ZijnBobbie Brooks" meisjes kritischer? ven HOF, STERK IS RUSLAND IN HET NABIJE OOSTEN vandel VERHOGING A.O.W. DE HEILIGE „NEGEN" Telefoonnummer ziekenauto 5989 SOESTERBERG FIRMA BIAHDSMA SUS EN VERF MIDDELMAN MODE Vandaag verschenen Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog. Deel III, Mei '40 f 18,50 Voorjaarsvergadering Tennisclub Soest Belangrijk getal in de muziek VAN WEEK TOT WEEK IN SOEST Rijksbijdrage verhogen Bloemenshow Prins Willem- Alexanderschool Meisje ©f jon^e vrouw Soest-Zuid. Voor de ochtenduren. Telefoon 5229. Raad van Kerken in Soest Muziekvereniging concerteerde Korfbal Voetbal A-aspiranten „Soesterberg" ongeslagen kampioen N.V.V. Bestuurdersbond Soest MAGAZIJNBEDIENDE a. GLASSNBJDER b. MAGAZIJNBEDIENDE JM dreigement van de Russen in het nabije oosten militair te zullen ingrij pen indien Israël zijn acties tegen Egyp te niet zou staken en dat door Ruslands diplomatieke vertegenwoordigers ter kennis van Amerika, Engeland, Frank rijk en de U.N.O. werd gebracht, werpt de vraag op hoe sterk Ruslands invloed in landen van het nabije oosten in wer kelijkheid wel is. Dat deze invloed niet gering én groeiend is bleek ondermeer uit de redevoering die president Nixon op vrijdag 27 fe bruari jl. in de Amerikaanse minister raad hield, waarin hij zijn bezorgdheid uitsprak en verklaarde: „dat de sowjet- unie in dat deel van de wereld bezig is haar militaire steun- en waarnemings- punten niet onbelangrijk uit te breiden en dat Rusland mede daardoor in staat is om de olieleveranties vanuit dat deel van de wereld en bestemd voor het wes ten zondermeer lam te legger, of te be letten". Het is algemeen bekend, dat in de loop der tijd de strijd tussen Israël en de Arabieren niet onaanzienlijk is ver scherpt. Mede als gevolg van het pro clameren van de „heilige oorlog" door het zeer militante „Palestijnse Bevrij dingsfront" en van de „El Fatah-ver- zetsbeweging", welke in de eerste week van september van het afgelopen jaar aanving met de aanslagen op gebouwen in gebruik bij de Israëlische diploma tieke en handelsmissies o.a. in Bad Go- desberg in Duitsland, in Amsterdam en het kantoor van de Israëlische lucht vaartmaatschappij „El Al" in Brussel. Machtsverhouding Om deze „heilige oorlog" voor te be reiden was in april 1968 door de Ara bische staats- en regeringschefs beslo ten hun strijdkrachten te bundelen en onder te brengen in een zogenaamd west-commando bestaande uit: 7 Egyp tische divisies (100.000 man), één Alge rijnse brigade (4500 man), één compagnie soldaten uit Soedan en ruim 300 scherp schutters afkomstig uit Koeweit en uit een oost-commando onder te verdelen in een Jordaanse legergroep (53.000 man), een divisie ter sterkte van 10.000 man, afkomstig uit Irak, een eenheid ter sterkte van ca. 500 man uit Saoedi-Ara- bië en twee batterijen 130 mm geschut uit Syrië. De legers van de verbonden Arabische landen hebben althans op papier een totaal-sterkte van 400.000 man, nog vermeerderd met 2000 tanks (de Russische T 54/55, ruim 2000 stuks geschut en 1100 gevechtsvliegtuigen van Russich fabrikaat, van het type Sukhoi. Israël kan hier tegenover stellen een beroepsleger ter sterkte van 29.000 man, 250.000 reservisten, 800 tanks, waarvan 120 op Egypte veroverd en 300 gevechts vliegtuigen van het type Ouragon; Van tour, Mystere, waarvan echter een aan tal hoognodig aan vervanging toe zijn. De training, het moreel en de paraat heid van de Israëlische troepen is uit stekend, hetgeen van de verbonden Ara bische legers niet gezegd kan worden. Zeer in het bijzonder is dit met de Egyptische strijdkrachten het geval, die trouwens in een oorlog met