Soest toen - Soest nu Vrijdag 27 maart 1970 49e jaargang no. 24 Het oog gericht op de Russen in Egypte Dinsdag a.s. geen Soester Courant Een Heitje voor een Karweitje Inbraken opgelost Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 GEBREK AAN IDEALEN V.V.V.-nieuws Evangelisatiedienst Culturele uitwisseling Soest - Soest (Westf.) Kleurwedstrijd „snoep verstandig, eet 'n appel" 2e prijs voor Annemarie Overduin Paaswake Soest-Zuid De Russische levering van SAM-3 ra ketten aan Egypte opent ietwat grieze lige perspectieven. Niet zozeer door de aard van het wapen dat ongeveer over eenkomt met de Hawk-raketten waar van Iraël er een flink aantal heeft, maar meer door de vermoedelijke bemanning van de SAM's die uit Russen zal be staan. Het corps adviseurs uit de sowjet-unie is in Egypte in de afgelopen paar maanden van 3500 tot 6000 gestegen en vooral in Washington herinnert men zich maar al te goed uit Viëtnam hoe licht het adviseren overgaat tot meevechten. Nasser had reeds SAM-2 raketten, die overigens weinig indruk hebben ge maakt wat er vooral aan gelegen kan hebben dat ze niet al te deskundig werden gebruikt. Hetgeen tussen haakjes voor de sowjet-unie vrij onaangenaam was: als leverancier van oorlogsmate- rieel is ze niet erg gebaat met dergelijke anti-reclame. De SAM's zijn net als de Hawks typisch bedoeld om vliegtuigen te onderscheppen en kunnen daardoor moeilijk worden beschouwd als aanvalswapenen. Dal de Russen met lede ogen aanzien hoe de Israëlische luchtmacht vrijwel onge hinderd boven Cairo opereert valt te begrijpen. Niet alleen om prestigeredenen, maar ook omdat de Russen nogal wat geïn vesteerd hebben in Egypte, o.m. in de kolossale Aswandam die binnenkort of ficieel geopend wordt. Dit monument van Russische hulp zou zich voortreffe lijk lenen voor een Israëlisch bombar dement die dreiging alleen al is een stevig wapen voor generaal Dayan dat men echter uit handen geslagen wordt als de Russen een waterdichte luchtverdediging opbouwen, waarvoor de SAM's zeer geschikt zijn. Uiteraard mits vakkundig bediend en daarvoor zijn er de „adviseurs". Het is overigens wel zo dat de Russen duidelijk tonen hoezeer ze zich vereen zelvigen met Egypte als voornaamste der Arabische landen. En voor Washing ton wordt een en ander dan wel pijn lijk. De betrekkelijke gelatenheid waar mee men de broeihaard hier in het nabije oosten kon beschouwen houdt op wanneer bij het conflict ook Russisch militair personeel betrokken raakt. En de vraag wordt voor Nixon bijzonder pijnlijk hoeveel oorlogsmaterieel hij zich nog kan veroorloven naar het nabije oosten te sturen zonder daarmee auto matisch nieuwe leveranties van Rus sisch materieel plus „adviseurs" uit te lokken. KANTMAN O In verband met de Paasdagen ont breekt ons de tijd om ons blad van dinsdag a,s. technisch te verzorgen. Hierdoor zal de Soester Courant op de dag na Pasen, dinsdag 31 maart, niet verschijnen. Op vrijdag en zaterdag, 3 en 4 april a.s. zal de jaarlijkse aktie Heitje voor een Karweitje van start gaan. Dit jaar zullen de Soester groepen zich bunde len om deze aktie te doen slagen. De Kabouters en welpen zullen op de ze dagen weer bij U aanbellen en om een karweitje vragen en wij vertrouwen dat U wel iets voor ze te doen hebt. De verkenners en padvinders slaan za terdag, 4 april, de handen in één en zullen proberen de Soester auto's weer tc laten glimmen. Op drie plaatsen in Soest, om te weten: I. Parkeerplaats oude hotel Eemland bij de Supermarkt van Albert Hein, aanvang 10 uur. 2 Parkeerplaats in het Veen bij de Supermarkt van Vreeman, aanvang 10 uur. 3. Op de parkeerplaats van het Zie kenhuis Zonnegloren, aanvang 9.30 uur, kunt U uw auto laten wassen voor 1,75. Terwijl U winkelt of op bezoek gaat, verschonen zij uw wagen. Ook al winkelt U niet, bent U toch van harte welkom. Op alle drie deze plaat sen staan voldoende jongens en meis jes, zodat het werk in vlug tempo kan plaatsvinden. Mogen de verkenners, padvinsters en gidsen op uw komst rekenen? Zij zijn paraat. Op 15 en 