ÜIWÜIÜIIÜI!' DE BELASTING IS LAGER, ALS U (NA)DENI(T ONDERWIJSVERNIEUWING ook op de middelbare school Eerste Gooise Kleding Verhuur HALVE FINALES EUROPACUP VERVOLGINGSLUST IN PRAAG M. TUSSEN HE BOEKENWURM HAD NIET GELEZEN U KUNT NIET ALLES WETEN Nieuwe en bespeelde kleine PIANO'S PIAN0HANDEL W. VAN TOL Soest Ook grijze jacquets Ajax en Feijenoord niet voor onmogelijke opgaven Jaarvergadering N.V.V.-bestuurdersbond Verschillende processen verbaal voor vluchtende chauffeur Voor de balie MINI OF MAXI alle reislengten verzorgt ÜRUYS&CO HH IRElSASiNTiN Eerste kievitsei gevonden in Soest Politie-schaaktoernooi in brandweerkazerne Vleesverkoop VRIJDAG 27 MAART 1970 De fundamenten onder de eeuwenoude machtsstructuren wankelen en dat ver- Bchunsel manifesteert zich vooral op het terrein van het onderwijs. Op de univer siteiten hebben rebellerende studenten niet zonder succes een aanval ondernomen op de machtspositie van de hoogleraren met het gevolg dat de professorale al macht reeds danig aan het verbleken is en dc weg vrijkomt voor democratischer Bestuursvormen. i ACHTEROM 6 - HILVERSUM - TEL. 48700 dc GROOTSTE in 't GOOI jyiaar ook dij net voortgezet onderwijs frommelt het geducht, waarvan de ge beurtenissen op de kweekschool in Be- i vctv. iik getuigen, zij het daar op ietwat Bctreme wijze. Op de sociale academies is het allesbehalve rustig, maar ook binnen het meest conservatieve bolwerk van ons onderwijsbestel, de middelbare gchool. beginnen de conflicten te groei en. waarbij soms zelfs de leraren als tp-ienstanders tegenover elkaar komen te Staan. Bok de ouders wensen meer inspraak in hot schoolbeleid en daar hebben zij Jcht op, want het zijn tenslotte hun kinderen, die op die school zitten. De Autoritair denkende leraren is deze ont wikkeling natuurlijk een doorn in het g. maar de indruk bestaat dat zij in toennemende mate concessies zullen Roeten doen. Ouders en leerlingen er bij betrekken (iemand heeft de wijsheid ir. pacht, is een oude waarheid, maar veel ■ccenten hebben er toch eer. beetje *oeite mee. Toch ligt in deze waarheid aedachte van gelijkwaardigheid be. jiofen, die leerlingen en ouders opeisen. Jfeu willen meedenken over het onder dat zij of hun kinderen volgen. Autoritaire gezagsvormen overwegen sterk op onze middelbare scholen, persoonlijke ontplooiing van leerlingen docenten wordt sterk belemmerd door strakke reglementering van hoger hand. Voor beide groepen is de vrije -eningsuiling maar al te vaak taboe. Leraren die zich verzetten tegen het psteem, krijgen ontslag of worden Londclood gemaakt. Ook de leerlingen Worden niet zelden in hun vrije me ningsuiting geblokkeerd. De censuur van '.de schoolkrant is er een voorbeeld van. ir komt dan nog bij dat de rechts zekerheid van leerlingen miniem is. r-rnep op de door directeur of docenten p"omen beslissingen is nauwelijks mo- Een griezelige zaak, die hele:"**al •*~t meer past in het beeld van onze Vel. situatie is historisch wel verkiaar- Swr, maar is niet meer te verdedigen. Veranderingen komen echter maar moei zaam Lot stand. Men moet goed thuis zijn 'n hei onderwijswereld je om te weten hoeveel bureaucratie er nog heerst, wan neer het schoolorganisatorische zaken (betreft. Toch is er alle reden om ver anderingen door te voeren. Het onder wijs. zoals het nu functioneert, leidt de leerlingen niet op tot kritisch denkende en verantwoordelijke burgers. De leer- stof wordt erin gestampt, de opvoeding Kis eenzijdig Intellectualistisch gericht, 1 de prestaties worden niet samen door docenten en leerlingen beoordeeld enz. Raad Op een studiebijeenkomst in Amers foort zijn deze problemen al eens aan «de orde gesteld en toen rees ook de vraag of het niet wenselijk was de [school te laten besturen door