SBOOM ilen. i SIMCA... van KEULEN NV Verrassende resultaten bij Lij prov. statenverkiezingen in Soest CAR 'm kast Ton Beuken iffill V.V.D. verdringt K.V.P. als grootste plaatselijke partij Twee Soestenaren voor V.V.D. en D '66 in Provinciale Staten Drukkerij Smit RENTEZORGEN HITLER BEGON DE TWEEDE WERELDOORLOG MET EEN MISREKENING Stalin geeft Duitsland Carte Blanche Engeland en Frankrijk houden woord meer^^ EXPERIMENTEREN MET HERSENEN IS NIET ZONDER RISICO REIZEN NAAR HET BUITENLAND? RECHT IN OPSPRAAK i klaar terwijl U wacht autorijschool VAN GRONINGEN" Courant Reklame-krant Trouwcirculaires (rouwkaarten li Misrekening Bewijzen De veldtocht M MEER STEEDS MEER AUTO'S vragen om een anti-roest-behandeling bij Oorlogsmisdaden Vervolmaking van de intelligentie? Hersentransplantaties in de toekomst ORUYS&CO 10SAGEMTEN AUTOMOBIELBEDRIJF at 105 - Soest - Telefoon 3256 /EROL S.1IEERSTATIO.N VRIJDAG 20 MAART 1970 ERKENDE EN GEDIPLOMEERDE N.B.A. ;te tien rijlessen ƒ77,— ma per les 9.90 [plomeerde Instructeurs voor een gratis rijles iragens „Opel Kadett" en „Mini Cooper" jrle wordt gehouden in hotel „De Kleine e" te Soest - en avondrijschool nver [aan 56 i 02155-2110 P. van Groningen Buys Ballotlaan 47 Soesterberg Telefoon 03463-1504 woensdag gehouden verkiezingen tor de provinciale staten hebben in lest nogal wat verschuivingen teweeg ■bracht. Volgens deze uitslag zou de 1T> in Soest plotseling de grootste par- zijn geworden en de KVP van de •ste plaats hebben verdrongen. VVD kreeg in Soest 23,7 van het Intal zetels. De KVP bracht het tot lecies 22 °/o. Ondanks het samengaan In PvdA, PSP en PPR is het aandeel In deze linkse combinatie aanzienlijk Irugcelopen. Bij de laatste verkiezingen Tor de provinciale staten was de PvdA nog de tweede partij in Soest, jians komt de PvdA, samen met PSP PR pas op de derde plaats met 17,8 °/o. ARP bleef vrijwel gelijk: 11,5 °/o. lijfde partij in Soest is D '66 geworden, het tot 9,2 °/o bracht, lok provinciaal gezien boekte de WD In aanzienlijke winst, en kwam van ].7 op 15,6 procent, hetgeen betekent, pt het aantal zetels van de WD in pt provinciaal bestuur met drie ver- 'ert tot tien. '6 maakte zijn entree in provinciale a met vijf zetels (8,1 Ook hier l?d de KVP een aanzienlijk verlies, pen verloor twee zetels. Het PAK zal de komende statenvergadering met ijftien zetels de grootste partij zijn, ge- Jol grl door de KVP met twaalf en de IVD met tien. Daarna volgen CHU met k k en Snelle en correcte levering en tot in depuntjes verzorgd I Uitgebreide collectie Klassiek en modern Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 Bpenbare leningen dragen nu een rente Tan 8 tot 9% en nog blijft de geld lijs stijgen. Dit moge spaarbank-klan- fcn tot vreugde strekken, het econo misch leven in zijn totaliteit wordt er loor afgeremd. Uit de hoge kapitaal- rijs wordt ons duidelijk dat er een Ihorm gebrek is aan vermogen waar mee onze welvaart van morgen moet ■orden gevormd. Wij zien dat stadssa- fringen en fabrieksuitbreiddngen door fepitaalgebrek moeten worden uitge- sld en wij dienen ons te beraden over vraag hoe hierin verbetering kan ■orden gebracht. Want niet alleen het ■drijfsleven raakt in zorgen, maar ook ■izenden particulieren, die kleine en ■otere schulden hebben gemaakt, le- pn onder steeds groter druk. [anzelfsprekend kunnen wij zelf 'n bij- Jrace leveren tot oplossing van het ren- pvraagstuk door onze besparingen op fe voeren en onze bestedingen af te rem- jnen. Doen wij het niet vrijwillig