Warme maaltijden Vrijdag 3 april 1970 49e jaargang no. 23 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Onderhandel ingen tussen oost en west eclitp. Afscheidsreceptie aar dokter Schutte Drie auto's betrokken bij aanrijding V.V.V.-nieuws Stichting federatieve raad voor het bejaardenwerk Soest Pseudo-jonkheer wegens oplichting en valsheid in geschrifte aangehouden Auto's in de nacht beschadigd 9P"*" Geslaagd lustrum-tournooi van The Red Stars 'T ZAL JE BAND MAAR WEZEN 1000ste bezoeker bezocht Poppcntejater Automobilist reed door rood licht Het oog gericht op Aziatisch moeras Ernstig gewond bij aanrijding Jeugdgroep Hees voorraii" ver leend Geen Inbraak in bouwkeet Verandering spreekuur burgemeester 50ESTEK((j)0URANT Abonnement per kwartaal 3,75. Verschijnt Iedere dinsdag en vrU<Ja§ De regering van west-Duitsland beijvert zich momenteel om een betere verhou ding te scheppen met het Oosteuropese blok. Er wordt door afgevaardigde Behr langdurig gepraat in Moskou en bonds kanselier Willy Brandt ging, na wat ge harrewar, naar het Oostduitse Erfurt om daar te spreken met Willy Stoph, de leider van de regering der D.D.R. Het lijken zo op het oog waardevolle initia tieven om te trachten daardoor de span ningen tussen en west te verminderen, wellicht tot een zekere samenwerking te komen. Maar men staat dan toch wel een beetje versteld van de eisen die de Oostduitse regering durft te stellen, wil er van een betere verstandhouding en samenwer king ooit sprake kunen zijn. Men komt dan tot de conclusie, dat er slechts van één zijde, de communistische, eisen op tafel gelegd kunnen worden en dat de andere partij daar maar aan heeft te voldoen, zonder dat die partij op wen zware tegemoetkomingen kan rekenen. Het is weer als toen Mac Donald in Berchtesgaden kwam onderhandelen met Hitier over Tsjecho-Slowakije. Altijd zijn het de dictatoren die eisen stellen. En als de ander daar nu maar aan wil voldoen, dan zullen er verder geen moei lijkheden gemaakt worden, dan mag bij (voorlopig) op vrede rekenen. Uiteraard tot de tijd dat er weer een volgende stap gedaan moet worden. Zoals de Engelse regering in 1939 ook ondervond. Ook in dit geval van oost- en west- Duitsland is het weer hetzelfde geval. Men eist de officiële erkenning van de D.D.R. als afzonderlijke Duitse staat, men eist een paar miljard mark als compensatie voor de overlopers uit oost-Duitsland, om daarmee de oost economie te helpen; Berlijn moet een eigen status krijgen, los van de bonds republiek; deze laatste moet zich uit de Nato terugtrekken, enzovoort. Neen, er staat niet tegenover dat oost- Duitsland zich dan uit het Warschau- pakt zal terugtrekken, dat „de muur" dan geslecht zal worden en er een vrij verkeer zal komen tussen oost en west, dat de Russische troepen zich dan uit oost-Duitsland zullen terugtrekken, dat er vrije verkiezingen gehouden zul len worden. Op al die dingen behoeft west niet te rekenen. Maar wordt aan de oost-eisen niet voldaan, dan is west er de schuld van als er moeilijkheden blijven en ont staan, dan stelt west kennelijk geen prijs op betere verhoudingen, dan voert het een imperialistische politiek, samen met dat imperialistische Amerika. Het overige westen mag zich met reden 'de vraag stellen: hoe ver gaat het West- duitse verlangen naar een betere samen werking? Wil men iets toegeven zonder er iets voor terug te krijgen, om toch vooral maar tot die betere verhouding te geraken. Er staat immers achter de wens naar economische uitbreiding der belangen naar oost-Europa. Dat econo misch gerichte verlangen van west- Duitsland zou de politieke voorzichtig heid