Soest toen - Soest nu Dinsdag 24 maart 1970 49 jaargang no. 23 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rureau voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Het oog gericht op bedrijven en economie Overstekende hond oorzaak van ongeval Artishock houdt zijn jaarvergadering Klaverjaswedstrijd ging voor Jan Wolkers, een open boek voor zijn Soester lezers „Er is veel fantasie voor nodig om de werkelijkheid te beschrijven" PROBLEMEN VAN BEJAARDEN Expositie van tekeningen en schilderijen in „Neclenburgh" 450 deelnemenden aan de prestatieloop 2200 Wiso-reserveringen D '66 presenteerde gemeenteraadskandidaten Inbraak aan Bartolotlilaan Wandeling Vrouwengilden Abonnement per kwartaal 3,75. Buiten Soest per kwartaal 6,75 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Er zit een zekere ironie in dat juist rond de statenverkiezingen de berichten ko men over twee grote fusies in de Ne derlandse industrie: Philips, die het hele concern van de Nederlandse Kabelfa- briekcn N.K.F. overneemt en Unilever, die de hele, niet geringe veelwarensector van het A.K.Z.O.-concern inlijft bij zijn al zeer grote onderneming op dit ge- bied. Het gaat in beide gevallen om industrië le en handelsondernemingen, die nog maar nauwelijks Nederlands zijn te noemen: beide hebben vertakkingen over de hele wereld en ook eigenaren in alle mogelijke landen: de aandeelhouders. Dat houdt in dat het beleid van deze bedrijven, waarin uiteraard de zorg voor de instandhouding van het totaal in Nederland en daarbuiten vooropstaat met het belang van de aandeelhouders eveneens in en buiten ons land, be- plaad wordt dooi tal van invloeden en overwegingen waarop niemand hier nog enige greep heeft. Daarmee gepaard gaat ook dat allerlei specifiek Neder landse belangen, zoals bijvoorbeeld de werkgelegenheid, binnen deze concerns naar heel andere maatstaven beoordeeld moeten worden dan wellicht de over heden van gemeente tot rijk wel aan genaam kan zijn. De industriële concerns hebben in vele opzichten een grotere invloed op fac toren van welvaart en welzijn dan die overheid. Het is zelfs zo dat in bepaalde gevallen de K.L.M. is er een voor beeld van geweest en onlangs nog bet Verolme-concern dat de overheid simpelweg gedwongen is hulp te ver lenen zonder tevoren ooit veel gelegen heid of kans gehad te hebben zeggen schap uit te oefenen. Dit alles is niet bedoeld als een plei dooi voor meer staatsinvloed in het be drijfsleven of iets dergelijks. Het is slechts zo dat de schaalvergroting in de industrieën van alle landen heeft geleid tot het ontstaan van internationale be langengroepen die min of meer gaan vallen buiten de structeur, die men ken de toen men begon met. de parlemen taire democratie, die aanzienlijk minder met de tijd mee is geëvolueerd dan het bedrijfsleven. Een zaak waarover na denken niet onverstandig is, speciaal op tijden dat het vanouds bekende demo cratische systeem even bloeit in een ver kiezingsstrijd. KANTMAN Een overstekende hond is er zaterdag de oorzaak van geweest, dat de 19-jarige J.K. uit Amsterdam met zijn auto tegen een boom is gereden. Het dier stak plotseling de weg over, waardoor K. het dier niet meer kon ontwijken. Hij reed frontaal tegen een langs de Den Blieklaan staande boom. De auto werd vrij zwaar beschadigd. De bestuurder bleef ongedeerd. De hond werd later ongedeerd op de Bosstraat aangetroffen. Het dier, waar van de eigenaar nog niet bekend is, is overgebracht naar een asiel. De kunstenaarsvereniging Arti Shock zal op vrijdagavond 27 maart in het ei- jen