vande ven 6267 DEEL VOOR DEEL VOOR DEEL ypincf oeruice ORANJE EN AMSTERDAM TELEFONISCHE HULPDIENSTEN V00RJAARS VOORDEEL VERKOOP IS BEGONNEN Pracht werken tegen fabelachtig lage prijzen DE KLEINE DRIE ARBITRAGE Telefoonnummer ziekenauto 5980 7 Dreigende burgeroorlog Koningin Emma Hnishhoudschool Soest Eiermarkt Het voorjaar laat lans; op zich wachten, maar onze, dit keer wel zeer bijzondere P. M. Wijsmuller exposeert zijn particuliere collectie schilderijen Liechtenstein - San Marino - Andorra FULL TIME - PART TIME (02155) „Om als goede mannen en naar billijkheid te oordelen" Niet over alle zaken arbitrage mogelijk Postzegels en belastingvrijdom DINSDAG 24 MAART 1970 De situatie in de Republiek werd steeds slechter. De Hertog van Brunswijk was, ten gevolge van acties van de regen ten, van het toneel verdwenen. De Prins vluchtte naar Nijmegen. In Gro ningen en Overijssel hadden de Patriot ten het heft in handen. In Zeeland en Gelderland stond de bevolking aan de kant van Oranje. In Friesland regeer den de Prinsgezinden en Patriotten naast en los van elkaar. Toen in de stad Utrecht in 1786 de democratische Patriot ten de macht overnamen, sloeg de Patriot- se Regenten van Holland de schrik om 't hart. Zij onthieven hun oude vijand, Willem V, van zijn post als Kapitein- Generaal en concentreerden het leger langs de Hollands-Utrechtse grens, ter verdediging van hun gewest tegen de, in hun ogen, nog grotere vijand van dat moment: de Democratie. De Amsterdamse regenten bemerkten echter spoedig, dat deze vijand reeds hun eigen stad beheerste. Op 21 april 1787 werd de Dam bezet door de Schut terij en het Vrijcoprs. Negen leden van de vroedschap werden afgezet. Op 7 mei kwam een gelijk aantal democra ten daarvoor in de plaats. Op 5 juli werden de Patriotse regenten Dedel en Beels vervangen door de democratische Patriotten Geelvinck en Backer. Am sterdam was omgezwaaid. Inmiddels was de Oranje-partij bezig om het tij te keren. Zij drong er op aan, dat de Prins weer naar Den Haag zou terugkeren. Doch de Prins weigerde, zo lang de Staten van Holland hem hier toe niet uitnodigden. Zijn vrouw. Prinses Wilhelmina van Pruisen, was energieker. Op uitnodi ging van Van Hogendorp besloot zij om dan zelf maar naar 's-Gravenhage te gaan. Zij bereikte haar doel niet. Bij Goejanverwellesluis werd ze door het Vrijcorps van Gouda aangehouden. De gevolgen van deze daad waren heel anders dan de Patriotten hadden ver wacht. In Zeeland en Gelderland ging de Oranje-partij tot de aanval over. De Partiotten werden daar zwaar ver volgd. Pruisische interventie Maar een nog grotere nederlaag, en nu m de hele Republiek, zouden de Patriot ten ondergaan. De broer van Wilhelmi na. de koning van Pruisen, „nam" de belediging van zijn zuster niet. Hij liet een leger van 20.000 man ons land bin nenrukken. Van enig verzet der Vrij corpsen kwam niet veel terecht. Stad na stad viel in Pruisische handen. Alles wat Patriot was, aristocraat en demo craat. vluchtte naar de laatste stad die nog „vrij" was: Amsterdam. De patriotse „Commissie van defensie" en de Staten van Holland verplaatsten hun zetel naar de stad, die de strijd het langst moest volhouden. Toen op 20 september 1787 Willem V triomfantelijk naar Den Haag terug keerde, was Amsterdam nog in handen van de Patriotten. De stad werd zelfs in staat van verdediging gebracht en bij Amsterdam te Amstelveen raak ten de Pruisen, en Vrijcorpsen slaags. Toen gaf de stad zich over. Op 10 ok tober bezetten de Pruisen de Leidse poort. De Prins kreeg van de Staten van Hol land machtiging om zoals al zo menig