wel eens uit het oog kunnen ver liezen. Het is met die dictaturen zo, geeft men ze één vinger, dan volgt na enige tijd de volgende stap, wordt het moeilijker de volgende vinger te weige ren en binnen afzienbare tijd wordt de gehele hand genomen ofer volgt oorlog. Men kan dan wel zeggen dat men er zelf bij is, dat men de volgende eisen, de volgende stap kan tegenhouden, doch wanneer de penetratie is voortgedrongen, wordt het verdedigingsgebied kleiner en kwetsbaarder en is dan niet meer te houden. Dan is men gedwongen toe te geven, omdat er anders een enorme terugslag volgt, die tegenover het volk niet te verantwoorden is. Het streven naar toenadering tot oost- Duitsland is in de bondsrepubliek een politieke zaak van groot belang. De vrees is niet ongegrond dat terwille van binnenlandse politieke winst of verster king er meer aan eisen zal worden toe gegeven, om maar een politiek succes te behalen, dan verantwoord is ten aanzien van de gehele verhouding van west tot oost, dan het evenwicht kan verdragen. En Nederland is economisch zo sterk verwevet. met de bondsrepubliek, zit zo kort bij de communistische bestands lijn, dat de Duitse onderhandelingen ook voor ons van belang zijn en or.ze aan dacht eisen. De gehele E.E.G. is er trou wens ten nauwste bij betrokken en dat geeft dan nog een zekere hoop, dat Bonn niet al te eigengereid te werk kan gaan en Oostduitse eisen kan inwilligen. Aan de kring van vrienden, kennissen, patiënten en verdere belangstellenden delen wij mede dat zij op zaterdag 11 april, van 3 tot 5 uur in de gelegenheid zijn om van het echtpaar dokter Schutte afscheid te nemen bij hun vertrek naar de nieuwe woonplaats Gorssel. Deze afscheidsreceptie, die hen wordt aangeboden door een commissie uit de patiënten, zal gehouden worden ln ge bouw „Credo" aar de Julianalaan. Doordat de Soester automobilist G. H. v D., die op de Hellingweg reed, geen voorrang verleende aan de auto be stuurd door F. A. M. N., eveneens uit Soest, die over de Beetzlaan reed, ont stond tussen beide voertuigen een flinke aanrijding. Door de hevige botsing schoot de auto van N. de Nachtegaalweg in en kwam op die weg in botsing met de naderende auto van R. M. V. Alle auto's werden zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De Volks-Universiteit te Baarn gaat op vrijdagavond, 10 april een Schouwburg- voorstelling bijwonen in het Planke- nierstheater te Naarden. De tocht heen en terug zal de firma Tensen verzorgen. Ook de Soester leden of de liefhebbers van toneel kunnen gebruik maken van dit vervoer, wanneer zij de voorstelling willen meemaken. Opgevoerd wordt een blijspel van Carlo Goldoni: De Leuge naar. Plaatsbespreken kan door middel van ons kantoor tot stand komen. Wel tij dig, want het Plankeniers-theater is niet zo groot en een aantal plaatsen is al besproken. De toegangsprijzen zijn: voor leden 3,voor niet leden 4,Bus- kosten 1,50 per persoon. De bus ver trekt om 19.00 uur van het Busstation Soest-zuid, 19.10 uur van Nieuwerhoek om vervolgens de Baarnnaars af te ha len op drie vertrekpunten. Nieuwe inwoners van Soest, die belang stelling hebben voor de Volks-Univer siteit kunnen bij ons inlichtingen vra gen. Het vakantiegidsje over de Zuidwest- Veluwe 1970 is ook weer uitgekomen. Over de omgeving van Ede, Lunteren, Bennekom, Otterlo en Harskamp vindt U hierin alle gegevens. Wie een aardig hotel, pension of een gemeubileerde wo ning zoekt voor een vakantieverblijf in deze streek, krijgt door deze informatie bron de nodige gegevens. Ook voor de centrale Veluwe kunnen wij U iets dergelijks aanbieden. Deze uitgave vertelt U de bijzonderhe den