nboetiek I I. 0EST 6267 II III II III II II 'GEMBOSCHl rzekeringen I Jaarvergadering Arti Shock ER KATOEN, !A KANT, N CRèPE, TYPISTE PIANOHANDEL W. VAN TOL - Soest JRISTE KSTER yptncj ►ermee van tei uis Modern woonhuis e kunt u een keur Sfc van Ï5 per meter E, wasbaar, met 5,95 per meter 23,95 per meter nbieding nog deze ïek i,95 per meter aat 11 te Soest ELING ERPLEGENDE; JNG ERPLEGENDE; LING WEND LEGENDE. Z v'an™™^ °m Boekenweek. Boekhandel .ALDERS' II III II III II II Nieuwe en bespeelde kleine PIANO'S Gemeenteraadsvergadering Inbraken aan de lopende band Vijfde SPSV-schaaktournooi met bijna honderd deelnemers TEL.02155-7044 SOESTERBERG Wel en wee K.V.O.-jeugd Uit het politie-paasrapport E.H.B.O.-diploma's voor 14 Soesterbergers Ned. Chr. Vrouwen Bond Jeugdvoetbal Schoolvoetbal Jaarfeest Alg. Bejaardensoos Gelijkspel (1-1) voor Soesterberg in Hamersveld Wel of «een Griekenland-avond Vrijmetselarij FULL TIME PART TIME (02155) MEDISCHE DIENST J. A. Smorenburg Begrafenisondernemer in Soesterberg, Soest en omstreken. DE MAN DES VOLKS R.K. kerkdiensten PREDIKBEURTEN v) met en tuin, C.V. gas. ge woon st open wwandj1 t garde- it, luxe eping: 3 overloop royale der met e slaap- ikkapel. )0,k.k. :repen. BAARN met garage en berging voorzien van C.V. gas.' Ind.: woon-eetkamer keuken, hal. kelderkast verdieping: 3 slaap- kamers, douche en bergzolder. Koopsom ƒ55.000,— k.k. in tal van moderne kleuren en lessins, ook voor kinderen en, 140 cm breed, •dagmiddag geopend! ÏEGKUroiGENvoorntrUm het werkweek en voorzieningen voor iuze. MH0RSTUAH 10 BflTHOVEN dl zich vrijdagavond tijdens de jaar vergadering van de kunstenaarsvereni ging in hoge mate verrast door het pfflitie-optreden op donderdag. Men heeft zich met de volgende vra gen tot de gemeenteraad gewend: l| Is het u bekend, dat op donderdag 26 maart j.1. de door onze vereniging georganiseerde Griekenland-avond an derhalf uur voor de aanvéing door de politie werd verboden? 2ji Is het u bekend, dat dit verbod door de politie mondeling bekend werd ge maakt aan een in het betreffende ge bouw aanwezige jongeman van achttien jaar? Hl Vindt u het juist, dat deze jongeman dpor de politie ervoor verantwoordelijk Werd gesteld, dat dit verbod ten uit voer zou worden gebracht? 4. Vindt u het juist, dat dit verbod aan geen van onze bestuursleden ken baar werd gemaakt, hoewel deze be reikbaar waren en van wie de adres sen genoeg bekend zijn? yji Vindt u het juist, dat een verbod om Welke reden dan ook eerst anderhalf uur voor de aanvang wordt aangekon- Hgd, terwijl het houden van deze Grie kenlandavond bij het gemeentebestuur rpeds geruime tijd bekend was? 6 Vindt u het juist, dat de reden van dit verbod ons bestuur onbekend zijn. 7. Heeft het verloop of het karakter van deze avond naar uw mening enige aanleiding gegeven om deze avond te verbieden? 8, Mocht ons bestuur ten aanzien van de/.e avond onbewust in formeel op- WEicht nalatig zijn geweest en zou hier uit de handelswijze van de politie ver klaard kunnen worden, bent u dan niet •van mening, dat het de politie in het door haar gedemonstreerde optreden, aan tact en inzicht ontbreekt om derge lijke zaken naar behoren te regelen? Herhaaldelijk is aangedrongen op een Besprek met het bestuur van de V.V.V., teneinde in het verleden ontstane moei lijkheden uit de wereld te helpen. Ook met burgemeester en wethouders is het indanks herhaalde verzoeken nooit tot jesprek gekomen. „Het blijkt erg oeilijk om in Soest aansluiting