1.9 februari werd ingebroken in de zelfbedieningszaak van de heer Vreman aan de Soestcrbergsestraat. waar beide keren een partij pakjes sigaretten en andere artikelen werden ontvreemd. Door de recherche te Utrecht werd vorige week een inbrekersbende opge rold. Vier personen van deze bende, de 27-jarige kelner G. K., de 22-jarige barkeeper W. v. d. L.. de I9-jarige kok. .T. B. en de 16 jarige E. W. A., allen uit Utrecht, tekenden de inbraken bij Vre man. Ze waren 's avonds om 20.30 uur de bij deze zaak geweest, maar toen was de kust niet veilig. Beide keren sloegen ze hun slag te 23 uur, toen het in de omgeving rustig was. Abonnement per kwartaal f3,75. Buiten Soest per kwartaal f6.75 Verschoot Iedere dinsdag en vrijdag Alle politici en gezagsdragers zeggev geschrokken te zijn van het grote aan tal kiezers dat vorige week niet zijn of haar stem heeft uitgebracht. Wel, zeg gen de commentatoren, daar ligt dus iets te doen voor de politieke partijen, namelijk al die niet stemmers weer gaan interesseren voor de politiek, voor het belang van hun stem uit te bren gen. Maar dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Wat is er, wat kan men bieden om de mensen weer politiek te doen meeleven en dus te gaan stemmen? On danks veel geroep, geschreeuw en ge schrijf is er in ons welverzorgde we reldje niet zo heel veel om werkelijk warm voor te lopen. Het pure Idealisme is er niet meer. Niemand wordt onderdrukt, niemand behoeft honger of gebrek te lijden, er is allerwege verzorging op elk gebied. Er kan nog wat aan verbeterd worden, misschien ligt die verzorging hier en daar ook wel wat verkeerd, maar dat zijn verfijningen waar „men" zich het hoofd niet over breekt en er dan ook niet voor te wapen snelt. We hebben na de oorlog linkse en rechtse en midden regeringen gehad, de een deed het wat beter dan de an der maar om nu te zeggen dat er door de ene of de andere kleur van de re gering een opmerkelijk verschil in de Nederlandse huishouding te bespeuren viel, neen, voor de gewone man althans niet. Wil politiek aanslaan, dan is er een sterk ideaal voor nodig, een de geest aansprekend iets waarvoor men zich wil inzetten. Zoals de sociaal-democratie in het begin dezer eeuw naar voren kon brengen, de arbeider ontheffen van zijn onderdrukte positie, hem gelijke rechten en betere levensvoorwaarden ver schaffen. Daar zat zeker niet alleen een materiële maar ook een geestelijke ach tergrond, die van meer vrijheid, achter. Dat was inderdaad iets om warm voor te lopen, om voor te vechten. Men heeft' die vrijheid veroverd, gelijke rechten enzovoort verworven, er valt slechts nog wat te vervolmaken. Maar niet ge noeg om er zich erg druk over te ma ken, ook omdat er zich al zoveel in stanties mee bemoeien, die de ingewik kelder geworden zaken veel beter kun nen beoordelen en afwikkelen. Daarin wordt voor de gewone man gedacht. Hij hoeft het zelf niet meer te doen, kan het ook niet, er komt zoveel bij kijken. Een ander ideaal was dat van het evangelie, van het betrekken van God's wetten ook in het politieke denken. Het wordt thans door velen verworpen, dat zelfs de confessionele partijen, die hier toch altijd van uitgingen, het nau welijks meer kunnen poneren. Misschien begint men er nu zich opnieuw op te bezinnen. Hoe men ook tegenover dit ideaal staat, liet verdwijnen of verzwakken ervan betekent toch een verarming in geeste lijk opzicht. De vermaterialisering is datgene wat er overblijft; En heus, voor verbetering van de materiële omstan digheden brengt men in deze maat schappij geen volksmassa meer in be weging Zo blijft er dan nog de roep om meer democratisering. Dat is zeker nodig en nuttig, als men goed beseft wat men er onder verstaat. Maar er is geen po litieke partij van belang, die zich daar tegen verzet, zo lang men het langs de weg der evolutie wil bereiken. Als er dan door vermaterialisering van Het laatste provincieconcert was een fraaie afsluiting van de serie van drie, die onze leden hebben kunnen genieten. Zullen we alvast uit de