een raad, waarin docenten, ouders en leerlingen zitting hebben. Deze gedachte lijkt re volutionair, maar in verschillende landen wordt dit soort experimenten reeds ja ren met succes toegepast. In Luxem- Dat het Nederlandse clubvoetbal hoog genoteerd staat in Europa blijkt uit het slagen van Ajax voor de halve finale om de Runners Up-cup, ofwel Europacup 3 genoemd en van Feijenoord voor het bereiken van de halve finale om de Europa cup voor landskampioenen. Onze landskampioen zal het in die halve finale moeten opnemen tegen Legia uit de Poolse hoofdstad Warschau. Dc eerste wedstrijd is in Warschau. Ajax heeft geloot tegen de vermaarde Londense club Arsenal en moet ook eerst de uitwed strijd spelen. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van inlichtingen, zit- feins ten gemeentehuize alhier. Alexander Dubcek is geschorst als lid van de partij. Dat houdt teven? in dat hij teruggeroepen zal worden van zijn post ambassadeur in Ankara, want di plomaten moeten nu eenmaal trouwe partijleden zijn. 'Als dat moment komt, staat hij voor een pijnlijke keus: terug gaan en voor een partijgericht gedaagd worden of in exil betere tijden afwach ten? Het laatste ls niet alleen daarom een tragische keus omdat hem dan een bit ter leven In den vreemde wacht, maar bovendien zijn zijn studerende zoons in dertijd niet mee uit Tsjechoslowakije vertrokken en hun zal zeker geen ver lof gegeven worden nog een stap huiten het land te zetten. Bovendien is in het communistische iorgon en Dubcek is een communist in hart en nieren het behoren tot de „emigrantenkliek". zoals dat heet. een van de ergste zaken die men iemand kan aanwrijven, wat in zijn geval dan terecht zou zijn. Maar aan de andere kant geeft een proces als Dubcek bij terugkeer zou wachten de orthodoxe te genstanders van Dubceks experiment met het menselijk gezicht van het com munisme alle gelegenheid hem in de ogen van zijn volk zo zwart te maken dat altijd iets zal blijven hangen. Vrij kan hij nog een beetje het sym bool zijn van het humanere communis me, als verdachte voor een zeker niet onpartijdige rechtbank al zal die niet zo heel makkelijk krijgen kan het met de karakterveste Dubcek zijn persoonlijkheid aan mootjes worden gesneden. De trieste kant aan de zaak is dat deze verrassende ontwikkeling erop wijrt dat Dubceks opvolger Husak en president Svoboda kennelijk de herstaliniserings- ijver van de orthodoxe partijvleugel uit dc hand aan het lopen is. Zozeer zelfs dat leden als Bilak. ook tijdens de ..Praagse lente" al een tegenstander van Dubcek en de zijnen, nu hun afkeer uitspreken over de vervolgingen die ook resuteren in massale arrestaties, die niet zouden gebeuren volgens Husak. De extreme groep zegeviert kennelijk toch en tracht nu teniet te doen wat Husak als oen elegante oplossing had gevonden: Dubcek naar Turkije sturen waar hij rustig en onbelaagd zou kun nen blijven, wellicht tot de harmonie in de partij teruggekeerd was en wel licht opnieuw, maar nu in redelijker hervormingen uit te voeren. De extremisten in de partij verkiezen echter, naar men moet aannemen met de zegen van Moskou, de haat zo veel mogelijk aan te wakkeren. burg kent iedere school b.v. zijn ieer- lingenraad, ook in Duitsland komen deze raden overal van de grond en in Denemarken en Noorwegen zijn deze experimenten vrij algemeen. Een raad, bestaande uit docenten, ouders en leerlingen zou wel eens tot een meer democratisch karakter van ons gehele onderwijsbestel kunnen leiden. Vooral de rol van ouders kan zeer be langrijk zijn. Zij kunnen onderwerpen als huiswerk, disciplinaire maatregelen, lesrooster, vakantie enz. ter sprake bren gen en mogelijk een vraagbaak vormen voor de overige ouders. Leerlingen kun nen pen rol spelen bij