ziekenauto 5980 Dinsdag 10 maart 1970 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en admi"'stratie Van Weedcstraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Bouw van nieuwe manege aan de Bosstraat gestart Het oog gericht op verkiezingskritiek B. en W. geven het raadslid C. Verheus antwoord op zijn schriftelijke vragen Palmpasen-optocht door het Soesterveen Hervormde gemeente Zuid Ned. Christen Vrouwenhond Programma Katholieke Volkspartij voor de gemeenteraadsverkiezing 1970 Soestenaar in geldnood wilde Raiffeisenbank overvallen Verloren hoed met initialen werd hem funest EEN REIS 0M SYMPATHIE TE KWEKEN 49e jaargang no. 19 Abonnement per kwartaal f 3,75. Bulten Soest per kwartaal f 6,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Zaterdagmorgen is met het plaatsen van de eerste vier van 'n serie van zeven, elk meer dan dertienhonderd kilo we gende spanten, een zichtbaar begin ge maakt met de bouw van een nieuwe manege. Vlak naast de voetbalterreinen, ook wel aangeduid met de misschien wat over dreven naam „sportpark Bosstraat", is door de uit Amersfoort afkomstige 72- jarige heer M. Buys een stuk terrein aangekocht, waarop hij zijn manege die hij sinds 1965 bezit aan de Birkstraat tegenover het Witte Huis gaat verplaat sen. Een verplaatsing die overigens niet ge heel vrijwillig gebeurt, omdat het ter rein aan de Birkstraat verlaten moest worden, daar de bestemming van de grond een agrarische was. en zodoende voor een manege tot verboden grond verklaard werd. Al sinds 1953 houden de paarden en ponies de bijzonder krasse 72-jarige bezig. Zijn werkterrein bevond zich toen nog geheel op Amers- foorts grondgebied direct achter „Pa- sadena", waar nu de sportvelden zijn gerealiseerd. Zijn manege droeg de naam „Manege Eldorado", welke naam ook de nieuwe manege zal gaan dra gen. De bouw van de in de breedte achten twintig meter vrijdragende manege ge schiedt geheel door vrijwilligers van de manege, die niet alleen uit Soest, maar ook uit Amsterdam, Hoogland, Amers foort, Baarn en Hilversum afkomstig zijn. De leiding op het werk is in han den van de heer Van der Wijngaard, een verantwoording die hem beslist is toevertrouwd, wanneer men weet dat hij in het dagelijks leven zijn werk verricht als opzichter in de bouw. Het gebouw bevat naast een foyer met een oppervlakte van zestig vierkante meter, die als een eerste verdieping verhoogd zal worden, de stallingsruimte voor dertig paarden en een vrije spring- ruimte van 16x35 meter. Door het ver hogen van de foyer, verkrijgt men een ideaal uitzicht voor het volgen van de verrichtingen van de ponie- en paard- rijdenden. „Wanneer alles volgens plan blijft ver lopen, zal de officiële opening van „El dorado" plaats hebben voor de vakan tiemaanden" aldus de heer Detmar, die de heer Buys in zijn organisatie terzijde staat*- In verband met de vele aanvragen om informatie geven wij hierbij het adres van de eigenaar de heer Buys, die gaar ne alle gewenste inlichtingen zal ver strekken: Palmstraat 234, Amersfoort, telefoon 03490-19289. Tot dit adres moet men zich dus ook wenden voor gege vens omtrent het onderbrengen van pensionpaarden, hoewel hierbij wel ver meld dient te worden dat de belang stelling dermate groot is, dat zeker geldt „wie het eerste komt, het eerste maalt". De woningbouw en het huisvestingsbe leid blijven in het centrum van de be langstelling staan. Kamerleden zullen op dit punt bun krokodilletranen blij ven storten zo lang de komende verkie zingen niet achter de rug zijn. Al twfv maanden lang wordt nu minister Schut al achtervolgd met zijn bouwtekort over 1969, dat enkele procenten bedroeg van de gestelde norm van 125.000 woningen. Het is duidelijk dat zelfs een feilloos bewindsman niet in staat is om reke ning te houden met een zodanige stij ging van de rentevoet dat de bouwac tiviteit er rechtstreeks door wordt be ïnvloed. En geen enkele minister heeft het in de hand om de conjunctuur zo danig te beheersen dat de produktivi- teit per werknemer tevoren kan wor den uitgemeten. Bij