van Stroe/Kootwijk, Voorthuizen, Barneveld en Garderen. In beide gidsen zijn de bezienswaar digheden en vakantiemogelijkheden op genomen. Duidelijke foto's illustreren het geheel. En nu maar hopen, dat na de winter se Paasdagen, de zomerzon ons niet in de steek zal laten. Ook voor de Keukenhof wachten we op een zonnetje, maar de fleurige folder ligt voor klaar en die belooft won deren. Sinds oktober 1969 verzorgt onze stich ting warme maaltijden voor bejaarden, waarbij het mogelijk is om naast nor male, ook diëetmaaltijden te verstrek ken (zoutloos - licht verteerbaar/vetarm - voor diabetici). Na enkele kinderziekten verloopt deze voorziening thans tot de volle tevreden heid van de deelnemers. De gemeente Soest, die deze activiteit van de stichting stimuleert door het exploitatieverlies voor haar rekening te nemen, heeft het verzoek tot ons ge richt de warme maaltijden voorziening ook open te stellen voor diegenen, die tengevolge van ziekte of lichaamsgebre ken niet in staat geacht kunnen worden zelf voor hun maaltijden te zorgen. De gemeente schrijft ons terzake het volgende: „In dit verband denken wij aan zwaar gehandicapten en alleen wonende zieken; ook kan worden gedacht aan die geval len, waarin er tengevolge van een plot selinge ziekenhuisopname van de huis vrouw stagnatie in de warme maaltijden voorziening optreedt. Om de deel neming te beperken tot diegenen, waar voor deze deelneming om medische- of sociale redenen noodzakelijk wordt ge acht, is het gewenst de aanvragen om voor deelneming in aanmerking te ko men, te laten indienen bij de instellin gen voor wijkverpleging en gezinsver zorging. Deze instellingen, die in uw wijkraden zijn vertegenwoordigd, die nen dan omtrent de duur van de deelne ming aan de regeling te adviseren. Ook kunnen zij alsdan bezien of voor de be trokkenen niet een meer terzake doen de oplossing mogelijk is (b.v. gezinsver zorging of gezinshulp) en hierin bemid delen. Uiteraard kan het voorkomen dat met spoed geholpen moet worden. Alsdan zal kunnen worden volstaan met ver wijzing door de behandelende genees kundige rechtstreeks naar het betref fende wijkhoofd. De aanvraag dient evenwel ook in deze gevallen ter beoor deling gezonden te worden. Deze in stelling sanctioneert de aanvraag dan In Soesterberg is vrijdagmiddag een 38- jarige pseudo-jonkheer wegens oplich ting en valsheid in geschrifte aange houden. De man, de manager Th. J. A. L. uit Hilversum werd gearresteerd na dat hij in „Het Zwaantje" te Soester berg voor tweede paasdag een diner had besteld voor dertig personen, onder wie prins Claus en mr. Pieter van Vollen hoven. De manager gaf zich uit voor een (bestaande) jonkheer uit Wassenaar. Al vorens hij tot een definitieve afspraak kwam, ging L. eerst uitgebreid zitten eten met zijn chauffeur, de 40-jarige G. L., eveneens uit Hilversum. De directrice van de zaak, mevr. Striet- man vertrouwde het echter niet zo erg en waarschuwde de politie. Twee po litiemannen in burger namen tegenover de twee Hilversummers plaats en be stelden ook een diner, zij het aanmerke lijk goedkoper dan de beide anderen. Na enige tijd zonderde de manager zich af met de bedrijfsleider om het diner voor tweede paasdag door te spreken. De maaltijd, die zij vrijdag in het res taurant hadden genomen, moest dan ook maar meteen op dezelfde rekening worden gezet. L. tekende een bon en verliet even later met de chauffeur het restaurant. Toen hij echter in zijn Mercedes wilde stap pen, werd hij aangehouden door tvvee agenten die hem vroegen, zich te legiti meren. De man bleek een vervalst pas poort te hebben, dat voorzien was van