umonnDESiRoop QBRIKOZEIIJnm 9 VOOR LEVENSMIDDELEN lUaszonoflê STERVEN BLIJFT ONOVERKOMELIJK Drukkerij Smit IN NAURU LIGT HET GELD VOOR HET GRIJPEN D00RSMF.REN GARAGE BOSBOOM Slechts een enkeling haalt de 164 jaar Staan diepvriesmensen over 2l/z eeuw levend op VERLOOFD, verlovingskaartjes \ypx At Raiffeisenbank gaat deze maand nieuw filiaal aan Smitsweg bouwen klaar terwijl u wacht - REVFROL SMFFRSTATION per fles van 119 nu voor Meisje of jonge vrouw pevraaed in de Soest-Zuid. Voor de ochtenduren. Telefoon 5229. Ned. Middenstandsbank in 1969 DINSD^ MAART 1970 Toen Piere Jou bert in 1914 te Quebec overleed,had hij de leeftijd van 113 jaar en 100 dagen bereikt. Maar in de Sowjet-Unie lachen ze nu om dit Ca nadese record. In 1956 gaven de Rus sische Posterijen een zegel uit ter ere van Mahmud Aivazov, die toen de leeftijd van 148 jaar had bereikt. Maar nog bonter maakte het de hard nekkig doorlevende Shirali Muslimov, die op 20 mei 1969 zijn 164-ste ver jaardag vierde. Hij woont in de ber gen van Azerbeidsjan, in het oosten van Transkaukasië en hij werkt nog steeds enkele uren per dag in de boomgaard. Mulsimow is overigens maar èèn van de 183 zeer oude men sen in dit gebied, waar liefst 0,5 °/o van de bevolking 90 jaaf of ouder is. Hoewel het natuurlijk waar is dat hoop doet leven, behoeven wij in de westerse wereld niet te hopen dat in de komende decennia de maximale levensduur óp spectaculair wijze ver langd zal worden. In het Chemisch Weekblad poneert de biochemicus drs. D. L. Knook de stelling dat wij. in de naaste toekomst op zijn gunstigst kun nen hopen op een gemiddelde levens lengte, die ligt in de buurt van de tachtig jaar. Gemiddelde levensduur van de man loopt weer terug! Dankzij de verbetering van medische voorzieningen en hygiënische omstan digheden is de laatste honderd jaar de gemiddelde levensduur in onze wes terse maatschappij sterk toegenomen. Dat geldt ook voor Nederland, zoals blijkt uit de zogenaamde sterftetafels, die zijn opgesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Ir. de jaren 1840.-1851 bedroeg de ge middelde levensduur voor de Neder landse mannen 36,2 jaar, die van de vrouwen 38,5 jaar. In de periode 1870- 1879 was er nog maar heel weinig in deze toestand veranderd. Omstreeks 1900 bedroeg de gemiddelde levensduur van de Nederlandse mannen 51 jaar, die van de vrouwen 53,4 jaar. Sinds dien is die gemiddelde levensduur met sprongen gestegen. In de jaren 1931- 1940 bedroeg de gemiddelde levensduur van de Nederlandse mannen 65,7 jaar, die van de vrouwen 76,2 jaar. De hoogste gemiddelde levensduur van de Nederlandse manhen werd genoteerd in de jaren 1956-1960 (71,4). Sindsdien Verliefd, Drukwerk voor Iedere gelegenheid, ede voor Uitgebreide eoSeeüe Kligldc en netee Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-25SR-'"" treedt er een lichte daling op, een te ruggang die hoofdzakelijk te wijten is aan het frekwenter optreden van hart en vaatziekten en bepaalde vormen van kanker, vooral longkanker. In de periode 1961-1965, toen deze teruggang zich reeds begon af te tekenen, steeg de gemidelde levensduur van de Ne derlandse vrouwen tot liefst 75,9 jaar. Er is dus een duidelijk verschil tussen de beide seksen, een verschil dat zo wel bij gehuwden als bij ongehuwden wordt aangetroffen. Uit de statistieken blijkt tevens dat gehuwden over het algemeen meer kans hebben om ou der te worden dan ongehuwden, dat degenen die buiten de stad wonen de gerechtvaardige hoop kunnen koeste ren dat zij langer hun A.O.W. kunnen genieten dan zij in de stad wonen, dat de zwaargewichten geringere kansen hebben om oud te worden dan zij wier gewicht normaal is en dat het roken van sigaretten, vooral wanneer dat meer dan