ORANJE EN AMSTERDAM EB v.SETTEN EUROPESE MUNT Hf KENNISMAKING MET DE EXPO '70 IN OSAKA (Japan) AUTORIJSCHOOL „ENGEL" VI Linsterdamse regenten sturen aan op oorlog UW SUCCES BS ONZE RECLAME!! Prot.-chr. partijen stelden gezamenlijke kandidaten lijst op Vrijgemaakte kerken buiten het verband Ontwikkelingswerk in Paraguay Opleiding personcelwerk te Driebergen Schrijven aan de voorzitter van de gemeenteraad Rectificatie Bestuur Algemene Bejaardenbond Soest „Opdat zij met eere mogen rusten" Krabbels van Knelis WISO zorgt voor Paasverrassing Welke onderwijsvorm voor uw kind )p 27 september 1781 vinden de Am- terdammers zo maar op straat exem plaren van een pamflet. Misschien kan peter van een brochure worden gespro en, want het is een heel epistel en het slt ettelijke bladzijden. „Aan het volk an Nederland", heet het te vondeling elegde geschrift. Het begint met een istorisch overzicht. Hierin komt het )ranjehuis er niet zo goed af. „Alle 'rinsen van Oranje zijn zelfzuchtige /rannen", zo betoogt de schrijver, „en Villem V is een verrader van het va- erland". Dergelijke benamingen voor Stadhouder zijn niet nieuw, elkaar oor middel van pamfletten bestrijden i beschuldigen is een gewoonte ge- orden in die tijd en Pro of Contra ordt in klare taal geuit. Het is mode fgeworden om elkaar te krenken. Ook nu weer menen de mensen te maken te hebben met één van die vele staats gezinde epistels, waarvan er reeds zo vele zijn verspreid. Maar bij het verder lezen ontdekken ze toch iets anders dan de normale standpunten. Ook de aris- ;ocraten komen er slecht af. „De regen en zijn niet langer de vertrouwensman- ten van het volk", zo zegt de auteur. -Iet volk wordt vervolgens aangespoord >m niet langer werkeloos toe te zien, loch goede Patriotten tot Gecommit- eerden te kiezen, die, uit naam van de jurgerij, het regeringsbeleid dienen te veranderen. /oorts wordt aangedrongen op: vrijheid van drukpers, bewapening der burgerij. ~ewezen wordt naar de opstand van ïe Amerikaanse koloniën tegen het noederland, Engeland. Gemaand wordt >m vooral met overleg en kalm te werk e gaan. Het stuk eindigt met: „Jehova, le God der vrijheid, die de Israëlieten lit den diensthuize heeft geleid, en hen ot een vrij volk gemaakt, zal onze oede zaken ongetwijfeld ook ondersteu ien. Ik ben. Volk van Nederland! Vaarde mede-burgers, Ulieder getrouwe medeburger". r volgt geen ondertekening. De bro- ihure is anoniem. Wie is die medebur- :er? Niemand weet het. Oorlogszuchtig Amsterdam )p 22 oktober 1751 stierf Prins Willem V. Zijn zoon, die, volgens erfrecht, ook Stadhouder moest worden, was voor dit imbt nop veel te jong. De opvolger was lechts 2 jaren oud. Daarom werd de touw van Willem IV, Anna van Enge- and, Regentes. Toen ook deze vrouw tierf. was haar zoon nog maar 10 jaren lud. Zijn functie werd daarom min of neer waargenomen door Lodewijk Ernst ran Brunswijk-Wolfenbüttel, een Oos- enrijkse Hertog, die bekend werd in de )ostenrijkse Successie-oorlog. Jas in 1766 werd de 17-jarige Prins als iVillem V tot Stadhouder benoemd. In 768 deed hij, vergezeld van zijn ge- nalin, Wilhelmina van Pruisen, zijn in- ocht in Amsterdam. Alles scheen Pais n Vree tussen Prins en stad. Het Prin- lelijk paar werd heel hartelijk ontvan gen. Toch waren de Amsterdamse regenten riet Oranjegezind. En dat zou blijken odra de Republiek weer verzeild raakte n de Europese of liever gezegd vereld-politiek. n 1775 kwam één der Engelse koloniën n opstand tegen het moederland. De Engelsen probeerden niet alleen met jeweld hun gezag in het rebellerende >verzeese gebiedsdeel, Amerika, te her tellen, maar zij geraakten ook in oorlog net Spanje en Frankrijk. Vu was de Republiek der Verenigde Nederlanden, krachtens een in 1768 ge- loten verbond tot wederzijdse bijstand, n geval van oorlog verplicht om Enge- and te helpen. De Prins en Van Bruns- vijk, die nog heel wat in de melk te irokkelen had, wilden zich wel aan dit erdrag houden, doch de Staatsgezinde •egenten, vooral die van Amsterdam, roeiden daar niets voor. n Amsterdam was De Vrij Temminck mrgemeester, voorts speelden Rensdorp n vooral de pensionaris Van Berckel REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 n E.E.G.-kringen is men doende aller- ei plannen uit te werken teneinde de nonetaire en conjuncturele ontwikke- ing van Europa beter te kunnen be heersen. Die beheersing wordt nu nog doorkruist door allerlei nationale maat regelen, die andere partners kunnen schaden. Wij noemen daarvan de kre- dietbeheersing, die in het ene land de investeringen en bestedingen aan ban den kunnen leggen, terwijl zij in het andere land op hetzelfde moment sti mulerend kunnen werken. Dit kan leiden tot vervalsing van de nodige internationale concurrentie. De internationale verplaatsing van kapitaal binnen Europa zou in het geheel geen vraagstuk mogen zijn binnen de gren zen van dit continent. Op het moment dat de handel geliberaliseerd wordt be staat er eenvoudig meer behoefte aan ve rmogens verpl aatsi n g. Het meest rustverstorend werkt echter de afwijkende waardering van de munt eenheden. Dit vraagt allereerst om het rekenwerk van duizenden mensen en machines. Het verstoort de vlotte inter nationale handel en werkt de speculatie in de hand. Het veroorzaakt nodeloze koopkrachtverschillen in de munteen heden waardoor het inzicht van de kooplieden in het te verwachten markt verkeer wordt vertroebeld. Kredieten voor bepaalde delen van dit werelddeel worden onnodig vertraagd of bevorderd door de afwijkende waardering. Het toe risme wordt door het oneindige geld- gewissel belemmerd. Boven alles zou het bestaan van één munteenheid voor Europa de eenheid van de Europeanen meer ten goede komen dan het organi- satiewerk van welke beweging ook. Het is waar dat veel nuchtere des kundigen de verwezenlijking van de munteenheid nog ver in de toekomst zien. Wanneer echter een deskundige als de Westduitse minister van econo mische zaken hiervoor reeds een tien jarenplan weet te deponeren is het be paald niet onmogelijk dat Engelsen, Duitsers, Fransen en Nederlanders de kosten van het jaar 2000 in dezelfde munt voldoen. De pogingen om tot die eenheid te komen zullen zeker met alle kracht moeten worden gesteund. een belangrijke rol in de landspolitiek. Daar het creëren van ambten voor fa milieleden niet meer in die mate moge lijk was als vóór 1748, waren de Am sterdamse regenten maar weer in de handel gegaan. Een handel, die juist door de Amerikaanse Vrijheidsoorlog be hoorlijk floreerde. Want via West-Indië werden tal van goederen aan de Ame rikanen geleverd. Sint Eustasius werd het centrum van de Nederlandse smok kelhandel op Amerika. Niet alleen ta bak, suiker en indigo, maar ook wa pens, geschut en andere oorlogsbehoef ten werden door Nederlandse schepen van Europa via West-Indië naar Ame rika vervoerd. Hoe Willem V ook zijn best deed om Amsterdam in te tomen, de stad ging door met het leveren van goederen aan de vijanden van Engeland, want ook naar Frankrijk werd een en ander ver scheept. De Engelsen besloten de Nederlandse schepen te onderzoeken op contraban de. Dit gold zowel voor de