dan porden wij via hogere belastingen wel >t sparen gedwongen met dit verschil >t wij in dat geval onze centen kwijt Jaken. jbe kapitaalnood wordt ook bestudeerd Boor mensen die beter en meer met peld omgaan dan wijzelf. Zo heeft de Sirectie van het Robeco-beleggingsfonds in haar jaarverslag gepleit voor een [verbetering van het internationale ka pitaalverkeer. Dit zou kunnen beteke nen dat elk land en elk bedrijf overal Her wereld geld zou moeten kunnen le men voor produktieve doeleinden. Int ■Sou ertoe kunnen leiden dat het geld Sn ruimer mate daar zou worden ge it ruikt waar het de beste bijdrage kan ■everen voor de welvaart. De landen «ouden daarmee tevens als vanzelf tot Sneer internationale samenwerking ko- anen. -Voorst zou als resultaat van dit effi ciënte kapitaalgebruik de rente weer spoediger dalen dan nu is te verwachten. «Dok zou dan de door prof. Tinbergen ■uitgesproken wens eerder bewaarheid ■worden. Deze pleitte voor minder be scherming van bedrijfstakken die in een i|and niet rendabel kunnen werken. Beide uitspraken van zeer deskundige zijden wijzen ons er nog eens. op dat de bevordering van Europese en we- ■eldsamenwerking geen zaak is van politici, maar tot ons aller voordeel trekt. zeven zetels, de ARP met zes zetels en D '66 met vijf zetels. De SGP kwam van één op twee zetels, terwijl de CPN nu ook een zetel heeft gekregen, evenals het GPV. De Boerenpartij en Binding Rechts zijn uit het provinciaal bestuur verdwenen. Ofschoon de provinciale verkiezingen niet direct als graadmeter mogen wor den beschouwd voor de op 3 juni a.s. te houden gemeenteraadsverkiezingen, zijn wel enkele interessante conclusies te trekken. Wanneer de woensdag be haalde resultaten in Soest zouden wor den beschouwd als waren het de resul taten van gemeenteraadsverkiezingen, dan zou de VVD ook in de gemeenteraad met zeven zetels de grootste partij zijn geworden. De KVP zou dan een zetel hebben verloren en op zes zijn geko men, terwijl PAK en Prot. Christelijke Groepering elk met vijf zetels in de raad vertegenwoordigd zouden zijn. D '66 zou zijn entree in de raad dan met twee zetels maken. Bij deze con clusies is ervan uitgegaan, dat de raad in september niet meer uit 23, maar uit 25 leden zal bestaan. Voor de KVP zullen de resultaten wel het meest teleurstellend zijn geweest, al zullen ook de PvdA en D '66 (ondanks de behoorlijke winst) op meer hebben gerekend. Binding Rechts en de Boerenpartij zou den op grond van de resultaten van woensdag uit de Soester gemeenteraad verdwijnen. Binding Rechts haalde maar net de helft van de (voor gemeenteraads verkiezingen berekende) kiesdeler. De overige kleine partijen maken in Soest helemaal geen kans. Overigens moet hierbij wel bedacht worden, dat bij ge meenteraadsverkiezingen de plaatselijke omstandigheden een belangrijke rol spelen, zodat nog wel enige verschui vingen moeten worden verwacht. Interessant gaat worden, wat de heer J. K. de Bruin (VVD) gaat doen. Hij stond bij de provinciale verkiezingen op de achtste plaats en is dus royaal in provinciale staten gekomen. Boven dien blijkt de heer De Bruin een groot aantal voorkeursstemmen te hebben ge kregen, die hem bij het uitkomen met een lijst bij de komende raadsverkie zingen wellicht toch in de gemeenteraad kunnen helpen. Ofschoon het aantal voorkeursstemmen, dat de heer De Bruin heeft gekregen, op dit moment nog geen rol speelt, is het vooral voor de betrokkene zelf in het kader van de gemeenteraadsverkiezingen wel interes