Israël een nieuwe ramp zien. Ruslands invloed Toen in de morgenuren van de 10e juni Dr. L. de Jong BOEKHANDEL f I G.J. WESSELS Soestetbergscstraat 53-tel 2419 SOEST Op de voorjaarsvergadering van de Lawntennisclub Soest, vrijdagavond in een zaal van Hotel De Bosvijver ge houden, kon het bestuur nog geen ope ning var. zaken geven over het uitbrei dingsplan van banen en clubhuis. De voorzitter, de heer R. van Zadelhoff, moest zich beperken tot de algemene mededeling, dat er een plan ligt, dat gunstige persepectieven opent, en vaar- over zodra dat mogelijk is mede delingen aan de leden zullen worden gedaan. Ook over het punt van de aanstelling van een nieuwe groundsmar, konden geen spijkers met koppen worden ge slagen. Er zijn onderhandelingen gaande en de tijd dringt, maar een groot pro bleem ligt In de omstandigheid, dat de woning op het park nog steeds niet is vriigekomen. Het bestuur onderstreepte, dat het park nog steeds niet is vrijge komen. Het bestuur onderstreepte, dat het voelt voor de combinatie grounds- m^n-kantinebeheerder, in dienst van de club. Uitgebreide discussies ontstond rond de questie van de samenstelling van de competitieteams. Van de Technische Commissie kwam de teleurstellende me dedeling, dat de ploegen nog niet kun nen worden samengesteld, omdat niet minder dan 4 dames, op wier mede spelen vrijwel was gerekend, zijn af gevallen. Een motie-Mackor, waarin werd geadviseerd, geen buitenstaanders aan te trekken (er was gedacht aan het eventueel „lenen" bij een andere vere niging) werd na een levendig debat met 24-20 stemmen en 2 onthoudingen aange nomen. Voor geselecteerde jeugdtraining is 1800,uitgetrokken. Voorwaarden voor deelneming zijn, dat men een scheids- rechterscursus moet volgen, aan condi tietraining moet ueelnemen en verplicht kan worden om competitie te spelen. In bijzondere gevallen kan de T.C. dispen satie geven. De heer en mevrouw Twij- zel trokken zich terug uit de Feestcom missie. Via de oenoeming van mevr. Mackor en de heer Korvinus werd deze commissie aangevuld. Het prettigste moment van de bijeen komst was de hulde, die de enkele maanden geleden wegens vertrek naar elders afgetreden voorzitter, de heer J. Gans, moest ondergaan. Er waren ge schenken en wfendeliike woorden voor hem en mevrouw Gans. 1967 de zesdaagse oorlog met een over winning voor Israël eindigde, zag het er aanvankelijk naar uit dat Ruslands invloed in de Arabische wereld tot nul was gereduceerd. Moskous drie bescher- melingei werden overwonnen, hun le gers en luchtvloten vernietigd. De machtspositie van de Sowjet-unie is gebaseerd op het beheersen, het in de hand houden van een conflict in dat deel van de wereld en is afhankelijk van de Innigheid van de betrekkingen die zij onderhoudt met de diverse Ara bische staten. Het werd voor de Sowjet- unie een zaak van de eerste orde de door de Arabische wereld gevoerde po litiek tot de hare te maken hetgeen in tussen is gebeurd met het overhandigen van diplomatieke nota's aan de Ameri kaanse, Engelse en Franse regeringen en aan de U.N.O. Het conflict in het nabije oosten is een symbool geworden voor de zogenaamde ontwikkelingslanden, hetgeen duidelijk gemaakt werd tijdens de besprekingen, die voorafgingen aan de topconferentie van de politieke en staatsleiders van de zogenaamde „blokvrije landen", wel ke in juli 1969 in Belgrado plaatsvonden en waar men het er over eens werd, dat aan het „Palestijnse Bevrijdingsfront" alle denkbare hulp diende te worden verleend. Afhankelijk Duidelijk werd thans ook, hoe groot het risico is dat bestaat indien de Sowjet- unie en Amerika in een zodanig con flict betrokken worden