vaart op Amerika als voor die op Frankrijk. Amsterdam drong aan op marine-escorte teneinde de handelsschepen te bescher men tegen aanhouding op zee. Tevens werd verzocht om de vloot te verster ken. De spanning tussen Engeland en de Republiek steeg en Amsterdam onder nam niets om die spanninr te vermin deren. Integendeel. De stad deed dingen, die de spanning juist opvoerden. De Amerikaanse leiders, Franklin Lee en Deane, boden in 1778 de Republiek aan om een verbond van handel en vriend schap te sluiten. De Staten reageerden hier niet op, maar Amsterdam verklaar de in het geheim tegenover de Ameri kanen, hiervoor wel te voelen. Met me deweten van de burgemeesters van de stad sprak de Amsterdamse koopman Jean de Neufville hierover met Lee. Er werd zelfs een concept-handelsverdrag opgesteld. Een Amerikaans schip be zocht in 1779, met de Amerikaanse vlag in top, Amsterdam. De kapitein, Paul Jones, werd als vrijheidsstrijder gehul digd. Bi, dit alles speelde de Franse ge zant, La Vauguyon, in Amsterdam wel bekend, een grote rol, terwijl de Engel se gezant, Yorke, vrijwel werd gene geerd. In 1780 kreeg de Republiek een uitnodiging om toe te treden tot het anti-Engelse verbond van Gewapende Neutraliteit, waarin Rusland, Denemar ken en Zweden zich hadden verenigd. Amsterdam voelde veel voor toetreding en afgezanten werden naar Katharina II te Sint Petersburg gestuurd voor on derhandelingen. Engeland had lang geduld gehad met de Republiek, maar nu was de maat vol. Toen ook nog op 10 sepember 1780, bij het doorzoeken van de papieren op de aan boord van een Nederlands schip zijnde gezant Laurens zeer bezwarende documenten werden gevonden, waaruit bleek, dat Amsterdam in 1778 had on derhandeld met de Amerikanen, ver klaarde Engeland, op 12 december, ons de oorlog. Democraten 1781 De vierde Engelse oorlog werd voor ons land geen succes. Amsterdam had, door anti-Engelse provocaties, de Stadhouder willen treffen, doch werd zelf het slacht offer van eigen politiek. De Engelse vloot bleek veel sterker dan werd ver ondersteld, terwijl even duidelijk bleek, dat de eigen vloot niet veel meer voor stelde. Niet, dat er nu veel werd ge vochten er vielen een paar schoten bij Doggersbank maar de Engelsen bezetten Sint Eustatius, waardoor er van handel op Amerika geen sprake meer kon zijn. Ook verkreeg Engeland, bij de vrede van 1784, het recht om op Oost-Indië te varen, een gebied, dat vóórdien voor de Nederlandse schepen was gereserveerd. Bovendien, en dat was wel de grootste tegenvaller, werden de Verenigde Staten van Amerika, ondanks erkenning onzerzijds, niet het afzetge bied van onze handel. Engeland bleef daar de grootste rol bij spelen. De stemming in de Republiek werd er door dit alles niet beter op. En wie kreeg de schuld? De Prins van Oranje. Een ware pamfletten-oorlog brak uit. „Niemandt is schootsvrij", zo werd er geklaagd, „het gelijkt veel naar een markt, waar jongens twisten en vegten, malkander met stenen gooyen Nau welijks komt dan een onnozele voorbij, of hij krijgt een buy weg Niet alleen de Prins maar ook de Her tog van Brunswijk werd het mikpunt i van spot en hoon. De tegenstanders van de Prins, de Pa triotten bestonden uit twee soorten. Al lereerst waren er de regenten. Zij wil den zich ontdoen van Oranje en zelf baas spelen, elk in eigen gewest, in eigen stad. Tot deze groep behoorden in Amsterdam Rensdorp en de zijnen. De tweede soort, de Democraten, had den tot leus: „Bij 't volk berust de hoogste macht. De vorst en wettige overheden zijn dienaars van zijn wil". Van deze groep