zijn eigen foto, maar op naam stond van een Duitse vriend, een zekere D. J. A. Schubert, die door interpol gezocht blijkt te worden. L. verklaarde, uit naam van de Wasse- naarse jonkheer het diner te hebben besteld als represaille voor het feit, dat de jonkheer hem nog ƒ20.000,schuldig zou zijn, maar dit bedrag niet zou wil len betalen. Beide mannen werden naar het bureau in Soest overgebracht en daar ingesloten. achteraf en stelt tegelijkertijd de voor lopige duur der deelneming vast. Wij gaan er van uit, dat de hier bedoel de groep eventuele deelnemers aan de voorziening in staat geacht kan worden de kostprijs der warme maaltijden te betalen. Er kunnen zich evenwel geval len voordoen, waarbij de betaling der kostprijs financiële moeilijkheden voor de betrokkene met zich brengt. In die gevallen is uiteraard een reductie op de maaltijdsprijs mogelijk. Omtrent dc als- vies te vragen aan de directeur van de dan verschuldigde bijdrage dient u ad- gemeentelijke sociale dienst, die deze bijdrage zal vaststellen." Het bestuur van de stichting heeft de gemeente bericht, dat zij gaarne op de aangegeven wijze uitbreiding aan haar activiteiten zal geven. Wij treden hier weliswaar buiten het terrein van de be jaardenzorg, doch het is zinvol en ver antwoord het apparaat en de bedrijfs middelen voor deze aanvullende noden ter beschikking te stellen. De maaltijden worden bereid en bezorgd op dinsdag, donderdag en zaterdag in 4-delige pannensets (in dubbelwandige bussen met hengsels) tussen 12 en 1 uur des middags, in hoeveelheden per per- sooon voldoende voor 2 dagen. De kost prijs bedraagt ƒ6,thuis bezorgd. Voor diëten wordt ƒ0,35 extra berekend. Be taald wordt aan vrijwilligers/sters uit de wijkraden van de stichting, tegen af gifte van bonnen, die als kwitantie die nen. Reductie op deze kostprijs is mogelijk wanneer volgens het oordeel van de gemeentelijke sociale dienst, het inko men van de betrokene (resp. het gezin) daartoe aanleiding geeft. De prijzen kunnen eventueel tot 5,4,of ƒ3,per maaltijd (voor 2 dagen) wor den teruggebracht. Al dit soort verzoeken moeten lopen via de wijkhoofden t.w.: Mevrouw A. M. Mulders, Kerkpad N.Z. 54, telefoon 3662, Soestdijk. Mevrouw J. W. M. Gemen, Kerkpad Z.Z. 84, tele foon 2947, Soest Midden. Mevrouw A. A. Nagtegaal, Plasweg 52, telefoon 3202, Soest-Zuid of de heer J. H. Faber, Foekenlaan 5, telefoon 2429, secretaris stichting. In het Soester Veen, hoofdzakelijk op deVeenbesstraat, alsmede in de omge ving van het Kerkpad, hebben onver laten in de nacht meerdere geparkeerde auto's beschadigd. Vele eigenaren kwa men 's morgens tot de ontdekking, dat de tochtraampjes waren stuk geslagen, brandblussers ontvreemd, ruitenwissers afgebroken en andere vernielingen wa ren aangebracht. Een uitgebreid onder zoek is gaande. Het ter gelegenheid van het eerste lustrum door de Soester baskctballverenlging „The Red Stars" georganiseerde tournooi is een groot succes geworden, "et tour- nooi kreeg de naam „internationaal" mee door de deelname van een Amerikaans team. De vele bezoekers waren getuige van basketball van zeer hoog gehalte. Voor een uitvoerig verslag verwijzen wjj naar de sportpagina. Het staat vast dat er in ons land dage lijks zo'n zestigduizend personenauto's aan het verkeer deelnemen met gladde (is levensgevaarlijke) banden. Zestig duizend auto's die daardoor slechts be stuurbaar zijn geworden met alle ge varen vandien voor eigen en andermans leven. Immers wie op gladde banden rijdt, krijgt onherroepelijk eerder een lekke Zondag, eerste Paasdag, ontving het Poppentejater Otto van der Mieden zijn duizendste