Principe-ontwerp van weg over de Eng Soest toen i - Soest nu Dinsdag 17 maart 1970 49e jaargang no. 21 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 mmm mm Provinciale autocontrole Joes Odufré kreeg Televizier-ring Wegpiraat deelde klappen uit Het oog gericht op het Kremlin Kijkavond in Soest Ned. Chr. Vrouwenbond Volgorde kandidatenlijsten voor de verkiezing Prov. Staten van Utrecht DUIDELIJKE RAADSELS Herdenking bevrijding Bromfietser na aanrijding vrij ernstig gewond Bloemenshow in de Prins Willem Alexander- school Eiermarkt Politiebureau 4-4-4-4 Telef. Brandweer 3-3-3-3 Het mag wel, moeten is er niet meer bij SOESTERI OURANT Abonnement per kwartaal ƒ3,15. Bulten Soest per kwartaal ƒ6,75 Aoonnemeni per nwariaai j a,»o. ouiien ouesv per ftw#r»aai j 0,13 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Wktfo&ftfct errwsM In de nacht van vrijdag op zaterdag is van half twaalf tot half twee een provinciale controleaktie gehouden op het gebruik van alcohol door wegge bruikers en op de technische staat van de auto's. Ook Soest is bij deze aktie betrokken geweest. In de hele provincie werden 3443 auto's en hun bestuurders gecontroleerd. Niemand bleek zodanig onder invloed van sterke drank, dat een rijverbod moest worden opgelegd, hoewel bij 17 autobestuurders wei alcoholgebruik werd geconstateerd. Twee automobilisten bleken achter het stuur te zitten, hoewel hen een rijver bod was opgelegd. In totaal konden 97 automobilisten geen rijbewijs tonen, terwijl 75 geen kentekenbewijs bij zich hadden. Bij tien gevallen bleek het kenteken op een andermans naam te staan. Bij 78 auto's werden gebreken aan de verlichting geconstateerd, terwijl bij 41 auto's de banden niet in orde waren. Tien voertuigen hadden een onvoldoen de werkende handrem, terwijl in totaal nog 26 andere gebreken (stuurinrich ting, uitlaat e.d.) werden geconstateerd. In al deze gevallen is verbaliserend op getreden. Onze plaatsgenoot de heer Joes Odufré, regisseur van diverse T.V. uitzendingen, zo ook van de T.V.-serie ,,'t Schaap met de 5 poten", heeft voor deze pres tatie de Televisierring ontvangen. Dit feestelijk gebeuren, waarbij ook de andere teamgenoten betrokken wa ren, werd zondagavond op de televisie in beeld gebracht. Toen vrijdagavond de Soesternaar P. J. M. T. op de Ossen dam weg stilstond om even later de Soesterbergsestraat op te rijden, stopte er plotseling naast hem een auto, die hetzelfde wilde doen, maar daartoe de gehele rijbaan voor het tegemoetkomende verkeer blokkeer de. T. maakte een gebaar in de rich ting van zijn voorhoofd, waarop de an der uit zijn wagen stapte, het portier openrukte en T. enkele klappen toe diende. De wegpiraat maakte zich daar na snel uit de voeten, maar zijn auto nummer kon worden genoteerd. Korte tijd later was de man achterhaald. Hij zal een tweevoudig proces verbaal krij gen. Via Belgrado - een plek waar men uiterst geoefend is in het peilen wat in de Sowjet-unie voorvalt onder de op pervlakte - komen berichten over ver zet tegen het beleid van Brezjew en Kosygin, de twee machtige mannen van het Kremlin. Oppositie zou dan vooral onder een aantal heren van 't presidium van de partij en leden van het presi dium van de partijen en leden van het presidium van de opperste Sowjet, de twee instantes die samen de dienst uit maken. Anno 1970 betekent oppositie daar wel iets, al sinds Chroesjsjow ten val werd gebracht - niet door geweld, maar door het ijverig per vliegtuig ophalen van afgevaardigden en tot slot een koele stemming. Daaraan vooraf ging dan een vrij lange periode van het zoeken van medestanders, een bezigheid die tame lijk tersluiks moest geschieden want de belaagde topfiguren hebben nog wel een paar middelen om een aantal ver moede tegenstanders te verwijderen - ook weer bloedeloos, want we leven niet meer in de tijd van Stalin. Dat gaat dan doorgaans zo dat de weg te werken