had Van der Capellen tot de Poll, de anonieme schrijver van de brochure van 1781. de leiding. In Amsterdam waren het verder: „vader Hooft", Van Berckel en later Abbema, Bicker en Rutger Jan Schimmelpenninck, die de democratische Patriotten verte genwoordigden. Zij wilden nauwer con tact tussen steden en gewesten. Hoewel beide soorten Patriotten anti- Oranje waren, hadden ze het telkens met elkaar aan de stok. Zo kreeg men de eigenaardige toestand, dat de Am sterdamse burgemeesters niet alleen het dragen van oranje verboden, doch ook het uitgeven van de brochure „Aan het volk van Nederland" strafbaar stelden. De democraten waren echter zeer doel bewust en militant in hun optreden. Zij werkten geheel volgens het boekje van Van der Capellen. Ze richtten, toen er moeilijkheden met Oostenrijk kwamen, gewapende Vrijcorpsen op, welke Vrij- corosen later zelfs werden verenigd tot „vliegende legertjes". „Bij 't volk berust de hoogste macht", 't Volk, was dat de arbeidersklasse? Niets is minder waar. De werkman kwam er niet aan te pas. De werklieden de „bijltjes" bijvoorbeeld bleven door dik en door dun Oranjeklanten. Het Amsterdamse Vrijcorps moest de „Eilanden" veroveren. Ook de Amster damse joden meest arme mensen waren Oranjegezind. Ook in de Joden buurt trad het Vrijcorps gewelddadig tegen te bewoners op. En in Rotterdam vuurde het Patriotse Vrijcorps, de com pagnie Elsevier, op het „Oranjegepeu- pel", dat, onder leiding van de Oranje meid", Kaat Mossel, een Oranjefeest or- Meer dan 76 landen nemen deel aan de Expo 1970, de grootste tentoonstel ling die ooit werd gehouden en die op 15 maart 1970 geopend zal worden in Osaka - Japan. De Expo blijft zes maanden geopend. De tentoonstelling, de eerste van dit karakter die in Azië plaats vindt, brengt de rijke erfenis tezamen die de mens heid en de cultuur van vijf continenten hebben opgeleverd. Het Expo '70-terrein ligt in een kom vormige vallei, tussen de Senri Hills van Kansai Vlakten, tussen het woeli ge zaken centrum van Osaka, en de antieke pracht van Kyoto. Twee jaar geleden was deze vallei een grote warboel van bamboe-bosjes en rijstvelden. Nu is dit terrein veranderd in een woud van stalen constructies met futuristisch uitziende structuren die er uitzien als vliegende schotels of reusachtige paddestoelen. Een van de meest opmerkelijke inzen dingen is het Ricoh paviljoen, ontwor pen door de Japanse Ricoh-San'ai Group. Met de bouw i;> een bedrag ge moeid van 2,7 miljoen dollar. Het uit drie elementen bestaande pa viljoen symboliseert „de ogen van de mensheid voor een betere wereld". Boven het Ricoh paviljoen zal een met helium gevulde ballon komen te zweven met een diameter van 27 meter. Psy chedelische lichteffecten die binnen in de ballon zullen worden geprojecteerd, zullen zichtbaar zijn op de oppervlakte van de ballon. Een reusachtig oog, dat „het oog van de hemel" symboliseert, is op de ballon geschilderd en staart naar beneden.- De ballon, die 500.000 dollar heeft kost, is ontworpen door Goodyear zorgen. Corporation (V.S), de grootste banden en rubbermaatschappij ter wereld. De ballon, bevestigd aan de top van het Ricoh paviljoen wordt met helium ge vuld en zal op een hoogte van 60 me ter komen te zweven en ronddraaien. In totaal besteedt de Japanse industrie meer dan 140 miljoen dollar aan hun paviljoens. De inzendingen uit het bui tenland belopen ongeveer eenzelfde be drag. Andere interessante constructies op de tentoonstelling zijn: het sikkelmotief van de Russische inzending, overigens het grootste buitenlandse