veel werkloosheid zullen de werkenden er een schepje bovenop gooien, terwijl bij arbeids- schaarste het tempo luwt. Dat laatste was in 1969 het geval, want de nood zaak tot maximale bouwprestaties leeft bij de ditici nu eenmaal sterker dan bij de werknemers. Het is minister Schut geweest die de eerste stappen heeft gezet op de weg naar liberalisatie van het woningbeleid en het zijn de politici geweest die heit) hebben afgeremd. Het vas andermaal minister Schut die een huurbelasting heeft gepresenteerd. Deze huurbelasting is door de Staten-Generaal om zeep ge holpen zonder dat de kritici met een beter plan zijn gekomen. Wij zoek »n trouwens al een kwarteeuw naar een oplossing van het woningvraagstuk. Altijd is de kool en de geit gespaard om politieke redenen, terwijl de huis eigenaren het kind van de rekening zijn geworden. Wanneer het nu in de verkiezingsstorm mode wordt om een minister te offeren op het .schuldaltaar dan wordt daarmee o.i. niet de democra tie gediend, noch de zaak var. de ver kiezingen. De kiezers van morgen worden er maar op gewezen dat ook de wijzen die zij hopen af te vaardigen maar matig be gaafd zijn. Het is mogelijk dat een po litieke kreet over een kwarteeuw nóg of opnieuw actueel is. KANTMAN' Het lid van de gemeenteraad, de heer C. Verheus, heeft aan het college van B en W. de volgende schriftelijke vra gen gesteld: 1. Ligt het in de bedoeling van het college van burgemeester en wethouders om een vergunning te verlenen voor het vestigen van een betonwarenfabriek (met recht van uitrit (op het terrein, gelegen aan de Amersfoortsestraat, ten oosten van de woonwijk „Ons Belang?" 2. Is het waar, dat in het (recente) ver leden door, diverse personen en/of be drijven om een dergelijke vergunning voor een vestiging van een bedrijf op dit terrein werd gevraagd, doch gewei gerd op grond van het van kracht zijn de bestemmingsplan? 3. Mocht deze vraag door burgemeester en wethouders bevestigend- beantwoord worden, is het college dan niet van me ning, dat het voeren van een duidelijk beleid met betrekking tot het toch al veel omstreden bestemmingsplan „Amersfoortsestraat" zeker psycho logisch gezien in ernstige mate zal kunnen worden betwijfeld? In antwoord op het vorenstaande deelt het college de raad mede, dat het hier gaat om het terrein, gelegen ten oosten van de woonwijk „Ons Belang" tussen de percelen van metaalbewerkerij J. H. Hermans en de steenhouwerij Firma Noricum. Er is volgens B. en W. geen sprake van, dat er ten aanzien van dit terrein een aanvraag om vergunning tot vestiging van een betonwarenfabriek geweigerd zou zijn. Ingevolge het bestemmingsplan „Amers foortsestraat" heeft dit terrein een be- drijfsbestemming, waar een dergelijke fabriek is toegestaan, mits geen lawaai, stank, damp of rook veroorzaakt wordt. Het is de bedoeling, dat zich op be doeld terrein de betonwarenfabriek Firma Gebroeders Lensink gaat ves tigen, die haar huidig perceel nabij de Sportweg binnen afzienbare tijd moet verlaten in verband met de toekomstige omlegging van de Rijksweg om het noorden van de bebouwde kom van Soesterberg. Tegen deze vestiging hebben B. en W. geen bezwaar omdat zoals gemeld het terrein een bedrijfsbestemming heeft. De moeilijkheid die de plannen van de Gebroeders Lensink doorkruiste was ge legen in het feit, dat het nieuw gekozen terrein niet in het bezit was van een door Rijkswaterstaat af te geven ver eiste uitwegvergunning op de Amers foortsestraat. Genoemde firma heeft naar aanleiding daarvan de bemiddeling van B en W. ingeroepen teneinde de uitweg vergunning te verkrijgen. Deze bemid deling is met succes bekroond. Rijkswaterstaat heeft B. en W. nl. bij brief van 16 januari jl. medegedeeld akkoord te gaan met de verplaatsing van het bedrijf van de Gebroeders Lensink en daarbij toegezegd, dat gebruik ge maakt mag worden van een uitweg op de Amersfoortsestraat. Overigens blijkt uit het vorenstaande hoe moeilijk het is aan de Amersfoortse straat een bedrijf te vestigen. Het hier voor omschreven geval van de Gebroe ders