functionaris zich opeens moet verantwoorden voor van alles wat on der zijn verantwoordelijkheid is fout gegaan en uiteraard is zoiets altijd wel te vinden. Dezelfde taktiek is trouwens ook tegen Chroesjtsjow toegepast: hem werd op een gegeven moment een document voorgelezen door partij-ideoloog Soes- low, waarin het falen van de grootse opzet voor graanaanplant in Siberië hem in de eerste plaats werd aangere kend. Ook het document dat nu de ronde doet schijnt van de hand van Soeslow te zijn, opgemaakt met steun van o.a. Sjelepin - de ex-politiechef die naar het vakbondswezen is wegge werkt. Ditmaal schijnen de verwijlen voornamelijk gericht te zijn op allerlei miscalculaties in de industrialisatie. Maar men kan zich voorstellen dat een op zijspoor gerangeerde heer als Sjele pin in wezen andere bezwaren koestert jegens Brezjnew en Kosygin. Ook de man als Soeslow staat niet bekend om zijn interesse voor de economie in de eerste plaats. Wat Chroesjtsjow uiteindelijk de nek bark was de kwestie-China. Wat Brez jnew en Kosygin moeten bezuren is het aftakelend gezag van Moskou ten op zichte van de verdere communistische landen, weer China, de narigheid met Tsjechoslowakije, het Brezjnew-doctrine dat wel is afgekondigd als een dogma dat het Kremlin in alle zaken het laatste woord geeft maar zonder dat dit ook algemeen wordt aanvaard. En zo nog een waslijst meer. Het is niet te zeggen of Soeslow, de breken van Kremlincarrières, dit keer zal slagen zoals hij tegen Chroes- jtsow slaagde. Tenslotte was de laatste vele orthodoxen gewoon te rechts, ter wijl nu een zeer linkse Brezjnew en de rechtsere Kosygin een vreemd dualis tisch tweespan vormen. Maar de kans zit er in. KANTMAN. Evenals vorig najaar geeft een aantal Soester winkeliers aanstaande vrijdag aan het Soester publiek de gelegenheid zich zonder enige vorm van koopver plichting te laten voorlichten. Daartoe zullen vanaf zeven uur de deuren open staan, en ligt het in de bedoeling om die open te laten tot half tien. Ingevolge gemaakte afspraken bestaat er die avond beslist geen enkele gelegenheid om iets te kopen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertenties in deze courant. De afdeling Soest-Zuid komt woensdag 18 maart bijeen in Eltheto. Driftje 4a. De heer F. Huisman te Apeldoorn zal spreken over het onderwerp: ..Het ge bruik en het misbruik van verdovende-, stimulerende- en hallucinerende midde- dag 19 maart a.s., om 20.00 uur, in ge- De volgorde van de lijsten der politieke partijen, die deelnemen aan verkiezing van de Provinciale Staten van Utrecht is als volgt Lyst 1: P.v.d.A. P.S.P. P.P.R. Lyst 2 K.V.P. Lyst 3 Christclyk-Historische Unie Lyst 4 Anti-Revolutionaire Partij Lijst 5: V.V.D. Lyst 6 Binding Rechts Lyst 7 Staatkundig Gereformeerde Party Lijst 8 Gereformeerd Politiek Verbond Lyst 9 Communistische Partij van Nederland Lyst 10 D '66 Lijst 11 Boerenpartij Op deze lijsten komen de navolgende Soester ingezetenen voor P.v.d.A. P.S.P. P.P.R. de heer G. J. Snijdelaar, op de 16e plaats. K.V.P de heer R. J. van Poppelen, op de 15e plaats. C.H.U. drs. G. Gerritse, op de 19e plaats. A.R.P. Dr. Ir. P. L. Walraven, op de 16e plaats. V.V.D. de heer J. K. de Bruin, op de 8e plaats. Binding Rechts de heer H. Snel (Soesterberg) op de 4e, de heer M. de Groot op de 13e en de heer R. J. de Groot op de 15e plaats. D '66 de heer K. P. B. Allard op de 2e en mej. A. C. G. de Langen op de 9e plaats. Op de overige lijsten komen geen Soester ingezetenen voor. De leden van de gemeenteraad hebben bij de uitvoerige stukken betreffende het voorstel tot de vaststelling van het bestemmingsplan weg over de Eng te vens (vertrouwelijk) een principe-ont werp van de weg over de Eng ontvan gen. Dit ontwerp is samengesteld door het Adviesbureau voor verkeersordening Goudappel en Coffeng te Deventer. In een aantal kaarten wordt aangegeven hoe de weg over de Eng er