paviljoen; de bo tanische tuinen van het Singapore pa viljoen; het paviljoen met twee mina retten van Abu D'abi; het driehoekig Columbiaanse paviljoen; de inzendingen van Turkije, Iran en Pakistan en het Amerikaanse park-paviljoen van de Ver- Saten. Het qua architectuur meest prominen te gebouw is Festival Plaza, ontworpen door Kenzo Tange, een bekende Ja panse architect. Onder het 5.000 ton wegende dak van dit Festival Plaza, zullen circussen optreden, ijsshows en waterballetten worden gehouden, alsme de volksdansen en parades van olifanten. Festival Plaza is het hart van een pro gramma van festivals, concerten, shows en tentoonstellingen, die voor de be zoekers een veelzijdige bron van recre atie zullen betekenen. Behalve de fascinerende paviljoens en festivals zal aandacht worden besteed aan de typische traditionele Japanse kunst van tuinaanleg, zoals die zich door,.de eeuwen heen heeft ontwikkeld. Er zullen ongeveer 7.000 volwassen bo men wórden geplant om de bezoekers van Expo '70 de nodige schaduw te be- M. LOS Van Lenneplaan 47 - Telefoon 6621 Wjj lessen in OPEL REKORD - OPEL KADETT - DAF Gedipl. V.A.M.O.R. - M.I. - F.N.O.P. ganiseerde ter gelegenheid van de ver jaardag van de Stadhouder. Het „gepeu pel" woonde in de volksbuurt. Ook op het platteland stond men aan de kant van Oranje. Op de boeren kon de Stadhouder nog rekenen. Willem V maakte van deze gezindheid geen gebruik. Ook zocht hij geen toe nadering tot de democraten. Hij hield het op de aristocraten en daarvan had de Prins nu juist niets te verwachten. Zonder duidelijke Stadhouderlijke leiding viel de Republiek uiteen in drie partijen: de democratische Patriotten, Frans-ge zind, steeds aanmatigender in hun op treden, de patriotse Regenten, ook Frans gezind, maar tegen elke volksinvloed, en tenslotte de Oranje-partij, zich meer en meer, onder leiding van Gijsbert Karei van Hogendorp, organiserend in gewapende Oranje-corpsen. Bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen zullen de A.R.P. en de C.H.U. in Soest met één lijst uitkomen onder de naam Protestants Christelijke Partijen. 1. D. Hoekstra. 2. Drs. G. H. Oldenboom. 3. J. C. Smits. 4. Drs. L. J. Dijkstra. 5. C. Verheus. 6. G. Stam. 7. H. Strietman. 8. K. W. Jaarsveld. 9. Mevr. M. C. Ba- rendrecht-Mijs. 10. S. C. v. d. Steen, u, D. v. d. Pol. 12. M. Schaafsma. 13. Drs. R. Wijmenga. 14. Drs. G. Gerritse, 15. Dr. Ir. P. L. Walraven. 16. H. J. van Altene. 17. Drs. J. A. Boele. 18. H. h. Beekman. 19. A. Smit. 20. C. v. d. Windt. 21. T. J. de Ruiter. De kerkeraad van bovengenoemde kerk te Soest deelt U mede, dat de kerk diensten voortaan te Baarn worden ge houden in het kerkgebouw van de Chr. Ger. Kerk, Nassaulaan, aanvang 10.30 uur en 4.30 uur. Belangstellenden die vervoersproblemen hebben, kunnen zich in verbinding stel len met: K. Boekelo, tel 3095; Z. Cle ment. tel. 5822; C. J. Schepen, tel. 4513 G. Verkade tel. 3527. In verband met de groeiende belang stelling voor de ontwikkelingshulp in verschillende landen, is het goed enige bekendheid te geven aan een avond in de Doopsgezinde Kerk te Baarn. Ds. de Zeeuw, algemeen secretaris van de D.G. Broederschap en de centrale figuur in al het werk dat door de „Stichting Bijzondere Noden" onder de doopsgezinden in de wereld gedaan wordt, zal spreken over de nederzet tingen van doopsgezinden in Paraguay. Deze mensen, indertijd verdreven uit de Oekraïne, vonden een zeer gebrek kig onderkomen in het Grand Chaco- gebergte, ook wel de „groene bel" ge noemd. Zij leven in de moeilijkste kli maatomstandigheden op een