te krij- Jen. Van de zijde van het gemeentebe st i'ur is geen enkele waardering of zelfs ,aar medewerking te krijgen. Spreker wees er op, welke functie de kunste- aarsvereniging voor een grote groep in woners is gaan spelen. Wekelijks vinden •00 mensen op de een of andere wijze ontspanning in het Arti Shock-gebouw, dat echter ook zonder meer door de kunstenaars aan andere verenigingen ordt afgestaan. Onder meer aan de londaccordeonvereniging „Animato". Hij vond het echter wel ontmoedigend, dat van de zijde van het gemeentebe stuur nog geen enkele medewerking is verleend om het gebouw op te knappen. Al diverse malen heeft men om een subsidie gevraagd, maar tot dusver te vergeefs. De kunstenaars hebben er nu voor eigen rekening de meest noodzake lijke voorzieningen getroffen. Thans dreigen er weer nieuwe moeilijk heden voor Arti Shock. Omdat de kunstmarkt, die op 5 mei georganiseerd wordt, dit jaar in het teken van de vrijheid staat, heeft men verschillende organisaties en instellingen, die op de een of andere wijze iets met vrijheid te maken hebben, uitgenodigd om aan deze kunstmarkt deel te nemen. Daar toe behoren onder meer Dolle Mina's en het Griekenlandcomité uit Amers foort. Ook de politieke partijen zijn uit- I genodigd om met het oog op de voor I de deur staande gemeenteraadsverkie- I zingen aan de kunstmarkt deel te ne- I men. Definitieve toezeggingen waren I al binnengekomen van de V.V.D. en D'66, maar nu heeft Arti Shock een I brief van het gemeentebestuur gehad, I waarin wordt meegedeeld, dat op de I kunstmarkt geen politieke propaganda 4 tot en met 11 april el kunnen reageren en aanpas- nijn zelfstandig te kunnen han- n post en reclame. STEENHOFFSTRAAT 13 TELEFOON 2476 mag worden gemaakt. Tevens moet het bestuur van de vereniging erop toezien, dat niemand in zijn godsdiestige of ze delijke gevoeles wordt gekwetst. De heer Joosten achtte dat een onaan vaardbare voorwaarde. Als de gemeen te deze voorwaarde handhaafd, zal het bestuur zich beraden over de vraag, of het houden van een kunstmarkt dan nog wel zin heeft. Arti Shock heeft nog diverse evenemen ten op het programma staan. Zo ligt het in de bedoeling om nog voor de zomer Harry Mulisch voor een lezing uit te nodigen. Men wil vier maal per jaar een literaire avond houden. De tweede filmavond vindt plaats op vrijdag 24 april. Er zal een film worden vertoond van de Zweedse cineast Ingmar Berg- rnann. Voorts staan exposities van M. C. Escher en de beelhouwer Couzijn op het programma. Het poppentheater wordt iedere zondag voortgezet, terwijl men ook iets voor de gastarbeiders wil gaan doen. Zelfs stelt Arti Shock pogingen in het werk om te komen tot een stichting cultureel centrum, maar tot dusverre niet met erg veel succes. Met verschillende organisaties en in stellingen zijn reeds besprekingen ge voerd, maar Ben Joosten veronderstelt, dat het overleg voor een deel is vast gelopen, omdat van kunstenaarszijde vier vertegenwoordigers in het bestuur van acht personen worden verlangd. Het behoeven overigens geen leden van Arti Shock te zijn. Ook met de Bibliotheek zijn de rela ties min of meer verbroken. Jan Visser constateerde in zijn jaarverslag dat het onder meer een gevolg was van slecht gemaakte afspraken. In ieder geval heeft de Openbare Leeszaal en Biblotheek zich teruggetrokken uit de Literaire werkgroep, die nu nog bestaat uit 't Nut, vertegenwoordigers van Arti Shock en twee plaatselijke boekhandelaren. De vereniging heeft in ieder