keer door zijn voorvaderen was gedaan „de wet te verzetten". En welke re genten kwamen er nu weer aan de beurt? Rensdorp en Dedelen voorts nota bene enkele regenten, die in 1748 bij het verzetten van de wet door Willem IV waren ontslagen. De aristocraten zaten weer in het zadel. De democraten werden het slachtoffer. De Vrijcorpsen werden ontwapend en ontbonden. Maar al waren de Patriotten dan verslagen, gebroken waren ze niet. Ze bleven contact houden met Frank rijk, d.w.z. met de in Frankrijk ver blijvende Nederlanders. Ballingen keren terug, de Prins gaat in ballingschap Zonder de komst van de Pruisen af te wachten waren duizenden Patriotten het land uit gevlucht. Deftige aristocraten, die het al te bont hadden gemaakt en minder deftige democraten. Zij kwamen terecht in St. Omer in Frankrijk. Hun politieke denken werd daar heel gron dig gewijzigd. Ze zouden met heel an dere ideeën in het vaderland terugke ren dan de denkbeelden, die zij hadden bij hun vlucht. Zij troffen in Frankrijk een Monarchie aan en een centraal ge regeerd land. Zij maakten de overgang van koninkrijk naar republiek mee, zij zagen hoe een beperkt kiesrecht alge meen werd. Kortom zij werden echte revolutionairen. De uitgewekenen hadden een stevig contact met hun geestverwanten in Amsterdam. Er werd een regelmatige briefwisseling onderhouden tussen St. Omer en de Patriottenclub in Amster dam. In 1793 verklaarde Frankrijk de nu weer Engelsgezinde Republiek de oor log. Mét het Franse leger trok een „Ba taafs Legioen" onder leiding van Du- mouriez ons land binnen. Maar de in vallers werden bij Neerwinden versla gen. Dat betekende nog steeds niet, dat de Amsterdamse Patriotten het hoofd de schoot legden. Nieuwe leiders, vóór 1787 nog niet als zodanig bekend, kwa men naar voren: Gogel, Wiselius, Van Hall en Goldberg. Anders dan de revo- lutionnairen in Frankrijk wilden zij een vreedzame omwenteling. Weer werd con tact gezocht met de partijgenoten in Frankrijk. Nu met Daendels, generaal in Franse dienst en vurig Patriot. De in Nederland werkende geheime „Comités Revolutionairs" hielden in de nacht van 31 juli op 1 augustus 1794 een bijeenkomst in „Het Wapen van Am sterdam" in de Haarlemmerhout. Daar werd besloten om de Fransen nogmaals uit te nodigen tot een inval in de Repu bliek. Terzelfdertijd zou dan in de ste den de revolutie uitbreken. Dit alles op voorwaarde, dat Frankrijk de onafhan kelijkheid van ons land zou eerbiedi gen. In oktober 1794 was alles gereed voor de „bevrijding". Er waren echter Patriotten, die onge duldig werden. Irhoven van Dam bood op het Amsterdamse stadhuis, op 14 oktober, een door 3600 personen gete kend request aan, waarin werd ge- eist, dat geen vreemde troepen (die stel lig tegen de Fransen zouden worden ge bruikt) in de stad mochten komen. Deze voortijdige actie gooide roet in het eten. De Patriotse voormannen werden gear resteerd of moesten vluchten. Zo scheen het doel, door gebrek aan coördinatie, tóch nog te worden gemist. Maar de Fransen waren reeds dicht in de buurt. In de winter van 1794/95 wa ren zij de bevroren rivieren overgetrok ken. Op 16 januari 1795 werd Utrecht bezet. Op 19 januari 1795 namen de de mocratische Patriotten onder leiding van Schimmelpenninck in Amsterdam de regering definitief over. Zij bedankten de oude regering voor aan hen bewe zen diensten en ontsloegen eervol de zittende regenten. Twintig „professionele vertegenwoordigers van het volk van Amsterdam" gingen op de lege stad- huisstoelen zitten. Daendels en de op 14 oktober 1794 gevluchte Patriot Krayen- hoff arriveerden in de