is DNS 'RIJS LAGERIJ 100 gr. 9.- iilo 2.58 ïreri evisie-moe 7 naren - Muziek a MSROLLADE SEFSTUK 0 gram 2.48 Filmclub Artishock AFHALEN NDERDAG it tevoren imersfoort NB, Soest 1598 ;ram498 gram 578 bben, Gehakt, 48 275 E WEEK ij vlees, 139 gen. amelijk rustig jaar voor Soester Turn Club Het geboortekaartje Drukkerij Smit Burgerlijke Stand Afscheidsreceptie dokter W. J. Schutte Aanrijding VfA. Ac H Gireren van abonnementsgeld aats 'n „Kleintje" Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Artishock en Griekenland Twee autodieven na wilde achtervolging aangehouden Raad voor het Bejaardenwerk „De Ster" neemt speciale damesconfectie-afdeling in gebruik Be VVD heeft in Soest en in Soesterberg van alle partijen het grootste aantal stemmen op zich kunnen verenigen. De VVD wil gaarne een ieder danken die hieraan heeft meegeholpen. WD, Afd. Soest/Soesterberg BERNARD HAITINK op zijn 26ste al orkestleider Krabbels van Knelis s doenBijvoorbeeld een loeilijk als u denkt en ens kijken en informeren dan 16 modellen, door het hele land. betalingsregelingen. jINA - YAMAHA loie SOLINA-orgel, in voorraad. KHANDEL telefoon 143 05 1879 kilo 1 kilo I)r ;s!) '21 .MA MP. '970 )e Soester Turn Club, die afgelopen rrijdag de jaarvergadering heeft ge- ïouden, heeft blijkens het jaarverslag •an de heer P. Ekel een tamelijk rus- ig jaar achter de rug, waarin veel pro- lemen zijn opgelost maar zich er bijna ïog meer aandienden en waarin de ver eniging groeide tot een ledental van >ijna zevenhonderd. )e problemen werden onder meer ver oorzaakt door het vertrek van twee idsters en de voorzitter, alsmede door iet tijdelijk wegens ziekte niet beschik bar zijn van enige bestuursleden. Aan- jezien in de vacature van een eerste secretaris nog niet kon worden voorzien, ontbrak het 't bestuur in 1969 aan vol doende mogelijkheden en mankracht om een krachtig en slagvaardig beleid te moeren. Mej. E. Klaassen verliet het Spfgelopen jaar de vereniging omdat zij paar positie kon verbeteren, terwijl mej. Artz haar activiteiten voor de vere- higing wegens huwelijk moest staken. Vooral bij de leidsters bleef het een komen-en-gaan in het afgelopen jaar. Het bestuur raakte vleugellam door het kertrek wegens drukke werkzaamheden van de voorzitter, de heer Egtberts, en jcloor langdurige afwezigheid wegens liekte van zijn opvolger, de heer P. Ekel en penningmeesteresse mevr. Pel- legrom. Omdat ook een eerste secreta- |is bleef ontbreken, werd van de ove rige bestuursleden het uiterste gevraagd Jm de moeilijkheden het hoofd te bie- Niettemin slaagden zij erin, een jnajorettegroep van de grond te krij- jen. Bovendien werd door het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond het Jerenigingskampioenschap voor meisjes de nieuwe sporthal georganiseerd, be eigen onderlinge wedstrijden lever- Ben het clubkampioenschap op voor jïedy de Zoete. Buiten het kader van |de gymnastiek (als vrije tijdsbesteding) Jam de STC in het afgelopen jaar deel Jan de Avondvierdaagse te Baarn. T)e contributie werd aangepast aan die Jan de Soesterbergse zustervereniging EGAVS. waardoor mede de salarissen Jan de leiders en leidsters konden wor pen opgetrokken. rer gelegenheid van het veertig-jarig Bestaan ontving de STC van de sport stichting een schenking in geld voor Jet pionierswerk dat de Soester Turn Club op haar terrein in de gemeente Koest heeft verricht. Piet Ekel, die hierin een groot aandeel heeft gehad, iverd tijdens de receptie van de Stichtse (Turnkring in Utrecht benoemd tot lid van verdienste wegens zijn verdiensten voor de sport in het algemeen en de Evmnastiek in het bijzonder. Dezelfde Onderscheiding werd hem in landelijk Verband al eerder verleend door het K.N.G.V. Een ander feit, dat met gouden letters fin de notulen staat vermeld, is het be- •k-k-k Een naam voor uw Kind behoeven wij niet te bedenken I verzorgen wij wel, g jed en snel 1 Uitgebreide en moderne collectie ter Inzage. Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02195-2566-5154 - Burgerlijke sand 15 t/m 21 maart 1970. JGEBOREN: Jeroen, zoon van J. van Londen en G. Heinhuis, Eigendomweg Yvonne, dochter van A. v. d. dunt en M. de Zoete, Nieuweweg 68. ONDERTROUWD: Albertus Antonius [van Breukelen, Van Lijndenlaan 16 en rijtje Teeken, Merelweg 4. Wilhel- nus Petrus Wopke van der Meer. Elspe- Jterweg 180, Ermelo en Sophia Johanna ISukel, Parklaan 39. ■GEHUWD: Klaas Auke de Jong, Wiek- Isloterweg 37c W.Z. en Jannetje Meer- Iveld. Wieksloterweg W.Z. 29. Robert ■de Winter, Van Lenneplaan 7, Amers- Ifoort en Mariene Kerver, Steenhoffstraat 59. Gerard Rudolph Fauchey, Jette 426 Avenue de 1'exposition 1090 Brussel, België en Caridad de Marez Oijens, Park Vredehof 9. Willem van den Hoek, |Den Blieklaan 3 en Majella Antonia Klazina Miep Wolfsen, Molenstraat 75. IAdrianus Anthonius van Wijk, Al- Ibert Cuyplaan 72 en Josephina Francina lEugénie Zwart, Albert Cuyplaan 72. I Gijsbert van de Weerd, Magelhaenstraat I 48c, Amersfoort en Cornelia Wiss, Kor- Iteweg 9. OVERLEDEN: Johannes Hendrikus Goossens, oud 70 jaar, gehuwd met J. IC. van Hesteren, Beetslaan 128. Ja- mes Rowe, oud 80 jaar, gehuwd met IS. G. A. Bos, Eigendomweg 71. Wil- llem Alexander Paul Frederik Lodewijk ICaron. oud 94 jaar, gehuwd met J. W. [van de Wetering, Dalweg 42. Willem Bos, oud 84 jaar, weduwnaar van M. I M. de Goede, Dalweg 42. Johanna j Sjoerdje Pranger, oud 64 jaar. gehuwd met J. van Sandwijk, Molenstraat 91. reiken van het 600ste lid in de persoon van mevr. R. van Kempen. Inmiddels is het ledenaantal de 700 al dicht gena derd. In financieel opzicht is 1969 een goed jaar geworden. De voorwaarden voor een goede monetaire grondslag werden uit dit jaar verder uitgebreid en ge consolideerd, onder meer door de reeds gesignaleerde ledengroei en de contri butieverhoging. De contributieontvang sten hebben de in de begroting voor 1969 neergelegde verwachtingen dan ook niet onbelangrijk overtroffen. Een van de prettigste consequenties hiervan was, dat het bestuur zich verzekerd wist van een gezonde financiële basis toen het definitieve vorm gaf aan de oprich ting van het majorettekorps, samen met de harmonie P.V.O., zonder zich in een avontuur te storten. Een ander prettig gevolg was, dat het bestuur op eigen initiatief de salarissen van de leiders met twee kwartjes per uur kon verhogen en de verzekerings premie voor eigen rekening kon nemen. Er zijn echter nog verschillende wensen overgebleven. Zo blijkt er nog altijd een grote behoefte te bestaan aan een con tract, waarin de rechten en plichten van leiding en bestuur zijn vasgelegd, dit o.a. met het oog op een rechtvaardige beloning in de toekomst en de door betaling bij ziekte. Tenslotte blijft het een vrome wens, dat de „Springbok", het verenigings orgaan van de S.T.C., dat in een oplage van 600 exemplaren verschijnt, zich in 1971 financieel zal kunnen bedruipen. Dat betekent, dat de advertentietarieven in de loop van he volgend jaai dras tisch verhoogd zullen worden. Men be- reurt het wel. dat iedere maand opnieuw de heer Ekel vrijwel het gehele blad moet vullen. Penningmeester F. ten Holten heeft voor 1970 een sluitende begroting gepresen teerd. De uitgaven zijn begroot op ƒ26.500.waarvan ruim ƒ10.600,be stemd is voor salarissen van leiders en leidsters en ruim 4500.voor zaal- huur. De inkomsten worden voorname lijk bepaald door de contributies: ƒ19.000.