m Matig eten - langer leven! fl r Eet zo lang mogelijk met uw eigen tanden KAMERPLANTEN NGEN WIJK T! Trek ze zolang het nog an kan V. m Met een haarstukje op gaat de bokkepmik af cadeau.., §0 laó N" vn ii leding 'EKER !ING e, as kantoor Ongelegen gasten sfc Jjc Drink meer melk! ti Perzikensalade efoon 2639 o o1 te wonen c elektrische jndigc medc- dienst. flefoon 2906 heren van :ten, slechte tegen de luisvrouwen- 3e boslucht. 5 uur. Punt sreatieterrein vegovergang an. )EP VOOR Het komt wel eens voor dat het spontaan bij ons opkomt iemand te be zoeken, wanneer verschillende omstan digheden daartoe medewerken We kunnen ons zelf op zo'n wederzien ver heugen, maar verwachten toch ook gaarne dat ons onverwacht verschijnen ook op de wederpartij als een verras sing zal werken. Het is wel erg jam mer als zo'n goede bedoeling op een teleurstelling uitloopt, als we voelen ongelegen te komen, om van erger za ken maar niet te spreken. Natuurlijk dienen we rekening te houden met de vraag of de ander inderdaad in de ge legenheid is ons te ontvangen. Men kan natuurlijk door werkzaamheden of andere verplichtingen gebonden zijn en niet in staat deze zo maar in de steek te laten. In zulke gevallen moeten we nooit verzuimen vooraf per brief of te lefoon overleg over onze komst te ple gen. Sommige huisvrouwen schamen zich, wanneer bij onverioacht bezoek niet alles „netjes aan kant" is. Nu is ons huis geen toonkamer, maar een plaats om in te leven en niemand be hoeft zich bezivaard te voelen wanneer de huiskamer „overhoop" lijkt doordat we bijvoorbeeld een nieuw) jurkje aan het maken zijn of een andere noodza kelijke bezigheid verrichtten. Deze „rommel" betekent geen slordigheid en is dan ook heel gauw even „wegge werkt" wanneer dit nodig is. Ande ren vinden dat ze het recht hebben in eigen huis naar eigen smaak te leven en voelen zich niet het minst verward wanneer onverwacht bezoek zich meldt. Integendeel: er worden een paar stoelen ontruimd en men haast zich niet om een lekker kop koffie te ha len en alle aandacht aan bezoeker of bezoekster te wijden. Herrie of geen herrie, koffie of geen koffie, men kan zich in zo'n omgeving juist door de on- vormelijke en hartelijke ontvangst heel welkom en prettig voelen. Wie zich er echter niet gelukkig bij voélt zo „over vallen" te worden, moet zich dan ook maar aanwennen zó te leven, dat er bij onaangediend bezoek ook nimmer sprake hoeft te zijn van juich gene ren". Als we er zélf prijs op stéllen dat ons huis gastvrij openstaat, moet het „bijhouden" van al onze zaken tot een tweede natuur worden. Als we al tijd zo op bepaalde uren opgecom mandeerdworden, gaat op den duur de aardigheid van de omgang er wél een beetje af. JETTY Misschien vindt n de kop van dit artikeltje een beetje vreemd, maar dat „vreemde" zal gauw verdwenen als ik u vertel, dat minder dan 2 pro cent van de Westerse bevolking vrU blijft van tandbederf. Er zullen dus maar weinigen zijn onder u die hun hele leven hun eigen gebit ter beschik king houden en ieder die haar eigen tanden al (geheel of gedeeltelijk) voor een kunstgebit heeft moeten ruilen, zal het wel met me eens zijn, dat er niets boven je eigen gebit gaat. Daarom is het ook zo belangrijk dat u alles In het werk stelt „zo lang mogelijk met uw eigen tanden te blij ven eten". Hebt u kinderen, dan is uw verantwoordelijkheid nóg groter, want zelfs het aantal kleuters en schoolkinderen dat een geheel gaaf ge bit heeft is slechts betrekkelijk