waaraan zij in feite part noch deel hebben. Dat het Russische prestige in het nabije oosten onaangetast bleef, ja In de loop van de tijd nog werd versterkt, is een gevolg van de Russische wapenleveranties aan de Arabische staten tengevolge waar van de laatstgenoemden in een afhan kelijke positie zijn komen te verkere en welke groter is dan voorheen. Zeer duidelijk kwam dit naar voren voor wat Egypte betreft. Na Egypte's nederlaag bouwde de Sowjet-unie het verslagen leger en de vernietigde lucht vloot weer op waarmee een bedrag van twee miljard dollar wu; Egypte, Syrië en Irak ontvingen Rus sische straaljagers, type MIG 21 en de nieuwste Russische jachtbommenwer per van het type Sukhoi-7. Van dit laatste type ontving Egypte er maar liefst negentig. In grote getale werden Russische militaire instructeurs, deskun digen en adviseurs naar Egypte gezon den. Er zijn er than 3000, tegen voor heen 1000. Een soortgelijk beeld zien we in Syrië, waar thans 600 van zulke deskundigen zijn gedetacheerd, voorheen waren dit er slechts 100, daarnaast werden Alex- andrië en Port Said vaste steunpunten voor de Russische middellandse zee- vloot. Oorlog Wat opviel was ook de vernieuwing van de militaire vliegbasis ln Egypte door de Russen en de verplaatsing daarvan die per het land in. De aanwezigheid in het nabije oosten van Russische strijdkrach ten te land. ter zee en in de lucht sluit echter de mogelijkheid niet uit tevens bestemd te zijn om andere Russische belangen te dienen. Een feit is dat de Arabische landen bij hun harde confrontatie met Israël er zich terdege van bewust zijn dat de Sowjet-unie aan hun zijde staat, het geen overduidelijk blijken kan ui+ het feit, dat Moskou reeds 15 jaren lang de Arabieren de wapens leverde die het westen hun niet geven wilde. De onder linge betrekkingen tussen de Sowjet- unie en Egypte zijn ln de loop der jaren, ondanks de hoge Russische lening van 350 miljoen dollar (1969) niet zonder spanningen verlopen en zij de Rus sen houden dan ook terdege reke ning met een mogelijke val van Nasser en diens regiem, tengevolge waarvan de Russische invloed in Egypte in ern stige mate zal worden verzwakt. De machtpositie van Nasser in de Ara bische wereld is in de loop der jaren minder geworde: en ving reeds aan in 1964 toen door de verzetleider Arafat het „Palestijnse Bevrijdingsfront" werd gesticht. Arafat was toen met de leiding van de verzetsbeweging „El Fatah" be last. Of de Sowjet-unie in staat zal blij ken te zijn een oorlog in het nabije oosten te verhinderen, waarbij een ge wapend treffen met de Verenigde Sta ten van Noord- Amerika niet uitgeslo ten is te achten, zal de toekomst uit wijzen. De Algemene Ouderdoms Wet staat de laatste maanden weer in de belangstelling. Door een verhoging van 3% plus 3% vakantietoeslag zal de A.O.W.-uitkering dit jaar aanzienlijk stijgen, waardoor een verhoging van de premie (0,8 °/o wel licht onvermijdelijk zal zijn. Deze premieverhoging knabbelt weer een aardig be dragje af van het reëel besteedbare inkomen van iedere werkende Nederlander van 15 tot 65 jaar en de premiedruk is in ons land toch al uitzonderlijk hoog. Anderzijds is de verhoging van de A.O.W.-uitkering zonder meer billijk en reëel. Er wordt zelfs al gesproken over een optrekking van de A.O.W. tot het minimum loon en dar zou wellicht een nog veel grotere premieverhoging mee gemoeid zijn. een nieuwe premieverhoging, maar die verhoging behoeft niet zo groot uit te valleen als sommige wellicht veronder stellen. De kosten, verbonden aan een dergelijke uitkeringverhoging, behoeven immers niet alleen door de premieplich- tigen te worden opgebracht. De overheid zal minder bijstand behoeven te geven en daardoor zou de overheid meer geld in de A.O.W.