organisatie van sociale en buitenschoolse activiteiten en in kwestie van discipline en orde kun nen zij hun recht verdedigen om op zijn minst gehoord te worden Weerstand Een en ander betekent niet, dat wij de totstandkoming van dergelijke raden over korte tijd verwachten. De weer stand zal groot zijn, in de eerste plaats van de zijde van de docenten en vooral van de schoolhoofden, die hun machts positie bedreigd voelen. Maar ook het aantal leerlingen, dat zich met onder wijsvernieuwing bezighoudt, is klein. Vele leerlingen hebben meer belang stelling voor de nieuwe brommer dan voor medezeggenschap. Daardoor ko men de leerlingen die wel inspraak wil- Coach Ernst Happel van Feijenoord had zich voor de loting al uitgesproken over de tegenstander die hij het liefst had voor de halve finale: Legia. De Polen mogen evenwel bepaald niet worden onderschat. Legia en Gornik Zabrze zijn in Polen zoiets als Ajax en Feijenoord bij ons: ploegen die op internationaal niveau een flinke partij mee kunnen blazen. Gornik heeft de halve finale om de Europacup voor bekerwinnaars be reikt. De deuls tussen Legia en Feijenoord kunnen zeer interessant worden. De Polen spelen echt slavisch: veel combi naties, maar hun inslag is wat zakelijker, zodat er enerzijds doelpunten komen en anderzijds de tegenstander in de aanval weinig vrijheid wordt gegeven. De grote kracht van Legia is op het middenveld, zodat Wim Jansen en Wim van Hane- gem alle registers zullen moeten open trekken. Sterke verdediging Legia kwam in de halve finale door in de eerste ronde het Roemeense UT Arad met 2-1 (uit) en 8-0 te verslaan, in de tweede ronde moest het Franse St. Etienne met 2-1 (thuis) en 1-0 er aan geloven en in de kwart-finale won Legia na een gelijkspel van 1-1 in Istamboel thuis met 2-0 van Galatasaray (Turkije). Geen echte sterke tegenstanders dus, maar de 11 punten uit 6 wedstrijden en het doelsaldo van 16-3 zeggen toch wel iets. Daaruit mogen we toch wel conclude ren, dat Legia een sterke verdediging heeft, terwijl de aanval sterk genoeg bleek om in alle ontmoetingen minstens eenmaal te scoren. Omdat de Feijenoor- De N.V.V.-bestuurdersbond hield haar jaarvergadering in gebouw „De Rank". Bij de opening sprak de voorzitter zijn teleurstelling uit over de geringe be langstelling. terwijl er toch zoveel be langrijke zaken aan de orde zijn. Na de ingekomen stukken werden de jaarver slagen behandeld, naar aanleiding waar van werd gesproken over de plannen van de Stichting „Eigen Woning Bezit Soest", waaraan ook de N.V.V. deel neemt. Men vond dat de Stichting zo weinig vorderde, waarvan de oorzaak niet bij de Stichting gezocht moet worden. Er is met de gemeente wel gesproken over een en ander, maar zaken zijn er nog niet gedaan. Ook werd gedisrusieerd over de vrije vestiging voor deze woningen. De ge meente wil hier beperkingen toepassen en men ziet dit als een benadeling van de mensen met een smalle beurs, want voor de dure woningen gelden deze be- nerkingen niet. Verder werd er gesproken over de steeds mindere belangstelling voor de ontwikkelingsavonden en de steeds gro tere deelname aan de bingo-avonden en de kindermiddag. Door de heer Muis werd vervolgens afscheid genomen van de voorzitter S. B. van Rijs. die om gezondheidsrede nen zijn werkzaamheden zal moeten sta ken. Süreker memoreerde de activiteiten die de heer Van Rijs heeft ontplooid en be dankte hpm voor het vele werk dat hii voor de Soester Bestuurdersbond heeft verricht. Als herinnering werd hem een geschenk aangeboden. Namens het. N.V.V. bracht de dist.rikts- bestuurder T. T. Renes dank voor het werk dat de heer Van Riis als secretaris van de Bestuurdersbond heeft gedaan. De heer Dijkstra bracht dank voor de behartiging van de belangen