zeer on vruchtbare bodem. Nu er ook nog tien duizend Indianen zich vestigden, be grijpen wij, dat o.a. hier, vanuit Neder land, hulp moet worden geboden. Twee vriendinnen, beide verpleegster, worden over enige weken door boven genoemde stichting uitgezonden. Daar één van hen lid is van de D.G. Ge meente Baarn-Soest, willlen Wfl gaarne in bredere kring bekendheid geven aan deze avond. Ieder, die belangstelling heeft voor dit directe ontwikkelingswerk is heden avond om 20.00 uur hartelijk welkom in de doopsgezinde Kerk te 8aarn. die gelegen is aan de Eemnesserweg, tegen over Albert Heijn. Zaterdagmorgen 25 april 197° Z?1 £ca~ demie De Horst te Driebergen in haar gebouw aan de Horstlaan 2 wn voor lichtingsbijeenkomst houden, speciaal over haar vierjarige part-time oplei ding voor personeelswerk. Voor het bijwonen van deze bijeen komst kunnen uitnodiginSen worden aangevaagd. Ook het prospectus wordt op aanvraag gestuurd. Deze opleiding, zowel voor mannen als vrouwen, begint omstreeks ,seP^ln Toelatingseisenmininum jaar, diploma gymnasium: HAVO, akte van bekwaamheid als on derwijzer of toelatingsexamen; persoon lijke geschiktheid. De Nederlandse inzending voor de Ja panse wereldtentoonstelling zal voor het grootste gedeelte bestaan uit duizenden meters film die de bezoekers Nederland in al zjjn facetten zal doen kennen. Voor de opnamen zwermden diverse filmteams uit. Op de foto is men druk doende het „speeltuinvermaak" op te nemen. Door de heer J. R. van Poppelen, lid van de gemeenteraad voor de K.V.P., is het navolgende schrijven gezonden aan de voorzitter van de gemeenteraad van Soest In het streekplan „Utrechtse Heuvelrug" is aan het gebied, dat globaal begrensd wordt door de Koningsweg, Bosstraat, Wieksloterweg en Biltseweg, de bestem ming „randgebied" gegeven. Deze be stemming houdt o.a. in dat tal van land bouwkundige voorzieningen, die kunnen leiden tot een verbetering van het inko men, in dit gebied achterwege moeten blijven. Tijdens de begrotingsvergadering heeft ondergetekende namens de fractie van de K.V.P. in zijn algemene beschouwing het volgende naar voren gebracht: „Als gevolg van de sterke stijging van de lonen en andere produktiekosten in verhouding tot de opbrengsten van de landbouwprodukten, moeten de agra riërs hun bedrijf aanpassen om het in komen op peil te houden. Uitbreiding van de rundveehouderij is in Soest vrij wel niet mogelijk. Een oplossing moet daarom gevonden worden in uitbreiding van de veredelingsproduktie. Het merk waardige feit doet zich nu voor, dat in zuiver agrarische gebieden de vestiging en/of uitbreiding van de veredelingspro- ductie wordt belemmerd. Door deze planologische maatregelen worden de agrariërs sterk gedupeerd en worden hierdoor belemmerd in de ge wenste aanpassing van hun bedrijven. Om verpaupering van de boerenstand te voorkomen in de gedeelten van de ge meente waarvoor deze beperkingen gel den, verzoeken wij u dringend bij de betrokken instanties bezwaren te maken en alsnog te bewerkstelligen dat de ge vraagde bouwvergunningen worden ver strekt." Ik verzoek u vriendelijk de raad mede te delen 1. Zijn er bij de Gedeputeerde Staten pogingen gedaan om ontheffing te krij gen van de thans geldende bepalingen, zodat er in het zgn. „randgebied" in de toekomst uitbreiding van de veredelings- productie mogelijk is 2. Indien in de toekomst in het „rand gebied" door planologische overwegingen geen uitbreiding van de veredelingspro- ductie mag plaats vinden, op welke wijze worden dan de betrokken landbouwers schadeloos gesteld? Hopende op