gering. Wat u dan wel moet doen (en la ten) om tandbederf zoveel mogelijk te voorkomen? Misschien is het wel interessant u eerst te vertellen, dat de jaarlijkse kosten van de tandheelkundige verzor ging in Nederland zeker op 50 miljoen gulden moeten worden geschat, en het aantal voor arbeidsproces verloren uren (van de patiënt) tezamen op mins tens 15 miljoen moeten worden be raamd. Het tandbederf ook wel tandcariës genoemd onstaat door de oplossing van de tandsubstantie door zuren, be ginnend aan de oppervlakte. Deze zuren worden door bacteriën uit voedselres- ten, vooral suikers, die in de mond achterblijven, gevormd. Eigenlijk zou men dus alle bacteriën die zuur produceren het leven in de mond onmogelijk moeten maken. He laas zijn de stoffen die hiertoe in staat zijn evenzeer schadelijk voor het slijm- Tweka heeft een nieuwe badkledfng-eollectle gelanceerd onder de naam „Ligne Naturelle". De naam zegt het al: de nieuwe modellen zijn bijzonder vooruitstrevend en vrijmoe dig van stijl, waarbij Is uitgegaan van de natuurlijke lichaamsvormen. Dat „vrl|moedig" wil echter niet zeggen, dat deze badkleding „onfatsoenlijk" of „provocerend" zou zijn; wèl moet de draagster er nog een Jong figuur voor hebben, anders zou ze afstotelijk „kunnen" worden, wat in dat geval niet aan de badkleding, maar aan de draagster zeil zou liggen. De Ligna Naturelle uit zich vooral ook in een geheel nieuwe beha- vorm, de Mitellalijn, waarbij de schouderbandjes langs de hals in een vloeiende lijn naar beneden toe uitlopen. Verder zijn voor deze nieuwe badpakken dunne, soepele, vaak transparante stoffen ge bruikt óók kant en crochet. Voorts ia alles weggelaten wat het lichaam maar zou kunnen vervormen. Met uitzondering van één model zijn alle bikinl-beha'g uitgevoerd met ongevoerde cups, maar ze hebben ondanks het ontbreken van deze steun een uitstekende pasform. Wat het materiaal betreft het volgende: er werd veel katoen gebruikt, verder Lycra-jersey (de grote mode)dunne gebreide polyester-kwaliteiten soms gemengd met wol nylon, charmeuse en dunne Helanca Bri-nylon en Effekte- Antron kwaliteiten. Wanneer de materialen niet opengewerkt of transparant zijn, zijn ze zeer licht en dun van kwaliteit. Uitgesproken modekleuren zijn: leer, roest, whisky, framboos en een aantal pasteltinten, zoals mint, per zik, sahara, fresia, abrikoos en naturel. Daarnaast worden ook veel heldere kleuren gebruikt, zoals goudgeel, bladgroen, tomatenrood en aqua. Naast uni's vooral voor badpakken en monokini's zijn voor de katoensector een groot aantal druks gebruikt. De strakke ge ometrische dessins hebben het veld moeten ruimen voor een aantal nieuwe decoratieve dessineringen. Voorts heeft Tweka een aantal modellen in haar collectie opgenomen met een zeer hoog taillebroekje. Voor de zwaardere figuren biedt dit ie mogelijkheid om óók eens op (in) een tweedelig badpak over te stappen. Voor de tweedelige pakken wordt trouwens een steeds gro tere interesse geconstateerd. Verleden jaar lag in Nederland de ver houding van één- en tweedelige pakken als 36 63; voor de komende zomer zijn ongeveer 70 van de 100 pakken tweedelig. En wat die bikini's betreft mag gerust worden gezegd: Trek ze an zolang het nog kan. Behoort u tol degenen, dte geregeld met hun man ergens bulten de deur gaan eten, dan speelt u al gauw met uw leven als u niet erg op past en uw verstand niet gebruikt. We bedoelen nu eens niet dat u dan méér dan anderen de kans loopt een slachtoffer