Soest toen Soest nu V.V.D.-fraktie-voorzitter J. K. de Bruin met eigen lijst in gemeenteraadsverkiezingen CHINA TEGEN RUSLAND Twee zwaar gewonden bij ongeSyk op Soesterfeergsestraat TeSeföommmer ziekenauto 5980 Vrijdag 13 maart 1970 t 49e jaargang uo. 20 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2560 - Postgiro 126156 Bach's Johannes Passion in Nicolaaskerk te Baarn Amusement voor de jeugd Oecumenische discussie diensten voor jongeren Het oog gericht op Cyprus Welfarewerk komt op gang in Soest Zaterdag en zondag expositie in „Molenschot Dezelfde plaats nu SOESTER(l)QPRANT Abonnement per kwartaal 3,75. Bulten Soest per i^— Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De heer J. K. de Bruin, fraktievoorzit- ter van de V.V.D. in de Soester ge meenteraad, zal bij de komende ge meenteraadsverkiezingen met een eigen lijst uitkomen. Hij is tot dit besluit ge komen naar aanleiding van de gang van zaken op de algemene ledenverga dering van de V.V.D. Soest in decem ber en de jaarvergadering in januari. De heer de Bruin was door het bestuur als eerste op de groslijst geplaatst, De spanning tussen de twee communis tische reuzenrijken, China en Rusland, is nog steeds onverminderd. Beide horen tot de „atoommachten", maar op dit gebied, alsook op het ge bied der bewapening, is Rusland toch ver-uit de meerdere. China's kracht ligt in zijn mensenpo- tentieel, in de naar ruwe schatting 900 miljoen, waarvan naar men meent, een deel zelfs een atoomoorlog zou kunnen overleven. De grootste fout, die men in Moskou sinds de zegepraal van de rode revolu tie heeft gemaakt, was te denken, dat hiermee het nationalisme dood was. En men blijft in die fout volharden. In eigen land heeft men daarmee ge noeg te stellen gehad (o.a. de Oekraïne), pen in Oost-Duitsland en Hongarije, Joegoslavië en Tsjecho-Slowakije, en zelfs waar dit schijnbaar door brute overmacht gelukte, kan alleen wie ho rende doof en ziende blind is geloven, dat het nu allemaal koek en ei is. Toen China het communisme omhels de. meende men, dat de gemeenschap pelijk beleden leer ook voor de broe derschap zou zorgen. Geen bevoogding De Russen, die zich zelf veel hoger achtten dan de Chinezen, meenden bij deze broederschap alleen maar zijde te kunnen spinnen. Maar China, voor het eerst weer een verenigde natie, vertoonde een groeiend zelfbewustzijn en verdroeg de broedelijke bevoogding steeds minder. De voordelen, die de Russen vooral in strategisch van ouds belangrijke gebieden zoals Mongolië en Mandjoerije zochten, werden hun steeds minder gegund. Hoe groot ook de verdeeldheid in China moge zijn, men kan bepaald niet spre ken van een pro- en anti-Russische vleugel. De grootste rivalen zijn het op dit punt wel met elkaar eens, n.1. dat China zich niet moet laten knech ten, maar dat het integendeel een be langrijke, misschien wellicht eeen be slissende faktor in de wereldpolitiek moet worden. Ruslands overmacht Materieel zijn de Russen de Chinezen verre de baas. China mag dan raket ten hebben, ze betekenen nog geen 10 °/o van Ruslands panters, nog geen kwart van Ruslands luchtmacht, de Russen hebben meer „snelboten" dan de Chinezen, om maar helemaal niet te spreken van kruisers en torpelo- jagers en Ruslands machtige onderzee bootwapen. En zelfs wat manschappen betreft, kan China niet zo héél veel meer opbrengen dan Rusland, dat scheelt maar een paar procent op de zo omstreeks 3V2 miljoen. Maar wanneer Rusland er in mocht slagen China's schaarse atoomcentra te vernietigen en met zijn tanks binnen te dringen...dan begint het pas. Zélfs wanneer een derde van de bevolking (300 miljoen mensen) bij een atoom oorlog ten onder zou gaan, blijft nog het dubbele aantal over. China won altijd En dan kon het wel eens zijn, dat de oer-oude Chineese taktiek het weer zou winnen. China is in de loop der eeu wen meermalen door vijanden over stroomd en zelfs geregeerd. De Mand- sjoe-keizers waren ook maar indringers. Maar de Chinezen bleven