sant om te weten op wat voor aanhang hij in Soest kan rekenen. Wanneer die aanhang inderdaad erg groot blijkt te zijn, zal de WD straks zijn eerste plaats waarschijnlijk niet meer kunnen handhaven. Met het PAK zal dan waarschijnlijk nog een verbeten strijd om de tweede plaats volgen, uitgaande althans van de resul taten bij de provinciale staten-verkie- zingen. Bij dit alles moet ook in aanmerking v/orden genomen, dat bij de gemeente raadsverkiezingen wellicht ook de op komst wat groter zal zijn. Wat dat voor consequenties heeft voor de verschil lende partijen, laat zich moeilijk voor spellen. Soest zal twee vertegenwoordigers in provinciale staten kriieen: de heer J. K. de Bruin voor de VVD en de heer K. Allard voor D '66, die op de tweede Dlaats stond. De opkomst is in Soest bijzonder teleur stellend geweest. Niet minder dan 33,2 In van de kiezers is thuisgebleven. In to taal zi.in 14.373 kiezers van het totale aantal kïergerechtigden van 21.522 opge komen. Er werden 113 ongeldige en 53 blanco stemmen uitgebracht, wat het aantal geldige stemmen bracht op 14.207. Daarvan kreeg de WD er 3368. Vier jaar geleden was dat nog maar 2764. De KVP verzamelde 3130 stemmen. In 1966 bedroeg dit aantal 4789. En bij deze teruggang moet dan ook de zeer sterke groei van Soest in de afgelopen vier jaar in aanmerking worden geno- men. Ook de partii van de Arbeid verloor aanzienlijk. Ditmaal kwam men PSP en PPR tot 2533 stemmen, terwnl de PvdA vier jaar geleden alléén 2866 stemmen kreeg. De PSP kwam toen tot 641 stemmen. Ook de CHU en ARP verloren nogal wat stemmen. De AR zakte van 1960 stemmen in 1966 naar 1628 stemmen thans, terwijl de CHU zijn aanhang zag verminderen van 1841 naar 1091. Van de 1550 stemmen, die de Boerenpar tij vier jaar geleden in Soest kreeg, zi.in er thans voor de BP zelf nog maar 249 over en voor de afgescheiden groepering Binding Rechts 299. D '66 blijkt vooral in het Soesterveen nogal wat aanhangers te hebben. Op beide stembureaus kwamen de Demo craten '66 na de WD op de tweede plaats hier, gevolgd door de PvdA en eerst dan de KVP. In Soesterberg is de KVP wel de groot ste partij gebleven. Men kreeg hier 512 stemmen. VVD deed met 483 stemmen overigens niet veel voor de KVP onder. Het Progressief Akkoord volgt op de derde plaats met 419 stemmen. Vierde is de ARP met 216 stemmen, vijfde D '66 met 211 stemmen en zesde CHU met 196 stemmen. Berlijn, 3 september 1939 9 uur in de morgen. Voor het gebouw van het Ministerie van Buitenlandse Zaken stopt een Engelse auto. De Britse gezant, Sir Nevile Henderson, stapt uit en gaat haastig het gebouw binnen. Hij wordt verwacht. In een der zalen wordt hij ontvangen door een tolk, Dr. Paul Otto Schmidt. De beide mannen geven el kaar zwijgend een hand. Sir Henderson gaat niet zitten. Hij overhandigt een document en verdwijnt weer even spoe dig als hij gekomen is. Nauwelijks is de Britse gezant ver trokken of Dr. Schmidt spoedt zich naar de Rijkskanselarij. In een kamer zijn de Führer van het Duitse rijk, Adolf Hitier, en de Duitse Minister van Bui tenlandse zaken, Von Ribbentrop, al enige tijd bijeen. Zij weten, dat er een belangrijke boodschap van de Engelse regering op handen is. Dr. Schmidt wordt haastig toegelaten. Na een „Heil Hitier" krijgt hij onmiddellijk de ge legenheid om de Engelse boodschap voor te lezen. Hij doet dat langzaam vertalend uit het Engels en na drukkelijk: Alle operaties tegen Polen dienen onverwijld te worden af gebroken en de Duitse strijdkrachten