deze vragen in de raadsver gadering een antwoord te mogen ont vangen. In ons blad van dinsdag j.1. plaatsten wij een advertentie van Supermarkt Reehorst. In deze advertentie prijsden wij de klei-aardappelen, Zeeuwse bin ten, drielingen, 2V2 kg voor 98 cent. Dit moest zijn 69 cent. Na het afdrukken van ons blad van vrijdag j.1. bleek ons, dat in het ver slagje van de ledenvergadering van de afdeling Soest van de Algemene Be jaarden Bond de vermelding van de bestuurssamenstelling wat in de knoei is gekomen en niet compleet werd ver meld. De heer C. Gorree, Beetzlaan 103 is tweede penningsmeester, terwijl de heer H. Wijnhof, Schaepmanstraat 2, lid is van het bestuur. De oorlogsgravenstichting verzorgt de Nederlandse oorlogsgraven, waar ter we reld ook gelegen. In Nederland en in de andere landen van Europa, in Rusland en in Ameri ka, in Australië en langs de kusten van Afrika, in Indonesië en Thailand, in Honkong, Singapore en in Canada. De namen van vele duizenden doden, wier graven niet aanwijsbaar zijn, staan geregistreerd in gedenkboeken, die wer den gedrukt door jeugdige grafici. Reeds 25 jaar vervult zij op deze wijze de ereplicht van het gehele Neder landse volk. Deze arbeid - ter nagedachtenis van onze landgenoten die de bevrijding niet hebben mogen beleven - verdient uw aller steun en belangstelling. De Oorlogsgravenstichting is gevestigd: Bankaplein 5 Den Haag. Tel. 070-541300 Giro 40.10.00. Ajje ut ming vraog dan mok zeige daat wullie meschien daan in un tied vaan voor- uutgaang leve. geen mins zal ontkenne daatter ok nog nooit een tied gewees is waorin de mins zo bie zun neus wordt genome as in deuze tied. Noeng gaok ut heulegaor nie hebbe ovur de kere daat de minse mekaor bje de neus pakke, waant laote wullie effe eerluk weze, die kere zouwe nie te tell„e weze, maor ut gaot ming noeng ovur ut bie de neus hebbe vaan bove of, zo- gezeit ovur de kere daat wullie der nie om vraoge, en daat ut toch beurt. Bevoorbeeld in de polletiek ist haos al le daag fees. Toeng wullie nog móste stemme hebbe wullie ongze keus ge- maok, door voor un naom un hokkie rood te maoke, en daat deeje wullie daan voor die maan of zellufs vrouw, die ongze 2aoke ut beste kon behaar- tugge. Daat naome wullie teminste maor an, waat daat sting allegaor int pre- grammao zoas daat hiet. Maor, en das bie alle paartieje beslis ut gevaal, in warrekelukhied kwaam der vaan daaj pregrammao nie zo bar veul terech. Ik wil noeng nie bewere, daat die min se daat aal vaan te vore wiste, maor ming vaoder zeej vreuger aal, dajje nooit veerder mos springe ajje polstok laang waas. Zogezeit nie meer belove daan je in warrekelukhied waor kon maoke, en daat hebbe de meeste minse die hullie brood, oft beleg daorop, viuv diene, mit polletiek, int verleje en noeng ok nog wel edaon. Kiek ik ken ming waat daat angaot nog wel un bietje inhouwe, maor der binne minse die daan ut liefste vaan de hoogste tore zouwe wille schreeuwen daat zullie belaozurd binne. Ast joe nie angaot, daan kejje ut ok wel bie de neus neme noeme, maor daat is daan un bietje zaach uuttedruk. Voor ming staot vaast, daat ut heulegaor geen kuns is om in je pregrammao te zette dajje der voor zaal zorrege datter huuze kom- me, en dajje allus zaal gaon doen omder un paradies op aorde vaan te maoke, maor ajje daat nie ken waormaoke, daan maok jie anspraok op de naom of tietel vaan leugenaor, om nie te zeige oplich- tur. Maor noeng genog ovur de polletiek. Der binne nog veul meer dinge waor wullie bie de neus mee worde genome. En één ding dat ut meeste opvaalt