PRUIKEN ZUN HOOFDZAKEN VOOR DE VROUW Intelligente vrouwen hebben mooie benen j PERZIKEN- j KOFFIETAART GEZINSVERHEERLIJKING Ifev s Dan kom je nooit de deur meer uit Ondanks zelf beslissingsrechtwordt het toch Met deze perziken-koffietaart brengt u ook in de winter de zomer in huis. U hebt er de volgende ingrediënten voor no- dig: 1 taartbodem (doorsnede 23 cm), 1 kopje perzikenstroop, 1 blik Califor- 1 nische perziken, 2 eetlepels maisbloem, IV2 theelepel amandelessence, theelepel citroensap, 1 pakje vanillepudding (geen instant pudding), 12 kopje geëvaporeerde melk (bij de melkboer verkrijgbaar), 2 thee- lepels oploskoffie, 1 kopje slagroom, 2 eetl. poedersuiker, 1 eetl. koffie- likeur en water. De taartbodem kan kant en klaar worden gekocht. Giet de perziken af maar bewaar 1 kopje van de siroop. Voeg daaraan met 2 eetl. water aan- gemaakte maisbloem toe. Breng het geheel aan de kook en laat het, onder af en toe roeren indikken en helder worden. Neem de pan van het vuur, voeg aan de ingedikte siroop 1 theelepel amandelessence en een halve theelepel citroensap toe. Reserveer 6 schijven perzik voor garnering. Breng de resterende schijven in het mengsel van de perzikensiroop, amandelessen- ce en citroensap over. Alles goed afdekken en laten afkoelen. Volgens ge- bruiksaanwijzing op het pakje vanillepudding met circa 1 kopje water en de geëvaporeerde melk aanmaken. Oploskoffie toevoegen plus resterende Va theelepel amandelessence. Laat pudding goed afkoelen. Vul taartbodem ermee en bedek de pudding met het perzikenmengsel. Kort voor het op- dienen de geklopte, met poedersuiker en koffielikeur vermengde slagroom in bergjes op de taart aanbrengen. Garneer de bergjes met een schijfje perzik. Voor een extra kleurrijk effect de rand van de perzikschijfjes even in wat oploskoffie dopen. Men beweert wel eens dat wij Ne derlanders door de goede sociale voor zieningen .verzorgd zijn van de wieg tot het graf". Er schuilt de nodige overdrijving in dat gezegde, ofschoon we wel mogen vaststellen dat we vergeleken by vele andere, óók Eu ropese landen niet mogen mopperen over onze .sociale zekerheid". Het kan altjjd nog beter, ofschoon we niet uit het oog mogen verliezen dat teveel zorg de mens te afhankelyk maakt. Bovendien zal het geld dat aan ande ren of aan onszelf wordt uitbetaald toch „ergens" vandaan moeten komen: het moet niet alleen opgebracht wor den, maar in de eerste plaats opge bracht .kunnen' worden. Blyft nu onze Staat m..ar met royale hand strooien dan zou het Cr tenslotte op uit lopen dat de onafhankelijke werkende mens de te betalen premies niet meer kan opbrengen en als enige heil gaat zien zo gauw mogelijk in de een of andere „toestand" (ziektewet, ongevallenwet en gaat u maar door) te gaan „lopen". Waarom deze zwaarwichtige re gels, terwijl de kop van dit artiekeltje aankondigde dat we het over „hoofd zaken" zouden hebben? Als u verder leest, zal dat u spoedig duidelijk wor den. In Engeland is de gezondheids zorg nog een flink stapje verder gegaan dan bij ons tè ver, mogen we wel zeggen, zodat er logischerwijs niets anders opzit dan een stapje terug te zetten. Leest u maar verder en oor del zelf. Oudere dames met dunne haar kosten de Britse belastingbetalers jaarlijks een miljoen pond, dat is ruim 8,5 miljoen gulden aan pruiken. De ze „hoofdzaken" worden namelijk al jaren door de nationale gezondheids zorg betaald, net als bij ons de huis arts. Ieder die geld verdient moet er dus premie voor betalen, zoals by ons de AOW. Volgens een hoofdartikel in het Brit se tijdschrift voor geneeskunde ver strekt de staat niet alleen pruiken van ongeveer 285 gulden, maar zorgt ook kosteloos voor het onderhoud. Als de artsen zich niet beperken tot de ge vallen die volgens de bepalingen zijn toegestaan, moeten er steeds meer pruiken worden verstrekt. Met 'n staat die een miljoen pond per jaar aan pruiken besteedt, is iets niet in orde, aldus het tijdschrift. Dat lijkt ons ge zonde taal, hoe graag we elke Britse vrouw ook een mooie (desnoods valse) haartooi gunnen. Er is een tijd gexoeest dat het hoog ste ideaal toas dat een vrouio „op ging" in haar gezin. En ze kreeg daar bij