geval een jaar van veel aktiviteiten achter de rug. Jan Visser noemde daarvan diver se tentoonstellingen, zowel in Soest als in het Dorpshuis te Soesterberg (welke laatste expositie overigens een misluk king is geworden), gastlessen op de scholen, jurering van diverse wedstrij den, cursussen, enkele literaire avonden met Jef Last, Henk van Kerkwijk en Jan Wolkers, het poppentheater van Otto v. d. Mieden e.d. Inmiddels heeft het bestuur van Arti Shock ook samenwerking gezocht met het Amersfoortse Kunstenaarsgenoot schap, zonder overigens tot een fusie te willen komen. De nieuwe filmclub telt momenteel reeds vijftig leden. Men kan vanwege de noodzaak van een besloten karakter buiten Arti Shock-verband om lid van de filmclub worden. Het is de bedoeling om iedere laatste vrijdag van de maand een voorstelling te geven. De eerste vindt plaats op 24 april. Dan zal een film worden vertoond van Ingmar Berg- mann. De volgende avond is gepland op vrijdag 29 mei. Ook blijkt er behoefte te bestaan om creatief werk voor en met bejaarden te gaan doen. Ook hebben twee jeugd organisaties verzocht, gebruik te mogen maken van het gebouw. Het verzoek zal waarschijnlijk wel worden ingewil ligd, want volgens de voorzitter streeft Arti Shock er in geen enkel opzicht naar, een exclusieve groep in Soest te zijn. Ook wees hij er tijdens de jaar vergadering ter voorkoming van mis verstand op, dat de kunstenaars in het geheel geen politieke beginselen huldi gen als vereniging. Prijzen vanaf 1200,— (pl.m. 25,— p. mnd.) NIEUWEWEG 103 - TELEFOON 2968 De burgemeester der gemeente Soest maakt bekend, dat een openbare ver gadering van de raad dezer gemeente is belegd tegen woensdag 15 april 1970, te 19.30 uur, in de zaal van de brand weerkazerne. In de nacht van woensdag op donder dag werd ingebroken in de percelen Kerkstraat 31. 33. 37 en 41 en in het kantoor van de Coöp. Landbouwvereni- ging aan de Torenstraat. Om in de woningen aan de Kerkstraat binnen te kunnen gaan werd niet ver broken; alleen valse sleutels werden ge bruikt. Hoewel in de benedenwoningen veel overhoop werd gehaald wordt alleen geld vermist. In de vier woningen werd een bedrag van ƒ500,buit gemaakt. In het kantoor van de Coöp Landbouw- vereniging kwam men binnen door het inslaan van een ruit. Daar heeft men getracht de kluis open te breken, het geen niet is gelukt. Er wordt niets ver mist. Wel heeft de politie sporen van de daders aangetroffen. en typen op moderne machines. ,°nzaken de correspondentie en tieve werkzaamheden, aangepaste werktijden zijn hier :omen bespreken, of maak u bellen 02150-61738. De Soester Politie Sport Vereniging heeft gisteren in de brandweerkazerne zijn vijfde nationale politieschaaktour- nooi georganiseerd. Het aantal deel nemers was opnieuw iets groter dan verleden jaar. al bleef het ook weer iets onder de verwachtingen. Gezien het feit. dat voor de vijfde maal dit toer nooi werd georganiseerd, had men meer dan honderd deelnemers verwacht, maar men haalde dit aantal net niet. Niettemin mocht de heer W. v. d. Brink bij de opening met recht spreken van een opnieuw bij voorbaat al ge slaagd toernooi, dat kennelijk ook al veel weerklank heeft gevonden bij de Nationale Politie Sport Bond. De heer Schoitmeijer, voorzitter van het district west van de N.P.S.D.. ere voorzitter van de S.P.S.V. en hoofdbe stuurslid vand e N.P.S.B.. was bij de opening, die even later door burgemees ter mr. S. P. Baron Bentinck werd ver richt, aanwezig. Ook de