zichzelf en dwongen de indringer aan hen gelijk te worden. China kan het ontzaglijk lang uithou den. En het Chineese nationalisme, men mag wel zeggen chauvinisme, is ont stellend machtig. Een oer-oude traditie, die China zag als van het Midden, bron van alle wijsheid en wetenschap, moge achter haald zijn, maar in de Chineese ziel leeft ze nog voort. Tegen deze inner lijke kracht baat geen wapengeweld en het doel van de staatsman-wijsgeer Mao is dan ook de geestelijke verzets- capaciteit van zijn volgelingen zo hoog mogelijk op te voeren. Gevaarlijk spel De Russen schijnen te menen, dat, wanneer ze eenmaal zijn doorgesto ten naar Peking, ze daar wel een nieu we regering kunnen samenstellen, die Russisch gezind is en hamert op de „communistische lotsverbondenheid". Het is de taktiek, die ze in de Oostblok landen voeren. En dan is er nog de bewustzijnver- eniging, die dit conflict zich alléén maar laat beperken tot de beide grote tegenstanders. Wat zullen Amerika, het Westen, Japan doen in zo'n geval? Het is een gevaarlijk spel, dat aan de Russische-Chineese grens gespeeld wordt. Maar momenteel is het nog alleen maar een spel, diplomatie met begeleiding van sabelgerinkel. Twee jongens, die elkaar toeschreeuwen: je durft niet! Maar als per ongeluk de een de an der aanvalt, dan hebben we de poppen aan 't dansen. maar door de leden werd hij van de kandidatenlijst geschrapt. Zij gaven de voorkeur aan de heer Van Ee, die veer tig stemmen kreeg tegen acht voor de heer de Bruin. „Ik ga liever alleen strijdend ten on der dan dat ik mij door veertig leden van de V.V.D. in een hoek laat druk ken op een wijze die bovendien zeer aanvechtbaar is", aldus de heer De Bruin. De liberale fraktieleider maakt sinds 1958 deel uit van de Soester gemeente raad. Hij was een van de meest strijd bare figuren uit de raad en toonde bovendien een meer dan gewone be langstelling voor het plaatselijk gebeu ren. De heer De Bruin (54), procuratiehou der bij de Algemene Bank Nederland in Laren, kreeg landelijke bekendheid, toen hij persoonlijk een raadsbesluit ter ver nietiging aan de Kroon voorlegde en bovendien gelijk kreeg. In de raad is de heer De Bruin altijd een onverzet telijk tegenstander van het Engtracé geweest. Gezien de achtergrond, waartegen de heer De Bruin zijn besluit heeft geno men, is het niet uitgesloten, dat hij een dezer dagen als lid van de huidige gemeenteraal zal bedanken. De Chr. Oratorium Vereniging, onder leiding van Piet Boekei, zal donderdag 19 maart a.s., in de Nicolaaskerk, Kerk straat te Baarn, een uitvoering geven van de „Johannes Passion". Aan dit concert zullen medewerken: Netty Bos, sopraan; Wilma ter Linde, alt; Herman van Kerkhof, tenor; Dick de Jong, te nor; Cor Niessen, bas; David Hollestel- le bas, alsmede leden van het Radio Philharmonisch Orkest. Aan het orgel zit Kees de Wijs. De aanvang is om 8 uur. Zaterdag, 14 maart, komt de discjockey- imitator Danny Boy in het gebouw van de Dolderse Speeltuin, vlak naast het station van Den Dolder. Deze diskjockey is al verscheidene ma len voor de radio opgetreden en is in de omgeving zeer bekend. Iedereen vanaf 17 jaar kan komen dansen op geweldige platen, die door Danny Boy gedraaid en aan elkaar ge praat worden. De aanvang is 20 uur. Met ingang van zondag 15 maart zul len in de niet meer voor kerkdiensten in gebruik zijnde Hees-Kapel wekelijks oecumenische discussie-diensten worden gehouden voor jongeren van vijftien jaar en ouder. Dit gaat uit van een Twee jongens van 21 jaar uit Jutfaas en Lopik zijn dinsdagavond ernstig ge wond geraakt toen hun auto op de Soesterbergsestraat nabij Zonnegloren „alternatieve jongerengroep", waarover mej. G. Pelle, Ereprijsstraat 109 te Soest (telefoon 6602) belangstellenden meer kan vertellen. De eerste oecumenische discussiebijeen komst begint zondag om half elf. De heer J. Visser zal optreden als inlei der. Ook op de volgende bijeenkomsten zal steeds een inleider zijn. De Hees-Kapel staat