Lensink staat namelijk niet op zich zelf, zodat het Inderdaad, inhakend op vraag 3, niet onmogelijk is, dat soms de schijn wordt gewekt als zou de gemeente met betrekking tot de vestiging van be drijven aan de Amersfoortsestraat niet altijd een even duidelijk beleid voeren. Het spreekt vanzelf, dat het niet ver lenen of niet aanwezig zijn van uitweg vergunningen funest werkt op de ves tiging van bedrijven, hoezeer ook ove rigens voldaan mocht worden aan de bepalingen van het bestemmingsplan ..Amersfoortsestraat". Toch dient naar de mening van B. en W. voor het be leid van Rijkswaterstaat, met betrek king tot de uitwègvergunningen, ook het nodige begrip opgebracht te worden als bedacht wordt dat de Amersfoortse straat onderdeel is van een zeer drukke verbindingenroute. Talrijke uitritten op deze weg zullen de verkeersveiligheid niet bèvorderen. Gesteld kan worden, dat het voren staande een soms minder effectieve be nutting van de ingevolge het genoemde bestemmingsplan toegestane bedrijfster reinen tot gevolg heeft, zonder dat dit de gemeente verweten kan worden. Een lichtpunt is overigens dat een aan zienlijke verbetering in de bestaande situatie zal optreden, zodra de voor genomen aanleg van parallelwegen langs de Amersfoortsestraat zal zijn gereali seerd. Na een geslaagde bingoavond voor. de leden van de vereniging van de Varen- straatbewoners „Voortvarend" wordt nu een palmpasenoptocht voor de kinderen georganiseerd. Aan deze optocht, welke zal plaatsvinden op zaterdag 21 maart a.s., kunnen alle kinderen tot 12 jaar uit het Soesterveen meedoen. Het vertrek zal plaatsvinden vanaf de perkeerplaats in de Varenstraat van 202 t.e.m. 400, en wel om 14.00 uur. Eindpunt op de zelfde plaats. Medewerking zal worden verleend door de Muziekvereniging P.V.O. Voor alle kinderen die meedoen en die dus ook een Palmpasenstok maken is er na afloop een versnapering, terwijl aan de 10 kinderen met de allermooiste palm pasenstok een extra prijsje zal worden uitgereikt. C Ter vervulling van de vacature, die is ontstaan door het vertrek van ds. Roest, is door de kerkeraad van de hervormde wijkgemeente Zuid een beroep uitge bracht op ds. P. Kloek te Leiden. Ds. en mevr. Kloek zijn vandaag in Soest om kennis te maken met de gemeente; vanavond van half acht tot half negen kunt u hen ontmoeten in het herv. wijk- gebouw Eltheto. Alle belangstellenden, en dit zijn na tuurlijk in de eerste plaats de hervorm de „zuidelingen", zijn van harte welkom. De afdeling Soestdijk houdt op 12 maart a.s., 's avonds 8 uur, haar ledenverga dering in het wijkgebouw bij de Emrna- kerk, Regentesselaan. De heer F. Huisman, juwelier te Utrecht, zal deze avond spreken over zijn beroep en zal er ook wat van laten zien. Ook gasten zijn hartelijk welkom! SOESTER De Katholieke Volkspartij en de Pro testants Christelijke Partijen in onze gemeente zullen dit jaar bij de ver kiezingen voor de gemeenteraad als al tijd met een eigen lijst uitkomen. Zij wenden zich in 1970 met een gezamen lijk programma tot u. Zij willen ge zamenlijk, uitgaande van het Evangelie, pogen te bereiken dat in onze gemeen te, die een flinke stad gaat worden, een werkelijke gemeenschap gaat groei en. Bij het tot stand brengen van algemene voorzieningen in de gemeente Soest, b.v. bestemmingsplannen, woningbouw, verkeersvoorzieningen, riolering, om slechts enkele te nomen, dienen de be langen van alle bevolkingsgroepen zorg vuldig te worden afgewogen. Voorts maakt Soest ook deel uit van een groter geheel; wij zullen in de toekomst te- samen met de buurgemeenten onze be langen meer op elkander moeten af stemmen. Alle middelen moeten worden bepoefd om een betere communicatie tussen be stuur en ingezetenen te verkrijgen. Alle besluitvorming en alle mededelin gen vanwege het gemeentebestuur die nen daarmede ernstig rekening te hou den. Zo mogelijk aanstelling van een gemakkelijk bereikbare voorlichtings ambtenaar. Soest komt in aanmerking voor een scholengemeenschap voor voortgezet on derwijs (havo, athenaeum, gymnasium, mms) op brede basis. De totstandkoming vergt vele jaren; daarom moet er nu een begin mee worden gemaakt. Op het Z.O. einde van onze Eng is een modern stadscentrum gepland; dat zou niet compleet zijn zonder een open „ont moetingscentrum" voor alle sociale en cuturele contacten. Als tijdelijke oplos sing zou het oude St.