der leden en zei dat het moeilijk zou zijn iemand te vinden die de heer Van Rijs zou kun nen vervangen. Het daeeliiks bestuur van de N.V.V. Bestuurdersbond is nu als volgt: voor zitter A. Polderman, Weegbreestraat 14; sprretarpsse met. A. Maat. Ringweg 2a. tel. 5f"*0, penningmeester T-T M,|!" laan 122. len hebben, in een geïsoleerde positie, hetgeen niet zelden tot een krampach tige vernieuwingsdrang leidt, die dik wijls vergezeld gaat van autoritaire middelen. Dit natuurlijk weer tot grote vreugde van die leraren, die helemaal geen veranderingen willen en gretig klaar staan met de verklaring, dat de vernieuwers allemaal oproerkraaiers zijn. Daarom zouden de ouders zo'n uiter mate belangrijke rol kunnen vervullen als bemiddelaar tussen docenten en leer lingen, Helaas hebben vele ouders maar één gedachte: „Als mijn zoon (dochter) maar het einddiploma haalt". De rest telt voor hen niet. Of de school hun kind als een ontwikkelde naprater of als een breedgevormde jongeling afle vert, hel blijft hen kennelijk om het even. Toch is de kans groot, dat deze zelfvoldane mentaliteit verandert. De discussies over het onderwijs zijn driftig op gang gekomen en het besef, dat er nou eindelijk eens een einde moet ko men aan een tijdperk, waarin het on derwijs een overdreven nadruk legde op onmondigheid, gehoorzaamheid en volgzaamheid, is gelukkig groeiende, niet alleen bij dc leerlingen, maar ook bij veel ouders en docenten. ders haast unaniem het liefst Legia als tegenstander in de halve finale hadden is het gevaar van onderschatting aan wezig. Normaal gesproken zou Feijen oord zich via Legia voor de finale moe ten kunnen plaatsen, maar wat is nor maal bij voetbal? In elk geval krijgt Legia in Feijenoord wel een sterkere tegenstander dan het tot nu toe heeft gehad. Rouw- en Trouwkleding Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 Leeds en Celtic De beide andere halve finalisten in de Europacup 1 zijn het Engelse Leeds United en het Schotse Celtic uit Glas- gow. De Engelsen hebben tot nu toe al hun wedstrijden gewonnen en heb ben het fraaie doelsaldo van 24-0. Die 0 zien we Leeds in de uitwedstrijd te gen Celtic niet behouden, maar toch achten we de Engelsen favoriet voor de finale tegen volgens onze ver wachting Fenenoord. Na de forse 3-1 nederlaag tegen Carl Zeiss in Jena gaven velen niet veel meer voor de kansen van Ajax. Maar zie: zelfs nadat de Oostduitsers in Amsterdam het eerste doelpunt scoorden bleek de inspiratie van de Michels-boys niet ge broken en doelpuntten zij er zo lustig op los, dat de halve finale werd be reikt. Daarin krijgt Ajax te maken met Ar senal, dat het in de Engelse competitie maar matig doet ergens in het midden. Temeer omdat de zware Engelse com petitie al tegen het einde loopt, geven we Ajax een zeer goede kans zich voor de finale te kwalificeren. De Londena- ren zullen wel wat vermoeid raken. Italianen De Amsterdammers zullen zich tegen Arsenal echter beslist niet kunnen per- miteren om, zoals tegen Carl Zeiss, de eerste wedstrijd met een verschil van twee doelpunten te verliezen. Op High- bury in Londen moet bovendien min stens één Amsterdams doelpunt worden gemaakt. En dat moet met een vorm als tegen Carl Zeiss mogelijk zijn. Even wel, een dergelijke vorm heeft een team slechts zelden. In de andere halve finale om de Run ners Up-cup komen Internazionale uit Milaan en Anderlecht uit Brussel tegen elkaar uit. De sterk teruggevallen Bel gische ploeg zal het tegen de gerouti neerde Italiaanse profs waarschijnlijk niet kunnen bolwerken, hoewel Ander lecht wel vaker voor verrassingen heeft gezorgd. Toch lijkt een finale tussen Ajax cn Inter waarschiinlijk. F.en finale, die in een uit- en thuiswedstrijd wordt he slist. De Italianen