bezoeker. Het meisje kreeg uit handen van Artishock-secretaris Jar Visser en grote doos paaseitjes. Het Poppentejater draait nu precies twee maanden. Ook op (weede paasdag viel het nieuwe programma „Nurks en de Bombombeuze" zeer in dc smaak. band of wat nog ernstiger is een klap band met als gevolg daarvan het ver liezen van de macht over het stuur. Daarnaast heeft men door gladde ban den veel minder „grip" op de weg, waardoor behalve de remweg, ook de kans op slippen toeneemt. De banden van een auto hebben het gehele jaar door een zeer belangrijke taak te vervullen. Ze bepalen immers voor een niet onbelangrijk deel het ge drag van een auto in bochten, bij rem men en bij het rijden op gladde en nat te wegen. Kortom de banden zijn een van de bepalende factoren voor wat de wegligging betreft. Daarom juist dient de automobilist de banden van zijn wagen nauwlettend in de gaten te hou den en deze tijdig te vervangen. Aan die aandacht zo blijkt ontbreekt het echter al te vaak, zelfs bij diege nen die hun aut. als een troetelkind behandelen en geen week overslaan om hun wagen van binnen en van buiten van modderspatten te ontdoen. Het zijn er op z'n minst zestigduizend, die nimmer op het idee komen tijdens deze schoonmaakbeurten even hun banden en de bandenspanning te con troleren, terwijl toch een juiste span ning van eminent belang is voor de levensduur van de banden. Het is niet uitgesloten dat vele duizen den automobilisten met slechte banden blijven rijden, omdat zij denken dat een band pas gevaarlijk is en vervangen dient te worden wanneer deze spiegel glad is. Het wordt dan toch wel tijd dat automobilisten die dit denken ervan overtuigd raken dat „slecht" of „glad" niet betekent „kaal" of „zonder enig reliëf", maar wel, te weinig profiel om verantwoord te kunnen rijden. Een gladde band kan dus best nog enig profiel vertonen. Een goede vuistregel is, wanneer de profieldiepte minder dan 2 mm is, de toestand van de band wat de verkeersveiligheid betreft, bedenke lijk wordt. Daarom is het van uitermate groot be lang de banden op gezette tijden door een deskundige te laten inspecteren. Voor garage Van Kooij had donder dag morgen een aanrijding plaats door dat de bestuurder van een truck het rode verkeerslicht negeerde. Op de Soesterbergsestraat stond de kor- peraal H. H. H. met een militaire auto en toen het verkeerslicht voor hem op groen sprong, reed hij de Kerkstraat in. Uit, de Kerkstraat kwam een truck, be stuurd door de 37-jarige L. W. IJ. B. uit Laren. Deze reed door het rode licht en botste in volle vaart tegen de militaire auto. die zwaar beschadigd werd. Een mede-inzittende van de mili taire auto, de 56-jarige W. M. H. uit Soesterberg, raakte aan zijn hoofd ge wond. Hij werd naar „Zonnegloren" overge* bracht. Cambodja's nieuwe premier, generaal Lon Nol, heeft een beroep op de Vere nigde Naties gedaan iets te doen tegen de dreiging van Vietcong-troepcn die naar verluidt opmarcheren naar zijn hoofdstad Pnomh Penh. Naar verluidt Indo-China in het algemeen en Cam bodja in het bijzonder zijn berucht om de onbetrouwbare berichten die er van daan komen en de generaal is er niet te goed voor om wat alarmerender te doen dan strikt nodig zou zijn. Maar hoe dan ook is een beroep de de V.N. een daad waarvan hij zelf ook al niet veel zal verwachten de volkerenor ganisatie heeft geen grote reputatie als snelle en krachtige ingrijper. Waar het op neer komt is dat Lon Nol het be gin van een burgeroorlog krijgt te ver duren, waartegenover hij zonder bond genoten staat. Het afgezette staatshoofd prins Siha- noek heeft haast volgens de voor schriften van Ho