-Joseph-verpleeg- huis daartoe ingericht kunnen worden. Voor Soest als snelle groeigemeente is een verantwoorde en gerichte verkeers- politiek noodzakelijk. En particulier èn openbaar vervoer eisen beiden tal van voorzieningen. Niet alles mag aan de verkeersbelangen worden opgeofferd; verkeer en leefbaarheid in on ze gemeenschap dienen zorgvuldig aan elkander afgewogen te zijn. Er zijn ook nog altijd de belangen van de voetgangers. Met name denken wij aan veilige oversteekplaatsen aan de rijksweg, en aan andere wegen. Voorts aan een exclusief voetgangersdomein bij de in richting van het nieuwe stadscen trum. De „weg over de Eng": de aanleg daar van die de uitvoering van een fraai stadspark vrijwel onmogelijk maakt zal alleen dan verantwoord kunnen zijn, als alle andere oplossingen groter schade zouden opleveren aan algemene en per soonlijke belangen. Veel werd reeds in Soest tot stand ge bracht door particuliere initiatieven, ge steund door de overheid. Wij noemen b.v. de bibliotheek, de sporthal, de sportterreinen, de brandweer, het dorps huis Soesterberg, de bejaardencentra, enz. Veel willen wij nog stimuleren. Wij noemen: Een overdekt zwembad, te situeren in het centrum, hetzij in het Veen hetzij op de Eng. Effectieve steun van het gemeentebe stuur voor kindercrèches en speelter reinen voor grotere kinderen, vooral in de nieuwe wijken. Die behoren vaste onderdelen te zijn van elke stedebouw- kundige opzet. Het onvervangbare natuur- en bosbe- zit van onze gemeente dient tot elke prijs veilig gesteld te worden, en met grote beschremd en onderhouden. Het projecteren van snelwegen en hoog spanningsleidingen door de bosgordel is onaanvaardbaar. In samenwerking met de provincie en de betrokken gemeenten dient een begin te worden gemaakt met het „saneren" van de Eem. De Eem is eenmaal land schappelijk en recreatief waardevol ge- Een 27-jarige Inwoner van Soest heeft vrijdagavond omstreeks half negen het bijkantoor van de Raiffeisenbank aan de Koninginnelaan willen overvallen. De man, de in de omgeving wonende M. v. d. V., trok echter door zjjn gedrag en kleding zozeer de aandacht van de melkboer Jak, dat deze de politie waarschuwde, welke even later een overval verijdelde. Wel sloeg Van de V. op de vlucht, maar later kon hij In zijn woning worden aangehouden.Een verloren hoed, waarin zijn Initialen stonden, is hem tenslotte noodlottig geworden. De man zei de overval te hebben willen plegen omdat hij in grote financiële moeilijkheden verkeerde. Van de V. trok de aandacht, toen hij met een hoed op het hoofd en daarop en kartonnen doos enkele malen heen Staatsbezoeken hebben doorgaans de be doeling de relaties tussen landen te verbeteren. En niet alleen tussen die landen maar ook tussen de regerings leiders. Politiek mag dan een zakelijke aangelegenheid zijn, de sympathie of antipathie die een premier of president voelt voor een collega van over de grens, houdt toch invloed. Het is duide lijk dat president Nixon op zijn minst de persoonlijke relatie met Pompidou wat wil verbeteren, vandaar zijn op zienbarende reis naar New York om daar het demonstratieve afwezig zijn van burgemeester Lindsay op te vangen. Zijn excuses voor de nogal forse demonstraties tegen Pompidou in Chicago. Zeker heeft Nixon daardoor binnens lands zijn prestige niet erg verhoogd, in het bijzonder bij de niet geringe groepen die inderdaad menen dat de Fransen met hun wapenleveranties aan Libië de Israëlische en misschien zelfs wel de Amerikaanse zaak schaden. Maar Nixon, hoezeer ook belust op de steun van zijn burgers, is kennelijk van me ning dat de slechte verstandhouding met Parijs zoals die onder De Gaulle is gegroeid met voorrang verbeterd moet worden. Tenslotte zijn er verscheidene