van het verkeer te worden, maar wèl dat u de verleiding niet kunt weerstaan te uitge breid te gaan tafelen, omdat „alles dubbel lekker smaakt als u het zelf niet hoeft klaar te maken". Toch is het een levensbelang er steeds goed hoogte van te houden hoe veel u eet en vooral ook wót u eet. Anders kunt u erhaast wel zeker van zijn dat u eens hoelang dat nog duurt hangt grotendeels van uw leef tijd af aan de lijst wordt toegevoegd van degenen, die zich het graf in heb ben gegeten. U hoeft dan nog hele maal niet „onbehoorlijk te gaan zitten schransen"; uw gezondheid loopt al ge noeg gevaar als u geregeld lekkere kostjes uitzoekt, zonder u af te vra gen hoe uw lichaamsgewicht reageert op al die dingen. Maaltijden in restaurants zijn vaak vrij vet, zodat als hier veelvuldig ge bruik van wordt gemaakt al gauw een te hoog lichaamsgewicht wordt be reikt. Nu is het inpassen van een wat calorierijke maaltijd in het dagmenu niet zo'n grote ramp, als de overi ge maaltijden maar wat minder calo rieën zouden bevatten, zodat een even wicht wordt verkregen. Maar het ake lige van veel overloedige maaltijden is nog wel, dat u (beter gezegd uw maag) eraan gewend raakt, en eigenlijk steeds méér gaat verlangen. VERSTANDIGE MAALTIJDEN Het dagelijks menu van u en uw man zou eigenlqk nooit meer calorische waarde mogen hebben dan gemiddeld 2000 tot 2500 calorieën, natuurlijk af hankelijk van leeftijd, geslacht, lengte en gewicht. Voor vrouwen die naar een wat te hoog lichaamsgewicht nei gen is het verstandig een voeding te gebruiken die wat minder, bijvoor beeld 1800 calorieën levert. Het ls heel goed de dag te beginnen met een ver- standig ontbijt. Niet-ontb(jten is altUd onverstandig; ten eerste hebt u juist het eerste deel van de dag voldoen de energie nodig en ten tweede gaat u misschien tijdens de ochtend snoe pen, als uw lege maag u teveel gaat plagen. 1 bruine boterham, dun besmeerd, en Een verstandig ontbijt bestaat uit: belegd met kaas; 1 glaasje sinaasap pelsap, 1 kopje koffie of thee en 1 klon tje suiker. Als lunch zou u kunnen nemen: 1 glas tomatensap, meloen met 1 plakje rauive ham, kopje bouil lon, gegrilleerde biefstuk, 2 lepels snij bonen, 1 klein gekookt aardappeltje, klein stukje Hollandse of Franse kaas en 1 cracker. Als u genoemde ver standige maaltijden niet hopeloos ver knoeit met een véél te overvloedig diner, zult u uw leven echt niet door eten verkorten. RAADPLEEG UW KOOKBOEK Het is van het hoogste belang dat u het aantal colorieën dat u gemid deld per dag mag hebben in de gaten houdt. In elk goed kookboek kunt u wel een lijstje vinden van de calorische waarde der verschillende gerechten. Houd ook rekening met wat u drinkt. Een glas sherry bevat bijvoorbeeld al 59 calorieën en een glaasje oude jene ver zelfs 69. Ook de kleine borrelhap jes laten uw weegschaal al gauw naar de verkeerde kant doorslaan: vijf blok jes kaas bevatten 87 calorieën en een portie pinda's is met zijn 305 calorieën een directe aanslag op uw leven! Er wordt in Nederland veel melk gedronken, denkt iedereen. Maar in werkelijkheid valt dat toch wel een beet je tegen. Zo drinken van elke honderd huisvrouwen er zegge en schrijve veertig nooit één druppel melk; twin tig van de honderd drinken het af en toe; negen een hoogst enkele keer en slechts 32 vaak. De jonge huisvrouwen en met dat „jong" bedoelen we dan tot 34 jaar zijn nog de beste melkklanten. Drieën zeventig van elke honderd drinken vaak melk. Van de oudere