aan de Insinger- straat 53. Dc splitsing Kerkstraat - Peter v. d. Brcemerwcg, achter de Oude Kerk, vijftig jaar geleden uit de bocht vloog en met grote snel heid tegen een boom botste. De auto werd bestuurd door de 21-ja- rige C. S. uit Jutfaas, die in de rich ting Soest reed. Vermoedelijk heeft hij veel te hard gereden, waardoor hij in de bocht de macht over het stuur is kwijt geraakt. De wagen kwam eerst in de linker berm terecht en schoot daarna de weg over om met een har de klap tegen een boom vlak bij de bushalte tot stilstand te komen. De be stuurder en zijn mede-passagier, de 21- jarige A. B. uit Lopik, werden uit de wagen geslingerd en vrij ernstig ge wond. Dr Buss moest meteeen operatief in grijpen. Een van de inzittenden bleek beide benen te hebben gebroken. Bo vendien hadden de twee jongens vrij ernstig hoofdletsel. Zij verkeren ech ter niet in levensgevaar, al zullen zij enige maanden nodig hebben om weer volledig opgelapt te worden. De auto, waarin zij zaten, werd vol komen vernield. De boom stond tot bijna aan de voorruit in de motor. Gezien het feit, dat het ongeluk vlak voor de aanvang van het bezoekuur in Zonnegloren gebeurde, was er nogal wat publieke belangstelling, al heeft bijna niemand het ongeval zien gebeuren. Het opmerkelijkst van de aanslag op de Cyprische president Makarios is wel dat hij niet eerder is gekomen. De pre sident heeft in de loop van tien jaar Cyprische onafhankelijkheid vrij wat sympathie verloren bij een groep die hem eerst van harte steunde: degenen die een volledige aansluiting bij Grie kenland voorstonden, de „enosis". Via hem meenden zij die het best te kunnen verwezenlijken op de duur, maar Ma- kariso bleek toch in de eerst plaats een Cyprische nationalist. Zijn vaak gebleken afkeei van de ko lonels in Athene heeft hem uiteraard niet enosis-gezinder gemaakt. Twee jaar geleden hebben de kolonels nog een po ging gewaagd de enosis toch maar door te drukken, waarbij echter de Turken uit bezorgdheid voor de Turks-sprekende Cyprioten danig in verweer kwamen. Makarios trouwens evenzeer en door vooral Amerikaanse druk heeft Athene maar van zijn plannen afgezien. Formeel is het kolonelsregime nu nog voorstander van een onafhankelijk Cy prus, maar de pan-hellenistische ideeën daar, waarin een enosis zo mooi zou passen, heeft Papadopoulos toch nimmer opgegeven. Het is al een treurige toestand geweest toen op Cyprus nog maar twee groepe ringen met elkaar streden. Thans zijn het er dus drie: de Cyprische nationa listen, de Turkse minderheid en de Grieksgezinde groep, waarvan de sterkte moeilijk valt vast te stellen. En dat dc staat niet in elkaar stort is dan nog voornamelijk eraan te danken dat de blauwhelmen van de Ver. Naties er de orde bewaren. Niet bepaald een solide basis voor een gemeenschap. Over Makarios kunnen we denken zoals we willen, maar een feit is intussen dat het juist zijn per soonlijkheid nog voor een groot deel is dat de zaken op Cyprus er niet som berder voorstaan dan nu al het geval is. De vraag is alleen wie er achter de aanslag steekt op een afstand en we krijgen dan de neiging aan Athene te denken, als de partij die er het meeste belang bij heeft. De Turken zullen ongetwijfeld niet to lereren dat Cyprus Grieks wordt en dan krijgen we weer een botsing tussen de twee N.A.T.O.partners. Iets waar zeker de V.S. in verband met de toenemende Russische invloed in het oostelijk deel van het Middellandse Zeegebied niet voor zullen voelen. En de Amerikaanse steun voor het kolonelsregime is te be langrijk dan dat Papadopoulos die wil verspelen. KANTMAN Naast het Rode Kruis is nu ook de „Zonnebloem" (nationale stichting tot bevordering van het welzijn van zieken en bejaarden) in Soest begonnen met het welfarewerk. Deze week is juist de in september begonnen eerste cursus beëindigd met als resultaat een getuig schrift en insigne voor 23 van de 24 cursisten. Alex van Waaijenberg van Radio Zonnebloem zal de getuigschrif ten vanavond