—. berekend op basis van zes honderd leden. Op verzoek van het patiëntencomité dat zich gevormd heeft om het echt paar dokter Schutte namens de pa tiënten een afscheidsgeschenk aan te bieden, delen wij mede dat de bedoelde receptie, mede in verband met de werk zaamheden van het comité, niet eerder zal plaatsvinden dan eind april of begin mei. Het echtpaar Schutte heeft te ken nen gegeven, ondanks het vertrek uit Soest op 1 april, voor dit afscheid gaar ne te willen terugkeren. De commissie leden verzoeken ons tevens mede te de len dat met het ophalen van de enve lopjes nog even gewacht moet worden om, aan de hand van de stortingen van de komende dagen op de speciale bank rekening te kunnen bepalen bij wie nog een zakje moet worden afgehaald. Te vens verzoekt men om op de zakjes die bij de commissieleden in de bus worden gedeponeerd, het adres te willen ver melden, daar het anders kan voorko men dat men nog eens bezoek krijgt van iemand die het zakje komt afhalen. Maandagmorgen om 8.30 uur reed de 17- jarige A.A.K. uit Soest, per brommer over het rijwielpad van de Birkstraat. Vanaf de zijweg naar het „Eekhoorn- nest" kwam de 61-jarige mevrouw J. T. S.-S. uit Soest. Zij lette niet op toen zij het rijwielpad wilde oprijden. Zij werd gegrepen door de brommer waar door beiden op straat vielen. Mevrouw S. liep een hersenschudding en een heupfraktuur op, terwijl de bromfietser ook een hersenschudding kreeg. Beiden zijn naar „Zonnegloren" overgebracht. De fiets van mevrouw S. was totaal ontzet omdat deze in de flank was ge grepen. V/ AKI WCCnCCTDA AT KO VAN WEEDESTRAAT 52 SOESTERBERGSESTRAAT 30 „1 ».*Oiniijiiiiuiiiii ƒ3,75 voor Soest en 6,75 voor andere gemeenten. Zij, die het abonnementsgeld van de Soester Courant voor het tweede kwartaal 1970 nog niet hebben ge gireerd, verzoeken wij beleefd dit thans te doen. Direct na 1 april wordt voor alle abonnementen waarvoor nog geen betaling heeft plaats gehad, een kwitantie aar» de incasseerders afgegeven. Dir. H. W. VELLINGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Het bestuur van de Soester Kunste naarsvereniging heeft in de pauze van de uitverkochte Jan Wolkers-avond vrij dag j.1. een enquête gehouden onder de bezoekers over filmavonden in Soest. Over de uitslag komt men nog nader in dit blad terug, want ook donderdag avond a.s. op de eerste filmavond in het Artishockgebouw, Steenhoffstraat 46 in Soest wordt de enquête voortge zet. Om commerciële redenen mag men van de Bioscoopbond de titel van deze film niet publiceren. Maar donderdag avond 26 maart a.s. wordt er een ac tuele speelfilm gedraaid bij Artishock, zoals er sinds 11 jaar niet één meer in Soest vertoond is. Actueel om zijn politieke intrige. Wat er in Griekenland, Nato-bondgenoot, ge beurd is, weet iedereen. Een aantal co mités in Nederland verstrekken infor maties voor zover dat niet gebeurt in de officiële pers. In Utrecht is het centrum gevestigd, dat ook contacten onderhoudt met Griek se bannelingen in het buitenland. Speeches van belangrijke uitgeweken poltici worden vertaald en verspreid. Men tracht geld in te zamelen om de gezinnen van politieke gevangenen in Griekenland te steunen. Hiertoe ver koopt men o.m. grammafoonplaten van Dora Yannokopoulou, een Griekse zan geres die in Nederland woont en voor namelijk liederen zingt van Theodora- kis. Dnderdagavond zal er genoeg materiaal in het Artishock-gebouw aanwezig zijn om U vooraf volledig op de hoogte te stellen over de Griekse Junta, het ko lonelsbewind, en de P.A.M., de grootste en oudste verzetsorganisatie. Vooraf, want na de aangrijpende film is geen discussie, meer noodzakelijk. Aanvang 8 uur. De opbrengst is voor het Griekenland-comité in Amersfoort, het dichtsbijzijnde contact-adres om na dere inlichtingen: Mevr. van Steen bergen, Mignonpad 17, Amersfoort. Te lefoon: 24993. Ook dit Griekenland-comité zal met een kraam op de Kunstmarkt aanwezig zijn. Kaarten in voorverkoop bij het VVV-kantoor. Zorg dat U niet weer voor een uitverkochte zaal staat. D O De Soesterbergse politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag, na een wilde achtervolging, twee jonge auto dieven uit Hilversum in Amersfoort aan gehouden. Het tweetal bleek die avond twee auto's ontvreemd te hebben, die allebei beschadigd naar de eigenaar te rug kunnen. Tegen half vier zag de wacht van het vliegveld Soesterberg twee mannen ver dacht rondscharrelen. Men waarschuw de de Soesterbergse politie, maar toen die kwam, sloeg het tweetal op de vlucht. Later werden de mannen op de Kampweg te Soesterberg aangetroffen, maar zij sloegen opnieuw op de vlucht. Met een snelheid van 150 km per uur reden zij weg in de rfchting Amersfoort, maar met de politie in de achtervolging. Dat hadden de Hilversummers kenne lijk niet in de gaten, want bij de Du Moulinkazerne minderden zij plotseling vaart, totdat zij hun achtervolgers in het vizier kregen en weer met grote snel heid wegreden. Via de Stichtse Rontonde bij Amers foort reden de beide mannen met snel heden tussen 100 en 150 km per uur de stad in. Toen zij zagen dat de politie hen te dicht op de hielen was gevolgd, zetten zij de auto op de hellende weg aan de kant (en niet op de handrem waardoor de wagen de helling afreed en tegen een geparkeerde auto botste) en vluchtten een tuin in. Daar konden de beide man nen tenslotte worden aangehouden. Het bleken de 21-jarige K. v. d. Z. uit Hilversum en de 23-jarige A. C. Z., eveneens uit Hilversum. Zij verklaar den, de avond tevoren een auto te heb ben ontvreemd in hun woonplaats. On derweg hadden zij daarmee een aan rijding gehad, waarna zij een tweede wagen hadden gestolen. Deze lieten zij tenslotte beschadigd achter in Amers foort. Het tweetal is overgebracht naar het bureau in Soest en daar zaterdag morgen verhoord. In de loop van de dag zijn zij naar Hilversum overge bracht. Dringende oproep van vrqwilligers/sters. Blokhoofden zijn thans in het grootste deel van Soest ten behoeve van de Be- jaardenwach't aangewezen maar in de volgende straten/lanen moet hierin nog worden voorzien: Zwaluwenweg, Leeuwerikweg, Merelweg, Albert Hahn- weg, Koninginnelaan, Belvedèreweg, Kromme weg, Beetzlaan, Molenstraat, Ferdinand Huyklaan, Soesterbergse- straat, Birkstraat. In verband met het aantal daar wonen de bejaarden is een voorziening in de dik gedrukte straten heel dringend ge wenst. Willen dames of heren, die zich tot dit echt nodige werk voor onze bejaarden aangetrokken voelen, zich telefonisch melden bij de dames die zich met de organisatie belast hebben? Soestdijk: mevrouw van der Steen, Dr. Rupertlaan 21, tel. 5127. Midden: mevrouw Gemen, Kerkpad ZZ 84, tel. 2947. Zuid: mevrouw Nagtegaal, Plasweg 52 tel. 3202. Secretaris: J. H. Faber, Foekenlaan 5 tel. 2429. Uitvoerige inlichtingen graag en te al len tijde op deze adressen verkrijgbaar. Hoewel de laatste jaren de collectie da- mesconfectie van „De Ster" steeds gro ter werd, was het de heer Hilhorst toch bekend, dat indien hij zijn damescon- fectie nóg verder wilde gaan uitbreiden, hij over zou moeten gaan tot het cre ëren van een speciale afdeling. Ten dele gedwongen door de fabrikanten van die merken waarmede hij zijn col lectie verder wilde vergroten, is ver leden week bijna geruisloos de confec- tie-afdeling, die ondergebracht is op de eerste etage, in gebruik genomen. Het is impossant te zien wat na enig breekwerk door de fa. Huurdeman op die eerste etage tot stand is gekomen. Een volledig aan de eisen van deze tijd