50-jarige Toni Boltini vol plannen Het nieuwe programma Voorbereidingen voor nieuwe seizoen in volle gang Hoge lasten Toch weer op reis Nieuwe preiuièreplaats Vol vertrouwen op reis V olksverinaak moet goed zijn Kappers uitnodigen Ook 's winters druk Toni Boltini, de meest besproken in woner van Soesterberg, staat weer vol op in het nieuws. Niet alleen werd zijn 50e geboortedag een „happening", waar aan schrijvende pers en radio veel aan dacht besteedden, ook de voorbereidin gen voor het nieuwe seizoen trekken allerwege aandacht. Immers, van Toni Boltini wordt verwacht dat hij elk cir cusseizoen met wat nieuws, met wat bijzonders zal komen. Niet ten onrechte, want als er één man steeds vol nieuwe plannen zit dan is het wel Toni Boltini. En ook dit jaar zal hij de ongetwijfeld hooggespannen verwachtingen niet te leurstellen. Het enige Nederlandse circus van we reldformaat maakt een moeilijke tijd Nee, het is niet aan verminderde be langstelling van het publiek te wijten dat Boltini's gezicht wat doorgroefd is van denkrimpels. Daar zijn de enorm gestegen lasten debet aan. Het hele leven in Nederland is de laatste jaren duurder geworden en ook het circus leven is hieraan niet ontkomen. Beroem de circusartisten vragen fabelachtige gages, de sociale lasten nemen een groot brok van de inkomsten weg, het voer voor de dieren werd duurder, de brand stofprijzen voor de honderden auto's ste gen, het vernieuwen van de accommo datie in en om de tent vraagt steeds grotere sommen en ga zo maar door. leven al heel wat concessies moeten doen om zijn bedrijf gaande te houden. Graag pikt hij een graantje mee uit de reclame-budgetten van grote bedrijven, maar hij zorgt er wel voor dat die re clame geen afbreuk doet aan het pro gramma. Graag heeft hij dieren beschik baar gesteld voor alle mogelijke stunts, mits zijn programma er niet onder leed. Want op één punt wil Toni Boltini be slist geen enkele concessie doen en dat is aan de kwaliteit van het gebodene. Niet alleen de tent, niet alleen het wa genpark, maar vooral het programma moet goed zijn, geschikt voor iedereen, voor oud en jong, maar ook voor arm en rijk. In sommige andere landen bijvoor beeld Italië heeft de overheid dit ook ingezien en daar worden de circus sen gesubsidieerd. In ons land is dit niet het geval, integendeel, daar willen plaat selijke en rijksoverheden het volle pond uit de ruif en liefst nog een beetje meer. Vaak, als alles hem scheen tegen te zit ten, heeft Toni Boltini gezegd: Volgend jaar ga ik niet meer op reis! Hij zou het voor zichzelf ook niet hoeven te doen, want de Circusresidentie in Soes terberg is winter en zomer een druk bezochte dancing, die Toni Boltini en de zijnen heus wel een boterham garan deert. Bovendien heeft Toni Boltini als zakenman en als iemand met een tech nische knobbel wel zo veel capaciteiten dat hij ook op een andere manier het hoofd wel boven water zou houden. Misschien nog beter en met veel minder zorgen. Toch, als het voorjaar nadert, ziet men aan de steeds groter wordende bedrij vigheid op de terreinen achter de Cir cusresidentie wel dat Toni ook dit jaar weer op reis zal gaan. Niet voor het gezin, niet voor het gewin, maar omdat hij eenvoudig het circus in Nederland niet dood wil laten gaan, omdat hij de oeroude traditie wil voortzetten. Nee, Boltini laat maar zo zijn levens werk niet los en hij weet zich daarbij geruggesteund door het Nederlandse pu bliek, dat ondanks televisie en ander vermaak toch steeds trouw zijn program ma's komt bezoeken. Hoeveel sym pathie hij in brede kring geniet bij het streven om dwars tegen de stijgende lasten in toch het onvervalste circus zij het in