gebouw aan de Steenhoffstraat zijn jaarvergadering houden. Op deze ver gadering zal onder meer het gebruik van het gebouw worden besproken. Te vens komen de verslagen van de socië teit en „Ateliers Artishock" aan de or de, terwijl ook gesproken zal worden over het poppentheater, de filmclub en de te houden tentoonstellingen. Ook een bestuursverkiezing staat op de agenda. Kees van Dooremaal en Otto Prinsen stellen zich niet meer herkies baar. Vanaf 3 april organiseert Artishock in het eigen gebouw een tentoonstelling van tekeningen van de bekende Baarn- se graficus Maurits Escher en beeld houwwerken van Wessel Couzijn. Ko mende donderdag wordt een Griekse discussier- en filmavond georganiseerd, waarop een niet nader aan te kondigen film zal worden vertoond. De jaarlijkse kunstmarkt zal dit jaar op 5 mei worden gehouden. Dit evene ment staat dit jaar (hoe kan het anders) in het teken van de vrijheid, On de hoek van de Soesterbergsestraat en de Birkstraat is vrijdagavond een automobilist met zijn auto tegen een lichtmast gereden. De paal kwam scheef te staan, terwijl de lichtkap naar be neden kwam. Niettemin vond de be stuurder het niet nodig om te stoppen. Later op de avond trof een poltieman een voor de botsing in aanmerking ko mende auto nabij de Kleine Witte aan. De eigenaar van de beschadigde wagen, de 51-jarige H. J. N. W. uit Utrecht, bleek inderdaad degene te zijn, die de aanrijding had veroorzaakt. De man verklaarde, een klaverjaswedstrijd te hebben moeten spelen en die vond hij belangrijker dan het in kennis stellen van de politie. Zondagavond laat werd op de Groen van Prinstererstraat een geparkeerde volkswagenbus van de 27-jarige E. G. uit Soest door een auto aangereden. Ook hier verdween de dader zonder zijn identiteit bekend te maken. De eigenaar van het busje hoorde plotse ling een klap. maar toen hij naar bui ten kwam, was de man, die de aan rijding had veroorzaakt, al verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. SOESTER OURANT Jan Wolkers, een van Nederland's meest populaire schrijvers van dit ogenblik, is vrijdagavond in een tot de laatste (honderd vijfstigste) plaats bezette zaal van het Arti Shock-bolwerk aan de Steenhoffstraat een avondje een open boek geweest voor zijn Soester publiek, dat voor het overgrote deel tot het vrouwelijk geslacht bleek te behoren. Meisjes met „Kort Amerikaans" op hun eindexamenlijst, „Gesponnen sui ker" (met meer ezelsoren dan bijna ie der ander boek en kennelijk steeds weer op dezelfde pagina opengeslagen) meer of minder heimelijk in school- boekkaften verborgen en misschien een portie „Turks fruit" op de eigen boe kenplank, tussen een zich van geen kwaad bewuste Willem Kloos (want die hoort nu eenmaal ook op ieder eindexamenlijst je thuis) en Si mon Vest dijk. In ieder geval heeft Tachtiger Kloos de auteur-beeldhouwer Jan Wolkers ook niet geheel onberoerd gelaten, want Het zijr. een soort standaardberichtjes geworden in de kranten: bejaarden die na verloop van soms zeer lange tijd dood in hun huis worden aangetroffen. Het is één aspest van het probleem der bejaarden dat zeer vele kanten heeft. En waarschijnlijk nog meer zal krijgen doordat nu eenmaal de bejaarden een steeds groter percentage van de bevol king gaan uitmaken door een terugloop in het geboortengetal en langere levens duur door betere medische mogelijk heden. Daarbij korrat dat In de loop van de laatste decennia vooral de hele leefstijl van de Nederlanders is veranderd: de behuizingen van kleinere gezinnen is niet meer van dien aard dat de