één pakje per dag is, nietbe- vordelijk is voor het bereiken van een hoge leeftijd. Op naar de tachtig Moeten we dan om zeer hoge leeftij den te kunnen bereiken met zijn allen emigreren naar Azerbeidsjan? Of zal dat binnen afzienbare tijd ook in Ne derland mogelijk zijn tengevolge van ontwikkelingen in de biochemie? Drs. Knook heeft zijn twijfels hierover. Hij vindt trouwens dat in de eerste plaats gestreefd moet worden naar een ver lenging van de vitale levensduur, waarbij het ouder worden niet bege leid wordt door vervelende verschijn selen. Een wereld vol seniele oudjes is nu eenmaal geen aanlokkelijk toe komstbeeld.. Wel verwacht drs. Knook dat als ge volg van verbeterde technieken in de geneeskunde de gemiddelde levens duur in de toekomst nog zal toenemen. Maar spectaculair zal deze verlenging niet zijn. Berekend is dat na elimen- tatie van alle hart- en vaatziekten en nieraandoeningen de gemiddelde le venslengte in de Ver. Staten niet meer dan 7,5 jaar zal toenemen. De uitban ning van kanker zal hier nog 1,5 jaar aan kunnen toevoegen. Een gemiddel de levenslengte van 80 jaar lijkt van uit de gezichtshoek van de orthodoxe geneeskunst gezien het beste wat er te hopen valt. Maar geven de transplantatiemogelijk heden geen nieuwe hoop? :Bij verbe terde immunisatietechnieken zullen ze ker transplantaties op grote schaal dan tot nu toe mogelijk zijn. Maar VAN WEEDESTRAAT 52 SOESTERBERGSESTRAAT 30 zelden doet zich de situatie voor dat één enkel orgaan veel meer versleten is dan de rest van het lichaam en het plaatsen van een nieuwe ruilmotor in een oude, doorgeroeste auto levert slechts voor korte tijd voordelen °P- Een werkelijke controle van het ver- ouderingsmechanisme zal mischien Pas na veel fundamentele research moge lijk zijn, zo meent drs. Knook. "Diepvricsroens" In de Ver. Staten zijn twee maat schappijen opgericht, die hun cliënten voor een bedrag van 10.000 dollar de stoffelijke onsterfelijkheid garanderen. De participanten zullen direct na de dood bij min 270 graden in dormitoria worden ondergebracht. Achter de be graafplaats in het Wachington Memo- rial Park staat al een pakhuis voor de opslag van deze '"schijndoden". Vol gens de folders van deze maatschap pijen zal omstreeks het jaar 2250 de wetenschap in staat zijn de ontdooide lichamen weer tot leven te wekken Wie 250 dollar extra betaalt, zal op de dag van ontdooiing dit bedrag als zakgeld terug ontvangen (en de waar dedaling van het geld dan?) Drs. Knook gelooft echter niet zo in de (her) levingskansen van deze "diep vriesmensen". De beschadigingen die door het invriezen aan weefsels en cellen worden toegebracht, acht hij zo groot, dat "schijndoden" wel in ech te doden zullen veranderen. Wel zou den beschadigingen aan de zenuwcel len voorkomen kunnen worden door de hersenen uit het lichaam te isoleren en afzonderlijk onder geschikte condities op te slaan. Er zijn op dit punt al ex perimenten met dieren uitgevoerd maar de problemen die hierbij op al lerlei gebied voor menselijke hersenen opdoemen zijn nauwelijks voorstelbaar. Dus houden we het er voorlopig op, dat de mens als alle levende wezens eens zal moeten sterven. Naar alle waarschijnlijkheid zal nog deze maand een begin worden gemaakt met de bouw van een nieuw filiaal van de Raiffeisenbank aan de Smitsweg. De Raif feisenbank heeft er momenteel een noodgebouw in gebruik, dat in een grote mate in een behoefte blijkt te voorzien. Gemiddeld wordt de bank iedere morgen door dertig cliënten bezocht. Het eiland Nauru is ruim tweeduizend hectare groot, waarmee nog juist binnen de omheining van Kennedy Airport in New York zou passen. Deze minirepu- bliek, met aan het hoofd de gewezen onderwijzer President Hammer de