moderne vorm te hand haven, is wel gebleken bij zijn 50e ver jaardag. De hoogsten uit den lande, maar ook talrijke andere kringen, droegen felicitaties en geschenken aan. De knusse bungalow op het terrein te Soesterberg was al gauw te klein om iedereen te kunnen herbergen, de telefoon stond niet stil. En terwijl in het naastgelegen horecabedrijf honderden bezoekers zich vermaakten bij eigentijdse muziek bouw de Toni Boltini in gedachten al weer aan het nieuwe seizoen, dat weldra gaat beginnen. Een imposant bord aan de Amersfoortsestraat wijst al jarenlang de weg naar Boltini's winterresidentie en de nationaal bekende bar-dancing. Tot dusverre gaf Circus Toni Boltini de landelijke gala-première altijd op het Malieveld in Den Haag. Het was een traditie geworden, hoewel er vele na delen waren. Zo moesten er op weg naar Den Haag altijd enkele voorstellingen worden gegeven, die eigenlijk niet in de publiciteit mochten komen. Met name echter de voorstellingen in Utrecht trokken zo veel publiek dat er voor „uitverkochte huizen" werd ge speeld en dan deed het een beetje eigen aardig aan dat dan de première nog moest komen. Toni Boltini heeft dit jaar de knoop radikaal doorgehakt. Aangezien geble ken is dat Utrecht zo circus-minded of tenminste Boltini-minded is, ver dient de Domstad ook landelijk premiè- restad te zijn. Dit jaar dus première in Utrecht, dat door de centrale ligging in ons land en door de ligging niet ver van Soesterberg een ideaal uitgangs punt is voor de nieuwe tournee. En verder laat Toni Boltini zich over het nieuwe programma niet veel ont futselen. De landelijke persconferentie moet immers nog komen. uitzwermen om de voorbereidingen ter plaatse in ogenschouw te nemen. Bij dit alles vergeet hij echter ook de Circusresidentie zelf niet, die normaal moet doordraaien als het circus op reis is. Ja, zelfs tijdens de inspannende tour nees weet Toni Boltini nog vaak voor één of een paar dagen over te wippen naar Soesterberg, hetzij om nieuwe aan kopen voor dit horecabedrijf te instal leren, hetzij gewoon omdat hij er weer eens een dagje bij wil zijn. Immers, al is Toni Boltini een circusman pur sang, zijn residentie is hem lief geworden. Met recht, want andere circusdirecteu ren likken hun lippen af als ze zien hoe hier in het centrum van het land een welhaast ideale plaats is gevonden, waar temidden van prachtige natuur nieuwe plannen kunnen worden uitgebroed. En temidden van de vele honderden bezoe kers voelt Boltini zich als een vis in het water. Ondanks zijn vele zorgen, zijn vele beslommeringen, is hij even vitaal gebleven als altijd. Vijftig jaar is nog niet oud, maar bij velen is dan toch wel het jeugdig delegatie die hem een erelidmaatschap met oorkonde komt aanbieden, dan weer jeugdige studenten die een olifant of een kameel willen „lenen", een leveran cier met een aantrekkelijke offerte of een impresario met een boek vol arties tenplaten, Bij menigeen zou het hoofd omlopen, maar bij Toni Boltini schijnt het althans uiterlijk niets te doen. Het vertoont geen kenmerken van ma nagersziekte of wat dan ook, maar leidt koel-zakelijk alle voorbereidingen, ter wijl hij tegelijkertijd een hartelijk gast heer kan zijn. Niet onvermeld mag echter blijven de steun die hij onvoorwaardelijk geniet van zijn echtgenote Dicky en de inmiddels flink uit de kluiten gewassen dochter Josette en Antoinette, die eveneens met hart en ziel opgaan in het wonderlijke bedrijf dat circus heet. Zo treft het Boltini-gezin gezamenlijk alle voorbereidingen voor het nieuwe „avontuur", want een avontuur blijft het wel zo'n maandenlang tournee met honderden mensen en dieren, met hon derden