-pot kunnen stoppen. Kort om, de rijksbijdrage zou aanzienlijk op gevoerd kunnen worden met middelen; die nu via de bijstandswet aan de be jaarden ten goede komen. De A.O.W.-premie en andere sociale premies) zijn in Nederland ook daarom zo hoog, omdat de overheid slechts een zeer gering deel voor haar rekening neemt. Bij ons is de premiedruk dan ook aanzienlijk hoger dan in de andere E.E.G.-landen. Dit doet de vraag rijzen, of de overheidsbijdrage in dc komende jaren niet zal moeten stijgen. Het is in elk geval een dwaze zaak dat die over heidsbijdrage nu zo laag is, dat men noodgedwongen via een andere over- heidspot (bijstand) weer moet bijsprin gen. Een andere vraag is of het huidige sys teem van premieheffing gehandhaafd zal moeten blijven. De A.O.W.-premie bedraagt momenteel 9.8 maar we betalen slechts premie tot een bepaald inkomen. Dat betekent dat de lagere- en midden-inkomensgroepen naar ver houding een groter deel van hun in komen naar de premiepot zien gaan dan de groep der hogere inkomens. Er is al een commissie ingesteld die dit probleem bestudeert. Het zou natuurlijk onbillijk zijn wanneer de hogere inkomensgroepen 9.8 van hun gehele inkomen aan A.O.W.-premie zouden moeten betalen, maar wij kun nen ons zeer wel voorstellen dat er iets voor te zeggen i om het inkomen boven de huidige premiegrens toch niet gehéél onbelast te laten wat betaling van A.O.W.-premie betreft. Op die manier komt er meer geld in de A.O.W.-pot en kan de uitkering aan zienlijk worden opgetrokken. Deze sug gestie lijkt ons geenszins onredelijk, te meer niet omdat het solidariteitsprincipe een van de grondslagen is van ons so ciale zekerheidsstelsel. Negen is in de muziekgeschiedenis een b(jna heilig getal. Dat Beethoven negen symfonieën componeerde, die tot de belangrijkste orkestwerken uit het klassieke repertoire behoren, is overbekend. Maar het merkwaardige is, dat ook latere meesters aan dat getal blijven vastzitten. Toeval of geen toeval, doch ook Schu- bert, Bruekner, Dvorak en Mahler componeerden negen symfonieën. Toen de in 1906 geboren Russische componist Dimitri Sjostakówitsj zijn negende symfonie ten doop hield, verzuchtten vele concertbezoekers dat het nu wel gauw met hem ge daan zou zfón, maar tot ieders opluchting componeerde hü nog gauw een tiende symfonie Hiermee werd de schijnbaar magische kracht van het getal negen doorbroken. Toch berusten de discussies rondom het getal negen voor een groot deel op le gendevorming. Want het grappige is dat sommige van de bovengenoemde compo nisten meer dan 9 symfonieën hebben geschreven, die echter om een of andere reden niet in de officiële nummering zijn opgenomen. De zgn. Jena-symfonie van Beethoven, die bij het gros van de con certbezoekers onbekend is en de hulde symfonie van Bruekner zijn er voorbeel den van. Beethoven eigenlijk tien symfonieën Vijfentwintig procent van alle Neder landse bejaarden ontvangt niet meer dan A.O.W. Een bijna even groot per centage heeft naast de A.O.W. een veel al karig bedrijfspensioen, waarvan soms niet meer dan de ziekenfondspremie of een deel van de huishuur betaald kan worden. Men kan dus rustig zeggen dat een aanzienlijk deel van onze bejaarden bevolking leeft beneden het peil van een redelijk sociaal minimum. Nu kunnen die bejaarden, die werke lijk niet rond kunnen komen, uiteraard een beroep doen op de bijstandswet. Wanneer zij in een tehuis moeten wor den opgenomen, is een dergelijk beroep zelfs onvermijdelijk, omdat de verpleeg- prijzen zeer hoog liggen en zelfs voor iemand met een redelijk pensioen mees tal niét betaalbaar zijn. Doordat de A.O.W.