hebben nog een ap- neltje te schillen met de Nederlanders: Ajax schakelde Napoli in de derde ron de uit en de andere grote Milanese ploeg, notabene winnaar van de wereldbeker, A. C. Milan moest het afleggen tegen Feijenoord. Twee finalisten? Twee Nederlandse ploegen in twee Euro- oacupfinales is nog nooit vertoond. Het is natuurlijk nog lang niet zover, maar het is mogelijk dat een van onze top clubs een Euronese beker wint! De kan sen lijken daarvoor nu uniek gunstig. Voor Feijenoord is het wel enorm be langrijk om volgend seizoen weer te kunnen meespelen in een EuroDees be kertoernooi, nu het voor de Nederlandse beker door G.V.A.V. is uitgeschakeld op eigen terrein. Komt Feijenoord in de finalt dan zal het ook naar Milaan moeten, waar op 6 mei de eindstrijd om de Europacup voor Landskampioenen in het San Siro- stadion wordt gespeeld. Dat zal dan ^'enluecl Tnter-Ajax zijn. Op de Soesterbergsestraat pikte een surveillerende politie-patrouille een te zwaar beladen vrachtwagen uit het verkeer. Bovendien verkeerde één der banden in een gevaarlijke toestand. De 30-jarig vrachtwagenchauffeur J. K., die met zijn te zware last afkomstig was uit Bussum, kreeg de opdracht zijn wa gen te weging naar de weegbrug van de Coöperatie aan de Torenstraat te brengen, waarbij de politie hem volgde om het resultaat van de weging te constateren. Gedui-ende de rit naar de Torenstraat meende de chauffeur er tussen uit te kunnen knijpen door, inplaats van de Torenstraat in te rijder., de Kerkstraat te vervolgen in de richting van de Lange Brinkweg. De politie-auto was natuurlijk sneller en wist de vluchteling op de Lange Brinkweg tot stoppen te dwingen. Nu reed de politie de wagen zelf naar de weegbrug en constateerde dat de lading het gestelde maxium met drieën eenhalve ton overtrof. Na de weging en het overladen van een deel van de vracht, alsmede na het ver wisselen van de slechte band voor een nieuwe, kon de Busrummer, zij het fling beboet, zijn weg vervolgen. „Van een man zou je zulke oplichters- praktijken kunnen verwachten", zei de politierechter hogelijk verbaasd, „maar van een jonge vrouw heb ik zoiets nog nooit meegemaakt!" Het liep ook wel de spuigaten uit. Dief stal, oplichting, valsheid in geschrifte en verzet tegen de politie, de dagvaar ding van de officier loog er niet om. ,,'t Is allemaal het sellefde gefalletje, meneer fan de edelachtbare", verdedig de het grof gebouwde meisjes zich. ,,'t Sijne geen afsonderlijke misdaden, assu begrijp wattik bedoel." De getuigen wisten het haarfijn uit te duiden. Met een vervalst renteboekje was zij naar de spaarbank gekomen. Zij had een tegoed van zegge en schrij ven één armzalige gulden, maar ze moest die dag aan iemand tweehonderd gul den betalen. Lang had ze zitten piekeren, hoe ze haar schuldeiser die dag het geld kon geven. Tenslotte schreef ze in het bankboekje een 2 en een 3 voor dat alleenstaande eentje, ging met het vervalste tegoed van ƒ231,—. naar het loket en kreeg tot haar stomme verba zing promp<t de gevraagde tweehonderd pietermannen uitbetaald. Met een tientje teveel. Maar ze zei niets, en pikte ook dat tientje mee. Met een taxi reed ze naar de stad waar ze haar schuld moest moest betalen. Maar die taxi kostte ook geld en toen zij de ritprijs hoorde, bleek dat ver boven die tien pop te liggen. Daarom nam zij de benen na het uit stappen en liet ze de chauffeur met de strop zitten. Drie maanden en drie weken zat ze nu in voorarrest. Als een gevaarlijke misdadigster. Ze had een spaarboek- boekje vervalst, ze had geld gestolen, ze had een taxichauffeur opgelicht en toen de recherche haar op 't spoor kwam, had zij zich met haar nagels en haar tanden verzet tegen arrestatie. „Wat moest er zo dringend betaald worden