vroeger logische opvang door de kinderen nog mogelijk is. nog daargelaten dat de be- volking mobieler is geworden, zodat het meer toeval dan regel is als de be jaarden hun kinderen zelfs nog maar in de buurt hebben. Een aspect van het probleem komt thans in de actualiteit naar voren door de acties van het Kamerlid Egas, wiens voornaamste grief is dat van overheids wege de rem wordt gezet op het bou wen van bejaardentehuizen, terwijl juist de behoefte daaraan groter en groter wordt. Amsterdam geniet het twijfel achtige voorrecht door de structuur van zijn bevolking dit pi-obleem het nijpendst te voelen, maar het is ook landelijk een miserabele zaak, zelfs in die gebieden waar de normale woningnood in feite wel is overwonnen. Dit laatste is eigenlijk nog akeliger dan de situatie in de gebieden waar nog wel snrake is van woningnood daar wordt althans de bouw van de bejaardencom plexen nog gestimuleerd in de rede nering dat daardoor vele te grote huizen die nog door bejaarden worden bewoond, vrij komen voor de jongere bevolking. Die stimutans gaat ontbreken, naarmate de behoefte aan woonruimte daalt. Waar de bejaarden de dupe van zijn is een regelrechte onverschilligheid van cle overheden, plaatselijk, regeionaal en landelijk. De bejaarden zijn als groep er niet een die de grote trom roert, demon streert. Ze zijn daardoor ook minder interessant als groep kiezers, die men wel terwille moet zijn om hun stem niet te missen. En bovendien is het een groep die toch uitsterft, wat de belangstelling der politici ook al niet aanwakkert. Hoewel men natuurlijk de politiek be- clrijvenden en de partijen niet alleen de schuld in de schoenen kan schuiven. Tenslotte zijn het de burgers van een land die door hun interese en door hun wilsuiting bepalen wat gebeurt. En de blaam voor de veronachtzaming van de belangen en behoeften van de oudere Nederlanders rust daardoor regelrecht op de hele gemeenschap die vastgesteld schijnt te hebben dat andere dingen belangrijker waren, belangrijker dan het welzijn van 1.3 miljoen landgeno ten. Onder het motto „Kunst en commercie reiken elkaar de hand" wordt van 4 tot en met 18 april in Huize „Neclenburgh" aan de Soesterbergsestraat een expositie van tekeningen er. schilderijen van drie kunstenaars gehouden. Het initiatief tot deze tentoonstelling is uitgegaan van de directeur van de in Neclenburgh gehuisveste Nederlandse Export Combinatie (NEC), de heer L. Fokkema. Op de expositie zijn onder meer schil derijen (ontleend aan het boerenleven) te zien van Janny Jalving uit Drente en werken van de Nijmeegse kunstschil der en glazenier Alex Asperslagh. Deze kunstenaar heeft vooral veel kerkver- sieringen op zijn naam staan. De Haagse Agnes de Poorter, vrouw van een arts, debuteert op deze tentoonstelling met houtskooltekeningen en schilderijen. Tot haar onderwerpen behoren voornamelijk bloemen en abstracties. De tentoonstel ling zal op zaterdag vier april door de glaskunstenaar A. D. Copier worden geopend. uiteindelijk was het toch zijn eerste versregel „De zee, de zee klotst voort in eindeloze deining", die Wolkers zijn Amsterdams accent moest doen verge ten, althans volgens dc auteur zelf en die kon het weten, want hij verzekerde zijn gehoor, over een ijzersterk geheu gen te beschikken, al liet het hem bij een wat al te grote nieuwsgierigheid naar zijn persoonlijk leven wel eens even in de steek. Hoe dan ook Jan Wolkers was een open boek voor zijn publiek. De meest indiscrete vraag gesteld mocht worden, maar Wolkers zelf had geen idee, hoe de vraag zou