stad. Op de Dam, omgedoopt in „Plein der Revolutie" werd een vrijheidsboom op gesteld. De Bataven want zo gingen de Patriotse Nederlanders zich noemen verdreven de winterkou door om de vrijheidsboom te dansen. En de Stadhouder? Prins Willem V had via Scheveningen op 18 januari het land verlaten. Amsterdam was dan eindelijk de Stad houder kwijt. De stad zou er een Ko ning, ja zelfs een Keizer voo' in de plaats krijgen „Voor u zelfmoord pleegt, bel mij op!" afhouden van allerlei dwaasheden, die Deze merwaardige annonce verscheen kort na de tweede wereldoorlog in de Berlijnse dagbladen. Steller van deze advertentie was de arts-psycholoog dr. Claus Thomas. Hij redeneerde dat tal van suïcideplegers van hun daad zou den kunnen worden afgehouden, wan neer zij tijdig werden opgevangen. De Duitse arts plaatste zijn advertentie niet tevergeefs. De volgende dagen rin kelde de telefoon onafgebroken. Het idee van de telefonische hulpdienst was geboren. In de vijftiger jaren werden in ver schillende Europese landen telefonische hulpdiensten (s.o.s.) opgericht. Ook Ne derland bleef op dit gebied niet achter. Ons land is reeds verscheidene hulp diensten rijk, o.m. gevestigd in de drie grote steden, Utrecht, Groningen, Amersfoort, Alkmaar, Arnhem, Delft, Dordrecht, Hilversum, Nijmegen, Heer len en de Zaanstreek. De meeste van deze instellingen zijn bemand met vrij willigers, uitgezonderd die van Amster dam. Veel verwantschap met deze in stellingen vertoont de stichting Corre latie te Odijk. Vereenzaming staat Centraal De telefonische hulpdiensten staan open voor allle mensen in nood. Voor man nen en vrouwen die in eenzaamheid en wanhoop zelfmoord overwegen, maar ook die in sociale nood zijn of huwe lijksmoeilijkheden hebben. Voor men sen die bemoediging behoeven of die eens uit willen praten. Bij velen leeft de opvatting dat deze hulpdiensten er alleen zijn voor poten tiële zelfmoordenaars, maar dat beeld correspondeert niet met de werkelijk heid. Natuurlijk komen er veel tele foontjes van mensen, die op weg zijn naar een crisis toe, een depressie, of op het punt staan om onverantwoorde dingen te doen. Maar daarnaast wor den de diensten vaak opgebeld door mensen, die in de knoop zitten met soms eenvoudige sociale kwesties er die men kan verwijzen naar een in stantie, die hen verder kan helpen. Er zijn maatschappelijk-werk instel lingen genoeg, waar mensen met hun moeilijkheden terecht kunnen. Waarom wendt men zich dan juist tot de te lefonische hulpdiensten? Alleen in een stad als Rotterdam al bellen jaarlijks zo'n 2000 mensen op! In het kontakt met andere mensen blijkt de telefoon een eigen waarde te hebben. Je kunt van alles tegen een ander zeggen zon der dat men je kan zien. Juist dat anonieme, dat vrijblijvende, geeft hon derden mensen de moed hun proble men ergens te kunnen neerleggen. Ze komen er niet toe om iemand op te zoeken, maar ze durven wel de te lefoon te pakken en een nummer te draaien. Men kan zich achter de tele foon verschuilen en toch kontakt met Iemand hebben. Daardoor kenmerkt het anonieme gesprek zich vaak door een grote openheid, waardoor men sneller kan opschieten en mensen dikwijls kan zij anders in hun wanhoop wellicht zou den begaan. Meer mannen Mensen die geen uitweg meer zien, die psygisch erg labiel zijn: zij vormen de meerderheid van de cliënten van de telefonische hulpdiensten. Het zijn waar lijk niet alleen oude dames die anonie me kreten om hulp slaken. Er bellen meer mannen dan vrouwen op. Opval lend groot is het aantal hulpzoekenden uit de betere kringen: intellectuelen, zakenmensen, artiesten. In