dienen onmiddellijk op eigen grondge bied te worden teruggetrokken. Zo nietdan treedt om 11 uur de oor logstoestand tussen Duitsland en Enge land in..." Als Dr. Schmidt de voorlezing beëindigd heeft, volgt er een volstrekte stilte. Hit- Ier zit onbeweeglijk achter zijn bureau. Von Ribbentrop staat voor het raam en kijkt naar buiterPlotseling keert de Führer zich naar Von Ribbentrop. „Wat nuvraagt hij woedend en verwijtend. Von Ribbentrop aanzelt een ogenblik en zegt dan: „Nu kunnen we ieder moment ook het Franse ultimatum verwachten Na weer de Hitlergroet te hebben ge bracht verlaat de tolk het vertrek. In de kamer er naast is het vol mensen: Ministers, hoge partijfunctionarissen en officieren. Dr. Schmidt vertelt de in houd van het Britse ultimatum. Ook in de wachtkamer reageert men met ter neergeslagen gezichten. De enige, die wat zegt, is Goering. Hij verzucht: „Als we deze oorlog verliezen, dan moge God ons bijstaan". AMSTERDAMSEWEG 29 - AMERSFOORT TEL.: 03490-14243 Geen der Duitse leiders, hetzij in de partij, hetzij in het leger, had verwacht, dat Engeland en Frankrijk Polen zou den bijstaan. De voorgeschiedenis van de Tweede Wereldoorlog had ook niet die indruk gegeven. Nimmer hadden de Westerse mogendheden gereageerd op Hitiers daden van toenemende agres sie. Niet in maart 1936, toen, in strijd met gemaakte afspraak, het Rijnland cadeau werd gegeven. Niet in maart 1939, toen Duitse troepen Oostenrijk binnen vielen. Niet in september 1938, toen door Engeland en Frankrijk tijdens de beruchte Conferentie van München het Tsjechische Sudetengebied aan Hitier cadeau werd gegeven. Niet in maar 1939, toen Hitier Bohemen en Moravië bezet te en niet op Goede Vrijdag van dat zelfde jaar, toen de Italiaanse dictator, Mussolini, deze datum zeer geschikt achtte om Albanië te overvallen. Al deze gebeurtenissen hadden Hitier aangespoord tot steeds ergere provocatie. En in dit kader was het Führerbesluit gevallen om vóór 1 september opera tie „Fall Weisz" te laten uitvoeren, met als doel: de totale staatkundige ver nietiging van het buurland Polen. Van de Sowjet-Unie had Hitier hele maal niets te vrezen. Na vergeefse po gingen van geallieerde zijde om een Engels-Frans-Russisch militair verdrag te sluiten, waardoor vermoedelijk een tweede wereldoorlog zou zijn voorkomen, had Duitsland toenadering tot Rusland gezocht. Dit leek Stalin een betere part ner. Hitier had n.1. minder gewetens bezwaren dan de Westerse democratie- en. Stalin kreeg van Hitier toestemming om met Finland, de Baltisch staten Estland Letland en Littauen en Roe menië te doen wat hij wilde. Afgespro ken werd, dat Polen zou worden ver deeld. Op 23 augustus 1939 werd het Non-agressiepact tusser. het Nationaal- Socialistische Duitsland en he. Com munistische Rusland gesloten. Dat Stalin daarmee zijn communistische partijge noten in de gehele wereld in grote ver legenheid bracht in hem zagen de communisten immers dè tegenstander van het Fascisme en de Duitse concen tratiekampen zaten toen al vol met communisten liet hem koud. Hij re kende bepaald op de vindingrijkheid van zijn proletarische vrienden aller landen om zijn kromme daden recht te praten. Hoewel Hitier uitging van het stand punt, dat „de overwinnaar geen reken schap van zijn daden wordt gevraagd", wilde hij toch een aanleiding hebben voor de reeds vastgestelde aanval op Polen. Daarvoor zorgde de SS. Uit een concentratiekamp werd een aantal ge vangenen gehaald, in Poolse uniformen gestoken en daarnagedood. De