Ro- burt. Nauru ligt vijftig kilometer ten 7.uiden van de evenaar en ten noord westen van Fiji. De ruim drieduizend bewoners van het eiland leven er zor geloos op los. Zij hebben een gemiddeld jaarinkomen van 23.000 gulden, vrou- bijna tweemaal zoveel is als de inwoners van Koeweit gemiddeld verdienen. Koe wen en kinderen meegerekend, hetgeen weit staat wat het gemiddelde inkomen betreft op de tweede en Verenigde Sta ten op de derde plaats. Wat maakt dit merkwaardige republiekje, waar Groot- Brittannië, Nieuw-Zeeland en Australië als honden om gevochten hebben, tot zo'n rijke gemeenschap? Het antwoord kan kort'zijnï fosfaten.- Tn dit merkwaardige ministaatje, puilen de concertvleugels (waarop niemand kan spelen), afwasmachines, koelkasten, was machines. taperecorders en stereo-appa- ratuur uit de huizen, terwijl de bewo ners onbekommerd in het zonnetje zit ten. Er is een verkeersweg met een totale lengte van 19 kilometer maar er zijn tweecïuizènd auto's en motoren. Nauru ziet er zo op het oog precies zo uit als elk ander eiland in de Zuidzee, maar wanneer men driekwart kilometer landinwaarts gaat, staat men sprakeloos. Aan alle kanten vindt men totale ver woesting. Geen bomen, geen struiken, niets. Het lijkt op: een maanlandschap of een gebied dat door een atoombom is getroffen. Dag en nacht halen hier machtigp machines de fosfaat uit de grond. De prijs die de bewoners gap betalen voor hun rijkdom is de uit holling van hun eiland. Over vijfentwin tig jaar zal Nauru geen fosfaat meer hebben, maar een deel van het binnen komende binnenstromende geld is goed belegd. Per jaar zal elke man, vrouw en kind dan toch nog kunnen rekenen op een inkomen, van. 25.000 gulden. Geld en fosfaat is het voornaamste bezit van de bewoners van Naumj, want al het voedsel moet worden.- ingevoerd. .De in woners van Nauru vinden dat allemaal 1»est. Ze beschikken over een keihard artikel: geld, waardoor zij met een ge rust hart in de zon kunnen zitten. Het jaar 1969 is voor de Raiffeisenbank Soest een bijzonder druk jaar geweest, zo zei voorzitter J. R. van Poppelen vrij dagavond op de jaarvergadering in het verenigingsgebouw. De belangrijkste ge beurtenissen uit het afgelopen jaar wa ren de directiewisseling; de bouw van een nieuw bijkantoor aan de Koningin- nelaan en de vergroting van het hoofd kantoor an het Kerkplein; de reorga nisatie van de administratie; die thans per computer wordt verwerkt; de ves tiging van een bijkantoor aan de Smits weg ten behoeve van het Soesterveen en de verdere uitbreiding van het diens tenpakket. De heer F. S. I. Knaapen nam het af gelopen jaar de directie van de heer C. v. d. Breemer over. Tevens werd wegens de sterke uitbreiding van de werkzaamheden een adjunct-directeur benoemd: de heer W. G. Hilhorst. Blijkens de inleiding van de heer Van Poppelen heeft de sterke groei van het aantal bankcliënten een evenredige groei van het aantal bankdiensten ten gevolge gehad. „Banken immers zijn dienstverlenende bedrijven, die de struc tuurveranderingen van de productie- en consumptiehuishoudingen op de voet dienen te volgen en deze ook mede vorm moeten geven. De kracht var. de Raif feisenbank is, dat men elke cliënt per soonlijk wil behandelen. Dit vraagt ge specialiseerde medewerkers", aldus de heer Van Poppelen. Het gebruik van een computer drukt de kosten per administratieve behandeling. Toch kan volgens de voorzittei niet wor den gesteld, dat alle diensten van de bank winstgevend zijn. Het is volgens de heer Van Poppelen niet doenlijk, niet rendabele diensten af te stoten, omdat hierdoor ook het contact met cliënten voor betere zaken onmogelijk worden gemaakt. Steeds zal moeten worden uit gezien naar nieuwe taken, welke tot