praktisch al le telefonische meldingen komt de ver eenzaming als een der belangrijkste aspecten van de problematiek voor. Veelal gaat het hier om mensen die geestelijk, lokaal, qua mileu of qua ras geblokkeerd leven. Vaak zijn de mensen dermate zwaar beladen met schaamte, dat ze zelfs de anonieme telefoon met aarzeling hante ren. Bij alle moeilijkheden kan dat het geval zijn, maar in het bijzonder bij sexsuele problemen, criminaliteit, huwe lijksmoeilijkheden en suïcideneiging. Sommige mensen bellen op en zeggen dat zij een persoon kennen, over wie zij zich zorgen maken. Maar het gebeurt dikwijls dat in de loop van het gesprek blijkt, dat de betrokkene zelf een ge sprek nodig heeft. Bejaarden en invaliden, die geïsoleerd leven, behoren ook tot de belangrijkste cliënten "an de telefonisch^ hulpdien sten. De vrijwilligers die de telefoon bedienen, komen in aanraking met een grote hoeveelheid menselijke problemen en kennen als weinig anderen de nacht- zb'de van het moderne bestaan. Verwijzen? Essentieel bij de S.O.S.-diensten is dus de eerste hulpverlening In vele geval len wordt geprobeerd om degene, die opbelt, naar een instantie te verwijzen, waar hij deskundige hulp mag verwach ten. Maar dat verg* veel takt. Mensen, die wanhopig zijn, vragen om aandacht, niet om een „adres". Sommi gen zijn zelfs zó in hun leven vastge lopen. dat zij de indruk wekken als of zij het punt van geholpen willen worden reeds lang ziin gepasseerd. Van de vrijwilligers, die de telefonische hulpdiensten bemannen, wordt clan ook veel takt en levenswijsheid gevraagd. Bij iedere dienst heeft men trouwens enkele beroepskrachten achter de hand, die supervisie uitoefenen en de vrijwil ligers als het ware kunnen coachen. De overheid heeft de betekenis van de S.O.S.-diensten ook onderkend. Deze in stellingen worden door het rijk gesub sidieerd en dit volkomen terecht. Want het staat wel vast dat deze diensten veel menselijk leed hebben kunnen op vangen en talrijke mensen van een op ging tot zelfmoord hebben afgehouden. De betekenis van deze hulpdiensten zal in de toekomst vermoedelijk nog gro ter worden dan ze nu al is, aangezien in een snel veranderende samenleving de vereenzaming eerder zal toe- dan afnemen. De Koningin Emma Huishoudschool, die in 1969 haar 15-jarig bestaan vierde, opent op dinsdag 24 en woensdag 25 maart haar deuren voor ouders en toe komstige leerlingen om kennis te ma ken met de school en haar werkwijze. De openingstijden zijn bepaald op: dinsdagmiddag van 2.30 4.30 uur, dinsdagavond van 7.30 9.00 uur^ en woensdagmiddag van 2.30 4.30 uur. Vorige week zijn er twee voorlich tingsavonden gehouden over voortgezet onderwijs en toekomstmogelijkheden, waarvoor de meisjes van de 2e klassen en hun ouders uitgenodigd waren. Ook a.s. dinsdag en woensdag zal het voor ouders mogelijk zijn zich door middel van wandkaarten en inlichtingen op de hoogte te stellen van de vele toekomst mogelijkheden na het 3-jarig huishoud- onderwijs. In verband met de invoering van de Mammoetwet in 1968, waarbij een gro- Uitgebreide discussie ontstond rond de algemene vorming en minder lesuren overbleven voor de praktijk vakken, waaronder naaien, zal er dit jaar geen mode-show gehouden worden. Het werk van de meisjes zal op andere wijze te bezichtigen zijn, terwijl het mogelijk is een opvoering bij te wonen van creatief spel als onderdeel van de lessen in de nederlandse taal. Aangifte van nieuwe leerlingen is ook op deze bezoekdagen mogelijk. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 60.000 hoendereieren in prij- zenvan 11,50 tot 12,50. Middenprijs ƒ12,—. Prijs per kg ƒ1,92. LEXICON ANTIQüITATEN, 1C GA van 37.50 voor Bu<vU GRIEKSE-, EGYPTISCHE-, TURKSE-, ROMEINSE-, 1 Jl flft ROMAANSE-, BAROKBOUWKUNST, van 35.00 voor V.3U BILDERLEXICON DER MODE, 1 /I Qfl van 28.50 voor llaïfU HABE GEHEIME MISSIE, a aa van 14.50 voor GERLACH DIEREN SPELEN, Q GA van 9.50 voor üb«7U CANTECLEER KINDERBIJBEL, OUDE- EN NIEUWE C GG TESTAMENT, 5 delen, van 18.00 voor Je"" En tenslotte een heerlijk boek voor het hele gezin Kensenbrink OP VERKENNING BIJ DE DIEREN, 10 GG een unieke uitgave van 27.50 voor Ifci«7ll BOEKHANDEL T G. J. WESSELS Soesterbergsestraat 53 Tel. 2419 - Soest Verleden jaar hield de heer P. M. Wijs muller alhier te Laren een verkoopten toonstelling van aquarellen, pastels e» tekeningen, omstreeks de eeuwwisseling vervaardigd door wijlen zijn vader, de kunstschilder J. H. Wijsmuller. Mede aangemoedigd door het grote suc ces van deze expositie, zal de heer Wijs muller wederom in hetzelfde zaaltje van de Larense Openbare Leeszaal, Toren laan 19a, een tentoonstelling gaan hou den van een 40-tal olieverfschilderijen, uit zijn partikuliere collectie. De tentoonstelling duurt van 1 tot en met 19 april en is geopend dagelijks (ook des zondags) van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Ingeklemd tussen Frankrijk en Spanje ligt in de Pyreneeën de republiek Andorra. Nog geen veertig kilometer van de Italiaanse plaats Rimmini aan de Adriatische Zee kan men San Marino vinden. En wie heeft nog nooit gehoord van het vorsten dom Liechtenstein, tussen Zwitserland en Oostenrijk? Wanneer we het overbekende Monaco met de hoofdstad Monte Carlo en de Vati caanse stad buiten beschouwing laten, dan vormen Andorra, San Marino en Liechtenstein de „kleine drie" van Europa. Geen politieke wereldmachten, maar wel toeristische trekpleisters van de eerste orde. De „kleine drie" vormen merkwaardige staatjes in de grote landen legpuzzel, die we Europa noemen. Zó merkwaardig, dat het best de moeite loont om eens nader kennis te maken met deze drie onafhankelijke landjes. Het vanouds bekende uitzendbureau voor Soest en omstreken kan nog een groot aantal dames onmiddellijk plaatsen als TYPISTES - FAKTURISTES - DIKTAFONISTES en ADMINISTRATIEVE KRACHTEN ènde beste sociale voorzieningen Belt u even voor nadere inlichtingen Ons nummer Is Veenbesstraat 462 - Soest Men kan de beslissing van een geschil, met passering van de ambtelijke rechter, e i aan arbiters (scheidsmannen) opdragen. De arbitrage kan in twee vormen voor- komen: a. als arbitrageclausule in een contract (b.v. in een vennootschapscontract of arbeidsovereenkomst), hetgeen betekent dat reeds bij voorbaat is overeenge komen dat alle geschillen, welke uit de overeenkomst mochten voortvloeien, door arbiters worden beslist; b. als arbitragecontract (compromis), dat gesloten wordt tussen twee personen en waarin is bepaald, dat het geschil hetwelk reeds tussen hun bestaat, door arbiters zal worden beslist. In het eerste geval gaat het dus om geschillen, welke in de toekomst mochten ontstaan, in het tweede geval gaat liet om een geschil dat er reeds is. zullen zij volgens het recht dus als rechters moeten beslissen. Het spreekt vanzelf, dat de eerste wijze te prefereren is; de arbiters kunnen dan namelijk ieder geval op zichzelf beoor delen. Uitspraak Deze moet o.m. de motivering en de be slissing bevatten. De uitspraak is alleen voor executie vatbaar als de president van de rechtbank op de beslissing van de arbiters een bevelschrift heeft ge plaatst (executoir-verklaring). De executie van een arbitrale