wagens, met het vele materiaal en de vele onzekerheden die nu eenmaal niet in een mensenhand te vangen zijn. Niettemin, de jarenlange ervaring, het vakmanschap van de Boltini's en hun staf, de goede reputatie van betrouw baarheid, dit zijn toch waarborgen dat het avontuur met vertrouwen tegemoet kan worden gezien. De 50-jarige circus-directeur ook in het „gesloten seizoen" dagelijks met de voor bereiding van het komende seizoen bezig. door. Hiervoor zijn verschillende oor zaken aan te wijzen. Trok vroeger een circus belangstelling uit een streek, de mensen van nu zijn wat gemakkelijker uitgevallen. Men moet ze als het ware het circus voor de deur brengen, dan willen ze wel komen. Toni Boltini heeft dit reeds lang geleden aangevoeld en dankzij eigen vindingen o.m. de nog niet geëvenaarde hydrau lische opbouw van het circus is hij er in geslaagd zijn grote bedrijf zo mo biel te maken dat er elke dag in een andere plaats tweemaal gespeeld kan worden. Ten koste van enorme in vesteringen heeft er telken j are een vernieuwing van het wagenpark plaats, om goed voorbereid aan de grote reis door binnen, en buitenland te kunnen beginnen. Daarnaast aarzelde Boltini nooit om ook in zijn programma revolutionaire nieu wigheden in te voeren, vondsten die soms aarzelend later werd overgenomen door andere circusdirecteuren. Hij was ze echter steeds een stapje voor en dit verklaart wellicht waarom Circus Toni Boltini nooit heeft mogen klagen over gebrek aan belangstelling van pers of publiek. Integendeel, over het algemeen draait Curcus Boltini zeer goed. Het meest hindert Toni Boltini echter en het is zo langzamerhand wel een bekend stokpaardje van hem geworden de zijns inziens volkomen onbillijke vermakelijkhedenbelasting, iie een schier ondraaglijke last is voor een zo kosten- rijk bedrijf als een rondtrekkend groot circus. Overal ontmoet hij begrip voor zijn strijd tegen deze heffing, maar he laas zijr er maar weinig gemeenten die dit begrip willen omzetten in de daad: afschaffing van deze belasting. De mees te gemeenten zijn zelf armlastig en kunnen maar moeilijk afstand doen van het vette kluifje, dat hen door het be zoek van een circus in de schoot wordt geworpen. Voeg daarbij nog de vele andere be dragen die op een curcus worden afge wenteld bijvoorbeeld waarborgsom men voor eventuele schade, staanplaats- gelden, vergoedingen voor brandweren, aansluitkosten voor waterleiding etc. etc. dan is het wel duidelijk dat er ieder jaar weer heel wat gerekend moet worden voor de grote reis begint. Toni Boltini heeft in zijn veelbewogen Veel van de dieren bevinden zich in het buitenland, maar de paarden van de dochter van Toni Boltini zijn in Soesterberg. Over een nieuw programma doet een circusdirecteur altijd een beetje ge heimzinnig. Immers, het grote geheel moet een verrassing blijven voor een primièrepubliek. Daarom lacht Toni Boltini wat sphinxachtig als de naam Manders valt, de unieke Dorusfiguur. Manders heeft zelf in het openbaar ge zegd dat hij dit jaar bij Boltini zal wer ken, maar Boltini zegt: Ze zullen het dan ook wel zien wie de spreekstalmees- teres is en ook dat wordt een grote ver rassing. Nee, liever praat Boltini nu nog over zijn vernieuwde wagenpark dat al weer een uitbreiding heeft ondergaan of over de geheel herziene zitinstallatie. Toch ontsnapt hem soms wel eens een mede deling. Zo bijvoorbeeld over de aankoop van dertien prachtige witte paarden, die op buitengewone wijze zijn gedres seerd. Het zal straks een prachtig schouwspel zijn deze edele viervoeters in actie te zien in het licht van de schijnwerpers. Ook een gemende groep exotische dieren is aan de menagerie