moeten luiden. Hoe had hij zich nou op deze lezing, gevolgd door een literair/politieke dis cussie voorbereid, wilde iemand weten. „Ik zorg ervoor, dat ik schone kleren aantrek, mijn handen was en een stukje kaugum in de auto heb en ik kijk ook nog even hoeveel kilometers het is, op dat ik weet, hoe Iaat ik van huis moet". Het antwoord stelde de vragensteller zichtbaar teleur. Jan Visser, voorzitter van de kunste naarsvereniging Arti Shock, zelf niet van enige literaire gaven gespeend, wil de weten, hoe Wolkers zijn schrijvers schap ervaarde. „Of het al dan niet li terair is, wat ik schrijf, kan me niets schelen. Ik wil gewoon gelezen worden. Maar je mag ook weer niet van je pen kunnen leven, want dan spreekt de hele elite clan er schande van. Een literaire erkenning lap ik aan m'n laars. Schrij ven is lezen; ik ben zelf de eerste lezer. En ook als ik door niemand meer ge lezen zou worden, zou ik blijven schrij ven. Ik kan het gewoon niet laten. Ik schrijf nu eenmaal niet voor het pu bliek", aldus Wolkers, die - om enkele mensen, die hier en daar wat tegen spraken begonnen te constateren gerust te stellen - aankwam met het voorbeeld van de naar zijn eigen oordeel mislukte „Babel", een toneelstuk, dat door Kees van Iersel nog wel even op de planken van „De Brakke Grond" is gezet, maar dat de geestelijke eigenaar voor geen geld maar zou willen laten herdrukken. Dat heeft me 5000,- gekost. Ik vind geld niet vies. Ik schrijf zo, dat de mensen het graag lezen, maar ik moet het zelf wel verantwoord vinden". Heel voorzichtig en langs lange slinkse omwegen wordt dan eindelijk de vraag gesteld, of Wolkers zelf vindt, dat er misschien wel eens een vies woord in zijn boeken voorkomt. Welnu, de vra gensteller mocht gerust zijn: „Er staat in mijn werk geen vuil woord teveel; vies bestaat trouwens eenvoudig niet. Ik pas hoogstens de terminologie aan de omstandigheden en de sfeer van het verhaal aan. Toen Meulenhof dreigde, enkele passages uit een boek te zullen schrappen, heb ik daar tegenover ge steld, dat ik het boek dan niet zou laten uitgeven". Jan Wolkers vindt het trouwens ook onverstandig om bij het kopen van boeken op lcritieken af te gaan. „Het is gewoon ontstellend om te moeten constateren, wat voor fouten er in kri tieken worden gemaakt". Ten opzichte van zijn publiek is Jan Wolkers toleran ter. „De mensen moeten helemaal voor zich uitmaken, wat zij in mijn werken zien of niet zien". Vermoedelijk is een kunstenaar aan zijn status en levensomstandigheden ver plicht om politiek links georiënteerd te zijn. Wolkers vormde daarop althans geen uitzondering. Hij bleek onder meer fel geprotesteerd te hebben tegen het verwijderen van de fameuze damslapers in de hoofdstad (die hij voor geen an dere plaats zou willen ruilen). „Om echter over politiek te schrijven moet je van goede huize komen, want zoals Herman Gorter dat kon, kan bijna nie mand het". Wat overigens niet weg neemt, dat Wolkers' boeken wel dege lijk af en toe symptomen van politieke stellingname verraden. Al met al heeft Jan Wolkers - met niet meer dan een simpel boodschappentasje met wat boeken en een enigszins hip vrouwtje naar Soest gekomen - zijn publiek wel geboeid en redelijk in zijn verwachtingen tevreden gesteld, een enkele uitzondering daargelaten, want omdat deze avond door Arti Shock in samenwerking met het Nut was geor ganiseerd, waren er nu ook eenmaal een paar oudere leden van het Nut, die geen avond plegen over te slaan, ongeacht het programma. Of zij na af loop van de avond meer begrip en waardering