dode lichamen werden even vóór de Poolse grens op Duits grondgebied neergelegd. Het moest net lijken of een afdeling Poolse soldaten de grens had overschre den, doch door waakzame grenswach ten was neergeschoten. Een als Poolse soldaten verklede afdeling SS-ers „bezette" 't radiostation van Gleiwitz in Opper-Si- lezië, een Pools sprekende SS-er hield een auti-Duitse toespraak. Dit alles speelde zich af op 31 augustus. Een dag later, 's morgens om 4.45 uur, zou Hit- Ier deze „Poolse agressie" beantwoor den. Duitsland had, sinds de machtsoverna me van Hitier in 1933, een zeer sterk leger en een even machtige luchtmacht opgebouwd. Reeds vóór de Nazi's aan het bewind waren, was al getornd aan het verdrag van Versailles, waarbij aan Duitsland defensiebeperkingen waren opgelegd. Zo had Generaloberst Freiherr von Seeckt steeds een Generale staf, zij het dan in burger, weten te hand haven. Duitse officieren van land- en luchtmacht oefenden volgens schema in Rusland. De toegestane Reichswehr var 100.000 man vormde het kader van het nieuwe Duitse leger, dat, zodra Hit- Ier het voor het zeggen had, met voor bijzien van welk verdrag ook, werd ge vormd. Een modern leger van meer dan 100 divisies, waaronder zeer beweeg lijke en uiterst modern bewapende pant serdivisies, en een luchtmacht van bijna 5000 moderne vliegtuigen stonden in 1939 de Führer ter beschikking. Terwijl, wegens de bezuinigingsmaatre gelen, in Engeland en Frankrijk de pro ductie van militaire vliegtuigen nauwe lijks steeg, was in 1939 de Duitse vlieg tuigproductie het vijfvoud van die van 1934. Het was dan ook een sterke legermacht, die tegen Polen in het veld werd ge bracht. Vijf legers langs de grenzen van Polen opgesteld. Eén ten noorden in Oost-Pruisen, 3 langs de Noord- West en Westgrens en één langs de Tsjechisch-Poolse grens. De sterkte van de totale aanvalsmacht bedroeg 60 di visies, waaronder 9 pantserdivisies, ge steund door een kleine 3000 vliegtuigen. Algehele leiding: Generaloberst Von Brauchitsch. Polen stelde daar tegenover: 900 vlieg tuigen, 40 infanteriedivisies, 11 cavale riedivisies en 38 tankcompagnieën. De Poolse opperbevelhebber, Veldmaar schalk Smigly-Rydz, had zijn leger in kleinere legertjes opgeplitst en langs de Duits-Poolse grenzen verspreid. Het Duitse aanvalsplan was verre van origineel en erg doorzichtig. Van het N.W. en W. uit zouden de Duitse le gers een kleine cirkel beschrijven en van Oost-Pruisen en Tsj echo-Slowa kije uit een tweede grotere cirkel. Snel heid was een voorwaarde voor het ge lukken van het plan. Nu tanks de ca- valeriepaarden hadden vervangen, kon op snelheid van actie worden gerekend. De Polen zouden de eersten zijn, die NOORDERWEG 46, HILVERSUM TELEFOON 49472 zouden kennis maken met een geheel nieuw type van oorlogvoeren: de Blitz- krieg". De Duitse veldtocht werd vrijwel vol gens plan uitgevoerd. Vooral de aan vallen van de Duitse Duikbommenwer pers Stuka's hadden een demora liserende invloed op de Poolse verdedi ging. Daarentegen was de Poolse lucht macht al op de eerste dag uitgescha keld. Toch gaf de Poolse verdediging ten Noorden van Danzig zich pas op 2 oktober over, terwijl ten Oosten van Warschau een geïsoleerde Poolse groep onder Generaal Kleeberg eerst op 5 oktober capituleerde. Op 17 september hadden 30 Sowjet- Russische divisies de Poolse Oostgrens overschreden. Een dag later ontmoetten de Russen hun Duitse bondgenoten te Brest-Litowsk. Op 29 september onder tekenden Rusland en Duitsland het