burgemeester maakte gewag van het succes, dat de S.P.S.V. na vijf jaar met dit toernooi heeft bereikt. Het succes was er eigenlijk al na het eerste jaar. zo constateerde hij. maar het heef. toch enige durf gekost om met iets nieuws te beginnen. Hij vond het verheugend, dat de denksport zo veel vertegenwoordigers heeft bij de verschillende politiekorpsen. Naast de onderlinge sportieve wedijver achtte de burgemeester een dergelijk toernooi ook van belang voor het aanknopen van nieuwe onderlinge contacten en het ver stevigen van oude. Tevens ontmoet men nu weer eens andere collega's dan bij andere sportevenementen. De burgemeester zei, dat in de dage bedenktijd krijgt om te handelen, dan lijkse politiepraktijk men vaak minder het halve uur. dat iedere speler bij een wedstrijd voor het toernooi gisteren ter beschikking stond. De overeenkomst met de dagelijkse werkelijkheid was volgens de burgemeester hierin gele gen, dat in beide gevallen men terdege bedacht moet zijn op de terugzetten van de andere parij. „Men wordt ge dwongen om voortdurend attent te zijn op hetgeen de tegenstander doet", aldus de eerste burger van Soest, die vervol gens de eerste zet (e2-e4) deed en daar mede het toernooi op gang hielp. Soest werd in dit toernooi alleen en dan nog officieus vertegenwoordigd door R. Bekking, die aan zijn plaatsing in een hogere klasse, althans tijdens de och tendpartijen. weinig plezier beleefde, want in beide partijen werd zijn koning in zeer snel tempo tot capitulatie ge dwongen. Op bet verdere verloop van het toernooi komen wij dinsdag terug. Ook de tweede wedstrijd van de A-ad- spiranten van K.V.O. leverde een ne derlaag op; ditmaal werd met 1-3 van Meeuwen A uit Putten verloren. Kees Sterk redde de eer voor de oranjewit- ten. De C adspiranten werden met een 7-0 nederlaag huiswaarts gezonden door RDZ. Pupillen 1 wonnen met 3-1 van Sparta. Doelpunten van Arjan Boone en Karin de Gier (2x). Pupillen 2 won de uitwedstrijd tegen RDZ 2 met 0-5, waarbij gescoord werd door Tony Pilkes, Rudy Timmerman en Bram v. d. Hoeven (3x). Pupillen 3 verloor met 0-4 van Samos 2, dat beslist sterker was. Pupillen 4 verloren eervol met 2-0 in de uitwedstrijd tegen A.M.F. 3. Ook pupillen 5 verloor, zij het slechts met 0-1 van Meeuwen 2 na een gelijk- opgaande strijd met veel goede kansen voor de Soesterbergse pupillen, die niet zo gelukkig waren! Bij de verkeerslichten op de Amers- foortsestraat stopte W. H. H. (56) uit Raalte zaterdagmorgen om kwart voor tien tijdig met zijn personenauto voor het stoplicht. De 41-jarige W. H. uit Groningen bemerkte het stoplicht te laat en reed met zijn auto tegen de personenwagen voor hem. Beide auto's werden beschadigd. Op le paasdag werd de pompbe diende van de Fina aan de Rademaker- straat, hoek Postweg, de heer H. P. K. uit Amersfoort voor bijna vijfentwin tig gulden opgelicht. Omstreeks kwart over acht kwam zon dagavond een Opel met Duits kenteken bij de pomp. De wel Nederlands spre kende op een Surinamer gelijkende be stuurder tankte 41,1 liter (24,30) en reed weg zonder te betalen. De politie bemerkte op 2e paasdag 's morgens om half tien een stilstaande auto bij de Richelleweg. Van de ver? laten auto, merk Morris 850 was het contactslot vernield en de contactdraden doorverbonden. De auto is ver-moedelijk- afkomstig van een diefstal, waarvan echter nog geen aangifte werd gedaan. De auto is naar het Hoofdbureau van politie te Soest gebracht. Soesterberg is veertien E.H.B.O.'ers