het gevoel dat ze zichzelf geheel wegcijferde en zich door deze opof feringbijzonder verdienstelijk maak te. Maar al te vaak leidde dit gevoel tot de overtuiging dat de kinderen dan ook de „plicht" tot xoederliefde hadden. Zo ontstond dan in schijn, maar soms ook wel wezenlijk die hechte familie band, die op het eerste gezicht zo be- gerensxoaardig lijkt, maar die toch aan de andere kant zoveel gevaren in zich kan dragen. Het is natuurlijk dat een kind van de eigen moeder meer houdt dan van anderemoeders, maar het is niet eerlijk en niet goed als we ze langzaam maar zeker de overtuiging ingieten dat wij, als eigen ouders, ook beter zijn dan anderen. Al kan ons standpunt verschillen met dat van an dere opvoeders, al zijn de meeste ou ders overtuigd van eigen gelijk, al leen dit laatste feit al bewijst voldoen de hoe moeilijk dit „gelijk" is uit te makenBeter dan de kinderhoofdjes te overgieten met. al onze kritische op merkingen over anderen kunnen we ze aanmoedigen vrijmoedig ook in andere gezinnen binnen te treden en er even- dueel het goede, het ongeioende dat juist zo boeiend kan zijn op te pikken. Dit verrijkt niet alleen de gezichts kring van de kinderen, maar ook onze eigene. Het is niet voldoende als we in het gezin veel voor elkaar over hebben, maar oxis als één geheel, als een ge sloten front tegenover een tamelijk vijandige buitenwereld voelen staan. Dan kweken we dat kritische gezins- egoisme dat pas goed z'n ivrange vruchten gaat afwerpen als de op groeiende jongeren hun levenspartners gaan zoeken. Als een nagel steekt dat gevoel van beter, juister, liefdevoller te zijn in hun hersenen, en dan begint de ellende tegenover de schoonfamilie, die altijd te kort zal schieten. En wie zich onverdiend achteruit geduwd voelt, zal maar in enkele gevallen zo veel zelfbeheersing en wijsheid bezit ten veel te „slikken" in de hoop en de overtuiging dat op den duur alles wel beter zal gaan. Zeker zal een goede huisvrouw de sfeer in haar gezin met liefde weten te behoeden. Ze kan zich geven en toch haar plaats, haar eigen persoon laten eerbiedigen. Deze grens moeten de kinderen kennen. Exi het is juist deze grens die ze in elk ander moeten leren onderkennen, rijk of arm, geleerd of minder begaafd. JETTY Ook in tijden van „blijde ver- vmchting" kan de moderne vrouw jeugdig en charmant gekleed f gaan. Dat laten deze drie Préna- tal-voorjaars- en zomerjurkjes /f dxiidelijk zien. Duurt Oordeelt n zelf maar. Links: dit model sluit (f met een lange rits en is gemaakt ft van 100katoen in de kleuren /f rood-xoit, groen-wit en blauw-wit prijs 29.75); midden: dit model heeft een gespgarnering midden- ft voor en is verkrijgbaar in de kleu- 1 reti marinelichtblauw en zee- groen. Het materiaal is Trevlra ft prijs 39.75); rechts: de witte nop- jes op marine fond blijven klas- siek en de belijning van dit char- f mante japonnetje is lang niet al- ft ij ledaags. Materiaal: katoen-satijn prijs 37.50). ModellenPrénatal- mode voorjaar '70) f Intelligente vrouwen en meisjes heb ben mooie benen, aldus dr. Martin Cole van de Amerikaanse universiteit van Aston in Alabama. En dr. Cole kan het weten, want hij is zeker niet de eerste de beste. Bovendien is hij niet over één nacht ys gegaan bij zijn langdurig onderzoek naar vorm en leng te van „vrouwen-onderdanen". Als Martin Cole gelijk heeft en waarom zouden we aan de woorden van deze bekende arts-psycholoog twij felen kunnen we met recht zeggen, dat „een geluk nooit alleen komt". Het feit dat een meisje of vrouw mooie benen heeft is op zich al een voor recht. Niet alleen wordt er (zowel door vrouwen als mannen) graag en met be wondering naar lange, goedgevormde benen gekeken, maar de bezitster er van is zelf ook rijk met zo'n bezit. Je kunt met mooie benen, zelfs al heb je de eerste jeugd al achter de rug mee doen met grappige modetendensen, zo als de mini-rokken, en vrijwel alle kle ren staan goed. Uit dat oogpunt bezien is het dus al een „zege" en een voorrecht slan ke, lange onderdanen te hebben. Als nu nog wetenschappelijk is vastgesteld, dat zo'n bevoorrecht wezen ook nog intelligent is, is dat wat men noemt ,,dubbel-op". Dr. Marin Cole nu