-uikering zo laag is, moet de overheid dus veelvuldig bijspringen met gelden uit de bijstandspot. Het psychologisch effect hiervan is uiteraard, dat vele bejaarden zich rand figuren gaan voelen, die door de over heidssteun in leven moeten worden ge houden. Sommige bejaarden verkiezen zelfs armoede boven een gang naar sociale zaken, zo vernederend vindt men een dergelijke stap, ook al is dat stand punt natuurlijk niet erg verstandig. Zou nu de A.O.W. worden opgetrokken tot bijvoorbeeld het peil van het minimum loon, dan zouden aanzienlijk minder bejaarden op de bijstandswet een beroep hoeven te doen. Minder bestand Dat laatste feit geeft aanleiding tot een interessant brokje sociale filosofie. Een optrekking van de A.O.W. tot het mini mumloon zal onvermijdelijk leiden tot Dezer dagen werd in de gangen van de Prins W illem- Alexander school aan de Beetzlaan een bloemenshow gehouden, die veel belangstelling heeft getrokken, vooral van de ouders van de leerlingen van deze school. Het begon allemaal in de zomer van het vorig jaar, toen de heer C. van der Schoor, onderwijzer aan genoemde school, op het idee van deze tentoonstelling kwam en de kinde ren bollen van hyacinten, tulpen, nar cissen enz. mee naar huis gaf met de boodschap dat de kinderen moesten zor gen, dat half maart de bollen in de bloei stonden. Het resultaat liet zich dezer dagen be wonderen op de georganiseerde bloe menshow. De jury beoordeelde de re sultaten als volgt: Eerste prijzen: Johnny van de Brakel, Mieke Boele, Edith de Winter, Jeanette Wiss, José Veldhuizen, Madeion Sterte- feld, Henriëtte Pureveen, Ingrid Pot- harst, Jeanette Wiss, A v. Geijtenbeek, Anneloes Brouwer, Ida de Kruijff en Diana Sevink. Tweede prijzen werden behaald door: Karei Willem Jaarsveld. Marianne Marx, Annemarie van Wijngaard, Nicolette Nellen, Karin Schlebaum, Anne Vrie- senga, Jasi Veldhuizen, Jeanette Wiss, Hans Dorenbosch, Marian de Wind, Carolien Leijdes, Dick Berendse en Jeanette Wiss. Derde prijzen waren er voor: Marlies Vis, Freddie van Duin, Anne Vriesenga, Roel van Beek, Mignon de Winter, Yvonne van de Heuvel, Joka Verduin, Hilda van 't Klooster, Karin Vlugter, Mieke Boele, Marian Kooi, en H. Geij tenbeek. De troostprijzen warer, voor: Jan Jan sen, Martin Saai, Annelies de Bruin, Rob Bakkum, Frits Schneider, Marian Vlugter, Simone Heukelom, Luuk Bolle, Jerry Hohner, Joka Hendriks, Tanja Schlebaum, Hester Abendanon, Inez Stertefeld, Edith de Winter, lïertie Rab, Jenny Geijtenbeek en Hans Brouwer. De symfonie is een kunstvorm geboren uit de samensmelting van de suite en de Napolitaanse symfonia. Het is vooral de Mannheimer School geweest, waarvan de Bohemer Stamitz de meest uitblinkende figuur was, die aan de symfonie haar moderne gedaante heeft geschonken. Jo- seph Haydn is de eerste grote symfonie componist. Hij componeerde liefst 104 symfonieën, waaronder een groot aantal ware juweeltjes. Ook Mozart was als symfonieus uitermate produktief. Als achtjarig kind beoefende hij dit genre reeds. In totaal kennen we van hem 41 symfonieën, waarvan vooral de laatste drie tot de schoonste orkestwerken be horen, die ooit zijn geschreven. Hoe is het te verklaren, dat latere mees ters in produktiviteit zover bij Haydn en Mozart achterbleven Beethoven en Schubert brachten het niet verder dan 9 symfonieën, Brahms en Schumann componeerden er ieder slechts vier en Tsjaikofsky stierf kort na de voltooiing van zijn zesde symfonie, de Pathétique. Zonder de verbluffende creativiteit van Haydn en vooral van Mozart tekort te willen doen, moet gezegd