met die tweehonderd gulden?" informeerde de politierechter. Ze sloeg haar ogen neer. De rechter vroeg het de getuigen, maar die wisten alleen maar wat ze misdaan had. Alleen de gekrab de rechercheur wist iets van een reke ning. Hij dacht boeken. „Boeken? Tweehonderd gulden aan boe ken? Ben jij zo'n boekenwurm?" vroeg de rechter verbaasd. „Jawel, maar eh lese doen ik eigelijk nooit, meneer fan de edelachtbare." „Waarom koop je dan zoveel boeken?" „Ik wou ze niet kopen." Nieuwe verbazing. „Je leest eingenlijk nooit. Je wilt geen boeken kopen en je moet een boekenrekening betalen van tweehonderd gulden Tenslotte kwam de aap uit de mouw. Een of andere boekenclub had een ver tegenwoordiger langs de deur gestuurd met een „bijzonder voordelige aanbie ding". Als zij nu intekende, had hij ge zegd, kreeg ze een enorme korting. Dan spaarde ze vele tientallen guldens uit en kreeg ze nog een complete en cyclopedie cadeau. En dan hoefde ze maar eens in het jaar een kleinigheid aan contributie te betalen „Hoe maar op", zei de rechter, „die verhalen kennen we. Je hebt natuurlijk getekend. En toen kwam die rekening van tweehonderd gulden." Zo was het. Ze had gelukkig enkele papieren be waard. En daar bleek dan uit, hoe zij door de man aan de deur beduveld was. Het ondertekende papier verplichtte tot aankoop van honderd gulden per jaar. En hoewel ze nog niet één boek besteld had gedurende vierentwintig maanden, bracht de boekenclub haar toch twee honderd pop in rekening. Zijnde het be drag van de aangegane verplichtingen. „We krijgen die kerel ook nog wel hier", troostte de kantonrechter. „Maar dit ver valsen van een spaarboekje is natuurlijk wel strafbaar. De officier had al uitgerekend hoe lang zij in voorarrest 'iad gezeten en vor derde nu een gelijke straf. Maar dan wel met een proeftijd van drie jaar en een extra maand voorwaardelijk. „Hebt u daar nog iets op te zeggen?" vroeg de magistraat achter de groene tafel. „Ik set nóót geen handtekening meer!' snikte de verdachte. „Het leuren langs de deuren moest ver boden worden", verzuchtte de politie rechter, „maar d'r zijn nog teveel goed gelovige mensen die aan de deur kopen zonder te beseffen wat ze precies on dertekenen". En hij vonniste conform. Het denken is een van de meest weer stand oproepende bezigheden, die de mens kent. Dit wordt nog erger, wan neer hij zijn gedachten op papier moet zetten om ze op een medemens over te brengen, zodat hij, om misverstanden uit te sluiten, ook nog is gedwongen tot een zekere precisie en ordelijkheid bij dat denken. Het weerstand oproepende kan gaan grenzen aan het weerzinwekkende, wan neer ook liet onderwerp van het den ken op zich reeds weerstand oproept. Het is daarom geen wonder, dat een niet-onaanzienlijk deel van de belas tingplichtigen met-onaanzienlijke bedra gen teveel betaalt door een zeker ge brek aan attentie voor de aftrekmoge lijkheden die er zijn. Dat dit niet goed is zal een ieder toe geven, die bedenkt dat onze gehele wel vaart te danken is aan diegenen, die in verleden en heden hun geestelijke traag heid hebben weten te overwinnen. Vooral loontrekkers Dit euvel doet zich het meest voor op het gebied van de zo persoonlijke be lastingen als die op het loon en het in komen. en daarbij dan het meest bij de kleine man, die alleen loonbelasting betaalt en die niet in de inkomstenbe lasting valt. Dit zijn in het algemeen degenen die minder dan 15.000,loon genieten en minder dan 400,neven inkomsten hebben; en dat is driekwart van onze bevolking. Laten zij echter, voordat zij klagen over een gebrek aan democratie of andere edele beginselen, eerst de „Aanwijzingen voor de Werknemer" die hun ver strekt worden eens aandachtig lezen en dan zien of zij ditmaal niet de hand in