zullen hebben gehad voor de auteur Jan Wolkers dan voordien, is op z'n minst twijfelachtig. Op één punt is Wolkers echter duide lijk te kort geschoten. Zijn wijze van voorlezen zou hem op school zeker een onvoldoende hebben opgeleverd. Op zeer monotone wijze, zij het vrijwel zonde# versprekingen, droeg hij voor de pauze voor uit „Het Tillenbeest" (door een van de aanwezigen verstaan als het „Billenbeest"), „Horrible Tango" en „Turks Fruit". Het bleek geen vergeef se moeite. In de pauze bleek een be hoorlijk aantal aanwezigen bereid om twee plaatselijke boekhandelaren in hun bestaansmogelijkheden te ondersteunen. En tenslotte beval Wolkers zelf Bert Schierbeek als de volgende spreker aan. Meer dan 2200 reserveringen werden verleden week bij een daartoe aangewe zen aantal WISO-kruideniers ingeleverd. Voor slechts 1 WISO-zegelboekje, vol geplakt met gratis zegels die bij de aankopen bij meer dan 85 winkeliers in Soest worden verstrekt, ontvangt ieder een, die daartoe cle reserveringsbon in leverde, een malse braadkip van onge veer 1000 gram en een heel literblik fruitcocktail. Van verschillende zijden is ons gevraagd waarom men is overgegaan op het door inleveren van een reserveringsbon. Van de zijde van de WISO deelde men ons mede, dat, om te voorkomen dat er op het beslissende moment verschil lende mensen teleurgesteld zouden moe ten worden, besloten heeft om te gaan werken met reserveringen. In ieder geval staat vast dat aanstaande vrijdag en zaterdag, via die winkeliers waar de bon Werd ingeleverd, de kippen hun korte tocht naar de paasdis gaan ma ken. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in deze courant. Uit alle delen van ons land kwamen om vier uur zondagmiddag dames, heren en kinderen aan de start voor de twee maal per jaar te houden prcstatieloop. Onder de aanwezigen bevond zich ook de man die het trimmen in Soest op bij zondere wijze introduceerde en ani meerde, de heer A. Huiskes, die duidelijk liet zien dat men geen wedstrijdatleet behoeft te zijn om een behoorlijke con ditie te hebben. Met groot gemak legde hij zijn 5000 meter af, en kon zijn prij- zenkast met het Soester herinnerings vaantje aanvullen. De deelnemers aan de prestatieloop va rieerden in leeftijd van zeventig jaar tot 4- en 5-jarigen, die zonder uitzon dering de voor hen geldende afstand in de gestelde tijdslimiet aflegden. Onder de vele deelnemers waren onge veer honderd personen, die al enige we ken, sommige zelfs enige maanden deel nemen aan de trim-trainingen, en op deze wijze regelmatig kunnen constate ren of hun conditie inderdaad beter wordt. Typerend voor de sfeer was de deelname van mensen, die als toeschouwer naar Pijnenburg waren gekomen, en op het laatste moment nog inschreven als deel nemer en op gewone schoenen, met opgerolde mouwen hun prestatie lever den. De afdeling van D'66 heeft vrijdagavond tijdens een openbare bijeenkomst de kandidaten voor de komende gemeen teraadsverkiezingen gepresenteerd. Het zijn (in alfabetische volgorde). W. Bijl, C. H. J. van der Donk, J. C. van Ek, H. Gerth, mevr. P. J. Hoogendoorn, F. Houter, drs. H. Jonker, B. Joosten, J. Knippenberg, H. P. M. Simons en mevr. T. R. Walma-v. d. Molen. De volgorde zal door de leden worden vastgesteld. De gemiddelde leeftijd van de kandidaten ligt op 35 jaar. De heer Van Ek, die de vergadering leidde, feliciteerde de heer K. Allard uit Soest met zijn verkiezing tot lid van provinciale staten van Utrecht. De heer Allard zei, er wel even aan te moeten wennen om van gewoon burger over te schakelen op