worden dat de vruchtbaarheid van deze meesters mede een gevolg was van hun bijzondere so ciale positie. Beiden waren in dienst van adellijke of kerkelijke vorsten. Zij wa ren ambachtslieden, die werk moesten leveren, hoe dan ook. Van hen werd voor alles produktiviteit verwacht. Beet hoven is de eerste componist, die een zekere zelfstandigheid wist te veroveren, met hem begint een tijdperk waarin de muziekkunstenaar minder afhankelijk wordt van zijn adellijke opdrachtgevers. Beethoven componeerde dus, als we let ten op de officiële nummering, negen symfonieën, die zonder twijfel evenzo vel e hoogtepunten vormen in de sym fonische kunst. De eerste symfonie ont stond in 1799, de negende met het be roemde slotkoor dateret van 1824. En toch schreef Beethoven in feite niet ne gen, maar tien symfonieën In 1909 ont dekte de musicoloog Fritz Stein in een archief te Jena het manuscript van een .symfonie, die - Beethoven's hand ver raadde. Het werk is eigenlijk Beetho ven's eersteling, maar wordt zelden tiit- gevoerd. Weggeraakt Ook Franz Schubert, Beethoven's jongere tijdgenoot, componeerde negen symfo nieën. Maar ook bij hem is er iets met het getal negen aan de hand. Niet omdat hij evenals Beethoven eigenlijk een sym fonie méér zou hebben geschreven, maar omdat een van de negen symfonieën niet kan worden uitgevoerd, aangezien de partituur is weggeraakt. Het betreft hier de in 1825 in Gastein gecomponeerde symfonie (de zgn. Gastei- ner). Sommige musicologen beweren dat het Schubert's achtste symfonie is, anderen menen dat de beroemde Onvoltooide Symfonie dit nummer zou moeten heb ben. De verwarring wordt nog groter als men bedenkt dat de musicologen het er ook niet over eens zijn of de grote sym fonie in C (Himmlische Lange) het num mer 7 of 9 moet hebben Anton Bruekner componeerde in 1894 zijn laatste symfonie in d, die het num mer negen heeft gekregen. Maar ook ptmrxXviA iu «Ia Op donderdag 19 maart j.1. vond de eerste bijeenkomst plaats om te komen tot de oprichting van de Raad van Kerken. Deze bijeenkomst werd abusie velijk aangekondigd tegen donderdag 26 maart. Op deze geanimeerde vergadering waren alle kerken behalve de gereformeerde kerken van Soest aanwezig. Op donderdag 23 april a.s., om 8 uur, zal in Zonnegloren de definitieve op richting van deze raad plaats vinden. Het is alweer enkele jaren geleden, dat de muziekvereniging „Soesterberg" een zaaluitvoering heeft gegeven. Dank zij de steun van gemeente, donateurs en winkeliersvereniging kon de uitvoering plaatsvinden, mede ook door de zaal van het Dorpshuis en het nieuwe in strumentarium, aldus voorzitter C. Merts in zijn openingswoord. Na een wat onwennige start van het muziekkorps met Clementine werd het peil van de uitvoering heel goed. Behalve dit 25 man sterke muziekkorps onder directie van W. A. J. C. Wakel- kamp trad ook de dames-drumband op onder leiding van instructeur H. ten Hoedt. Na de pauze -ntpopten de leden van de eigen boerenkapel „De Heikneuters" zich als ware stemmingmakers. De K.V.O.-junioren sleepten in Hilver sum een 0-12 overwinning in de wacht tegen Altius, dat genoegen moest nemen met het korfschieten van de oranjewit- ten. De ruststand was reeds 0-5. Het zaterdagelftal heeft weer een steen tje bijgedragen voor de kansen op het kampioenschap in de vierde klasse. Van Laren werd de uitwedstrijd met 0-5 ge wonnen. Zaterdag 28 maart gaat Soesterberg naar Hamersveld voor de belangrijke ontmoe ting met de grote rivaal Roda '46. Met nog twee wedstrijden voor de boeg tegen Saestum en Jonathan zijn de a-aspiranten van de v. v. Soesterberg ongeslagen kampioen geworden. Alle reeds gespeelde wedstrijden werden ge wonnen, terwijl dit elftal het jongste team van deze jeugdcompetitit Is. hier is er iets met de „negen" aan de hand. Voordat hij in 1866 zijn eerste symfonie had voltooid, had Bruekner reeds een symfonie op schrift gesteld. Kort voor zijn dood kreeg hij dit jeugd werk nog eens onder ogen en toen schonk hij de partituur aan een muziek- museum in Linz met de toevoeging: „Dit is mijn nulde symfonie". En als zo danig is het werk nu bekend en wordt het ook nog wel eens uitgevoerd. 