aangepaste, sfeervolle speciaal-afdeling, waar de dames hun keus op over zichtelijke wijze kunnen maken. Gelijk met de uitbreiding, die geheel gebeurde naar ideeën van het echtpaar Hilhorst en waar zij zelf eveneens een belangrijk aandeel in hadden, werd de bestaande collectie flink uitgebreid. Nationaal en internationaal bekende merken deden hun intrede naast de reeds langer gevoerde merken als Lucia en Ciro, waarvan het Duitse topmerk Betty Barclay en het Franse Marie Bonheur zeker de bekendste zijn. De Bobby Brookscollectie blijft ook op de nieuwe afdeling aanwezig, terwijl ook de allerlaatste creaties van de Boussac- confectie in een exclusieve colletie aan wezig zijn. Deze speciaal-afdeling werd van een sfeervolle verlichting voorzien door de firma Terhorst, terwijl de firma Dorre- stein niet alleen het schilderwerk voor zijn rekening nam maar ook de wan den van de passende decoratieve wand- bedekking voorzag. „De Ster" heeft met deze uitbreiding weer veel Soester dames aan zich ver plicht. De dertiende april 1959 was een trieste dag voor muziekminnend Nederland. Tijdens een repetitie in het Concertge bouw te Amsterdam, bij de instudering van de eerste symfonie van Johannes Brahms, kreeg dirigent Eduard van Beinum een hartaanval en overleed ter plaatse. Enkele dagen later vond in dezelfde zaal onder het oog van de televisiecamera's een indrukwekkende rouwplechtigheid plaats, waarbij de jeugdige Bernhard Haitink het concert gebouworkest en het toonkunstkoor di rigeerde in het slotkoor uit Bach's Mattheuspassion („Wir setzen uns mit Tranen nieder"). Een jaar later werd Haitink samen met de Duitse dirigent Eugen Jochum be last met de artitieke leiding van het Concertgebouworkest en sinds 1964 voert hij de alleenheerschappij over dit orkest. Zodoende bleef het Nederlandse karakter van ons nationale orkest ge waarborgd en in de afgelopen tien jaar heeft Haitink de grote verwachtingen, die men van hem koesterde, voor een groot deel kunnen inlossen. Ook in het buitenland heeft hij een voortreffelijke reputatie, waaraan hij onder meer zijn benoeming tot „artistic conductor" van het Londens Filharmo nisch orkest heeft te danken. Innemende persoonlijkheid en expan sieve vakman Niet zonder schroom heeft de leiding van het Concertgebouw destijds dit jonge talent tot zo'n hoge post geroe pen. Zeker, men kénde Haitink's kwa liteiten. Maar over de waag, of men deze verantwoordelijke taak op zulke jeugdige schouders mocht leggen, zal men lang gewikt en gewogen hebben. Toen het bestuur van het concertge bouworkest in 1895 de 24-jarige Willem Mengelberg de leiding van het orkest toevertrouwde, kon het dit risico ne men. Het orkest was toen nog niet een ensemble van wereldklasse. Maar in 1960 had het concertgebouworkest reeds lang een internationale reputatie, die alleen door deskundige leiding in stand kon worden gehouden. Voor een 31- jarige betekende dat een zeer grote opgave. Als gastdirigent had Haittink in de voorgaande jaren reeds enkele malen in het Concertgebouw geschitterd, maar een gastdirigent heeft het nu eenmaal gemakkelijker dan een vastf. leider. Gastdirigenten reizen gewoonlijk met een paar glansnummers. Zij moeten, evenals de reizende virtuozen schitte ren. Gewoonlijk voeren zÜ werken uit, waarin zij bijzonder uitblinken. Maar Bernard Haitink had reeds ge toond ook als vaste dirigent grote be kwaamheden te bezitten. In 1955, toen hij pas 26 jaar oud was, volgde hij Paul van Kampen op als leider van het Radio Filharmonisch Orkest, waar hij als violist deel van had uitgemaakt. En hij vervulde deze post zo voortref felijk, dat hij uit de gehele wereld aan biedingen kreeg. Temperament Bernard Haitink is een innemende per