toegevoegd, een nummer zoals dat in ons land nog niet is gebracht. En om in het exotische te blijven, maar dan op 't gebied van men sen: tijdens een van zijn vele reizen ge durende deze winter, op zoek naar nieuwe attracties, ontdekte Toni Bol tini een origineel Afrikaans ballet. Hij werd zo gepakt door de natuurlijke be wegingen op het felle ritme van de oer woudklanken dat hij de gehele groep onmiddellijk engageerde. Bij het begin van het seizoen zal deze groep Afrikaan se vrouwen met hun begeleiders worden overgevlogen naar Nederland. In het eigen land werken deze danseressen top less en dat is daar heel natuurlijk en gewoon. Misschien kijken ze er hier gek van op. Toni Boltini wacht het maar af. Ook de nog steeds ongeëvenaarde eigen ztfn onderhoud. Boltini is altijd „in" voor elk goed idee en toen één van zijn averjaardagbezoe kers een plan ontvouwde om alle Ne derlandse kappers uit te nodigen was dit gesneden koek voor hem. Immers, kappers hebben niet ten onrechte de faam gezellige praters te zijn, die hun klanten op de hoogte houden van aller lei gebeurtenissen. Alle kappers van Ons land op een dag in de circustent en de komende dagen zal iedereen horen welk een goed programma Toni Boltini dit jaar heeft. Er komt dus gewis een Kap persdag bij Boltini. Er zijn meer belangrijke dagen op til. Besturen van Oranjeverenigingen, or ganisatoren van feestweken en derge lijke weten nu al Soesterberg goed te vinden om te trachten een bezoek van het circus tijdens hun evenementen te verwezenlijken. En als dit in het kader van de geplande tournee past dan is Toni Boltini altijd wel bereid om een ommetje te maken en een kleine ver schuiving in de lijst aan te brengen, teneinde die organisatoren terwille te zijn. En als het helemaal niet kan staat hij ze toch met raad en daad ten dienste °m ondanks het gemis aan een circus toch hetzij door het afstaan van en kele nummers, hetzij door intermediair te zijn bij te dragen aan het slagen van de geplande festiviteiten. vinding, dc hydraulische opbouw, vereist enthousiasme uitgebloeid. Zo niet bij Toni Boltini, die er nog niet aan denkt om het wat kalmer aan te doen. Inte gendeel, hij bruist van energie en van ideëen. Terwijl hij enerzijds voor hon derd procent bezig is om zijn horeca- en zijn circusbedrijf te leiden, weet hij toch ook nog tijd te vinden voor het ontvangen van mensen van velerlei soort. Dan weer is het een kunstenaars- Ook de olifanten met hun verzorger Wi boven het buitenland. Nog enkele weken dan zal de lange ko- lonne startklaar staan, dan gaat het circus weer op reis. Dan wordt iedere middag en avond weer gespeeld voor het „hooggeeëerd publiek", een publiek dat het circus niet kan en wil missen. En de thuisblijvers in Soesterberg, ja in heel Soest, zullen de Boltini's in gedachten volgen totdat ze weer terugkeren op hun veilige nest. Wij wensen onze plaats genoten een voorspoedige reis! „Hals- und Beinbruch Boltini's!" iliy hebben de winterresidentie verkozen Al met al heeft Toni Boltini ook 's win ters weinig tijd om op zijn lauweren te gaan rusten. Hij is veel op reis om contracten te sluiten en is hij thuis dan gaat voortdurend de telefoon en voert hij korte zakelijke gesprekken met bin nen- en buitenland. Daarnaast 1S bij echter toch veel op het terrein te vin den om persoonlijk een oogje in net zeil te houden bij het uitvoeren van de vele werkzaamheden op technisch ge bied, die vooraf gaan aan een lange slij tageslag waaraan het materiaal weer stand moet bieden. Ook de pers begint zich nu al te roeren en vele interviews staan op stapel- ter wijl andere journalisten op het terrein i t

Soester Courant | 1970 | | pagina 7