uitspraak is steeds een vermogensexecutie (lijk- dwang is dus uitgesloten). In het alge meen is er geen hoger beroep van ar bitrale uitspraken, dochmen kan zich bij het compromis bet recht van hoger beroep voorbehouden. Het hoger beroep wordt gebracht bij de rechter, die bij een ambtelijke proced-re over het beroep zou hebben geoordeeld. Soms kan een beslissing van arbiters, die niet vatbaar is voor hoger beroep, als nietig (ongeldig) worden bestreden. B.v. indien het compromis van onwaar de of vervallen is. Bindend advies Van de arbitrale uitspraak moet wel worden onderscheiden het bindend ad vies. Is de arbitrale uitspraak een vonnis, bij het bindend advies hebben de par tijen afgesproken dat zij gebonden wil len zijn aan iemands uitspraak om trent hun rechtsverhouding. Is een arbi trale uitspraak het resultaat van een gevoerd proces, dus een vonnis (met alle gevolgen van dien), de gebonden heid aan het bindend advies berust op overeenkomst. Een bindend advies moet voldoen aan de objectieve eisen van goede trouw. Mocht dit niet het geval zijn. dan mag men ziin wederpartij niet aan dit „ad- Vies" binden. Alleen over vermogensrechtelijke belan. gen (contracten e.d.) kan arbitrage toe gepast worden en niet over familie-aan gelegenheden. Een arbiter kan b.v. niet beslissen over wettigheid van een hu welijk: ook kan een arbiter geen echt scheiding uitspreken. Rechters en minderjarigen alsmede on der curatele gestelden mogen niet als arbiter optreden. Zakengeheimen Met name in de handel komt arbitrage veel voor, en wel om de volgende redenen: 1. arbitrage verloopt vlugger; 2. arbitrage bespaart (doorgaans) geld; 3. arbiters zijn in hun beslissing meer vrij van de wet, indien hun is op gedragen „als goede mannen naar billijkheid" te oordelen; 4. zakengeheimen blijven binnenskamers (worden niet zoals op een gewone openbare zitting) „uitgestald'. Zonder aan de andere motieven voor arbitrage te kort te doen, weegt voor •velen de laatste reden toch wel het zwaarst. En terecht. In sommige takken van bedrijven komen vaste arbitrage commissies voor (b.v. bij de handel in zuidvruchten). De bedrijfsgenoten zijn dan verplicht zich aan die arbitrage te onderwerpen. Het geding Het geding voor arbiters wordt gevoerd op de wijze binnen de termijnen bij het comprimis en bij gebreke daarvan door de arbiters bepaald. Het compromis kan aan de arbiters opdragen om „als goe de mannen naar bilüikheid" te oordelen. Bepaalt het compromis dit niet, dan Wie van het Duitse Lindau en het Oos tenrijkse Bregenz, twee plaatsen aan de Bodensee, afzakt naar het Zwitserse Chur komt onvermijdelijk door het vors tendom Liechtenstein. Aan de grens wordt men onmiddellijk herinnert aan het feit, dat men een vorstendom bin nengaat. Immers de breed waaiende blauw-rode vlag heeft een kroon in de blauwe baan. Het symbool van het vors- nog geen 160 vierkante kilometer groot nog geen 160 vierkante kilometersgroot is. Voor de veelgeplaagde Nederlandse be lastingbetaler moet het een landje zijn om van te watertanden. Want door de vérgaande belastingfaciliteiten is de hoofdstad Vaduz de zetel van ontelbare niet-Liechtensteinse ondernemingen op financieel gebied. Maar stelt u zich niet al te veel voor van een dergelijke „zetel". Meestal be staat die uit een klein kamertje in een indrukwekkend gebouw, waarvan de deurpost bezaaid is met naamplaten waarop allerlei nog indrukwekkender firma-namen staan. Het vorstendom Liechtenstein is lang berucht geweest om de „dump-metho den" van postzegeluitgiften. Dit is nu wel mede onder de druk van het na burige