rijker geworden na het door dr. G. E. J. H. Delvaux afgenomen examen voor het Eenheids diploma voor E.H.B.O. in de Marechausseekazerne, het oefenterrein van de afdeling Soesterberg. De geslaagden zijn: de dames A. Brand, P. Gerlach, J. M. Japin, A. M. van Maarzeveen, J. Piek, N. Raaymakers, C. E. Sebek, J. M. F. Vuursteen, A. J. Werner, J. M. F. van Zanten en de he ren J. Adema, C. R. Dirkus, D. F. Leive en M. R. Visser. In verband met de viering van de na tionale feestdag op 5 mei worden de oefenavonden nog enkele weken voort gezet op dezelfde plaats en tijd Wie het aantal verplichte oefenavonden nog niet heeft bijgewoond, kan deze alsnog in halen. Ook de pas geslaagde cursisten zijn daarbij van harte welkom. De jaar vergadering zal worden gehouden op donderdag 9 april in „Het Zwaantje" (20.00 uur). Voor de leden van de Ned. Christelijke Vrouwen Bond spreek4, maandagavond 6 april de heer R. van der Ploeg uit Den Dolder. Het onderwerp van de causerie is: „De oudere jeugd in gezin en samenleving". Aanvang 20 uur. Junioren: CDN DSoesterberg C 5-3. Adspiranten: Soesterberg a—Saestum a 3-1. Soesterberg bSaestum c 5-0. Pu pillen: Soesterberg 1—FAK 1 3-0. Jo nathan 2—Soesterberg 2 0-2. Soester berg 3—CDN 4 2-2. Soesterberg B 1 CDN 3-0. Soesterberg B 2CDN 3-2. Wedstrijdprogramma voor zaterdag 4 april: B junioren—Saestum C (15.45 uur). C junioren—'t Goy A (14.45 uur). Adspi ranten: Jonathan aSoesterberg a. DEV b—Soesterberg c. Pupillen: Zeist—Soes terberg 1. Odijk 1—Soesterberg 2. Soes terberg 3—BVC 5 (12.30 uur). Jona than—Soesterberg BI. Soesterberg B2— Bunrtik 1 (11.30 uur). Het traditionele schoolvoetbaltournooi tussen de elftallen van de vier lagere scholen in Soesterberg begint op maan dag 13 april op het voetbalveld van de v.v. Soesterberg en wordt georganiseerd door de jeugdcommissie van deze vere niging. Gestreden zal worden om de Jaap Noorderbeker, de wisseltrofee, thans in het bezit van de Titus Bransmaschool. Het wedstrijdprogramma luidt: Maandag 13 april: 18.30 uur: O.L.S.— T.B.S.; 19.05 uur: Carolus—C.L.S. Scheidsrechter is de heer Aalders. Woensdag 14 april: 18.00 uur: Carolus— O.L.S. 18.35 uur: C.L.S.—T.B.S. (arbiter is de heer Troost). Vrijdag 17 april: 18.30 uur: T.B.S.—Ca rolus 19.05 uur: C.L.S.—O.L.S. (scheids rechter is de heer Aalders). De algemene bejaarden sociëteit viert donderdag 9 april het jaarfeest met een toneelvoorstelling, verzorgd door een to neelgroep van de Ned. Chr. Vr. Bond. Aanvang 14 uur. De twee geduchte tegenstanders in de vierde klasse zaterdag-voetbal Roda'46 en Soesterberg in Hamersveld de pun ten broedelijk gedeeld, door een 1-1 ge lijkspel. De thuisclub had het spel gedurende twintig minuten goed in handen en pro- fiteerend van een misverstand in de Soesterberg-defensie werd door de links buiten van Roda doelman Kerkhof ge passeerd 1-0. Soesterberg kwam terug en na tien mi nuten benutte Hakkenberg een goede pass van Haak en werd dc gelijkmaker gescoord (1-1). In de tweede helft kwamen beide ploe gen niet meer tot scoren en werd Soes terberg nog èen penalty onthouden. En kele doelrijpe kansen liet de Soester- bergs-aanval zich ontgaan, zodat de ruststand gehandhaafd bleef (1-1). Zater dag 4 april speelt Soesterberg een uit wedstrijd tegen U.V.V. in Utrecht. Het heeft er even naar uitgezien, dat de verleden week donderdag gehouden politieke Griekenlandavond, georgani seerd door Arti Shock, op het laatste moment niet zou doorgaan. Anderhalf uur voor het begin van