school klappen? Het staat zo goed vast, dat deze bus concerten in het volgend seizoen tot vier stuks worden uitgebreid. Iets, waar op de trouwe bezoekers zich bij voor baat kunnen verheugen. Wij zullen U tijdig inlichten, wanneer wij meerdere gegevens hebben, zodat ook nieuwe ge gadigden zich kunnen voorbereiden en rekening kunnen houden met de vastge stelde data. Verheugend voor de families met kin deren, die een uitstapje op het Paas- programma willen zetten is, dat de Ef- teling vanaf de le paasdag weer is ge opend. Dit evenement is van genoemde tijd af tot en met de le zondag in ok tober dagelijks te beleven van 10 tot 19 uur. Madurodam is ook weer te bezichtigen, hiervan zijn de openingstijden voorlopig van 9.30 uurt tot 22.00 uur. Van het dolfinarium kunnen wij ver tellen, dat vanaf 28 maart tot en met 25 oktober de demonstratietijden zijn (ook op zondag): 10 uur, 11.30 uur, 14.30 uur, 16.00 uur en 17.30 uur. Er is dus weer van alles te doèn. Een mooie folder voor de kunstminnenden kwam binnen van het Amsterdams His torisch Museum. De titel is Kunsthande laar en Verzamelaar. De tentoonstelling, die men U aanbiedt, loopt van 27 maart tot en met 31 mei. Op werkdagen geopend van 9.30 tot 17.00 uur. Op zon en feestdagen van 13.00 tot 17 uur. Loopt U vooral even bij ons binnen, wanneer U in de buurt van ons VVV- kantoor bent, want van alle door ons beschreven evenementen hebben wij folders, die U uitvoerig inlichten. En dan wensen wij U een paar mooie paasdagen toe, waarin U hopelijk de eerste warme zonnestralen zult kun nen opvangen en... niet al te veel eieren eten, daar kan de kip niet tegenop. SOESTER OURANT onze samenleving zo heel weinig over blijft van waarlijk de geest beheersen de idealen, dan moeten de politici niet mopperen als er zovelen weg blijven van het stemlokaal. Eigenlijk is dat dan het bewijs, dat men de zaken wel behoorlijk vindt gaan, dat er te wei nig tegen in te brengen is om zich te laten gelden, dat men geen fouten er vaart die men door het uitbrengen van zijn stem meent te kunnen verbeteren. Men ziet de zaken evolueren en kan daar accoord mee gaan. Voor een revolutie is er geen ideaal - waar iedere revolutie op stoelt - dus ook geen animo. Het gaat in de politiek eigenlijk steeds meer om de mensen dan om de principes. Wellicht gaat de ontwikkeling dus meer naar het per soonlijke imago clan naar dat van een partij. De tijd staat nu eenmaal niet stil. Het Interkerkelijk Evang. Comité houdt op 2e Paasdag, te tien uur, in de Ichthuskerk, een evangelisatiedienst. De Chr. Zangvereniging en het Jeugd koor, bestaande uit 80 leden, werken aan deze dienst mede. Meditatie door ds. J. H. de Heij, herv. pred. te Woerden. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. Al enkele jaren is er een uitwisseling op sportgebied tussen de gelijknamige plaatsen Soest (Utr.) en Soest (Westf.) Wie in beide plaatsen wat verder rond kijkt, kan constateren, dat er ook op cultureel gebied wel het een en ander te beleven valt, en met name de mu ziekbeoefening. Zo hebben de dirigenten van twee „Soester" koren, n.1. Friedrich Ehrlin- ger met zijn „Soester Stadtkantorei" en Maarten Kooy met zijn „Hervormd Jeugdkoor Soest" een uitwisseling ge organiseerd. Opmerkelijk is, dat beide koren niet slechts lokale bekendheid hebben. Het Hervormd Jeugdkoor is nationaal via radio (onlangs werd de door het koor uitgevoerde Hohe Messe van Bach in Na de prijsuitreiking een „verstandig snoepje" voor alle klasgenoten. zijn geheel uitgezonden, welke bijzon-: dere uitvoering tot vele reakties, ook uit het buitenland leidde), televisie en concerten bekend. Ook in het buiten land (Duitland, België) verzorgde het koor concerten en radioopnamen. Op merkelijke grammafoonplaten werden gemaakt, o.a. een historische uitvoering van het Requim van W. A. Mozart. De „Soester Stadtkantorei" bestaat uit jonge mensen. Het koor geeft concerten in binnen en buitenland. In april maakt het een cocertreis naar Denemarken, en zal in juni in de Oude Kerk concerte