statenlid. Het meest positieve punt van de verkiezin gen vond hij de keuze van de jongeren, die voor het eers* naar de stembus gin gen. Van deze groep stemde meer dan 20 op D'66, meer dan op enige an dere partij. Hoe D'66 zal gaan samen werken in provinciale staten is afhan kelijk van de verdeling der funkties. D'66 zal volgens de heer Allard moeten zoeken naar samenwerking en als dat niet lukt de oppositie kiezen. Hij achtte het mogelijk, volop inspraak aan de burgers te geven. Voorts ligt het in de bedoeling van de statenleden van D'66, om jaarlijks verantwoording af te leg gen. De heer H. Jonker, voorzitter van de werkgroep gemeentepolitiek, zei, dat D'66, op grond van de laatste verkie zingen, op twee vertegenwoordigers in de gemeenteraad zou mogen rekenen, terwijl de VVD op zeven zetels zou komen. Hij vermoedde echter wel, dat de resultaten van de in juni te houden gemeenteraadsverkiezingen door andere faktoren zullen worden beïn vloed, waardoor er wellicht ook andere resultaten uit de (stem)bus zullen ko men. De landelijke stemmenwinst voor D'66 bedroeg 70 n/o in Soest. In Soest behaal den de Democraten '66 echter een winst van 80 °/o. Voor een flinke raadsfractie zal deze winst echter nog verder uitgebreid moe ten, worden. Daartoe is D'66 van plan om de komende maanden nog enkele bijeenkomsten te houden, teneinde de belangstelling voor deze politieke par tij te vergroten. Zo zal op 23 april een openbare ontmoetingsbijeenkomst wor den gehouden in het Dorpshuis te Soes- teberg. Op 5 mei zal D'66 met een kraam aanwezig zijn op de kunstmarkt in Soest, teneinde de inwoners nader te informeren omtrent doel en doelstel lingen en hoe deze gerealiseerd kunnen worden. Na de pauze kregen de aanwezigen ge legenheid, nader kennis te maken met de kandidaat-raadsleden door gesprek ken in kleine groepen. Na deze nadere kennismaking, ingeleid door de heer Steinmeijer, voorzitter van de verkie zingscommissie, werd het gemeentepro gramma aan de orde gesteld. De door diverse belangstellenden inge diende amendementen waren door de werkgroep tot een aanvullingsblad ver werkt. Na enige discussie ging de ver gadering accoord met dit programma, inclusief de aanvullingen. De werk groep zal met de subwerkgroepen nade re detailleringen in het programma aan brengen. De werkgroep zal voorts con tact opnemen met andere groeperingen om gezamenlijk prioriteiten te vinden in de verschillende programma's, waar door een eventuele samenwerking op deze concrete punten mogelijk zou zijn in de volgende zittingsperiode van de raad. Tenslotte werd medegedeeld, dat een reclamecampagne in wording is. D'66 hoopt hierdoor mee te kunnen werken aan een grotere belangstelling voor ge meentepolitiek en het nut hiervan. Zaterdagavond is tussen zeven uur en kwart over elf ingebroken in de wo ning van de familie P. aan de Barto- lottilaan. Dat gebeurde tijdens de afwe zigheid van de bewoners. Via een uit de sponning gelichte ruit van de achterdeur is men de woning bnnengekomen. Er werden twee spaar bankboekjes met vierhonderd gulden een paspoort, een aansteker, tien gou den damesringen en een bedrag van T 850,—' ontvreemd. Van de dader(s) ont breekt nog elk spoor. De maandelijkse wandeling van de Ka tholieke Vrouwengilden zal bij redelijk weer plaats hebben op woensdag, 25 maart of eventueel de volgende dag. Vertrek vanaf de Verzorginysflat op de hoek Amstcrdamseweg met de Van Heutzlaan, om 9 uur. Doel zijn de Do- melnbossen en die van Groeneveld en Buitenzorg.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1