rentabiliteit kunnen bjjdragen. De bank zal daarom in de loop van dit jaar ook meer activiteit gaan ontplooien op het assurantiegebied, terwijl ook enige me dewerkers zullen moeten worden ge schoold voor de verkoop van vakantie reizen. De gunstige ontwikkeling van de Raif- feisen bank blijkt ook uit de stijging van de toevertrouwde spaargelden met ongeveer vier miljoen gulden van 23,5 miljoen tot 27,4 miljoen gulden. Het aantal spaarrekeningen steeg in 1969 met ongeveer 1200 en het aantal privé- rekeningen nam met ongeveer 500 toe. „Wij zijn als bestuur over de snelle groei van de bank bijzonder verheugd, temeer daar de concurrentie in het bankwezen met het jaar scherper wordt. De strijd om de spaargelden wordt jaar op jaar heviger en met name van de zijde van de commerciële bankinstellin gen, welke zich voorheen sporadisch op dit terrein begaven, wordt een concur rentie- en reclamestrijd gevoerd, dié ons noopt, onze koers regelmatig te wijzigen, aan te passen aan de omstandigheden", aldus de heer Van Poppelen, die zich eigenlijk een beetje verbaasde over het feit, dat de handelsbanken pas de laatste jaren waren gaan inzien, dat met over tollige spaargelden van particulieren in vesteringen kunnen worden gefinan cierd. Volgens de voorzitter zal de Raif feisenbank zich de komende tijd de uiterste beperkingen moeten gaan op leggen op het gebied van de krediet verlening. De heer Knaapen, directeur, zei in zijn toelichting op het jaarverslag, dat steeds meer bedrijven ertoe overgaan, salaris sen via de bank te betalen. Dit ver klaart ook de sterke stijging van het aantal rekeninghouders/spaarrekeningen van 9385 tot 10.850 en lopende reke ningen van 1004 tot 1706. Het veel gro tere gebruik van bankdiensten kwam opvallend tot uiting in het succes van de betaalcheque. In het afgelopen jaar verwerkten de Raiffeisenbanken in Ne derland 24 °/o meer cheques dan in 1968. Het misbruik van blanco-kredietverle ning in deze sector valt volgens de heer Knaapen erg mee. De privérekeningen brengen voor de bank bijzonder hoge kosten met zjch. „Wij mogen echter niet uit het oog ver liezen, dat de girale salarisbetalingen kunnen leiden tot een enorme verbreding van de relatiekring, terwijl tevens een consolidatie van het niet voor consump- Geen langdurige wachttijd, daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. VAKKUNDIG PERSONEEL Eerste klas smeermiddelen Birkstraat 105 - Soest - Telefoon 3256 snus(33 per fles - 3 volle Agio zegelboekjes yjJ Bij f5,- boodscüappen van 125 voor 15*01 wm per pak M van 89 voor m As. Hoera! Zeg maar dag tegen dat oervervelende afwassen. En zeg nog vrolijker dag tegen rode afwashan- den en brokkelnagels. Want A O biedt u de originele Famila vaatwas- machine voor maarf 478,- en 3 volle Agio-boekjes. De Famila spoelt, wast en droogt. 3 Automatische wasprogramma's. Goed voor de vaat van 8 personen. En kijk hoe glanzend, blinkend schoon uw vuil ste vaat gewassen wordt. Wat een weelde.Ga er meteen van profiteren. Alle inlichtingen in de A O winkel. yurrtlia tieve doeleinden gebruikte deel van het salaris op spaarrekeningen kan worden bevorderd. Het aantal boekposten nam het afgelo pen jaar met ruim 50.000 toe. De over schakeling van de administratie op de de computer bij de Centrale Ba<ik vol doet geheel aan de verwachtingen. Door deze geheel nieuwe verwerking van de boekhoudkundige gegevens kan een veel grotere toename van het aantal posten gemakkelijk worden verwerkt. In het afgelopen jaar werd een netto winstsaldo betaald van ruim ƒ26.900, tegen ruim ƒ58.500,in 1968. De modernisering en vergroting van het hoofdkantoor, de bouw van het nieuwe bijkantoor aan de Koningirmelaan en de met deze verbeteringen gepaard