verdelingsverdrag van Polen. Een volk van 35 miljoen inwoners had in één maand zijn vrijheid verloren. Een half miljoen Poolse soldaten waren in krijgs gevangenschap gevoerd. Vele Poolse mi litairen slaagden er echter in om via Oost-Europa in Engeland terecht te komen. Deze Poolse soldaten zouden later een groot aandeel hebben in de bevrijding van ons land. Ook enkele Poolse marineschepen wisten de Engel se haven te bereiken. Wat de Poolse bevolking te wachten stond, werd reeds in de eerste dagen van de oorlog duidelijk. Tijdens de ont ruiming van de stad Bydgosez (Brom berg) openden Duitse burgers, in het geheim bewapend, het vuur op de terug trekkende Poolse troepen. De Poolse soldaten vuurden terug en bij deze bloedige achterhoedegevechten werden 238 Polen en 223 Duitse burgers ge dood. Spoedig echter kwamen Duitse soldaten hun volksgenoten te hulp. Zodra de stad in Duitse handen was, be gon de moordpartij pas goed. 10.500 Pool se burgers werden gedood en nog 13.000 zouden later in concentratiekampen omkomen. Een der eerste bladzijden van het aanklachtenboek voor het pro ces van Neurenberg werd met Pools bloed geschreven. De menselijke hersenen zijn met hun ongeveer tien miljard zenuwcellen ongetwij feld het hoogst ontwikkelde orgaan van de gehele organische natuur. Deze gecom pliceerde machinerie vormt reeds jaren een voorwerp van intensief wetenschap pelijk onderzoek. Er worden tal van experimenten op de hersenen uitgevoerd, bijvoorbeeld door middel van hormonale behandeling, psychofarmaca en elektrische impulsen. In het maandblad Streven betoogt P. Overhage S.J., dat aan deze experimenten zeer veel risico's en problemen vastzitten, ook al is het doel van het manipuleren met hersenen positief, nl. verrijking van de intelligentie en het gevoelsleven van de mens. Maar niettemin zullen deze experimenten zich dienen te beperken tot personen met hersenletsel, die medische hulp behoeven, of tot vrijwilligers. L.S.D. L.S.D. 25 is ook reeds jarenlang onder werp van heftige discussies. Verdedigers van dit narcoticum spreken van „een vitamine voor gemoed en geest", tegen standers noemen het de „gevaarlijkste drug van onze eeuw". In elk geval laat l.s.d. zien tot welke tijdelijke prestatieverhoging de mense lijke hersenen in staat zijn. Het chemisch onderzoek van de hersenen heeft dit markante feit opgeleverd, dat met che mische middelen driftmatig gedrag te voorschijn kan worden geroepen en in stand gehouden. Prikkeling van de hersenen door elek trische impulsen behoort eveneens tot de mogelijkheden, zoals het moderne hersenonderzoek die heeft geopenbaard. Door prikkeling van verschillende her sendelen kunnen reeds lang verloren gewaande emotioneel gekleurde herin neringsbeelden weer tot nieuw leven worden gebracht. Zelfs details van vroe gere gebeurtenissen zoals kleur, geur, klank, werden waargenomen, alsof de si tuatie zich nu afspeelt. Zo kan men de gehele levensgeschiedenis van een mens opnieuw door hemzelf laten beleven. Konsekwenties Met behulp van uiterst fijne elektroden kan men bepaalde plekken van de her senen zo stimuleren, dat lust- en onlust gevoelens opgewekt kunnen worden. Men begint het gewoon benauwd te krij gen wanneer men de konsekwenties van deze wetenschappelijke onderzoekingen overdenkt. Dr. Verhage meent daarom dat dergelijk onderzoek zich zal dienen te beperken tot personen met hersen letsel, die medische hulp nodig hebben. De experimenten, mits op verantwoorde wijze uitgevoerd, staan dan in dienst van