zaken waarbij het van belang is dat de wes telijke grote drie met één mond spre ken - het nabije oosten is er een voor beeld van. En dat belang is groot ge noeg om er dan maar wat excuses voor te maken die de Amerikaanse bur gerij in grote meerderheid niet zo no dig vindt. Maar zijn in het algemeen dc Ameri kaans-Franse relaties nu verbeterd? De Franse kranten geven er weinig blijk van. Tenslotte is Pompidou, hoe men verder over hem denkt, nu de personi ficatie van Frankrijk in het buitenland. En de bejegeningen die hij hier en daar in de Ver. Staten heeft ondergaan vallen daardoor ook bij tegenstanders van Pompidou in Frankrijk niet zo pret tig. Omgekeerd zijn er van Pompidou enige uitspraken de ronde gaan doen, die hij bij gesprekken met Joodse voor mannen gedaan zou hebben, die zijn aanzien - en dus dat van Frankrijk - In Amerika niet hebben verbeterd. Soms bereiken staatsbezoeken het te gendeel van wat ze beogen. Tenzij - maar ook dat is misschien - strikt op het persoonlijke vlak. en weer liep voor de Raiffeisenbank (die vrijdagavond open was) en zich ook anderszins verdacht ophield in de omge ving. De heer Jak waarschuwde daarop de politie, die de man bij haar komst op de vlucht joeg. Via een garagedak en een paar achtertuinen aan de Koningin nelaan sloeg Van de V. op de vlucht. Op het moment, dat een van de achter volgende plitiemannen hem bijna te pakken had, struikelde déze echter over een lage afrastéring, waardoor van de V. .wist te ontkomen. Wel vond "men in een van de tuinen de hoed van v. d. V. en de kartonnen doos. In de hoed stonden de initialen M. v. d. V. Ofschoon de naam van de pseudo- overvaller meerdere malen in het adres boek voorkomt, is de politic op goed geluk gaanprikken. De. eerste dé beste bleek al meteen raak. Aanvankelijk ont kende Van de V., dat de hoed van hem was, maar toen er een speurhond hij gehaald werd, gaf de man toe. Hij gaf ook toe, een overval te. hebben willen plegen. Hij hadechter op :het moment staan wachten, dat zich niemand meer in de bank zou bevinden. weest, maar dreigt nu een open riool te worden. Naast de bestaande bejaardencentra is een verdere ontwikkeling van het z.g. „open" bejaardenwerk van groot belang. Met name de bouw van zelfstandige be jaarden woningen. faciliteiten voor maaltijden, hulpverlening, contacten e.d. De organisaties die hieraan reeds wer ken verdienen warme en effectieve steun. Wij achten het van het grootste belang dat bij de verdere uitbouw van het „Veen" meer variatie en levendigheid wordt toegepast, èn in het stadsplan èn in de woningtypes. Alle mogelijkheden dienen te worden afgetast om tot verlaging van de be bouwingsdichtheid te komen. Het Soes terveen mag geen stapelplaats worden. De bou\V van nieuwe wijken dient zo snel mogelijk te worden afgerond met de nodige centrale voorziningen winkelcentra, scholen telefoonaanleg, enz. De belangen van de „oude" Soester in woners m.b.t. mogelijke huisvesting in de nieuwe wijken moet verzekerd zijn. Een sociaal verantwoord doorstroom- beleid zit daaraan noodzakelijk vastge koppeld. Ook de oudere wijken vragen om ver snelde uitvoering van het riolerings schema. De resterende agrarische zoom, voorna melijk gelegen in de waterschappen Is- selt, Middelwijk en Langeindse Maten, dienen behouden te blijven. Probleem no één voor Soesterberg is het vinden van bouwgrond voor dorps uitbreiding en nieuwe sportterreinen. In het uiterste geval middels onteige ning. Maar dan moet een dergelijke procedure ook snel worden ingezet. Wij zijn van mening dat de door het Rijk voorgenomen verbreding van de bestaande weg Amersfoort-de Bilt on evenredig hoge kosten en offers zal vergen. Verre de voorkeur verdient ver snelde uitvoerig van de reeds jaren op aanleg wachtende autosnelweg Utrecht- Amersfoort ten zuiden van Soesterberg. Het is de hoogste tijd dat de exploitatie van de zandgroeven in en om Soester berg wordt beëindigd, en dat door de Provincie geen nieuwe vergunningen meer worden gegeven.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1