gaande noodzakelijke uitbreiding van het aantal medewerkers tot 17, brachten deze vergroting van de lasten en het teruglopen van de netto winst met zich mee. De Raiffeisenbank bezit een liquiditeit van 11 miljoen gulden. Dit omvat kas gelden, voorraden vreemde valuta en het girosaldo. Het overgrote deel be staat echter uit een tegoed bij de Cen trale Bank. „Uit rentabiliteitsoogpunt is dit een weinig aantrekkelijke situatie. Behalve de rentabiliteit speelt echter ook de liquiditeit van een bank een grote rol. De overheid legt bij haar krediet- beperkende maatregelen wel eens teveel het accent op de liquiditeit, hetgeen in een tijdvak als nu met een te hoge rentestand wel eens een te groot of fer op de rentabiliteit vraagt", aldus de heer Knapen. „Het is wel eens pijnlijk, dat naarmate het aantal cliënten groeit, de indruk wordt gewekt, dat aan elke individuele cliënt minder zorg wordt ge geven en dat door automatisering een minder persoonlijke benadering ont staat". Dc heer Knaapen zei, dat de bank zoveel mogelijk het wekken van deze indruk probeert te voorkomen. Blijkens het jaarverslag is het aantal leden het afgelopen jaar opnieuw toe- :enomen en wel van 1323 tot 1429. De crediet-gelden in rekening-courant stegen met ƒ494.245,tot ƒ3.641.908,—. Uit deze cijfers blijkt duidelijk het ver trouwen, dat de bank in Soest geniet. De post voorschotten steeg in het afgelopen jaar met 4.429.305,tot ruim 17,6 miljoen gulden. De reservepositie van de bank kon door verrichte dotaties ver der worden versterkt. Twee aftredende bestuursleden, de lie ren P. H. Stalenhoef en A. G. van 't Klooster, werden herbenoemd tot lid van het bestuur. Alle op de vergadering aanwezige leden kregen van de bank het zilveren bevrij dingstientje aangeboden. En terwijl bestuur, directie en leden rustig zaten te vergaderen en na vergadering van een film over paarden genoten, werd op de Koninginnel aan op het laatste nippertje een overval op het bijkantoor van de Raiffeisenbank ver ijdeld. De dader, een in de buurt wonend# winkelhulp, kon kort nadien worden aangehouden. Meer over deze mislukte poging tot overval elders in deze krant. Blijkens het heden verschenen jaarver slag van de Nederlandsche Midden standsbank N.V. heeft de bank in 1969 opnieuw goede resultaten weten te be halen. Het totaal van de gecombineer de balans passeerde de 5 miljard. In 1968 werd de 4 miljard- en in 1967 de ƒ3 miljard grens overschreden. Mede om een beter inzicht in de ver mogenspositie van de bank te verschaf fen werd overgegaan tot herwaardering van de bankpanden. Van het hierdoor vrijkomende bedrag ad. ƒ47,8 min. is 26,0 min. toegevoegd aan de open re serve. 15,4 min. aan de voorziening voor belastinglatenties en ƒ6,4 min. aan de investeringsreserve. De baten waren ƒ34,7 min. hoger dan in 1968, waartegenover een eveneens sterke stijging van de lasten voor een groot deel salarislasten stond; de voorziening voor vennootschapsbe lasting vergt 18,9 min. tegen 17,5 min. in 1968. Het winstsaldo bedroeg ƒ22,1 min., een stijging van ƒ2,4 min. t.o.v. vorig jaar. Van deze winst wordt, bij goedkeuring van het dividendvoör- stel, uitgekeerd 9.7 min. en 12,4 min. in het bedrijf gehouden. Na winstverdeling belopen de open reserves ƒ88 min. Vrijwel alle bedrijfs onderdelen droegen tot het hogere re sultaat bij. Debiteuren stegen met ƒ366 min. tot 2.522 min., de toevertrouwde middelen waren ƒ800 min. hoger dan per ultimo 1968 en bedroegen per ultimo 1969 4.705 min. De gestegen winst maakt het opnieuw mogelijk voor te stellen het dividen'd te verhogen van 5,50 (11 tot 6,(12 n/o) per aan deel van ƒ50,De winst per aandeel steeg van ƒ12,25 in 1968 tot ƒ13,74 in 1969.

Soester Courant | 1970 | | pagina 3