tijdens 'n bijeenkomst in het bejaardencentrum „Molerlschot" uit reiken. Het welfarewerk beoogt de aan huis gebonden bejaarden en langdurig zieken een zinvolle bezigheid te geven, waar door de druk van het alleen-zijn, het werkeloos zijn en het ziek zijn zoveel mogelijk wordt weggenomen, waardoor het leven voor deze categorie mensen aangenamer en zinvoller wordt. De 23 dames, die met succes de twintig lessen omvattende cursus hebben vol tooid, kunnen nu door wijkzusters van de verschillende kruisorganisaties wor den ingezet om het doel van het wel farewerk gestalte en inhoud te geven. Zij hebben zich daartoe in eerste in stantie achttien technieken van verschil lende vormen van vrije tijdsbesteding eigen gemaakt. De tastbare resultaten van de cursus zijn zaterdag en zondag te zien op een tentoonstelling, die op de eerste verdieping van Molenschot wordt ingericht en die zaterdag van tien tot twaalf uur en van half drie tot half zes is geopend en zondag alleen van half drie tot half zes. Ook verschillende patiënten hebben werkstukken voor de expositie geleverd. Een deel ervan zal worder. verkocht. De opbrengst komt ten goede aan het Zonnebloemwerk: het organiseren van boottochten met de Alex van Waaijen berg, van Sint Nicolaas- en Kerstacties, van radio-ziekenbezoeken, vakanties en een gezamenlijk winkelen voor de zie ken en bejaarden. Het is de bedoeling, dat degenen, die de cursus met goed gevolg hebben door lopen, vanaf komende dinsdagmiddag eenmaal per week worden ingeschakeld bij het welfarewerk in Molenschot, zo wel in collectief als individueel verband. Daarnaast zullen huisbezoeken worden afgelegd. Het succes van de eerste cursus heeft het bestuur ertoe gebracht, volgend sei zoen een vervolgcursus te organiseren. Het welfarewcrkbestuur van de plaat selijke afdeling van de Zonnebloem be staat uit voorzitster mevr. M. J. Wester- veld-Higler; secretaresse mevr. A. E. Smit-Rasch en penningmeester de heer W. J. Nadorp. De toegang tot de zaterdag en zondag ■te houden expositie, die in totaal zes honderd werkstukken omvat, is gratis. V.V.V.-nienws We komen nog eens terug op het Luchtmacht Museum, waarover we U in het vorige VVV-nieuws al iets heb ben verteld. Het ging er voornamelijk om U erop attent te maken, dat dit Museum in het vervolg op de zater dagen van 10,00-16.00 uur geopend zal zijn. De toegang is gratis. Gaat U met grotere groepen, dan kan men. door te lefonisch of schriftelijk contakt met Vliegbasis Soesterberg, tot speciale af spraken komen en daarbij worden dan e.v.t. de dinsdag, woensdag en donder dag ingeschakeld. Wij beschikken nu over een geïlu- streerd vouwblad, waarin U alle inlich tingen kunt vinden. Komt U dit voor al halen, wanneer U voor dit evene ment belangstelling hebt. Op 20 en 26 maart worden er door Artishock speciale avonden gegeven, die literair- of politiek-geïntresseerden zul len aanspreken. De avond van 20 maart staat in het teken van Jan Wolkers, de organisatie kwam tot stand door een combinatie met 't Nut en twee boekhandelaren. In de Soester Courant heeft men hier over al het een en ander kunnen lezen. En nu nog een tip voor een uitstapje met kinderen. De folder, die wij graag onder uw aan dacht brengen draagt de titel: ..Zo'n reisje is een feest". Men heeft hier vooral ook de school reisjes op het oog en misschien wil len zij, die bij het onderwijs betrokken zijn, nu even de oren spitsen. Wij citeren: „Een uniek schoolreisje! 's Morgens schaatsen in de bekende Thial ijshockeyhal en een bezoek aan het Batavus rijwielmuseum. Tussen de middag pauzeren in het ijsbaanrestau rant. 's Middags met de rondvaartboot door het unieke merengebied van Fries land". Nu... dat lijkt ons lang niet mis. U kunt nu weer plannetjes maken, want binnenkort zullen wc wel helemaal uit de sneeuw zijn en dan lokt de verte. En wie weer terug naar Friesland wil, vindt deze kans zelfs 's zomenrs in Friesland.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1