huisvrouwen (dus boven de 25 jaar) drinkt 57 pro cent melk, waarvan 28 procent vaak. Niet alleen de artsen, maar ook het zuivelbureau is hier allerminst geluk kig mee. Want het niet-melkdrinken van de moeders kan tot gevolg heb ben dat de kinderen ook te weinig melk krijgen, voedsel dat ze juist zo hard nodig hebben omdat er in melk veel bouwstoffen (eiwit en kalk) en be schermende stoffen voorkomen. Een kind moet per dag minstens een hal ve liter melk drinken om gezond te blijven. Liefst nog wat meer, vooral als het ouder is dan zeven jaar. Het drinken van melk is echt geen heksentoer als alles verstandig wordt georganiseerd. Het hoeft niet altijd een „beker" melk te zijn; de melk kan ook worden verwerkt in pap, vla, pudding, soep of in chocolademelk. Yoghurt staat trouwens in voedingswaarde op één lijn met melk. Ook karnemelk kan door zijn bouwstoffen de dagelijkse por tie melk geheel of gedeeltelijk vervan gen. Kunt u zich indenken dat Zwitserse kaas en Californische perziken zich met een aantal andere ingrediënten laten verwerken tot een smakelijk „Alpen slaatje"? Waarschijnlijk was u er zelf nooit opgekomen en u moet het recept bereiden om er spijt van te kunnen hebben dat u het nooit eerder hebt ge daan. U hebt ervoor nodig: 1 blik Californische perziken, 6 ons In reepjes gesneden Zwitserse kaas, 1 theelepel „prepared horseradish" (te koop in de goede delicatessen- winkels), 2 eetlepels fijngehakte ui, Yt pakje Italian salade dressing (te koop zie boven), 1/3 kopje in plakjes gesneden radijs, wat peper, zout en gehakte peterselie en enige kroppen sla. De Californische perziken op een vergiet laten uitlekken. De perzikhelften met de holle kant naar boven in het hart van de gewassen kroppen sla leg gen. In een kom vermengen de gehakte ui. de „prepared horseradish", de fn plakjes gesneden radijs, de volgens gebruikaanwijzing toebereide Italian sa lade dressing en de in reepjes gesneden kaas tot een mengsel, dat met zout en peper op smaak wordt gebracht. Daarna kroppen sla met de perzikhelften op een platte schaal leggen om ze vervolgens ruimschoots te voorzien van het kaasmengsel. Goed gekoeld serveren. vlies. Er zit dus niets anders op dan dat we het achterblijven van voedselresten zo veel mogelijk vermijden. Dat kan op twee manieren gebeuren: door het tan den poetsen èn door het gebruiken van voedsel waarop men goed moet kauwen, waardoor een natuurlijke reiniging plaats vindt. Geef zelf het goede voorbeeld enmzor dat uw kinderen dit voorbeeld ook vol gen: vermijd zoete broodbelegging en andere zoete lekkernijen zoveel moge lijk en èls u uw kinderen om bepaal de redenen eens laat „zondigen", zorg er dan voor dat ze daarna (en ze ker vóór het naar bed gaan) hun tan den poetsen. Bedenk verder dat snoe pen niet alleen tandbederf bevordert, maar ook de eetlust beneemt. Het is geen kunst ln een bloemenwinkel wat potplanten te kopen, die voor een wil lekeurig raam te zetten en ze weg te smijten zodra ze lelijk worden. Evenmin Is het moeilijk een grote plantenbak door de bloemist te laten opmaken en hem voor do revisie te laten zorgen zodra de boel na een paar maanden alweer op Instorten staat. De echte sport van het verzorgen van kamerplanten bestaat uit het doelbe wust toepassen van de planten, met inzicht In hun groelsysteem. Dan blijven ze niet alleen leven, maar ze breiden zich zells uit en ontplooien hun volle schoonheid. Bij Veen's Uitgeversmaatschappij, Amsterdam, Is een boekje van Rob