Zwitserland anders geworden. Zwitserland zorgt nu voor de admi nistratie van het Liechtensteinse post wezen, dat echter nog steeds eigen post zegels heeft. Het tien kilometer lange spoorweg„net' wordt geëxploiteerd door de Oostenrijkse Bondsspoorwegen. De Liechtenstein post stukken worden derhalve voor de Zwit serse posterijen verzonden en door de Oostenrijkse spoorwegen vervoerd. Monarchie De staatsvorm van het vorstendom is eenvoudig. De 19.000 inwoners kiezen vijftien vertegenwoordigers om hun be langen te behartigen. Toen in 1921 een nieuwe grondwet werd ingevoerd kreeg Liechtenstein een constitutionele monar chie. De huidige vorst Franz Joseph II kan alleen opgevolgd worden door na komelingen in de mannelijke lijn. Wat dat betreft is Liechtenstein nog lang niet toe aan de gelijkberechtigheid van de vrouw! Vrijwel geen belasting en helemaal geen leger. Kan het idealer? In de beide we reldoorlogen is het vorstendom neu traal gebleven. Geen mens weet waar om zelfs de Duitsers het ontzagen. Vóór 1914 was de bevolking sterk ge oriënteerd op Oostenrijk. Maar toen in 1918 het tij keerde, keerde Liechtenstein zich naar Zwitserland met wie het ook een tolunie sloot. En dat was van Liechtenstein een zeer verstandige daad. Operettestaat „Welkom op de aloude grond der wij heid". Met deze groet worden elke zo mer de meer dan twee miljoen toeris ten aan de grenzen van San Marino verwelkomd. Dit republiekje in Italië wordt door dit land aan alle kanten in gesloten. San Marino gaat er prat op de oudste soevereine staat van Europa te zijn. De geschiedenis daarvan gaat terug tot in de vierde eeuw. De legende luidt dat de Dalmatische steenhouwer Marino naar de stad kwam om aan de vesting muur mee te werken. Hij ontwikkelde zich tot de onbetwistbare leider van een groepje christenen, die voor de hevige vervolgingen waren gevlucht naar de berg Monte Titano. Kort voor zijn dood droeg hij het lei derschap over aan zijn volgelingen met de woorden „Ik laat u vrij van onver schillig welke mens." Sindsdien heeft San Marino met trots het „Libertas" in zijn wapenspreuk opgenomen. Marino zelf staat in een van de vijf kerken afgebeeld met een perkamenten rol in zijn hand. Ook daarop staat „Li bertas". Geen wonder dat de bevolking van San Marino bekend staat als zeer vrijheidslievend, dat met trots de wit blauwe vlag ziet als een symbool van die vrijheid. Met zijn 61 vierkante kilometer is het kleiner dan Liechtenstein. Toch heeft het nog bijna twintig-duizend inwoners. Om de drie jaar trekken zij naar de stembus om hun „Grote Raad" te kie zen. Deze uit zestig man bestaande volksvertegenwoordiging kiest twee „Ca- pitani-Regenti", die maar zes maanden regeren. Dan komen er weer twee an dere aan de beurt. San Marino kent wel een leger. Alle mannen in de leeftijd van 16 tot 55 jaar zijn ingelijfd in de volksmilitie. Zestig daarvan vormen het parate lé ger en dragen de meest prachtige ope rette-uniformen die maar denkbaar zijn. De ontelbare uitgiften van postzegels vormen voor de staat wel de belangrijk ste bron van inkomsten. Onafhankelijk Een volstrekt unicum is, dat het kleine staatje al zestien eeuwen volkomen on afhankelijk is. „Wij genieten een vol strekte autonomie op wetgevend, be stuurlijk en rechterlijk gebied. Dit komt tot uitdrukking in de bevestiging van de democratische en parlementaire grondbeginselen die steunen op heilige en onschendbare rechten van het indi vidu". Deze woorden zegt een van de „kapiteins-regenten" wanneer hem da vraag gesteld wordt of San Marino toch niet te veel op het omringende Italië is aangewezen. Met