Tsji Minh een re gering van nationale eenheid in het leven geroepen die vanuit Peking voor lopig opereert en de Cambodjanen op geroepen voor een verenigd front van hun eigen „nationaal bevrijdingsleger" met gelijkgezinde krachten in Vietnam en Laos, dat wil zeggen met Victcong en Pathet Lao. Het lijkt wel zeker dat de prins een geduchte aanhang in het land heeft zijn koninklijke afkomst betekent wel degelijk iets voor de massa's en hij heeft een grote persoonlijke charme. Bovendien dankt men hem toch altijd dat hij tot dusver heeft weten te voor komen op zijn persoonlijke, grillige ma nier dat Cambodja net zo verschpurd werd door strijd als de twee andere delen van het vroegere Franse Indo- China en dat lijkt voldoende om hem te vereren. Parijs heeft al laten weten dat het zich niet met de zaak wenst te bemoeien. En de Amerikanen voelen er evenmin voor. Die zijn net bezig zich voorzichtig lot te maken uit Vietnam en hebben al het verdriet dat ze min of meer tegen hun zin betrokken schijnen te raken bij een tweede Vietnam in Laos. Ze zouden wel zeer dwaas zijn zich hele maal in een moeras vast te laten zui gen door nog een derde Vietnam erbij te laden op hun schouders. Hoewel men niet altijd kan doen wat met wil en wat men verstandig acht. Tenslotte ligt Cambodja net op de flank van Vietnam ter hoogte van Saigon en de belangrijke Mekong-delta en als dit gebied helemaal in het communistische kamp overgaat wordt het voor Viet namese strijdkrachten extra-moeilijk eri kan geeraal Thieu wel eens zonder Was hington te raadplegen hulp gaan bieden aan zijn benarde collega Lon Nol. T?n dan zal het heel wat stuurmanskunst vergen van de Amerikanen om er he lemaal buiten te blijven. Een zure zaak: net nu de Ver. Staten enigszins verlost raken van een ramp- zagilig militair avontuur in Azië. dreigt het land er toch weer vaster in ver strikt te raken. KANTMAN Met een ernstige beenwond werd de 20-jarige R. E. eerste paasdag per am bulance naar het ziekenhuis in Zeist gebracht. Hij liep de verwonding op bij een aanrijding op de Amersfoortse- straat. Om kwart over vijf kwam de 19-jarige H. van R. uit Nijkerkerveen met zijn personen-auto het weggetje van Boltini af met de bedoeling de Amers- foortsestraat op te rijden. Hij keek wel naar links naar verkeer op het fietspad, maar verzuimde ook naar rechts te kij ken. De 18-jarige bromfietser C. R. E. uit Bosch en Duin, die uit de richting Amersfoort naderde, kon een aanrijding niet voorkomen. Hij botste tegen de auto, waarbij hij en z'n op de duo zit tende broer vielen. R. E. kwam er het minst gelukkig af. Zondag a.s. zal H. v. Arkel een in leiding houden over het onderwerp „Kerk uw Actiecentrum". Daarna zal er, na het nuttigen van een kop koffie, een discussie worden gehouden over vorengenoemd onderwerp alsmede over de collages die op paaszondag gemaakt zijn. Iedereen vanaf 15 jaar is van harte welkom in de Heeskapel om 10.30 uur. M. G. T. uit. Soest. 21 jaar, reed per auto vanaf de Van Weedestraat rechts af het Nassauplantsoen in en verleen de daarbij geen geen voorrang aan de 17-jarige bromfietser J. S. uit Eemnes. De jongeman reed tegen de zijkant van de auto en kwam ten val. Met verwon dingen is hij naar „Zonnegloren" ver voerd. Tijdens de paasdagen is ingebroken in een bouwkeet staande aan de Dalweg. Ontvreemd werd ongeveer 43 meter koperen waterleidingbuizen en een vijf tal koperen radiatorkranen. De burgemeester van Soest deelt bij deze mede, dat zijn spreekuur v^n woensdagamorgen 8 april is verplaatst naar woenülag 8 april var. 14.00 tot 15.00 uur.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1