soonlijkheid, zoals ook de televisiekij kers zullen beamen, die hem destijds in de „stoel van Mies" hebben zien zitten. Iets trouwhartigs, iets guls komt u tegemoet, als hij het podium betreedt. Hij is geen vriend van het sobere ge baar en het nauwkeurig afgemeten be weging. In zijn gebaren schemert het vuur van zijn temperament. Haitink is expansief, wil steeds meer kleur, meer schakering, meer uitdrukking. Men ge voelt in hem een persoonlijkheid. Hij leidt het orkest, het orkest niet hem. Haitink toont zich als dirigent een veel zijdig man. Als vertolker van het Fran se genre (Ravel, Debussy) weet hij van Beinum schier te benaderen. De moderne muziek vindt in hem een warm pleit bezorger, met zijn vertolkingen van Bruckner en Mahler drukt hij de spo ren van zijn grote voorgangers, Mengel berg en van Beinum. Maar ook zijn in terpretaties van de Weense klassieken getuigen van vakmanschap. Internationale reputatie Ook in het buitenland heeft de naam Haitink een bekende klank. Met het' concertgebouworkest maakte hij ver schillende buitenlandse tournees, o.a. naar de Verenigde Staten en naar Ja pan. Dat de jeugd voordelen heeft bo ven de ouderdom, zeker wat vitaliteit en uithoudingsvermogen betreft, be wees hij in Amerika, waar hij in 1967 in twee maanden tijd liefst 22 concerten dirigeerde. In datzelfde jaar werd hij benoemd tot artistiek leider van het Londens Filharmonisch Orkest, een van Engeland's meest vooraanstaande or kesten. Er is in Amsterdam een groep muziek liefhebbers, die Haitink steeds verwe ten heeft dat hij het moderne reprtoire teveel verwaarloost en die daarom er op heeft aangedrongen naast Haitink een tweede eerste dirigent te benoemen, waarbij hun oog viel op Bruno Mader- na. Toch is dat verwijt niet helemaal redelijk. Haitink voert wel degelijk moderne werken uit met zijn orkest. Onder zijn directie werden o.a. werken van H. Andriessen, Sem Dresden, Ber- tus van Lier, Hans Henkemans, Marius Flothuis en Anton van der Horst op de grammofoonplaat vastgelegd. De ervaringen van de afgelopen tien jaar hebben geleerd, dat Nederland trots kan zijn op deze dirigent. In een Ajje ut ming vraog dan mok zeige dak der zaoterdaagavongd heulemaol vaan over- tuug bin eraok daat ut maoke vaan un liedje nie zoon bar eenvoudugge zaok is. Daormee doelk op un hit, en das daan geen paerd, maor un deun die door de halleve weruld meejezonge wordt. Kiek, wiesjes komme der alle daag bie. De meeste hoor je maor een of twee keer en gaon daan de kaast in, aal zalle de minse, die der voor gezorrug hebbe daat daat deuntje viejao de raadiejoo de weruld ingong, der allus an doen om te prebere der un veul vurkoch plaotje vaan te maoke. Maor daat luk die vriejers nie zo vaok, en daorom binne die luu de heule daag druk om door sterre en ankommende sterre deuntjes te laote zinge, in de hoop datter maor waat bie zaal zitte waor voor hullie brood in zit. En, daor ken je vaan ovurtuug weze, aster ok maor un kleine kaans is datter mit daat deuntje un paor cente te vurdiene zalle weze, daan doen zullie daat ok. De maan of vrou die ut nummur ge- zonge hep, kompter pas vaan int goeje doen, aster un heul kwakkie vaan vur- kocht binne. Maor waat ongs laand angaot, gaot ut allegaor nie zo bes. Nie daat wullie de minse nie zouwe hebbe die op un heule beste menier hullie mongde ope kenne trekke, maor ut ontbreek noeng een- maol an un bietje goeje deune. Daat hebbe wullie zaaturdaag kenne marreke. Voort daogelukse gebruuk kenne en magge wullie heul gewoon un bar aor- dug liedje uut ut buuteland pikke, ut vurtaole, ofter niewe woorde opmaoke, ent ut voor de raadiejoo of tilleviesie as hollaands maoksel uut gaon zende. En der is geen mins, betur gezeit haos geen mins, die