iemands genezing en daar kan men moeilijk bezwaar tegen maken. Ook onderzoek van vrijwilligers acht hij geen bezwaar, maar dat zijn we niet met hem eens. Want kan de vrijwilliger de konsekwenties overzien van de expe rimenten, waarin hij toestemt Als men met menselijke hersenen wil experimen teren en daarvoor vrijwilligers zoekt, dan moet men die maar onder de artsen zien te vinden, want die weten tenmin ste waaraan zij zich blootstellen. Het meest radicale hersenexperiment bestaat in hun scheiding (isolatie) van het lichaam tegelijk met de poging ze ook dan nog in leven te houden of ze zelfs op een organisme over te planten. Zo hebben Russische onderzoekers kop pen van kleinere honden op de hals van grotere getransplanteerd. Omdat zij er in slaagden de grote bloedvaten die naar de hersenen leiden, vlug genoeg aan te sluiten aan die van een donor, konden deze hersenen gedurende een aantal uren in een toestand worden gehouden, waar in zij tot reageren in staat waren. Zal het lukken ook de hersenen van een mens buiten het lichaam verder te laten leven, althans voor een beperkte tijds duur Dr. Overhage meent dat de voor uitgang van de biotechniek dergelijke experimenten steeds vergemakkelijkt. Hij acht het zelfs niet onmogelijk dat men eens pogingen zal ondernemen om de gezonde hersenen van iemand die zojuist gestorven is, over te brengen op een zieke die met onmiddellijke hersendood wordt bedreigd. Voordat een dergelijke transplantatie verricht kan worden, zullen er echter welhaast onoverkomelijke moeilijkheden te overwinnen zijn. De ethische proble men zullen dan eveneens een grote rol spelen. Want de hersenpatiënt, die met „nieuwe hersenen" het ziekenhuis ver laat, is een gans ander mens geworden. Méér hersens Ook de hormonale behandeling van de hersenen boekt voortgang. Bij ratten heeft men door toediening van groei hormoon bereikt dat de deling van de zenuwcellen van de hersenen zich langer voortzette dan het tijdstip waarop zij anders (kort voor de geboorte) de deling beëindigen. Op deze manier kregen zij grotere hersenen- Resultaatde ratten waren intelligenter geworden Psychaformaca, die de menselijke herse nen stimuleren, zijn enkele jaren geleden hun veroveringstocht begonnen. Tiendui zenden mensen slikken deze medicijnen, de zgn. psychische geneesmiddelen, waar van librium, valium en largactil de be kendste zijn. Deze medicamenten zijn ge schikt voor de behandeling van psychia trische verschijnselen, maar het is hui veringwekkend te bedenken dat bij ex treme toepassing men het gehele men selijke gedrag onder bewuste controle zou kunnen krijgen. Er zijn ook middelen „ter vervolmaking van de intelligentie". Zo is ontdekt dat magnesium-pemoline, een middel dat het centrale zenuwstelsel prikkelt, de geheu genprestatie bij ratten opvoert. Men heeft het ook toegepast bij patiënten die aan ernstig, door ouderdom of psychose veroorzaakt geheugenverlies leden, met als resultaat dat na langdurige behan deling hun prestaties verbeterden. Voor al uw reserveringen Steenhoffstraat 9a, tel. 6571 en 4905 Er is nogal wat te doen over het tegen een aantal demonstranten in Chicago gevoerde proces, waarbij zowel aange klaagden als hun verdedigers door de rechter kwistig met gevangenisstraffen werden begiftigd. De twee uitersten raakten elkaar hier niet, maar weken nog wel verder uiteen! Die twee uitersten zijn: de groep, die revolteert tegen de bestaande maat schappij en aan die principes een soms gewelddadige toepassing geeft, en