straks uit zal kunnen zien. Van de detailontwerpen, die door het bureau zijn gemaakt, kan echter al naar gelang de inzichten, beschikbare financiën e.d. worden af geweken. In de toelichting op het prin cipe-ontwerp betreffende het beloop en de vormgeving van de Engweg wordt gesteld: „Het aantal inwoners van de gemeente Soest zal, naar verwachting, in de pe riode 1970 - 2000 verdubbelen. Een groot deel van deze nieuwe ingezetenen zal zijn arbeidsplaatsen buiten de gemeente vinden. Dit temeer omdat de bevolkings groei van 't Gooi gedeeltelijk door an dere gemeenten, waaronder Soest, zal worden opgenomen. Deze bevolkingsgroei zal, naast factoren als autobezit en auto gebruik, oorzaak zijn van een toene mende hoeveelheid verkeer op de wegen in en rond Soest. Het aantal personen- verplaatsingen binnen de gemeente zal aanzienlijk stijgen, evenals een sterke toename kan worden verwacht van de inkomende en uitgaande verkeersstro- De grote nieuwsgierigheid geldt bij de komende statenverkiezingen niet hoe die provinciale lichamen eruit zullen zien, maar of de kiesgerechtigde Neder landers niet in groten getale van poli tieke mening zijn veranderd. Niet dat zulks konsekwenttes zal hebben, be zweert gezagvoerder De Jong - en dat is van zijn kant te billijken: hij kan moeilijk anders verklaren zonder de onbegeerde indruk te wekken dat bin nen zijn team van ministers snakkend wordt uitgezien naar een aanleiding om op zijn minst de portefeuilleverdeling eens drastisch te herzien. Maar zijn die ministers dan wellicht voldoende bezield met teamgeest, over het leven van een kabinet beslissen niet in eerste aanleg de leden daarvan maar de leden van de Tweede Kamer, de partijen dus. En daarbinnen is de eensgezindheid al niet zo groot. Met name de liberale leider Geertsema heeft al eens de suggestie laten vallen dat bij gebleken grote verschuivingen in de politieke opvattingen van de natie eventueel maar vervroegde verkiezingen voor de Kamer gehouden moeten wor den. Hij weet ook niet meer dan ieder een kan weten uit opiniepeilingen van N.I.P.O. D'66 en anderen, die klappen voor de K.V.P. voorspellen en successen voor met name D'66. Maar dat is be langrijk genoeg. De K.V.P. is nu de dominerende part ner in de coalitie die - hoe dan ook - maar over een schrale meerderheid kan beschikken als we de statenuitslagen vertalen in kameruitslagen. En het ver zwakken van de grote broer geeft de kleinere broers meer gelegenheid hun eisen door te zetten. Temeer daar die grote broer bij voorbaat al samengaan met de enige alternatieve partner, de P.v.d.A. he.eft afgewezen een ge voelen dat overigens wederzijds is. Blijft over een combinatie van de be- staanden eventueel met de mogelijk even sterk als de V.V.D. geworden D'66, iets wat de heer Geertsema wel schijnt te willen, zij het dat hij daarvoor bij D'6G niet veel geestdrift kan wekken naar de woorden van mr. Van Mierlo te oordelen. En trouwens ook niet bij zijn coalitiepartners. Het vooruitzicht lijkt nu te zijn dat door allerlei uitspraken die de duide lijkheid heten te dienen, vrijwel geen combinatie van partijen te bedenken is die de kabinetstaak van de bestaande ploeg kan overnemen. Terwijl binnen die ploeg de tegenstellingen gepronon ceerder zijn geworden dar. ze ooit wa ren, met alle risiko's van dien: een in tern conflictje dat de ploeg uiteen doet vallen is zeer goed denkbaar al zal ieder het betreuren omdat niemand weet wat er dan op moet volgen. Men kan dit alles volgens de mode „duide lijker" noemen, maar dat neemt niet weg dat het toch wemelt van haast onoplosbare raadsels. Onder auspiciën van het Soester Oranje comité wordt er in de eerste week van mei een tentoonstelling gehouden over de Duitse bezetting en de daaropgevolg- de bevrijding. De expositie zal gehouden worden in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan. De beeldhouwer Mari Andriessen uit