9 of 10 Toen Gustav Mahler in 1911 overleed, had hij de wereld negen symfonieën ach tergelaten. De negende was zelfs niet helemaal af, dat moest dirigent Bruno Walter doen. Maar ook bij Mahler is er met die legendarische „negen" iets aan de hand. Hij was namelijk reeds met een tiende symfonie bezig, waarvan uit gebreide schetsen bestaan. En dan tenslotte Antonin Dvorak, de befaamde Tsjechische componist, ook al schepper van negen symfonieën. Ook rondom hem is er jarenlang verwarring geweest wat betreft het aantal van zijn symfonieën. Jarenlang, tot na de tweede wereldoorlog toe, heeft men gedacht dat Dvorak slechts vijf symfonieën had ge componeerd. Zijn laatste, de befaamde „Uit de Nieuwe Wereld", welke Dvorak in 1899 in Amerika componeerde, droeg dan ook door de jaren heen het nummer vijf. De iets minder bekende, maar ook zeer fraaie symfonie in G kende ieder een als nummer vier. Maar wat bleek na talrijke vorsingen van de musicologen Dvorak had geen vijf, maar negen symfonieën geschreven. De „Nieuwe Wereld" was niet zijn vijf de, maar zijn negende symfonieOok zijn andere symfonieën bleken een foute nummering te hebben en men heeft dat in de loop van de vijftiger jaren ver anderd. Exposities: Luchtvaartmuseum, Vliegbasis Soester berg, elke zat 10-16 uur. Kunstexpositie, Openbare Bibliotheek, Molenstraat. Exposanten: Sytske Feits. ma, Gerard Logman, Eric Klaus en Otto Schouten. Dagelijks 10-12 en 2-5, zond. 2-5, maand., woensd. en vrijd. 19-21 uur. Film: Flora, Baarn: Vrijd., zaterd., zond., maand., dinsd. en woensd., „De Zuid ster", 14 jaar. Vergaderingen: Vrijdag 27 maart: 8 uur, Artishock-ge- bouw, Steenhoffstraat, jaarvergade ring Kunstenaarsvereniging „Arti Shock". Diversen: Poppentejater, artishock-gebouw, Steen hoffstraat, elke zondag 3-4.30 uur. Dinsdag 24 maart: 8.15 uur, Oude Kerk, Johannes Passion (J. S. Bach) door Muziekkring De Ned. Cantory. Donderdag 26 maart: 8 uui, brand weerkazerne, Paas - bingo - avond S.P.S.V, Donderdag 26 maart: 8 uur, De Rank, Soesterbergsestraat 18, Paas-bingo- avond Bestuurdersbond „Soest". Donderdag 26 maart: 8 uur, Arti-Shock- gebouw, Steenhoffstraat, politieke Griekenland-avond met discussie en film. Zaterdag 28 maart: 14 uur, clubgebouw, Schrikslaan, trekking loterij „De Zwa luw". Donderdag 26 maart a.s. organiseert de Bestuursbond „Soest" van het NVV, 's avonds 8 uur, in de grote zaal van „De Rank" aan de Soesterbergsestraat, een grote Paas-Bingo-avond voor alle van de aangesloten afdelingen. SOESTERBERGSESTRAAT 52 - TELEFOON 2707 vraagt voor haar snel groeiend bedrijf, voor onze afdeling verf voor onze afdeling glas met rijbewijs B.E. met rijbewijs B.E. Sollicitaties te richten aan bovengenoemd adres. Natuurlijk. Zij dragen alleen de actueelste stoffen en de grappigste modellen. Ze kiezen de laatste modenieuwtjes. Daarom zijn dit voorjaar de Bobbie Brooks japonnen bij deze kritische koopstertjes A. jonge jersey japon met plooien en ceintuur 69.95 B. jersey japon met initialen f 59.95 verkrijgbaar in o£f/wbite- marine- rood-groen-bleu The many looks Natuurlijk verkrijgbaar bij:

Soester Courant | 1970 | | pagina 9