de film discussieavond betraden twee agenten het Arti Shock- gebouw om de daar aanwezige 18-jarige conciërge mede te delen, dat de bijeenkomst niet mocht doorgaan. Het bestuur van Arti Shock zag hierin geen aanleiding om gehoor te geven aan het bevel omdat men van oordeel was, dat het bestuur zelf op de hoogte gesteld had moeten worden en omdat men een door de burgemeester onderte kende vergunning voor deze politieke Griekenland-avond in de zak had en B. en W. zelfs vrijstelling van betaling van vermakelijksheidbelasting hadden verleend. Eerder had Arti Shock al moeilijkheden bij de V.V.V. in verband met de ver koop van toegangskaarten. Arti Shock-voorzitter Ben Joosten maak te overigens wel even melding van deze z.i. vreemde gang van zaken kort voor de aanvang van de bijeenkomst. Namens de werkgroep Griekenland uit Utrecht gaf J. Saverije een historisch overzicht van de na-oorlogse situatie in Griekenland. Het is z.i. de Griekse Ko ning geweest, die de weg heeft geëffend voor de machtsgreep door de kolonels, die volgens Saverije daarbij royaal de steun kregen van de Verenigde Staten en de Nato. Een politieke oplossing van de problemen in Griekenland zag hij niet Slechts een gewapende opstand zal een einde kunnen maken aan het kolo nelsregime. De aanwezigen op deze avond hebben in vrij belangrijke mate financiëel bij gedragen tot de bestrijding van het ko lonelsregime. op 7 april a.s., in de Openbare Leeszaal, een lezing voor belangstellenden. Prof. Sj. Groenman zal deze avond een lezing houden over „Vrijmetselarij". Het vanouds bekende uitzendbureau voor Soest en omstreken kan nog een groot aantal dames onmiddellijk plaatsen als TYPISTES - FAKTURISTES - DIKTAFONISTES en ADMINISTRATIEVE KRACHTEN ènde beste sociale voorzieningen Belt u even voor nadere inlichtingen Ons nummer is Veenbesstraat 462 - Soest SOEST De artsendienst wordt waargenomen van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 8 uur door B. C. A. Nicolas, Steenhoffstraat 12, tel. 2627. M. H. Oeberius Kapteijn, Nassauplantsoen 25, tel. 4545. SOESTERBERG Tijdens het weekeinde zal de artsen- dienst worden waargenomen door dokter A. Th. M. Splinter, Amersfoortsestraat 3, tel. 03463-1432 boodschappen vóór 9.00 uur. SOEST Tandartsen Zaterdag en zondag van 13.00-13.30 uur J. Oosterveen, Beukenlaan 84. Apotheek Zaterdag en zondag is geopend apotheek „Soestdijk". Apotheek „Soest-Zuid" is gesloten. Avond- en nachtdienst t.e.m. 10 april apotheek „Soestdijk". Oranje-Groene Kruis Zr. G. Pluim, Bosstraat 29, tel. 4610. Wit-Gele Kruis Zr. Antoniana, Talmalaan IA, tel. 6355, b.g.g. 4255. Groent Kruis Zr. T. Beima, De Genestetlaan 3B, tel. 2427. Interpar. Charitatief Centrum Maatsrhapneljik werk en Gezinszorg Mej. M. F. M. Elsenburg en mej. rl. B. te Lintelo, maandag t.e.m. vrijdag, 9.30-10.30 uur, Molenstr. 11, tel. 4040. In Soesterberg: dinsdag 18.30-19.00 uur in De Hoeksteen. Generaal Winkelmanstraat 62 Soesterberg Tel. 03463-1223-1458 OOK VOOR CREMATIE. Tevens algehele verzorging door geheel het land. (Geen klassesysteem.) Prins Norodom Sihanoek Is afgezet als staatshoofd van Cambodja. Hij was op vi site in Moskou en zou doorgaan naar Peking. De kat was van honk, de muizen dansten en Sihanoek liep van de ene dag op de andere in de WW. Maar met dat al is de situatie in het voormalige „Achter Indië er niet eenvoudiger op geworden. Prins Norodom Sihanoek is, hoewel rechtstreeks van koninklijke bloede, toch een man van het volk. Toen Cambodja, eens