Haarlem heeft hiervoor reeds een beeld van Koningin Wilhelmina ter beschik king gesteld. Alle mensen in Soest, die nog iets uit de bezettingstijd hebben, worden verzocht dit ter beschikking te stellen. Wij denken bijvoorbeeld aan foto's documenten, distributiebescheiden, nood kacheltjes, noodvoorzieningen elek triciteit enz. enz. U kunt hiervan bericht sturen of het komen brengen bij de heer J. G. Tol boom, Jan Steenlaan 11, telefoon 7349. men. Om deze stromen, die vooral in de spitsuren zullen ontstaan, te kunnen ver werken, is een wegenstructuur ontwor pen, die het mogelijk zal moeten maken het verkeer „in goede banen" te leiden. Dit wegenstelsel zal alle delen van de gemeente moeten verbinden, even als het de mogelijkheid moet bieden om vanuit al deze delen, via daarvoor ge schikte wegen, het buitengebied te be reiken. Het in een later stadium door ons bu reau uit te brengen rapport over het verkeersstructuurplan zal een toelich ting geven op deze wegenstructuur even als op de samenhang tussen de ver schillende onderdelen ervan. Vooruitlopend op de presentatie van dit rapport kunnen, teneinde beoordeling van het hier gepresenteerde mogelijk te maken, de criteria genoemd worden waaraan het plan voor de weg over de Eng zal dienen te voldoen a) de weg zal het karakter van een stadsautoweg hebben en dus als een tweemaal twee strooksweg moeten wor den uitgevoerd; b) de weg zal voldoende aansluitingen moeten hebben om een gebruik van de weg vanuit alle delen van de gemeente mogelijk te maken; c) de weg mag contacten tussen de ver schillende delen van de gemeente niet verstoren. Het belang van deze con tactmogelijkheden (vooral tussen het Soesterveen en Oud Soest) komt in het voorliggende ontwerp tot uitdrukking in een negental verbindingen in noordoost- zuidwestrichting, gelegen tussen de Vre dehofstraat en het Kortend; d) de plaats en hoogteligging van de weg zullen een optimale afstemming op het landschap mogelijk moeten maken. Gesteld dient nog te worden, dat in de bijgevoegde tekening (die als principe- ontwerp zijn uitgevoerd) de eindsituatie is weergegeven. Een noodzakelijke fasering in de tijd zal een beeld moeten geven van prio riteiten, die ten aanzien van de reali satie van verschillende delen van de weg en de daarop aansluitende wegen bestaat. Bij elke tussentijdse oplossing zal echter het contact tussen de ver schillende delen van de gemeente ver zekerd moeten zijn. Tot slot zij de funktié van de weg over de Eng hier nogmaals vermeld de verkeersstromen vanuit de ver schillende delen van de gemeente naar 't Gooi en Amersfoort te geleiden; bestaande wegen binnen de gemeente met een tè zware verkeersbelasting, te ontlasten. Ten aanzien van de ontwerpsnelheid kan nog opgemerkt worden, dat deze op 70 km per uur is gesteld". Aldus de toelichting van ir. L. J. Cof feng en ir. P. B. A. van Gurp op hun principe-ontwerp voor een weg over de Eng. Op ruim vijftig meter voorbij de Korte Bergstraat is een voet- en rijwielpad onder de Engweg door geprojecteerd. Dit voet- en rijwielpad sluit enerzijds aan op de Korte Bergstraat en anderzijds op de Julianalaan. Honderd meter voorbij de kruising Schrikslaan - Waldeck Pyr- montlaan gaat de Engweg met een via duct over de Vrijheidsweg heen. Deze verbindingsweg met het industrieterrein krijgt hier gescheiden rijbanen, zodat het afslaande verkeer slechts het ver keer uit één richting tegelijk behoeft te kruisen. De maximale breedte van de Engweg met inbegrip van op- en afrit ten bedraagt hier ongeveer 75 meter. Het kunstwerk dat hier moet worden aangelegd, strekt zich uit over een leng te van een kleine vijfhonderd meter. Na de kruising met de Vrijheidsweg wordt de Engweg ingegraven om onder de Dalweg door te lopen. De Dalweg zal geen aansluitingen op de Engweg krij gen. Driehonderd meter voorbij de Molen straat is weer een rijwiel- en voetpad over de Engweg