ren. Het Hervormd Jeugdkoor zingt op 23 mei a.s. in de Hohnekirche te Soest (Westf.) Voor het derde achtereenvolgende jaar werd door de Nederlandse Vereniging voor Mond en Tandhygiëne „Het Ivoren Kruis", in samenwerking met het Cen traal Bureau voor Tuinbouwveilingen, een wedstrijd georganiseerd waarvoor ook nu weer grote belangstelling be stond. Ditmaal was de keus gevallen op een kleurwedstrijd waaraan alle kinde ren van de lagere scholen konden deel nemen. De verspreiding van de te kleuren boek jes ging via de plaatselijke groente handelaren, die daartoe elk honderd boekjes ter beschikking hadden gekre gen. Aan deze wedstrijd werd ook deelge nomen door de leerlingen van de klein ste klas van de „Savorin Lohmanschool" aan de Driehoeksweg, die in hun „Juf", mejuffrouw M. Huijssoon, een waar pro pagandiste voor de bevordering van mond- en tandhygiëne bezitten. Via haar groente- en fruithandelaar, de heer Ten Brinke aan de Soesterbergse- straat, kwam zij in het bezit van de benodigde kleurboekjes. Om ook de andere kinderen uit haar klas in de vreugde te laten delen kwam er nóg een kist te voorschijn, waaruit iedereen mocht „snoepen". „Er kan niet voldoende gewezen worden op het belang van goede tandverzorging. De verzorging van het gebit laat vooral in Soest erg te wensen over". Met de ze woorden gaf de heer Adrésmit ui ting aan zijn bezorgdheid, terwijl hij het uitblijven van fluoridering van bet drinkwater bijzonder betreurenswaardig vindt. De heer Andrésmit constateerde met een tevreden gevoel dat het trakteren op school langzaam werd verdrongen door het presenteren van andere zaken, waarbij stukjes kaas, worst, kaugum e.d. een meer tevreden tractatie vormen. Mevrouw Dirksmaat merkte tenslotte op, dat de mond- en tandhygiëne ei genlijk pas volledig tot zijn recht zou komen, wanneer een en ander al op de kleuterscholen volledig kon worden ge realiseerd. Te weinig mensen, en te veel werk, maken het werk van „Het Ivoren Kruis" echter bijzonder moeilijk, zodat vooral het kleuterschoolwerk beperkt blijft tot voorlichting, zo mogelijk in combinatie met moeder en kind. Dezelfde plaats nu In afwijking van een eerder gedane mededeling zal de Paaswake in de kerk van de parochie H. Familie Soest-Zuid, morgenavond niet om 20 uur, maar om 19 uur beginnen. Terwijl de kinderen normaal hun les jes leerden van de „ingewijde" juf be trad dinsdagmiddag een aantal volwas senen het lokaal, waardoor direct aan het leren een eind kwam en menig kind onrustig op z'n stoel zat te schuiven. Het gezelschap werd gevormd door de heer J. Andrésmit, dirigerend tand arts van de schooltand arts verzorging, die als woordvoerder optradmevrouw Dirksmaat, voorlichtings-assisstente, de eigen schooltandarts de heer Petri, de groentehandelaar Ten Brinke en het hoofd der school. Nadat de heer Andrésmit, het kon ook haast niet anders, nogmaals op het ge vaar van het snoepen had gewezen, reikte hij de zes-jarige prijswinnares, Annemarie Overduin, haar prijs uit, die niet alleen bestond uit een prachtige gouden ketting met hanger, maar bo vendien een hele kist appels. „Het kwaad begint al bij de ouders. Wanneer zij hun kinderen niet wijzen op de noodzaak van goede en regelma tige mondhygiëne, mogen wij van de kinderen niet verwachten dat zij het uit eigen beweging zullen gaan doen". Voorlichtings-asistente mevrouw Dirks maat wordt dagelijks geconfronteerd met bizarre voorbeelden van dit onbe grip: „Eén tandenborstel voor het hele gezin, is niets bijzonders. Ook de le veranciers van tandenborstels moeten zich aanpassen en naast de borstels voor volwassenen, een beter op het kind aangepate sortering borstels op de markt brengen". De heer Petri vond het jammer dat hij onvoldoende aandacht kon schenken aan de behandeling van de kindergebitten, maar zijn taak moest toch vooral gezien worden in het preventieve vlak, „nu zijn we vaak alleen maar gatenboorders en vullers. De plaats waar vroeger het station Soest-Zuid stond, vijftig jaar geleden

Soester Courant | 1970 | | pagina 1