eigen boezem moeten steken. Ook bij degenen met hogere lonen komt het echter voor, ondanks dat hen door de fiscus bij het jaarlijkse aangiftebiljet een uitvoerige toelichting wordt opge drongen. Het komt het minst voor bij zakenlieden en huns gelijken, die voor hun aangif ten gebruik maken van de diensten van de welig tierende fiscale beroepsden kers. Het komt voor bij de slimmerik- ken, die door hebben dat ze het zelf wel kunnen; en natuurlijk bij de dommeri ken, die denken dat ze het zelf wel kunnen. Laat dus niemand zeggen: het komt bij mij niet voor. Het grapje met het woord „als" in de titel van dit stuk is niet nieuw, maar wel juist. Wat te doen? Eerst moeten we weten voor welke uitgaven aftrek mogelijk is. Bijvoor beeld: kosten van verv/erving van in komsten, zoals van sommige sociale ver zekeringspremies, reiskosten en andere kosten bij lonen en pensioenen; van vaste lasten, onderhoud, hypotheekren ten en afschrijvingen hij opbrengsten uit roerende en onroerende goederen; kosten van het genieten van dividen den, renten en andere inkomsten uit vermogen; van persoonlijke verplich tingen, zoals a.o.w.-premie, schuldrenten (andere dan van hypotheek) en overige kosten van geldlening, lijfrentepremies, premies voor periodieke uitkeringen bij ziekte of ongeval, uitbetaalde pensioe nen, echtscheidingsuitkeringen e.d.; van buitengewone lasten, zoals kosten van ziekte en overlijden, onderhoud van naaste familie, kosten van eigen studie voor een beroep e.d.; van gedane giften, kerkelijke bijdragen, enz. enz. Met klem willen wij u wijzen op de toe lichtingen die de fiscus verstrekt. Dat zijn eerbare stukjes proza, die er niet op uit zijn u op een dwaalspoor te bren gen. En ze zijn intussen ook wel heel wat leesbaarder dan vroeger. Daar leest u voorts over kinderaftrek, ouderdoms- en invaliditeitsaftrek, aftrek voor de bijverdiensten der gehuwde vrouw, e.d. Wie schrijft, die blijft Vervolgens dient men orde op zaken te stellen en ergens een hoekje te reser veren, waar mer aantekening houdt van aftrekbare of misschien aftrekbare posten en waar men de daarop betrek king hebbende papieren bewaart. Dit klinkt wat schoolmeesterachtig en over bodig, maar de praktijk wijst uit, dat maar al te vaak zo'n hoekje ontbreekt of niet goed wordt bijgehouden en dat het later bij elkaar zoeken van de ge gevens soms op onoverwinbare weer standen stuit. Vooral als niet bij voorbaat vaststaat dat voldoende uitgaven achterhaald kunnen worden om de minima, die voor aftrek vereist zijn, te halen. Men komt dan te spoedig met een groots gebaar van: laat maar zitten, wat tegenover de minister van financiën wel wat poene rig aandoet. In onze papieren welvaartsstaat wordt de hierboven aangehaalde oude wijs heid nog met de dag wijzer. Hoe krijgen we aftrek? Voor de inkomstenbelasting lijkt dat eenvoudig; we kunnen al onze aanspra ken op aftrek geldend maken op het aangiftebiljet dat we krijgen toegezon den. Voor de loonbelasting ligt dat anders, door de andere heffingswijze en doordat de loonbelasting minder nauwkeurig de draagkracht van de belastingplich tige benadert, daar zij alleen het loon treft, en geen rekening houdt met ove rige positieve of negatieve inkomens bestanddelen. In opzet is er geen ver schil in zwaarte tussen beide belastin gen, zodat het in beginsel geen verschil maakt of we al dan niet in de loonbe lasting vallen. De inkomstenbelastingwet gaat er in principe van uit dat iedereen in de in komstenbelasting valt en dat de loon belasting daarop een vooruitbetaling is, zoals de dividendbelasting en de voor lopige aanslag. Voor een grote massa loontrekkers, globaal genomen al de genen die beneden de loongrens van 15.000,blijven en beneden een sal do van neveninkomsten van 