Herwig ver schenen „Kamerplanten van maand tot maand" (17.50). Inderdaad van maand tot maand houdt de auteur u daarin (alfabetisch) op de hoogte welke planten het „wan neer, waar en hoe" het best doen. Het Is een werkje dat voor plantenliefhebsters een waardevolle leidsman kan zijn. De tekst Is helder en vlot geschreven en wordt ver sierd door meer dan 150 verhelderende en humoristische illustraties van Jan Exter. Iedere vrouw interesseert zich voor haarmode, ook al zijn er nog altijd onder hen, die deze mode slechts volgen in het damesblad, de krant, bij de kapper, om er alleen maar naar te kijken. Zelf beginnen ze er niet aan. Vooral niet aan de be langrijkste tendens in het haar van vandaag: de pruik. Dat is voor fotomodellen en mannequins, vinden zij. Toch zal het niet zo lang meer duren, of het bezit van een pruik is voor iedereen net zo nor maal als he* gebruik van make-up en sieraden Door het stijgende gebruik van haarstukken en pruiken worden deze goedkoper. En goedkopere pruiken betekent: nog meer vrouwen aan de pruik. Ook oma, die een dagje uitgaat. En de moeder, de werkende vrouw, de tiener en de twen. Voor iedere leeftijd is er wel iets passends te vinden in dc talloze mogelijkheden, die de pruikenmode zo langzamerhand biedt. HET ONDERHOUD Wordt de idee een pruik te dragen vanzelf door meer en meer vrouwen geaccepteerd en spelen door de dalende prijzen de financiën ook niet meer zo'n grote rol, dan is er altijd nog het onderhoud van de pruik, dat voor sommige vrouwen een belemmering zou kunnen vormen. Wassen en opmaken van een pruik kan nu een maal beter aan een kapper worden overgelaten, omdat een doe-het-zelfster in sommige gevallen i van wat eens een glorieuze een zielig klittenbundeltje het risico loopt, pruik was slechts over te houden. Er zijn weliswaar nu ook spuit bussen in de handel, met een speciaal pruiken- reinigingsmiddel, maar het fijnere werk blijft voor de vakman. Dit gaat echter niet op voor de pruik die sinds kort op de markt is en die zonder bezwaar thuis kan tvorden gewassen. Hij is gemaakt van cara- lon-vezel, een niet van echt haar te onderschei den materiaal. Deze pruik, de Curvy Bird, past dankzij de stretch-basis op ieder hoofd en hij wordt in 10 natuurlijke en 5 gemêleerde kleuren geleverd. „Voor elck wat wils" werd eens gezegd. MAKKELIJK TE BEHANDELEN Als de Curvy Bird is gewassen door hem een voudigweg in een koud shampoo-sopje te leggen en hem daarna grondig te spoelen, kan hij ge woon in de kamer worden neergelegd om te drogen. Daarna even de borstel er doorheen en hij kan weer op alle mogelijke manieren worden opgekamd. Hij wordt volledig in model geknipt geleverd en een speciaal kapsel zou nog kunnen worden bereikt met behulp van elektrische haar krullers, die precies de juiste temperatuur be reiken om zonder risico een mooie krul te fok ken. Omdat niet duureen rekbaar begrip is moet er nog even bijverteld wordendat zo'n Curvy Bird iets meer dan vijftig gulden kost. En dan helemaal tot slot nog dit: een vrouw kan zich nog zo charmant kleden, ah haar kap sel niet in overeenstemming is met haar garde robe, gaat zelfs het mooistt jurkje en hel sjiek- ste mantelkostuum de mist in. Met een pruik kunt u echter, wat uw haar betreft, alle kanten op. Vandaar dan ook dat gezegd mag tvorden: Met een haarstukje op gaat de bokkepru'tk (di& „op het tapijt" was gekomen omdat u ontevro» den was met uw kapsel) beslist af! l

Soester Courant | 1970 | | pagina 15