alle landen onder houdt het „vriendschappelijke en broe derlijke betrekkingen". Zijn onafhan kelijkheid en soevereiniteit wordt ge garandeerd door de Verenigde Naties. Die garantie had het vroeger ook al. Toen Napoleon in 1797 bij de verovering van Italië eerbiedig stil hield bij de grenzen van San Marino stuurde „1'Em- pereur" een gezant naar de regering. Verbijsterd hoorde de wereldveroveraar wat het kleine San Marino antwoordde op zijn aanbod om het grondgebied van dit kleine staatje te vergroten. „Alleen door klein te blijven kan San Marino zijn vrijheid en soevereiniteit bewaren". Beschaamd droop de keizer af. Een er varing rijker, maar een illusie armer. Smokkelnest in de Pyreneeën Wanneer de atmosferische toestanden gunstig zijn kan men al zoekend in de korte golfband van de radio 'n stem ho ren „lei Radio Andorra". Men heeft dan draadloos verbinding met een wonder lijk stukje grond in de Pyreneeën, dat Andorra heet. Van de kleine drie heeft dit staatje tussen Frankrijk en Spanje het grootste grondgebied; 453 vierkant® kilometer. Het staat bekend als een republiek van smokkelaars. Inderdaad maakt de be volking er geen geheim van, dat het aardig verdient aan de zonderlinge lig ging van hun grondgebied. In een Cata laans dialect proberen de stoppelbaar- dige mannen van Andorra te bewijzen dat de onafhankelijkheid van hun landje terug gaat tot de tijd van Karei de Grote. In werkelijkheid is hun zelfstandigheid van onbekende oorsprong, maar niette min stevig gegrondvest. Die zelfstandig heid is zeker voor een groot deel te danken aan de geïsoleerde ligging en aan de slechte bereikbaarheid van het grondgebied. De staatsinrichting van Andorra is hoogst merkwaardig. Het staat zowel onder Franse als onder Spaanse voogdij, maar toch is het ge heel onafhankelijk in bestuur. Jaarlijks betalen de Andoreanen lachend enkele pesetas belasting aar. de bis schop van het Spaanse stadje Urgel, die men „Viguier Episcopal" noemt en nog harder lachend ook nog enkele francs aan de „Viguier de France", die de Franse staatspresident vertegenwoor digt. Ze zien het niet zozeer als een belasting, maar meer als een soort „zwijggeld" voor hun smokkelactivi- teiten. Misschien is Andorra wel de enige staat ter wereld waar een misdadiger mag kiezen door wie hij berecht wil worden. Door een Spaanse of door een Franse baljuw. Gaat de verdachte niet akkoord met een uitspraak dan moet hij een reisje naar het buitenland maken om in hoger beroep te gaan. Wil hij een hoger beroep in het Spaans, dan gaat hij naar Urgel, waar de bisschop hem aan de tand voelt. Wil hij liever op Franse wijze berecht worden, dan moet hij naar Perpignan. waar het hoogge rechtshof van Andorra zetelt. Tevreden Voor iemand, die een hekel heeft aan overbodige ambtenarij is Andorra een ideale staat. Alle ministeries bevinden zich in één gebouw, de „Casa de la Vall". Maar de 14.000 inwoners kijken wel uit. Hun vrijheidszin is zo groot, dat ze zich weinig van wetten en regle menten aantrekken. Zodoende hebben de ambtenaren van Andorra niet veel te doen. evenals de politie die graag een oogje dicht knijpt. Iedereen is derhalve tevreden. De be volking, omdat ze kan doen en laten wat ze wil. De ambtenaren omdat ze zich met plezieriger zaken dan ambte lijke stukken kunnen bezighouden. De politie, omdat een glas wijn beter smaakt dan het geven van een bekeu ring. En ook de rechters voelen zich wel. omdat ze zich niet behoeven bezig te houden met juridische haarkloverijen. Neen, vanuit Andorra zal de wereldre volutie niet beginnen!

Soester Courant | 1970 | | pagina 13