geprojecteerd, die aan sluit op het verlengde van de Soester- engweg. Teneinde de weg een maximale aanpassing aan het landschap te geven bereikt de binnenberm ter hoogte van de Molenstraat een maximale breedte van bijna 20 nieter. Vrijwel ter hoogte van dit viaduct over de Engweg begin nen de op- en afritten voor een groot kunstwerk, dat wordt gevoerd door de ongelijkvloerse kruising van de Cen- trumweg met de Engweg. De Centrum- weg zal op dit punt over de Engweg heen gaan met een ongeveer 54 meter breed viaduct. Bij de kruising krijgt de Centrumweg gescheiden rijbanen, zodat het afslaande verkeer weer het verkeer uit een richting tegelijk behoeft te krui sen. Op deze kruising kan het verkeer van en naar elke richting afslaan. Ook hier liggen de op- en afritten van de Engweg maximaal ongeveer zeventig meter uit elkaar. Gezien vanuit de rich ting Amsterdam begint direct na de kruising de aanloop naar een ongeveer 120 meter lang gigantisch viaduct dat de Engweg in een keer zowel over de spoorlijn als over de Kerkstraat (zonder aansluitingsmogelijkheden) voert. Op dit korte traject tussen de spoorlijn en de Centrumweg zal een vrij groot hoogte verschil moeten worden overwonnen. De kosten van het viaduct worden naar de huidige maatstaven geraamd op onge veer twee miljoen gulden. Even verder op gaat de Engweg met een 25 meter breed viaduct ook over de Ferdinand Huycldaan. In de onmiddellijke omge ving bestaat de mogelijkheid vanuit de richting Amersfoort de Engweg te ver laten. Oprijmogelijkheden zijn hier ech ter niet. De weg over de Eng bevat nogal wat glooiingen. De grootste hoogte bereikt de weg in eerste instantie bij de Vrij heidsweg 17,5 meter boven N.A.P. Over een betrekkelijk korte afstand gaat de weg, gezien vanuit de richting Amster dam ruim zeven meter omlaag om enige tijd op een niveau van 10 meter boven N.A.P. door te lopen. De weg loopt daarna geleidelijk op tot 13 meter, zakt daarna tot 11 meter om dan vrij steil omhoog te gaan tot een hoogte van 17,5 meter, op welke hoogte het viaduct over de spoorlijn is geprojecteerd. Met één lange helling bereikt de weg aan het eind tenslotte een niveau van nog maar 3,50 meter boven N.A.P. Bij een verkeersongeluk op de Middel wijkstraat is in de nacht van zaterdag op zondag de 23-jarige bromfietser P. J. C. D. uit Soest vrij ernstig aan het hoofd gewond geraakt. De brom fietser reed in de richting Amsterdam. In dezelfde richting reed de 21-jarige automobilist R. p. H. B., eveneens uit Soest. Hij wilde rechtsaf de Korte Mid delwijkstraat inrijden, doch verleende daarbij geen voorrang aan de bromfiet ser. Deze kwam ten val en liep vrij ernstige verwondingen aan het hoofd op. Hij is per ziekenauto naar Zonnegloren gebracht en daar opgenomen. Zoals ieder jaar organiseert de Open bare Lagere School aan de Beetzlaan 48 a.s. vrijdag van 8-10 uur, zaterdag van 3-5 uur en van 7-8 uur haar voorjaars bloemententoonstelling. In ca. 3 weken hebben de leerlingen honderden tulpen, narcissen en hyacinthen, die in de herfst ingekuild waren, in de kamer in bloei gebracht. Onder leiding van de bloem kweker Rudi Boxtorff heeft de ouder commissie de school omgetoverd in een tuin met prachtige bloemperken te mid den van bloeiende heesters, zoals mag nolia, prunus, forsythia en krenten- boompje. U bent van harte welkom. Entree gratis. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd eieren in prijzen van 65.000 stuks van ƒ12,50 tot ƒ13.50. Midden- prijs 13:05. Prijs per kg 2,07. Wat of wie het worden zal, weet nog niemand, en het is ook moeilyk te voor spellen, vooral omdat er geen opkomstplicht meer is. Een prognose zou alleen te maken zijn wanneer het aantal mensen dat naar de stembus gaat, bekend zou zyn. Maar dat blyft ook nog één van de belangrijkste vragen. In ieder geval is er keus genoeg en morgenavond weten we het precies. l

Soester Courant | 1970 | | pagina 1