een Frans projectoraat, zelfstan dig werd, deed hij afstand van de ko ninklijke waardigheid. Cambodja bleef weliswaar een koninkrijk, maarde ko ninklijke waardigheid kreeg de koning inmoeder. De positie van Sihanoek werd daardoor geenszins slechter. Hij werd in feite de onbetwiste heerser van het land; hij was het staatshoofd. En hij deed zijn werk goed. Hij werd ook allerwegen gewaardeerd om de manier waarop hij dat werk deed. Hij regeerde tamelijk autoritair, maar hij stond zeer dicht bij het volk, waaronder hij zich graag mengde, terwijl hij er zelfs niet tegen op zag om af en toe als een gewone arbeider eventjes mee te helpen. Dat was goed voor de reclame en hij deed het ook geen acht uren per dag, maar zijn „image" als man van het volk werd er door gevestigd. China dreigende wolk Vlak boven Cambodja hangt als een dreigende donderwolk het reusachtige China. Dat is altijd al zo geweest, maar de dreiging is er in de loop der jaren niet geringer op geworden. Sihanoek was zich van deze toestand bewust en heeft altijd geprobeerd met de Chinezen goede vrienden te blijven, hetgeen hem wonderwel gelukte. Omdat hij ook de Amerikanen nodig had, werd zijn po- ijitiek als vanzelf een neutraliteitspoli tiek, die zo af en toe werd tot een van twee walletjes eten. Dat is een profita bele bezigheid, maar het risico is, dat men van de wal in de sloot geraakt en het ziet er naar uit, dat Sihanoek een nat pak heeft gehaald. De echte narigheid begon met het con flict in Vietnam. Met dat land was de toestand altijd al een beetje gespannen. Cambodja was op Saigon als havenstad aangewezen en heeft alles er op gezet om een eigen haven te creëren,Siha- noekville, welke stad pas nog in het nieuws kwam doordat er een Ameri kaans munitieschip met een muitende bemanning aan de ketting werd gelegd. Legale „staatsgreep" De Noordvietnamezen en de Vietcong (de verzetstroepen in zuid Vietnam) keken niet al te nauw naar de grenzen van de buurlanden Laos en Cambodja. Sihanoek, in zijn verlangen Cambodja buiten het conflict te houden en zoveel mogelijk zelfstandig te blijven, kneep daarvoor een oogje dicht, maar toog wel naar Moskou en Peking om de heren daar te verzoeken, eens een ern stig woordje met de overtreders te spreken. Inmiddels echter werd de oppositie tegen de neutralistische politiek van Sihanoek steeds krachtiger en zagen vooral de militairen met lede ogen, dat de Viet- namezen in Cambodje deden of ze thuis waren. Zij maakten van Sihanoeks afwezig heid gebruik om hem volkomen legaal af te zetten. Men kan dus niet van een staatsgreep spreken. De afzetting ge schiedde door het parlement, dat daar toe het grondwettelijke recht heeft. De rode loper. Inmiddels echter is de situatie er niet eenvoudiger op geworden. Rusland bleef Sihanoek als staatshoofd erkennen en in China rolde men de rode loper zo ver mogelijk voor hem uit en stond Tsjoe-en-Lai in eigen persoon op het vliegveld te wachten. Voor Washington wordt de situatie er niet eenvoudiger op. Men zegt al, dat de Amerikanen echter deze revolte te gen Sihanoek zetten, dat ze Cambodja willen inschakelen in de oorlogsvoering tegen Hanoi. Het is een voor de hemd liggende beschuldiging, die juist daar om met aandacht op haar gegrondheid dient te worden beproefd. Men is in Amerika bezorgd, dat de regering-Nixon, die ir. het openbaar voorstander is van terugtrekken van zoveel mogelijk Amerikanen uit Viet nam, nu langs de achterdeuren van Laos en Cambodja tóch doorgaat. Door de gebeurtenissen in. Pnompenh hangt nu het gehele geval aan de grote klok. Maar anderzijds is het motief, dat Cam bodja in eigen huis baas wil blijven, eveneens volkomen aanvaardbaar. De toestand in het Verre Oosten is wéér eens een beetje gecompliceerder gewor den. PAROCHIE SOEST, Kerknlein Zaterdagavond. 