heeft duizenden paren meisjes benen gemeten en gecata logiseerd voordat hij zijn conclusie op schrift stelde. Zijn collega dr. B. Shel- don gaat nog verder en zegt, dat hij het karakter van de bezitster van fraaie benen uit de vorm daarvan kan aflezen. Lange en slanke benen wijzen volgens hem op creativiteit en een gevoelvolle natuur. De bezitsters van lange doch welgeronde onderdanen zijn psychologisch stabiel en zullen dus wei nig last hebben van depressies en zwaarmoedigheid. Toch is er voor meisjes en vrouwen met een iets te fors onderstel nog wel oen troost: zij zijn (alweer volgens dr. Sheldon) meestal vrolijk van aard en houden van grapjes en spel. Door hun humor leiden ze op natuurlijke wij ze de aandacht af van de tekortkomin gen van hun fysieke charmes. Voorts is voor alle minder bedeelde vrouwen een groote troost, dat de man over het algemeen gauw is uitgekeken op de benen van zijn vrouw en op den duur meer waarde hecht aan haar inner lijk. Zo tussen 1975 en 1980 zullen de vrouwei. er niet meer op uit hoeven te gaan om te winkelen: ze kunnen dan gaan „winkelen" per gesloten tv- circuit. In verscheidene plaatsen van Amerika is het winkelen per televi sie al een feit. De consument draait het nummer van de supermarkt, kiest een bepaald kanaal op het televisietoe stel en als zowel de woord- als de beeld verbinding in orde zijn, kan de camera man van de supermarkt de gevraagde artikelen aan de consument tonen. James Gulliver, chef van het Brit se filiaalbedrijf Fina Fare is er zo van overtuigd dat het winkelen per te levisie er binnen enkele jaren óók voor de Britse huisvrouwen is, dat hij nu reeds oezig is hen aan het idee te wennen. Gemakzuchtige vrouwen en vrouwen die slecht ter been zijn zullen geen moeite hebben aan deze hypermo derne manier van winkelen te wennen. Maar of het over de hele linie een succes zal worden? Er zullen een hele boel vrouwen verzuchten: ,Dan kom je nooit de deur meer uit!" maxi Een mouwloos tailleur in witte en blauwe ruiten. Onder het jasje wordt een blauwe blouse gedra gen: hoed en sjaal zijn van dezelfde kleur. Insiders beweren dat de mini-rok het heeft verloren van de maxi. Als dat waar is, heb ben we ons er alleen maar bij neer te leg gen. ondanks alle grote successen die we op het gebied van de .zelfbeslissing" de laatste jaren toch echt wel hebben ge boekt. De modekoningen blijken toch ster ker te zijn dan alle vrouwen bij elkaar, dat wil zeggen, op zaken betreffende de mo de. Rest ons alleen nog de vraag, waar om nu juist de lange rok zo nodig in het voorjaar moest worden ingevoerd. Maar experts op het gebied van de mode heb ben óók daar een uitleg voor. Juist in de zomer kan men de maxi-mode invoeren, zeggen zij, omdat je in dat jaargetijde ge bruik kunt maken van fleurige dunne stof fen. die dus, ondanks de lange rok tóch de zo noodzakelijke en begeerde bewe gingsvrijheid garanderen. We stellen ons niet voor dat nu ineens alle vrouwen van het voorjaar in het lang gekleed gaan, maar ze kunnen in ieder geval alvast aan het gezicht wennen en zullen dan, naar men aanneemt, overstag zijn gegaan voor dat de nieuwe herfst- en wintermode in oktober wordt gelanceerd. Want is ieder een eenmaal aan dat „lang" gewend, dan zal de vrouw in mini er plotseling ouder wets gaan uitzien. Zoals we dus al zeiden, het zal allemaal langs de weg van de ge leidelijkheid gaan. Yves Saint-Laurent, Lanvin en Ricci hebben in dat opzicht trou wens weinig geduld getoond. Zij hebben geprobeerd met één penestreek de korte rok tot de ondergang te doemen. Als het aan hen had gelegen, konden we nu al lemaal, mannen incluis, gaan rondwande len in jurken en jassen tot op de kuit. Maar die ramp is afgewend door Cardin, Courrèges, Ungaro en Feraud. Zij hebben ervoor gezorgd dat we de komende zo mer nog mogen kiezen: of ultra kort of razend lang. We hebben dus nog even respijt gekregen wat de maxi betreft; we mogen nog even aan het „zelfbeslissings- recht" blijven geloven. Een cocktailjapon van wit katoen met tulen circels. Kraagje, mou wen, ceintuur en rokzoom zijn van zwarte tule. Hef ontwerp staat op naam van Heinz Riva.

Soester Courant | 1970 | | pagina 7