de groep, die de bestaande orde desnoods met harde hand wil handhaven, zonder zich al te veel te verdiepen in de daar aan verbonden onrechtvaardigheden. Die laatste groep vindt haar spreekbuis vooral in vice-president Agnew, die met goedkeuring van Nixon zeer ge spierde en soms grove taal gebruikt om allen, die het niet met het regeerbeleid eens zijn, als botterikken en landver raders te merken. En zeker had ze geen geschikter representant kunnen vinden dan de bejaarde rechter Hoffmann, die zijn opvattingen niet onder de stoelen en banken van de rechtszaal stak. Advocaten „in de bak" Daarbij dient wel te worden opgemerkt, dat hij tot het uiterste werd geprovo ceerd. De aangeklaagden zongen liedjes, schreeuwden, scholden de rechter en de openbare aanklager uit voor alles wat lelijk was, kortom zij saboteerden het proces zoveel ze konden, omdat, volgens hen, ook de rechtspraak totaal verrot is en zij dit op deze manier wilden „be wijzen". Ook zij hadden daarvoor geen betere man kunnen kiezen dan Hoff mann, die hun van vier duiten terug gaf, maar daarmee nu niet bepaald een voorbeeld was van de objectieve, door niets of niemand te beïnvloeden rechter. De eigenlijke aanklacht (samenspanning tot oproer verdween naar de achtergrond toen de rechter, wegens „contempt" (be lediging van de rechtbank) met milde hand straffen begon uit te delen, die er niet om logen. Zelfs de verdedigers ontkwamen daaraan niet; een hunner kreeg niet minder dan vier jaar! Het gevolg En iedere partij probeert met dit pro ces zijn voordeel te doen. De mensen, die Agnew bewonderen, de door hem genoemde „zwijgende meerderheid", acht het wangedrag van de aange klaagden het beste bewijs, dat men te gen dit „tuig" niet streng genoeg kan optreden, omdat niets hun heilig is. De opstandige groep beschouwt de aan geklaagden als martelaren en het proces als het beste bewijs voor de juistheid van haar stelling, dat het „door en door verrotte systeem" ook de rechtspraak heeft aangetast. En daarbij hebben ze helaas! in rechter Hoffmanr. een schoolvoorbeeld van hoe het niet moet. Zij, die, zonder het met de „rebellen" eens te zijn, kritiek hebben op de gr.ng van zaken en kritiek op het regerings beleid en op verschillende wantoestan den, worden dank zij de agitatie vaJl Agnew met deze revolterende, onmaat schappelijke groep op een hoop gegooid. „Recht en orde" En deze situatie bergt het .grote gevaar, dat er straks weer een zwartwit schema gaat ontstaan, waarbij alleen de rege ringsgetrouwen de goede vaderlanders, de echte Amerikanen zijn en de oppo sitie, ook al bewandelt ze strikt legale wegen, als landsgevaarlijk wordt afge schilderd. Zo'n situatie kan ontstaan doordat de gemiddelde Amerikaan zeer beïnvloed wordt door angstgevoelens. Door met de communistische dreiging te schermen kon MacCarthy indertijd zijn heksen jacht organiseren. En nu is de dreiging van een gewapende revolutie (door Zwarte Panters ei. enkele andere groep jes) misschien genoeg om ieder, die b.v. tégen de oorlog in Viëtnam en vóór ras- sengelijkheid is, met deze groepen in dezelfde hoek te zetten. Agnew is daar druk mee bezig, Nixon blijft buiten schot, maar vindt het best. of uw gehele interieur... Bij Ton Beuken kunt u terecht. Ton Beuken geeft u adviezen, die afgestemd zijn op uw stijlgevoel en budget. Samen met u ontwerpt Ton Beuken uw interieurplan. interieurverzorging .Soesterbergsestraat 51 - Soest t.o. busstation Soest Telefoon 02955 - 2180 h

Soester Courant | 1970 | | pagina 17