400, bepaalt de wet vervolgens dat aan hen geen aanslag zal worden opgelegd. Dit kan voor hen gunstig en ongunstig werken, doordat het tarief van de loon belasting op sommige punten, b.v. voor de bijzondere beloningen of voor dienst betrekkingen, die niet het gehele jaar bestaan, niet zuiver op de jaartabellen van de inkomstenbelasting kunnen wor den afgestemd. Twee wegen In verband hiermede zijn er twee we gen om de aftrekmogelijkheden te ver wezenlijken. In de eerst plaats kunnen we aan de inspecteur een beschikking vragen, op grond waarvan de werkgever dan minder loonbelasting moet bereke nen en inhouden. Daartoe dienen we zo vroeg mogelijk, en liefst nog voor de aanvang van het desbetreffende kalen derjaar een zo goed mogelijk geschatte opgave te doen van de aftrekposten waarop we recht hebben. We krijgen dan een beschikking voor aftrek voor zover we aanemelijk maken dat er meer loonbelasting zou worden ingehouden dan er anders aan inkomstenbelasting verschuldigd zou zijn. Zou deze mogelijkheid geen effect meer kunnen hebben, doordat we b.v. in december van enig jaar onverwachts hoge ziektekosten moeten betalen, dan komt dat nog goed doordat daarnaast ieder, die niet verplicht een aanslag in komstenbelasting krijgt, er op verzoek een kan krijgen indien dit voor hem tot een, boven een zeker minimum liggende teruggave leidt. Dus onder het motto: baat het niet, hel schaadt in geen ge val. Daartoe moeten we dan een z.g. aangiftebiljet T aanvragen en invullen. We kunnen dus voor het lopende jaar en voor de toekomst een beschikking vragen en we kunnen voor de afgelo pen jaren een aanslag vragen. We kunnen ook allebei doen en ook dege ne die verplicht een aanslag krijgt, kan een beschikking van te voren vragen, opdat hij aan loonbelasting niet meer betaalt dan hij uiteindelijk aan in komstenbelasting verschuldigd is. Heb ben we voor de loonbelasting eenmaal aftrek gehad, dan geldt die niet auto matisch voor de inkomstenbelasting over dat zelfde jaar. Dat moeten we dus weer opnieuw op het aangiftebiljet vragen. Of eisen, zo u wilt, want u hebt er recht op. Nederlanders, let op uw saeck! Steenhoffstraat 9a, telefoon 6571-4905 Woensdagmorgen, in alle vroegte, vond de heer A. J. Brink, Julianalaan 15, het eerste Soester kievitsei op het landgoed van de heer A. Duinkerken aan d« Biltseweg. In afwijking van de mededelingen ons blad naar aanleiding va het door de Soester Politie Sport Vereniging te organiseren Politie Schaaktournooi op donderdag 2 april a.s., delen wij be langstellenden mede, dat dit tournooi niet gehouden zal worden in het res taurant van het Soester Natuurbad, doch in de recreatiezaal van de brandweer kazerne aan de Lange Brinkweg. Morgen (zaterdag) zal er wederom ver koop van vrijbankvlees plaatshebben aan het slachthuis aan de Lange Brink weg, voor de houders van de grijze kaarten genummerd van 1 tot 66 en de gele kaarten van 1 tot 125. Aanvang verkoop voorm. 9 uur. In aluminiumpannen geen etensresten bewaren. Deze pannen nooit wegzetten, indien ze niet goed droog zijn. Deksel mag niet op de pan, er moet ventila tie zijn. Donkere aanslag in pannen kan men verwijderen door er appelmoes of rabarber in te koken. Ecndeëieren doen niet onder voor kippe- eieren wat betreft voedingswaarde. Ze moeten echter minstens 10 minuten koken of aan beide kanten gebakken worden met doorgeprikte dooier. Voor ge bruik in gebak, gehakt en mayonaise zijn ze niet geschikt. Nieuwe wollen sokken zullen niet krim pen, als u ze voor het gebruik onder een natte doek perst. De sokken wor den zolang gestreken tot ze goed droog zijn, verder krimpen is dan uitgesloten. Prijzen vanaf 1200,=—(pl.m. 25,p. mnd.) NIEUWEWEG 103 - TELEFOON 3968

Soester Courant | 1970 | | pagina 7