vingk ut naore „pleebek", zoas daat hiet, op de tillevisie. Toen wullie nie aors hadde as de ouwe raadiejo, wast voor alle minse duudeluk daat allus waat wullie te hore krege, en uut de stuudiejo kwaam, ut beste was watter vaan te maoke waas. Ut wier paas uuttezongde ast allemaol goed immekaor zaat. En aster geen tied waas om daat te doen, daan kwaam ut door de luudsprekur zoas ut op dat mement waas. Der wier daan niks mooier gemaok daant waas. Maor mit de koms vaan de tillevisie is daat allemaol vuraanderd. Wullie kriege allenug ut beste maor te zien van -waat vaan zoon pregrammao te maoke is. Om te voorkomme daat un zaangur of zaan- geres un bietje vaals uut de varruf komp, hoef zie heulemaol niet te zinge as de uutzending der is, maor daan maag ze der lippe op mekaor houwe, of veur de lol mee doen, der wordt daan heul gewoon un plaot offedraoid, waor- op zie of hie daat zellufde deuntje zingk. Noeng hebbe de minse vaan de tiele- viesie voor daat soort dinge un bar mooi vurhaol bedaacht. Daat maor zoon bietje mee neurieje, daat is nie omdaat die zaangeres of zaangur ut nie ken, maor omder voor te zorrege daat wul lie ut beste vaant beste kriege voorge- schotuld. Daorom zouwk die minse maor voor wille stelle om an die pursoon maor te vraoge of zullie derluu mongd dich wille houwe, omdaat ut maor zoon bietje meedoen de minse an de aore kaant vaan de buus un bar naor gezich is as daat nie heulemaol geliek gaot. Der worde heule stukkevaan pregrammaos ovur edraoid omdattut geluud nie sing- room mit ut beeld waas, maor bie die „pleebek" uutzendige ist haos nie aors. Noeng bink nie vaan plaan ming eige der bar druk ovur te maoke, daat hak de heule week aal gedaon omdatter geen uutzending zouw komme vaan de voetbaaiwedstried op de tilleviesie vaan Aajaaks. Mit hullup vaan Kneliao hek ming eige der un bietje ovur heen kenne kriege en daorom bink ok maor voort eers in laange tied mit der uut gewees naor familie. Maor de vollegende daag waas ik zogezeit des duuvels. De Aajaaks boas meneer Vaan Praog haad ming en nog veule aore minse behoorluk bie de neus. Noeng kenk heul waat hebbe, maor hie motter wel oprekene dak um un keer trugpaak, nie bie zun neus, waant daan staap ik bepaoolde minse weer op hullie tene. Ook dit jaar zorgen de vijfentachtig WISO-winkeliers weer voor een gran dioze Paasactie. Ditmaal geen Paashaas die met royale „poot" koopcheques uit deelt, maar voor ieder volgespaarde zegelkaart ontvangt men een malse braadkip van ongeveer 1000 gram en een literblik fruitcocktail. Mede door dat het bestuur op geen stuk ken na kan schatten hoeveel boekjes er zullen worden ingeleverd, en vooral om teleurstelling te voorkomen, heeft men bij de advertenties een reserverings bon geplaatst, die tot morgen, zaterdag 14 maart bij een van de vermelde WISO- winkeliers moet worden ingeleverd, zo dat men er van verzekerd is dat de Paas-verrassing op vrijdag 27 maart op dat zelfde adres gereed ligt. Donderdag 19 maart a.s., te 8.00 uur, organiseert de Vereniging voor Open baar Onderwijs in de Openbare Lees zaal, aan de Molenstraat een oriëntatie avond, waarop de heer W. G. Hagens, directeur van het Onderwijs Advies Centrum te Amersfoort, een lezing zal houden over de mogelijkheden die het Voortgezet Onderwijs biedt om in het kader van de Mammoetwet de juiste onderwijsvorm voor uw kind te kiezen. Tevens zal de heer Hagens de moge lijkheden belichten, hoe men bij het Voortgezet Onderwijs kan overgaan van bijv. het Mavo naar het Havo of be roepsonderwijs.

Soester Courant | 1970 | | pagina 12