Er zal naar zijn mening een andere taakverdeling tussen rijk, provincie, gemeente en wa terschap moeten komen. Ook zal men zich volgens mr. De Geer de vraag moeten stellen of de provinciale en ge meentelijke indeling nog wel de juiste is. Ook zal men moeten nagaan, in hoe verre ook in Utrecht de vorming van gewesten wenselijk moeten worden ge acht. De persoonlijke voorkeur van de heer De Geer ging uit naar intergemeentelijke sa menwerkingsverbanden zoals het sa menwerkingsorgaan Eemland, boven de bovengemeentelijke instituten. Aan het forum, dat verder bestond uit ir. F. N. Sikkes (K.V.P.), mr. W. R. van der Sluis (A.R.) en de heer Kikkert (lid van de Tweede Kamer), is de vraag voorgelegd, hoe gedeputeerde staten zouden reageren, wanneer de gemeente posten op hun begroting gingen zetten voor ontwikkelingshulp. De zittende G.S.-leden meenden, dat die begrotingen, waarin dergelijke pos ten zouden zijn opgenomen, zonder meer door G.S. zouden moeten worden goed gekeurd. De heer M. de Groot (Binding Rechts) zei gisteren, dat door deze samenwer king tussen C.H.U., K.V.P. en A.R.P- de leden van het Gereformeerd Politie Verbond wel in de kou zijn blijven staan. Een bevredigend antwoord kreeg hij niet op zijn opmerking. Ook enkele Soester problemen zijn ter discussie geweest. De heer Oldenboom, raadslid van de prot. chr. fractie, sprak zijn ongenoegen daarbij uit over de wijze, waarop Gedeputeerde Staten het bestemmingsplan Eng II hebben behan deld. Volgende maand zal het artsenechtpaar W. J. Schutte en mevr. T. Schutte-Beek na ruim twintig jaar in Soest te heb ben gewerkt, de medische aktiviteiten in Soest beëindigen en zich gaan ves tigen in Gorssel. Hoewel waarschijnlijk zijn gezondheidstoestand dokter Schutte mede tot deze beslissing heeft doen be sluiten, ziet zijn patiëntenschaar de zo populaire maar vooral zo kundige arts node vertrekken. De arts J. H. H. Overbeek, die de prak tijk van dokter Schutte zal gaan voort zetten, wordt gedurende de laatste we ken door dokter Schutte bij de patiën ten geïntroduceerd. Voor de produktie van haar „mini-ta pijttegels" gaat de N.V. Gebr. Van Heugten Textieiveredelingsbedrijven per april een fabriekscomplex in Soest be- trekken. In de onlangs uitgebreide fa briek van Gebr. de Winter, gelegen op de hoek van de Birkstraat en de Van Lenneplaan, zal een gehuurd deel als fabricagehal worden ingericht. Door de Gebr. de Winter worden in dit fa briekspand al geruime tijd huishoudelij ke artikelen vervaardigd. De produktie van de mini-tapijttegels van Van Heugten was tot nu toe vestigd in Hamersveld, welke vestiging overigens niet wordt opgeheven. Een doe) van het Hamersveldse personeel zal de produktie in Soest ter hand ne men. Terwijl blijkens voorlopige cijfers van het C.B.S. het afgelopen jaar een lichte daling van het dodencijfer in het weg verkeer te verwachten is, steeg het Emmalaan, vijftig jaar geleden aantal doden op spoorwegovergangen tot 80, hetgeen vergeleken met 1968 (50 doden) een stijging betekent met niet minder dan 60 Dit trieste record is voor het Verbond Veilig Verkeer aanleiding komende weken een grote overwegaktie te houden, die het motto „Ho géén risiko" op het hart wil binden van de steeds groter wordende groep roekelozen en argelozen onder de weggebruikers. Als een van de oorzaken van de grote re onveligheid op overwegen komt,, naar voren dat meer en meer automobilisten, bromfietsers, fietsers en ook voetgangers het als een uitdaging beschouwen nog net op tijd (of te laat) door het rode knipperlicht van een spoorwegovergang te glippen, dan wel het geduld en de zelfbeheersing niet opbrengen te wach ten. Hoeveel bijna-ongelukken door deze ri- sikonemers hebben plaatsgevonden brachten recente metingen aan het licht: bij halve spoorwegbomen (ahob's) wagen per maand gemiddeld 300 weggebrui kers hun leven door zigzaggend over de gesloten spoorwegovergangen te rijden. Ook bij de overwegen met automa tische knipperlichten en waarschuwings bei (aki's) kan hetzelfde verschijnsel van waaghalzerij worden gesignaleerd bij tellingen in september 1967 deden zich 1026 van dergelijke gevallen voor en bij tellingen in april van het jaar daarop 1142; tot de overtreders van deze laatste gevallen behoorden 498 au- Dezelfde plaats, waar nu echter de Willem de Zwügcrlaan begint Verjaardagen blijven voor kinderen al tijd hoogtepunten, maar voor de ouders blijken er vele hoofdbrekens aan vast te zitten. Ieder jaar iets nieuws ver zinnen om „het partijtje" te doen slagen, is dikwijls een moeilijke opgave. Gelukkig hebben we er in Soest het Poppentheater van Otto van der Mie den bij gekregen, dat op de zondagmid dagen het jeugdige publiek bezighoudt. Ook in Laren laten Ubbo en Linette Groenier de poppen hun geschiedenis sen vertonen en wij weten, dat hiervan van veel Soester kinderen hebben ge noten. Maar wat doer. we met het de leeftijds groep, die zich voor een poppenspel langzamerhand te groot gaat vinden? De bioscoop brengt dikwijls uitkomst, maar is het ook niet fijn om eens iets heel anders te ondernemen? Nuook dat 'nebben we „dicht bij huis" gekregen. Vanaf deze week staat namelijk op alle zaterdagen van 10 tot 16.00 uur de vliegbasis Soesterberg open voor bezichtiging. Naar ons idee is dat nu echt fijn voor jongelui, die de won deren van de luchtvaart eens van wat meer nabij willen bekijken. En waarom zouden de meisjes daar ook niet voor voelen? Profiteren dus van deze zaterdagse mogelijkheid! Blijven we nog even bij de groepjes. Een mooie gelegenheid tot het onder gaan van het natuurschoon in eigen land bieden de „Natuurtochten door het Veluws Kroondomein". Was u al bezig met het organiseren van zo'n trip met een wat groter gezelschap, haalt u dan de folder bij ons, die betrekking heeft op bustochten door het gebied De Ko ninklijke Houtvesterijen Het Loo. Hierin leest u alles, wat u voor een goede in formatie nodig heeft en bovendien is het foldertje met mooie foto's geïllus treerd.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1