19 uur, avondmis. Zondag, H. Missen 8 en 11.30 uur. 9.30 uur. Hoogmis. In de week H. Missen om 8.30 en 19.30 uur. PAROCHIE SOESTDIJK Burgemeester Grothestraat Zaterdagavond. 19 uur, avondmis. Zondag, H. Mis om 9 en 11 uur Hoogmis. 18 uur, Avondmis. Dinsdag en donderdag 8 en 19 uur, woensdags en vrijdags 8 uur. PAROCHIE SOEST-ZUID St. Willibrordusstraat Zaterdagavond 19 uur. avondmis. Zondag, H. Missen 8 en 11.30 uur en 9.30 uur Hoogmis, 19 uur lof. In de week H. Missen om 8 uur. Woensdag, 19 uur, (gezinsdienst). Zaterdags 8 en 19 uur. ST. CAROLUSKERK. Soesterberg. Zaterdag. 19 uur, avondmis (met volks zang). Zondag H. Missen 8.30, 10.00 Hoogmis en 11.30 met zang. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk, Kerkstraat. Zondag 10 uur ds. J. Smit. 3 uur ds. J. Mettau, afscheidsdienst. Kinderoppas tijdens morgendienst. Emmakcrk, Regentesselaan. Zondag 10 uur ds. D. H. Bosma. 7 uur Jeugddienst, ds. P. E. van Sta veren. Kinderoppas tijdens de morgendienst. ïchthuskerk. Alb. Cuvplaan. Zondag 10 uur Cand. Koorevaar, Schoonrewoerd 5 uur ds. J. Smit. Gebouw Middelwijk, Pieter dc Hooghï. Zondag 10 uur Hulppredikant A. E. van Eeden, Utrecht. Zonnegloren, Soesterbergsestraat. Zondag 10 uur ds. L. de Ru. Kinderoppas tijdens de morgendienst. Jeugdkerken: 10 uur: Emmakerk, Regentesselaan. 10 uur: Eltheto, Driftje. Zondagscholen 10 uur: Middelwijk, P. de Hooghlaan 10 uur: De Savornin Lohmanschool, Driehoeksweg. 10 uur: Gr. v. Prinsterenschool. 10 uur: Da Costaschool, Pr. Bernhard- laan, interkerkelijk. GEREFORMEERDE KERKEN Julianakerk, Julianalaan Zondag 10 en 5 uur, ds. D. H. Borgers. Wilhelminakerk. Soesterbergsestraat 18 Zondag 10 en 5 uur ds. M. Wilschut. Kerkgebouw NPB, Rcmbrandtlaan 20. Zondag 8.15 uur ds. J. P. Moerkoert Viering H.A. 14.45 uur, ds. J. P. Moerkoert, voortz. H.A. en dankzegging. GEREF. KERK „VRIJE KERKEN" Nassaulaan 12, Baarn. Zondag 10.30 en 16.30 uur ds. v. d. Brink Eindhoven. CHR. GEREFORMEERDE KERK Julianalaan. Zondag 10.30 uur ds. Rutters, Baarn. 19 uur ds. Bouw, Scheveningen. GEREF. GEMEENTE Dahveg hoek Beukenlaan Zondag 10 en 5 uur Leesdienst. VER. v. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Afd. van de Ned. Protestantenbond Rcmbrandtlaan 20 Zondag 10.15 uur ds. J. H. Marwitz (N.H.). Wijkgebouw „Soest-Zuid" 10.15 uur. Kinderdienst. AD VENTS GEMEENTE 10 uur, Bijbelstudie. 11 uur, Pred. C. Amman. EVANGELIE-GEMEENTE I „IN DE RUIMTE" Klein Engendaalweg 52. Zondag 3.45 uur, B. Hoekendijk, Putten. SOESTERBERG GEREFORMEERDE KERK Zondag 10 uur, ds. J. Koppe, Soest. Voorb. H.A. 17 uur drs. H. J. Pilon, Hilversum. HERVORMDE KERK Zondag 10 uur ds. F. J. Th. Boven (H. Doop). 12 uur, Interk. zondagsschool. 19 uur Zondagavondgebed. Johannes-Stichting. Zondag 9.45 uur, Prof. ds. J. A. Diepen horst, Zeist. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE Eemnesscrweg 63B. Zondag 10.30 uur, ds. R. Hofman. Buj- sum. Volle Evangelie-gemeente „Baarn-Soest** Burgemeester Penstraat 4, Baarn. Elke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH LUTH. GEMEENT» Kapelstraat 7, Baarn Zondag 10.30 uur, ds A. .T. Oostenrijk, Hilversum.

Soester Courant | 1970 | | pagina 5