daor zun eige druk om zaal maoke. Maor één keer int jaor mot allus waat mit lichte meziek te maoke hep orrez- jeneel weze, en daat daat nie zo makkeluk is, hebbe wullie opt song- festivaal kenne beluustere. Ik wil nie de naom kriege vaan de vriejur die altied ouwe koe je uut de sloot haolt, maor zongder ovurdrieve magge wullie toch bes wel zeige, daat de Waoterman zun kop nie zo bar bove waoter hep kenne houwe. Noeng mag wel oppemarruk worde, daat ut voor un sterrebeeld heul nie mee zaal vaalle om bove waoter te blieve, maor ik vong ut un gammele zinkpartie. Toengk ut zo zaat te beluustere en te bekieke mos ik meteen denke an de woorde vaan Gart, die bie de nasjenaole uutvurkiezing de legedaoriese en hie- storiese woorde spraak, ut binne beeld jes vaan opkommende starre, en zullie magge der daan mit haart en ziel bie weze, veer zaal hullie straol nie schiene. Voor de minse diet eens waore mit die vriejer inongs laand die nao de uut vurkiezing vaan die deerntjes mit un protes-aksie wou beginne, en die noeng gaon denke daat zullie in ming eige an- haang un medestaander hebbe gevong- de, wilk wel effe duudeluk maoke, daat zullie der eige die meujte kenne be- spraore, omdak ut daor heul nie mee eens bin. Die deerntjes zalle der ok nie zo blle mee gewees zijn daat zullie mit daat deuntje werde oppescheep. Maor der was noeng eenmaol nie veul beturs, en de minse die allus wete vaan hoe of zullie vaan un deuntje zoon hit motte maoke, hebbe der zelluf voor gezorrug, daat die bar droge en hoge waotermaan ongs laand gong vurtegewoordugge opt liedjes-fees. Voor de waotermaan ist beslis geen fees geworde, enk schaat daat die deerntjes messchien ok veul lievur waore tuus- gebleve. Maor ut mot voor die kingders toch wel un bar prettuge gedaachte we ze daat zullie nie op de ongderste plaots binne terech gekomme, zoals int vurleje ok wel un paor kere is voorgekomme. Hoewel der minse binnen diet wél ving- de, bink der zekur vaan daat zullie der niks méér an hadde kenne doen. Bie de vurkiezinge vaan veurige week hep ok geen mins kenne voorspelle hoe oft allemaol uut zouw paakke, zellufs de minse nie de door ut heule laand de deure plaat lope, omder aachtur te komme hoe ofter gestcmp zaal worde. Waat die deuntjes angaot, hoefter heu lemaol niks ongderzoch te worde, luus- tere is aal genog. Ik bin der vaast vaan ovurtuug, daat un deuntje daat gekoze wordt omt laand te vurtegewoordugge en daat de volle- gende marrege nao de wedstried in eige laand door iedereen op straot word ge- zonge of geflote, ut opt festievaal bar veer bringe. Kiek, daat bekiek ik allemaol geveuls- maotug, ent ken messchien ok wellis net un puntje tekort schiete, maor ut komp hoog op de liest. Ondaanks dattie int gewone leve bar hoog staot, kwaam der Waotermaan der noeng nie an te paas, daat waast al ut waotur vaan de Eem nie weg. Inlichtingen bij V.V.V. klein land als het onze is naam ver werven een moeilijke zaak, naam hou den een nog moeilijker opgave. Ook in dat opzicht leggen wij dikwijls een kruideniersmentaliteit aan de dag. Openbare personen ziet men van te dichtbij. De afstand ontbreekt om al leen het grote in hen te blijven zien. Maar een dirigent, die in alle belang rijke muziekcentra ter wereld (waar onder het verwende Wenen) warm wordt toegejuicht, moet toch wel over uitzonderlijke kwaliteiten beschikken. Haitink's wens voor de zeventiger jaren: het concertgebouworkest zijn grote re putatie te doen behouden. En zijn twee de wens, die hij in „de stoel van Mies" al heeft uitgesproken: op een repetitie Mozart te mogen ontmoeten en hem te kunnen vragen, in welke tempi diens werken nu eigenlijk gespcfld zouden moeten worden.

Soester Courant | 1970 | | pagina 11